Loon ronde komt eerst volgend jaar aan de orde Veel belangstelling voor Amersfoorts plannen Noteert u even Subsidies om de gevolgen van koerswijziging te bestrijden Sprookjesvloek en wraak in India's hoofdstad Dinsdag 25 October I949 Behandeling in vergadering van Instituut voor Volkshuisvesting Het uitbreidingsplan van Amers-i levendige stad, die toch kans had 4 UaaO In Iri' i n rf do bp na'/ion iraal lilt do bictnrio f O l-,p_ Schoen wees de wee foort heeft in brede kring de be. langstelling gekregen die het ver- diendt Verscheidene publicaties, maar vooral ook de uiteenzettingen door de ontwerpers van het plan o.l.v. de stadsarchitect de heer D. Zui- derhoek hébben tot deze gewenste belangstelling geleid. Tal van leden van het Neder lands Instituut voor Volkshuisves ting en Stedebouw hebben reeds eerder kennis genomen van het geen men op Stedebouwkundig ge bied in Amersfoort van plan is. Niettemin belegde dit Instituut vandaag in „Amicitia" te Amers foort een bijeenkomst, waar de heer Zuiderhoek gelegenheid kreeg om te spreken over het kernplan en de schets van het totale uitbrei- Net Engelse Metropolitan-ballet dat dingsplan van Amersfoort In de vandaag op Schiphol aankomt treedt gezien veel uit de historie te be waren. Het is daarom goed, dat de leden van het Instituut van meer naderbij kennis nemen van de plannen, die men in Amersfoort op Stedebouwkundig gebied heeft. Na deze inleidende woorden, waarbij burg. Molendijk in het bij zonder werd begroet en dank werd gebracht voor de belangstelling die hij voor stedebouwkundige vraag stukken aan de dag legt, beklom d?«heer Zuiderhoek het podium om over het uitbreidingsplan te spre ken Metropolitan ballet komt hier Schouwburgzaal verzamelde zich omstreeks 11.00 uur een grote groep belangstellenden, waaronder zich o.m. bevond Burg. H. Molen dijk en verscheidene vooraanstaan de figuren uit Amersfoort en an dere steden van ons land. De vergadering werd ingeleid door de Voorzitter van het Insti tuut de heer M. J. I de Jonge El. lemeet. Hij noemde Amersfoort een Ons dagelijks teveel Bij Nederberg bemerkte een be stuurder van een vrachtwagen gis- termorgen plotseling, dat zijn voor wielen waren verschoven. Hij raakte de macht over het stuur kwijt en reed het trottoir op. De vooras was tegen de achterwielen terecht gekomen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Vier overtreders van de arbeids wet werden gisteren door de poli tic geverbaliserd Het betrof in een geval een werkgever, die buiten de op de arbeidslijst vermelde tijden werk liet verrichten in zijn onder neming. Drie andere verbalen wer den uitgereikt aan arbeiders, die geen inlichtingen wensten te ver schaffen aan de opsporingsambte naar. Een wielrijder, die een verkeers heuvel links passeerde, werd be keurd, evenals een autobestuurder die zijn vervoermiddel in de Lan ge straat had geparkeerd. De bestuurder van een zeswie- lige auto met een 24 wielige aan hangwagen, waarop een hijskraan werd vervoerd, werd bekeurd, om dat hij niet in het bezit was van een „vervoervergunning". Wanneer men dergelijke grote apparaten wenst te vervoeren is namelijk een vervoervergunning vereist. Een andere autobestuurder ging op de bon, omdat hij geen wegen. belastingkaart en geen rijvergun ning kon tonen. Bovendien corres pondeerden het voor- en achter- rummcr van de auto niet met elkaar. Een surveillerende agent ont dekte „ergens" in onze stad een ongesloten fiets, waarvan de eige naar onvindbaar was. Het rijwiel werd meegenomen naar het bureau en wanneer de eigenaar er nog prijs op stelt zijn vervoermiddel weer in het bezit te krijgen, kan hij deze tegen betaling van eon be- keuring aan het bureau afhalen. Donderdag 3 November in het Grand Theatre op. Het programma bevat de volgende nummers: Le Lac des Cygncs, choreografie van Pepit.a; Coppelia, choreografie naar Saint-Léon, bewerkt door Ni cholas Beriosoff; Ballamento. mu ziek van Vivaldi, gearrangeerd door John Lanchberry, decor en cos- tuums van Andree Howard (een modern abstract ballet), Prins Igor (Polowctzkische dansen), muziek van Borodin, choreografie van Fokine, bewerkt door Nicholas Beriosoff. GRAND THEATRE. „Mariandel" 18 jaar. Zondag 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur Dag. 2.30, 6.45 en 9 u. Donderdag 27 October. 2.30, 6.45 en 9 uur: Vertoning film „Rubens". Donderdag, 3 Nov. 8 uur. Optreden „Metropolitan Ballet op London". CITY THEATER. „Het onstuimig Blondje" 14 jaar. Zondag: 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Dag. 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER. Van Vrijdag t/m Maandag „De avonturen van O'Flynn" 14 jaar. Van Dinsdag t/m Donder dag „De Pioniers" 14 jaar. Zondag: 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Dag 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK. Van Vrijdag t/m Maandag „Lassie komt thuis" a. 1. Van Dinsdag t/m Donderdag „Song of Love" 14 jaar. Zondag: 2.00, 4.15, I 6.45 en 9 uur. