KOQ*rst PBO Delegatieleiders beslissen dat RTC op 1 November wordt besloten r De wijze professor Bereed Baviaan tegen Grondwettig bezwaar had politieke kant ChefarmeA" Nederlandse troepen alle in 1950 naar huis; voor scheepsruimte gezorgd AKKiRTJES O houw si (bhop wohd tc dik Als ik schuldig ben verdien ik de doodstraf Waarom zweegP.v.d.A. hierover 4 krachtige pijnstillende middelen in 1 tablet Zaterdag 15 October 1949 (Van onze speciale verslaggever) DEN' HAAG. In de vergadering van de Centrale Commissie hebben de drie delegaties gisteren besloten dat de slotvergadering van de Ronde- tafelconferentie op Dinsdag 1 November zal worden gehouden. In deze nuchtere mededeling, welke gisteravond om even over zes werd bekend gemaakt, culmineerde het gunstige nieuws dat de laatste twee etmalen over de RTC bekend is geworden. Na de mededelingen van de republi keinse minister van Voorlichting Samsuddin, die onomwonden van zyn sterk optimisme sprak, heeft nu de Centrale Commissie zelf de grond \oor vrees omtrent het eindresultaat vrijwel weggevaagd. De Ronde tafelconferentie i9 over haar dode punt heen. Nu de werkzaamheden weer op gang z(jn gekomen van nieuwe veelbelovende uitgangspunten uit, konden de leiders van de drie delegaties, die op dat punt niet veel risico zullen nemen, het ogenblik van het eindsignaal bepalen. Voor de volgende dagen is voor alle commissies, sub-commissies, werkgroepen en wat er al meer aan werkverbanden is gevormd, de zweep er nog eens over gelegd. Vrijdag moeten zy hun verslagen In gespecificeerde vorm uitbrengen aan de Centrale Commissie, die dan nog slechts enkele dagen heeft om de resultaten In afgeronde vorm voor de plenaire vergaderingen gereed te maken. De verwachting schijnt gerechtvaardigd, dat er pas In de laatste week van de conferentie openbare plenaire bijeenkomsten om de grote Ronde Tafel zullen worden gehouden. Finale voor het milliardenballet Tot deze plotselinge goede ont wikkeling is het kunnen komen, na dat de scherpste tegenstellingen op »t financiële terrein eindelyk waren overwonnen. Een tijdlang is het op dat vlak hard toegegaan. Neder land had zijn eisen duidelyk ge formuleerd: van de RIS werd over neming verwacht van schulden tot een totaal van 6.3 milliard, waarop Nederland dan wel 500 millioen wil de laten vallen in verband met- de kosten van de twee militaire acties, welke de Republikeinen en het BFO onder geen beding willen overne men. Dit bedrag voor de acties werd door de Indonesische partijen aan gevochten en men vroeg de Neder landse delegatie een specificatie van die 500 millioen. Bij de verant woording van dat bedrag kwamen de Nederlanders niet eens verder technische aard. Nederland heeft enige tijd geleden duidelijk ge maakt, dat voor de terugtrekking van de troepen in verband met de transportproblemen 18 tot 24 maan den nodig zouden zijn. Ir. Sukarno heeft vorige week de eis gesteld, dat de laatste Nederlandse troepen zes maanden na de souvereiniteits- overdracht op de boot zullen zitten. WH menen thans te weten, dat na onderhandelingen met buiten landse scheepvaartmaatschappijen nu de beschikking Is verkregen over zóveel scheepsruimte, dat bin nen twaalf maanden alle Neder landse landstrijdkrachten Indonesië zullen hebben verlaten. De hoofd macht zal echter reeds na ze9 maanden Indonesië hebben ont ruimd. De schepen, welke voor dit doel zijn gecharterd, zullen tot diep in 1950 mee blyven varen. Nieuw-Gulnea Op het pant van Nieuw-Guinea beiden aanvaardbaar, ln uitzicht te kunnen stellen. Een van de moeilijke punten ten slotte is de materie van de Sociale Commissie geweest welke zich met rechtsherstel, ambtenarenzaken en dergelijke problemen had bezig te houden. Hoe is nog niet duidelijk, doch samen met de Centrale Com missie, die gisteren de leden