Overvolle St. Joris gegrepen door Jo Vincent's ontroerende zang DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB y eveo SNIP en SNAP REVUE „TAPTOE" GRAND-THEATRE Stichting van Industriepark nog niet mogelijk 2 Woensdag 19 October I949 EEN bijna geheel gevulde St Jo- riskerk en Jo Vincent, dit »s een grote avond voor muziekminnend Amersfoort. Zeker, er was ook nog Adr. C. Schuurman, begeleider en solist, maar het was voor de aan wezige schare het concert van Jo Vincent. Daarvoor waren ze op deze stormachtige avond naar de kerk getrokken, om deze grootste van alle Nederlandse zangeressen te ho ren Nederland weet, wat het aan deze vrouw heeft. het bewondert haar en het luistert naar haar stem. Zoals in Italië een geheel volk en thousiast kan zijn voor de Sroten der opera, zo is Nederland vervuld DE Franse Zwitser of zo men lie ver wil de Zwitserse Fransman Arthur Honegger, geboren in 1892. en nog steeds een man met grote invloed in het Parijse muziekleven was de componist van een drietal psalmen, die vervolgens werden ge zongen. Psalm CXL kon ons het meest bekoren, zang en begeleiding vormden hier wel een prachtig ge heel. In het geheel van de avond gingen de composities van Honegger wel wat onder. Er was teveel glan- zends aan voorafgegaan. Overigens is Honegger geen componist van de allure Schubert of Bach, al is de vergelijking moeilijk tussen toon de zangrocm dezer sopraan, .kunstenaars uit verschillende tijd- Zonder het uiterlijk enthousiasme der Zuiderlingen, maar vervuld van respect en dankbaarheid. Evenwel, er is een kentering in de beoordeling van Jo Vincents Pr®s" taties te bespeuren, een heel lichte kentering, maar ze is er. Men ver neemt nu en dan, dat deze zange res over haar hoogtepunt als artiste zou heen zijn. Het is mogelijk, dat deze prachtige stem nu een iets an dere intonatie heeft, dan twintig jaar geleden. Wie zal het zeggen, waar men de vergelijkingsobjecten toch niet naast elkaar kan plaatsen. Maar nog steeds geldt de vraag: Wie in dit land is in de zang haar even knie? Zijn er in Europa, in de we reld veel concertzangeressen van dit formaat? De vraag of Jo Vincents stem heeft ingeboet is volkomen praematuur. Welk een zangeres bleek zij gister avond weer te zijn. Het begon met Abendlied van J. P. Schulz (1747 1800) een gelukkig begin voor zulk een uitvoering. Geen compo sitie van geweldige afmetingen, maar karakteristiek voor deze com ponist, wiens werk wordt geken schetst als melodieus, eenvoudig en waar, benaderend in zijn karakter het volkslied. Dit Abendlied gaf de zangeres gelegenheid om er in te komen voor onmiddellijk aanslui tend Der Tag des Weltgerichts, een compositie van C. Ph. E. Bach. Groots was het refrein na ieder couplet: Gott, Gott erbarm dich un- ser, en het bracht de hoorders diep onder de indruk. Een aria uit de cantate no. 152 van J. S. Bach: Stein, der über alle Schatze. met een op vallend orgeltusscnspel vormde de overgang naar een drietal liederen van Franz Schubert, die niettegen staande de sombere inhoud van twee dezer liederen: „Verklarung" en „Litanci" toch bij het publiek sterk aansloegen. OPVALLEND was het verschil in stijl, in sfeer, in muzikale men taliteit tussen Schubert en Bach, wanneer ze zoals hier gebracht wor den door een zangeres, die in staat is door opvatting en stemmiddelen beide componisten te karakteriseren. Bach doet een beroep op heel andere gevoelens in ons dan Schubert doet. Door middel van zijn muziek appel leert Bach dikwijls aan onze oot moed, Schubert aan onze muzikale schoonheidszin aan ons gevoel voor melodie. Wij hebben vervuld van deze schoonheidsontroering naar Schuberts liederen