Premiere Overweg wachter met heel veel verantwoordelijkheidsgevoel Velen volgden baar van dr J. F. B. van Hasselt FILMS IN AMERSFOORT N. Schoonderbeek: Wachtende menigte moppert maar... tevergeefs Noteert u even DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Sociale Zondag van KAB van de Snip en Snao revue ..Taptoe', beleeft enthousiaste Amersfoortse première Ziekencentrum uit Woerden ook naar Amersfoort Er komen Duitse kinderen naar Amersfoort mits U helpt 2 Zaterdag 15 October I949 plaag. De machinist ziet geen ran geerder, de rangeerder ziet of en toe geen locomotief Seinpalen zijn waardeloos je weet niet of de ma chine een heuvel optrekt, je weet absoluut niks De overwegwachter weet niet of de trein dichtbij of veraf is en hij moet, om risico's te vermijden, de bomen al heel vroeg neerlaten. Als je tussen de wielen zit", zei de rangeerder, „en het zo mistig is. dat het staal er nat van is, dan kan je alleen maar op God vertrouv/en en naar de geluiden van buitenaf luiste ren. Want buiten, in die mist, zijn er mensen, zoals Schoon derbeek, die het je gemakke lijker proberen te maken. Wat zegt U? Knalpatronen? Die helpen ook niet op een groot em placement, mijnheer. Wel op en- kei spoor, maar als er meer lijnen naast elkaar liggen, dan zou een machinist toch niet weten van wel ke lijn de knal kwam?". Terwijl de rangeerder vertelde was een sneltrein uit het Noorden al weer in de mist verdwenen. Overwegwachter N. Schoonderbeek haalde alleen niaar zün brede schouders op en trok zich zo ogenschijnlijk bitter weinig aan van het gesputter der mensen om hem heen. Hij is in vier-en-een-half jaar dienst daar bij de Nijverheidstraat al wel aan wat gemopper gaan wennen. „Het laat mi) koud, meneer, zo koud als Us. Al gaan die mensen by wUze van spreken op d'r hoofd staan, die bomen gaan niet eerder om hoog, of het moet veilig zün. Als er iets fout gaat, heb Ik de verant woording." „Mist is de ergste vijand van 't spoortje" Deze wijze woorden werden ge sproken op een Vrijdagmorgen, zo tegen half twaalf Er kwam juist een Dieseltrein voorbij denderen en na de Diesel pufte een rangeer trein hijgend naderbij. Misschien stonden er toen een paar honderden mensen voor de hel rood-witte bomen. Die mensen hadden hun werk, dat hen wachtte Ze hadden het eten te verzorgen, zc hadden boodschappen te doen of ze hadden nog maar enkele mi nuten om nog net hun trein te halen. „Waarom gooit die man die klei ne boompjes nou niet open? Dat rangeer-ding is toch nog ver weg", klaagden ze. Maar de kleine boom pjes gingen niet ..°Pen"t want in het wachthuisje had een vrolijk tingelend belletje gewaarschuwd, dat de goederentrein uit Zwolle nog maar een minuut rijden van de overgang af was. De ongedurige fietsers, wandelaars en chauffeurs wisten dat niet en mopperden maar raak. Ze drukten op claxons, ze gebruikten de fietsbel De overwegwachter haalde alleen maar zijn brede schouders op. Een eigenaardig man, deze Schoonder beek. Stug, maar niet onvriendelijk, Weinig spraakzaam, maar een goed besef van verantwoordelijkheid. Hij heeft dit werk nu al dertien of veertien jaar gedaan. „Ik weet zelf niet precies meer hoe lang. Voor die tijd heb ik van alles gedaan bij het spoortje Van alles. ja. D'r zit nu zo onderdehand een dertig jaar op" We vroegen hem of het tegen twaalf uur het drukst was voor de overweg. EEN BLANKE LIJST „Neen", zei hij. „Het