van deze commissie by zich had ontbo den, schijnt de uitweg te zijn ge vonden en de delegatieleiders ln de commissie zijn naar huls gegaan met de opdracht, deze zaak vol gende week langs de aangegeven lijnen rond te maken. Bescheiden De Culturele Commissie Is het eerst klaar geweest met haar werk. Nog voor het Uniestatuut zelfs zijn eerste vorm kreeg! Iemand, die het weten kan vertelde ons, dat men daarvan zo onderste boven was, dat men het nog maar niet aan de gro te klok wilde hangen. Het zou zo vreemd staan, was het argument. Er komt, aldus wordt nu gezegd, een commissie met zeven man van iedere partij, die straks de culturele betrekkingen zal stimuleren. Zien we het goed, dan hebben deze heren wijselijk besloten niet te veel te re gelen op dit gebied. Culturele be trekkingen immers groeien het best in ongebondenheid. Zo staan dan de zaken er op dit ogenblik by. En het is na de som bere berichten van de vorige week bepaald een opwekkend beeld dat wij hier hebben kunnen schilderen. Ook al had deze dit en gene dat wel gaarne anders gezien. Maar er ls nu dan toch maar een uitzicht geopend op de toekomst. dan tot 470 millioen. De Indonesi- zÜn. de resultaten nog niet zo dui sche delegaties zélf waren ook even aan het rekenen geslagen. Uit hun cjjfersom kwam 4 milliard aan kos ten van het militaire optreden. Acht maal zoveel. Dat gaf uiter aard geen al te hechte gespreks- basis, hoewel ze breed genoeg was Intussen waren de Indonesische delegaties verder gaan rekenen en zij kwamen tot de ontdekking, dat niet Nederland een vordering op de RIS, doch daarentegen de RIS een vordering op Nederland had k rai- son van 1700 millioen. Daar waren die 4 milliard van de twee acties uiteraard bij inbegrepen. Eenmaal zover uit elkaar gekomen kon men niet verder en sedertdien is men weer naar elkaar toegerold. Stevige strohalm Bekykt men de situatie op dit ogenblik, dan dient men te letten op een Aide Mémoire vai de geza menlijke Indonesische delegaties, waarin de bereidheid tot uitdruk king komt straks als RIS een schuld over te nemen van 3.4 mil liard. En wel 400 millioen aan schul den van het Nederlands-Indisch gouvernement jegens het buiten land en 3 milliard aan zogenaamde interne schulden. Schulden, als wij het wel hebben, ontstaan uit lenin gen, welke op de kapitaalmarkt zijn opgenomen. De andere schulden zou Nederland volgens dit voorstel moeten afschrijven. Dat zijn ver plichtingen van de staat Indonesië jegens de staat Nederland. Een der gelijk uitgangspunt biedt uiteraard heel wat reëeler mogelijkheid tot praten, al zal ook op dit voorstel vermoedelijk van Nederlandse kant nog wel iets worden aangetekend. Dat kan tenminste al blijken uit het lot van het voorstel van de Un ci in feite een voorstel van Co chran dat beoogde het c^ns te worden over een schulderkenning ter hoogte van 4 milliard. Van dit Cochran-voorstel waren beide par tijen zo ontdaan, dat het onmiddel lijk weer moest worden ingetrok ken. Doch mogelijk geschiedde dit ook op grond van andere merites, of beter, een gebrek daaraan. Een ANPlredacteur weet nu nog te melden, dat het Aide Memoire een afwjjzlng zou inhouden van het Ne derlands verlangen, een garantie in tin voor de schulden te verkrijgen. Hoe dan ook over een verschil tus sen 5.8 milliard en 3.4 milliard valt te praten en vermoedelijk ls dat reeds geschied, indien men tenmin ste een verklaring wil hebben voor de plotselinge goede ontwikkeling. Troepen in 1950 terug Intussen is er meer. Op militair gebied. Grote principiële verschil len zijn er op dit stuk niet. De moei lijkheden zyn eigenlijk meer van delijk. Men is het er eigenlijk al lang over eens dat voor de verdere ontwikkeling van dit enorme ge bied, Nederland zowel als Indonesië zeer grote aandelen kunnen leveren. Nederland in de vorm