Dienstweigeringswet wordt nog „verstrakt" toegepast Louis Armstrong speelde voor de Radio MOEILIJKHEDEN? Wij geven raad Een nieuw-Lutheranisme Voor liet kind door liet kind Waarom is er geen beroep op de beslissing der commissie? 2aterdag 22 Ocloher 1949 5 firuweleri', kinderen 10 cent n, Vrlendschapstrein" rijdt door wderfand. Hij brengt een tentoon stelling van het spoorwegverzet in AeGeallieerde landen tegen de Nazi's. Kast sjmbolische beelden veel re- ilistisrh* materiaal: de lijdensweg van een verzetsman. arrestatie, con- tentratiekamp dood! Films tonen de «ruwe! en de ellende der concentra tiekampen in onthutsende en aan- nipende beelden Dat dit alles ons nnnieuw en fel in herinnering ge bracht wordt, kan een grote waarde hebben Even gruwelijk als de ten toonstelling zelf is echter het uit- -inqspunt der organisatoren, die in ntisdadig onverstand meenden kin deren le moeten aanmoedigen en door lagere toegangsprijzen zelfs aan lokken deze tentoonstelling te -aan zien! A K Nogmaals het dubbeltje Naar aanleiding van de ingezon den stukken in Uw dagblad, aan gaande het zo veel besproken dub beltje voor de bioscoop-portier, voel ik mij verplicht, als voorzitter van de Personcelsbond van het Film- en Theaterbedrijf de schrijvers van deze artikelen van repliek te dienen. In de eerste plaats ben ik met hen tegenstander van het fooienstelsel. Maar is het de schrijvers van deze artikelen ook bekend, dat zeker 60% van de bij ons georganiseerde arbei derspers) uit Nederland, die gro tendeels hun inkomen moeten be trekken uit fooien, tegenstanders zijn van dit stelsel? Is het de schrijvers ook bekend, dat deze mensen al min stens twee jaar met hun Hoofdbe stuur hardnekkig vechten voor een betere sociale regeling en clat zij thans strijden voor een loon en ar beidscontract bij de Rijksbemidd»»- laar? Ik geloof van niet. want oan zouden dergelijke aantijgingen niet i het openbaar geschieden. Valt over dit onderwerp ook niet de ex ploitant van het bedrijf aan. want daaromtrent kan ik u mededelen, dat zij grotendeels bereid waren een sa laris aan hun personeel toe te ken nen op voorwaarde dat alle andere bedrijven waar fooien de hoofdscho tel van de inkomsten vormden (zoals Hotel. Café en Restaurant, enz.i zich daarbij aan zouden passen, zodat men komt tot een algehele afschaffing van fooien in elke arbeidsverhouding. Er zijn helaas bedrijfsgroepen die daar geen gehoor aan gaven. Van daar dat de Nederlandse Bioscoop Bond. dc bond waarin de bioscoop exploitanten zijn georganiseerd, zich met verplicht voelden bij hen liet fooienstelsel af te schaffen en het andore hedrijfseroepen te laten voortwoekeren. Dit neemt echter niet weg. dat wij toch door zuilen strijden om tot een gezamenlijke op lossing te geraken Maar zolang deze er niet is. zijn de arbeidersisters) in deze bedrijven nog steeds aangewe zen op de welwillendheid van het publiek Na deze korte uiteenzetting wil ik mededelen, dat het Hoofdbestuur be sloten Velt iedere schrijver (ster), die beledigende geschriften in het openbaar 'oet verschijnen aangaan de onze arbeiders'sters). strafrechte lijk te laten vervolgen. J Hoogervorst. voorzitter P.F.T. Haar kort slot) Ik ben het niet eens met de heren, die in uw blad tegen generaal Kruis' Krullenorckr fulmineren. Ook ik ben dienstplichtig militair. Ook ik be zat tot voor kort het gebruikelijke lang tot in de nek hangende „apen haar" Ook ik vond het zeer onaan genaam. toen de order afkwam, v aarbij dit werd verboden. Ook ik beschouwde dit als een „inbreuk op mijn persoonlijkheid" Maar toen het eenmaal zover met mij gekomen was en „de weg iarug" letterlijk was „afgesneden", nam ik me voor dan ook radicaal met de haarmode-Kruis" mee te gaan en gaf ik de kapper opdracht nu ook miin kruin te millimeteren. Een paar minuten later was het ge beurd en had de tondeuze haar taak volbracht. Nu ik er aan gewend ben. zou ik niet anders meer willen Het merkwaardigste is. dat al mijn kameraden er aan gewend