DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Rondetafelconferentie bereikt laatste fase De nieuwe wereldorganisatie heeft belangrijk werk gedaan r VN-eommissic voor Azië ach Ier Bao Dai Laten V.N. tonen, <!at zij het wereldgeweten zijn Plenaire slotzitting vóór of op cle eerste November Mayer stuit op moeilijkheden Militaire waarnemers op vijf conflict- terrein en 9e Jaargang, no. 248 Zaterdag 22 October 1949 Opg.rlchl Joor de Stichting .Hel 'arool' Giro 510330. B,nk Rorierdamsche Bank Postbus 9 - Ahonnemenls- prl|., 32 cent p- J' I +.15 p. kip. Losse nummers 10 cenL Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en AJ nlnistrade: Snouckaerllaan 7, Amersfoort, Telefoon redactie f291. Telefoon administratie 6235, Hoofdredacteur: TI- DE BOOR DER, DEN HAAG Er rijn drie categorieën van overeenkomsten, die waar schijnlijk deze maand als definitieve resultaten van de Ronde Tafel Con ferentie zullen worden gesloten In de eerste plaats zal het charter van de souvereiniteitsoverdraeht met het daaraan beantwoordende charter van overname door de R.l S in de plenaire slotzitting van de conferentie worden vastgesteld Deze zitting zal. naar verwacht wordt op of vóór 1 November plaatshebben Voor het einde van de conferentie zal voorts een aantal afzonderlijke overeenkomsten worden aangegaan houdende voor zieningen voor de overgangsperiode tot aan de overdracht der souvereini- teit en eventueel voor de eerstvolgende periode na de overdracht, voor zover wettelijke regelingen van de R.I.S nog niet tot stand zijn gekomen De derde categorie wordt gevormd door het Unie-Statuut en de daaraan toegevoegde aceoorden op militair, finanriccl-economisch. sociaal cn cultureel gebied en op gebied der buitenlandse betrekkingen. De R.TC. is in haar laatste fase getreden. De verschillende commis sies en subcommissies van de RTC hebben hun rapporten aan de cen trale commissie voorgelegd In de H- nanciecl-economische sub-commis sies is met betrekking tot het vraag stuk der buitenlandse handel sac-: v»r- den overeenstemming bereikt. Deze overeenstemming houdt in. dat de beide unie-partners, gecoördineerd zullen optreden bij het sluiten van handelsovereenkomsten met Euro pese landen. De Unie-partners zullen geheel zelfstandig en op eigen ver antwoordelijkheid optreden, doch de voorbereidende besprekingen zul len voor de delegaties van beide landen in samenwerking en onderling overleg geschieden. De beslaande handelsovereen komsten zullen door dé R I S. worden overgenomen. De subcommissie, die de concessies en andere contractuele verplichtin gen behandelt, is nog niet geheel tot overeenstemming gekomen. Er be staan nog moeilijkheden over de re gelingen bij eventuele nationalisa ties. 't De Nederlanders wensen dat in ge val van nationalisatie het bedrag der schadeloosstelling onmiddellijk en in zijn geheel zal worden overgemaakt aan de eigenaren in Nederland. De Indonesiërs wensen wel algehele schadeloosstelling te geven, maar willen zich het recht voorbehouden het tempo en het bedrag van overta king naar Nederland te regelen overeenkomstig de deviezenpositie van het land Over een transferregeling van gel den van salarissen en pensioenen is overeenstemming bereikt Ten aan zien van de monetaire politiek van de R-IS. is overeengekomen, dat overleg met Nederland zal worden gepleegd wanneer de R.I S. belangrij ke veranderingen aanbrengt op ge bied van financiële wetgeving, de wetten betreffende de federale bank en de koersverandering van de munt eenheid. r. 5 Beide partijen hebben zich het recht voorbehouden eventueel op de gedane toezeggingen terug te kofnen wanneer geen bevredigende oplos sing voor het schuldenvraagstuk zou worden gevonden. De staatkundige commissie heeft over