van zeer vele specialisten op alle gebied, en uiteraard ook van werkkapitaal, de RIS in de vorm van honderdduizen den werkkrachten. Alleen al op het gebied van de oliewinning kan daar nog zeer veel worden gedaan. Reeds sedert 1936 is de Nederlandse Nieuw-Guinee Petroleum Maatschappij in het ge bied van de Vogelkop bezig met oliewinning. Zeer vele millioenen zijn aan de voorbereidingen ge spendeerd en nog vele millioenen zullen moeten volgen voor er werke lijk kan uitkomen wat er is inge stoken, aan experimenten, appara tuur, wegen- en leidingaanleg en woningbouw. In 1945 is de eerste olie naar boven gebracht. Vorig jaar, in December stroomde de eer ste olie door de leidingen. En met een dagelijkse olie-pro- ductle van 750 ton blyft men nog beneden de helft van de productie van het Nederlandse Sehooncbee- kerveld. Doch men ls dan ook pas aan het begin en het reeds door Amerikaanse en Nederlandse maat- schappijen in deze winning gesto ken geld bewast dat men er veel van verwacht. Dat te aanlokkelijk voor Nederland zowel als voor In donesië. Met name voor Oost-Indo- neslë dat zlcli een beetje de stief moeder van Nieuw Guinea gevoelt. Onlangs is van Nederlandse kant voorgesteld van Nieuw Guinea een condominium te maken. Een gebied onder gedeelde souv.ereiniteit. Voor dit denkbeeld was men aan Indone sische kant niet erg enthousiast. Men vraagt daar de gehele souve reiniteit. maar voor de rest is men tot veel bereid. Doch minister Sam suddin was vrij duidelijk, toen hij gisteren liet doorschemeren, dat ja en nee betrekkelijke grootheden zijn. Hij meende een oplossing, voor (Ingcz. Mcd.) MiMChUn voorbodon van oon grlap. Doa ar lata togan; r.aom aan AKKERTJE^ In korla tijd voalt U zich waar fU(( helpen direct DE KINDERKRANT Schiphol zat potdicht door mist AMSTERDAM De zware mist, die Vrijdagavond over een deel van ons land hing, heeft aanzienlijke stagnatie veroorzaakt in het lucht verkeer. Alle nachtvluchten moes ten worden geannuleerd of uitge steld. De machine, die op Schiphol uit Brussel moest binnenkomen, is op het Brusselse vliegveld blijven staan. Twee lynvluchten van de KL.M. van Amsterdam naar Parijs en Lon den zyn evenmin uitgevoerd. ELLECOM Het voormalige SS.- opleidingskamp „Avegoor" te Elle- com, waar na de bevrijding politieke delinquenten werden ondergebracht, krijgt een meer normale bestemming. Het hoofdgebouw wordt vacantie- en herstellingsoord van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen. Manoeuvres der Sowjets in Thiiringen BERLIJN. Het So v.'jet Rus- sisch leger heeft een gebied van 25 bij 30 kilometer midden in Thü- ringen geheel afgesloten voor zijn herfstmanoeuvres, aldus meldt het onder Franse controle staande dag blad „Kurier". Gewapende man schappen van de Duitse volkspoli- tie staan bij de grens van het afge sloten gebied op wacht om het ver keer om te leiden. De boeren in het betrokken gebied mogen hun lan derijen niet betreden en na zeven uur des avonds niet meer op straat verschijnen. Frans comité vraagt revisie van vonnis over Rajk PARIJS. Een groep Franse in tellectuelen heeft zich tot de Hon gaarse regering gewend ten behoeve van Laszlo Rajk, de voormalige Hon gaarse minister van binnenlandse zaken, die als agent van Tito ter dood is veroordeeld. In een telegram zegt de groep, dat zij diep geschokt is door het weinig overtuigende karakter van het be wijsmateriaal. Zij vraagt de regering een commissie van vrije internatio nale juristen toestemming te geven het bewijsmateriaal te onderzoeken. De premier van India, Jawahar- lal Nehru is voor een goodwill bezoek, in Amerika aangekomen. Op het vliegveld te Washington werd hij begroet door President Truman rechtsen zijn zuster (miaden). WEL honderd Jaar golodon word do wijzo aap Borend Baviaan goboron. Hij was drio