Reorganisatie centrale boekhouding diensten en bedrijven Waarover de Raad krijgt te beslissen Pallas Athene School is aan vijfde lustrum toe „Koning Voetbal" is een zeer leerzame film DÉBRALIIME DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Noteert u even V/ oiiripnhcrR 2 Dinsdag 18 October I949 Stichting voor statistiek doet voor Amersfoort belangrijk werk In een uitvoerig schrijven aan de Raad geven B. en W. van Amersfoort een overzicht van de werkzaamheden, welke door de Nederlandse Stichting voor Statistiek worden verricht in verband met een reorganisatie van de centrale boekhouding cn de administratie der verschillende gemeente bedrijven. Dc omvangrijke arbeid, die tot nu toe is verzet, werd in de eerste maanden hoofdzakelijk uitgevoerd door de medewerker der stichting prof. dr. J. F. Haccoü cn drs. J. Brands Vier ambtenaren van dc gemeente Amersfoort werden in de werkzaamheden betrokken voor scholing cn het maken van een studie van het gehele plan. over de functionele reorganisatie o.m.: er moet zijn scheiding tussen kas siers- en administratieve functie in de gemeente, welke scheiding in de gehele gemeentelijke organisatie moet worden doorgetrokken binnen het kader der gemeente lijke huishouding moet een zo groot mogelijke coördinatie der inspannin gen ten aanzien van personeel cn materieel verkregen worden; dc salariëringen van administra tief personeel, werkzaam bij de cen trale boekhouding enerzijds cn in de bedrijven en diensten anderzijds zal, zoveel als mogelijk is, voor werk zaamheden van gelijke aard op ge lijk niveau dienen te liggen aanbevolen wordt te zijner tijd een bedrijfseconoom in dienst te nemen. EXTRA CREDIET Crediet van dertig mille voor functionele reorganisatie Het doel is het tot stand brengen van een op doelmatige leest ge schoeide functionele en administra tieve organisatie der centrale boek houding. gemeentebedrijven, -dien sten. en -instellingen, voorzover dit laatste o.a. met het oog op de admi- ninistratie noodzakelijk was. Eerst moest de functionele organi satie ter hand worden genomen om tot reorganisatie der administratie in de geest der stichting te geraken. GEDEELTELIJKE INVOERING In de overgangsphase van nu wordt voor sommige bedrijven reeds de nieuwe boekhouding gevoerd. De overgang naar de nieuwe administratie-vorm zal voor de overige bedrijven bin nenkort volgen. Hoe omvangrijk de arbeid is. mo ge blijken uit het tot nu toe ver schijnen van veertien delen betref fende de functionele reorganisatie en drie delen over de reorganisatie van de centrale boekhouding Zo vermeldt het eerste rapport nomen. Daarin wordt vooral de ad- mmistratief-technische zijde van de reorganisaties belicht en aangege ven hoe de stichting deze denkt door te voeren. Tenslotte delen B. en W. mede dat, naar het zich laat aanzien, men met het crediet van 25.000.voor de reorganisatie van de C.B. zal toeko men. Voor de functionele reorganisatie is echter een extra crediet nodig van 30.000.waarvoor B. en W. de me de werking van de Raad vragen. In de door B. en W. gegeven alge mene beschouwingen van de rappor ten worden de verschillende bedrij ven en diensten onder de loupe ge- Tindiefstal ontdekt De politie nam Maandag bij een Amersfoortse handelaar een drietal blokken tin in beslag. Na een inge steld onderzoek bleek dat deze blok ken afkomstig waren van een in Hil versum gepleegde inbraak. Twee Amersfoorters, die op een Hilver- sumse fabriek werken, hadden deze blokken ontvreemd. Bij een huis zoeking bij een der arbeiders ont dekte de politie bovendien dat nog een aantal messen door de arbeider Pak hondenbrood wapen bij burenruzie Het vrouwelijk vocabulair is mcwiJ nooit zo uitgebreid als tijdens een op dc tabriek waar hiJ werkzaam 1 slechts zelden voor, anders zouden ruzie, maar ook zelden zo weinig js waren Ecst0len. De politie heeft I het geen wonderen meer zijn. Prof. Polonowski sprak over ,,'t