Om kwart voor acht is het nog gezeilig op de Bühne Consultatiebureau gaat spoedig over tot buurt- en straatonderzoek Aan vervuiling vau Eem eu grachten moet een eind komen i Een fraaie kalender voor slechts 95 cent BON VOOR DE D.v.A. KALENDER 1950 René Sleeswijk sjouwt in oude stofjas even hard mee Spoken Schooljeugd maakt kennis met operamuziek en geniet er van Verkoudheid Bouw van zestig montagewouingen SW.I)SVEHSXEn..iV: Zaterdag 15 October 1949 3 „Hallo, daar hebben we de krant ook weer!", riep Evert van Rennes. de toneelmeester van René Sleeswijks Nederlandse Revue, toen hij ons voorzichtig over de halfduistere Bühne van het Grand Theatre aas schuiven. Het was Vrijdagavond kwart soor acht. Tegen die tijd is het altijd gezellig op een Bühne. Dan kun je nog lopen waar je wilt en je kunt nog stevig je schoenen op de planken neerzetten, je kunt hier en daar nog eens een praatje maken en je loopt niemand in de weg Twin tig minuten later wel. Dan is diezelfde Bühne een soort vergaarbak van alle mogelijke geheimzinnige snoeren, van grote decors en zetstukken, van kittige danseresjes %n van Hongaars. Duits. Frans en Engels spre kende artisten. tl eet U het al? Paling" is getrouwd Ja. Evert van Hennes kende ons nog goed. Er waren er meer bij, die nog niet vergeten waren, dat we vorig jaar met de fotograaf op be zoek zijn geweest bij deze troep. „Hoe is het met het voetballen in Amersfoort?", vroegen ze in de orkestbak, waar Amsterdam de bo ventoon voerde. „Vorig jaar heeft zo'n clubje hier vandaan AFC en DWV knap te grazen genomen." In de orkestbak hoor je altijd het laatste theaternieuws. „Misschien gaan we dit jaar nog naar België. Vorig jaar zijn we met het hele stel naar Duitsland ge weest om voor de Belgische sol daten aaar te spelen. Dat was een goede tijd. Zeg, U schreef toen nog over „paling", dat Hongaarse dan- seresje, dat zo lekker theè kon zet ten. nietwaar? Die is getrouwd. Weet je met wie? Met Leslie Gon- da, die malle choreograaf, die al tijd met stoelen smeet. Wie had dat nou kunnen denken, hè jongens? O Bill dat is de leider van het or kest waar komen we eigenlijk met die tune. je weet wel?'' Zo wordt er een gesprek gevoerd in de orkestbak, vlak voor de voor stelling begint. Een paar korte haastige zinnen, wat rauwe klan ken uit instrumenten, die gestemd worden en dan nog gauw even een paar maten doornemen. Klaar voor proloog Boven, op de Bühne staat alles en iedereen klaar voor de proloog. Lichten worden omstoken. Voorde leek onbegrijpelijke uitdrukkingen komen er aan te pas voor alles pre. cies in orde is. „Hoeveel herz staat daai op?", wordt er gevraagd. René Sleeswijk heeft een oude stofjas aan en steekt op de Bühne net zo hard de handen uit de mou wen als het jongmaatje, dat helpt bij de changementen. Hij vertelde ons, dat deze revue „Taptoe" al sinds Juli „loopt", o.a. vijftien weken lang twee voorstel lingen per dag in Amsterdam voui uitverkochte zalen. „Ja, het is een beste revue", zegi Sleeswijk. „Veel groter van opzet dan vorig jaar. Meer décor werk onder andere, dat ziet U zelf wel. We hebben in de zomermaanden druk gerepeteerd, alles een beetje goed geheim gehouden, want je kunt per slot van rekening nooit weten of een ander iets kan ge bruiken, weet U?" Ja, dat wisten we, want er zijn ook in het theatervak altijd wel eens naapers en daar is het oppas- sen voor." Zwaar werk Willy Walden en Piet Muy- selaar hebben het druk in de ze revue. Zij hebben maar een paar ogenblikjes in de heic show, dat ze even kunnen uit blazen en dat moet dan nog ge beuren onder het omkleden door. En zo is het ook met de