jaar toen hij al door alle dieren professor word genoemd Hij wist olies en vergat nooit iets, is dat niet knap? En nu moet Je eens horen, hoe Berend Baviaan de andere apen het leven heeft gered. D.e woonden toen nog allemaal heel ver weg in de bossen van Afrika, waar je alleen maar met een schip of een vliegtuig kunt komen. Ze hadden daar een reuze fijn leventje, dat kun je wel den ken. Altijd maar spelen in de top pen van hoge bomen, vroeg naar bed, vroeg opstaan en eten was er genoeg. Als ze honger hadden, hoefden ze alleen maar in een ko- kosnootboom te klimmen om zich de buik vol te smullen. Mbar, oei, oe:, op een dag is er iets verschrikkelijks gebeurd. De zon was nog maar net ondergegaan toen het begon te waaien. Alle apen liepen zo hard ze konden naar de boom. waarin hun koning Gorilla woonde. Het was de hoog ste boom van heel Afrika, met tak ken zo lang als een kerktoren. Bo ven in het topje zat de koning ver drietig naar de lucht te kijken. „St.lte". riep hy, toen al zUn on derdanen om hem heen zaten in de kruin vande koningsboom. „Stilte, stilte". Alle apen hielden hun mond. want wat de koning zegt moet Jc doen. En wat hoorden ze? In de verte rommelde het. Eerst zachtjes en daarna al harder cn harder. Dat was de storm, die van heel ver naar Apendorp kwam en op zyn weg bijna alle bomen om smeet. Het duurde maar een half uurtje voor de storm ook tegen de koningsboom begon te blazen. Maar die was reuze sterk en bleef staan, terwijl alle andere bomen krakend op de grond vielen. OE hele nacht zaten de apen rond koning Gorilla. Ze hiel den z;ch stevig vast, want ze wa ren bang door de harde wind te worden meegenomen. Eindelijk werd het weer dag en, och, wat deden de apen toen een droevige ontdekking. Zo ver ze konden kijken stond er geen boom meer overeind en wat het ergste was, alle kokosno ten wéten van de bomen gewaaid en door de storm weggeblazen naar de rivier, waarin ze door het water waren meegevoerd naar de zee. Achter koning Gorilla liep het hele apenvolk te zoeken of er toch nog niet één enkele kokosnoot was overgebleven. Maar niks hoor. Hoe ze ook zochten, ze vonden er niet een. Wel een uur lang zat koning Go rilla op een dikke boomstam te denken, wat hij nu moest doen. Opeens kwam er een kleine, gryze aap met verstandige oogjes naar voren, die zei: „Misschien kan ik U helpen, o grote koning". Koning Gorilla keek op en riep: „Professor Berend Baviaan, dat ik daar niet aan gedacht heb. U weet zo veel, U moet ons redden". Een beetje ver legen keek de professor om zich heen, kuchte drie keer en zei toen: „Op een van mijn vele reizen was ik eens in een land, niet zo ver hier vajjdqan, waar lekkere noot- Vl. "igim_IL_ Jes in de grond groeiden, net zo als aardappels. U weet wel. d.e nare dingen waar de mensen zo dol op zijn. Ik heb ze geproefd en ze sma ken werkelijk heel goed. Als je er een half pond van gegeten hebt. kun je niet meer. Er zijn daar ook mooie bossen cn al staan er dan geen kokosnootbomen, we kunnen er immers die aardnootjes eten". ALLE apen begonnen weer te lachen en riepen hard: „Hoera, hoera, hoera van onze professor". De volgende dag is het apenvolk op reis gegaan. De olifanten, die heel veel medelijden met de apen hadden, namen er leder tien op hun rug en omdat olifanten hard kunnen lopen, duurde het maar tien dagen voor ze in het nieuwe land waren. En ja hoor, het was precies zo als professor Berend Baviaan het had verteld. Op wel honderden plekjes in de bossen groeiden die heerlijke nootjes in de grond. Het waren er zo veel, dat er genoeg was voor tien apen- volken. Sinds die dag heten die lekkere dingen apenootjes. En weet je wat de professor als belo ning kreeg? Een moo.e grote pluim, die hij aan zijn staart mocht dra gen. Als je weer in de dierentuin komt, moet je maar