Pallas Atheneschool gaf weg aan voor onderwijsvernieuwing „Regering, zeg eindelijk eens: Wij garanderen" Noteert u even St. Ansfriduskerk kreeg nieuwe ramen Vrijzinnig Hervormde hebben een tweede predikant Strijd om de mens Kunstenaars uit Laren exposeren Russen blijven in de Verenigde Naties soed r,rk 2 Maandag 24 October 1949 Vijfde lustrum geeft reden tot feest Dezer dagen was het 25 Jaar gele den. dat de Schoolvereniging Pallas Athene" haar moeizame maar suc cesvolle arbeid begon voor de ver nieuwing van opvoeding en onder wijs. De invloed die zij heeft uitge oefend als school en door woord en geschrift van de leiding, over schreed de landsgrenzen. Voortgekomen uit de School voor Wijsbegeerte, wilde zij de gunstigste sfeer scheppen, waarin kon worden opgevoed,, d.w.z. waarin de voor waarden worden geschapen voor een alzijdige ontwikkeling der menselijke eigenschappen. Niet alleen die van het verstand, maar ook van lichaam en ziel. Karaktervorming betekent meer dan eenzijdige scholing van het intellect. Het kind moet gelegenheid krijgen tot de meest omvangrijke zelfwerkzaamheid, welke vanzelf voert tot spontane activiteit en sa menwerking. Begonnen als een lagere school, die in aanmerking kwam voor rijks- en gemeentelijke subsidie, werd al spoe- ig een reeds werkzame voorberei dende Montessorischool aan deze verbonden. Later, in samenwerking met de Werkplaats in Bilthoven en de U.L.O. Afd. van de Bussumsche Montessorischool werd een voortge zette afdeling die wettelijk de naam ULO. kreeg, maar officieus I.V.O. (Individueel Voortgezet Onderwijs) heette, aan de lagere school toege voegd, waardoor een geheel ontstond, dat kinderen van 3 tot 17 a 18 jaar kon opvoeden. Teneinde te zorgen, dat de toegang naar de Universiteit niet was versperd, werd de gelegen heid geschapen, de leerlingen, die daarvoor in aanmerking kwamen, via het 4e en 5e leerjaar van het Baarnse Lyceum een einddiploma H B S. te bezorgen. De school was al vroeg aangeslo ten bij de New Education Fellow ship en vertegenwoordigd op buiten landse congressen. De Nederlandse Afdeling onder voorzitterschap van de leider der P.A.S.. de heer J. H. Bolt, gaf een tijdschrift uit „Ver nieuwing", later onder dezelfde naam voortgezet door de werkge meenschap voor Vernieuwing en Op voeding en Onderwijs. (W V.C.). Een tweejarige cursus werd opgericht voor de vorming van medewerkers bij het nieuwe onderwijs. Congres sen werden gehouden ert tentoonstel lingen georganiseerd Dat na dc oorlog algemeen de kreet om Vernieuwing van opvoeding en onderwijs werd aangeheven. Is mo gelijk geweest, mede dank z(j het In tensieve werk van de Pallas Athene School en zUn medewerkers. Talrijke belangrijke personen in Amersfoort en daarbuiten hebben zich voor dit werk geïnteresseerd en hebben het moreel en financiëel ge steund. EEN FUSIE Voor de eenheid van het moderne onderwijs in Amersfoort was het een heuglijk feit toen per 1 Mei 1944 zich GRAND THEATRE. „Mariandel" 18 jaar. Zondag 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Dag. 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondag, 23 Oct. 's mor gens 10.30 uur. Speciale ver toning „Lassie komt thuis". Donderdag, 27 October, 2.30, 6.45 en 9 uur: Vertoning film „Rubens". Donderdag, 3 Nov, 8 uur. Optreden „Metropolitan Ballet op London". CITY THEATER. „Het onstuimig Blondje" 14 jaar. Zondag: 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Dag. 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER. Van Vrijdag t/m Maandag „De avonturen van O'Flynn" 14 jaar. Van Dinsdag t/m Donder dag „De Pioniers" 14 jaar. Zondag: 2.00, 4.15, 645 en 9 uur. Dag, 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK. Van Vrijdag t/m Maandag „Lassie komt thuis" a. 1. Van Dinsdag t/m Donderdag „Song of Love" 14 jaar. Zondag: 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Zaterdag: 2.30, 6.45 en 9 uur Ov. dagen: 2.30 en 8 uur. 24 Oct. Gebouw Ver. v. Vrijz Herv. Inst. v. Volksontwikkeling. A. Landers „Woninginrichting". 