Wonder" Maandagavond hield voor de afdeling Amersfoort van het Ge nootschap Nederland-Frankrijk professor Michel Polonowski. hoog leraar in de biochemie aan de Sor- bonne te Parijs, een lezing over: „Het Wonder", gezien uit weten schappelijk en medisch standpunt. Na eerst een uiteenzetting te hebben gegeven over de gewijzigde inzichten van de wetenschap en nader gepreciseerd te hebben, wat onder een wonder moet worden verstaan, toetste de spreker zijn opvattingen aan de hand van en kele vermeende of als iuist erken de mirakelen, zoals het geval van Theresa Neumann, en haar een eeuw daarvoor geleefd hebbende landgenote, Catherina van Emme rik. Prof. Polonowski, die enkele jaren deel uitmaakte van het me disch consultatiebureau in Lourdes, besprak tenslotte de gevallen van plotselinge genezingen aldaar, on geveer 2 a 3 per tienduizend zie ken. Deze gevallen worden zeer ernstig door de medici onderzocht; aan de kerk wordt dan overgelaten haar houding te beoalen tegenover deze gevallen. Spreker waarschuw de ervoor, dat men wonderen niet moet verwarren met soortgelijke verschijnselen, b.v. veroorzaakt door suggestie. Hij zelf geloofde aan deze wonderen, maar ze komen 217. Dertig, vijftig jaren veertig, glijden voorfiTij en op zekere dag wanneer de „Hol lander" ter hoogte van Kaap de Goede Hoop koerst, komt een thuis varend schip van de Oost Indische Compag nie in 't zicht. Die dag is de wind juist wat af gezakt en de bemanning van de „Hollander' strijkt een sloep. De schipper van „De Swar- te Swaen" kijkt zeer verwonderd naar dat vreemde schip, dat er zo ouderwets en ver waarloosd uitziet HeT moet zeker een halve eeuw oud zijn! Jan enige, dat hij kan uitbrengen. „Hoe heet uw Robertsz roeit naar de Oostinjevaarder en schip' en waarheen koerst gij?" vraagt de geeft een brief af. Maar het spreken heeft hij schipper van „De Swarte Swaen", maar hu bijna verleerd „Voor Ilpendam het krijgt geen antwoord Huiverend zien de ma trozen, hoe die sombere zeeman terugroeit en traag weer aan boord klimt. fraai. Dit bleek weer eens opnieuw bij een grote burenruzie, welke op 13 Februari ergens in het Soester- kwartier plaats had tussen een zes tal vrouwen en waarbij over en weer grievende en beledigende uit. t.uukkingen wei den gebezigd Boven dien waren ze ten slotte nog hand gemeen geraakt ook: er was ge slagen gestompt en gekrabd. Een van dé dames had als wapen een pak hondenbrood gebezigd, een an. dere een steen De Utrechtse Politierechter, voor wie de dames verschenen, had heel wat moeite om haar sluizen van welsprekendheid te bedwingen en ook de Officier van Justitie vond het niet nodig uitvoerige requisi toirs te houden. Hij deelde eenvou dig de zes deelneemsters en de twee deelnemers in twee catego- riën: de eerste, die van de berouw. hebbenden, die een bekentenis af legden, de tweede die van de hard nekkige zondaars, die hun onschuld volhielden. Voor de eerste eiste hij f 20 boete, subs, tien dagen hech tenis, voor de tweede f 40 of twin, tig dagen. De vonnissen luidden conform, met de waarschuwing, dat de da mes bij eventuele herhaling met de gevangenis zullen kennis ma ken. Verscheidene van de verdachten verklaarden in hoger beroep te zullen gaan. de Hilversumse collega's van een en Een vrij talrijk publiek volgde ander op de hoogte gesteld en tijdens de zeer wetenschappelijke lezing de afgelopen nacht zijn de beide en gaf na afloop van zijn waarde- Amersfoorters gearresteerd. I ring blijk. GRAND THEATRE: dagelijks 2.30 uur en Zondag 5.30 uur „De onsterfelijke wals", 14 jaar. Iedere avond 8 uur en Zondag 2 en 8 uur René Sleeswijk's revue „Taptoe". Zondag 16 October, 's morgens 10 uur: .Muizen en Mannen". (Inst. voor Volksontwikkeling) CITY THEATER: Zondag 2—, 4.15 6.45 en 9 uur. Dagelijks 2.30, 6.45 en 9 uur „Tarzan en de Luipaardkoningin", 14 jaar. REMBRANDT THEATER: Van 14 t/m 17 October: „Het geheime commando", 14 jaar. Van 18 t/m 20 October: „Always in my Heart", alle leeftijden. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Dagelijks 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK: Van 14 t/m 17 October: „Pauline in gevaar", 14 jaar. Van 18 t/m 20 October: „Avontuur in Ber lijn", 18 jaar. Zaterdag: 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Dagelijks: 2.30 en 8 uur. 18 Oct. St. Joriskerk. Amersf. Gemeenschap, Concert, 8 uur. Gebouw Ver. v. Vrijz. Herv. Ge meenteavond. Dr J. Nieweg over „Negen grote Heiligen", 8 uur. 20 Oct. De Wapenroem. De Han ze. G. Sleyt „De mogelijkheid tot credietverlening voor de midden stand". 8 uur. Foyer Amicitia. Bridgedrive ten bate van de Niwin, 8 uur. Amicitia. Ned. Jeugdtoneel voor leerlingen M.O., 2.30 uur. 21 Oct. Amicitia. NRV Bonte avond, 8 uur. Openb. leeszaal. Volksuniversi teit. Dr. J. J. Smith. De hond als huisdier psychologisch teken, 8 uur. 22 Oct. Amicitia. Erdalfabrieken Cabaretgezelschap Nol v. Dijk, 8 uur. 23 Oct. Markthal. Jaarfeest R.B. bond van Spoor- en Tramwegper soneel St. Rafaël, 8 uur. Muziekschool Regentesselaan Hum. Verbond. H. de Waard: „De strijd om de mens". 10.30 uur. 24 Oct. Gebouw Ver. v. Vrijz. Herv. Inst. v. Volksontwikkeling. A. Landers „Woninginrichting", 8 uur. Amicitia. De Haagse Comedie „Zeg het aan Margaret", 8 uur. Openbare leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur; Uitlening voor kin deren: Woensdag- en Zaterdagmid dag van 2.304.30 uur; Leeszaal dagelijks van 1012.30 en 25 uur bovendien Dinsdag, en Vrijdag avond van 710 uur. R.K. Openbare Leeszaal, Wijers- sf-aat 2. Geopend van 101 uur en 2.305.45 uur. Maandag en Vrij dag 79 uur. Uitlening van 11 12.30. Lagere- en IVO-scliool maken periode van bloei door De Pallas Athene School aan de Heinsiuslaan bestaat een kwart eeuw. Oi) 1 Februari 1924 werd de school opgericht. Aanvankelijk lag het in de bedoeling van het school bestuur dit jubileum op de offi ciële oprichtingsdatum te vieren, doch door verschillende oorzaken werd de viering uitgesteld tot het najaar. Thans zal op 28 October a.s. in Amicitia het jubileum wor den gevierd met een receptie en een feestavond. De oud-leerlingen der school komen op Zaterdag 5 November bijeen. Omstreeks de jaren 19221923 gevoelde men in Amersfoort be hoefte aan een bijzondere school, waar het kind zich vrij zou kunnen ontwikkelen. Met de oude onder wijsmethode wilde men breken om een geheel nieuw systeem van onderwijs in te voeren, dat verge leken kon worden met het Indivi duele onderwijs van Kees Boeke. Het waren voornamelijk leden van de plaatselijke afdeling van de Theosofische Vereniging die het initiatief namen tot de oprichting van een dergelijke school. Als grondlegger van de Pallas Athene School moet echter worden ge noemd de heer D. Reiman, die o.a. ook oprichter is geweest van de Internationale School voor Wijs begeerte. Op 1 Februari werden de poorten van de nieuwe school ge opend. Uit Enschede was de heer J. H Bolt gekomen, die als hoofd van de P.A.S. optrad. Jaren van bloei braken aan en het leek dat de opzet, het verbreiden van de individuele karaktervorming van het kind, zou slagen. Interne moei lijkheden maakten enkele jaren na de oprichting aan deze illusie voorlopig een einde. Enkele be stuursleden traden uit het bestuur van de Pallas Athene School en ook enkele leerkrachten volgden hun voorbeeld. Gezamenlijk richt ten zij daarna een Montessori school in Amersfoort op. die werd gehuisvest in een gebouw aan de Utrechtseweg. Wijlen de heer Ho- vens Greeve trad na deze schei ding als voorzitter van de Pallas Athene School op en dank zij zijn onvermoeide arbeid werden de moeilijkheden overwonnen. Aan de lagere school werd na enige jaren een afdeling voor Individueel Voortgezet Onderwijs (I.V.O.) ver bonden en later legde men zich ook toe op het voorbereidend La ger Onderwijs. Op luisterrijke wij ze werd in 1939 het 15-jarig be staan van de school herdacht en