DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Republikeinse eis in strijd met cease-lire overeenkomst Gehuwde vrouw zal voortaan niet meer onmondig zijn Moch is niet geslaagd, Schuinan formateur De regering staat volledig achter standpunt van de H.V.K. Wreed-verstoorde Pool-idylle Communisten bij Hongkong Guerilla tegen Tito vervv acht Voorstel tot opheffing van de handelingsonbekwaamheid Op ds Iwiuud 9e Jaargang, no. 244 Dinsdag 18 October 1949 Opgericht door de Stichting „Het ?arool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse oummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Ad nlnistratic: Snouckaertlaan 7. Amersfoort, Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235, Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER, NEDERLANDSE KRINGEN VERKLAREN: DEN HAAG. De gevaren, welke de militaire situatie In Indonesië in zich bergt zijn Maandagmiddag besproken in do Nederlandse minister, raad. In politieke kringen in Den Haag zei men Maandagavond, de ver. klaring van de sultan van Djokja ten zeerste te betreuren. De Neder, landse regering, zo liet men zich uit, heeft niets onbeproefd gelaten om zowel in Den Haag als in Indonesië gunstige oorwaarden te scheppen voor een redelijke en spoedige oplossing van het Indonesische geschil. De thans van Republikeinse zijde gestelde eis, dat de Nederlandse troepen zich zouden terugtrekken op een aantal hoofdplaatsen en de verbindings wegen tussen die hoofdplaatsen, welke verbindingswegen ook ter be schikking zouden staan van dc T.N.I. is in strijd met de Cease-fire over eenkomsten en zou bovendien de Nederlandse troepen In een positie plaatsen, die militair gesproken onhoudbaar is. maakt in dat geval geen verschil uit of dit individuen zyn dan wel militaire formaties". Men gaf ove rigens als zjjn mening te kennen, dat het Republikeinse gezag niet door de Nederlandse houding onder mijnd wordt, maar door gezag- ondermynende elementen in de Re. publiek zelf, die tegen de bepalin gen van de wapenstilstand in Infil treren. Van Nederlandse zijde wordt trouwens niet aangenomen, dat dit laatste wetens en willens de be_ doeling van de republikeinse rege ring is. United Press verneemt uit ge woonlijk betrouwbare bron te Bata via. dat het op vier punten op Oost- Java tot botsingen is gekomen tus sen Nederlandse en Indonesische strijdkrachten, namelijk bij Willngi. Pasaruan, Dampit en Probolingo. Gemeld wordt voorts, dat de Neder, landse strijdkrachten zuivertngs- operaties zjjn begonnen rondom Malang. Men verwacht, dat de Centrale Gemeenschappelijke Raad van de U.N.O. vanmiddag een spe ciale zitting zal houden om de pre caire situatie op Java in studie te nemen. Slechte indruk in Zuid-Azië, zeggen Republikeinen De Nederlandse regering, zo ver. klaarde men verder, draagt kennis van het standpunt, dat de H.V.K. ten opzichte van de voorstellen van de Republikeinse minister van de fensie heeft ingenomen. Zij heeft dit standpunt goedgekeurd en is be reid daarvan de consequenties te dragen, omdat het verlaten van dit standpunt naar de vaste overtui ging van de Nederlandse regering een chaotische ontwikkeling van zaken in Indonesië zou betekenen, die de ordelijke overgang van het oude op het nieuwe bestel onmoge lijk zou maken. Aan Nederlandse zyde vertrouwt men, dat alle constructieve krach, ten in Indonesië zullen samenwer ken om het ontstaan van een nieuwe ramp in Indonesië te voor komen en om alsnog op korte ter mijn de goede sfeer in Indonesië te herstellen, die noodzakelijk is voor het welslagen van de R.T.C. Van republikeinse zijde in Den Haag is opgemerkt, dat de situatie, die de sultan van Djokja had ge schetst een reden te meer is om de R.T.C. zo spoedig mogelijk te be. eindigen. Men vraagt zich voorts af of er wel voldoende contact bestaat tussen Den Haag