8 uur. Amicitia. De Haagse Comedie „Zeg het aan Margaret", 8 uur. de fusie voltrok tussen de Amers- foortse Montessori Schoolvereniging en de P.A.S., sinds welke datum het onderwijs aan de L S. geheel volgens de Montessorimethode gegeven wordt. De oorlog heeft de school grote schade toegebracht. Zij werd enige jaren uit haar eigen milieu verdre ven en verloor een grote hoeveelheid kostbaar leermateriaal, werkstukken van de leerlingen en belangrijke boe. ken. Het ergst was, dat zij geheel uit haar verband werd gerukt en ge noodzaakt was van haar oorspronke lijke werkwijze af te wijken. Deze noodtoestand is gelukkig thans weer voorbij maar nu lijdt de Vereniging onder een nijpend ruimte tekort, waarin maar steeds niet op de juiste wijze wordt voorzien. Op verschillende plaatsen van de stad onderhoudt zij op heden drie Voorbereidende klassen. De lagere school en de IVO afdeling zijn nog steeds gevestigd Heinsiuslaan 1 in het door architect Versteegh ontwor pen gebouw. Leerlingen, oud-leerlingen, perso neel. bestuur, ouders en belangstel lenden zullen op Vrijdag 28 October a.s op eenvoudige wijze het 25-jarig bestaan der school gedenken Hierbij zal tevens mej. E. F. van Dorp worden gehuldigd, die op 1 September j.l. gedurende 25 jaar bij het Montessori-onderwijs te Amers foort werkzaam was. Na afloop van deze huldiging, welke des namiddags te half drie in de Sociëteit Amicitia zal plaats vin den zal er gelegenheid zijn mej. van Dorp geluk te wensen. (Hoewel wij reeds over het jubi leum van de P.A.S. schreven, achten wij de inhoud van dit officiële com munique tè interessant om het onze lezers te onthouden. Red.). De parochiekerk ,.St. Ansfridus" aan de Jacob Catslaan op de Berg heeft nieuwe gebrandschilderde ra men gekregen. Lange tijd is de pas toor van deze parochie bezig ge weest om dit plan te verwezenlijken. Enkele parochianen stuurden giften, zodat men kon overgaan tot het plaatsen van de ramen. De hele week stond het voorste gedeelte van dc kerk aan de buitenzijde in de stijgers om de oude ramen door nieuwe te vervangen. Het zijn vijf ramen, waarvan er drie gebrand schilderd zijn en twee van glas en lood zijn. De gebrandschilderde heb ben alle drie een aparte voorstelling. Het middelste stelt de Koninklijke stamboom van Chrustus voor, uit gebeeld in een boom, op welks tak ken de voorwaarden van Christus zitten. Het linkerzijraam stelt de Joodse profeten voor, die allen een boek in de hand houden, terwijl het rechterzijraam bestaat uit de hei dense profetessen, die elk een of ander voorwerp in de hand houden, dat duidt op de komst en het lijden van de Verlosser. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 222. Zo verglijden de jaren. De „Vliegende Hollander" blijft de schrik der zeeën en nog steeds staat schipper Van der Decken als een spookverschijning op de campagne Dan in het voorjaar van 1949 bezeilt het ongeluks schip het eiland, van waar het driehonderd jaar geleden zijn einde loze reis is begonnen. Van der Decken staart naar de rotsachtige kust en strijkt zich peinzend over het voorhoofd. Hoe vreemd ziet eiland er nu uit! Hoge masten staan op de bergtoppen; zonderlinge voor-1 werpen zweven door de lucht. Van der Decken lijkt uit zijn verdoving te ontwaken en gaat in zUn journaal bladeren. Jan Robertsz komt zijn hut binnen en Van der Decken vraagt I hem of hij die vreemde geluiden ook heelt gehoord. Er bromt iets in de lucht Adr. Schuurman benoemd in Den Haag De kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenhage heeft, behoudens goedkeuring der notabe len, benoemd