Middenstanders volgden lezing over eredietverslrekkingen Commissie Diacoiiesseiiarheid hield receptie Noteert u even Leger des Hei Is Amersfoort hervat reclassering werk Leusderis rekening over 1948 sluit met batig saldo 2 Vrijdag 21 October I949 Borgstellingsfonds verdient bijzondere aandacht van kleine middenstand In „De Wapenroem" hield de R.K. Middenstandsvereniging ..De Hanze" Donderdagavond een ledenvergadering. De voorzitter, de heer L A. A. van Hamersveld, spoorde in zijn openingswoord de middenstanders aan. de gestelde voorschriften voor de étalage-verlichting strikt na te leven. In onze stad is door de Federatie van Amersfoortse Middcnstandsvercni- gen 'n commissie benoemd, die bestaat uit de secretarissen van de drie orgaisafics en enkele electriciëns. Deze commissie zal op de naleving van de rantsocncringsbepalingen voor de étalagevcrlichting toezien. Tevens deelde de heer Van Hamersveld mede. dat het bestuur van de F.A.M. zich met een verzoek tot B. en W. zullen wenden, om in verband met de te verwachten St Nicolaasdrukte. ontheffing te verlenen voor het winkel sluitingsvoorschrift op de Woensdag voor St. Nicolaas. Voorts zal verzocht worden de winkels op Donderdag. Vrijdag en Zaterdag daarop volgende tot tien uur geopend te mogen houden Tenslotte deelde de heer Van Ha mersveld mede. dat de gezamenlijke Middenstandsorganisaties hebben be sloten hun leden te adviseren geen medewerking te verlenen aan de tij dens de St. Nicolaaswek in de Markthal te houden Damesbcurs. practische vergoeding voor tijdens de oorlog aangerichte schade tot een minimum van 20.000 en ter tege moetkoming aan de tengevolge van dc oorlog of andere oorzaken ont stane moeilijkheden. Het werktui- gencrediet dient voor vakbekwamen en kleine industriëlen, die hun be drijven wensen uit te breiden. Deze crediet voorziening belooDt een ma- vimaal bedrag van 15 000 met een loootijd van 10 jaar De zakelijke bedriifscredieten dienen voor ge mobiliseerde middenstanders, ter wijl de wedervestigines-credietvoor- ziening dient voor die middenstan ders. die tengevolge van de oorlog hun bedrijf moesten verlaten Tensln'.tc duidde dc heer Sleiit op dc credietverlening door het Borg- steltincpfonds. Deze kredietverle ning beval dc heer Sleüt vooral bij de kleine middenstand aan. Bjj de ze verstrekking worden tevens FAM adviseert: geen medewerking geven aan Damesbeurs Deken G. C Smit wekte vervol gens de katholieke middenstanders op dc vergadering van De Hanze trouw te bezoeken en meer inte resse te lonen voor de belangen der middenstanders. De directeur van de Nederlandse Middenstandsbank te Amersfoort, de heer G Sleijt. bield vervolgens een inleiding over het onderwerp „De credieten voor dc midden stand De heer Sleijt zeide. dat vooral bij de middenstanders nogal verschil van inzicht bestaat over dc moge lijkheden, die hun worden geboden bij de verstrekking van credieten. De middenstandsbanken zijn bereid aan hen. die daarvoor behoefte ge voelen. een crediet in uitzicht te stellen. Daarmede wordt echter nog niet het crediet aan de aanvra ger verstrekt. Bij de inwilliging van een dergelijk verzoek spelen talrijke factoren een rol De banken, die een dergelijk crediet wensen te ver strekken. hebben tot taak de aan vrager naar J-ijn moraliteit te beoor delen. Voorts moet het aangevraag de crediet in overeenstemming zijn met de omvang van het in het be drijf geïnvesteerde kapitaal. Het is nodig, zo vervolgde de heer Sleijt. dat de bank. al vorens tot uitreiking van een crediet wordt overgegaan, in zage krijgt van de balansen der aanvrager Aan de hand van de ze balansen kan de bank het karakter van het verzochte cre diet bepalen. De grootste be langstelling van de credietban- ken gaat echter uit naar de ren dabiliteit van de onderneming, waarvoor een crediet wordt ge vraagd. waardevolle adviezen van bedrijfs- technisehe- en -economische aard gegeven. Na de interessante inleiding van de heer Sleijt kregen de aanwezige middenstanders gelegenheid ver scheidene op dit pnderwerp betrek king hebbende vragen aan de in leider te stellen. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Kwartierdienst voor Soesterkwartier De directie van de stadsbusdienst voert 1 November een belangrijke verbetering in. Dan zullen de bus sen voor het Soesterkwartier om het kwartier gaan rijden. Aan de be staande vertrektijden zullen nieuwe worden toegevoegd, nl om 12 minu ten over half en heel uur. Meer Vreugde Beweging zet winterseizoen in De Meer Vreugde Beweging, de onderafdeling van de Katholieke Arbeiders Beweging, hield Donder dagavond in het K.A.B.-gebouw aan de Lieve Vrouwestraat haar openingsavond voor het wintersei zoen. De voorzitter de heer W. Pijpers brachj in zijn openings woord dank aan de leden, die ge heel belangeloos werk verrichten. Hij deelde voorts nog mede, dat het Plan bestaat om een kerstkrib- be-tentoonstelling te houden, waar van tie leden de inzenders zullen zijn. Voor deze openingsavond had het bestuur zijn keuze laten vallen op het „Haarlems Klein Cabaret". En wij moeten zeggen, dat dit een uitstekende keus is geweest. Wat deze groep, bestaande uit vier per sonen voor een goed gevulde zaal heeft gbracht, zullen weinig an dere gezelschappen haar nadoen. Men bood de aanwezigen een pro gramma van „Elck wat wils", vol Hollandse humoj- en goede voor dracht. Wij noemen o.a. Frans van den Eykhof, di als conferencier succes had met zijn beschaafde moppen en aardige liedjes. Een liedje willen we vermelden, n.l. „Ik ben geboren onder het 'ster renbeeld van Pukkel". Zonder aan de anderen afbreuk te doen noe men we nog Jo van Leeuwen, de Nederlandse cabaratière, die met haar liedjes stemming bracht. Voorts dient de sneltekenaar Frankly (Frans van den Eykhof) vermelding. Wat hij binnen enkele seconden tijd tekende was uitste kend. Aan de grimering was bij zonder veel aandacht besteed. Jam mer. dat het toneel in dif gebouw, zonder een enkel decor, zich niet zo leent voor zulk soort opvoerin gen. Na afloop sprak de voorzitter een dankwoord tot het gezelschap. 220. De negers zien kans aan dek te komen en wanneer de storm op zijn hevigst is raken zij slaags met de beman ning, die zich nauwe lijks verweert, want al len weten, dat een ont. moeting met de „Vlie gende Hollander" bete kent, dat hun laatste uur is geslagen. De ne gers slagen er tn zien van het schip meester te maken en enkele uren later wordt het weer kalmer Op een noodtuigage zeilen de negers terug naar de Afrikaanse Goudkust, waarbij een vreemd schip hun de weg wijst, i is, met schipper Van der Decken nog steeds i „Bueno Esperanze een eenzame baai en gaat Ze weten niet, dat dit de „Vliegende Hollander" 1 op de campagne. Na enkele weken bereikt de I voor anker: de negers zijn weer thuis. Ter illustratie van zijn betoog duidde de heer Sleijt op een aantal credieten. die de middenstanders kunnen verkrijgen. Allereerst is er een handels- en bedrijfscrediet voor financiering van lopende transac ties. Voor aanschaffing van grond stoffen bestaat een goederencrediet. Ter voldoening aan de termijnbe taling voor bouwwerken werd na de oorlog ook een crediet voor bouwwerken ingesteld. De crisis- credietverJoningcn en de bijzondere middcnstandscredietverlening moe ten de bijzondere aandacht van de neringdoenden hebben. De herstel- crediet-finaneïeringen dienen als Velen kwamen met gelukwensen Speeltuinvereniging Soesterkwartier gaat jubileren De Speeltuinvereniging „Het Soesterkwartier", is bhna aan haar 25-jarig jubileum toe. Op 1 Januari 1950 is het zover. Er worden reeds voorbereidingen getroffen voor een bazar, waaruit de kosten van een kinderfeest en een cadeau voor de speeltuin moeten worden bestreden. GRAND THEATRE. „Mariandel" 18 jaar. Zondag 2.00. 4.15, 6.45 en 9 uur. Dag. 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondag, 23 Oct 's mor gens 10.30 uur Speciale ver toning „Lassie komt thuis". Donderdag, 27 October, 2.30, 6.45 en 9 uur: Vertoning film „Rubens". Donderdag, 3 Nov 8 uur. Optreden „Metropolitan Ballet op London". CITY THEATER. „Het onstuimig Blondje" 14 jaar. Zondag: 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Dag. 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER. Van Vrijdag t/m Maandag „De avonturen van O'Flynn" 14 jaar. Van Dinsdag t/m Donder dag „De Pioniers" 14 jaar. Zondag: 2.00. 