en Batavia, ge zien het verschil in vredelievende gezindheid, dat men gemeend heeft te kunnen opmerken. Als een ge volg van het optredenvan de Ne derlandse militairen achtte men het mogelijk, dat de extreme richtingen in de Republiek, do Darul-Islam en de communisten, steun zouden kry_ gen, terwijl ook dóór dit optreden een slechte Indruk zou worden ge wekt in geheel Zuidoost Azië. In middels is de situatie het onder werp geweest van een ernstige be raadslaging tussen leidende figuren van de B.F.O. en de Republiek. Van Nederlandse zijde heeft P^n opgemerkt, dat wanneer de Neder, landse militairen mannen ontwape nen dit geheel terecht geschiedt binnen de grenzen van het" aan hen toegewezen patrouillegebied. „Het Triomf der grofheid F) E wereld schijnt, naar ver- luidt, op allerlei gebied „voor uit" te gaan; zij schijnt vrij aardig te voldoen aan de leuze der Olym pische Spelen: „citius, fortius, altius", „nóg sneller, nóg krachti ger, nóg hoger!"Maar de ware Olympische vredesgeest is aan de waarneembaarste politiek nog steeds vreemd. Als er vroeger nota's' gewisseld waren in de toon en met een in houd zoals tegenwoordig helaas gewoon wordt gevonden, was er allang een gruwelijke oorlog uit gebarsten met volledige negatie van iedere vredesplicht. Het begrip „diplomatiek" is niet meer identiek aan „waardig, beheerst, gepolijst, desnoods vlijmscherp doch nooit grof en onbeschoft." Men beschuldigt elkaar van pre cies hetzelfde op een jouwerige manier: „jij ver. ■v volgt mijn men- In bet sen," zegt A iOost-Europa tot zoeklicht B in Midden- -y Europa. „Nietes" antwoord B, „jij vervolgt de mijne!" „Jij verdooft mijn onschendbaren en jij over weldigt ze na een ploertig handge meen," brult C per nota aan het adres van D; en D antwoordt „kijk naar je eigen" (niet: „kijk naar je zelf"). E klaagt: „Is het nu no^ig om onze diplomatieke vertegenwoordi ger met een gummi-knuppel te be werken en hem te arresteren als een gemene boef?" „Lekker," hoont de antwoord nota van F., „want die vent is een vuile boef!" De Economist maakt zich be zorgd over de toeneming van het hierbij geschetste; „westerse diplo maten moeten dringend-nodig leren boksen, schiete-. en gevel- klimmen," raadt het blad aan. Wel ja, waarom niet? Wat het interlandelijk diploma tiek verkeer betreft, is de wereld weer net zo-ver als in de dagen van het meest-brute vuistrecht. Aanvankelijk regen Vanavond en vannacht regen met krachtige tot stormachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Morgen overdag krachtige Zuid westelijke wind met enkele regenbuien en hier en daar tij delijke opklaringen. Weinig verandering in temperatuur. 19 Oct.: Zon op 7 11. onder 17.29; Maan op 3 25, onder 16.32. Uitzending van de dienstplichtigen Verlenging gevraagd van de machtiging DEN HAAG. Aan het eind van dit jaar loopt de aan de regering verleende machtiging voor de uit zending van dienstplichtigen naar Indonesië en de West af. Ook bij het tot stand komen van een over eenkomst in zake Indonesië zal het Tik. mogel;;k ziin voor 1 Januari a.s. alle troepen uit Indonesië te reDatrieren. Verlenging van de ter mijn is dus noodzakelijk. Daar het de innige wens der regering is. dat dank zii het welslagen der R.T.C. en na de overdracht van de souve- reiniteit over Indonesië zo spoedig mogelijk de repatriëring in ver sneld tempo wordt uitgevoerd, meent zii niet verder te moeten gaan dan een verlenging van een jaar te vragen. Onderdelen, welke repatriëren DEN HAAG. Zoals reeds gemeld zijn op 13 October i.l. de „Water man" en op 14 October de „Empire Brent" uit Tandjong Priok naar Nederland vertrokken. Aan boord van de ..Waterman" bevinden zich. behalve een detachement der Kon. Marine en individuele demobili- serenden de volgende onderdelen der Kon. Landmacht: 3-9 R. I.. 3-12 R. I.. 11e Genie