tot organist-cantor van de Maranathakerk, aldaar, de heer Adr. C. Schuurman, organist van de St. Joriskerk in Amersfoort. Een automobilist, die zijn ver voermiddel binnen 10 meter van een autobushalte parkeerde, werd geverbaliseerd. De politie trad tijdens het afge lopen weekeinde in drie gevallen als vrederechter bij huiselijke onenig heden op. VIA NEDERLANDS MEEST NOORDELIJKE HAVEN, Delf zijl, worden aardappelen geëx porteerd naar diverse landen met een groot aardappel tekort, zo als Portugal en Spaans-Marok- ko. Enige schepen liggen in de haven gereed om volgeladen te worden. Openbare leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 2—5 u.; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur; Uitlening voor kin. deren: Woensdag- en Zaterdagmid dag van 2.304.30 uur; Leeszaal dagelijks van 1012.30 en 25 uur bovendien Dinsdag, en Vrijdag avond van 710 uur. R.K. Openbare Leeszaal, Wijers- straat 2. Geopend van 101 uur en 2.305.45 uur. Maandag en Vrij dag 79 uur. Uitlening van 11 12.30. ISAAC PATCH, een Amerikaan se diplomaat, die Zaterdag uit de Tsjecho Slowaakse hoofdstad werd uitgewezen, met zijn gezin bij aankomst voor het hotel te Frankfurt. V.l.n.r.: Mevrouw Patch met Helen, Penelope, Eli za en Isaac Patch. (Anp-telefoto) Personeel Borenfabriek vierde feest Het eerste optreden, in het K.A.B. gebouw, Zaterdag il. van „The Drili Breakers" bestaande uit het perso neel van de Borenfabriek te Amers foort. is een groot succes geworden voor dit nog jonge gezelschap. De voorzitter der P.V. „Bofa", de heer Beem, die deze avond opende, kan zeer tevreden zijn over zijn troep, evenals de directeur, de heer Van Vollenhoven, die ook even ten tonele verscheen voor een kort wel komstwoord en niet na kon laten te vertellen dat het hem getroffen had het gezelschap soms 4 A 5 avonden per week eendrachtig te horen re peteren. Wat de spelers betreft, allen hebben het uiterste gegeven. De ziel van het gezelschap, Co Zegwaard, was geweldig op dreef vooral als hij met zijn sappig Amsterdams taaltje bezig was. waarvoor hij menig open doekje in ontvangst mocht nemen... - - Ook Piet Cornel kon op een goed en j n w^s beheerst debuut terug zien. De con- ferencier Lou van Walsum. gaf vlot zijn moppen ten beste, verheugend was het, dat er maar weinig moppen een baard hadden. Zeer aardig wa ren de likken uit de pan aan het adres van sommige aanwezigen. Al met al een prachtige avond, die veel beloften inhoudt voor de toe komst. Na afloop was er nog bal onder leiding van de heer J. Goverts met muzikale medewerking van „The Night Breakers". Dagblad voor Amersfoort Bevestiging en intrede van ds. M. C. van Wijhe In het speeltuingebouw aan de Zonnebloemstraat werd gistermid dag ds. M C. van Wijhe, overge komen van Huizen (N.H.) door Ds. van Royen bevestigd als tweede predikant van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden te Amers foort. Ds. van Wijhe, em. predikant, die door mr. Fruin, voorzitter van de Vereniging, geschetst werd als een man vol vitaliteit nog, die zijn le ven in de dienst van het Evangelie heeft gesteld en vandaag dit nieu we werk aanvaardt, met een groot verlangen om ook verder dit Evan gelie uit te dragen. Ds. van Wijhe is speciaal belast niet de arbeid in het Soesterkwawrtier. Sedert ge ruime tijd worden daar geregelde bijeenkomsten der Vereniging ge houden. Het bezoek aan die bijeen komsten was gering. Een kleine I kern van getrouwen. Maar dat was niet wat men voor ogen had. Men wilde in deze dichtbevolkte wijk de massa bewerken. In ds. van Wijhe, de man met rijke ervaring i met zeer vooruitstrevende ideeën hoopt men de man te hebben ge- I vonden die door persoonlijk con tact weer het verlangen naar het Evangelie zal weten te wekken. Wanneer men tezamen komt om een nieuwe predikant uit