balletmeisjes, die misschien het zwaarste werk doen op de Bühne- We ontmoeten er oude bekende bij. We praten ook even met de twee vrolijke jongens, die zich Rodney en Sann noemden in de Vorige revue en nu als The Rodne.v Brothers geadverteerd worden. Ze vanavond rondkijken. Er lopen serveersters met koffie, er speurt een brandweerman naar branden de sigaretten en tussen de coulissen verdringen zich twaalf van de kou rillende meisjes voor de halve fina le, oftewel het „laatste nummer voor de pauze". Ze vragen: „Wordt er alweer gehuldigd?", want iedere eerste voorstelling in een nieuwe plaats worden de dames Snip en Snap. die twaalf-en-een-half jaar samen lief en leed op de planken hebben gedeeld, gehuldigd. En elke huldiging kost tijd, zo redeneren de meisjes. En die tijd gaat van onze slaap af, redeneren ze verder.... zijn Hongaren. Kwamen doordat zt n circus zo mooi vonden als jon ge jongens al in het vak terecht. We staan met zijn drieën nog eens na te lachen, omdat we vorig jaar het danspaar geïnterviewd hadden en in de krant de vrouw de naam van de man en omgekeeia hadden gegeven' Zij waren ook Hongaren en die namen boden helemaal geen houvast, toen we later ons verhaal schreven, zodat we er maar naar geraden hebben. Het kwam natuurlijk verkeerd uit! Jea Smits, een sympathieke jon ge man, maakt thans ook deel uit van het gezelschap. Vorig jaar was hij wel op de Bühne, maar speelde niet mee. Hij was toen nog radio omroeper en zou juist gaan trou wen met een van de ballet-meis jes. Jolige jongens In een andere kleedkamer wordt druk Engels gesproken. Daar hui zen vrolijke Engelse knapen, die schuil gaan achter de naam „The Four Rhythm Aces". Ze vormen een zanggroepje van vier en zijn op de Bühne, voor de microfoon even vrolijk als in de kleedkamer. Ze zongen vooorheen heel vaak voor de BBC in het Light Program. Het is druk geworden op de Büh ne, als we er voor de laatste keer Benoeming onderwijzer aan dr. Van der Hoeve- school Voor een vacature van onderwij zer aan de dr. M. van der Hoeven- school is de volgende voordracht opgemaakt: I. A. Bakker te Soes- terberg; 2 J. Janson te Utrecht. De raad zal daarover moeten beslissen. Huis- en sraatcollecte voor de TBC Amersfoort slata de handen in een om mte succes de tuberculose te bestrijden. Uit de mededelingen van dr. Drion, leider van het districtsconsultatiebureau. blijkt, dat de T.B.C.-bestrijding in onze stad geen kwestie meer is van het opsporen van de enkeling, maar het onder controle nemen van de ge hele bevolking. Het is juist daarom vooral, dat de werkcommissie van de Amersfoortse Vereniging tot be strijding van de tuberculose in No vember een grot huis-aan-huis en straatcollecte gaat organisren. Het werk is zo goed als verdeeld. De ingezetenen kunnen in de week van 21 tot en met 25 November a.s. de collectanten of collectrices aan huis verwachten. Zaterdag 26 No vember gaan zn dan de straat op om daar de oogst binnen te halen. Voorwaar een grootse actie, die slechts met medewerking van de burgerij kan slagen. Het is echter voor een belangrijk doel. want de Amersfoortse vereniging wil de zorg over de aan tuberculose lij dende stadgenoten uitbreiden met bijv. de verstrekking van lighuisjes aan die patiënten, die onder de heersende woningnood te lilden hebben. Voor de straatcollecte kunnen zich nog medewerkers(sters) mel den bij de Zusters van het Consul tatiebureau. Door intensieve tbc-bestrijding is groep vatbaren sterk toegenomen Het districts-consultatiebureau voor t.bc. heeft in de nog betrekkelijk korte periode van zijn bestaan grote bekendheid verworven in Amers foort. Vooral