eens kijken of je hem ziet. Zul jc niet vergeten dan een zak apenootjes voor hem mee te nemen? JTiE mensen in Suikerland snoepen altijd, ■ISDaar krijg je geen brood maar toffees als ontbijt. Het middagmaal doen ze met zuurtjes, cn na Krijgt ieder een reep vollemelk-chocola. Dat lekkers bewaren de moeders heel toys In kasten waarop staat: „Ons snoepparadijs". De een heeft een mooie, de ander een malle, Maar barones Drop had de schoonste van alle. Eens liep ze hard huilend 't kasteel door te dwalen. Ze zocht in de kelder, de keuken, de zalen, En iedereen vroeg ze met tranen op dc wangen: „Waar zou toch mijn snoepkast wel uit kunnen hangen?" De deftige knecht zocht tot diep in de nacht. En heeft zeker honderd manieren bedacht. Om de snoepkast van goud met parels er op Terug te vinden voor barones Drop. PAS vijf dagen later, ze zat nog te toenen, Is oude Gijs Zuurstok, de postman, verschenen. Mevrouw", zei hij droevig. „Ik breng U een brief. Als afzender zie ik vermeld staan: „De dief". Bar veel stond er eigenlijk niet in te lezen. Alleen maar: „Treur niet .want ik zeg U bij deze. De snoepkast komt terug, maar eerst moet U, vind ik, Wat minder gaan eten, U bent veel te dik!" Nu eet Vrouuie Drop nog alleen maar banaan, En klaagt heel de dag:: „Jakkes, dddr is niks aan". Herdruk oude. Cura^aose schrijvers Van de boeken, die oude Curacaose schrijvers in vroegere jaren hebben uit gegeven. zijn geen exemplaren meer ln de handel. Tevergeefs- zal men zoeken naar de werken van Wolfschoon. J. S Corsen. Römer. Dario Salas en anderen. Alleen particulieren bezitten deze boe ken nog. Toen de Stichting Cultureel Centrum 1 o dezer dagen een verzoek kreeg van de Rijksuniversiteit tc Groningen om exemplaren van deze boeken, rees het plan om zo mogelijk tot een herdruk van deze werken over te gaan De Stichting heeft daarom verzocht exem plaren van deze boeken too tc zenden aan dr. Johan Hartog. de directeur van de Stichting o 1. Het is de bedoeling de originele drukken van deze boeken ln het Curagaose museum onder te bren gen. Eis tegen beruchte V-man, 20 jaar PRESIDENT TRUMAN'S enige dochter Margaret, die Donder dag in» Atlanta (V.S.) een con cert gaf, bracht een bezoek aan VhuTchill's dochter Sarah, die toevallig in dezelfde plaats ver- dLc-i Sarah trad op in the Philadelphia story". Margaret Jruman rechtsmaakt in de kleedkamer een babbeltje met Sarah Churchill. AMSTERDAM. Tegen de 43- jarige Joodse Nederlander, Mozes Brandon Bravo uit Leiden, die als V-man voor de Duitse Sichcrheits Polizei in de periode April 1942 tot Februari 1945 een groot aantal ille gale werkers, onderduikers cn Joodse Nederlanders heeft verraden, eiste de advocaat fiscaal by het Bij zondere Gercvhtshof te Amsterdam, mr. B. J. Besier, aan het slot van j j een 25 minuten durend requisitoir 20 jaar gevangenisstraf met aftrek I van voorarrest cn levenslange ont zetting uit alle openbare rechten. „Dit is een zeer omvangrijke, hoogst belangrijke en droevige zaak", aldus mr. Besier. De Brandon Bravo ten laste ge legd hulpverlening aan de vijand heeft desastreuze gevolgen gehad. Verdachte stelt het voor alsof hij niets anders heeft gedaan dan men sen gewaarschuwd, maar in werke lijkheid deed hij lijnrecht het tegen overgestelde. In het gunstigste ge val gezien heeft deze man van twee walletjes gegeten. Tegenover de politie heeft Bran don verklaard: „Ik ben onschuldig en dien te worden vrijgesproken. Zo ik schuldig ben aan wat mij wordt aangewreven, dan verdien ik de doodstraf". Mr. Besier eindigde: „Zo ver wil ik niet gaan, maar ik aoht voor deze loonslaaf der Sipo, die 50.per week ontving, een zware straf op zijn plaats". Nauwkeurig liet het Hof zich door de getuigen voorlichten over de me thodes en werkwijze van verdachte, van wie steeds weer bleek, dat