te zenden m een nieuw stuk werk, aldus ds. Examens Bij het laatste te Utrecht gehou den examen uitgaande van de Alg. Stenografen Bond slaagden voor het examen Machineschrijven dipl. A de dames T. M. J. W. Blom, T. M. Stalenhoef en W. Wolfswinkel, H. M. Hilgersom, H. M. v. Mourik de heren S. v. d. Bos, D. Koelewijn P. v. Nes, W. F. v. Ooik. T. Smits en T. Valkenburg (Scherpenzeel) Machineschrijven dipl. B. de heer H. Kok (Bunschoten). Stenografie Ned. (130 letter gr.) de dames A. Adams. M. J. van Baaren, M. Cramer, H. van Nek (Njjkerk) M. M. Hooghordel, G. M. 't Sas en C. J. M. Stoopendaal. Stenografie Engels: mej. C. J. M. Stoopendaal. AANVULLINGS AGENDA Aanvullende agenda voor de Openbare Vergadering van de Raad op Dinsdag, 25 October om 19.00 uur: Voorstel tot aahkoop van grond, gelegen nabij de Celsius- slraat en aan de Steffensonstraat van P. K. van Eykelenburg. Voor stel tot wijziging van de Bezoldi gingsverordening Gemeenteperso- neel 1949 en tot vaststelling van een studietoelageverordening. De politie bekeurde Zaterdag een melkhandelaar uit Hoogland, die een kind beneden de 15 jaar werk had laten verrichten. velen leeg en vèrdord zijn? Wij komen er niet uit. En toch het blijft zo, dat de vel den wit zijn om te oogsten. Deze wereld heeft ook zijn honger naar het geloof, zou zo graag willen en kunnen geloven, 't Is als met een uitgehongerd mens, hij heeft zich op zo'n laag niveau ingesteld, dat ij denkt, dat die armoe gewoon is. Men durft iet meer te geloven in Christus liefde. Maar: wij willen voortgaan. Om betere dingen te doen, is deze tijd rijper dan ooit te voren, besloot spr. Zich rich tende tot ds. van Wijhe, wees spr. op de bijzondere roeping en de bij zondere arbeid die hem wacht. Het Soesterkwartir heft zijn eigen ge aardheid, d.i. die van de grote woonwijken in de steden. Dat werpt een probleem op, dat nóch de Staat noöch de kerk heeft op gelost totnutoe. Er zullen veel contacten gelegd moeten worden. Er zal veel moeten worden gedaan om Christus wil. Na de bevestiging zong de ge meente de nieuwe herder en leraar de zegenbede uit Psalm 121 4 toe. Ds. van Wijhe richtte zich dan tof de schare met het woord van Paulus: Ik zoek niet het uwe, maar u. We zijn, aldus spr. niet geko men om materiele dingen. Dan zou het Soesterkwartier misschien ook niet de gunstigste plaats zijn. Ik ben wel gekomen met iets bijzon ders. Dat is, dat je het zo maar Bezinningsbijeenkomst van Humanistisch Verbond Onder de titel „De strijd om de mens" ontvouwde de heer H. de Waard uit Utrecht Zondagmorgen op de bezinningsbijeenkomst van de plaatselijke gemeenschap van het Humanistisch Verbond zijn opvat tingen over ontwikkeling en ont wikkelingsmogelijkheden van de mens. De strijd om de mens, d.w.z. om de betere, idealere mens is tot nog toe met zeer gering succes gevoerd. De jongste oorlog heeft weer eens duidelijk gemaakt, tot welke beest achtigheden de mens nog steeds in staat is. In de Middeleeuwen zag men die strijd als een kamp tussen God en de duivel om de mensenziel. Het Humanisme ziet de strijd zich niet buiten, doch in de mens af spelen. Daarmede wordt de verant woordelijkheid op de mens zelve ge legd; het leven wordt er moeilijker, maar ook mooier door. Terwijl het Christendom de verlossing van de gevolgen van de zondeval slechts mogelijk acht door het „plaatsver vangend offer" van Christus, ziet het Humanisme deze verlossing als een langzame ontwikkelingsgang van de mens, als een voortschreden door eigen kracht. Dat wil niet zeggen, dat deze ontwikkeling zich louter met behulp van verstande lijke vermogens, van wetenschap en techniek, realiseert, van welke opvatting het Humanisme veelal wordt beschuldigd. Nodig is een vertrouwen, dus geloof in de op gaande lijn der ontwikeling van het mensdom, een