veldcompagnie en staf bataljon genietroepen der 7 Dec. Divisie. Aan boord van de .Empire Brent' bevindt zich. behalve een detache ment der Kon. Marine en indivi duele demobiliserenden: 3-1 R. I HELSINKI. Een aantal baardige goudzoekers die werkzaam zijn binnen de Noordelijke Poolcirkel hebben Maandag de politie van Rovanlemi in het uiterste Noorden van Finland een ultimatum gesteld naar aanleiding van dc arrestatie van hun Nederlandse verzorgster. de Finse hoofdstad aangekomen. Ze poseerde toen als correspondente van de „Florida State Blonde Sylvia met haar goudzoekers Zij verlangden de onmiddellijke vrijlating van de blonde avontuur lijke Hollandse Sylvia van der M., die de laatste weken in hun goud zoekerskamp nabij Ivalo als kokkin had gewerkt Zij zeiden dat zij al haar schulden met goud zouden be talen; indien de politie met dat aan bod geen genoegen nam zouden zij naar Rovaniemi komen om haar met geweld te bevrijden. Mej. Van der M. zit thans gevan gen op grond van klachten over on betaalde hotelrekeningen. De politie van Rovaniemi heeft het zekere voor het onzekere genomen en mej. Van der M. naar zuidelijke stre ken laten overbrengen waar zij vei lig is voor bevrijdingsneigingen van de goudzoekers. „Alle Finse goudgravers zijn h e- r e n", zei ze zeer beslist. Ze is in Helsinki goed bekend, niet alleen onder haar Hollandse naam. maar ook onder de naam mrs Sylvia Moore Mcgormick. In Juni is ze in HONGKONG De geregelde communistische troepen hebben de grens van het Britse Hongkong be reikt. De bevelhebber der nationa listische troepen ontdeed zich van zijn onderscheidingstekenen en droeg zijn gepantserde trein over. Hij werd onmiddellijk benoemd tot militair commandant voor de com munistische regering in het district. Het garnizoen van Hongkong gaat met de normale oefeningen voort cn gedraagt zich alsof er aan de grens niets is gebeurd. In betrouwbare kringen te Lon den verklaart men. dat Engeland de nieuwe Chinese regering binnen drie weken voledig zal erkennen. Versoberingsprogram der Britse regering LONDEN Het Britse kabinets comité voor de economische poli tiek werkt aan een nieuw versobe- ringsprogram Naar verluidt zal worden voorgesteld te bezuinigen op de administratieve regerings uitgaven. de kapitaalbeleggingen voor scholen, openbare werken, de uitgaven voor de gezondheidsdienst cn op de invoer uit de dollarlanden. Ook is er sprake van nieuwe belas tingen. Bovendien schijnt de Britse regering een verlaging van het ben zinerantsoen te overwegen. De economische secretaris van de schatkist. Douglas Jay. heeft ver klaard. dat de gevolgen van de de valuatie geruststellend zijn De ver mindering van de goudreserves is is tot staan gekomen, de export naar de dollargebieden is gestimu leerd en de kosten van levensonder houd zijn niet sneller gestegen dan Cripps heeft voorspeld. Dr. Koets: Geen derde politionele actie BATAVIA. In een persconfe rentie, die dr. Koets voor Ne derlandse persvertegenwoordigers hield, zeide hij naar aanleiding van de uitlating van de sultan van Djokja. dat de mogelijkheid van een derde politionele actie niet uit gesloten was: „Niemand, die wel bij zijn zinnen is. denkt aan een derde militaire actie". Journal". Kort na haar aankomst gaf de so ciety van Helsinki een cocktail par tij te harer ere. Al spoedig kwam uit, dat zij geen geld bezat. Zij kon haar hotel rekeningen niet betalen. Journalis ten in de hoofdstad gingen toen met de hoed rond maar de inzameling bracht niet voldoende op om de (blijkbaar zeer hoge) rekening ge heel te voldoen. Voor de politie vat op haar kon krijgen, verdween zij. Na verloop van tijd drongen in Helsinki verhalen door over een blonde vrouw die in de streken bin nen de Poolcirkel nabij Ivalo in dienst was van een groepje goud zoekers. Politieagenten werden uit