zijn. z*»lfs de „sasou-ridders". De „lange schei dingen" verdwijnen als sneeuw voor de zon A. C. M. Proces Leemhuis In Uw blad van 21 Sept. laat Uw verslaggever mij in het proces Leemhuis voor de rechtbank te 's Hertogenbosch, op de vraag van de president of ik verdachte herken, zeggen: „Ja, hij (Leemhuis) is er by geweest." Ik heb echter gezegd: „Nee, ik herken ze niet, maar het is best mogelijk, dat ze er bij zyn geweest; ze zyn in het donker mijn kamer binnen gekomen en ze zün in het donker met mijn zoon weg gegaan." Op de vraag van mr. Poe- rink aan Leemhuis ,.Bent U bij de arrestatie van' Van Mourik aanwe zig geweest?" heeft deze met „ja" geantwoord. Toen dit' drietal voor de Byz. Raad van Cassatie terecht stond is mij als getuige dezelfde vraag ge steld, en ook toen heb ik ontken nend geantwoord. U begrijpt, dat door Uw bericht de vreemde indruk wordt gewekt, als zou ik korte tijd tater „ja" hebben geantwoord. Mevr. Van Mourik, GEWETENSBEZWAREN TEGEN KRIJGSDIENST (SLOT) IN DE D.U.W.-kampen in Drente werken vele pricipicle, erkende dienstweigeraars, ook zulke, die krachtens hun aanleg beter op andere wijze tewerk hadden kunnen worden gesteld. Waar om? Dat is een van die vragen, waarop niemand antwoord weet, de ambtenaren van het departe ment van oorlog in de laatste plaats, ofschoon zij het zijn, die de tewerkstelling regelen. (Van een onzer redacteuren) .^?en in de *orri?r van 194' In de Eerste Kamer het wetsontwerp tot wyzlglng van de Dienstplichtwet aan de orde kwam en do afgcvaardlg- en zich óók bezig hielden met het probleem van de dienstweigering, is fojft°r Pr°*' dr' Donker8,0°t op gewezen, dat men sinds Augustus Jib van een „verstrakte toepassing" van de Dienstweigeringswet kon spreken. In zyn antwoord zei de toenmalige minister van oorlog, wijlen Mjne Excellentie A. H. j. L. Fiévez, dat de wet hem tot deze „ver strakte toepassing" de volledige bevoegdheid gaf. Zo Is het Inderdaad, laar wat de minister hier naar voren bracht om een mogelykc crltJek iinD ♦-fP1 l °P Z^n ^etald bij voorbaat te ontzenuwen, dat is tege- lUkertyd de scherpst mogelijke critiek op wat w(j de vorige maal een der grootste gebreken van onze Dienstweigeringswet hebben genoemd. Want duidelijk wordt er door in het licht gesteld, dat de toepassing dezer wet n 1 e t by Koninklyk Besluit, niet bij een Uitvoeringsbeschikking is geregeld, maar Is overgelaten aan het oordeel van do toevallig in func tie zynde minister van oorlog. Tenzy deze legerorder slechts een tjjdelyke noodmaatregel is, die voor uitloopt op een nieuwe dienstweige ringswet, die de minister zelf in het vooruitzicht heeft gesteld. Een verstrakte toepassing van de bestaande Dienstweigeringswet be hoort nog altijd niet volkomen tot het verleden. Nog altyd Nog altijd wordt te weinig re- kwiing gehouden met de aanleg en de capaciteiten der betrokkenen by hun tewerkstelling. Nog altijd wor den de meeste principiële dienstwei geraars ondergebracht in kampen van de D.U.W. De enige uitzonde ringen hierop zyn zy, die per se voor grondwerk ongeschikt werden geacht en zy, die op hun verzoek als verpleger te werk werden gesteld in het Rijkskrankzinnigengesticht te Woensel. De inwilliging van dit verzoek heeft, ondanks alles wat in 1923 in de Kamer over de tewerkstelling van dienstweigeraars werd opge merkt en ondanks de praktijk, die Herziening is een dringende noodzakelijkheid Over de vraag of een „verstrakte toepassing" van de Dienstweige- ringswet onder bepaalde omstandig heden noodzakelyk is en dus mogc- lyk moet zijn, kan men uiteraard twisten. Wy voor ons zouden haar ontkennend willen beantwoorden. Zou men verschil maken naar voor de hand ligt tussen vredes- en oorlogstoestand of verhoudingen, die daarmee gelijk te stellen zijn dan zou men geheel uit het oog ver liezen, dat het gewetensconflict, waarvoor de principiële dienstwei geraar zich ziet gesteld, steeds het zelfde is en dat deze, ook juist in volle vredestyd, dóórom tot zyn