geloof, dat uiteraard niet bewijsbaar is, doch een mystie ke grond heeft; het geloof, dat we niet alleen dragers van een vrese lijk verleden zijn, maar ook van een heerlijk toekomst. Aan het eind van de ontwikkelingslijn ziet de huma nist niet het Koninkrijk der Heme len, doch de mens. Hier spreekt niet de hoogmoed van de humanist, maar zijn geloof, dat de ware mens nog in een zeer verre toekomst ver borgen ligt. Wanneer wij van de 240.000 jaar, die de mens wellicht al op deze aarde bestaat, een 6000 jaar uittrekken voor de typisch menselijke ontwikkeling, dan zou het toch arrogant en bekrompen zijn, te denken, dat we nu al volle dig mens'zijn. Zonder de situatie van de huidi ge mens rooskleuriger af te schil deren. dan zU zich in werkelijkheid aan ons voordoet, wist spreker toch z(jn hoorders op te wekken tot een optimistische houding ten aanzien van de toekomstmogelijkheden, waarvoor wy hebben te strijden, zich daarbij herhaaldelijk beroepen de op uitspraken van de bekende utopistische Engelse schrijver H. G. Wells. Spreker besloot zijn boeiende voordraent met het ernstige woord van de landelijke voorzitter van het Verbond: „Wij humanisten roepen u op tot een zware en moeilijke strijd". van Roye, is er alle reden zich af niet vindt en dat je het ook niet te vragen: Waarom worden hier verdient. op aarde predikanten uitgezonden? Het antwoord zou luiden: Om zaaier te zijn. Dat antwoord is vol komen in overeenstemming met de omstandigheden van een mens, die z:ch geroepen weet. Maar het roept wel problemen op. Zoals we hier zitten b.v in een gebouw, dat geen kerk is. Dat zijn problemen van organisatorische aard. Dat wij een „vereniging" en Ben je tevreden met je zelf? Ik ook niet. Maar dat kan anders wor. den. 't Is heerlijk, dat het Evange ls zo rijk is. dat we allen kunnen drinken en allen verzadigd wor den. Laat ons dienen van God zijn op de enig mogelijke manier: het dienen van elkander. Mr. Fruin bracht hierna de dank der vereniging voor de overkomst van ds. van Wijhe over. De N.P.B. gc-en „gemeente" zijn, in de tradi-1 van Huizen was vertegenwoordigd tlcJi?Ae betekenis. door zijn voorzitter, de heer Flier. Wij weten ons, aldus spr., gees telijk een deel van de kerk aller eeuwen, waarvan Jezus Christus het hoofd is. Wij hebben geleerd over de vormen heen te grijpen naar Hem. Dit is het benauwende vraagstuk: Wat doen wij met de verbonden heid van Christus in deze wereld- Wat willen wij bereiken. Wat zijn de mogelijkheden? Het antwoord willen wij geven met het tekst woord van vanmiddag: „Sla de ogen op en zie. de velden zijn wit om te oogsten." De snelle groei van het Christen dom in de tijd der apostelen was een gevolg van de honger naar God, die toen zeer hoog was. Is deze honger naar God. er van daag? In de oorlogstijd ja. Wat was dat: honger naar God of. angst voor het gruwelijke, leven? Is het niet zo, dat er vandaag Met Gezang 147: „God roept ons broeders tot de daad" werd de dienst beëindigd. Ons dagelijks teveel Op het kruispunt Nederberg ont stond hedenmorgen een aanrijding. Een veeauto werd by dit ongeluk ernstig beschadigd en moest door een takelwagen worden wegge sleept. Zaterdagmiddag ontstond op de Markt een vechtpartij tussen twee marktkooplieden. De een diende zy'n belager een klap in 't gezicht toe, waarna de politie de beide mannen naar het bureau opbracht en proces verbaal opmaakte. Zes personen, die „zich tegen de wil van de bewoners" in een portiek ophielden, werden bekeurd. Op het moment dat het zestal werd be trapt, was de regen reeds opgehou den Het was 't klein, maar zich van de waarde van de kunst bewust gezel schap, dat Zaterdagmiddag in het Bloklandtsgasthuis bijeen was om kennis te nemen van de geëxposeer de werken van een groep Larense kunstenaars. De jongste uit deze