4.15, 645 en 9 uur. Dag 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK. Van Vrijdag t/m Maandag „Lassie komt thuis" a. 1. Van Dinsdag t/m Donderdag „Song of Love" 14 jaar. Zondag: 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Zaterdag: 2 30, 6.45 en 9 uur Ov. dagen: 2.30 en 8 uur. 21 Oct. Amicitia. NRV Bonte avond, 8 uur. Openb. leeszaal. Volksuniversi teit. Dr. J. J. Smith De hond als huisdier psychologisch teken. 8 uur 22 Oct. Amicitia. Erdalfabrieken Cabaretgezelschap Nol v. Dijk. 8 uur. 23 Oct. Markthal. Jaarfeest R.B. bond van Spoor- en Tramwegper soneel St. Rafaël. 8 uur. Muziekschool Regentesselaan Hum. Verbond. H. de Waard: „De strijd om de mens", 10.30 uur. 24 Oct Gebouw Ver. v. Vrijz Herv. Inst. v. Volksontwikkeling. A. Landers „Woninginrichting", 8 uur. ^Amicitia. De Haagse Comedie „Zeg het aan Margaret", 8 uur. Openbare leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur; Uitlening voor kin deren: Woensdag- en Zaterdagmid dag van 2.304.30 uur; Leeszaal dagelijks van 1012.30 en 25 uur bovendien Dinsdag, en Vrijdag avond van 710 uur. R.K. Openbare Leeszaal, Wijers straat 2. Geopend van 101 uur en 2.305.45 uur. Maandag en Vrij dag 79 uur. Uitlening van 11 12.30. Nadat het 25-jarig jubileum van dc Commissie uit de Ned. Herv. Kerkeraad voor de Diaconessenar- bcid te Amersfoort zo glorieus was ingezet met een welgeslaagde Ba- zar-aclic, waarvan de netto-op brengst groot 8500, wel -het dui delijkst bewijs is hoe zeer de Amersfoortse gemeente dit werk waardeert, was er gistermiddag en -avond de gelegenheid de reci- pierende Commissie geluk tc wen sen. Door de goede zorgen van de fa. Noordanus was met behulp van wat bloemen en planten de zgn. Garnizoenskerk van de St. Joris in gereedheid gebracht om de velen te ontvangen die ook persoonlijk of als vertegenwoordigers van velerlei verenigingen en comité's hun gelukwensen wilden uitspre ken. Zowel des middags als des avonds was het een voortdurend komen en gaan van vele bekenden zowel uit het kerkelijk als burger lijk leven onzer gemeente. We merkten o.a. op de wethouders C. v. Zwol en J. Koopman namens het college van B. en W.; vele dokto ren, waarvan dr. J. W. Schnelling het woord voerde namens de huis artsenver. en dokter C. J. Dekker namens de Gemeentelijke Genees kundige Dienst. Hogelijk werd hiel geroemd de grote bereidheid waai- mede men in het Diaconessenwerk steeds klaar staat om, zonder on derscheid, een ieder te helpen, die hulp van node heeft. Namens het Utrechts Diaconessenhuis, van waar uit de zusters steeds worden uitgezonden, sprak ds. Blauwen- draad. Natuurlijk waren afgevaar digden van de Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk. van de Diaconie, Kerkvoogdij en Notabelen, alsmede van allerlei andere kerkelijke en semi-kevkelijke instellingen aan wezig. We merkten op vertegen woordigers van het Groene. Wit- Gele en Oranje Kruis als ook een deputatie van het Alg. Ziekenfonds van de vereniging voor Prot Ziekenhuisverpleging. Te veel om allen op te noemen. Maar één ding mag toch zeker niet vergeten wor den. Lange jaren bestond er in Amersfoort een damesvereniging Dorcas", een naam die bij velen blijde en dankbare herinneringen zal oproepen. Sinds enige tijd heeft genoemde vereniging haar werk zaamheden gestaakt, maar deze middag was ze toch nog eens on geveer voltallig ter receptie aan wezig. Bij monde van mevr. Ger- ritsen-Hornsveld bood zij aan de jubilerende Comm. haar gelukwen- „Camera Obscura" won de schooljeugd In „Amicitia", dat tot de laatste plaats bezet was, speelde Rob Ge- rards Woensdagmiddag solo-toneel voor leerlingen van Amersfoortse middelbare scholen. Gerards voerde door hemzelf verdienstelijk bewerk te gedeelten uit de Camera Obscura van Nic. Bccts op en verlevendigde op uitstekende wijze de voorstelling, die de schooljeugd over het alge meen heeft van de figuren uit dit nog steeds in het onderwijs geliefde en veel gebruikte boek. Achtereenvolgens hoorden we dc verhalen „Een onaangenaam Mens", De Familie Stastok". „De Familie Kegge" en „De Veerschipper". Gerards slaagde er wonderwel in figuren als Hildebrand zelf, als Nurks, als Oom en Tante Stastok, als Keesje en Koosje en als Meneer Dorbecn levend te maken. Daarom was deze „gespeelde" les van zeer grote waarde voor de schooljeugd, die het boek nu nog grager zal gaan lezen. sen aan en deed deze vergezeld gaan van een jubileumgave van 