het was iuist omstreeks deze tijd dat de Pallas Athene School tot haar grootste bloei was gekomen. De oorlogsjaren leverden ook voor de Pallas Athene Scchool vele moeilijkheden op. Het schoolge bouw aan de Heinsiuslaan werd door de Duitsers Ijezet en achter eenvolgens werd het onderwijs voortgezet in leslokalen van de scholen aan de Weijersstraat, de Meisjes ULO; een villa aan de Emmalaan; de H.B.S.; een villa aan de Heinsiuslaan en op tal van andere plaatsen in de stad Het behoeft geen betoog dat het on derwijs zeer te lijden had van deze regelmatige verhuizingen. EEN AFSCHEID In 1943 nam de heer J. H. Bolt, die zovele jaren zijn beste krach ten aan de school had gegeven en onder wiens leiding de P.A.S. een peil had bereikt waarop het be stuur trots kon zijn, wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd afscheid als hoofd van dc school. Hij werd opgevolgd door de heer G. de Groot, die tot 1948 deze functie vervulde. Thans treedt als- hoofd van de lagere school op de heer Talsma en van de IVO. de heer Th. Busman. Ernstige verliezen leed de school in de oorlogsjaren door het ver scheiden van enkele leerkrachten. De handenarbeidleraar, dc heer J. Houtman werd door de Duitsers op wrede wijze vermoord, terwijl dc heer Tj. Kerckhoven tijdens een bombardement om het leven kwam. Een groot verlies leed de school ook door het overlijden van bet actieve bestuurslid de heer J. Rogaar. Verheugend was de fusie die in 1946 tot stand kwam tussen de Montessone-school en dë Pallas Athene School. PLAATS VEROVERD Vijf en twintig jaren van strijd voor het moderne individuele on derwijs in Amersfoort zijn voorbij. Wanneer men de resultaten van deze strijd overziet, kan gezegd worden dat het individuele onder wijs in Amersfoort zijn plaats heeft veroverd. Vooral na de oorlog is het aantal leerlingen der Pallas Athene School aanmerkelijk geste gen. zo zelfs, dat het bestaande ge bouw te klem is geworden. Vrijdag 28 October zal de ge schiedenis van de Pallas Athene School de revue passeren. In Ami citia voeren dan tijdens de jubi leumavond de leerlingen van de I.V.O. een revue op, die over de geschiedenis der school handelt Examen Onze standgenoot de heer C. J. Verhoef, schrijver 2e klasse op het Belastingkantoor alhier, slaagde voor het op 4 October jl. te Zwolle gehouden examen, als adjunct commies-titulair voor de Insp. der Belastingen. De raad van Amersfoort komt op Dinsdagavond 25 October om 19 uur ln openbare vergadering bijeen. De agenda vermeld; o.a Voorstel van B. en W. om aan J. J. Pdlkken overeenkomstig zijn verzoek eervol ontslag te verlenen als onder wijzer aan dc Jan Ligthartschool voor v.g.l.o Advies van B en W naar aanleiding van het verzoek van het bestuur van de vereniging tot bevordering van de nodige ge.den voor de aanschaffing van leermiddelen en meubilair voor haar u.l o. school; Voorstel van B. en W. tot het ver. lenen van een crediet voor de aan schaffing van filmapparaten ten De- hoeve van de openbare en bijzondere lagere scholen Idem tot uitbreiding van de zwem- cursus voor het onderwijzend perso. neel met een cursus ter opleiding voor het zweminstructeursdiploma uitgaan de van de K.N.Z.B.: Idem tot wijziging van het raadsbe- sluitbetrcffende het aantal uren vak onderwijs aan de openbare lagere scho len; Advies van B. en W. naar aanlei. ding van het verzoek van het bestuur van de afdeling Amersfoort van de christelijke boeren- cn tulndcrsbond tot hei ontvangen van een subsidie van f 100 voor het houden van een al gemene landbouwcursus Voorstel van B. en W. tot verhuring van drie klasselokalen van de houten school aan de Dollardstraat aan de „Stichting tot oprichting en instand houding van scholen voor chnstenjk voorbereidend lager onderwijs; Idem tot het verlenen van een cre diet ten behoeve van dc functionele reorganisatie van de diensten, bcdrij. ven en instellingen van de gemeente Amersfoort Idem tot vaststelling