is dan na tuurlijk wel drukker dan gewoon, maar het hangt toch helemaal van de treinenloop af. De bomen zijn bij wyze van spreken soms wel een half uur achter elkaar naar bene den en dan verzamelen zich meer mensen dan wanneer ze in de spits uren drie minuten naar beneden zijn. Wat dat mopperen betreft, cch, de mensen beseffen toch meestal niet, waaróm ik die bomen naar beneden laat. Je hebt over wegwachters, die zo af en toe wat wagen, maar dat doe ik beslist niet. Als het verkeerd loopt, staan er mensenlevens op het spel. Ik heb tot nog toe een blanke lijst en dat wil ik heel graag zo houden. Ogen. blikkie, meneer", onderbrak hij zijn verhaal. Met een paar nijdige rukken haalde Schoonderbeek de hefbo men naar beneden. De kleine bo men ging eerst omhoog, toen de grote. Als mieren in een mieren hoop, zo perste de massa mensen zich over de overweg. Fietsers dreigden te vallen, maar op de een of andere wijze gebeurde dat niet. Anderen leken beklemd te geraken tussen auto's en steunpalen, maar het liep allemaal goed af. „O, ja", vertelde Schoonderbeek even later, „zo af en toe vliegen er nog wel eens een paar tegen de bomen op, hoor. Maar die zijn bij mij aan het goéde adres. Weet u wat het is, mijnheer, je moet hier goed uitkijken, de mensen en ik ook. Overigens is het hier lustig. Ik zou haast zeggen, dat ik hier wel aan mijn pensioen toekom, maar ja, als er een tunnel komt, zal ik wel verhuizen naar een an dere overgang. Het kan natuurlijk ook nog zijn, dat de overweg blijft, air de tunnel er is." Onze fotograaf had er de ran geerder van de trein, die iets ver der stil is gaan staan, bijgehaald. Die heette G. van Barneveld. Hij was niet erg te spreken over de mist. De overwegwachter trouwens ook niet. In de mist „Mist is het ergste, dat er bij het spoortje is", zeggen ze. „Je ziet niks. 's Nachts in de mist is een GRAND THEATRE: dagelijks 2.30 uur en Zondag 5.30 uur „De onsterfelijke wals", 14 jaar. Iedere avond 8 uur en Zondag 2 en 8 uur René Sleeswijk's revue „Taptoe". Zondag 16 October, 's morgens 10 uur: .Muizen en Mannen". (Inst. voor Volksontwikkeling) CITY THEATER: Zondag 2—, 4.15 6.45 en 9 uur. Dagelijks 2.30. 6.45 cn 9 uur „Tarzan en de Luifjaardkoningin", 14 jaar. REMBRANDT 'THEATER: Van 14 t/m 17 October: „Het geheime commando", 14 jaar. Van 18 t/m 20 October: „Always in my Heart", alle leeftijden. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Dagelijks 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK: Van 14 t/m 17 October: „Pauline in gevaar", 14 jaar. Van 18 t/m 20 October: „Avontuur in Ber lijn", 18 jaar. Zaterdag: 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondag: 2, 4.15. 6.45 en 9 uur. Dagelijks: 2.30 en 8 uur. Openbare leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 2—5 u.; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur; Uitlening voor kin deren: Woensdag- en Zaterdagmid dag van 2.304.30 uur; Leeszaal dagelijks van 10—12 30 en 2-5 uur: bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 710 uur. R.K. Openbare Leeszaal, Wljers- straat 2. Geopend van 10—1 uur en 2.305.45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 u. Weer drukte Schoonderbeek de hefbomen naar beneden en weer gingen de bomen omhoog. Het was maar voo even, want, na een „Tot ziens, Schoonderbeek" van Van Barneveld, de rangeerder, trok de rangeer-trein langzaam op. Vlug gingen de