geluisterd, het waren er drie, wij weten niet in welk geval zang, zowel als melodie ons het meest imponeerden. Klonk het niet stralend: O, wie schön ist deine Welt, Vater, wenn sie golden strahlet?" En wie werd niet gegrepen door de slotzin uit „Verklarung", O Grab! wo ist dein Sieg? Wo ist dein Pfeil, o Tod?" En hoe innig klonk het „Ruhr in Frieden, alle Seelen" uit Litanei. Er zullen niet velen ongeroerd zijn ge bleven bij dit lied van de dichter Ja- cobi. Deze liederen van Schubert, gezongen door Jo Vincent, het was een klein wonder. vakken. Overigens tracht onze tijd genoot Honegger een klassiek tintje aan z'n composities te geven. Het Agnus Dei uit de Krónungs- Messe van Mozart besloot 'het optre den van Jo Vincent. Het was een waardig en prachtig slot van deze bijzondere avond. De rol, die de heer Schuurman deze avond speelde, was er een van ondergeschikte aard. Toen is hij heel de avond in het touw geweest Het moet dunkt me van een organist van zijn capaciteiten heerlijk zijn een zangeres als Jo Vincent te bege leiden. De wijze, waarop hjj het deed. moet stellig de zangeres tot dankbaarheid hebben gestemd. Ook de beste stem kan niet voldoende tot haar recht komen, als het ac compagnement zich niet behoorlijk aansluit. OF de solist op het orgel met op zet nummers had gekozen, die geen poging deden het effect van deze avond, dat voor Jo Vincent was bestemd, te bederven? Het leek ons haast zo. De Toccata et Fuga in F dur van J. S. Bach is zeker niet de meest geschikte om de harten te winnen, van een publiek, dat voor een belangrijk deel meer met z'n gevoel, dan met z'n verstand luis tert. Veel meer in het gehoor lagen de beide koraalbewerkingen van J. S. Bach, en het publiek zal stellig .de bewerking van het koraal- Wohl mir, dass ich Jesum habe, het best hebben verstaan, zoals het ook ge noten moet hebben yan de fantasie in C-majeur van César Franck. met een stralende finale. Trouwens Fianck weet. wat het orgel is en welke mogelijkheden het biedt, hij heeft er een belangrijk stuk van zijn leven aan gewijd. Laten wij ein digen met te zeggen, dat een groot deel van onze dank voor deze avond ook uitgaat naar de heer Adr. C. Schuurman En laten we vooral de Amers- foortse Gemeenschap niet vergeten, die deze grote avond mogelijk heeft gemaakt. Plantsoenjiordel herkrijgt oude luister 218. De „Swarte Swaen" raakt in een hevige storm. Inktzwart is de hemel, huizenhoge golven beuken het schip. Du moet het ein de zijnMaar dan duikt één der albatros sen, die de „Vliegende Hollander" steeds bege leiden, neer uit de laag hangende wolken en pikt de reeds aan flar den gescheurde brief van de mast weg. Bijna op hetzelfde ogenblik S. j bedaart de storm Wan- neer drie maanden la ter de schepelingen van thuis "zijn! gaat het verhaal van het spook-in de huizen der matrozen wordt de legende krijsende albatrossen, de „Vliegende Hollan schip van mond tot mond. In alle zeemans- verder verteld: dat er een geheimzinnig do- der", het schip, dat ongeluk brengt voor de- kroegen, in de kantoren der grote reders en I denschip over de oceanen vaart, begeleid door genen, die het met eigen ogen aanschouwen. De voormalige Plantsoengordel langs de Dollardstraat, die in de oorlog zo grondig vernield werd, wordt opnieuw ingericht. Er ko men enkele gebouwen, waarbij men denkt aan een school en een kerk en misschien aan een zoge naamde crèche Er zijn reeds bo men geplant en een grasgazon is reeds gedeeltelijk aangelegd. Ook is er een aanvang gemaakt met de aanleg van een vijver. In het Plantsoen worden nieuwe paden aangelegd. Er zijn verbindings wegen geprojecteercf tussen het huidige Soesterkwartier