het vraagstuk Nieuw-Guinea nog geen overeenstemming bereikt. Het unie-verband is thans bijna ge- In het zoeklicht De eenzame veto-maniak Bezien wij de vernieuwde Vei- ligheidsraad nader en concluderen wij, dat Rusland's positie uit de vernieuwing verzwakt is tevoor schijn gekomen. De samenstelling is voorlopig: China, Cuba. Ecuador, Egypte, Frankrijk. India, Noorwe gen, Rusland, Engeland, de Vere nigde Staten van Noord-Amerika en Joegoslavië. Dat wil dus zeg gen, dat Rusland de ja-broerbijval van de Oekraine zal missen en de zo fel-begeerde ja-broerderij van Tsjechoslowakije (in ruil voor die van de Oekraine) moet derven, want Tito's Joegoslavië is steeds meer ook financieel „west ward bound". Ecuador, dat de plaats inneemt van Argentinië, zal vermoedelijk gehoorzamer naar Washing ton luisteren S dan het semi- fascistische Reronië. India, dat Canada ver hangt, heeft, bij monde van de in de U.S.A. rondreizende en zeer gefêteerde Nehroe, klanken doen vernemen, die buitengewoon ge ruststellend en acceptabel moeten zijn voor westerse, on-Russische oren; Nehroe en hij, in z'n een tje, is India wil veel vrede, veel zelfstandigheid en onafhankelijk heid. en liefst zo weinig mogelijk of geen communisme, daar hij communisme, d.i. Moskou, een on toelaatbaar gevaar voor de wereld acht. Als men nu bij de lijst van de Elf in plaats van China leest ..het oude China", en voor Noorwegen: het Noorwegen dat verleden week alle elf communisten uit zijn parle ment wierp, dan komt men, ken nende de politieke waarden der resterende landen, tot de conclusie, dat Wysjinski zich in 1950 een zamer zal voelen dan ooit. reed Er is nog enige discussie over regeling van het burgerschap. Over de buitenlandse betrekkingen is algehele overeenstemming oe. ki Over de Hoge Commissarissen in el kanders gebied is overeengekomen, dat deze functionarissen diplomatie ke vertegenwoordigers zullen zijn in rang gelijk te stellen met ambassa deurs. De voorlopige constitutie van de RIS. tenslotte, is gereed. Zij zal Maandag aan de Republikeinse de legatie in haar geheel ter goedkeu ring worden voorgelegd cn Dinsdag aan dc B F Owaarna de tekst on middellijk aan de Nederlandse dele gatie zal worden óverhandigd. De militaire commissie is even eens met haar werkzaamheden ge reed gekomen. Ook voor de kwestie van de terugtrekking der Neder landse troepen is een accoord bereikt. Nederland zal trachten de terugtrek king aanmerkelijk te bespoedigen Friesland een uur in het duister LEEUWARDEN Door een tech nische storing bij het provinciaal electriciteitsbedrijf in Friesland heeft deze hele provincie Vrijdag avond een uur zonder stroom ge zeten Om ze? uur sine in Leeuw arden de straatverlichting uit even als in Huizum In Lemmer was de PTc.kieshrus over het vaarwater GroningenI.pmmer luist oone- Haald De bruc mnest met hand kracht worden neergelaten De «cheenvaa'-i ondervond enige ver- 'raeing Ook de el°etri?ehe haven lichten vielen uit. Met behulp van eet roleiunlamnen konden de moei lijkheden eni<rs7ins worden vermin derd De straten van Lemmer wor den met ga? vrrlieht. zodat men hier dus geen duisternis beleefde. Om 7 uur pingen dp eerste l^mnon n Leeuwarden weer branden Twin tig minuton later was de gehele sto ring opgeheven Nee toch. Heus Meneer Albera in Denver in de Verenigde Staten is 1500 dollar rijker geworden door de inzending van de foto van deze twee poesjes in een jaarlijkse wedstrijd van een dagbladcon cern voor de beste amateur opname. Dr. .1. B. Drewes naar Departement van >.K. en W. Tot administrateur bjj het De partement van Onderwjjs Kunsten en Wetenschappen In de functie van Chef van de afdeling Voorbe. reidend Hoger- en Middclbaaronder- wijs (V H M.O is per 1 Novemher a.s. benoemd de heer dr. J. B. Dre wes te Amersfoort De heer Dre wes was voordien officier-fiscaal bg het Bjizonder Gerechtshof te Am sterdam. De heer Drewes zal zich te zgner tijd In Den Haag vestigen. Aankomst van „Grote Beer" AMSTERDAM - Het trncnen- schip „Groote Beer" wordt in de loop van Zondagavond 23 October 1949 of in de daaroo volgende nacht in de haven van Amsterdam verwacht Behoudens onvoorziene omstan digheden begint de ontscheping Maandag 24 October des morgens te 9.00 uur. DE 26-JARIGE SYLVIA VAN DER MOER heeft in Helsinki te recht moeten staan wegens het opgeven van een valse naam. Het meisje, dal de laatste tijd in een gouddelvcrskamp verblcej, had zich eerst in Helsinki voor Ame rikaanse journalist uitgegeven Het bedrag voor een aantal ho telrekeningen, die zij niet kon betalen, werd door journalisten uit Helsinki bijeengebracht. Bij onderzoek kwam vast te staan, dat de 26-jarige Sylvia, die vloei end vijf talen spreekt, is ge trouwd geweest met de Ameri kaan Qormack. W est Berlijn zal hulp krijgen BONN. De Westduitse rege ring heeft een program aangekon digd voor onmiddellijke economische cn financiële hulpverlening aan West-Berlijn. Men gelooft, dat voor dit doel maandelijks zestig m.llioen mark beschikbaar zal worden ge steld. Ook de drie geallieerde Hoge Commissarissen hebben een verkla ring uitgegeven, waarin aan West Berlijn ..algehele .morele cn mate riële hulp" wordt beloofd. In deze verklaring wordt u.ting gegeven aan de ..onwrikbare wil van de drie geallieerde besturen, hun rechten en plichten in de stad Berlijn ie handhaven, alsmede de economische en politieke belangen van haar in woners te behartigen". Weinig verandering Voor Zeeland, Holland, Fries land cn de Waddeneilanden: over hel algemeen tamelijk veel be wolking met nu en dan buien, sommige met onweer en enkele met hagel. Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Voor het overige deel van Jiot land: wisselend bewolkt met slechts enkele verspreid optre dende buien en vooral gedurende de nacht flinke opklaringen. Meest matige wind tussen Zuid west en Zuid. W.inig verandering in temperatuur. 23 Oct Zon op 7.18. onder 17 30 M=an op 941. onder 17.54, 24 Oct; Zon op 7 19. onder 17 28; Maan od 11 16. onder 18 24 Zelfs Amerika wordt hier en daar modern! Laten ze nu in Colorado Springs officieel de verordening hebben afgeschaft, dat (dames)-hoedenpennen niet langer mogen zijn dan 35 centi meter! Vinita, Oklahoma, bevordert op zijn manier het vreemde lingenverkeer met grote neon- borden langs de toegangswegen: „Welkom", staat er op, „Laat u neder in Vinita, waar 7539 pret tige mensen wonen en slechts een paar naarlingen". Amerika's vrouwelijke am bassadrice, Perle Mesta, in Luxemburg (zij heeft Truman's verkiezingscampagne geftnan- cierd) maakt zich populairder dan alle oude buitenlandse ver tegenwoordigers bij elkaar. Haar jongste ambassade-feest opende zij met een wijd, gul, armge baar en met de woorden: Noem mij allemaal bij mijn voornaam Perle!; dat is huiselijker!" Sinterklaas is reeds in Brus sel gearriveerd, per hefschroef- vliegtuig!: hij wil er zich per soonlijk van overtuigen, of de kleine Brusselaartjes zich tot en met 5 December goed houden. J Vermiste coaster is terecht IJMU1DEN. De Nederlandse coaster ..Claes Compaen". waarover ongerustheid bestond, is Vrijdag middag de Engelse haven Great Yarmouth binnengelopen. Het schip heeft een gedeelte van zijn dek lading op zee verloren Het is ge laden met gezaagd hout en op weg naar Zaandam. V. Uitverkoop van kamp „Crailoo" LAREN. Ook op de tweede dag van de algemene uitverkoop der in ventaris van het voormalige delin- quentenkamp ..Crailoo" was de be langstelling groot, al was zij niet zo overweldigend als op de eerste dag. Er waren