dienstweigeringsdaad komt. omdat hij met de mogelykheid van een oorlog rekening houdt. Houdt men echter wèl onder „bepaalde om standigheden" een „verstrakte toe passing" van de Dienstweigerings wet voor wenselyk. dan verdient het toch in alle opzichten aanbeve ling die „bepaalde omstandighe den" nauwkeurig in de wet zelf te omschryven en vast te leggen. Wijlen minister Fièvez heeft op 31 Mei 1947 in de Eerste Kamer te kennen gegeven, dat naar zyn over tuiging de omstandigheden, die hem tot een „verstrakte toepassing" hadden genoopt, goeddeels tot het verleden behoorden. Vandaar, dat hy aankondigde, dat de „verstrak te toepassing" aanmcrkelyk zou worden verzacht. Nog niet zo heel lang geleden heeft minister Schok king een speciale legerorder uitge vaardigd betreffende de behande ling van principiële dienstweige raars, waarbij deze „verzachting" verder wordt voortgezet. In de kringen der principiële dienstweige raars zal deze legerorder van mi nister Schokking ongetwijfeld gro te voldoening hebben gewekt. De vreugde erover zal echter stellig ge temperd zijn door het besef, dat een dergelijke legerorder ook terstond weer door een eventuele nieuwe le gerorder ongedaan kan worden ge maakt en men zal het er voor en te na betreuren, dat een dergelijke uiterst belangryke materie niet ge regeld is bij de wet zelf. Onduidelijkheid De legerorder van minister Schokking, waarop wij zoeven doelden, spreekt ook van een „psy chiatrisch onderzoek". Het is he laas niet volkomen duidelijk of deze term gebruikt wordt om de be staande praktyk aan te duiden, dan wel of de minister een nieuw ele ment in de toepassing van de Dienstweigeringswet wil invoeren Aan de commissie van onderzoek, ingesteld krachtens artikel 2 van de Dienstweigeringswet, is sinds lang een psychiater als lid toege voegd. Door de blote aanwezigheid van een psychiater echter krygt de ondervraging van een dienstweige raar nog niet het karakter van een psychologisch onderzoek. Zeker niet wanneer de ondervraging tot een kwartier beperkt blijft. Zeker niet, wanneer deze ondervraging het ka rakter heeft, waarvan sprake is in het request, dat zes principiële dienstweigeraars op 18 October 1947 aan de Regentes van het Ko ninkrijk zonden en waarin zy op merkten. dat hen door de commis sie „vrijwel uitsluitend vragen wer den gesteld, die vér van de wezen lijke inhoud hunner principiële be zwaren af stonden." Zou de minister deze bestaande practijk als „psychologisch onder zoek" willen aanduiden, dan zou dit volkomen ten onrechte geschieden Zou hij echter inderdaad naar een werkelijk psychologisch onder zoek toe willen, dan kan men het wederom betreuren, dat hij ook dit met behulp van een legerorder tracht te bereiken. Tenzij geven moment blijkbaar ook de mening van de minister, die het no dig oordeelde, dat zy haar arbeid in Indonesië nog maar eens dunnetjes overdeed. Toen dat geschiedde, er kende zij in tweede Instantie een aantal dienstweigeraars, waarvan zij in eerste instantie de bezwaren had afgewezen en die dus met de militaire strafrechter in aanraking zouden zijn gekomen indien de mi nister hier niet had ingegrepen. Want een beroep op de uitspraak op het advies der commissie, is er voor de dienstweigeraar niet. Dat is een ernstig bezwaar, zolang men tc doen heeft met een commissie, die arbeidt op de wijze, waarop dit van 1923 tot op de huidige dag is geschied. Dat zou een ernstig be zwaar blijven, óók wanneer de werkwijze der commissie totaal veranderde, wanneer zij om een voorbeeld te noemen rekening hield met de opmerkingen van dr. Schuurman en de wet éndere op vattingen huldigde omtrent het ge weten. Een commissie, ook een goede commissie, bestaat uit men- men voor de oorlog volgde, héél I sen die kunnen falen, wat voeten in de aarde gehad. Zij En dan tenslotte is er tegen de is tenslotte eerst geschied, nadat bestaande Dienstweigeringswet nog zichtigheid zó ver moet gaan, dat wij het maar moeten doen met een Dienstweigeringswet, die