DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Hoofdstad en liet Gooi ruim een uur in duisternis gehuld Officieuze streefdatum voor de overdracht is er reeds r Hilversiunse zen ders uit aether; kaarslicht in de woonkamers Strijd tegen Tito ook in de V.N. Aanvaring op de Noordzee Duizend doden in Guatemala Streef mannen Luchtbciby maakt het goecl Ook Sultan Hamid optimistisch over het verloop der R. T. C. Nog altijd geen Frans kabinet Een klein plekje vaderland wacht op de doden Ambtenaren weer vrij Leopold accoord met 55 procent 9e Jaargang, no. 245 Woensdag 19 October 1949 Opgericht door de Stichting „Het ?aroóT Giro 510330. 8ank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort, Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235, Hoofdredacteur: TJ. DE BOOR DER, EXPLOSIE IN CENTRALE TE AMSTERDAM AMSTERDAM. Gisteravond omstreeks tien voor negen heeft zich een explosie voorgedaan in de electrische centrale aan de Hoogte Kadgk te Amsterdam. Uit een der transformatoren sloeg een enorme steekvlam, die tot tegen de zoldering van de transformatorenhal omhoog schoot. Onmid dellijk ontstond brand in een reusachtig oliebad, dat de isolatie van de grote transformator vormt. De duizenden liters olie vatten vlam en brand den hevig. Op hetzelfde ogenblik viel in Amsterdam-Oost en Amsterdam- Zuid en enkele wijken van Amsterdam-West en Amsterdam-Centrum de electrische stroom weg. De waarschuwingslichten op de Oranjesluizen en op de sluis bü Zeeburg gingen uit, zodat de schepen van het IJsselmeer niet meer naar binnen konden komen Bussum werd in het duister ge buid en de beide Hilversumse zenders verdwenen uit de aether, omdat ook het Gooi door de Amsterdamse centrale wordt gevoed. zich terug in de verduistering van de bezettingstijd. Voetgangers moes ten geruime tijd blijven staan om aan het donker te wennen en konden dan pas heel voorzichtig hun weg vervol gen. Hier en daar doken de zaklan taarns weer op. die nu met fel wit licht schenen. Ook het verkeer hielp de voetgangers, want de auto's, mo toren en fietsen reden langzamer Jan gewoonlijk, maar verspreidden licht bundels. die in het donker ongewoon fel en breed leken. Wonder boven wonder zijn geen verkeersongeluk ken gebeurd. Op het vliegveld Schiphol heeft men vrijwel geen hinder van de sto ring gehad, omdat men daar stroom ontvangt van de P.E.N-centrale in Velsen. In het Concertgebouw te Am sterdam kon de muziekuitvoering doorgang vinden, omdat men daar over een installatie voor noodver lichting beschikt. De kunstijsbaan in de Apollohal kon met behulp van kaarslicht zonder ongelukken wor den ontruimd. .Gelukkig viel de schade van de brand nogal mee, ofschoon zij toch nog op enkele tienduizenden gul dens wordt geraamd. Zij beperkte zich tot één van de zes transforma toren. die in de centrale staan opge steld. Zo spoedig mogelijk werd weer spanning gegeven op de hoofdrail, die deze centrale met de centrale Noord verbindt. De eerste kabel, die ingeschakeld werd, was die naar Naarden. waardoor de radio weer kon gaan werken. Brandweer in actie met drie schuim- stralen De ontploffing heeft geen persoon lijke ongelukken veroorzaakt. Op het moment dat zij plaats had was in de grote hal van de centrale alleen de schakelbordwachter Bakker aan wezig. Hij slaagde er in ongedeerd naar buiten te komen. Even later ging in de centrale scinzaal van de brandweer aan de Nieuwe Achter gracht, die rechtstreeks met de elec- triciteitscentrale is verbonden, het alarmsignaal over, dat middelbrand meldde. De brandweer rukte onmiddelijk met groot materiaal uit en heeft met drie schuimstralen het vuur gedoofd. Omstreeks kwart over negen was de brand reeds volledig geblust en kon de technische staf een onderzoek in stellen. De explosie in de transformator had tot