afsluitbomen weer naar beneden Een haastige fietser, die dacht het nog wel te kunnen red den, merkte bijna tot zijn schrik, dat hij de zware boom op zijn hoofd zou krijgen, maar Schoon derbeek stopte dg dalende bewe ging nog net bijtijds. DIT KAN NOG NET Een ziekenauto van de GG GD claxonneerde zich een weg door de mensen, die nu al weer stonden te wachten. „Het kan nog net", zei Schoonderbeek. „Nog gauw even die auto er door". De bomen gin gen weer iets omhoog, de zieken auto kon doorrijden Misschien werd er een mensenleven door ge red, wie zal het weten? „Wou jij er ook nog door, jon getje?" zei de overwegwachter zachtjes tegen zichzelf „Denk om je hoofd, goed zo! Die heeft gepro fiteerd van die ziekenauto, maar enfin, hij is er ook nog!" De rangeertrein stoomt voorbij. Van Barneveld „hing" er als het ware aan. Hij zwaaide nog even naar de overwegwachter, die ami caal terug groette. „Hé, kaffer, ken je die bomen niet vlugger opendoen?", werd er geroepen Schoonderbeek haalde zijn brede schouders op. ,,'t Zou jouw begrafenis worden", ant woordde hü laconiek. Overwegwachter Schoonderbeek haalt alleen maar zijn brede schouders op, als de mensen mopperen (Archifoto) 215. Voortgejaagd door de storm koerst de „Hollander" in onbe kende richting. Geen der drie opvarenden heeft er enig idee van waar het schip zich be vindt. Van der Decken loopt nu weer vrij op het dek rond en op ze kere dag komt hij de kajuit binnen met alle zeekaarten onder lijn arm geklemd, die hij voor de ogen van Jan Robertz in snippers ver scheurt. „Die hebben wij niet meer nodig!" schreeuwt hU woest, en dat ook niet" En meteen grijpt hij het uurglas, dat op tafel j gooit het overboord. Juist zeilt een der alba- staat en vernielt het. Dan pakt hij ook het trossen, die het schip steeds begeleiden, krij-, kompas, loopt er mee naar de campagne ensend voorbij. „Jij wUst dit vervloekte schip voortaan de weg!" roept Van der Decken de vogel toe, „je wijst ons de weg, zolang wij varen, tot de jongste dagHa-ha-ha!" Morgen zal Katholiek Amersfoort in het teken van de Sociale Recht vaardigheid staan. Op verzoek van de Samenwerkende Standsorgani saties, nl. de R.K. Middenstands bond en de Katholieke Arbeiders beweging. hebben de E.E.H.H. pas toors van onze stad zich gaarne bereid verklaard hun medewerking aan deze Sociale Zondag te verle nen. Deze medewerking bestaat voornamelijk hierin, dat in alle H.H. Missen predicates zullen worden gehouden over: „Sociale Rechtvaardigheid" e.e.a. aan de hand van de jongsie Vastenbrief van het Hoogw. Episcopaat. Vervolgens zal des namiddags om 3 uur een grote vergadering worden gehouden voor alle katho lieken van Amersfoort, doch spe ciaal voor Middenstanders en Ar beiders. Op deze vergadering, welke ge houden wordt in het K.A.B.-ge- bouw aan de O. L. Vrouwenstraat, zal het woord worden gevoerd door het Tweede Kamerlid de heer Hooy, over het onderwerp: „De rechten van de Arbeiders zijn de plichten van de Werkgever", ter wijl de bekende redenaar Dré de Wolf uit Utrecht zal spreken over: „De rechten van de Werkgever zijn de plichten van de Arbeider". De Harmonie „Wilskracht" ver leent haar zeer gewaardeerde me dewerking aan de omlijsting van deze bijeenkomst. De besturen van beide Standsorganisaties rekenen op een grote opkomst van hun leden. Onder grote belangstelling werd Vrijdagmiddag het stoffelijk over schot van dr. J. F. B. van Hasselt, het slachtoffer van de noodlottige ontploffing in een loods van de Chemische Industrie aan de Drent sestraat, op „Rusthof" ter aarde be steld. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij o.m. op burgemeester H. Molendijk, de oud-burgemeester, de heer J. C. Graaf van Randwijck, de stadsarchitect, de heer D. Zui- derhoek, de heren Boer.choten en H. van Galen Last namens de Kerkvoogdij; ds. C. G. H. Blok na mens de Kerkeraad: ir. J. G. Bij- dendijk, namens Nijverheid en Handel; prof. M. Kok, oud-katho liek pastoor; jhr. K. de Beaufort, oud-burgemeester van Leusden; prof. J. C. de Beaufort; ds. Matzer van der Blooijs, veldprediker; de heer A. R. van der Houdt namens de Oranjevereniging Bergkwartier; prof. Iterson; de heer en mevr. Van Marwijck Kooü; ds. A. Braakman: de raad van Commissarissen van de N.V. Chemische Industrie van Has selt; enkele bestuursleden van de Amersf. School Vereniging en na genoeg het gehele personeel van de fabriek. Na aankomst van de lijkstoet speelde de heer A. Schuurman op het orgel in de aula gezang 122 „Van alle heiligen rustend na hun werk". De stoet schreed onder de tonen van gezang 73 „Wij knielen voor Uw zetel neder" daarna on middellijk naar de groeve. Aan de groeve las ds. A. Braakman voor uit Hebreeuwen 11 „Geloof nu in zekerheid der dingen„Met grote dankbaarheid staan wij hier als mensen die hem hebben lief ge had". zei ds. Braakman. Wij heb ben hem bemind om zijn rusteloze ijver, zijn doorzettingsvermogen en zijn vredeloosheid. Niet, omdat zijn leven geen vrede kende, zo ver volgde ds. Braakman, maar juist omdat hij met ziin leven niet te vreden was. Wanneer wij de heer Van Hasselt in zijn leven zagen, was hij nimmer tevreden over het geen wij er van terecht brachten. Mensen van God moeten deze vre deloosheid kennen. Wij danken God. dat hij ons heeft doen horen, dat wij niet actief genoeg waren en niet volmaakt. Deze getuige van Christus heeft ons de weg gewezen naar de Vrede. Christus weet dat het onvolmaakte eens de volmaakt heid zal aandoen. Wij denken van daag aan deze God. die ons op roept tot voortdurende vrcdeloos- heid en critiek op ons zelf. Een maal zal hij zijn volstrekte meer derheid kunnen delen met ons. Sprekende namens ziin moeder, broers en zusters zeide een zoon van de overledene trots te ziin op zijn vader. In huis wist hij een sterke familieband te leggen. Zijn grote activiteit in het leven kwam samen in zijn onverwoestbare ge loof, dat al hetgeen wii in ons leven presteren te klein is tegenover het hogere. Hij was echter niet bang voor moeiliikheden, zo vervolgde spreker. Hij heeft thans overwon nen. zijn taak op aarde was afge lopen en hij is vredig ingeslapen. Wij zullen hem missen, maar wij zun dankbaar dat wij in het bezit zijn geweest van zo'n vader. Ds. Braakman las na deze plechtigheid de Belijdenis des Geloofs voor. Een andere zoon dankte voor de laat ste eer aan zijn vader bewezen. Na dat men gezamenlijk het Onze Va der had gebeden en ds. Braakman de zegen had gegeven, daalde de kist in de groeve neer. Talrijke bloemstukken werden neergelegd. Beroepen De kerkeraad der Geref. Kerk te Amersfoort heeft gisteren voor de 3e predikantsplaats een beroep uitgebracht op ds. G. Brouwer van Harlingen. Medische Dienst DOKTOREN: dr Le Roy, Spoor straat 3, tel. 5864 en dr Donker, Ver meerstraat 154, tel. 5693. APOTHEKEN: Jansen. Lange- straat 