aan hen, die tegen krygsdlcnst gewetensbe zwaren hebben, minder rechten en mogelijkheden geeft, dan de Grond wet hun in artikel 189 uitdrukkelijk verleent. diverse organisaties, die de belan gen der dienstweigeraars beharti gen, zich tot de minister hadden ge wend. Overvloed aan krankzinni genverplegers kan van deze weinig soepele houding van het departe ment van Oorlog waarlijk niet de oorzaak zyn geweest. Onzekerheid over de toepassing der wet echter in dit geval evenmin, hoe vaak zij overigens ook de departementale ambtenaren parten moge hebben gespeeld. Want hoe groot de be hoefte aan een Uitvoeringsbeschik king ook mag zijn en hoezeer het Koninklijk Besluit van 4 Mei 1924 in dit opzicht ook tekort mag schieten, juist over de tewerkstel ling bevat het enkele aanwijzingen, die daarop neerkomen, dat men, al vorens de burgerdienstphchtige een bepaalde functie toe te wijzen, het advies dient in te winnen van de commissie, die na haar onderzoek het best met de aanleg van de man op de hoogte moet wezvn. Of dit laatste inderdaad het ge val zal zijn na een „diepgaand" on derzoek van vijftien minuten, uit sluitend op het verstandelijke ge richt en bestaande uit „strikvra gen", willen wij hier in het midden laten. De bedoeling van deze woor den kan niet worden misverstaan, wel echter, zoals de praktijk heeft laten zien, genegeerd! Zou de huidige, nog altyd „ver strakte" en vreemde toepassing der tegenwoordige Dienstweigeringswet worden afgeschaft, dan zouden dit soort dingen uiteraard tot het ver leden behoren. De dringende nood zaak van een geheel nieuwe dienst weigeringswet zou er echter niet minder om worden. Mensen kunnen falen Herhaalde malen hebben wij reeds moeten constateren hoe ge brekkig de commissie, die naar de gewetensbezwaren een onderzoek moet instellen haar werk verricht. Dat is niet alleen de mening van de psycholoog dr. Schuurman, niet alleen de klacht van vele dienstwei geraars, maar was op een ge- dit in to brengen, dat er serieuze, principiële dienstweigeraars zyn, met ernstige gewetensbezwaren, die volgens haar letter door geen enkele commissie ooit zullen kunnen worden erkend. Toen hierop in de Eerste Kamer door enkele afgevaardigden werd gewezen en prof. dr. Donkersloot de Engelse dienstweigeringswet ten voorbeeld stelde, antwoordde de toenmalige minister van Oorlog, dat men met dergelyke vergelijkin gen uiterst voorzichtig moet zijn, Wij willen het geenszins betwis ten. maar zouden toch graag aan het slot van deze artikelserie de vraag willen stellen, of deze voor- Wereldranglijst tennis PARIJS Zoals elk jaar ria het onoverdekte tennisseizoen gebeurt, heeft de voorzitter van de Franse tennisbond, Pierre Gillou, zijn we reldranglijst voor amateurs van het afgelopen seizoen samenge steld. Voor de heren ziet deze lijst er als volgt uit- 1. Schroeder (VS.); 2. Gonzales (V.S.); 3. Parker (V.S.); 4. Talbert (V.S.:; 5. Sedgman (Austr.); 6. Drobny (Tsjechosl.); 7 Sturgess fZuid-Af.); 8. MUlloy iV.S.); 9. Bromwich (Austr.). De dameslijst van Gillou is de volgende: 1. Margaret Dupont- Osborne (V.S.): 2. Louise Brough (V.S.)3. Doris Hart V.S.4. Patricia Todd (V.S.); 5. Betty Hil ton (Gr. Br.); 6. Gertrude Moran /V.S.); 7 mevr. Perez (V.S.i; Shirley Fry (V.S.); 9. Betty Baker (V.S); 10. .mevr. Walker-Smith (Gr. Br.). Drastische bezuiniging in Groot Brittannië LONDEN. Het Britse kabinet heeft Vrijdag zijn goedkeuring ge hecht aan een nieuw drastisch so berheidsprogram. dat naar verluidt, beoogt, de uitgaven voor voedsel, benzine en openbare werken te be snoeien met ongeveer een millioen dollar. Het programma zal Maandag bekend worden gemaakt. Over de inhoud wordt de grootste geheim houding betracht. King of the trumpet heeft dertig zakdoeken per avond nodig De oprichters van „the Dutch Swing College", de Hagenaars Peter Schilperoort (rechts) en Joost van Os (midden) begroeten in de „The King of Trumpet" Louis Armstrong. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM. Zo troffen we ..the king of the trumpet", Louis Armstrong Donderdagavond aan in dc A. V Jt.O.-studlozwart.glimmend, een hoornen bril op de neus. H(j be keek aandachtig de foto's die hy op zyn tournóe door Europa heeft ge. maakt. Tót hy groot-machtig op stond en lachend de handen drukte van do Haagse jazz-musici Peter Schilperoort en Joost van Os, die hem namens „the Dutch Swing Col. lege" kwamen begroeten. Even voor half tien brandden Louis en de zijnen hun repertoire los. Fel en dynamisch, soms banaal maar toch altyd op die spontane manier, waarop alleen negers In staat zyn hun jazz te brengen. Achter de vleugel de Earl Hincs, kauwgumm! kauwend de drummer Cozy Cole, de benjamin van het or kest Arvell Shaw grijnzend aan de bas. dc clarinettist Barney Bigard. de trombonist Jack Teagarden en tenslotte Armstrong-himself verhit blazend op zyn trompet. Een stapeltje van dertig sneeuw, witte zakdoeken lag op Armstrongs stoel. Telkens na iedere solo be dekte hy zijn gezicht met één er van om dc parelende zweetdruppeltjes van zyn voorhoofd te wissen. Daar na werd de zakdoek achteloos op het podium geworpen om vervangen te worden door een nieuwe. Tevoren hebben we de jazz- konlng even te pakken kunnen kry. gen voor een kort vraaggesprek. „Ik ben 49", vertelt Armstrong, „maar in myn muziek voel ik me steeds weer jong worden. Yes sir!" En hy neemt zyn hoornen bril van de neus en lacht kindcrjyk. Dan vervolgt hy met 2yn zware schorre stem: „Mooi land, Holland. Ik ben blij weer eens hier te zijn. Het is nu zestien jaar geleden, dat ik hier voor het laatst heb gespeeld. Dat was in het Kurhaus te Schevenin- gen". Daarna verhaalt hy met iets melancholieks in zyn stem, dat het misschien dc laatste keer van zyn Huurkwestles rcntercgels ouderdomspensioen Invaliditeitswet civiele procedures arbeidswet ern- (Ing. Med Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw. Vraag: K. D. heeft de zgn. 1.— Joekes niet ontvangen in de week, waarin hij met vol loon vacantie heeft gehad. Antwoord: Wanneer de werk gever zich contractueel verplicht heeft bij vacantie het volle loon door te betalen, dan zal daarop on tegenzeggelijk ook de 1.— duurte- toeslag moeten worden uitgekeerd. Gelet op het bedrijf, waarin betrok kene werkzaam is, verdient het aan beveling, wanneer hier iets hapert, de vakvereniging in te schakelen. Vraag: F. v. d. L. wil weten of de komende 15% huurverhoging ook kan worden doorberekend aan on- Antwoord: Hoewel nu kan worden aangenomen, dat de 15% huurverhoging per 1 Januari a.s. van kracht zal worden, kan nog. niet worden meegedeeld hoe de verhou ding tot do onderhuurders zal zijn omdat de juiste toepassing van de wet nog niet is bekend gemaakt. Vraag: F. J, G. Deze vraagt hoe lang iemand, die opgeroepen wordt voor de dienst, moet wachten om naar Indonesië te worden uitgezon den. Antwoord: Hoe zich het vol gend jaar de uitzending naar Indo nesië zal ontwikkelen, kan thans nog niet worden gezegd, omdat veel. derhuurders. Een overeenkomstige -e' alles. hetgeen vraag wordt gesteld door F. M. tc d. H. V.S. kopen diamant in ons land .DEN HAAG. De E.C.A.-mis- sie in ons land heeft met de Neder landse regering een overeenkomst getroffen voor de aankoop van lo OOO karaat aan industriële dia manten. Deze diamanten worden ingekocht ten behoeve van de re- geringsvoorraad in de Ver. Staten. Na Engeland heeft Nederland de grootste hoeveelheid strategische materialen aan de Ver. Staten ge leverd van alle landen onder het Europese Herstel Program. afdeling boomkwekerij van stichting voor de landbouw DEN HAAG. Door de Stichting voor de Landbouw is een afdeling •Boomkwekerij ingesteld. Het be- stjmr wordt gevormd door vertegen woordigers van organisaties van werknemers en werkgevers in deze tak van bedrijf. HET GEBOUW VAN DE VER ENIGDE NATIES vordert ge staag. Honderden ramen telt dit imposante gebouw. Wij benijden de glazenwassers niet, die tot taak hebben de ruiten hiervan schoon te houden. Het behoort