gevolg, dat alle verbindingen met 50 kilovolt uitvielen. Dit bete kende. dat in het gehele Gooi cn in de stad Amsterdam het woongebied van Zuid tot het Leidsepleift en het gebied van Oost rond de centrale zonder stroom kwamen. De trams in Amsterdam konden blijven rijden. In Zaandam was even een korte sto ring. die slechts enkele tellen duurde. Ook in Amsterdam-Noord is het electrische lichtnet even gestoord geweest. Het licht ging uit, maar di rect daarna brandde alles weer. Het zelfde gebeurde in alle grote Amster damse ziekenhuizen Zij waren ech ter eered, hetzij doordat het licht dadelijk weer ging branden, hetzij door het bezit van een eigerikracht- Installatie, Op het Centraal Station te Am sterdam heeft men van de storing mets gemerkt en ook het electrische treinverkeer kon ongestoord voort gang vinden. De stations Muiderpoort en Amstelstation werden daarente gen in het duister gehuld. De blok- beveiligingsinstallaties werkten niet meer electrisch, maar werden met de hand bediend. Ook de seinlichten ,op deze stations werden buiten wer king gesteld, maar konden dadelijk weer dienst doen op stroom uit bat terijen. Het trein verkeer ondervond slechts minieme vertraging. Toen de duisternis over de betrok ken stadsgedeelten viel, waande men Doctor Nehroe SPECIAAL in Nederland wordt altijd scherp gelet op woorden en daden uit het Ipnd van wijlen Gandhi, want de verering voor de mahatma (grote ziel, machtige adem) is te onzent bijzonder groot geweest. Zo ergens dan is toch ze ker hier te lande zijn anti-geweld- politiek begrepen en gewaardeerd; „geen geweld" en „niet toestaan dat er onrecht geschiedt" wilden er Loodsdiensten gestaakt in verband met storm IJMUIDEN De loodsdienst in IJmuiden is Dinsdagavond om 23.40 uur stopgezet wegens het stormach tige weer. Dit is de eerste maal in deze herfst dat de loodsboten niet uitvaren. De windkracht bedroeg in IJmuiden Dinsdagavond om half twaalf 8 (Beaufort). De loodsdienst te Hoek van Hol land werd reeds eerder op de avond gestaakt Storm vertraagt schepen op Atlantische Oceaan NEW YORK. Stormen op de Atlantische oceaan hebben Dinsdag de reis van verscheidene schepen, die op weg naar New York zijn. vertraagd. Men verwacht, dat de „Queen Elizabeth", de „Nieuw Am sterdam" en viif legertransport- schepen 12 tot 24 uur te laat zullen aankomen. Rusland wil Zuidslavië niet in Veiligheids raad hebben LAKE SUCCESS. „Iedere po- ging om Zuidslavië in de Veilig heidsraad te brengen zal een ern stige verslechtering van de betrek kingen tussen oost en west teweeg brengen. Een dergelijke stap zou tot complicaties in de Vericnigdc Naties leiden cn haar basis ondermanen." Aldus heeft dc Sowjetrussischc mi nister van buitenlandse zaken Wys- jinsky verklaard op een te Lake Success gehouden persconferentie. Hij noemde iedere steun aan Zuidslavië een „uitdaging aan de Sowjetunic" cn verklaarde, dat de verkiezing van Zuidslavië in de Raad niet als wettig of rechtvaardig zal worden erkend. „De Sowjetunie zal zich nooit ver zoenen niet een dergelijke schending van het Handvest der Verenigde Naties", zei Wysjinsky. Hij deelde voorts mee. dat de Sowjetunie altijd een candidatuur op geografische basis zou steunen, die ook werd gesteund door de hier grif in; wij dachten daarom meerderheid der landen van het ln het ïoeklicht altijd, dat India, eenmaal vrij, ons zou rekenen tot en behandelen als intieme vrienden; het viel niet he lemaal mee. Nehroe, Gandhi's hoofdvertegen woordiger-en-op- volger in het practische, is eredoctor gewor den in New York De jonge doctor hield een rede over India's buiten landse politiek. „India past er voor verwikkeld te raken in een koude oorlog", zei hij; „komen echter de vrijheid of de vrede van het mensdom in ge vaar, dan is India bereid te vech