ook omdat dc door de Engelsen geschonken Röntgenappara tuur een snelle behandeling van de zich voor controle meldende bezoekers mogelijk maakt Op het ogenblik kunnen ongeveer zeventig mensen per uur worden geholpen. Noodzakelijk is een periodiek be volkingsonderzoek. Door de intensieve bestrijding is groep drie (de mensen die nooit in aanraking zijn gekomen met tub.ba- cillen) sterk gegroeid ten koste van groep 2 D.w.z. dat het aantal vat bare mensen sterk is gestegen. Zo lang de mogelijkheid bestaat dat er nog infectiebronnen vrij rondlopen zullen wij dus deze vatbaren on- of minder vatbaar moeten maken. Dit is mogelijk door het nu reeds 25 jaar oude B.CG.vaccin. VACCINATIE In Amersfoort zal het beperk te bevolkingsonderzoek gecom bineerd worden met B.C-fLvac cinatie. (Natuurlijk volkomen vrijwillig). Het vaccin is volkomen onschade lijk Onderzoekingen gedurende 25 jaar bij millioencn mensen hebben dit uitgewezen. Men wordt er niet ziek van en ondervindt geen enkel nadelig gevolg Dc gang van zaken zal nu zo zijn dat tegelijk met het röntgenonder zoek onderzocht wordt of men een positieve tuberculine reactie heeft (Pirquet of Mantoux: krasje of prik. komen. Het is ons namelijk be kend, dat omstreeks de jaren 19341940 het vroegere ge meentebestuur van Veenendaal, onder presidium van burge meester Van Kuik, meermalen beloften aan het gemeentebe stuur van Amersfoort heeft gedaan om voor het vuile water en de gevolgen daarvan een oplossing te zoeken. Deze belof- ten werden nimmer nagekomen. Wij zijn ons er van bewust dat de tijden zeer moeilijk zijn en de ge meentebestuurders steeds moeten foor de Zondag ln de parapsychologie ben ik niet thuis, en ik haal het dan ook niet in mijn hoofd, daar domme dingen van te zeggen. Zulks, om te voor komen, dat u mij verkeerd zou uersfaan. Maar ik ken wel de uit drukking: gaan spoken", en her inner me als de dag van gisteren, hoe we dit bedrijf uitoefendenge huld in witte lakens, en schrijdend met geestcn-griczel-pas, terwijl de arme slachtoffers gillend wegsto ven. De bedoeling van dit spoken was, een ander te suggereren, dat er iets was, waar oprecht voor ge vreesd moest worden, en het ple zier er van was, dat je zelf beter wist, omdat je wist, dat je het zelf was, die voor spook speelde, en dat je derhalve niets vrees-aanja- gends kon zijn. Werd er aan dit spelletje door ouderen hardhandig een eind gemaakt, den stond je min of meer zielig met je uitrusting in de hand naar het standje te luis teren Van spook naar ziel is slechts een stap Moeilijker ivordt het, wanneer mensen in het gewone leven, in de nuchterheid van de klare dag, voor spook gaan spelen. Daar zit dan diezelfde overwichtighcid achter, nu niet meer in dc overmoed van het spel, maar in het koude licht van de berekening. Mensen, die pas genieten, wanneer een ander bang voor hen is, die zichzelf steeds weer optrekken aan de indruk, die ze maken Vreemde vermommingen worden daarvoor gebruikt. En da veren de successen worden er mede geboekt. En bij het demasqué blij ken zulke spokenaltijd erg „zie lig".' Het ergste gevaar van dit spo- kenspel is wel, dat de slachtoffers niet bedacht zijn op werkelijke dreigingen, en tenslotte weerloos ten prooi vallen. Terwijl de bedrij vers hoe langer hoe meer verstrikt faken in de fictie, en tenslotte niet meer waarachtig en eenvoudig kunnen zijn Ook hier betekent Evangelie be vrijding, verlossing.van ons zelf. v. E. verbreidde. G.S. wensten dit ver zoek in te willigen, echter onder één voorwaarde: Veenendaal zou dan ook aandacht moeten besteden aan het vuile fabriekswater, dat in de Lun terse