74 en Java Apotheek. Leus- derweg 212. VERLOSKUNDIGEN: H. A. v. d. Grient, Breestraat 8b, tel. 683a en M. A. J. de Leeuw, Soesterweg 15, tel. 4973. (Ing Med.) TAPTOE, was een overweldigend succes, nieuwe trlomphen voor WILLY WALDEN en PIET MUYSELAAR. VoorverkooD voor volgende dagen van morgenochtend 10 uur af. ZONDAGMIDDAG 2 UUR. VERLAAGDE PRIJZEN. Leest de enthousiaste critieken in dit blad van heden. Snip en Snap werden gehuldigd René Sleeswijks nieuwe revue „Taptoe" heeft gisteravond in het Grand Theatre een enthousiaste Amersfoortse première beleefd. De show was pompeuzer van opzet dan andere na-oorlogse producten, meer kijkspel dus. Het voornaam ste werk werd natuurlijk gedaan door Willy Walden en Piet Muyse- laar, al dan niet als de dames Snip en Snap. Na een pittige proloog kregen we deze twee al dadelijk goed op dreef te zien in een vlotte cross-talk over hengelsport. Wal den is de man met het verbaasd- domme uiterlijk en de krakende komieken-stem. Muyselaar is zijn „gangmaker". Deze twee artisten zijn nog steeds krachten van eerste grootte in de Nederlandse revue. Hun liedjes zijn treffend, recht op de man af. Ze verkopen soms rake waarheden en ze weten, wie of wat ze als onderwerpen van hun poli tieke mopjes moeten nemen. In hun praatje over eerlijkheid waren ze op hun best. Maar Sleeswijks revue behoeft niet alleen te bouwen op Walden Kamp Laan 1914 heet nu „Het Boskamp" (Eigen bericht). Donderdag berichtten wij, dat het Demobilisatie Centrum Huis ter Hei de in December naar Amersfoort zal worden overgeplaatst. De eerstaan wezend ingenieur der Genie te Amersfoort, luit. kol A. M. S. Per- quin, vertelde ons nog. dat het De mobilisatie Centrum de naam „Bos kamp" zal dragen zoals in Huis ter Heide nu het geval is. Behoudens het Demobilisatie Cen trum Huis ter Heide zal in December ook het Ziekencentrum uit Woerden naar Amersfoort worden overge plaatst. Of het in Ede gevestigde be roepskeuze- en adviesbureau naar Amersfoort zal komen is nog niet be kend. Men acht het echter wel aan bevelenswaardig dat het werk voor de gedemobiliseerden wordt gecen traliseerd. Tot het nieuwe Demobilisatie Cen trum „Het Boskamp" te Amersfoort zal ook het kamp „Waterloo" aan de Federatie vertoont „Koning Voetbal" De Federatie van Amersfoortse Personeels Verenigingen opent Maandag 17 October a.s. het win terseizoen met een filmavond voor de leden van de aangesloten ver enigingen. In de Markthal zal de bekende film „Koning Voetbal" worden vertoond, die enige tijd ge leden de première beleefde en een goede pers vond. Allerlei bekende voetbalsterren, zoals Abe Lenstra en Faas Wilkes ziet men op het doek. Dit is de eerste vertoning iri Amersfoort. Onsterfelijke fFals" Het Grand Theatre geeft deze week een reprise van de Johan Strauss film „Onsterfelijke wals". Wie een gezellige middag wil heb ben, kan deze week in het Grand terecht, want wat deze rilm aan fleur, romantiek en gezelligheid biedt overschaduwt de opmerkingen die men tegen het onsamenhangende verhaaltje kan hebben, volkomen. Dit verhaaltje is er dan ook maar alleen om onsterfelijke muziek van Strauss Jr. te spelen en te zingen. In de hoofdrollen zien we Fernan Gravet en Luise Rainer. Tarzan in City U kent de wilde, avontuurlijke, ongeloofwaardige maar toch gezel lige verhalen van Edgar Rice Ros- borrough nog wel. Voor de oorlog veroverde hij met zijn legendarische