van een ver ordening op de heffing van een huis vuilbelasting; Idem machtiging te verlenen af te •//ijken van de eisen gesteld ln dc ge meentelijke verordening ten aanzien V3n het café-restaurant Kortegracht 2; Idem tot goedkeuring van de reke ning over 1947 van het Burger Wees. huis; Idem tot goedkeuring, c.q. vaststel ling. van bescheiden in verband met subsidiëring gezinsverzorging; Beantwoording van vragen van het lid van dc raad de heer Alders aan gaande Industriepark Idem tot het verlenen van een cre diet voor te treffen voorzieningen aan de jeugdherberg „de Grasheuvel"; Idem tot het verlenen van een cre diet voor de bouw van 60 monfagewo. ningen aan de Hooglandseweg Idem tot overname van stroken grond aan de Bergstraat voor de ver breding van die straat van C .J Weers c.s.; Idem tot aankoop van gronden ge- Gevonden voorwerpen In de periode van 13 t.m. 17 Oct. werden de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: foto al bum. bruin lederen portm., auto ped op luchtbanden, padvinders- riem, masief rubberbandje voor autoped, blauwstoffen ceintuur, contactsleutel K 006, grote schroef- sleutel, Union sleuteltje M.R.N. 13, verchroomde dop van autowiel Jaguar), jute zak appels, zwarte vulpen, oorbel met steen, grijs kinderjasje, sleutelbos met 5 sleu tels, wit wollen baby jasje, vulpen, licht bruine hazewindhond (teef), wit kindertasje, hoed verruild in de trein A'foort-Utrecht, bood schappentas inh. portm., kinder schepje, bezem, zwarte portm. inh. oude bonnen, zwart rijwiel hand pompje, sleutel Geha, No. 464654, doublé damesarmband horloge, witte gymschoen. De navolgende voorwerpen zijn in de stadsautobussen gevonden en bij de firma Nefkens te bekomen: groen wollen shawl, étui van ge ruite parapluie, bruin lederen portm. inh. f 0.30, portm. inh. kapot doublé ringetje, sigaretten aansteker, witte rubber tandenbor stel, bruin lederen dameshand schoen, zwart lederen dameshand schoen. Het was een goede gedachte van de Federatie van Amersfoortse Personeelsverenigingen om het winterseizoen voor haar sportmin- mende leden te openen met 'n film avond, waarop de instructiefilm .Koning Voetbal' (Deltafilm) werd vertoond. „Koning Voetbal" is ver vaardigd in samenwerking met de KNVB. Die samenwerking bleek overduidelijk uit de film. Mensen als Kaufmann en Van der Leek leiden in de film diverse technische oefeningen en bekende spelers als Wilkes, Lenstra, De Vroet, Kraak, Van Raalte demonstreren er hun technische vaardigheid in. Aad van Leeuwen geeft een vlot en leer zaam commentaar op hetgeen de film toont en verduidelijkt de techniek van trappen en stoppen, van dribbelen en koppen. Techniek is de grondslag van het voetbal, zegt Van Leeuwen ergens in zijn commentaar. Zo is het inderdaad. En techniek kan men alleen maar leren door oefenen en nog eens oefenen. Daarom is het goed, dat in „Koning Voetbal" zo ruime aandacht is besteed aan diverse methodes van oefenen. Bovendien ziet men er vele flit sen in van wedstrijden. Degenen, die Kick Smit nooit hebben zien spelen, stonden verbaasd over zijn feilloze balbehandeling, anderen begrepen niet hoe Lenstra er in slaagde zijn wil volkomen op te leggen aan de met lucht gevulde leren zak, die voetbal heet Weer anderen bewonderden Kraak en Van Raalte, twee grote doelverdedigers. Vangen, uittrap pen, stompen vallen, hoge schoten, lage schoten, penalties, opstellen, dat alles lieten ze zien. „Vertraag de opnamen toonden nog duidelij ker dan een echte wedstrijd hoe dat allemaal gaat. Het was een zeer leerzame avond, die werd ge opend door de voorzitter van de Federatie, de heer Tj. de Boorder. Het verdient aanbeveling, dat ook de Amersfoortse voetbalclubs hun leden deze film eens laten zien. De film schijnt nogal duur te zijn, maar met wat samenwerking kan er toch wel wat bereikt worden. „Koning Voetbal" is beslist de moeite waard. .egen in het Krulskampkwirtler van C. Bloemheuvel; Idem