en het aan te leggen Industriegebied. In het, wat men vroeger noemde „eerste" plantsoen, zal de IJssel- straat geheel verdwijnen. Men hoopt, dat de gemeenetraad het goed zal vinden, dat de gras- gazons mettertijd betreden mogen woorden, zodat hekken en prikkel draad overbodig zullen zijn. Ambtenaren van Beheers instituut veroordeeld De Utrechtse Rechtbank deed Rotherham leert Nederlands In Rotherham is men Amers foort nog lang niet vergeten. Men hoopt, dat volgend jaar vele Amersfoortse sportmensen naar deze Engelse stad zullen komen. Het uitwisselingscomité te Rotherham heeft nu het plan opgevat om cursussen in de Ne derlandse taal te organiseren, waarvoor zeer veel belangstel ling bestaat! Films voor het onderwijs Aanschaffing van zeven projectietoestellen Burgemeester en wethouders van Amersfoort achten het met de in specteur van het lager onderwijs gisteren uitspraak in de zaak tegen I m de inspectie Amersfoort in het dc 41-jarige ambtenaar O. A. bij belang van het onderwijs tot aan- het Beheersinstituut, wie verduis- schaffing over te gaan van zeven tering van effecten ten nadele van j projectietoestellen. Deze zullen bij de bakker J. S. was ten laste ge- de openbare en bijzondere scholen legd. Zij veroordeelde A. tot een gevangenisstraf van twaalf maan. den, met aftrek van voorarrest, waarvan zeven maanden voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. (Ing. Med.) GRAND THEATRE: dagelijks 2.30 uur en Zondag 5.30 uur „De onsterfelijke wals", 14 jaar. Iedere avond 8 uur en Zondag 2 en 8 uur René Sleeswijk's revue „Taptoe". Zondag 16 October, 's morgens 10 uur: .Muizen en Mannen". (Inst. voor Volksontwikkeling) CITY THEATER: Zondag 2—, 4.15 6.45 en 9 uur. Dagelijks 2.30, 6.45 en 9 uur „Tarzan en de Luipaardkoningin", 14 jaar. REMBRANDT THEATER: Van 14 t/m 17 October: „Het geheime commando", 14 jaar. Van 18 t/m 20 October: „Always in my Heart", alle leeftijden. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Dagelijks 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK: Van 14 t/m 17 October: „Pauline in gevaar", 14 jaar. Van 18 t/m 20 October: „Avontuur in Ber lijn", 18 jaar. Zaterdag: 2.30, 6 45 en 9 uur. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Dagelijks: 2.30 en 8 uur. 20 Oct. De Wapenroem. De Han ze. G. Sleyt „De mogelijkheid tot credietverlening voor de midden stand". 8 uur. Foyer Amicitia. Bridgedrive ten bate van de friwin, 8 uur. Amicitia. Ned. Jeugdtoneel voor leerlingen M.O., 2.30 uur. 21 Oct. Amicitia. NRV Bonte avond, 8 uur. Openb. leeszaal. Volksuniversi teit. Dr. J. J. Smith. De hond als huisdier psychologisch teken, 8 uur. 22 Oct. Amicitia. Erdalfabrieken Cabaretgezelschap Nol v. Dijk, 8 uur. 23 Oct. Markthal. Jaarfeest R.B. bond van Spoor- en Tramwegper soneel St. Rafaël, 8 uur. Muziekschool Regentesselaan Hum. Verbond. H. de Waard: „De strijd om de mens", 10.30 uur. 24 Oct. Gebouw Ver. v. Vrijz. Herv. Inst. v. Volksontwikkeling. A. Landers „Woninginrichting", 8 uur. Amicitia. De Haagse Comedie „Zeg het aan Margaret", 8 uur. Openbare leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur; Uitlening voor kin deren: Woensdag- en Zaterdagmid dag van 2.304.30 uur; Leeszaal dagelijks van 10—-12.30 en 2—5 uur bovendien Dinsdag, en Vrijdag avond van 710 uur. R.K. Openbare Leeszaal, Wijers- straat 2. Geopend van 101 uur en 2.305.45 uur. Maandag en Vrij dag 79 uur. Uitlening van 11 12.30. HEDEN EN MORGEN 8 UUR ONHERROEPELIJK LAATSTE 2 VOORSTELLINGEN VAN DE Voor BEIDE DAGEN zijn nog plaatsen verkrijgbaar Ons telefoon no. is 4632. Pompinstallatie bijna gereed In de Birkt legt men rioleringen aan In de Birkt is gemeentepersoneel