gestuurd om haar te arresteren. Toen zij werd gegrepen, was zij in het bezit van 17 gram goud. Zij bezat echter geen paspoort. Zy zei lako- niek dat zij een paspoort helemaal niet nodig vond omdat zij van Tunis naar Ivalo zonder papieren was ge reisd. De politie beweert dat zij in Tunis is getrouwd met een Amerikaan, een zekere Moore-Mcgormick. maar dat in Wenen de scheiding was uitge sproken. Na lange ondervraging kwam tenslotte uit dat haar volle dige naam Sylvia Petronella Antoi nette van der M. is. Zij beweert Ne derlandse te zijn en geeft als haar beroep studente op. Zij spreekt vloeiend Nederlands. Engels, Frans. Spaans, Italiaans, Duits en Zweeds. De actrice Sarah Churchill, doch ter van Winston Churchill, en An thony Beauchamp, de societvfoto- graaf treden vandaag in het huwe lijk. Sarah Churchill is in 1943 ge scheiden van de acteur Vic Oliver. "A Nee toch.Ileus Te Saint Nazaire kregen scho lieren een gloednieuwe, mooie, moderne school. Zij verkozen echter hun oude „hok" niet te verlaten. De autoriteiten gaven toe, voorlopig Een Nederlands meisje, Paula V., klom teLonden hulproepend uit een raam, omdat een Turk haar „duivels" wilde kussen. Daarom staat de Turk thans te recht. O} zij, oj hij moet zich heb ben vergist Raeder, Hess, Funk, Doenitz, Schirach, Neurath en Speer kosten 450.000 mark per jaar aan onderhoudskosten, want 8 koks, 16 keukenmeisjes, 6 kelnerinnen, 12 werksters, 2 wasvrouwtjes en allerlei ander personeel moeten in de gevangenis van Spandau vertoeven om de 7 overlevenden uit Neurenberg in het leven te houden... Tsjechjes van 11 tot 15 jaar zullen practisch afgericht wor den in het „villen" van parachu tisten die een invasie in Tsjecho- slowakije wagen; eerste oefe- ningsgroep omvat 3500 Tsjechjes... V. Bij de „derde machtverbreedt zich de kloof tussen links en rechts PARIJS. Jules Moch is niet geslaagd In zijn pogingen een nieuwe Franse regering samen te stellen en heeft zijn opdracht tot kabinets. formatie teruggegeven aan de president der republiek Vincent Aurlol. Deze heeft thans Robert Schuman van de Katholieke Republikeinse Volksparty (M.R.P.) verzocht zich met deze taak te willen belasten. Schuman was minister van buitenlandse zaken In het kabinet van Queuille, dat onlangs is afgetreden. In Parjjso politieke kringen be schouwt men het falen van Jules Moch als een bewijs er voor. dat de kloof tussen de rechter en de linkervleugel van die partijen, die samen de „derde macht" In Frankrijk vormen, zich aan het verbreden Is. De voornaamste oorzaak hiervan wordt gevormd door kwesties op het ter rein der economische politiek. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat Moch zou slagen. De laatste moeilijkheden schenen uit de weg geruimd toen de M.R.P. Maandag morgen op een partijcongres besloot met 35 tegen 5 stemmen en tien onthoudingen, met socialisten cn radicaal-socialisten deel te nemen aan een coalitiekabinet, zonder be paalde garanties te vragen voor do financiële en economische politiek, zoals zij aanvankelijk beoogde te bedingen. De post van minister van voor lichting werd opgeëist door de radi caal-socialisten, maar de M.R.P. verzette zich daartegen. Beide par tijen moest Moch tevreden stellen om een coalitie-regering mogelijk te maken. Wat de meningsverschillen over de economische politiek betreft: de leiders van de zakenwereld en de conservatieven achten dc tijd geko men voor een terugkeer naar een liberale economische politiek en willen een halt toegeroepen zien aan verdere overheidsbemoeiing. De rechtse en gematigde parle- mentsfraetics hadden er op gere kend, dat Moch cr niet in zou sla gen een constitutionele meerderheid te verwerven en hij zodoende de weg voor een andere radicale pre mier zou vrijmaken. Dc vyf dagen van politiek gemanoeuvreer, waar- by de twee voornaamste