ten, want dan zou neutraliteit ge lijk staan met verraad. Zonder vooroordeel is India de familie der naties binnengetreden en zonder vijandschap, bereid te verwelko men en verwelkomd te worden, en van plan idealisme en eigenbelang te verbinden Vrijheid is ons alles, rassendis criminatie moet uit de wereld; nood, ziekte en onwetendheid moe ten worden ongedaan gemaakt. Dat villen wij bereiken met een posi tieve en vitale politiek". Net als ten tijde van Gandhi Zoiets slaat in Nederland aan. De India'se gedachten wereld en de onze vertonen veel overeenkom stigs. Wij moesten eigenlijk heel dikke vrienden zijn Het komt nog wel zo ver. betrokken gebied. Toen men opmerkte, dat Zuid slavië een zetel in de Veiligheids raad wenste op grond van zijn rol in de oorlog, antwoordde Wysjins ky: „Andere landen, waaronder Tsjechoslowakije, hebben ook het hunne in de oorlog bijgedragen." Herfstkoelte komt Weersverwachting tot Donder dagavond: Voor de Waddeneilanden en de kustgebieden van Friesland, Holland en Zeeland: Matige tot jachtige Zuid-Westelijke wind. Wisselend bewolkt met enkele regenbuien. Iets koeler. Voor net overige gedeelte van het land: Vannacht vrij koud en overwegend droog met een ma tige tot zwakke wind uit Zuide lijke richtingen. Morgen over dag: Wisselend bewolkt met en kele verspreid optredende re genbuien en iets koeler dan vandaag. Overeenstemming tussen de grote vijf over de beperking van het recht van Veto is verhinderd, doordat Rusland geweigerd heeft zijn standpunt te wijzigen. Aldus is meegedeeld door Warren Austin, de Amerikaanse gedelegeerde in de Veiligheidsraad. Amerikaanse valt van de Eiffeltoren PARIJS Een 27-jarig Ameri kaans meisje, miss Patricia Hunter uit New York. dat vijf weken ge leden naar Parijs kwam, is van het tweede platform van de Eiffeltoren gevallen, een hoogte van 126 meter. In haar val raakte zij het eerste platform. Haar polshorloge liep nog toen de politie het deerlijk ver minkte stoffelijk overschot weg droeg. Over de oorzaak van het on geluk is niets bekend. Maandag verklaring van premier Attlee LONDEN De plaatsvervangen de eerste Britse 'minister Herbert Morrison, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat premier Attlee Maandag as. een verklaring zal af leggen over de financiële crisis, waarin Groot Britvunië verkeert. .„Englandspiel" De Nederclandse boekverko persbond heeft aan al zijn leden een circulaire gezonden dat bin nenkort onder de titel „Het Eng landspiel" een boek zal verschij nen van Joseph Schreiedcr. De leden wordt geadviseerd het boek NIET te etaleren of op welke andere wijze ook te pous seren, omdat de Bond van me ning is, dat de Nederlandse Boekverkopers er niet aan die nen mede te werken Schreieder ?eld te lataen verdienen aan het Nederlandse volk, dat hij zoveel kwaad heeft berokkend. Propaganda maken voor deze lectuur komt het bestuur onge wenst voor. Zwaar geladen vrachtboot is gezonken ROSYTH (SCHOTLAND) On- geveer 6,5 kilometer uit de. Schot se kust heeft bii ruw weer en hoge zee een aanvaring plaats gevonden tussen het Britse vliegdekschip ..Al bion" en het zwaar geladen kolen vrachtschip „Maystone". De 2085 ton metende „Maystone" zonk on- middelliik. De ..Albion" heeft een gat aan bakboord, vlak bii de schroeven, maar is nog drijvende. De „Maystone" had 24 koppen aan boord, waarvan er tot dusver drie uit zee ziin opgepikt. Reddings boten zoeken over een grote opper vlakte de Noordzee af. maar heb ben geen overlevenden kunnen ont dekken. De „Maystone" vervoerde een la ding van 2600 ton kolen van Methil naar Londen. De ..Albion" is een pas van stapel gelopen oorlogsschip van de Hermes-klasse der lichte vliegdekschepen, dat van Jarrow naar Rosyth werd gesleept om er te worden afgebouwd. De drie over levenden van de „Maystone" be