tot onteigening ingevolge ko ninklijk besluit van 7 Mei 1945 stbl F 67 van grond gelegen tussen de Lem en dc Liniedijk, in eigendom toebeho rende aan J. Poumeestcr; Idem tot verhuring aan de PUEM van een perceeltje grond aan Hoog. iandseweg, Idem tot verhuring aan ds H. Prak te Leersum en B. H L. de Haas van percelen bosgrond aan de Appe.wcg Idem tot verhuring aan de N V „Al gemene Transportonderneming 'ATOi" van het perceel Hoevelakense \octpad nr 2; Idem tot verkoop aan Thos. R Dale van eer. perceel bouwterrei i aan de Dr Abraham Kuypcrlaan hoek Picter Jeiley Troclstralaan Idem om met de heer W. Driebergen een overeenkomst van ruiling aan te gaan met betrekking tot industrieter rein aan de Nijverheidsstraat. Idem tott wijziging van de begroting dienst 1949 Reclames hondenbelasting dienst 1949- Benoeming van een onderwijzer aan de dr M. van der Hoeve-school voor buitengewon lager onderwijs; Idem van een gedelegeerde van de gemeente ln het bestuur van de am bachtsschool (vacature W. van Gent). Schaken Kampioenschap van Amersfoort In het zaaltje van de heer v. Ha- mcrsveld werden gisteren vier schaakpartijen gespeeld voor de 2e ronde van het kampioenschap van Amersfoort. In groep A behaalde Helderman zijn tweede overwinning. Ditmaal moest Juffer van Ons Ge noegen het onderspit delven. In groep B won Houbaer van Flentge en verkreeg zijn eerste winstpunt. De jonge Latour bewijst nog steeds zijn kracht als schaker. Na een spannende partij tegen Hekma, bei de „Amersfoort-spelers" ontstond een fraai eindspel waarin Latour een fout van zijn tegenstander wist uit te buiten en de partij won. Van der Hazel (Ons GenoegenJ kwam te gen Jongman (Amersfoort) welis waar twee pionnen achter doch gaf verder geen krimp. De partij werd afgebroken. Het zal voor Jongman niet eenvoudig zijn de volle winst uit deze aardige partij te halen. Vrijdag a.s. worden de overige partijen uit deze ronde gespeeld t.w. KleeOber (Groep A), v. Wal- steynHuisman (Groep B), v. Ha- mersveldGeudeke (Groep C) en NijkampWichard (Groep D). In groep A zal D. C. Helderman o.i. zich wel een plaats kunnen verove ren in de halve finale. Een opmer kelijke prestatie zal dit zün. Met groep B kan momenteel nog geen directe kans kunnen worden ge haald. Evenmin uit groep C. In de D-groep maakt Latour met twee punten een goede kans. Verkeersongevallen Op de hoek Stationsstraat-Vlasak- kerweg reed de motorrijder W. uit Utrecht Maandag pardoes tegen een geparkeerde auto op. De man wilde in de bocht remmen, doch bemerkte dat zijn voetrem niet meer func- tionneerde. Hij viel van de motor en de G.G. en G.D. moest een vlees wond onder zijn linker oog behan delen. De beide voertuigen liepen enige schade op. Een andere aanrijding ontstond op de Utrechtseweg bij Rustoord. Een autobus van de N.B.M., be stuurd door de Utrechter Van H. reed midden op de weg in de rich ting Utrecht. Toen een vrachtauto met melktanks de bus passeerde ontstond een aanrijding. De voor ruit van de bus werd verbrijzeld, terwijl de carrosserie aan de linker zijde werd ingedeukt. De vracht auto werd licht beschadigd, terwijl de melktanks werden ingedeukt resp. lek gestoten. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Ons dagelijks teveel Maandag moest de politie weer als vrederechter optreden bij een bu renruzie. Na enige moeite slaagde de politie er in de partijen te ver zoenen. Een autobestuurder negeerde het rode stoplicht en kreeg een proces verbaal. Een ongesloten fiets werd onbe heerd door de politie aangetroffen. De eigenaar kan zijn vervoermiddel tegen een proces-verbaal ruilen. Een andere wielrijder passeerde een verkeersheuvel aan de linker zijde. Bond Ouden van Dagen bestaat een jaar De Algemene Bond van Ouden van Dagen afdeling Amersfoort be. staat Donderdag 20 October één jaar. Ter gelegenheid hiervan zal aan de leden van deze bond Don derdagavond in St. Aechten een ontspanningsavond worden aange boden. (Ingez. Med.) Burgerlijke Stand 17 October 1949 Geboren: Margaretha Franclsca. d. v. H. v. d. Horst en S. v. d. Heuvel: Paul. z. v. H. L. v. Eldlk en G. Daam; Gerar- dus. z. v. J. W. v. d. Hooff en K. Lode- wljks; Dlneke Rensje, d. v. H. J. v. Gelder en S. H. Schoff: Hans, z. v. H. Duljn en J. Goossens; Ewout Jacobus, z. v. J. J. Rasker en J. Brlllenburg Wurth. Getrouwd: G. A. M. Stoelinga en J. J Kok. Overleden: Rika van Kommer. 