partyen Moch wel officieel steunden maar achter de schermen zyn kans op succes ondermijnden, zullen, naar men meent, er niet toe bijdragen het gezag van de parlementaire instel- lingen in Frankrijk te vergroten en doen do kans toenemen van een voortijdige ontbinding van de natio nale vergadering. Langzaam-aan, zeggen de Parijse vuilnismannen; „wij vegen wel, maar aan de vuilnisbakkenleeg- makerij komen U)ij niet meer toe." Zij denken, dat dit helpt, om hoger loon te krijgen Daar om dat soldaten zich moeten gaan bemoeien met het uit vuilnis emmers op straat gestorte vuil: en vlug, anders breken er epide mieën uit en dan is Parijs verder van Parijs dan ooit.' WASHINGTON Het Ameri kaanse departement van buiten landse zaken heeft noj» niet na der bevestigde berichten ontvan gen. volgens welke dc Russische satellietstaten van plan zijn. mot steun van Rusland, ren guerilla- eampagne tegen Zuldslavtë tc be ginnen, gelijk dc communisten in Griekenland hebben gedaan. De Amerikaanse autoriteiten leg gen verband tussen deze berichten en de mededeling van de Griekse communisten, dat zij hun operaties voorlopig hebben stopgezet Zij ver klaarden gegronde redenen te heb ben om te geloven, dat de guerilla- strijdkrachtcn, die het de Griekse regering lastig hebben gemaakt, nu zullen worden gebruikt in een grensstrijd tegen maarschalk Tito. Men acht het niet uitgesloten, dat men zou trachten een grensstad te veroveren om die tot hoofdstad van een „vrij Zuidslavië" te kunnen uit roepen. Zij lacht, hoe kan zij nog!, en stapt koket te Landsberg van de ene gevangeniswagen in de an dere. Zij heeft er net 4 jaar ge vangenisstraf bij de Amerikanen op zitten en gaat misschien weer 8 a 12 jaar het gevang in. De hierbij afgebeelde is Ilse Koch, de beruchte kamp-hyena, die aan een na-oorlogs doodvonnis wist te ontkomen en die meent ma ling te kunnen hebben aan het denazificatiehof, waarvoor zij thans moet verschijnen, beschul digd van misdaden tegen Duitse' burgers. Een lachje, een koket gebaar, dan valt het allicht mee. Misschienmisschien toch niet! (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Dat de gehuwde vrouw in vele opzichten onmondig is, al heeft het nieuwe kinderrecht daarin wel enige wijziging gebracht, is nog steeds voor veten, en niet alleen voor vrouwen een steen des aan stoots. In het burgerlijk wetboek is de man het hoofd der cchtgemeen- schap, de vrouw is hem gehoorzaamheid verschuldigd, zij kan zonder bewilliging van de man geen rechtshandelingen verrichten, in het kort zij is. zoals dat volgens de regelen der kunst wordt uitgedrukt „hande lingsonbekwaam". Aan deze handelingsonbekwaamheid wil nu de rege ring een einde maken, getuige de bü dc volksvertegenwoordiging inge diende wet tot opheffing van deze beschamende staat. Niet langer zal de man het hoofd van de echtvereniging zijn en niet langer zal de vrouw hem gehoorzaamheid verschuldigd zijn, tenminste als het thans inge diende ontwerp-wet wordt. hele huwelijksgoederenrecht moe ten Worden herzien, doch dit zou zeer veel tijd kosten en daarom mag naar de mening der regering de opheffing van de handelings onbekwaamheid niet blijven wach ten. Naar de mening der regering wordt een bevredigende regeling bereikt wanneer aan de volgende verlangens wordt voldaan: hande lingen van de vrouw, welke de ge wone huishouding betreffen, moe ten ook de man binden, behoudens tie bevoegdheid om langs gerechte lijke weg om deugdelijke reden dit gevolg van de handelingen der vrouw te beëindigen. Als de man de vrouw niet vol doende geld verschaft om de huis houding te voeren, moet zij zich dit kunnen verschaffen, met name door beslag op het loon. In het vervolg gezamenlijk beheer van de goederen De opheffing van de handelings onbekwaamheid van de vrouw schuilt niet in de eerste plaats in