vinden zich aan boord van een der drie sleepboten. Zware wolkbreuken maken 70.000 mensen dakloos GUATEMALA CITY. In de Centraal Amerikaanse republiek Guatemala hebben wolkbreuken plaats gehad, waardoor meer dan duizend personen om het leven zijn gekomen en 70.000 mensen dakloos zijn geworden. De zware regens begonnen de vorige week Woensdag. Verkeers- en spoorwegen kwamen onder water te staan en verscheidene steden werden geïsoleerd. De mees te slachtoffers vielen bij het in storten van de lemen huizen. Er is grote schade aangericht aan de oogst, waardoor voedseltekorten dreigen. De regering van Guatemala heeft een nota aan de Verenigde Staten gezonden waarin zij verklaart, dat de schade van „caslastrofale af metingen" is. Men vraagt aan de V.S. een vliegtuig voor de evacua tie van geïsoleerde personen, on der wie 26 Amerikaanse toeristen. Ook wordt gezegd, dat er dringend kleding, medicijnen en reliefgoede- ren nodig zijn. De schade aan de verkeerswegen bedraagt 3 millioen dollar, aan de oogst 8 millioen dollar, aan de spoorwegen 3.5 millioen dollar. De autoriteiten in Guatemala zijn van mening, dat het reizen maandenlang niet mogelijk zal zijn cn dat de geïsoleerden per vliegtuig moeten worden wegge haald. De regering is van plan bo ven geïsoleerde steden voedsel en medicijnen te doen afwerpen. Gua temala is van plan, zich tot het in ternationale Roode Kruis te wen den. De V.S. hebben een amphibie- vliegtuig gezonden met een Roode I Kruis-deskundige en een arts. H.K.H. Prinses Wilhclmina in de kapel bij het gedenkbord met de namen der Engelandvaarders. Onder het gedenkbord de krans van H.M. Koningin Juliana. DEN HAAGOfficieel Neder land heeop een kwade dag eens een nieuw begrip uitgevondende streefdatum. Het woord is niet meer van de lucht. In echt Hol lands betekent dat zoveel als de datum waarop de regering belooft iets te zullen verwezenlijken, zon der dat zij schuldig hoeft te kijken wanneer dc dag ongebruikt weer voorbij gaat: het was immers niet meer dan een streefdatum. Gisteren streefde een der jour nalisten uit Indonesië in het ge sprek dat Sultan Hamid aan de pers toestond, naar een variant op dit afgrijselijke begrip. Hij vroeg de Sultan, of al bekend was welke mannen straks de souvereiniteit van Nederland zullen komen over nemen. „Dat kan nog niet bekend zijn, omdat Indonesië nog geen regering heeft," was het antwoord. „Zijn er dan wellicht reeds streefmannen," informeerde de journalist tot ieders uitbundige vreugde. Maar ook de sultan liet zich niet onbetuigd in zijn antwoord: „Mij niet bekend! Tenzij u bedoelt of er mannen zijn die er naar streven DIT IS WAARSCHIJNLIJK wel de eerste baby, die hoog in de lucht geboren werd. Mevr. Da rin ka Parker, de Joegoslavische echtgenote van een Amerikaanse sergeant, was per vliegtuig on derweg van New York naar Frankfort, waar haar man gesta- (Van onze verslaggever) DEN HAAG. „Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid, zal de Ronde-Tafel-Conferentie nog deze maand tot een accoord leiden," zo deelde Sultan Hamid II voorzitter van de week in de Centrale Com missie der RTC gistermiddag tijdens een persconferentie mede, ter ad structie van de mededeling, dat hij vol goede hoop was. Onofficieel is er reeds over de datum van souvereiniteitsoverdracht gesproken. Er be staat dan ook reeds een streefdatum, maar de Sultan mocht zich er nog niet nader over uitlaten; in ieder geval ligt die datum voor dc 1ste Januari, doch wij kregen ook uit zijn woorden dc indruk, dat er inder daad een goede kans is dat het misschien wel een tot twee weken vroe. ger zal zijn. De souvereiniteitsoverdracht zal in Den Haag geschieden, doch de leden van de Indonesische delega ties zullen toch eerst naar Indone sië terugkeren om daar de regle mentair