beek vloeide. De Raad van Veenendaal aanvaardde deze voorwaarde en het College van G.S. eiste ditmaal van het gemeente bestuur dat een zuiveringsinstalla tie ten spoedigste zou worden ge bouwd. Het gemeentebestuur deed deze toezegging enkele jaren gele den. Inmiddels schrijven wij eind 1919 en nóg heeft Veenendaal de eis van G.S. niet ingewilligd, zelfs zijn de plannen voor de bouw van een zuiveringsinstallatie niet gereed. Wij vragen ons af hoe lang deze toestand nog zal voortduren en met ons wordt die vraag gesteld door de burgerij van Amersfoort, die da gelijks de stank uit de stadsgrach ten moet opsnuiven, en door de wa terschappen en gemeentebesturen benoorden Amersfoort, die gebaat zijn bij behoorlijk Eemwater. BELOFTEN, BELOFTEN Wjj vragen ons zelfs af of het gemeentebestuur van Vee nendaal zyn toezegging nog wel binnen afzienbare tijd zal na- 'lngez Med Er zit geen schot in Veenendaalse plannen voor bouw van zuiveringsinstallatie Verscheidene bestuurslichamen drongen er bij het College van Gede puteerde Staten van Utrecht steeds op aan om aan de ergerlijke vervui ling van het Eemwater van Amersfoort tot de Ecmdijk en dc Amers foortse stadsgrachten een einde te maken. Jaren geleden reeds heeft een door de Rijkswaterstaat ingstcld onderzoek aangetoond, dat de oorzaak voornamelijk ligt in het fabriekswater uit Veenendaal en Ede, dat terecht komt in dc Lunterse beek en het Valleikanaal, de belangrijkste voedingsaders van de Eem. Ook moeten, gedurende de droogte, de wa terschappen Eemwater in hun polders toelaten ter voorziening in de be- hoefte aan drinkwater voor hel vee. Het onderzoek wees voorts uit. dat de vervuiling mede was ontstaan, door de val van het Rijnwater, tengevolge waarvan het water in dc Lunterse beek en het Valleikanaal niet meer doorstroomde. Amersfoorts gemeente bestuur naar Ede en Veenendaal In verband met de ergerlijke ver vuiling van het Eemwater vrezen verscheidene waterschappen, ge meentebesturen en andere bestuurs lichamen, die belang hebben bij goed Eemwater, dat ernstige nade lige gevolgen voor de veestapel, de visstand en de watersportliefheb bers kunnen ontstaan, wanneer niet energiek wordt ingegrepen. In Amersfoort levert het vuile water van ue Lunterse beek bovendien nog een gevaar voor de volksge zondheid op. G. S. hebben de ge meente Veenendaal indertijd op dracht gegeven metdc meeste spoed een zuiveringsinstallatie te bouwen, waardoor het fabriekswater van deze plaats gezuiverd via de Lun terse beek en het Valleikanaal naar de Eem zou kunnen stromen. Rnkswaterstaat deelde ons niet temin dezer dagen mede. dat de on houdbare toestand nog wel enige tijd zal duren. De plannen voor de bouw van een zuiveringsinstallatie zijn bijna voltooid. Het gehele plan zal de gemeente, met inbegrip van de noodzakelijk nieuw aan te leg gen riolering, ongeveer anderhalf milüoen kosten. Aan het verzoek van verschei dene bestuurslichamen, om Veenen daal te verplichten binnen een be paalde tijd de zuiveringsinstallatie te bouwen, kan biina onmogelijk worden voldaan. Het College van Gedeputeerde Staten beschikt niet over voldoende machtsmiddelen en in het onderhavige geval is het ook wel zeer moeilyk oen zekere vorm van dwang toe te passen. Al'e fa brieken in Veenendaal, die vuil wa ter in de Lunterse beek laten af vloeien. zijn in het bezit van de ver eiste vergunning van Gedeputeerde Staten. Deze vergunningen werden ver voor de oorlog verstrekt aan toen nog onbetekenende fabriekjes en er was dan ook geen reden om bezorgd te zijn over eventuele ge varen. EEN FOUT De oude Colleges tan Gedepu teerde Staten hebben