thans hoofdzakelijk koop lui. maar toch waren er ook ver scheidene „oud-bewoners" van het kamp. die de veiling van het begin tot einde bijwoonden. De prijzen waren ook ditmaal zeer hoog. Een gedemonteerde barak bracht ruim 'weeduizend gulden op. de uitkijk torens gemiddeld 150 gulden per stuk. De veiling had een rustig verloop. WEER EEN RUSSISCHE NEDERLAAG SINGAPORE. Pal nadat dc Sowjet-Unle de bittere pil te slikken kreeg van Zuidslavlë's lidmaatschap van de Veiligheidsraad, heeft z(j op. nieuw een stevige politieke nederlaag geleden. Vrijdag heeft de Econo mische Commissie voor Azië en het Verre Oosten (Ecafe) van de Ver enlgde Naties de met Franse steun opgerlehte staal Vietnam, onder leiding van keizer Bao Dal, toegelaten als lid met beperkte reehten. Een Russische resolutie tot toelating van de „democratische regering van Vietnam" onder leiding van Ho Tsji Mlnh werd verworpen. Rusland en India voor Ho Tsji Minh Voor de regering van Bao Dal stemden Australië. China. Frank- rijk, India. Nederland. Nieuw Zeeland, Groot-Brittannië en de Ver. Staten. Birma, de Philippjjnen en Thailand onthielden zich van stemming. Rusland stemde tegen Bij de stemming over de toelating van het bewind van Ho Tsji Minh bleken alleen Rusland en India hier voorstanders van te zijn. Birma, de Philippjjnen en Thailand onthielden zich opnieuw van stemming. De overige staten stemden tegen. Pa kistan was bg beide stemmen af. wezig. Voordat de stemmingen plaats hadden trachtte India de commissie er toe te bewegen, zowel de rege ring van Bao Dai als die van Ho Tsji Minh ais lid te aanvaarden. In het debat noemde de Franse gedelegeerde Maux het bewind van Ho Tsji Minh een gewapende groep. Toekenning van het lidmaatschap zou volgens hem een gevaarlijk pre- cedent scheppen, waarop andere groepen op de Philippjjnen. in Bir ma. Malakka en andere landen zich onmiddellijk zouden gaan beroepen De Sowjet-gedelegeerde. de Rus. sische gezant in Thailand Nemt- china. zei. dat de regering van Ho Tsji Minh de enige en wettelijke regering van Vietnam is en dc steun heeft van de Vietnamese be- volking Hjj verweet Frankrijk zijn koloniale en monopolistische poli tiek. betoogde, dat Bao Dai gccol- laboreerd had met Vichy en de Ja panners en verklaarde het bewind van Bao Dai voor „een marlonet- tenregering die slechts bestaan kan bjj de gratie van de Franse bajo. netten" De Indonesische gedelegeerde, die zelf lid is met beperkte rechten cn niet aan stemmingen mag deel nemen. hield een rede. waarin hjj zich achter Ho Tsji Minh schaarde Vandaag zal gestemd worden over de toelating van de Volksrepu bliek Noord Korea, die door Rus land wordt gesteund en de repu bliek Zuid Korea, die de steun van Amerika geniet. Men verwacht, dat de stemming overeen zal komen met die van gisteren. WAT VOOR WEER? Aanhoudend buiig De laatste dagen is over het zee gebied tussen Groenland cn New Foundland koude polaire lucht de oceaan op gestroomd. Deze lucht wordt thans in Europa aangevoerd. Tijdens haar tocht over de oceaan is zij weer enigszins opgewarmd, maar zxj is toch altijd nog enkele graden kouder dan de lucht die dc laatste tijd boven onze omgeving heeft gehangen. Vrijdagmorgen passeerde het begrenzingsfront tus sen warme en koude lucht onze kust. Vrijdagmiddag omstreeks 5 uur passeerde het front de Duitse grens Ons land bevindt zich dus 'thans in het gebied van koudere lucht. Aangezien deze zeer onsta biel is oppebouutd blijft de buiip- Jieid aanhouden. De lucht die thans wordt aange voerd heeft een iets kleiner uoch- ligheidsgehalte. Tijdens nachtelijke opklaringen ontstaan dientenge volge wat lagere temperaturen. In Ierland bijvoorbeeld liggen deze niet ver meer van nachtvorst af. Doordat dc lucht echter eer