druk bezig enkele rioleringspro jecten ten uitvoer te brengen. In het verlengde van de Merwede- straat zijn verscheidene nieuwe wegen geprojecteerd. Voordat de wegen er komen, dient natuurlijk eerst een rioleringssysteem te wor den aangebracht. Het vuil kan niet in de Eem komen via de Gemeen tereiniging, hoewel dat de kortste weg zou 2ijn, want de terreinen van de Reiniging liggen te hoog. Het rioolwater moet daarom te ruggevoerd worden in de richting van de geprojecteerde weg, die achter de Plantsoengordel parallel loopt aan de Dollardstraat. Daar wordt, nog steeds in het verlengde van de Merwedestraat, een boven grondse pompinstallatie aangelegd Vandaar gaat het rioolwater naar een reeds bestaande rioleringsbuis naar de afvoerplaats. Deze werk zaamheden, die reeds in een ver gevorderd stadium zijn, vergen veel arbeid. De omwoners hebben er veel belangstelling voor. In dit gebied van het Soesterkwartier zal echter nog veel meer groot werk verricht moeten worden, als men aan de volledige uitvoering van het havenplan begint. In het ver lengde van de Nijverheidsstraat is naast de Eem namelijk de nieuwe Amersfoortse haven geprojecteerd. Ook daar zijn de rioleringen reeds gelegd. Jaarvergadering HCA O T\jdens de Dinsdagavond in „Nw Amsvorde" gehouden jaarlijkse al gemene ledenvergadering bleek dat de Motorclub „Amersfoort en Om streken" niet van plan ls een win terslaap te houden. Men zal feest en clubavonden organiseren waarop speciaal aandacht geschonken zal worden aan de clubsfeer. De dames van de leden zullen degelegenheid krijgen aan de organisatie er van mede te werken. Door het om gezondheidsredenen bedanken van de heer J. H. Schef- fer als voorzitter werd de heer Va- cano in deze functie gekozen. De overige aftredende bestuursleden werden bjj acclamatie herkozen. Het verslag van de penningmeester ein digde met een flink batig saldo. In verband met verminderde be langstelling voor, en de aard van organisatie van, de gecombineerde motorclubs besloot men voor deze combinatie te bedanken. Wel zal voor leden van andere clubs de ge legenheid open staan deel te nemen aan clubritten van de Amersfoortse Motorclub. Een door de K.N.M.B. opgelegde statutenwijziging werd zonder dis cussie aangenomen. Binnenkort verbreding Utrechtse weg De Utrechtseweg behoeft drin gend verbetering. Het straatopper vlak is op verscheidene plaatsen ongelijk en men acht de straat bovendien te smal voor het moder ne verkeer. Daarom zal zeer binnenkort be gonnen worden met werkzaamhe den om de Utrechtseweg te ver breden en te egaliseren. Onderwijzer J. J. Prikken naar Wildervank B. en W. stellen de Raad voor, aan de heer J. J. Prikken, onder wijzer aan de Jan Ligthartsschool (Lange Beekstraat) wegens zijn benoeming tot hoofd der openbare school voor voortgezet gewoon la ger onderwijs te Wildervank, eer vol ontslag te verlenen. Nog 'n toneelwedstrijd Door de bond van Spoorweg Ont- spannings Verenigingen zal dit sei zoen een toneelwedstrijd worden ge organiseerd. Ook de toneelvereni- ging „De Diesel" zal hier aan deel nemen. Op 19 November zal in Ami citia worden opgevoerd het spel „Hard tegen hard". Bestem tniog gebouw distributiedienst (Eigen bericht) Nu het apparaat van de distribu tiedienst aanmerkelijk is ingekrom pen, zal binnen afzienbare t\jd het personeel het gebouw aan Plantsoen West verlaten. Men denkt er echter nog niet aan de Amersfoortse distributiekring op te heffen. Het uit ongeveer 10 per sonen bestaande personeel zal bin nenkort naar een appartement van het Pieter- en Bloklandsgasthuis verhuizen, zo vernemen w\j. Het tegenwoordige gebouw van de distributiedienst wordt momen