het wegruimen van deze stenen des aanstoots. Uit het burgerlijk wetboek vervallen alle voorschrif ten, welke voor rechtshandelingen van de vrouw de machtiging van haar man onmisbaar maken. Voor de op huwelijkse voorwaarden ge huwde vrouw betekent dit de zelf standige beschikking over haar vermogen en haar inkomsten, doch ook voor de in gemeenschap van goederen gehuwde vrouw ko men belangrijke wijzigingen in haar positie tot stand. Weliswaar zou voor een radicale opheffing van haar onmondigheid het ge- De vrouw moet de bevoegdheid hebben tot uitoefening van een be roep en het verrichten van arbeid. Zij zal de tussenkomst van de rechter moeten inroepen indien de man de bewilliging weigert. De vrouw zal de inkomsten uit arbeid of beroep zelf kunnen beheren en daarover zelfstandig ten bate van het gezin kunnen beschikken. Indien gemeenschap van goede ren tussen de echtgenoten bestaat zal de man de medewerking van de vrouw behoeven, zodat slechts beide echtgenoten tezamen erover kunnen beschikken en niet zoals thans de man eenzijdig. Dit voor zover het betreft van de zijde der vrouw in de gemeenschap gevallen onroerende goederen en voorzover het betreft de inboedel. De man zal de vrouw moeten in lichten over het beheer der ge meenschap. De vrouw zal het be heer moeten kunnen verkrijgen, indien de man afwezig is of in de onmogelijkheid verkeert zijn wil te verklaren. De vrouw moet het beheer over de gemeenschap of scheiding van goederen kunnen verkrijgen in dien de man zijn inlichtingsplicht niet behoorlijk nakomt of zijn ver plichtingen ten aanzien van het beheer verwaarloost. Een faillissement van de niet- beherende echtgenoot zal de ge meenschap niet omvatten opdat niet het faillissement van de niet- beherende echtgenoot uitgelokt wordt om de beherende echtge noot dit zal dus nu ook de vrouw kunnen zijn te dwingen de schulden te honoreren waarin hij (zij) niet bewilligd heeft. Plan-commissie van de Partij v. d. Arbeid Vorige week Vrijdag, is door de Partij van de Arbeid, een plan commissie geïnstalleerd die is ge vormd om namens het bestuur der partij toezicht te houden op de sa. menstelling van een sociaal-econo misch meerjaren-plan. Deze plan-commissiè is als volgt samengesteld: voorzitter: ir. H. Vos, leden: mr. dr E Brongersma; mr. M van der Goes van Naters, dr Ph J Idenburg, mr. J F de Jongh. mr dr. A A van Rhijn. G J N M Ruygers, J Schilthuis, J G Suurhoff, A Vermeulen, dr ir A Vondeling. K Vorrink, A Wijzer- man, secretaris: drs. J M den Uyl (directeur dr. Wiardi Beekman stichting). N.S. huren Belgische goederenwagens UTRECHT. In de pers circule ren op het ogenblik berichten over stagnatie in de fruitcxport tenge volge van gebrek aan vervoers capaciteit bij dc spoorwegen. Dit te kort. dat een erfenis is uit dc oor logsjaren, doet zich niet alleen in Limburg, doch ook in andere land en tuinbouwstreken van on5 land gevoelen. Om deze behoefte aan vervoersgclegenheid zoveel moge lijk tegemoet te komen hebben de Nederlandse Spoorwegen tijdelijk een aantal goederenwagens van de Belgische spoorwegen gehuurd. 1 kèe en koi'l ie worden duurder DEN HAAG Met ingang vau vandaag zullen de prijzen van kof fie en thee voor dc detaillisten stijgen. Voor de consumenten gaat deze verhoging met 24 October In. De koffie werd tot i:u toe bene den de vastgestelde maximum prijzen verkocht, maar voortaan zal men de maximumprijs moeten betalen. Koffie die tot vandaag I 0.98 per half pond kostte, zal nu f 1.10 gaan kosten. Voor thee was de maximum-prijsregeling reeds opgeheven. De rijs van thee, die nu f 0.74 per ons Lost, zal f 0.80 per ons bedragen. De wereldbank heeft bekend gemaakt, dat zij een lening van 2.700.000 dollar aan Zuidslavië ver strekt. Lawine DE gevolgen van de devaluatie doen zich reeds voelen, hoewel er ogenschijnlijk niets