groep kunstenaars is de Amers- foorfse Erika Foest. Burgemeester Molendijk was be reid gevonden deze expositie te openen. Voor hij aan het woord kwam zette één van de exposeren- den, de beeldhouwer Joh. G. Wert- heim, het doel van deze tentoon stelling uiteen. Hy sprak er voorts zijn verheugenis over uit, dat de burgemeester bereid was gevonden enkele woorden ter inleiding te spreken. De burgemeester zeide het een hachelijke onderneming te vinden over schilderkunst te praten. Alle toelichtingen, prateryen en inleidin gen zyn daarbij eigenlijk uit den bo ze. Het is beter het visuele op je te laten inwerken. Toch meende de heer Molendijk het een en ander over het tentoongestelde te moeten zeggen. Zo had hem vooral het werk van de beeldhouwer Joh. G. Wertheim door zijn rijpheid getrof fen. Bij zijn bezoek vooraf, had de burgemeester zijn prognose gesteld. En het is zoals hij het zich heeft gedacht. Daar is dan de reeds in zijn werk tot volle rijpheid gekomen beeldhouwer uit het Larense, die een aantal jongeren tot activiteit heeft aangewakkerd. Dit viertal jonge kunstschilders exposeert nu. In hun werk is het onstuimige te onderkennen en geven zy uiting aan hun opvatting, dat wij in de tijd waarin wij leven ook de taal van die tüd moeten spreken. Het is een nie- we tfld waarin deze jongeren zich de geroepenen voelen. En uit hun werk spreekt dikwijls de triestheid, de ongeremdheid, die de jeugd vay de 20ste eeuw kenmerken. De bur gemeester liet daarop het werk de revue passeren. De aanwezigen heb ben daarna no? enige tyd aandach tig" de geëxposeerde werken in ogenschouw genomen. Indisch gepensionneerden vragen om verlossend woord over pensioenen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. „Regering, neem de onrust, die met dc dag stijgt, uit onze harten weg. Spreek eindelijk eens het verlossende woord: „Wy ga- randeren, dat alle Indisch gepensionneerden er zeker van zullen kunnen zijn, onder alle omstandigheden het hun toekomende pensioen te blijven ontvangen". Deze kreet klonk Zaterdagmiddag herhaaldelijk door de Dierentuin, waar tweeduizend personen, leden van de Bond van Gepen, slonneerde Burgerlijke Landsdienaren en Locale Ambtenaren In Ned.. Indië, bijeengekomen waren voor een protest-bijeenkomst. Mèt hen wa ren gekomen vier Kamerleden, elk een andere politieke partij vertegen woordigende, die om het hardst verzekerden, dat èn regering èn volks, vertegenwoordiging zich bewust zjjn van de onrust en de noden en voor de belangen van dezo gepensionneerden zullen opkomen. De zaak, waarom het gaat Is dui delijk: Niemand weet nog, door wie na de overdracht van de souverei- niteit aan de Verenigde Staten van Indonesië de pensioenen uitgekeerd zullen worden, verworven door diensten te verrichten ten behoeve van de toenmalige Nederlands-In dische regering. Het Is natuurlijk mogelijk, dat overeengekomen wordt, dat de nieuwe staat deze betaling voortzet, doch de gepen sionneerden schynen hierin niet veel vertrouwen te hebben, want zij wensen van de Nederlandse rege ring een garantieverklaring. Het valt dan ook te betwijfelen, of de geruststellende woorden, die dr. W. L. P. M. de Kort van de K.V.P. ter vergadering sprak, de gewenste uitwerking zullen hebben. „Als de nieuwe souvereine staat de ver plichtingen, die zy op zich nam, niet na zou komen, zou zij zich declas seren onder de geordende staten en allerwege de achting verliezen. Maar, voegde hy er direct aan toe, „al® die déb&cle mocht komen, dan zal de Nederlandse regering stellig tussenbeide komen". Ook de heren Van de Wetering, Stufkens, Korthals, Kamerleden van resp. de C.H., P.v.d.A. V.V.D., verzekerden de vergaderen, den, dat hun partyen voor de be. langen van de rond 20.000 betrok- kenen zullen opkomen. Alle toespraken, ook de heren D. van der