in zekere zin tot de tragiek van hen, die leiding en richting geven, hun naam verbon den te zien aan hun werk. Karl Barth is nog steeds niet zeer gesteld op „Barthianen" en van een zoge naamde „Barthiaanse Theologie*' wil hij zelf allerminst weten. Zijn volge lingen wejen er veel meer van. en dat is niet altijd bevorderlijk voor de objectieve beoordeling van de theologie, zoals Karl Barth die heeft opgegraven en verbreid. Ook Luther wilde niets weten van „Lutheranen". Tegen een Kerk. die zijn naam zou dragen, heeft hij zich altijd energiek verzet. Maar Luther heeft zijn noodlot in deze niet kunnen ontgaan en tegenwoor dig, meer dan ooit. ontwikkelt zich. vooral in Duitsland een Lutherdom, dat allerlei gevaren in zich bergt Allereerst voor het protestantisme in Duitsland en zijn. eenheid, maar ook voor alle landen, waar de Lu therse Kerk een vooraanstaande plaats inneemt. Want in Nederland moge dan de Evangelisch Lutherse Kerk op haar retour zijn elders is dat allerminst het geval. Daar over willen wij ons verheugen, maar het kan ook tot bezorgdheid aanleiding zijn. Martin Niemöller heeft onlangs in een vergadering van de Bc- kenntnis-Kirche te Frankfort a. M. ernstig gewaarschuwd voor een zo sterke accentuering van het confes- sionalisme. als thans vanwege de Lutherse Kerken in Duitsland ge schiedt. Hij ziet hierin een duide lijke belemmering voor de zo nood zakelijke eenheid der Duitse Evan gelische Kerk en haar ontwikke ling. Voor die waarschuwing is alle reden. De Lutherse Kerken in Duitsland hebben met grote haast de „Verenigde Duitse Lutherse Kerk" tot stand gebracht, die een eigen kerkorde heeft verkregen. Het is voorts een publiek geheim, dat vorig jaar op de Synode te Eisenach, waar de eenheid der Duitse Kerk tot stand kwam. bis schop Wurm al zyn krachten heeft moeten inspannen om een uiteen gaan van Luthersen en Hervorm den te voorkomen. De vraag doet zich daarbij voor. waarop zich dit Lutherse streven eigenlijk baseert. Dit kan nimmer zijn op hetgeen Luther zelf heeft gewild of bedoeld. Integendeel. Zijn naam mèg. zo beschouwd, zelfs geen wervende kracht hebben. Veel eer komt het hier vandaan, dat men zich beroept op het feit, dat de Lutherse Kerk in Duitsland de helft van het protestantisme al daar omvat. Dat is misschien juist, wanneer men althans de ongetelde vluchtelingen er bij telt. Maar ideologisch verkrijgt het Nieuw- Deze week: Cin Kerk en Wereld Lutheranisme zijn aanspraken uit de stelling, dat de Lutherse Kerk de alleen-ware Kerk is. omdat zij over de eenheid der leer beschikt. Eén der Lutherse woordvoerders heeft het aldus gezegd- „Voor ons is er maar één mogelijkheid tot kerkregering met wettige bevoegd heden ten opzichte der belijdenis en der cultuur, namelijk in een Verenigde Lutherse Kerk en niet in een Kerk met de geünieerde en gereformeerde broeders". Dit zei Brunotte. die met de president der D.EK-. de Lutherse bisschop Dibe- lius. de leiding heeft van de kan selarij der Duitse Evangelische Kerk.... Het is duidelijk, dat wanneer in het midden der D E K. één groep een monopolie-positie nastreeft dit niet ten goede kan komen aan het geheel der Duitse Kerk en van het Duitse Protestantisme. Maar in dit Lutherse streven kol men ook andere tendenien nog naar voren. Wellicht nergens beter en inten siever dan in Duitsland, hebben de grote geestesstromingen hun weg gebaand naar de wereld Duitsland is de bakermat van Rationalisme en ..Aufklarung" Er is de eeuw ge weest van het Idealisme van het Classisisme en Goethe, die tot Eckermann zei: „Moge de mense lijke cultuur steeds verder gaan en de natuurwetenschap zich ontwik kelen en de menselijke geest zich verbredenboven de grootheid en cultuur van het Christendom zoals het in het Evangelie licht en schemert, zal het nimmer kunnen uitkomen-" En er kwam ook de ..eeuw van de arbeid", van dc protestantse we tenschappelijke theologie, het on derzoek van Biibel en godsdienst. Men kan moeilijk ontkennen, dat dit