46 jr.. geh. m. F. v. Ling; Jannetje Christina van der Muts, 70 Jr.. geh. m. A. v. Woudenberg. ontsieren Uw gelaat. Zc verdwij. nen dikwijls in 24 uur.evenals vuile poriën en vetwormpjes.door het beroemde huidgeneesmiddel De wijde wereld in De politie hield Maandag drie der tienjarige jongens uit Utrecht aan, die van hun ouderlijk huis en van school waren weggelopen. De jon gens vertelden dat zij met een auto naar Zeist waren gereden. Daarna wilden zij naar Utrecht teruglopen, beweerden zij, maar de jongens kwa- vinders, die wij mee maken in men in Amersfoort terecht. Zij zijn reeds aan de ouders teruggebracht. Spannende boeken voor de jeugd Bij de uitgeverij „De Sleutei" (Haarlem, Antwerpen) die na de oorlog een lange reeks, vaak zev goede, kinderboeken het licht doec zien, is nu verschenen „Amazon:- geheimen" van Jan Bongaarts, He; is een zeer avontuurlijk verhaal dat speelt in de oerwouden van Zuid-Amer.ka. De jongen van ee-i jaar of tien tot een jaar of vijftien zullen dit spannende boek met pk- zier lezen en ze kunnen er meteïr. nog wat uit leren van de planten en dierenwereld. „Kamp op de heremarkse heide" van G. J. Panen, voor dezelfde leef- tijd geschreven speelt onder de pad- Piano-avond Geza Anda In de reeds eerder geannonceerde piano-avond van Geza Anda op Donderdag 3 November a s. in Ami citia brengt deze Hongaarse p.anist werken o.a. van Bach, Beethoven Schumann, Ravel en Liszt. Amersfoorts schoenmaker te Londen bekroond Tijdens het internationale con gres van het Bureau International pour la Defense du Cuir et de la Chaussure, gehouden te Londen op 11, 12 en 13 October, vond tevens een internationale vakwedstrijd plaats voor maat- en orthopae- disch schoeisel en schoenreparatie. Nederland heeft met een aantal in zendingen aan deze wedstrijd deel genomen. waarbij in de afdeling orthopaedie werd bekroond de in zending van de heer H. Schoen makers te Amersfoort, hors con cours. Geen spreekuur De Burgemeester van Wouden berg zal op Woensdag 19 October a.s. in de Holevoetschool geen spreekuur houden. Renswnude Geen spreekuur Dc Burgemeester van Renswou- de zal op Woensdag 19 October a.s. ten gemeentehuize geen spreekuur houden. Sinclair Lewis in ons land Hij wil een einde maken aan spraakverwarring (Van onze speciale verslaggever) Gisteren troffen wij de beroemde Amerikaanse schrijver Sinclair Le wis in gezelschap van zijn broer, een rentenierend dokter, in het Amstel- hotel in Amsterdam. De beide bejaarde heren Lewis is 64 maar ziet er veel ouder uit - zijn op weg naar Florence, waar zij zich voor langere t;d willen vesti gen. Daar is de Nobelprijs-winnaar van plan een nieuw boek te schrij ven. dat »n Italië zal spelen. Voor een week tien dagen blij ven zij in Nederland, dat zij als tou- risten willen bekijken. Van de felle satyricus, zoals wij hem uit zijn befaamde boeken ken nen, heeft Lewis zich ontwikkeld tot een verdediger van Amerika en de Amerikaanse cultuur. Gevaar voor fascisme of communisme ziet hij niet voor zijn eigen land. Ook de commerciële praktijken, die hij eens zo bitter hekelde, vinden nu in hem een pleitbezorger. Hij is bijzonder geïnteresseerd in zomerkamp. Er speelt ook een smok- kelaarshistorie door het verhaal, dat in een katholieke geest gehou den is. Voor oudere jongens en voor vol wassenen is „Californië" van Sophi* Worishöffer, dat de tochten en lot gevallen van landverhuizers in het goudland op een vaak dramatisch: en sensat.onele wijze beschrijft. Bloedige