zij ons land bereikt de wat warmere Noordzee passeert, zal bij ons voorlopig nog geen nachtvorst voorkomen. Wel echter zullen de temperaturen hier wat zakken en meer overeenkomen met hetgeen in deze tijd van 't jaar normaal is. Op de Atlantische oceaan komt op het ogenblik een depressie tot ontwikkeling. PARIJS. Premier René Mayer is Vrijdag op moeilijkheden gestuit bij de samenstelling van een nieuw Frans coalitie-kabinet Volgens wel ingelichte politieke kringen is er een hopeloze impasse ontstaan Het zijn de socialisten, die de nieuwe minister-president de mee?te last bezorgen. Na verbitterd^ discussies onder elkaar hebben zij in de Na tionale Vergadering weliswaar voor zijn premierschap gestemd maar zij bleken gisteren opnieuw verdeeld te zijn over de vraag of zii al dan niet tot zijn regering moesten toetreden. Tussen hen en Mayer schijnt on enigheid te bestaan over de salaris kwestie en over de politiek in Indo china. Mayer heeft verklaard, de op dracht te zullen terug geven, indien een der middenpartijen zou weige ren tot zim kabinet toe te treden. In dat geval bestaat er grote kans. dat het pariement zal worden ont bonden en algemene verkiezingen zullen worden gehouden. Franse kardinalen steunen looneisen PARIJS De Franse kerke lijke hiërarchie heeft zich Vrijdag achter de arbeiders gesteld, die ho gere lonen eisert. ..Ons sociaal klimaat is niet goed", aldus de Franse kardinalen en aarts bisschoppen. „Er is te veel leed onder de ar beiders en minder bevoorrechten in ons land. de lonen zijn te laag cn de bedreiging van werkloosheid hangt te zwaar over de gezinnen der wer kenden Het is de plicht der katho lieken, in de eerste linie lc staan van degenen, die vechten voor be tere lonen cn betere levensomstan digheden voor de arbeiders". Radio en beperking stroomgebruik DEN HAAG. Naar aanleiding van berichten over het stop2etten van de radiozenders in de spitsuren van stroomverbruik vernemen wij te bevoegder plaatse, dat hieromtrent nog geen beslissing is genomen. Deze wordt op het laatst dezer maand verwacht. Onze verliezen in Indonesië DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leed wezen de volgende verliezen in In donesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: soldt 1ste klasse J. Dijkstra uit Oostdongcra- deel: Soldt H Korsten uit Schijndel IN-B); Soldt J. W. de Waal uit Zoelen (GId.) Koninklijk Ned. Ind. Leger; geen verliezen. VERENIGDE NATIES WORDEN VIER JAAR De Verenigde Naties zullen weldra voor de vierde m&al hun verjaardag vieren. Nadat op 26 Juni 1945 te San Francisco vijftig verbonden staten hun handtekening onder het Handvest plaatsten, begon de nieuwe wereldorganisatie op de 24ste October van dat jaar officieel haar werkzaamheden. Vier jaar zgn sindsdien ver streken. Met een historische maatstaf gemeten is dat geen erg lange tyd De oude Volkenbond, die zoveel verwachtingen heeft gewekt en tenslotte zo bitter heeft teleurgesteld, heeft het nog altijd twintig jaar uitgehouden. De tgd om een balans van de Verenigde Naties op te maken is nog niet gekomen. Dat neemt niet weg, dat men grif kan erkennen, dat zy in de korte periode van hun bestaan een uitzonder lijke hoeveelheid goed werk hebben verricht Soms zelfs hebben zij prestaties van betekenis geleverd, iets. waarop de oude Volkenbond nimmer heeft kunnen bogen. Men slaat de plank waarschijnlijk niet ver mis als men beweert, dat dit een gevolg is daarvan, dat men bij de opbouw van de Verenigde Naties zorgvuldig enkele fouten heeft vermeden, die zich altijd gewroken hebben bij de oude Volkenbond. Zo op het eerste gezicht vertonen beide organisaties veel punten van overeen komst. JBeiden zijn ontstaan na een grote wereldoorlog. Beiden kennen al zijn de benamingen