figuur Tarzan de harten van velen. Hollywood verspreidde zijn verhalen in beeldvorm over de wereld en nog steeds mogen Rosborrough's ver halen zich in een grote belangstel ling verheugen. Een van de nieuw ste Tarzan films, „Tarzan en de lui paard koningin", die deze week in het City Theater wordt vertoond, zal daarom best gaan. Het is een film van de bekende soort, door vlochten met sensationele gebeurte nissen, adembenemende spanning en aardige natuuropnamen. De grappige aap Tsjieta doet ook in deze film weer van zich spreken. Ditmaal doet hij voor Tarzan's on verwoestbare kracht zelfs niets on der. Zjjn geestelijke veriu'ft stelt Tarzan in staat een gevaar lijke wilde stam uit de weg te rui men. maar dit gebeurt pas nadat zich spannende tafereeltjes hebben afgespeeld. Johny Weismuller, is ook ditmaal Tarzan. „Geheime commando" „Geheime Commando", is de titel van een Warner Bros film, die tot en met Maandag in het Rem brandt theater draait. Gary Cooper vervult in deze spionnagefilm de hoofdrol. Hij treedt deze keer als atoomgeleerde op. die als spion naar Europa wordt gezonden om daar twee atoomgeleerden te zoe ken. Gary Cooper, die wij reeds in veel van deze films hebben ge zien weet ook nu weer met span ning en sensatie alles tot een goed einde te brengen. Het verhaal is wat onsamenhangend en fantastisch. Doornsegrintweg behoren. Dit kamp zal als nachtverblijf voor de gedemo biliseerden worden ingericht. Sedert een half jaar is de Dienst der Genie te Amersfoort onder lei ding van de eerstaanwezend inge nieur overste A. M. S. Perquin be zig met de restauratie van het voor malige concentratiekamp. Thans is men bezig met de bouw van een nieuwe keuken en een aan tel nissenhutten die dienst zullen doen als bergruimte. Voor de huisvesting van de ge neeskundige dienst is een grondige verbouwing van enkele gedeelten van het kamp noodzakelijk. Het me dische onderzoek zal in „Het Bos kamp" met de meeste nauwlettend heid geschieden. en Muyselaar. Al worden Gerard Walden en Berry Kievits, vooral de laatste, wel gemist, toch deed Hetty Berger haar werk goed. Jean Smits, die voornaam werk deed achter de schermen, kwam een paar maal op verdienstelijke wijze voor het voetlicht. Een der attracties in dit pro gramma was het close-harmony singing van de Four Rhythm Aces, vier jongemannen met een gitaar en een heleboel gekke apparaten, waar ze muziek la Spike Jones uithaalden. Een aardig nummer! De'Rodney Brothers, die vorig jaar ook van de partij waren, zorgden ook nu weer voor een paar vlotte tap-dances, terwijl het danspaar Angela en Anthony voor stijlvolle gratie zorgde. The Dancing Lovelies is nog steeds dezelfde hardwerkende har monieuze ballet-groep van het vorige jaar, al zijn er een paar nieuwe gezichten in gekomen. Deze groep had een voorname taak m de revue, want aan het ballet was een grote plaats toebedeeld en niet ten onrechte. De choreografie was van Rodney White. Een zeer goed ballet-num- met was „Roulette" tegen een uit stekend perspectivisch décor. De décors waren overigens prima, evenals de costuums. waaraan veel zorg was besteed. Bill Stanfords revue-orkest kweet zich op plezie rige wijze van zijn niet gemakke lijke taak. ELs Rührup excelleerde een pantomine met Piet Muyselaar, geheten „In het Schoenlappers pothuis", die enigszins geïnspireerd scheen door het ballet „The Red Shoes" uit de gelijknamige film. In