1000.zijnde het laatste saldo van de nu volkomen opgeheven „Dorcas"-vereniging. Geen wonder dat bij zulk een receptie de tijdelijk-voorzitter van de Commissie, de heer H. van Ga len Last telkens weer moest spre ken van grote dankbaarheid voor al het goede in woord en daad deze dag aangeboden, woorden en daden die moed en vertrouwen gaven om de dikwijls vooral uit financieel oogpunt zo moelijke arbeid toch voort te zetten cn uit te breiden, het wetend dat God dit werk niet zonder zijn zegen zal laten. Als het nu maar wil gaan vriezen Amersfoorters doen aan droogtraining Als het nu straks maar gaat vrie zen, anders, ja anders zijn de vele schaatsliefhebbers en enkele lief hebsters die eenmaal per week on der leiding van de heer Bredewold „droogtrainen" voor niets aan het oefenen geweest. De heer Brede wold. die meermalen districts kampioen werd brengt hen op deze avonden de techniek van het schaatsen. want schaatsen Ouden van Dagen vierden leest Bond ontplooit veel activiteit De Amersfoortse afdeling van de Al gemene Bond van Ouden van Dagen bestaat ccr. jaar. Reden tot feest dus En feest was er Wocsdaga' ond ln Sint Aechten. waar voorzitter Van Doom vele oudjes kon verwelkomen, alvorens hij het woord gaf aan de bondsvoor zitter, dc heer Van Beek uit Rotterdam, die een propagandistische speech hield, waarin hij o m. zeidc. ..Onze Eond werd in Juli van het •aar 1915 opgericht door zestig oude rakkers Nu telt dc bond reedds 17 500 leden, verenigd in 96 afdelingen Dat js een resultaat om trots op te zijn. Daarmede zijn wij er echter nog lang niet. Het ledental zal moeten stijgen tot minstens 200.000. eerst dan kunnen wij bereiken, wat wij willen: een ver zekerde levensavond met een goed ou derdomspensioen. Nu zijn er al weer clcmentc-n. die het op bezuinigen aan voeren en dan zal er het eerst geplukt moeten worden aan dc sociale voorzie ningen, die wij hebben verkregen Reeds zijn er premies verhoogd, bin nenkort zjllen de huurprijzen stijgen Dat kunnen wij ouden van dagen, niet van onze inkomsten bekostigen. Er 'iin mensen, die praten over sparen. Waar moeten wij van snaren? Van onze tekorten misschien? Wij moeten dus onze bond zo «terk mogelijk maken. Eisen kunnen wij niet stellen, dat is aan de Jongeren, die in het uiterste "eval het werk er bil neer kunnen leg gen. Wij zouden in hongerstaking kun nen gaan. maar dan bereiken'we ook ïiets. Maar langs orcanis-atorischc weg kunnen wij ons doel bereiken!" De rede van de heer Van Doorn werd herhaalde malen door krachtig applaus onderbroken. Daarna voerde bet cabaret-revue ge- -elschan v»o Pim Canté een vlotte show od die ..En in dc stemming" heette ->n waaraan behalve Canté ook Nelly -»n D!ck Reetor medewerkten Het programma werd zeer geappre cieerd en wij namen een paar oude niODn°n en Mariandel" die eigenlijk naast het nnardenhoofdstel aan dc muur moest hangen, on de koon toe al was allen maar om het uitbundige ple vier. dat de oudjes er om hadden. Voorman Jodencommando staat terecht Voor het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht was Donderdag een ge wezen voorman uit het concentratie kamp te Amersfoort gedagvaard, nl. A. van Es uit Vught, die zich van Januari 1942 tot Maart 1943 zou heb ben schuldig gemaakt aan mishan deling van gevangenen van het zg. „Jodencommando". Verdachte, die vóór genoemd tijd perk te Buchenwald heeft gevangen gezeten, werd na zijn overbrenging naar Amersfoort als voorman aange steld. Hij gaf toe sommige Joden ge slagen te hebben, doch zou zulks al leen gedaan hebben in het bijzijn van de Duitsers. Van Es had namelijk een grote angst voor dc kampcommandant Berg, die hem volgens zijn zeggen danig had mishandeld toen hij wei gerde een commando uit te voeren Zijn deelneming aan het ophan gen van gevangenen ontkende hij, al verklaarde hij te hebben gez.cn dat dit gebeurde. Hij meende, dat indien hij de Joden niet had bestraft, de Duitsers hem nog veel erger behan deld zouden hebben. Enige getuigen werden gehoord, onder wie de vroegere commandaDt Berg. die de beschuldiging, dat hij v. Es geslagen zou hebben, beslist van de hand wees. De zaak werd aangehouden tot Donderdag 27 October a.s. 10 uur schaatsen is een heel verschil. Wii zijn op een Donderdagavond eens v.m.. teneinde