alles in Duitsland een begin vond. een voortzetting ook. noch ook. dat het niet zeer bevruchtend heeft gewerkt, overal in de wereld van de geest. Het schijnt daarom wel eens. alsof de Lutherse Kerk tot achter deze tijden en terrei nen wil terugkeren. Zonder daar bij te beseffen, dat hoe meer de Kerk zich in haar. eigen confessie opsluit hoe verder zij van het volk verwijderd raakt. Dan wordt zij een Kerk der minderheid De grote massa der Duitse Protestanten weet van de Kerk weinig of niets en staat er ongeinteresseerd tegen over. Daarom mag de Kerk zich haar weg naar het volk nooit ver sperren door een star doctrinisme, door dwang tot confessie en dwang in een bepaalde kerkelijke orga nisatie. Daarom is het verheugend te ontdekken, dat niet alle Lutherse Landskerken zich bij het Lutherse blok hebben aangesloten. De Kerk in Oldenburg en Wlirttemberg heeft zich verre gehouden. Het zou zeer te betreuren zijn. indien de eenheidsgedachte niet gerealiseerd kan worden door het drijven van een overheersende groep, die in wezen slechts een machtspositie nastreeft Zeker in het Duitsland van onze dagen kan dit slechts ontbindend werken op een volk. dat toch reeds, zozeer in ontbinding isl by de Ronde Tafel Conferentie ook op dit punt wordt bereikt Wellicht worden het volgend Jaar wel heel weinig of in het geheel geen dienst plichtigen meer uitgezonden. Laat ons hopen, dat dit laatste het geval is. V ra a g: Mevr. C. A P.-H. wil graag weten of toeslagen worden toegekend op weduwenrente, welke wordt verleend ingevolge de bepa lingen van de Ongevallenwet 1921 «Antwoord: Ue renten, dus ook de weduwenrente toegekend inge volge de zojuist genoemde wet, zijn gebaseerd op het loon. dat werd ver diend in het jaar. voorafgaande aan de dag van het ongeval. Op deze renten wordt op dit ogenblik nog geen toeslag verstrekt. Vraag: H. v. W. voelt zich o.m enigszins bezwaard door het be drag dat hij heeft moeten bijbeta len toen voor hem een paar steun zolen waren gemaakt. Ant woord: Het verlenen van vergoeding door Ziekenfondsen o.m. voor de aanschaffing van steunzolen geschiedt naar regelen, welke voor alle erkende Zieken fondsen gelden. Het Fonds, waar bij men is aangesloten, zal precies inlichten hoe de berekening is ge maakt. Indien men bezwaren heeft nadat de inlichtingen zijn verkre gen kan men zijn bezwaren schrif telijk indienen bij de Ziekenfonds raad. Herengracht 510. Amsterdam leven is, dat hij In Nederland op treedt. „Time is short and lifo is short", voegt hij er meewarig aan toe. „Maar ik heb nog krachtige longen, soepele lippen en een sterk gebit", zegt hy later, tcrwyl hy zyn witte tanden blootlacht, ..you never know". Prompt daarop laat hy een trom petsalvo de zaal in knetteren. Arm strong is nog wel tot iets ln staat, al ts hy niet geheel de oude meer. Maar dat komt niet door zyn leef- tyd. Zyn spel heeft méér geleden door de verderfeiyke invloeden van de moderne commerciële muziek in Amerika. Zyn glorietyd dateert uit do jaren 1925—1928 toen hy zyn grootste opnamen maakte* Te spoedig werd Armstrong, die als neger altyd tegen het blanke ras heeft opgezien, over het paard ge tild. Hy bemerkte, dat het blanke publick hem ging waarderen en zelfs verafgoden, en dat men ge steld was op meer schrille effecten, geschreeuw en hoge tonen; steeds weer hoger. Hy gaf toe aan de gril len van het blanke publiek en ver. loor daarbij zyn oorspronkeiyko eenvoud. Nu, na de oorlog, is Armstrong weer enigszins in het oude spoor beland, hoewel zyn comerciëlo periode hem geen goed heeft ge daan. Toch valt er In zyn muziek nog veel te bespeuren van dc oude New-Orleans-style; op bepaalde momenten is hy weer geheel zich zelf en weet hy door zyn oer-kracht en onuitputtelijke improvisatorisch vermogen weer do sfeer van do oude jazz tc scheppen. Armstrong sluit zUn ogen, wan neer hy speelt. Hy blyft staan, of schoon cr een stoel voor hem is klaargezet. Dan richt hy de goud- schitterende trompet omhoog. Het is in het