gevechten, waarin India nen een grote rol spelen, nemen een belangrijk deel van het verhaal in. dat men tot de echte, ouderwets Wild-Weststories kan rekenen. „NAAR NIEUWE HORIZON" EN „KACIKE" De roman „Naar nieuwe horizon" van het Chinese meisje Lin Taiyi, dat bij de uitgeverij Gottmer te Haarlem verscheen (vertaling men E. Engler—van Bergen) geeft een soms aangrijpende beschrijving van de oorlogsellende, die het zo zwaar geteisterde Ch na heeft meegemaakt en nog meemaakt Hot is een ro mantisch maar dikwijls ook fel re alistisch verhaal, dat voor ons Wes terlingen een geheel nieuwe wereld doet open gaan. Van geheel andere aard is „n Grande" van Will Creed (vertaling mevr. MenningKoop). Het is een historische roman, spelend in het Italië van de Renaissance, groten deels in Florence. Het is een verhaal vol romantiek en sentiment, bijzon der interessant om de achtergrond, tegen welke het zich afspeelt. (Uit| Gottmer). Ook een historische roman is „Mayoba, de goede Kacike", van Gabriël Gorris, die een „Kacike' (wijs en rechtschapen man) tot uit gangspunt nam van het land. waar Columbus in hot eind der vijftiende eeuw voet aan land zette. Wij bele ven, op boeiende wijze verteld „d® eerste ontmoetingen tus-?n de blan ken en de inmiddels uitgestorven) Indio's en alle conflicten, die daar uit voort vloeien. Hoog boven alles en allen rijst Mayoba uit. Een hoogst interessant boek. (Uitg. Gottmer). 'liinslnnd Schouw „"t Hogeland" Op Donderdag 20 October zal een schouw worden gevoerd op de watergangen behorende tot Water schap ,,'t Hogeland". Soest Luxe-auto vernield Op de Birkstraat nabij Kamplust kwam een luxe-auto tussen twee vrachtauto's terecht. Van de auto, een nieuwe Vauxhall, bleef mets anders dan een verwrongen massa over, welke later zo goed als waar deloos werd weggesleept. De be stuurder kon nagenoeg ongedeerd uit de ruïne worden verlost. ...dat moet maar eens uit zijn... de invloed van de Nederlandse taal op het Amerikaans. Verder wil nij een eind gemaakt zien aan de ver warring van de woorden „Dutch", „Netherlands" en „Holland". Met Shakespeare's uitspraak ..What is in a name" is hij het niet eens. Hoe kon iemand, die in woorden en namen deed, zoiets zeggen? Dat een roos even lieflijk ruikt onder een andere naam, gelooft hij beslist niet. En dit geldt zijns inziens ook voor de „Dutchman' of „Hollander", die men nu voortsaan maar „Netherlan der" moest noemen. Uit het politie-rapport De brandweer wist een bij dc fam. J. B. aan de Kolonieweg uit gebroken schoorsteenbrand tijdig te blussen. Ter zake huisvredebreuk en ver nieling werd een zekere G. H. v. d. B. in arrest gesteld. Een dag later werd dezelfde per soon wederom in verzekerde be waring gesteld voor openbare dronkenschap en verzet tegen de politie. Gevonden voorwerpen Kinderslipover, zwarte suède damesschoen, Lipssleutel, ver. chroomde dop. zwart lederen da mestas inh. rozenkrans, geborduur de jute boodschappentas, Fiat wieldop, zwart zijden muts, bruin vierkant tasje met huissleutel, damesrijwiel met wit zadeldek, kluwen sajet, redicule, kinder klompje, gevlamde vulpenhouder, bruine portemonnaie, vulpenhou der, blauw lederen portemonnaie, militaire baret, rood haarlint. Gre- goriaansch. missaal. Inlichtingen Woensdag en Zaterdag van 14-16 uur, politiebureau. Geslaagd Voor het te Utrecht gehouden che misch analystenexamen, 2e deel, slaagde mej. Nel Segers uit Soest. H oevelaken SCHILDPAD OP PAD Bij de heer C. van den Brom aan Laakweg is ccn schildpad terug te be komen. welke daar een paar dagen ge leden ls aan komen lopen. INBRAAK BIJ HUURDE.MAN In de nacht van Zondag op Maandag is door verbreking van een ruit inge broken in de garage van de heer Tn J. Hurdeman aan het kruisount. Uit het kantoortje werd een geldbedrag ontvreemd. Door de Rijkspolitie wera met behulp van ccn speurhond een onderzoek ingesteld.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2