by het ver strekken van deze \ergunningen echter twee belangryke factoren uit het oog verloren. Bedoelde Colleges schreven ten eerste geen maximum hoeveelheid water voor en de ver gunningen waren niet aan een op- zeggingsternvjn of een periodieke goedkeuring onderworpen. P s toen de kleine fabrieken gingen uitbrei den ontstond de ergerlijke toestand van vervuiling. De onmacht om aan de vervui ling een eind te maken schuilt dus voornamelijk in de vergunningen afgegeven door de vroegere Colle ges van G.S. Enkele jaren geleden leek dï on dragelijke toestand tot het verle den te gaan behoren, tengevolge van een gunstig lijkende wending. Het gemeentebestuur van Veenen daal diende bij G. S. een verzoek in om een gedeelte van de door Vee nendaal lopende Grift te mogen dempen. Dit verzoek stond in ver band met de talryke klachten van de burgerij over de verschrikkelijke ^stank, die dit water in Veenendaal Inenting met BCG-vaccin op grote schaal Hieruit blykt wel, dat. men meer en meer komt tot een massa-onder zoek. Ook in de tbc-bestrijding is er een streven naar collectiviteit. Het schermbeeldapparaat is daarbij van grote betekenis. Zo gaat men binnenkort over tot buurt- en straatonderzoek. Het con sultatiebureau verkreeg daarvoor welwillende medewerking van het bevolkingsburcau van Amersfoort Een dergelijk onderzoek staat of valt met dc medewerking van de betrok kenen. Komt er dus eerstdaags een oproep voor een zeker gedeelte van onze bevolking, dan Is het dringend gewenst, dat aan deze oproep vol ledig gehoor wordt gegeven» Het is nu eenmaal zo. dat de tbc op drastische wijze moet worien be streden. Er is echter geen enkele reden aanwezig om angstig te zijn. Een vlotte medewerking van de bur gerij leidt ongetwijfeld tot een terug dringen van deze ziekte, die wel eens te kwaadaardig wordt beschreven en waarvoor de middelen om haar te voorkomen aanwezig zijn. INDELING Opsporing van tuberculoselijders is echter slechts een onderdeel van de moderne bestrijding. Ter verkrij ging van een beter begrip van de tuberculose als infectieziekte het volgende: Een bevolking is te verdelen in drie groepen 1) personen lijdende aan tuberculose; 2) personen die in hun leven wel eens met tuberkelbacillen in aanraking zijn geweest «pos. reageren op tuberculinereactie (Pirquet of Mantoux) echter niet ziek zijn geworden <ca. 50Vo tan de mensen op middelbare leef tijd) Deze zijn hierdoor minder vatbaar geworden voor een nieu we infectie. 3) personen die nog nooit in aanraking zijn geweest met tu berkelbacillen. Deze zijn zeer vatbaar voor infectie. Uit groep twee wordt een zeer ge ring percentage toch nog ziek door de vroeger plaats gehad hebbende infectie. De personen uit groep 3 moeten per se eerst geïnfecteerd worden om ziek te worden. Voldoende vaccin De sympathieke leider van het districtsconsultatiebureau te Amersfoort, de arts R. Drion, heeft in de persconferentie over de moderne bestrijdingsmidde len van de tuberculose medege deeld. dat cr voldoende BCG- vaccin aanwezig is om in Amers foort op grote schaal tot in enting niet deze stof over te gaan. Het vaccin wordt door •f Rijksinstituut voor de Volks gezondheid te Utrecht uit de bü runderen voorkomende tbc- bacil bereid. Het is een andere bacil dan die bij dc mensen wordt aangetroffen en hef komt dan ook zeer weinig voor dat mensen door aan tbc lijdende koeien worden besmet. J je op de onderarm). Is de reactie negatief dan wordt men in de gele genheid gesteld zich te laten vaccine ren. Degene die gevaccineerd zijn krijgen een kaart mee waarop ver meld staat wanneer men gevacci neerd is. Deze kaart