voorgeschreven goedkeu ring van de resultaten der RTC te gaan verwerven. In Nederland zal dat dienen te geschieden door de twee kamers der Staten Generaal. In Indonesië zal echter de goed keuring nodig zijn van 16 vertegen woordigende lichamen in alle delen van de archipel. Zes weken was daarvoor gesteld in het memoran dum voor de RTC. Doch de sultan deelde mede, dat die tekst was ver anderd en wat minder bindend was gemaakt, omdat de Nederlandse regering niet gerechtigd was het parlement voor te schrijven hoe het heeft te handelen, en binnen welk tijdsbestek. Niettemin be hoeft nauwelijks gevreesd te wor den, dat Nederland er langer dan zes weken over zal doen voor het klaar is de overeenkomst te ratifi ceren. Sultan Hamid zeide te verwach ten, dat de Ronde-Tafel-Conferen tie zal volstaan met de aannemi"- van drie stukken: het Uniestatuut, het Charter van Souvereiniteits overdracht en de Constitutie voor de RIS. In die stukken ziin de hoofdza ken alle verwerkt. Ook de kwestie Nieuw Guinea» waarvan de status naar uit de antwoorden van de Sul tan bleek, zal moeten worden neer gelegd in het Charter van Souve reiniteitsoverdracht, in de Consti- lionneerd is. Op 650 km. van het Ierse vliegveld Shamson werd een kleine geboren, met behulp van een dokter, die aan boord was en de stewardess. Miodrag zo zal de jongen heten, verblijft met zijn moeder in een hispitaal in Ierland, beiden maken het goed. tutie van de RIS. welke het terri toir van de RIS stellig zal om schrijven. en wellicht ook in het Uniestatuut, voorzover betreft de samenwerking van Nederland en Indonesië met betrekking tot de ontwikkeling van Nieuw Guinea. Intussen is dit punt nog niet opge lost en het is vermoedelijk het eni ge nog open punt in de ontwerp constitutie en een van de weinige in het Charter. Doch de Sultan scheen ook wat dit betreft vrij hoopvol. De Sultan zeide te verwach ten dat in de plenaire zitting van de RTC aan het slot van de conferentie deze drie stuk ken bekend zullen worden ge maakt. Daarna keren de hoofdmachten van de Indone sische delegaties dat kan om streeks de maandwlsseling zijn onmiddellijk naar hun land terug. Doch het Is geens zins uitgesloten, dat experts in Den naag blijven om de de tailzaken verder te regelen. In de vergadering van de Cen trale Commissie is gisteren ook de toestand op Java besproken, in uiterst goede sfeer, aldus de Sultan Over het besprokene deelde hii uiteraard niets mede; wel zeide hij echter de overtuiging te ziin toe gedaan. dat de moeilijkheden voor een groot deel het gevolg waren van verkeerde indrukken, welke mede tengevolge van de bericht geving in Indonesië hadden post gevat. Er is ginds ongetwijfeld een indruk gevestigd, dat het in Den Haag mis ging. En daaruit is een angst voortgevloeid, angst voor verlenging van de onzekerheid, ar^st ook voor een eventuele nieu we militaire botsing, welke de spanningen heeft opgewekt. De vrees is ongerechtvaardigd, aldus de Sultan, doch zii was er. In dat licht moet men de gebeurtenissen zien. Men moet ze niet overschat ten. Bii de huidigé ontwikkeling in Den Haag zag de Sultan alle reden om ook wat Indonesië betreft opti mistisch te ziin. René Mayer heeft thans opdracht in beraad PARIJS. De Franse kabinets- crisis is nog altijd niet opgelost. Na dat Jules Moch zijn opdracht tot het vormen van een regering aan president Auriol had teruggegeven, heeft deze Robert Schuman aange zocht als formateur. Toen deze de opdracht biet wilde aanvaarden, heeft de Franse president zich tot de parlementaire leider van de M.R.P. Frangois de Menthon ge wend. die de opdracht weigerde mot de mededeling, dat het hem bij de huidige stand van zaken onmogelijk scheen te zullen slagen. Nadat Auriol de parlementaire leider der socialisten, Charles Lus- sy ontvangen