de halve finale, die zeer goed was, bracht de heer C. Galis na mens de directie van het Grand Theatre bloemenhulde aan de dames Snip en Snap, die thans 12 jaar op de Bühne staan. C. J. B. Samenstelling comité „Steunt wettig gezag" In één der zalen van het gemeen- tehuis vergaderde gisteravond het comité Steunt Wettig Gezag. Het comité werd samengesteld als volgt; G. Wielinga, voorzitter; drs.L.Leo pold, tweede voorzitter; A. H. Roo- zendaal, secretaris-penningmeester; leden: J. A. G. Alders, Joh. de Gans, G. Goorhuis; J. J. H. M. He- henkamp, C. de Jong. A. Hollan der Jr.. mr. C. Kruysse, B. J. Kolk man. J. van der Linden, Th. van Oort, L. Scheepstra, E. Vonkeman, L. Waterloo en C. van Zweeden. Besproken werd de propaganda, terwijl tevens de financiële basis werd gelegd, waarop zal worden voortgëwerkt. (Ingez. Med.) Een kou, een griep koorts en pijnen, drijft U uit door de kracht der genezing van SANAPIRIN Buisje 25 tabl. 40 ct; 50 tabl. 75 ct Louis Gimberg trad op Louis Gimberg, in de toneelwe- reld een gevierd acteur, was Vrij. dagavond in „Amicitia" de gast van het Nut. Gimberg beschikt over een mimiek en dictie, die het mogelijk maken de toehoorder te verplaatsen in de sfeer van een in volledige bezetting gespeeld to neelstuk. Het is waarlijk meester- lijk en boeiend, wat deze acteur brengt. De aanwezigen hebben dan ook met stijgende bewondering naar spel en woorden van Gim. berg gekeken en geluisterd. Dit maal vertolkt hij het toneelspel „Eindexamen" van de Deense schrijver Max Dreyer. In de eerste helft van November komen zevenhonderd Duitse kinde ren naar ons land. Het is jeugd uit het Roergebied, die hoewel zij het lachen nog niet is verleerd in de meest erbarmelijke omgeving van stuk geschoten huizen en resten van bunkers haar leven slyt. Het is goed, die kinderen uit deze voor lichaam en geest ongezonde sfeer enige tyd weg te halen. Al moge dan de voedselschaarste in Duits land minder zijn, het geld is er niet altijd om het voedselpakket te ko pen. Deze kinderen mogen wij de oorzaak van de ellende waarin zij verkeren niet aanwrijven. Het is daarom goed, dat de plaatselijke commissie tot het plaatsen van bui tenlandse buitenkerkelijke kinderen (gevormd uit het Humanistisch Verbond en de vereniging Humani- tas) zich het lot van deze kinderen heeft aangetrokken. Amersfoort zal zijn deel van gastvrijheid moeten op leveren. De commissie twijfelt er geen ogenblik aan, dat er een zeke re weerstand moet worden overwon nen. Neemt U echter aan, dat deze Duitse kinderen in nood verkeren. Zevenhonderd komen naar ons land. (jroep Duitse kinderen be- Ach opgewekt naar de trein Nederland nieuwe krach- en ideeën op te doen. Ko. ".al Amersfoort ervan on der brengen? De duur van het verblijf is drie maanden en de kos ten voor onderhoud komen voor re kening van de pleegouders. Daar blijft het bij, want alle andere kos ten worden uit andere fondsen be streden. De kinderen die komen zijn in Duitsland en in Nederland me disch onderzocht. Zij zijn dus ge zond, maar moeten alleen aanster ken en in een andere sfeer komen. Dat zijn taken waarvoor men warm kan lopen. Het comité verwacht dan ook een ruime aanmelding aan de volgende adressen, mevrouw Brus- sen, Marconistraat 18, tel 4574; L. van Gelder, Schaepmanlaan 8 en H. Lips, Madoerastraat 35, tel. 5677. Het is goed even te melden of U een jongen of meisje wenst en van wel ke