teel^ grondig ODgeknapt. Na de verhuizing zal aan ver scheidene verenigingen In het ge bouw zolang het er nog staat, want over vier of v|jf jaar zal op deze plaats een "nieuw postkantoor verrijzen een onderdak worden geboden. De gehele beneden-afdeling wordt gereserveerd voor de ongeorgani seerde Amersfoortse jeugd. Op de boven-afdeling zullen diver se verenigingen worden onderge bracht. Men denkt o.a. aan de plaat selijke afdeling van de AJC. de per soneelsvereniging van de gemeente en aan de Invaliden en ouden van dagen. Aan het bijgebouw van het distri butiekantoor, waar voorheen een tckeninstituut was gehuisvest, heeft men nog definitieve bestemming ge geven. rouleren voor het vertonen van de films die voor het onderwijs van betekenis zijn. De toestellen blij ven het eigendom van de gemeénte In dit verband gaat de gemeente Amersfoort een overeenkomst aan met de stichting „Nederlandse on- derwijsfilm". Voor de aanschafing is een crediet nodig van 8200.—. Ons dagelijks teveel De politie bracht Dinsdag weer een fiets aan het bureau, die onbe heerd en ongesloten was aangetrof fen. Een motorrijder werd bekeurd, die niet in het bezit was van een rij-* bewijs en een nummerbewjjs. Personen boven de 10 jaar mag men niet op de fiets vervoeren. Een Amersfoorter. die dit verbod Woens dag negeerde, ging op de bon. Het zelfde lot onderging een man, die twee raamkozijnen op ztfn rijwiel vervoerde. Op de Bisschopsweg overtrad een autobestuurder de maximumsnel heid. Auto botste tegen boom Tengevolge van het gladde weg dek slipte gisteren op de Pieter Bothlaan een auto. De bestuurder raakte de macht over zijn stuur kwijt en botste tegen een boom op. De botsing miste zijn uitwerking niet, want de kruin van de boom knapte af. Een vrouw en een kind, die op het moment van de botsing op dc fiets passeerde, waren van de fiets gesprongen om het gevaar te ontkomen. Zij letten echter niet op het „neerdalende" gevaar en z|j kre gen de kruin van de boom op hun hoofd. Het liep gelukkig nogal goed af. eBiden kwamen met de schrik vrij. Er werd voor 40 schade aan gericht. Venters-verordening overtreden De politie verbaliseerde Woens dag twee kooplieden, die zonder in het bezit te zijn van een door B. en W. vereiste vergunning een stand plaats hadden ingenomen en limo nade en koeken trachtten te ver kopen. Jubileum Zaterdag 22 October is het 25 jaar geleden, dat de heer J. M. Wessels, in Rijksdienst trsd. Momenteel is hij werkzaam als Burgerordonnans bü het Eerste Infanterie Depot. Burgerlijke Stand 18 October 1949 Geboren: Nicolaas, z. van A. Nieuw- boer en H Phielix; Yvonne Maria, d van L. Veldhuizen en D. J. v. Ef- frink; Wilhelmina Frederika, d. van H. A. van Drie en J. Collet; Hendrik, zoon van H. Jonker en G. T. Plek- kenpol; Maria Huiberdina Johanna, d v. W. Dijkhuizen en J. W. Toor.en. MAANDAGMORGEN IS HET VISSERSSCHEEPJE „Vlissingen 20", dat in de nacht van Zondag op Maandag ter visvangst was uitgevaren, maar op zee moei lijkheden kreeg doordat een vis net in de schroef verward was geraakt, stuurloos op de dijk bij Wcstkapelle geworpen. De uitge zonden noodseinen werden niet opgevangen. De bemanning heeft inmiddels het scheepje verlaten. B. en W. antwoorden op vragen van raadslid J. A. G. Alders B. en W. hebben geantwoord op vragen van het raadslid de heer J. A. G. Alders, over het te stichten industriepark. B. en W. delen in het antwoord mede dat de bij de voorgenomen op richting van de „N.V. Industriepark Amersfoort" geïnteresseerden zich terugtrokken omdat: a. bij het overgrote deel der be langstellenden het plan voorzat aan een reeds elders hetzij hier ter plaatse, hetzij buiten de