had. wendde hij zich tot de radicale leider René Maver, die echter verklaarde, dat naar zijn mening de afgetreden premier Queuille de aangewezen man was. Qucuillc, die reeds eenmaal gewei gerd heeft, werd opnieuw gepolst, maar Mayer, die zich met deze taak belastte slaagde er niet in hem te overtuigen. Mavcr zelf zal nu van daag besluiten of hij de uitnodiging van Vincent Auriol zal aanvaarden. Gisteravond laat heeft hij bespre kingen gevoerd met de afgetreden minister van financiën Petsche, de leiders van de M.R.P., socialistische, onafhankelijke en rechtse vertegen woordigers en de voorzitter van de radicale partij. Francois Delcos. De radicale parlcmentsfractie heeft besloten Mayer de vrije hand te laten. Alle niet-radicalen gaven te kennen tijd nodig te hebben om Mayers program te bestuderen. (Van onze speciale verslaggever) LOENEN OP DE VELUWE Een klein plekje vaderland wacht op de doden. Van de kwart millioen Nederlanders, die tijdens de bezetting in Duitsland zfin omgekomen of elders vleien als slachtoffers van de oorlog en de terreur, zijn buiten ons land slechts twaalfduizend graven gevonden. Voor zo ver dc familie daar prys op stelt, zullen de lichamen worden over gebracht naar dat stille stuk hei In Loencn op de Veluwe, waar zfi in de schaduw van dennen cn jeneverbesstruiken hun eeuwige rust zullen vin den. Voor vierduizend slachtoffers is tot nog toe overbrenging aange vraagd, 260 liggen hier reeds begraven. Gistermiddag heeft H.K.H. Prinses Wilhclmina, die tijdens de bezetting als Moeder des Vaderlands zo intens mee leefde met de strijders voor onze vrijheid, deze centrale begraafplaats van de Oorlogsgravenstichting offi ciéél opengesteld. Zij heeft tevens in de kapel het uit Oranjehaven te Londen overgebrachte gedenkbord onthuld, waarop de namen van onge veer tweehonderd omgekomen Engelandvaarders zün aangebracht. n TYZ' lil naar de stem, door een luidspreker- rrinses Wilhelmina opent de oorlogsbegraafplaats Het was een trieste, donkere mid dag. De eerste herfststorm gierde over de hei en joeg de verkleurde bladeren bij duizenden uit de eiken en beuken langs de lanen. Ver ach ter de dennebossen rommelde de donder en een fijne motregen viel, toen enkele duizenden nabestaanden ontroerd achter onze vroegere ko ningin over de hei. door de kapel en vervolgens door liet bos langs de graven trokken in een lange, zwij gende stoet. Het klokje van de ka pel beierde, de vlag hing halfstok Met een sleutel, door twee kleine meisjes op een kussen aangedragen ontsloot Prinses Wilhelmina het hek van de begraafplaats en niet een enkele handbeweging liet zij ln de kapel het doek van het gedenkbord der Engelandvaarders vallen. Zij legde bij de met de Nederlandse driekleur bedekte catafalk. die in het eenvoudige gebouw tussen bran dende kaarsen stond opgesteld, zichtbaar onder de indruk, een krans neer. Minister Mr F. Teulings legde een krans namens de regering en de voorzitter der Eerste Kamer. Prof. Mr R. Kranenburg, namens het parlement. Nog een groot aantal andere kransen werd neer gelegd, namens tal van uit de oorlog en het verzet ontstane organisatie?. En terwijl de tientallen kransen werden aangedragen, hield Mr H. P. Linthorst Homan het Dodenappèl der Engelandvaarders Met ontbloot hoofd, de militairen het saluut bren gend. stonden buiten in de hei de duizenden, die in de kapel geen plaats konden vinden en luisterden installatie voortgedragen, die de na men oplas van tweehonderd helden. Zij konden er ook de orgelmuziek horen, die in de kapel werd ge speeld, het „God is mijn troost, mijn toeverlaat" „Blijf bij mij Heer" cn andere gewijde muziek. De Last Post", na de rondgang over de graven, geblazen door de trom petters van de Huzaren van Borcel, besloot de ontroerende plechtigheid. Aan de openstelling van de be graafplaats is nog een bijeenkomst vooraf gegaan, waarbij de deelne mers gedeeltelijk in een grote, aan één zijde open tent en verder daar vóór in dc hei een zit- of staan plaats vonden. Behalve door een kleine twee duizend nabestaanden cn andere be langstellenden werd de bijeenkomst bijgewoond door een groot aantal civiele en militaire autoriteiten. De Italiaanse politie heeft in een bosachtige streek bij Milaan een aantal geweren en munitie gevon den. die daar waren begraven. Het kleine arsenaal bevatte 78 geweren, een mortier. 