moet men bewa ren als bewijs. Door dc vaccinatie wordt de reac tie van Pirquet positief. Indien later deze reactie nog eens elders wordt verricht is het gewenst om dan het bewijs dat men vroeger gevaccineerd werd over te leggen (bij kinderen bijv. bij het schoolonderzoek). van neus. keel of borst, snuift en Wrijft U weg met ontkomen. Anderhalf millioen is een hoog bedrag, doch wy menen, dat Veenendaal financieel ln staat kan worden geacht ln korte tijd de ge dane beloften aan het College van G.S. en het gemeentebestuur van Amersfoort na te komen. AMERSFOORT GRIJPT IN Het Amersfoortse gemeentebe stuur vindt de toestand onhoud baar. B. en W. hebben zich dezer dagen tot de gemeentebesturen van Ede en Veenendaal gewend met het verzoek de vervuiling van het grachten- en Eemwater en de op lossing daarvan te bespreken. Ons gemeentebestuur heeft met de di recteur van de Volksgezondheid, dr. Kedde uit Leiden, de vervuiling van het water en de hieraan verbonden gevaren voor de volksgezondheid besproken. Met deze deskundige zullen burgemeester H. Molendijk en wethouder A. J. Splekermann volgende week mot de gemeentebe sturen van Ede en Veenendaal deze belangrijke kwestie bespreken. Wfl hopen dat deze besprekingen en de tairijke verzoeken van G.S. het ge wenste resultaat tot gevolg zullen hebben. Vooralsnog kunnen en mo gen wy niet geloven dat het ge meentebestuur van Veenendaal on willig is. Voor de Stichting 1940—1945 De intergcaliieerde vriendschaps- :reln met de tentoonstelling van het Spoorwegvcrzet trok gedurende drie dagen 1875 bezoekers Dc gehele opbrengst kwam ten goe de aan de Stichting 19401945 en bedroeg f 756 04 dqnk zij de belange loze medewerking van velen. Huurprijs zal zes gulden bedragen B. en W. delen de Raad mede, dat zij voornemens zijn nabij de Hooglandseweg nog dit jaar met de bouw van 60 montagewoningen een aanvang te doen maken. Thans is een type woning geko zen. eveneens te bouwen volgens het airey-systeem der N.V. Neder landse Maatschappij voor Volks huisvesting te Amsterdam, dat een inhoud heeft van circa 260 m\ Naar de mening van B. en W. moet voor het 2e complex een la gere huur worden aangehouden, welke op f 6.per woning kan worden gesteld, rekening houdend met de huurprijs en inhoud der woningen van het le complex mon tagewoningen. Naar aanleiding van een en an der stellen B. en W. de raad voor: 1. Ter bestrijding der bouw- en grondkosten credieten toe te staan van ten hoogste resp. f 704.000, en f 128 318,—; 2. aan te vragen en te aanvaar den uit 's Rijks kas bijdragen in het exploitatietekort dezer wonin gen; 3. het jaarlijks ongedekt tekort op de exploitatie van dit complex, voorzover dat tekort niet ten laste van 's rijks kas kan worden ge bracht en geraamd op f 1530,te brengen ten laste van hoofdstuk V van de gewone dienst; 4. de bouw dezer woningen on dershands op te dragen aan de N.V. Nederlandse Maatschappij v. Volkshuisvesting te Amsterdam. ONLANGS waren wij getuige van een instrumentaal concert, dat de Stichting ..Eén uur Muziek" op de RHBS te dezer stede gaf. Wij hebben er uitvoerig over geschre ven en de muziekminnende lezer zal zich dus herinneren, dat „Eén uur Muziek" de naam is van de stichting voor muziekonderwijs in concertvorm op de Nederlandse scholen. Ditmaal waren wij te gast bij O.L. Vrouwe ter Eem op dc Daem Fockemalaan, ook weer om zulk een concert-les (welke van deze twee begrippen het meest op de voorgrond treedt, weten wij niet) bij te wonen en we hebben weer evenzeer genoten van wat E.U.M. weet te bieden, als de eer ste keer. Het was nu vocale mu ziek. die voor al deze honderden