leeftijd deze moeten zijn. Er ko men kinderen in de leeftijd van 4 tot en met 12 jaar. Indien zich tij dens de verpleging moeilijkheden voordoen dan is overleg met het comité zeer gewenst. Predikbeurten Remonstr. Kerk 10.30 uur dr. R. Miedema. Ver vaè Vrijz. Herv. Gasthuis- kerk 10.30 uur ds. C. J v Royen (Amersfoort). O L School, O. Soesterweg ds. J E Cannegieter (Deventer). Oud-Ger. Gem. Muurhuizen 53, 9.30 en 5 uur Godsdienstoefening en 13 Oct. ds. J van Wier (Rijssen). Vrije Evang Kring „De Doelen", Havik dhr. Alink (Apeldoorn). Oud-Kath. Kerk 't Zand 10 uur Heilige Dienst. Vrije Kath Kerk 10.30 uur dienst De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laatste dagen. Fah renheitstraat 12. Zondagschool 10.30 uur avonddienst 17.00 uur in gebouw „Concordia" (bovenzaal). Christian Science (RHBS), Thor. beckeplein 1, 10 uur Ned. dienst; 11.15 uur Eng. dienst. Hersteld Apost. Zendingskerk, Gasthuiskerk, 4.30 Eredienst. Ger. Gem. Stovestraat 10 en 5 uur leesdienst. 19 October 19.00 uur ds. K. de Gier (Lisse). Chr. Ger. Kerk 10 en 17 uur ds. J Drenth. Verg. van Gelovigen 10 uur Ere dienst;' 17 uur prediking des Woords. Luth. Kerk Langestraat 10.30 uur mej. ds. M E Monsees. Doopdienst. Vrije Prot Jeugdkerk 10.30 uur D C L van Dijk (Amsterdam). Comité „Levensvragen". Regen- tesselaan 21, 10.30 uur dr. J. A. Hendriks te Amersfoort. Doopsgezinde Gemeente, ds. S. Gosses Gzn. Ger. Gem. L. Vrouwestraat 10.00 uur dr. N H Ridderbos; 5.30 ds. H Steenhuis, Huisterheide. Leusderkwartier (J v d Hevden- str.) 9.00 uur ds. D A Zijlstra; 5.30 uur dr. N H Ridderbos. Soesterkwartier (Tulpstr.) 9.00 uur ds. H Steenhuis; 5.30 ds. D A Zijlstra. Ned Herv. Gemeente. In alle diensten Bediening H .Avondmaal. St. Joriskerk (Hof 1). vm. 10 uur Di Blok, nm. 5 uur Ds Vermaas. Nieuwe kerk (Leusderweg 110) vm 10 uur Ds A Steenbeek, nm. 7 uur Ds Gerritsen. Emma-kerk (O. Soesterweg 131) vm. 9 uur Ds Koolhaas, vm. 10.30 uur Ds Smits, nm. 5 uur Ds. Smits. Bergkerk (voorlopig Gymna sium) (Groen van Prinstererlaan 33) vm. 10.30 uur Ds Braakman. Kapel Zon en Schild (Utrechtse- weg 266) vm. 10 uur Ds. Bout. Rusthuis „De Lichtenberg" (Utrechtseweg 299) vm. 10.30 uur D.; Gerritsen. Huwelyksinzegening St. Joriskerk Donderdag 20 Oc tober nm. 12.30 uur door Ds. A. Steenbeek. Donderdag 20 October nm. 2.30 uur door Ds. M G Gerritsen. Jongerendiensten Kerk (Appelweg) vm. 10.30 uur de heer M Germans. Wljkgebouw (L. Costerplein 14) vm. 10 uur de heer C. Vos. Gebouw Immanuel" (Tulpstr.) vm. 10.30 uur de heer B M Kar man. Jeugdhuis (Z. Singel) vm. 10 uur de heer Herm. Bijvank. Bijbellezing. Donderdag 20 Oct. Filalethes Havik 27, nm. 7.30 uur Ds. Vermaas. Zondagsscholen Bethel (Eemstraat 99) 10.30 11.30 uur; Chr. School Kruiskamp IC11.15 uur; Gabrie Mehen- school Plantsoen Z„ 1011.15 uur; Wijkgebouw (L. Costerplein 14) 121 en 23 uur; Openluchtschool (Hobbemastr. 10.30—11.30 en 12— 1 uur; Chr. School (Rozentsr.) 10.3011.30 uur; Filalethes (Ha vik) 23 uur; Kapel Zon en Schild 11.45—12.45 uur; Chr. School (v. Effenlaan) 1011.15 uur; Zonnebloemstraat (OL. School 10.3011.30 uur; Joan v Diest- straat (Chr. School) *10i511.15 uur Westhill-kinderdiensten (Berg. kwartier) 6—8 jaar. 10.30 Hein- siuslaan 1: 9—11 jaar: 10.30—1130 uur. Utrechtseweg 106. HOOGLAND vm. 10 uur ds. Jellema. LEUSDEN vm. 10 uur ds. Hof stede.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2