Zee en bondsvoorzitter P. F. de Korte voerden het woord, werden samengevat in twee moties, bestemd voor de Staten-Generaal. In de eerste wordt de aandacht ge vestigd op de onzekerheid van de uitbetaling der pensioenen, welke wordt aangewakkerd door de ga rantieverklaring der Nederlandse regering, die wel garandeert de pensioenen van hen, die op 1 Maart 1942 ln dienst waren en na 1 (Ing. Med.) lis overtollig maagzuur l) doet terugdeinzen voor iedere hap eten. dan ls het ver met U gekomen. Want trage eters zijn gerede slachtoffers van allerlei kwalen. Daarom moet ge Ren- nies nemen. Niet als regelmatig te slik ken medicijn, want dat is met Digestif Rennle niet nodig. Alleen maar bij zo'n aanval van brandend maagzuur, of als ge iets eet, dat U wat zwaar op de maag ligt. 'n Wonder, die uitwerking van een of twee Rennles. gewoon gesmolten op de tong. En nog lekker ook! In te ne men zonder water of wat ook, altijd en overal, ongemerkt, als ge maar zorgt steeds een paar Rennies bij de hand te hebben. Dames hebben ze in haar hand tas - heren ln hun vestzak. Een ideaal middel, waarmede eigenlijk alle klachten over brandend maagzuur tot het ver leden zouden behoren, als Iedereen zich maar by Rennies hield. Biyft gij in leder geval niet achter. Uw apotheker en drogist hebben Rennies voorradig. Augustus 1945 ln Indonesië daad. werkeiyk hebben meegewerkt aan de wederopbouw van Indonesië, ter- wijl de grote groep, die vóór 1 Maart 1942 werd gepensionneerd, dan wel na 1 Augustus 1945 om welke reden dan ook niet aan deze wederopbouw heeft meege werkt nog „in de mist loopt". In deze motie wordt er dan ook met klem op aangedrongen, dat de garantie wordt uitgebreid tot alle gepensionneerde Indonesl. sche landsdienaren en locale amb tenaren. De tweede motie vestigt de aan dacht op de verminderde koop. kracht van de Nederlandse valuta, die het voor de Indisch gepension neerden onmogelyk maakt zich maatschappelijk te handhaven op het niveau, waarop de pensioenen oorspronkeiyk waren ingesteld. Men wyst dan nog op de in Februari door de regering gedane toezegging tot spoedige verhoging van de duur- tetoeslag op de Indische pensioenen, welke belofte nog steeds niet ls In gelost, en dringt dan aan op een verbetering van de situatie der In- dische gepensionneerden. MOSKOU Zondag zijn in de Sowjet-pers artikelen verschenen, die tot heden de sterkste aanwij zing vormen van de Russische be doeling om in de V.N. te blijven, ondanks de verkiezing van Zuid- Slavië in de Veiligheidsraad, zo seint Reuters correspondent uit Moskou. Zowel „Prawda" als „Iswestia" citeren verschillende vroeger afge legde verklaringen van Molotov en Stalin over het belang der V.N. voor de vrede. Stalin zei, dat de V.N. een „goed instrument voor de handhaving van de vrede en de internationale veiligheid" vormen. Volgens de „Prawda" ligt de kracht der V.N. in het beginsel der gelijkheid en niet het principe van overheersing van landen door som mige andere. De Sowjet-Unie heeft steeds gepoogd de V.N. de gelegen heid te geven, dit beginsel toe te passen. De mogendheden van het Brits-Amerikaanse blok deden echter het tegendeel en pogen de V.N. te ondermijnen. De „geheime overeenkomst" tussen Zuid-Slavië en Amerika legt in nog grotere mate de rol bloot, die door „de verachtelijke bende van Tito" wordt gespeeld. BRANDJE AAN HAVIK In een perceel aan het Havik ont stond Zaterdag een binnenbrandje. In het verwarmingsapparaat van een tropisch aquarium was kort sluiting ontstaan. Er ontstond een klein brandje, dat door de bewoners zelf kon worden geblust. Toen de brandweer ter plaatse verscheen, was het vuur reeds gedoofd. Er ontstond enige schade aan het be hang en de zoldering. Invalidenbond hield jaar vergadering De Amersfoortse afdeling van de Ne derlandse