nummer „Some day", dat de jeugdige bassist Arvell Shaw zó in extase geraakt, dat de snaren van zijn instrument bezwijken en de studioknecht in aller haast met een andere bas komt aandragen. Gedurende twee jaar speelt Armstrong nu met zyn klein orkest. Twee jaar, waarin veel ten goede is gekeerd, doch niet alles. In Barney Bigard, die vroeger by Duke El lington speelde, en Jack Teagarden, heeft hy een paar uitstekende mu sici gevonden, die echter niet die spontaniteit aan de dag kunnen leggen als een neger. Wanneer deze krant ln uw bus giydt, is „the king of the trumpet" met zyn orkest reeds lang per vlieg tuig naar Milaan vertrokken. Time is short and life is short. Misschien zien we Armstrong nooit meer. Schooljeugd ingeschakeld bij kinderpostzegelactie AMSTERDAM. Alle rectoren, directeuren en hoofden van inrich tingen voor gymnasiaal-, voorbe reidend hoger-, middelbaar-, nijver heids-, uitgebreid lager- en lager onderwys in Nederland hebben per post het verzoek ontvangen mee te werken aan de kinderpostzegel- actie „Door het kind voor het kind" tussen 5 en 12 November a.s. Behalve door dc verkoop van kin derzegels kunnen de scholen hun steentje bydragen door ouders, fa milieleden en buurtgenoten te vra gen bestellingen op tc geven voor de speciale kerst- en nieuwjaar- kaarten. kinderkaarten of bloemen- kaarten. De kinderzegcl en -kaartenactie vormt jaarlyks een grote bron van inkomsten voor dc byna 350 kinder sanatoria, ziekenhuizen, weeshul zen, vacantickolonles, kruisvereni gingen en doofstommen- en blin- deninrichtingen voor kinderen, die ons land telt. Er zyn pryzen beschikbaar ge steld, waaronder een 14-daagse reis naar Zwitserland, een vacantie van 7 dagen in Nederland en een school reisje van 1 dag, alle berekend op een gehele klas. Een extra-prys, in de vorm van een 3-daagsc reis naar België, wordt toegekend aan die klasse, die gemiddeld per leerling het hoogste aantal bestellingen heeft geplaatst. Dr. Baruch gehuwd met baronesse Mackay NEW YORK. Dr. Herman Ba- ruch. de voormalige Amerikaanse ambassadeur in Den Haag is héden in het huwelijk getreden met Anne Maria baronesse Mackay. De plech tigheid vond plaats op het landgoed van dr. Baruch in de omgeving van New York. Pietro Ncnni en zijn communis tisch georiënteerde socialistische partij hebben geëist, dat de Itali aanse regering zich afkeert van het Atlantisch pact en een politiek aanvaardt van „collectieve veilig heid en progressieve ontwapening". Regering zal bemiddelen in Amerikaanse staking WASHINGTON. Bijna ten mil- lioen Amerikaanse mijnwerkers zijn thans vijf weken in staking, omdat zij een nieuw arbeidscontract wen sen. De werkgevers hebben John Lewis, hun leider er van beschul digd, dat hij de industrie wil onder mijnen „in zijn waanzinnige wed loop naar de macht" en zij hebben onderhandelingen met dc werkne mers gestaakt. De federale bemid delaar Cyrus S. Ching zal de par tijen nu uitnodigen -voor een bespre king on Maandag a s. Deskundigen hebben voorsDeld. dat snoed:g in totaal twee millioen mensen zonder werk zullen zijn, wanneer de stakingen nog een weck tien dagen voortduren. De kolen- voorraden slinken snel. Reeds heb ben de centrale spoorwegen van New York aangekondigd, dat zij hun diensten moeten inkrimpen. Begrijpelijk protest OSLO. De Noorse communis tische partij heeft heden de voor zitter van het Noorse parlement in een protestschrijven medegedeeld, dat het feit. dat de partij met de 100.000 op haar uitgebrachte stem men bij de jongste verkiezingen geen enkele zetel in het parlement heeft gekregen. ..een belediging van de democratie" is. Aangedrongen wordt op wijziging van de ..onde mocratische kieswet Voor 150 ze tels in het parlement werden in totaal 1.750.000 stemmen uitge bracht. Te Rome is de arrestatie be kend gemaakt van twee Zwitsers en negen Italianen die fijn goud. juwe len en horloges uit Zwitserland naar Italië hebben gesmokkeld.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 5