hij het met de waarheid niet al te nauw nam. Dit ontlokte de president de opmerking: „U heeft tijdens uw pe riode als V-man iedereen belogen. Vanaf uw arrestatie heeft u ook niets anders gedaan dan liegen. Ik begrijp niet hoe iemand het heeft kunnen volhouden in acht jaar Ujds geen woord waarheid te spreken". Een der getuigen, een SD-er. ver klaarde, dat B. ook had meegedaan aan het verhoren van illegale wer kers en dat hij zich tijdens deze ver horen niet ontzag de arrestanten lè mishandelen. Verdachte ontkende de waarheid van deze getuigenver klaring en voegde er aan toe: „Ik heb deze getuige nog nooit gezien". Ook ten aanzien van andere ge tuigen, die verklaringen over hem aflegden, gaf verdachte te kennen, dat hij hen niet kende. De verdediger noemde zijn cliënt een man, die de stok van de Duit sers achter zich voelde en die niet de opzet had, goede vaderlanders leed en verdriet te berokkenen. Het Hof zal in deze zaak op 28 October uitspraak doen. Direct hierna behandelde het Hof de zaak togen D. Th. Emondt de 41- jarige vrouw met wie Brandon sa menleefde. Deze verdachte, die vier kinderen heeft, wordt ervan be schuldigd in samenwerking met Brandon haar vroegere echtgenoot bij het gewestelijk arbeidsbureau te Haarlem te hebben aangegeven als zwarthandelaar en voorts medewer king te hebben verleend bij de ar restatie van een Joodse man. die in hun woning was ondergedoken. Tegen haar eiste mr. Besier VA jaar gevangenisstraf. De vrouw, die nooit voor deze zaak in hechtenis is geweest, hoorde zich. nadat het Hof zich in de raadkamer had terugge trokken, veroordelen tot een voor waardelijke gevangenisstraf voor de tijd van 1 jaar met een proeftijd van 3 jaar. In de sententie zegt het Hof, dat het haar schuldig acht. maar aanneemt, dat zij de feiten heeft ge pleegd toen zij onder invloed stond van Brandon. .J IngczMed.) (Van onze parlementaire redacteur) De verklaringen van de fracties in de Tweede Kamer, die Woensdag avond tegen het wetsontwerp op de P.B.O. hebben gestemd, alsmede het debat van de vorige week Vrijdag, hebben sterk de nadruk gelegd op het probleem van de eventuele ongrondwettigheid van instelling van Hoofd bedrijfschappen en bedrijfschappen bij algemene maatregel van bestuur. En zulks is eveneens geschied in verschillende persbeschouwingen, welke mede aandacht schonken aan liet feit. dat de fractie van de P.v d.A. zich in het debat over dit vraagstuk in het geheel niet heeft uitgelaten en met de K.V.P. heeft gestemd tegen het amendement-Schouten, dat in stelling bij de wet verlangde, en zulks niettegenstaande het feit, dat in het beginselprogram van genoemde partij uitdrukkelijk de instelling van bedrijfschappen bij de wet verlangd wordt. Dat de indruk zo sterk op het grondwettelijk bezwaar is gelegd moet niet uitsluitend toegeschreven worden aan de belangrijkheid van het hier in het geding zijnde pro bleem. Er speelden bij enkele frac ties ook politieke overwegingen een rol, die nauw verband houden met het standpunt, dat zij innemen ten opzichte van de plaats van de on dernemers in het maatschappelijk, bestel. Het is duidelijk, dat het voorgestelde wetsontwerp, hoewel in mindere mate dan b.v. het voor-ontwerp van de toenmalige minister ir. Vos, de werkzaam heid van het bedrijfsleven en zijn nieuwe organen plaatst in het kader van het algemeen be lang. De zelfbesturing is zodanig aan het algemeen belang gebonden, dat het groepsbelang op de tweede plaats komt, althans dient te ko men. Ondanks hun liefdesverklaringen ten aanzien van het beginsel der publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie, zou het de voorstanders van de ondernemersvrijheid in de Kamer stellig aangenaam zijn, wanneer de organisaties, waaraan in de nieuwe wet het aanzijn is gegeven, niet in al te snel tempo