nog een aantal getui- een kijkje gaan nemen in de gym- gen te horen, nastiekzaal van de R.K. ULO- school aan de Westsingel en trof fen daar behalve de heer Brede wold ook enkele bekende Amers foortse schaatsenrijders aan. Op onze vraag, hoe hij ertoe gekomen was een droogtraining in Amers foort te houden, antwoordde de heer Bredewold. dat het idee was uitgegaan van de 73 jarige Jan Bolt uit Barchum-Lochum, in de schaatswereld beter bekend onder de naam van „Ome Jan": en van de Noor Peter Sinneröd uit Hamar. Reeds vele jaren voor de oorlog maakten deze twee mannen propa ganda voor de droogtraining. Tij dens de oorlog werd hier weinig of niets aan gedaan, maar twee ïaar geleden maakte men ook in Amers foort een begin. Ook in meerdere plaatsen in Nederland tracht men nu op deze wijze bii velen de schaatstechniek bij te brengen. „Wij trainen nu met een groep van on geveer 20 personen en kunnen er jammer genoeg niet veel meer bij hebben." Maar ja. niet iedereen is in de wieg gelegd om deze trai ning goed te verrichten. Bij onze groep zijn er velen, die nog nooit op de schaats hebben gestaan, dat kun je zo zien. maar wanneer deze mensen een jaar of twee een droog training volgen, zullen zij op de ijs baan weinig moeite hebben, om op de gladde ijzers weg te komen. „Als men de techniek van het schaatsen volledig onder de knie wil hebben, is een training van twee jaar noodzakelijk. Op onze vraag of er met deze training nog successen zijn behaald, antwoordde de heer Bredewold. dat dé dames Kortbeek, Termaten en Van Berkel en niet te vergeten de heer Veen- stra, hun succes, dat zij twee jaar geleden behaalden, voor een groot deel te danken hebben aan de trai ning. De heer Bredewold deelde ons voorts mede. dat het plan bestaat om over een week of drie naar de Appollo hal in Amsterdam te gaan om daar wat te trainen. De heer Kalt. voorzitter van de Amersfoortse IJsvereniging zorgt daar wel voor. zo zei hij. En als het nu straks gaat vriezen, houden we onderlinge wedstrijden, zodat we de rijders en rijdsters kunnen selecteren. Nieuwe aanwinsten Nieuwe aanwinsten van de Open bare Leeszaal en Bibliotheek Muur huizen 9 op het gebied van kunst en letteren. BERKEL, C. VAN. Impromptus: uit het leven van markante figuren der muziekgeschiedenis. 927 Berk. 2. BOSSAN, G. S. DE Nederlandsche zangeressen. 784 Bos. 1. BRANDSMA. W. L. Dichterkeur; een keuze uit verzen dezer eeuw. 811. 6 Bran. 1. ELIOT. T. S. Selected Poems. 821. 7 Eli. 1. FRIEDLaNDER, M. J. Memling. 759. 9 Fri. 1. HANNEMA. F Kunstgeschiedenis in een notedop. 709 Han. 1. JAARBOEK. Nederlandsch kunsthis torisch; 1947 705 Jaa. 1. KOK, Y. De Hollandsche tegel; ge schiedenis van een oude Neder landsche volkskunst. 738 Kok. 1. LEERINK, H. Joseph Haydn. 927 Lee 1. LUGER, J„ en H. P. VAN DEN AARDWEG. Een kleine man, die je nooit vergeet; Louis Davids. 927 Lug. 1. PENNING, J. H Voor en achter het voetlicht; impressies van de Hol landse toneelgezelschappen. 792 Pen 1. VETH, C. Ina Hooft 759. 1 Vet. 2. VRIEND, J J. Stijlen in de bouw kunst; een beknopt overzicht. 720 Vri. 3. VRIESLAND. V. E. VAN. Drievou dig verweer; gedichten. 811. 6 Vrie. 1. Felle strijd om biliarltitel Enkele honderden biljarters han teren avond aan avond in het licht van de schijnwerpers hun queus en proberen de ballen zodanig te diri geren dat zij hun tegenstanders over winnen om zodoende een plaats te bemachtigen in de finale voor de strijd om de persoonlijke kampioen schappen van het district „Eemland." Door de overgrote concurrentie er zijn klassen waarin vijftig biljar ters strijden om zeven plaatsen spelen nederlagen een grote rol waardoor het dan ook geen wonder is dat menige zucht geslaakt wordt. De publieke belangstelling is even eens zeer groot en de toeschouwers volgen veelal in ademloze stilte de verrichtingen van de biljarters. Het is moeilijk thans reeds een zuiver beeld te vormen van de ware krachtsverhoudingen, doch het is wel zeker dat spelers te lichten te zwaar zullen worden bevonden. Immers, het reglement schrijft voor dat spelers, die meei* dan tien pro cent boven hun voorgeschreven moyenne eindigen niet in aanmer king komen voor de finale. Zij ont vangen in zo'n geval echter een fraaie promotie-medaille. De deel nemers