dan ook niet precies hetzelfde een algemene vergadering, een raad en een secretariaat. Precies als bij de oude Volkenbondsraad is ook in de Veilig heidsraad een aantal zetels permanent bezet door de grote mogendheden. Maar daarmee houdt dan ook de gelijkenis op. De oude Volkenbond werd hierdoor tot een Brits-Frans machtsinstrument gemaakt. Wat er ook op de nieuwe wereldorganisatie moge zijn aan te merken, dit kan er in ieder geval niet van worden gezegd, omdat zowel Amerika, dat nooit, als Rusland, 'dat pas in 1934 tot de oude Volkenbond toetrad, er van het begin af aan deel van hebben uitgemaakt. Mr. VAN HEUVEN GOE DHART: „Schq/iding der mensenrechten eist een ondubbelzinnig antu oord" LAKE SUCCESS. Mr. H. G. v»n llcuvcn Goedhart heeft Vrlldar- avond in een rede van ongeveer een kwartier liet standpunt van de Nederlandse delegatie uiteen gezet, toen de Algemene Vergadering vau de Verenigde Naties zich bezig hield met de mcnsenrcch en in Hongarije cn Bulgarije. Hij vroeg de vergadering met alle middelen, die in haar bereik lagen een einde te maken aan dc godsdienstvervolgingen in deze landen en herinnerde aan het protest, dal de katholieke arbeidersbewe ging met haar 300.000 leden aan de V.N heëft gezonden, een protest, dat de gevoelens vertolkt van 90% van het Nederlandse volk en van een groot deel van West-Europa. De gebeurtenissen in Hongarije en Bulgarije, aldus mr. Van Heu- ven Goedhart, tonen duidelijk, dat er twee geheel verschillende op vattingen over de mensenrechten best-an Namelijk een die onder geschikt wordt gemaakt aan be paalde doctrines en de opvatting, die in de westerse landen heerst en die door heel de beschaafde wereld wordt gedeeld Het is duidelijK, dat de V.N. pal moeten staan Zij moeten op de schending der men senrechten in Hongarije en Bulga rije een ondubbelzinnig antwoord geven. In San Francisco hebben de V.N. het al aan iedereen in de werciü duidelijk gemaakt, dat zij de voor vechters zullen zijn van vrijheid voor allen. Spreker noemde het van essen- tie-1 belang, dat de Algemene Ver gadering haar daden in deze kwes- t e boseerd^ op het Handvest zelf. Hij betreurde het, dat het Hand vest niet die wapens bevatte, ^lie nodig zijn om de naleving van de mensïliike ree ten te waarborgen. Dit onlh ft ons echter niet van onze morele verantwoordelijkheid. De Algemene Vergadering kan zich laten golden als het geweten van de wereld Dit hadden de dele gaties van Nederland, de Libanon en Brazi'ie voor ogen toen zij ver zochten te doen nagaan, niet alleen of de bepalin-en van het vredes- \erdrag geschonden waren, maar ook of er in strijd met de bepalin gen van het Handvest was gehan deld. De bespreking in de Assemblée vond plaa's naar aanleiding van een resolutie van ha«r politieke commissie, die aanbeval in deze aangelegenheid het advies te vra gen van het Internationale Hof van Justitie. Mr. Van Heuvcn Goedhart zei- de. niet op dc mening van het In ternationale Hof vooruit te willen lopen. Hij verklaarde echter, dat naar de opvatt ng der Nederlandse delegatie de resolutie der politieke commissie met een overweldigende meerderheid dien'e te worden aangenomen. Geen lid, dat mei op- rcch'e gevelcns hef Handvest heeft onde tekend, zo besloot hij, kan een afw zend standpunt in nemen Laat onze s'em luid zijn en laat d^ Alcem-ne Vergadering niet bang z n voor haar verantwoorde lijkheden. NERGENS hebben de militaire waarnemers van de Verenigde Naties zo lang dienst gedaan a.s in Griekenland. Men ziet hen hier met hun witte jeep en de armbanden, waarop „United Na tions" staat, op een tocht naar een der fronten even pauzeren voor een gesprek mei een lid der plaatselijke burgerwachten. Van abstract begrip naar levende realiteit Er is nog een ander