60 handgranaten en 13.000 patronen, BERN. (Reuter) Het Zwitserse kabinet heeft besloten de drie ge arresteerde ambtenaren van het Nederlandse ministerie van Finan ciën uit te wfizen. De ambtenaren kwamen een week geleden naar Zwitserland om de daar wonende Nederlander G. te onder' vragen. Het zou hier gaan om een ongeoorloofd overbrengen van Ne derlandse aandelen en gelden naar Zwitserland. De ambtenaren werden gearresteerd op grond van een Zwitsers verbod om vreemdelingen in Zwitserland te ondervragen zon der toestemming van de autoriteiten, Het kabinetsbesluit volgt op de overhandiging van een Nederlandse nota. waarin, naar verluidt, veront schuldigingen worden aangeboden voor het gebeurde. Een Zwitserse woordvoerder heeft verklaard, dat de Zwitserse regering na de uitwijzing het incident als ge sloten zal beschouwen. Nederland krijgt bijna 100 millioen dollar PARIJS - De E.C.A. heeft de tweede toewijzing van Marshall hulp voor 1949/50 bekend gemaakt Deze bedraagt 1.323.800.000 dollar. Voor Nederland en zijn overzeese gebiedsdelen bedraagt de tweede toewijzing 93.500.000 dollar en voor België (en zijn overzeese gebieds delen) en Luxemburg 75.700.000 dollar. In totaal hebben deze landen thans voor 1949/50 respectievelijk 180500.000 en 175.000-000 dollar ontvangen. BRUSSEL. De Belgische ko ning Leopold is bereid afstand van de troon te doen. indien minder dan 55 procent van het Belgische volk voor ziin terugkeer is. Dit werd Dinsdagavond officieel be kend gemaakt in een communiqué dat gelijktijdig door de eerste mi nister en het secretariaat van de koning werd gepubliceerd. Volgens het communiqué zal de koning bii een meerderheid van 55 procent of meer vóór zijn terug keer. overwegen welk besluit hii diende te nemen. Het wetsontwerp voor het hou den van een referendum over de koningskwestie zal op 25 October m de Senaat worden besprokén. Later zal het de Kamer van Afge vaardigden moeten passeren. Ver wacht wordt dat beide kamers het wetsontwerp zullen aannemen. De ministers van justitie der elf Westduitse staten ziin het eens geworden over een amnestie, waar onder alle gevangenisstraffen bene den een half jaar en geldboeten be neden 5.000 mark komen te verval len. Nee toch... Heus! De electrische weide-afraste ring, 't zogenaamde „schrik draad begint steeds meer toe passing te vinden en houdt bij na overal koeien en paarden binnen de perken. De gemeente Bergen, die al jdfenlang sukkelt met dit probleem, hoe de schade aan tuinderijen te beperken, zonder dat de wildstand wordt gedecimeerd, meent nu de op lossing gevonden te hebben. Te Warren (Ohio, USA) werd een meneer gearresteerd, om dat hij een kantoor-met-toebe horendoor elkaar geslagen had. Schaapachtig verontschul digde hij zich: ..Ik dacht dat dit een belastingbureau was" Het was nl. een verenigingslo kaal van oudstrijders. Nieuwste Weense galanterie!: de politie moet 't (officieel!) goed vinden als actrices en an dere dames-artxesten niet meer dan 10 jaar jokken met het op geven van haar leeftijd in offi ciële stukken. Enige wens van een jubile rende meisjesschool in Ar kansas: langzaam draaien van een film over ongeoorloofde voetbaltrucjes".

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1