gemeente gevestigde industrie door over plaatsing naar het industriepark uit breiding te geven. Bij uitvoering van dit voornemen zouden de be trokkenen evenwel voor dermate belangrijke kapitaalsuitgaven wor den geplaatst, dat het voor hen be zwaarlijk werd daarnaast nog een deel der stichtingskosten te four neren. b. geen overeenstemming was te bereiken bij het bepalen van de uit het aandelen-bezit voor de gemeen te en de particuliere bedrijven voortvloeiende rechten. c. men in het algemeen weigerde om met andere particuliere bedrij ven in één N.V. opgenomen te worden. Bij besprekingen, welke onlangs op het departement voor economi- IN DE HAL VAN HET hoofd kantoor van de KLM te 's-Gra- venhage is in aanwezigheid van Z.K.H. prins Bernhard en de le den van de Raad van Bestuur en de Raad van Commissarissen van de KLM aan dr Plasman een borstbeeld van hemzelf aangebo den. Het beeld, dat werd ont huld door mevrouw Plesman, is vervaardigd door Marion Gobius. Landhuis-luchtkasteel werd „gevangenis" Tien maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest luidde het vonnis van de Utrechtse Rechtbank in de zaak tegen de 40-jarige „fabri kant" H. R. te Koudhoorn (Gld.), directeur van het z.g. houtbedrijf „De Veluwe" te Putten, die onlangs onder allerlei valse voorspiegelingen een inwoner uit Amersfoort een be drag van 636.35 afhandig maakte. Hij had de man voorgespiegeld voor hem een landhuisje te zullen bouwen, maar achteraf bleek dat de verdachte in geen enkel opzicht in staat was zijn belofte te houden. 'n Merkwaardig geval van wel en niet bekennen „Een merkwaardig geval van wel en niet bekennen" noemde de Of ficier van Justitie de zaak tegen de 42-jarige nikkelaar D. O., die zich tesamen met de 31-jange arbeider G. S. voor de Utrechtse rechtbank had te verantwoorden wegens dief stal van afval metalen. Het gebeurde nl. in de maanden MaartMei jl. dat er geregeld hoe veelheden lood, afvalkoper enz. verdwenen uit een fabriek. Deze stoffen werden door S. aan 'n opko per verkocht en de baten ten eigen voordele aangewend. Ter zitting verklaarde deze ver dachte dat niet hij, doch de nikke laar O. deze materialen uit de nik kelkamer ontvreemdde en ze hem gaf om hem te helpen uit zijn fi nanciële moeilijkheden te geraken. Verdachte O. ontkende zulks ech ter pertinent en herriep zijn vol ledige bekentenis, destijds voor de politie afgelegd, waarbij hij een soortgelijk relaas van het gebeurde had gegeven als S. De Officier van Justitie achtte het tenlaste gelegde voor beide verdachten bewezen en requireerde tegen S., die reeds meermalen ver oordeeld is, twaalf maanden ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstel- ling van de Reclassering. Tegen O. eiste de Officier acht maanden gevangenisstraf. De verdedigers van verdachten pleitten resp. een voorwaardelijke straf en vrijspraak. De Rechtbank zal 1 November vonnis wijzen. sche zaken (directoraat-generaal voor de industrialisatie) werden ge voerd. bleek B. en W., dat het af sluiten van een poging om op de voorgestelde basis tot de stichting van een industriepark te komen niet moet worden toegeschreven aan specifiek plaatselijke omstandig heden. maar dat de bovenvermelde oorzaken een meer algemeen ka rakter hebben. Uiteraard spelen de inmiddels in het economische leven opge treden verschijnselen, welke zouden kunnen duiden op een kentering in de conjunctuur, in deze aangelegenheid een niet onbelangrijke rol. Na het mislukken van de poging tot oprichting van de „N.V. Indus triepark Amersfoort", is opnieuw nagegaan of niet door aan genoem de bezwaren zo veel doenlijk tege moet te komen de vestiging, respec tievelijk