meiskes werd ten gehore gebracht, om meer te 'preciseren operafrag menten en de uitvoerenden waren Maria van Uden, sopraan en Thor- kild Noval, tenor, beide opera-ar- tisten, die het vak in de perfectie verstaan. Over deze beide aan stonds De begeleiding op de vleugel berustte bij Piet Pijnenburg, maar daarmee was de rol van deze mu sicus niet uitgespeeld, want hij was de man. die het onderrichtend ge deelte, voor zoverre het betreft het gesproken woord cfok voor zijn re kening nam en op een allerprettig ste manier inzicht wist te geven op het gebied der operamuziek. Na tuurlijk kan in zulk een kort bestek eigenlijk alleen maar aanduidend worden te werk gegaan, maar ik geef het ieder te doen, om in be trekkelijk zo wemig woorden, op zulk een gezellige en boeiende wijze, zoveel wetenswaardigs over het onderwerp opera te vertellen. Wel, die meisjes moeten heel wat hebben opgestoken van zulk een les en het zal haar zeker van dienst zijn, als ze later de echte opera zul len bezoeken. Het is zulk een be langrijk werk de jeugd zodanige voorlichting te geven op muzikaal gebied, dat het luisteren later nog tot een veel groter genot wordt. En waar dit één der doelstellingen is van „Eén uur Muziek", moet ook in dit opzicht het concert als uiter mate geslaagd worden geschouwd. En nu onze vocale artisten van deze middag. Wat moet het heerlijk voor deze jonge en ontvankelijke meisjes zijn geweest nu eens niet zangeressen of zangers te horen, die met een zeer ernstig gezicht liede ren voordragen, maar echte artis ten stukjes opera te zien spelen. Wat moeten zc hebben genoten van het gebaar, dat nu eenmaal bü de opera hoort en van de gczichtsmi- miek. die anders in de concerten meestal ontbreekt. En ze hebben stellig begrepen hoe dit alles: zang. begeleiding, voordracht samen wer ken om één indruk teweeg te bren gen: het gevoelselement, zo karak teristiek voor de opera. Wat in de inleiding van Piet Pijnenburg over het recitatief en de aria werd ge zegd. kwam tot een duidelijke illu stratie door de voorbeeldige uitvoe ring. Moet ik alles opsommen wat ten gehore werd gebracht? Daar waren Handel en Von Weber. maar voor alles Mozart, op z'n best als operacomponist vertegenwoordigd met aria's en duetten uit Figaro's Hochzcit, die Entführung aus dem Serail en het heerlijke, voor jeugd en rijpere leeftijd zo verrukkelijke duet uit „Die Zauberflöte'Vvan Pa- pageno en Papagena. Dit nummer werd gebracht, zoals alleen opera zangers het kunnen. Jeugdige ge zichten straalden bij deze uitbeel ding der liefde in twee jonge men senharten en 't dankbare en geest driftige applaus zal niet alleen de uitvoerenden genoegen hebben ge daan. maar ook het hart der oude ren verwarmd, die van deze con- certles getuige mochten zijn. „Eén uur Muziek" op onze scholen is niet de mimste der muzikale ge nietingen, die in onze stad worden geboden. S. ONS GARNIZOEN Ja, het is weer zo ver. 's Avonds slenteren de pas in dienst geroepen soldaat jes weer over de Langc- straat, hokken samen in een automatiek en bespre ken voor de vitrines van de krant het laatste nieqtvs. Heerlijke tijd, die eerste dagen in militaire dienst. Dagen vol grappen, vol be levenissen. Dagen van bla ren en exerceren. Avonden van poetsen en schrobben. Heerlijke tijd. De eerste tien dagen mocht je de ka zerne niet uit. Om de tijd te verdrijven op de lange avonden gaven ze je zwartgemaakt koper om op te poetsen. Heerlijke tijd. En om op andere avonden de tijd te verdrijven gaven ze je blinkend koper om zwart te verven. Maar na die eerste tien dagen mocht je de stad in. Je had tien nachten achter elkaar op je