hebben er dus voor te zor gen, dat zij hun tegenstanders over winnen en willen zij beslist in de fi nale uitkomen hebben zij ook te zor gen dat hun moyenne niet te hoog wordt. Hierdoor komt het natuurlijk voor dat spelers hun moyenne „druk ken" wanneer zij tegen een zwakke tegenstander komen. Nog deze maand eindigen deze voorronden en kan de heer A. J. Verkerk uit Soestdijk, de wedstrijd leider van het district, het program ma voor de finales bekend maken. Wij zijn benieuwd welke spelers het op kunnen nemen tegen C. Rijn, W. Craanen en Oudendorp, resp. kam pioenen 1948/1949 van de tweede derde en vierde klasse libre, die vrij gesteld zijn van het spelen der voor wedstrijden Op Donderdag 3 November a.s. nam. 8 uur zal in de zaal van het Leger des Heils, Havik 25 te Amersfoort een bijeenkomst wor den gehouden waarin de reclasse- ringsafdelmg van het Leger des Heils te Amersfoort officieel zal worden geïnstalleerd. Reeds in 1912 begon deze instel ling met de reclasseringsarbeid. Helaas werd deze arbeid in 1941 door de bezetters stop gezet, maar na de bevrijding is het Leger des Heils opnieuw begonnen, met over al in de lande het reclasserings- werk op te bouwen en uit te brei den, zodat het nu reeds weer bijna overal functionneert. De gevangenisarbeid is weer ;n volle gang. In 1948 werden reeds 11000 celbezoeken gedaan, terwijl een gioot aantal uitvoeringen, kerkdiensten en lezingen in ver schillende gestichten werden ge houden. De voorlichtingsarbeid wordt weer in alle afdelingen ver richt. Ook in Amersfoort wordt thans Aanrijdingen Tengevolge van de gladheid ge beurden er Donderdag twee onge veer dezelfde ongelukken. Zowel bij hotel „Birkhoven" als op de Utrecht se weg botsten telkens drie auto's tegen elkaar, doordat één ervan slipte. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor, maar de schade was aanzienlijk. Burgerlijke stand Geboren: Robert, z. v. H Schipper en J. W. de Ktuijf; Marinus Johannes Pe trus. z. v. J. H. v. d. B.om en A. M. de Gooijer. Stanis Jan. z. v. W. Drega en W. H Dieters. Ondertrouwd: H. Siertsema en C. Tee- rink, G E. M. J. Schulz en L. M. Co- nijn, VV. A Hogewind cn E. Renou; W. Schouten cn G van Es; G. S. v d. Uit hoorn cn J. H. Jekel: B. Doornhcin en J. H Stomphorst. Getrouwd- A Hendrikse en J. de Lang. A. ten Hoven cn M. Wilken. officieel de reclasseringsarbeid ter hand genomen. In bovengenoemde openbare bij eenkomst zal de secretaris voor So ciale- en Reclasseringszaken spre ken over de reclasseringsarbeid van het Leger des Heils in Neder land en daarbuiten. Wij kunnen tevens meedelen dat allen die reclasseringshulp op wel ke wijze dan ook menen nodig te hebben, zich thans kunnen melden bij de heer J. Uylings, Jongenshuis Leger des Heils, Emmalaan 18 te Amersfoort elke Dinsdagavond van 7 tot 9 uur. de Raad verlenging van deze ver. ordening voor te stellen. Dat zal gebeuren. Goedgekeurd werd het voorstel om met de Bank voor Nederlandse gemeenten een rekening-courant al te sluiten voor het jaar 1950 tot een bedrag van f 50000. De leden van de woonruimte- advies-commissie werden aller, herbenoemd voor de tijd van 1 jaar. Door de voetbalvereniging „Ha. mgrsveld" was een verzoek inge diend om subsidie Dit voorstel bracht in de raad de tongen los. Hoewel B. en W. vooropstelden dat zij de sportbeoefening door de jeugd van harte toejuichen, me nen zij toch dit subsidie-verzoek van de hand te moeten wijzen. Als reden hiervoor noemden zij de'hui- dige vorm van de vereniging zo. danig, dat zij niet voor subsidie van een overheidsinstantie m aanmer king komt. Hier komt bij dat B. en W. van mening zijn dat de vrije tijdsbesteding voor lichamelijke sport in breder kring bezien moet worden, zodat zij gaarne trachtten te komen tot grondaankoop voor oprichting van recreatie- en sport- tei reinen. Met eén stem tegen (V. d. Berg) wordt de subsidie-aanvraag ver. worpen. Door een aantal inwoners dezer gemeente was een verzoek inge diend tot verbetering van de Post weg. B. en W staan tegenover dit verzoek afwijzend, hoewel de voor zitter het betreurt dat er in deze gemeente nog wegen zijn van der gelijk slecht gehalte. Maar na ampele bespreking stel de de voorzitter voor om aan de eigenaar te verzoeken, zelf met een voorstel tot