verplaatsing van indus trieën in deze gemeente zal kunnen worden bevorderd. MOGELIJKHEDEN Het wil ons voorkomen, dat voor de stichting van een industriepark te Amersfoort wel een zodanige re geling kan worden getroffen, dat te gemoet wordt gekomen aan de on der 2, sub. b en c. genoemde be zwaren. Evenwel is het binnen het raam van de op dit ount bestaande richtlijnen niet mogelijk in voldoen de mate tegemoet te komen aan het door B. en W. onder a omschreven bezwaar, welk bezwaar, als wij. zo schrijven B. en W.. het goed zien. voor betrokkenen juist het zwaar ste blijkt te wegen. Intussen is B. en W. bij de eerder vermelde be sprekingen gebleken, dat voor de stichting van bedrijfsgebouwen een nieuwe financieringsregeling in voorbereiding is Mocht deze rege ling de mogelijkheid inhouden voor een voor betrokkenen aanvaardbare opzet, dan zal met de daarvoor in aanmerking komende personen op nieuw contact worden opgenomen. Veel animo voor cursus zweininstructeur Voor de zweminstructeurscursus voor het onderwijzend personeel blijkt veel gelangstelling te be staan. Behalve tien onderwijzers hebben zich ook acht particulieren voor deze cursus gemeld. Indien allen tot de cursus worden toege laten, zal men in twee groepen moeten werken. Door deze grote deelneming ontstaat enige vermeer dering in de kosten waarvoor B. en W. de Raad om goedkeuring vragen. Verbetering Bergstraat De Bergstraat zal spoedig een echte brede verkeersweg zijn, ook wat betreft de trottoirs. Opnieuw hebben zich namelijk twee bewo ners van deze straat bereid ver klaard om een strook grond om niet aan de gemeente af te staan. Twee dagen van gebed en toewijding Het Leger des Hells te Amers foort heeft twee dagen van gebed en toewijding. De eerste samen komst ls hedenavond om acht uur in het gebouw aan het Havik. Lei der van deze samenkomst is majoor J. Govaart. Op Donderdagavond, eveneens om acht uur, wordt de samenkomst geleid door commandant A. C. Beekhuls. Subsidie landbouwcursus B. en W. stellen de Raad voor de door de Christelijke boeren- en tuindersbond, voor de in Amers foort te organiseren landbouw cursus, gevraagde subsidie van 100.te verlenen. Daarmede zou dan de toestand van vóór 1934 worden hersteld. Vacature ambachtsschool In het bestuur van de ambachts school te Amersfoort is een vaca ture ontstaan door het vertrek van de heer W. yan Gent uit de Raad. Oorspronkelijk was voor deze open gevallen plaats voorgesteld mevr. Van Bienema-Prop. Deze is echter van mening, dat beter een lid met vakkennis kan worden benoemd. B. en W. stellen nu voor de heer J. Vis te benoemen. Rotherham United heeft nieuwe linksbuiten Rotherham United, de voetbal club die reeds enkele malen tegen het Amersfoorts elftal speelde, heeft een nieuwe ~*linksb.uiten ge kocht. Het is de bekende speler Joseph Rudd, die tot nu toe in de tweede divisie club Leeds United speelde. Organisator Lingiade pleegt zelfmoord STOCKHOLM. De heer Agne Holmström, directeur van het Zweedse turn verbond, dat de Lin giade en de internationale sport- tentoonstelling organiseerde, heeft Dinsdagavond te Stockholm ge poogd zelfmoord te plegen. Hij wierp zich van 35 meter hoogte in een liftkooi. Hij was niet op slag dood, doch zijn toestand is hope loos. Men schrijft deze wanhoops daad toe aan de financiële misluk king van de internationale sport- tentoonstelling. >oe.st Terug uit de tropen Met het troepentransportschio „Grote Beer" dat 24 October as. te Amsterdam wordt verwacht, keert een Soester militair terug uit Indo- nesië, n.l. W. v. d. Berg, Nassaulaan Tafeltennis-competitie Nu het winterseizoen is aangebro- ken, vangt de competitie van de