in het leven wer den geroepen. Door de Kamerleden Oud en Korthals van de V.V.D. is de waarschuwing tegen het te snel van wal steken met de P.B.O. o.a. gemotiveerd met een beroep op veronderstelde geringe geneigdheid van de ondernemers tot medewer king en in samenhang daarmede op het feit, dat de maatschappij er nog niet rijp voor zou zijn. Instelling van de hoofdbedrijf schappen en bedrijfschappen bij de wet in plaats van bij K.B. brengt niet alleen een aanzienlijke ver traging mede door de inschakeling van de parlementaire procedure, doch schept ook de gelegenheid om bij de debatten over een zodanige wet de instelling te trekken in de politieke sfeer, waarin zij stellig niet thuis behoort. Het is mede om deze redenen, dat de Regering, die in het oorspronkelijke ontwerp aan instelling bij de wet de voorkeur had gegeven, na kennisneming van het voorlopig verslag der Kamer haar heeft vervangen door instel ling bij algemene maatregel van bestuur. Nu zou dit natuurlijk onjuist zijn, indien er sprake was van strijd met de Grondwet. In art. 152 van de Grondwet, waarop de P.B.O. is ge baseerd, staat dat de w e t voor be- bepaalde beroepen en bedrijven en groepen daarvan, alsmede voor het beroeps- en bedrijfsleven in het al gemeen, lichamen kan instellen, ten einde regelend op te treden. In hoeverre hier een mogelijkheid van delegatie (overdracht van bevoegd heid aan een lager orgaan) aanwe zig is, wordt door kenners van het staatsrecht, waartoe ongetwijfeld ook de heer Oud behoort, verschil lend beoordeeld. Merkwaardig is intussen dat de a.r. professor De Gaay Fortman, die deze delegatie formeel in strijd acht met de Grondwet, niettemin zegt: „De beleidsoverwegingen, die de Regering aanvoert ter verde diging van artikel 67 (N.G.O.), lijken mij sterk. Wanneer de al gemene regelen voor de bedrijfs organisatie door een raamwet zijn vastgesteld, is de instelling der bedrijfschappen veel meer een aangelegenheid, die tot het beleid der Regering onder con- tróle van de Staten-Generaal be hoort, dan een aangelegenheid van de Staten-Generaal als me dewetgever. De belangstelling van de Kamers voor het détail- werk van de instelling der be drijfschappen zal slechts gering zijn. Voorts is in deze materie grote soepelheid vereist, die uiteraard gemakkelijker langs de weg van algemene maatregelen van bestuur dan langs die van wetten te verkrijgen is". Wij willen gaarne aannemen, dat de P. v. d. A. dezelfde mening toegedaan en dat zij ter verdedi ging van haar standpunt bovendien nog een beroep zou willen doen op prof. Van der Pot of andere auto riteiten, doch feit is. dat van de vijf sprekers, die in eerste aanleg voor de P. v. d. A. over het wetsontwerp gesproken hebben, geen enkele dit punt heeft aangeroerd. Dat de he ren Nederhorst. Suurhoff. Schilt- huis en Stufkens aan dit probleem geen aandacht schonken lag min of meer voor de hand, doch ook de heer Van der Goes van Naters. die zich nog wel eens publiekelijk in staatsrechtelijke vraagstukken pleegt te verdiepen, zweeg over het grondwettig bezwaar tegen instel ling bij K.B. in alle talen. Wij kunnen ons voorstellen, en de debatten hebben dit ook wel geaccentueerd, dat voor de P.v d.A. belangrijker dan het staatsrechte lijk probleem het pogen was om door versterking van de invloed van het algemeen belang in het wetsontwerp en het beknotten, waar mogelijk, van het gevaar dat het groepsbelang zich te veel zou doen gelden, de P.B.O. een ander gezicht te geven. Dit pogen heeft in meer dan één geval resultaat ge had en in zoverre mag gesproken worden van een juist beleid. Doch het was o.iwaar nu eenmaal in het beginselprogram de instelling van bedrijfschappen bil de wet werd geëist, verstandig geweest in dien openlijk was medegedeeld, waarom men de afwijking daarvan geoorloofd