beste uniform-broek gesla pen, zodat je je kon sche ren met de vouw. Alles glom aan je. De knopen van je uniform, het koper aan je riem en je enkel stukken, de neuzen van je vetleren kistjes en zelfs je ogen. van pure blijdschap. Trots als een pauw, bewust van'je militaire waardig heid, stapte je de stad in, vol verwachting. Amers foort zou voor je open staan Drie kwartier later zat je weer op je krib. Amers foort stond beslist niet voor je open. Je begon maar weer eens aan wat koper te knutselen KAJ MUNK In Denemarken hebben we tijdens onze vacantie het graf van Kaj Munk be zocht Kaj Munk was een Deense dominee, die in de bezetting een buitengewoon grote rol heeft gespeeld in het verzet tegen het natio- naal-socialisme. Hij was een strijder in de ware zin van het woord voor mense lijke waardigheid. De mens Munk moest voor een vuur peloton de tijdelijke aardse overmacht van de tyran er kennen. De figuur Munk v/as onsterfelijk Zondagmorgen werd in het Grand Theatre de film „Het Woord" vertoond, die vervaardigd werd naar een boek van deze predikant. Terwijl de mensen zich verarongeh voor de in gang, klonk ergens uit een venster de banale deun van een in het Duits gezongen liedje over een meisje „Ma- riandel", nu zuiver, vtoe- ger een Blitzmadel FRIS, HOOR! Zondagavond, toen het zo regende, dachten de men sen, die uit de bioscoop kwamen met weemoed aan hun regenjassen, die thuis aan de kapstok hingen. Henk Driessen kwam bij ons op de redactie vragen of hij even een taxi mocht opbellen. We kennen Henk nog van vroegere gelegen heden en vroegen hem, hoe zijn nieuwe revue heette en wanneer de eerste voorstel ling was. „Zaterdag in Prinsenhof", zei Henk, „en ze heet Fris, Hoor". „O," zeiden wij. Henk kon geen taxi krijgen en moest door de stromende regen naar huis lopen. Fris, hoor'. PROFICIAT De personeelsvereniging „Huygen en Wessel" viert dit jaar het vijftienjarig bestaan. Dit wordt gevierd met een aantal veelbelo vende bijeenkomsten in het winter-seizoen, waarover in „Bronzen Klanken", het ju bileum-boekje meer wordt verteld. Wij hebben het genoegen gehad enkele leden van deze actieve personeelsver eniging bij verschillende gelegenheden in actie te zien. Zo hebben we enige malen een aardige toneel avond meegemaakt, er wa ren lezingen, waarop aller lei leerzame onderwerpen werden behandeld, maar bovenal viel ons de pretti ge verstandhouding tussen de personeelsleden op. Dat deze vereniging op dit ogenblik ongeveer 350 leden telt, bewijst wel, dat er veel animo voor is. We kunnen .Jiuygen en Wessel" daarom onze har telijke gelukwensen aan bieden en de hoop iLitspre- ken, dat het de vereniging goed moge blijven gaan 1950 FTBRUftRI 1 6 15 22 29 ft 5 12 19 26 2 9 16 23 SO G3 •6 13 20 27 3 10 IT 24 31 H 7 14 21 28 7 4 1 1» 2-3 i 1 6 13 22 i Qj 2 9 16 23 i ft 13 20 27 E 3 10 17 24 1 14 2! 20 m 4 11 16 25 ti e A'foortkalcndcr 1950 bevat zes door onze deskundigen met zorg •kozen foto's. Deze mooie diepzwarte foto's zijn gereproduceerd egen een matgrljzc tint. De kalender bevat een gord duidelijk calendarium. Het geheel geeft een rustig artistiek beeld cn Is een waardevol bezit. BESTELT U VOORAL TIJDIG! BESTELT NU! Aan de afd. Kalender 1950 van „Dagblad voor Amersfoort". Snouckaertlaan 7. Verzoeke my te zenden voor 1 Dec. 1949 ex. van de D. v. A.- kalendcr 1950 A 0,95 per stuk. Je betaling geschiedt per postgiro no. 510330. aan de D. v. A.-bezorger by aflevering. (Gelieve met blokletters in te vullen) NAAM: STRAAT: PLAATS: By voorkeur ontvangen wy Uw bestelling via de bezorger (ster).

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3