h'ed. Tafel Tennis Bond. afdeling Utrecht wederom aan en de Tafeltennisclub „Soestdijk" neemt er met vier teams aan deel. Het programma voor deze weck luidt als volgt: Donderdag 20 October: SSVU 4- Soestdijk 1 te Utrecht on UTTC 7- Soestdijk 2 te Utrecht. Vrijdag 21 October: PVH 3—Soest dijk 4 te Jutphaas Zaterdag 22 October: Soestdijk 3- Alcyon 2 te Soestdijk. Leusden Pater van „Don Bosco" aangereden Gisteravond is om ongeveer kwart over zes een geestelijke van „Don Bosco" die zich lopende op de Do denweg bevond, aldaar aangereden door een luxe auto. De pater die zeer waarschijnlijk op de rechterzij de van de weg heeft gelopen, werd plotseling gegrepen door een hem achteropkomende auto. Hij werd In de berm geworpen en later per auto overgebracht naar het St. Elisa- beth-ziekenhuis te Amersfoort. Al daar bleek dat hij een lichte hersen schudding en een gebroken arm heeft opgelopen. De bestuurder van de auto. die onmiddellijk is gestopt, bleek afkomstig te zjjn uit Amster dam. Door de politie wordt een on derzoek ingesteld. Kosteloze inenting De burgemeester der gemeente Leusden maakt bekend, dat op Don derdag, 20 October a.s, de gelegen heid bestaat tot kosteloze (tweedei inenting tegen diphterie voor kinde ren die reeds 1 maal tegen deze ziekte zijn ingeënt. De inenting vindt plaats in de Bewaarschool aan de Ooievaarshorsterweg te Leusbroek door dr. G. G. Bergink, des middags om 15.30 uur. Burgerlijke Stand Geboorten: Leberta Aleida, dochter van P. G Brouwer en S. A. de Vree. Huwelijk en overlijden: Geen. Hoogland Burgerlijke Stand Gehuwd: Antonius Johannes van 't Klooster en Maria Johanna Huurde- man. Overleden: Eibertje Melnten, oud IJ maanden. Geurten Meinten, oud 6 mnl i Bestrijdingsmiddelen in land- en tuinbouw 's-GRAVENHAGE. Geduren- de de laatste jaren is het aantal merken en preparaten, dat in de land- en tuinbouw voor de bestrij ding van plantenziekten wordt aan gewend, zodanig toegenomen, dat de gebruiker zich steeds weer moet beraden over de juistheid van zijn keuze, wil hij de ziekten en be lagers van bepaalde gewassen met succes kunnen verdelgen. Daar de verbetering van het on derzoek en de ontwikkeling van de wetenschap op het terrein van de plantenziektebestrijding de laat. ste jaren een grote vlucht hebben genomen en ook in de toekomst nog tot verdere perfectie zullen worden gebracht, valt te verwach ten, dat ook steeds weer nieuwe bestrijdingsmiddelen aan de markt zullen komen. Het ligt voor de hand, dat het maken van een keuze hierdoor niet zal worden vergemakkelijkt. Langs welke we gen men zich enig inzicht in deze ingewikkelde materie zal kunnen verwerven, zal op Maandag 24 October 1949 worden aangegeven door de heer dr. L. Westenberg, hoofd van de afdeling onderzoek bestrijdingsmiddelen van de plan- tenziaktenkundige dienst te Wage- ningen, in een radio-causerie in het landbouwkwartier van de afde ling voorlichting van het Ministe rie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, welke van 19.4519.55 uur voor Hilversum 1 zal worden uitgezonden Leven van St. Franciscus verfilmd Na de beëindiging van zijn film Stromboli. zal de Italiaanse regi* seur Rosselini 'n film vervaardigen over het leven van St. Franciscus van Assisi. De film zal de tien ja ren van de heilige in beeld bren gen. waarin hij van een gefortu neerde lichtmis tot een weldoener van de armen werd. Ingrid Berg- mann, die bij haar besluit blijft om na Stromboli niet meer in een film op te treden, zal Rosselini bij zijn arbeid adviserend terzijde staan. Het Vaticaan zal de film keuren, maar geen financiële steun ver strekken.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2