Invalidenbond hield Zaterdag middag ln Academie de Danse een jaar vergadering. Het jaarverslag van de se cretaris, de heer Van Andel, constateer de een groei van het ledental der afde ling. Dit bedraagt momenteel meer dan honderd. De secretaris memoreerde voorts de flinke activiteit, die de Invali denbond in onze stad tydens het afgelo pen jaar ontplooide en wierp een terug blik op de succesvolle bijeenkomsten. Het bestuur van de afdeling onderging een kleine wyziging. De voorzitter, de heer De Hooy, moest om diverse rede nen zijn taak neerleggen. De aanwezige leden kozen de heer mr. W. J. B. Vers- feit tot zijn opvolger. Nadat een aantal verenigingszaken waren afgehandeld, hield de geleide honden-Instructeur, de heer C. de Boer uit Ermelo. een lezing over de opleiding van geleidehonden voor blinden. De heer De Roer. die de enige blinde ge leidehonden-Instructeur ln ons land is, vertelde de aanwezigen van de grote zorg en toewydlng die deze opleiding eist. Deze opleiding vergt ongeveer 650 uur en pas daarna kan gezegd worden of de hond aan een blinde kan worden toevertrouwd. Van de 10 honden die worden opgeleid, zyn er doorgaans slechts drie geschikt om als geleide van een blinde te fungeren. Dc heer De Boer vertelde voorts, dat nog vele van zijn lotgenoten gehandicapt worden door hun blindheid. De blinde kan zich weer een volwaardig mens tonen wan neer hij in het bezit wordt gesteld van een geleidehond. De heer De Boer leg de hierby de nadruk op het ..volwaar dige", immers, zo zei hij, nog te veel mensen zien ons als stakkerds, maar dat moet toch een pertinente onwaarheid worden genoemd. In de hedendaagse maatschappy zyn tal van werkzaamhe den die door blinden kunnen worden verricht. Daarby is echter het bezit van een geleidehond onontbeerlijk. Ruim ciën om een viervoetige geleider aan te i "ee"- Zy liet in de diverse schets- „St. Raphael"' vierde jaarfeest De R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel C.A. „St. Ra- phaël" afdeline St. Ansfridu9, Amersfoort, vierde Zondagavond in de Markthal haar jaarfeest. Voor zitter, de heer Hagemans, verwel komde in het bijzonder de geeste lijk adviseur van „St. Raphaël", kap. J. Andriessen, de heer Wig man (erelid) en de hoofdstations chef, de heer J. H. Bucx. Voorts uitte de voorzitter zijn leedwezen over de slechte opkomst van de le den na de H. Mis, die Zondagmorgen in de kerk in het Soesterkwartier was opgedragen. De heer Hage mans aeelde nog mede, dat de op brengst van de te houden verloting beschikbaar zal worden gesteld aan het herstellingsoord „Monseigneur Mutsaerts". Het bestuur had voor de cabaret avond een gezelschap uit Amster dam gekozen „Borano Musical Co median", een gezelschap, dat de ve le aanwezigen een avond aanbood, die er zijn mocht. Een uitstekende kracht in dit gezelschap bleek wel Jan Mastenbroek te zijn, die ac cordeon speelde en de diverse schetsjes op uitmuntende wyze be geleidde. Vooral in zijn „Radloklan- ken-potpourri" toonde hij zich een meester. Doch ook aan de clown Borano is deze succesvolle avond te danken en niet te vergeten Rodi Roeters, het „Kaartenherkennings- fenomeen", die het publiek in ver bazing bracht en ook een lang en welverdiend applaus mocht ontvan gen. Als de gangmaker van dit ge zelschap noemen we de enige vrou- welyke medewerkster Cora Miller, die schaffen, ontbreken veelal en de heer De Boer wekte de aanwezigen op het werk der blinden te steunen. De heer De Boer maakte zyn lezing aanschouweiyk met het geven van en kele demonstraties met zijn hond „Wo- dan". jes goed spel zien. Het best toonde zij zich in haar liedjes. De voorzitter dankte het gezel schap en gaf toen gelegenheid tot een gezellige dans met medewer king van de band van Jan van Loo.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2