belangrijk verschil. De oude Volkenbond was door zijn ontstaan onverbrekelijk verbonden met het vredesverdrag tuut was tot handhaving van de vrede, dan toch in de allereerste plaats van déze vrede en de machts verhoudingen. die er door waren vastgelegd. Bg de opbouw van de Verenigde Naties heeft men een dergelijk verband met willen con strueren. de Naties de diepe belangstelling verdienen van ieder mensenk.nd. Men kan niet zeggen, dat zij in de afgelopen vier jaar deze belangstel ling onverdeeld hebben genoten. Misschien komt dat wel hierdoor, dat ken mogendheden diende te zgn en dat de Verenigde Naties geheel gé- scheiden daarvan dienden te wor den opgetrokken. Zo is het ook geschied om de Ver enigde Naties van het begin af aan volkomen de vrije gelegenheid te ook de vroegere Volkenbond verhe- geven op onafhankelijke en boven- ven doeleinden kende, die hij echter partijdige wijze te streven naar dat- nooit heeft kunnen verwezenlijken, gene, wat in artikel 1 van het Hand- Er heeft zich, na die mislukkingen vest wordt omschreven als: „de on de oorlog, die er op is gevolgd. a*n"Versailiès? Zo hij* af eenVn'stL handhaving van internationale vrede van de mensheid een zekere scepsis - - - ~u - en veiligheid, en in verband daa.-- meester gemaakt. Dat is misschien mee: het nemen van doeltreffende goed. omdat uit té hoog gestemde collectieve maatregelen om alles, verwachtingen vaak wensen voort- wat de vrede zou kunnen bedreigen vloeien, die toch met kunnen wor- te voorkomen en uit de weg te rui- den vervuld. Het heeft echter ook men, om alle daden van geweld en oen schaduwzijde, omdat tenslpl'e elke inbreuk op de vrede tegen te de Verenigde Naties nog volstrekt gaan. en op vredige wijze en over- ?een blijk hebben gegeven deze eenkomstig de beginselen der gerech- scepsis te verdienen en zij boven- Toen in 1943 op een bijeenkomst tigheid en van het volkenrecht de dien in zoveel opzichten zo bclang- van ministers van buitenlandse za- oplossing van internationale j»e- ken te Moskou, de grondslagen voor schillen te bevorderen de nieuwe statenbond werden ge- Dit is een doel. dat begerenswaard legd en in 1944 op de conferentie te moet z'jn voor al die volken en al die millioenen individuen over de rijk van de voormalige Volkenbond verschillen. RALPH BUNCHE Vrede in Palestina Dubarton Oaks deze grondslagen verder werden uitgewerkt, heeft men zich op het standpunt ge plaatst. dat het sluiten van de vre. desverdragen het werk der betrok. Een van de verschillen, behalve die welke wij reeds noemden, is dit, dat volgens het Handvest, de Ver- gehele aarde, die de gesel van de enigde Naties met aanzienlijk meer oorlog reeds tweemaal in één gene- macht zijn toegerust. En nu is het ratie hebben ondervonden. Het is dit doel alleen al, waardoor de Verenig- Zie verder pag. 3 Pres!wiek voor ongeluk Nijmegen' aansprakelijk LON'JEN H.t offirlcle rap- Dort over het verongelukken van de „Nijmegen" nabij Prestwick oefent eritick op de organisatie en de werkwijze van de gronddienst op dit vliegveld Er wordt critlek eeoefend op de meteorologische dienst cn op het alarmsysteem en wordt een aantal tekortkomingen aanecwezcn Op de gebruikte kaar ten Is een reeks fouten gevonden. De hoogte van de heuvel, waarhij het ongeluk plaats vond. was aan gegeven als 45 voet in plaats van 450 voet. Deze feiten zijn heden gepubli ceerd in de ..Daily Telegraph" on danks het feit. dat de officiële pu blicatiedatum eerst medio Novem ber za) zijn. In kringen van het Britse mini sterie voor burgerluchtvaart staat men voor een raadsel hoe dit blad aan deze bijzonderheden is geko men Men ontkende echter niet de juistheid van bedoelde details uit dit rapport.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1