bijdrage in de kosten tc komen. Aldus wordt besloten. Het voorstel tot wijziging van de salaris- en loonverordening voor het gemeente-personeel wordt overeenkomstig de richtlijnen van de commissie Ubink aangenomen. Tijdens de rondvraag wordt de Vraag gesteld of de brandweer wel regelmatig oefent en of de brand putten worden gecontroleerd. Hier. op antwoordt de voorzitter beves tigend. Expositie in Bloklands Gasthuis In het Bloklands Gasthuis wordt van 22 Octcber tot 5 November c n tentoonstelling: gehouden van wer ken van Erik Foest, Kees Hens, Ge- ni Peter. Koert Wertheim, De officiële opening geschiedt door burgemeester H. Molenlyk. Gevonden voorwerpen Bruin alpine petje, rode bal, bruin lederen portm. inh. geld, hamer, gegolfde zinken plaat, blau we ceintuur, bruine heren hand schoen, donker groene ceintuur, licht blauw kindermanteltje, groot zakmes, huissleutel aan ring. bruin alpine mutsje, donker grijze cein tuur, langwerpig vlieger met grote bos touw, belastingkaart, bril met doublé montuur, nikkelen arm bandje, licht groene shawl, sleutel, 2 rijwielsleutels met bandenlich- ters. grijs wollen kinderhandschoen zwart lage heernschoen (1.), hou ten autoped met rode wielen, grij ze regenjas, blauw badpak gele badmuts met handdoek, duimstok, nikkelen bril met bruine randen, muntbiljet, rood geruite kinderpa- rapluie, zwarte alpine muts. Hamersveld" krijgt geen subsidie Donderdagmorgen jl. kwam de raad van Leusden bijeen. De heer L. van Ginkel (P. v. d. A.), het nieuw toegelaten raadslid, legde de belofte af en werd daarna door de burgemeester geinstaleerd. De voorzitter drukte zijn spijt uil over het lange wegblijven van ae nieuw aangekochte motorbrand spuit. De voorzitter heeft een be zoek aan Emmen gebracht en toen is hem beloofd, dat de gekochte spuit in ieder geval dit jaar nog za' worden afgeleverd. Verder werd door de voorzitter medegedeeld dat men na 22 Octo ber a.s. zal beginnen met de na- contrólè voor kwaadschouw. B. en W. stelden de raad voor om de zuidzijde van de Asschatter- weg met populieren te beplanten, terwijl men voor de Noordzijde aan Esdoorns heeft gedacht. De raad stelde er een voorlopig crediet van f 500.voor vast. Door de commissie van onder zoek voor de gemeente-rekening 1948 waren geen aanmerkingen ge maakt, zodat deze rekening voor lopig werd vastgesteld op een be drag van f 225224,68 voor de in komsten van de gewone dienst, van f 216225,60 voor de uitgaven van de gewone dienst met als slot een batig saldo van f 8999,08. Een bedrag van f 325085,16 werd voor lopig vastgesteld voor de inkom sten van de kapitaaldienst, en een bedrag van f 429300,14 voor de uitgaven van de kapitaaldienst, dus een nadelig saldo van f 104214,98. Dit nadelig saldo bleek echter uitsluitend te zijn voortge komen uit de kosten voor de wo ningbouw, omdat die nog niet wa ren gedekt door een geldlening. Van f 19534,48 was de algemene reserve verhoogt tot 20834,48 terwijl bijzondere reserves waren gevormd tot een bedrag van 15000.—. Doordat de bestaande straatbe- lastingverordening slechts was goedgekeurd tot en met het jaar 1949, waren B. en W. genoodzaakt Handbal-beschouwing Zowel de dames als de heren van Amersfoort gaan Zondag op bezoek bij Achilles. Zo op 't oog geen al te lastige opgave voor de groen-witten. want beide Utrechtse elftallen heb ben in deze competitie nog niet veel gepresteerd. Toch is 't vooral voor de heren danig uitkijken. Achilles is voor Amersfoort altijd 'n moeilijke tegenstander geweest. Juist tegen onze stadgenoten ontplooien de dom- stedelingen vaak hun beste spel en daarbij komt, dat er 'n sportieve ri valiteit tussen beide verenigingen bestaat. Technisch is Amersfoort zeker de meerdere van Achilles, maar, 't wordt bijna vervelend om te zeggen. veel zal weer af hangen van de productiviteit van de voorhoede. Het samenspel van dit gedeelté van de ploeg is prima, men houdt 't spel goed open, maar wan neer er op doel geschoten wordt, is 't schot óf onzuiver, of te zacht ge plaatst. De situatie in deze afdeling is nu zo, dat Attila vrij onbedreigd aan de kop gaat met 8 punten uit 4 wedstrijden. Aalsmeer, dat jl- Zon dag teleurstelde, door van Concor dia te verliezen, bezet de tweede plaats met 5 punten. Dan volgen Amersfoort, APGS