veranderd is. Er werd een prijzenstop afgekondigd en een ieder vond dit een verstandig besluit, MaÉr wij bemerken iedere dag weer. dat die prijzenstop eigen lijk een wassen neus is. Dc lijsten met goederen, die van de prijzenstop worden vrijgesteld, worden steeds langer Wanneer dit zo door gaat. is de dag niet ver meer, dat alle goe deren aan het nieuwe door de deva luatie veroorzaakte prijspeil zijn aan gepast. De indirecte loonsverlaging is daarmee een feit. Wij hebben deze ontwikkeling eni ge daecn na dc devaluatie voorspeld, feitelijk gaat ze nog sneller dan wij hadden durven verwachten. Tegelij kertijd doen de geruchten de ronde, dat vlees. kaas. koffie en textiel spoe dig vrij zullen komen Alle tekenen wijzen er op. dat dit vrijkomen met prijsverhogingen gepaard zal gaan. De devaluatie-sneeuwbal rolt en door het wegvallen der beperkende bepa lingen ziet het cr naar uit, dat ze een lawine belooft te worden, die op haar weg alle in de achter ons lig gende jaren met zoveel moeite opge bouwde huisjes zal wegvagen. Voor ons. Nederlanders, is dit een zeer pijnlijke gewaarwording. Het is een stap terug op de weg, die wij na de oorlog met getemperd opti misme hebben betreden om dc grote achterstand in te halen cn ons land weer bewoonbaar te maken. Midden op die weg verspert ons de lawine der devaluatie de doortocht en het ergste is, dat geen bemoedigend woord ons aanvuurt de hindernis met vereende krachten te nemen. Want inplaats van het bemoedigend woord hoorden wij dc z.wartgallige wijsheden van dr Holtrop SOMMIGE mensen houden er van op critieke ogenblikken redevoe ringen te houden, waarin de oplos sing der kwalen verborgen ligt Dr. M. W. Holtrop. de president van de Nederlandse Bank. heeft zich op zon critiek ogenblik geroepen ge voeld ons de ogen te openen. Hij vond dit blijkbaar nodig, omdat wij maar raak leven. Misschien beseft u dat niet zo. maar wij krijgen nu bij na 56 procent van het nationale in komen en voor de oorlog slechts 47 procent. Met andere woorden heb ben wij. de loon- en salaristrekken- den. het thans veel beter En omdat wij het thans veel beter hebben is loonsverhoging niet aanbevelens waardig Wij kopen teveel en wij verteren teveel, zegt dr Holtrop Prijsstijgin gen zullen ons wel dwingen binnen de perken te blijven. En wanneer dit oen der middelen is om uit de put te komen en het tekort op de beta lingsbalans te verminderen, is pro ductieverhoging. die niet gepaard gaat met vermeerdering van het ver bruik en de investeringen, een ander middel Het zijn wel woorden om van op te knappen Met logica heb ben ze echter niets te maken Wie gaat er harder werken met het voor uitzicht. dat hij van zijn loon steeds minder zal kunnen kopen? Wie is er van overtuigd, dat hij teveel koopt en teveel verteert, terwijl hij niet weet hoe hij zijn gezin in de kleren moet steken'» En tenslotte: welke bankdirecteur kan met kennis van zaken oordelen over de levensstan daard van het volk'' Dc redevoering heeft veel stof doen opwaaien Dat kon niet anders. Der gelijke redevoeringen mogen getui gen van een scherp realistisch in zicht en misschien wel geïnspireerd zijn door de befaamde speeches van Churchill, zij getuigen ook van een eenzijdig inzicht. Het is de eenzijdig heid. die ons met wantrouwen ver vult, omdat ze tot een voorbije tijd behoort. Wij kunnen ze missen als kiespijn, juist nu. nu op het ogenblik, dat de devaluatie onze toch reeds zeer betrekkelijke bestaanszekerheid volkomen op losse schroeven heeft gezet. Zwitserse federale raad beslist over arrestatie LUZERN. De Zwitserse fede rale raad zal heden de kwestie der arrestatie van drie Nederlandse be lastingambtenaren opnemen en be slissen of men de gehele zaak zal la ten vallen of voor de rechter zal brengen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1