achtte. Men had zich er dan eventueel op kunnen beroepen, dat de be drijfschappen, in het partijpro gramma bedoeld, de „verticale" organisaties zijn uit het vooront werp van minister Vos, welke een heel ander karakter hebben dan de „horizontale" organisaties uit het regeringsontwerp. Door aan ande ren over te laten om de naar wij willen aannemen schijnbare tegenstelling tussen partijprogram en parlementaire praktijk uit te puzzlen, heeft men links en rechts misverstand gewekt. Dit nu lijkt ons. afgezien van het staatsrechte lijk probleem, dat hier aan de orde was en dat men misschien met recht minder belangrijk kan achten dan een practische regeling van de P.B.Q., welke ook inderdaad ont wikkelingskansen biedt, geen ver standig beleid. Amerikaanse kleurenfilms over ons land DEN HAAG. Enige tijd geleden heeft de filmgroep van „Metro Goldwyn Mayer" twee maanden in Nederland rondgereisd. By die ge legenheid werd 18.000 meter mate riaal voor kleurenfilms over ons land opgenomen. Hieruit zijn te Hollywood enige reisfilms samengesteld, waarvan de eerste, getiteld „In old Amsterdam" (In oud Amsterdam) op 12 Novem ber in Amerika in circulat-.e zal worden gebracht. De tweede film krijgt de titel „Colourful Holland' (Kleurrijk Nederland) en zal in het voorjaar 1950 in de circulatie gaan. Deze beide films zullen gedurende drie jaar over de hele wereld wor den vertoond. Vermoedelijk zullen uit het filmmateriaal nog meer films gemaakt worden. Al deze films zullen ook hier in de voorpragramma's der bioscopen vertoond worden. Wanneer hevige pijnen U hel leven moeilijk maken, neem dan eens CHEFARIHE „4 Elk labiet beval 4 geneesmiddelen, die stuk voor sluk wereldberoemd zijn geworden als bestrijders van rheumaliek, menstruatie-, zenuw-, hoofd-, kiespijn enz. ij BEROEMDE GENEESMIDDELEN rr IN EEN TABIET TEGEN PUNEN EN GRiEP 20 TA#UIIEN 4 f O 7S Leiders der communisten in de V.S. schuldig verklaard Elf communistische leiders in de V.S. zijn Vrijdag schuldig bevonden aan samenzwering tegen de staats instelling der V.S. De jury. die tot deze uitspraak kwam, na 'n proces, dat negen maan den heeft geduurd, bestond uit acht vrouwen en vier mannen. De maximumstraf, die de beschul digden kunnen krijgen, is tien jaar gevangenisstraf of een boete van tienduizend dollar. Tot de elf be schuldigden behoren: Eugene Den nis, algemeen secretaris van de Ame rikaanse Communistische Partij, Ro bert Thompson, voorzitter van de afdeling New York en John Gates, hoofdredacteur van de „Daily Wor ker", het partijblad. Aanvankelijk waren twaalf perso nen in staat van beschuldiging ge steld. doch het proces tegen William Foster, dc nationale voorzitter van de communistische partij, werd om gezondheidsredenen uitgesteld. Na de uitspraak van de jury wer den vijf advocaten van de verdedi ging en Eugene Dennis. die voor zichzelf pleitte, veroordeeld wegens belediging van het Hof. De elf be schuldigden worden in verzekerde bewaring gehouden in afwachting van de uitspraak op Vrijdag aan staande. Anti-Schacht demonstratie in Düsseldorp Een menigte van ongeveer 500 per sonen is alhier het hotel binnenge drongen waar dr. Hjalmar Schacht, Hitiers minister van financiën, met zijn vrouw intrek genomen had. Zij droegen Spandoeken met „geen plaats voor oorlogsmisdadigers". Een gemotoriseerde eenheid der politie nam Schacht in bescherming. Vakverenigingsleiders konden de menigte tot bedaren brengen door te zeggen, dat hij „gearresteerd" was. Schacht is later naar zijn huis bij Lüneburg in Neder-Saksen vertrok ken. Hij en zijn vrouw werden we derom onder politiegeleide naar het station gebracht. Tegenover verslag gevers verklaarde hij: „Ik zou graag de rest van mijn leven in het buiten land doorbrengen".

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 5