en Concordia met elk 4 punten. Sport Vereent, dat de competitie zo hoopvol inzette, hoeft slechts 3 punten kunnen verga ren, terwijl AHC en Achilles de rij sluiten met elk 2 punten. De handbalsters van Amersfoort raken steeds beter ingespeeld en kunnen Zondag de volle buit van Achilles meebrengen. Toch zullen ze de zaak niet te licht op moeten vat ten. want hun tegenstandsters zijn wel in staat, om thuisspelcnd voor 'n verrassing te zorgen. De ranglijst ziet er hier als volgt uit: aan de kop staat Vriendschap met 8 punten uit vier wedstrijden. De kracht van de Oostzaanse voor hoede blijkt wel uit de 38 doelpun ten in 4 wedstrijden gescoord. Op de 2e en 3e plaats staan nu resp. BHC en ADA met elk 6 punten, gevolgd door Amersfoort en Blauw-wit. i punten. Sport Vereent heeft 2 pun ten veroverd en staat nu 6e, terwijl Achilles en Vrone samen de rode lantaarn dragen met slechts 1 winst punt. 't'-udonherg Burgerlijke stand Geboren: Jan L. z. v. G. Cozijn- sen cn C. Aarsen. Getrotiwd: Gerard C. v. Schoon hoven en Hendrika F. de Bree. Marktbericht Aangevoerd 15000 grote en 50Uu henneneieren. Prfjs resp. 17.50 18.24 per 100 stuks, en 12.50 13.50 per 100 stuks. Handel vlug. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur ds. Hartog van Scherpenzeel en n.m. 6.30 uur ds. P. Bouw. Dienstplicht De Burgemeester der gemeente Leusden maakt bekend, dat de eer ste groep voor deze gemeente inge schreven dienstplichtigen van de lichting 1951, dat zijn zij, die in het kalenderaar 1931 zijn geboren, op Vrijdag 4 November a.s. voor de Indelmgsraad te Arnhem ter keu ring zullen moeten verschijnen. Als dan moeten verschijnen zij, die voor 1 Augustus 1931 zijn geboren. Geslaagd voor het propaedeu- tisch examen aan de Landbouwho geschool K. Winter te Leusden. Verwelkoming militairen Doordat de ruimere afvoer van mili tairen uit Indonesië met de dag toe neemt. zijn de laatste tijd een groot aantal Soesters uit dc troepen terugge keerd. Daarom had dc „Nikaproba" Woensdag een avond belegd in dc zaal van Eemland. waarbij niet minder dan ■11 personen, w.o. enige dames, die in hospitalen werkzaam waren, werden gehuldigd. De voorzitter van Nikapro ba, de heer H. J. van Hal deelde mede, dat nu reeds 181 Soestei militairen uit Indonesië zijn teruggekeerd. Ruim 200 Soesters vertoeven momenteel nog in de tropen. Burgemeester, baron S. P. Bentinck reikte de ccrüficaten uit, ten bewijze, dat allen zijn ingeschreven in het ere- bock der gemeente Soest. VVV wil telefooncellen De V.V.V. „Soest Vooruit" voert een actie tot hel doen plaatsen van enkele openbare telefooncellen, welke voor de oorlog ook op verschillende plaatsen in onze gemeente hebben gestaan. Voetbalprogramma Voor de vierde klassers zijn voor a.s. Zondag geen competitiewed strijden vastgesteld, daar voor deze klasse de eerste ronde om de KNVB-beker een aanvang neemt. SEC I komt uit tegen Bredero- des uit Vianen. De overige wedstrijden zijn; 2.30 uur SEC 2—DOS 4 te Soest. 2 u: Oranje WitBDC te Utrecht; 2 uur; Soester BoysWZA te Soest; 2 uur: SEC 3Donar 3 te Soest; 2 uur; BDC 3Hoogland 2 te Soest; 12 uur Soester Boys 2— Veenenaaal 4 te Soest. Beroepen In de vacature van ds. H. v. d. Berg, geref. predikant te Soest, iS beroepen ds. A. Keijzer te Zwarte- broek. Medische dienst De medische dienst wordt Zon dag 23 October voor Woudenberg, Maarsbergen en Maarn uitgevoerd door dr. P. A. G. Geijskes te Wou denberg. Burgerlijke stand Geboren. Hugo Enk, z. v. J. W. Bak huizen cn M E. Gebaucr; Adrianus Willem, z. v. C. van Dijk cn A Spruit; Jacoba M. C d. v. N .Th. Kortekaas cn G A Jongenus; Marinus J, z. van G. J- Jaspcrse en H. v d Dcijssel; Johannes A., z. v H. A. G. Alpherts en C. D. van Staveren: Rcné E. z. v. J. F. Wildvank en A. S Westcrhuis; Gcrrit. z. v J \an Delden en A. Zeilstra, Harm R-, z C. J Kroon cn J. H. Veldman; Robcrtus A„ z. v G J. de Vries cn M. Vis. Mar- garetha H.. d. v. G W Oosterwijk en P. M Lens: Wilhelmina E, d. v. H. C Klein en M. J. van Heezink; Christiaan z v. P. C J. Dorssen en E. J. Eweg. Getrouwd: W. Verhaar en G. J- Schimmel. Overleden: Hendrik Timmcrs, 68 jr, gehuwd met G W. Kuijpers; Jan Prin sen, 74 jr., wedr van A. A. Westenbur ger.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2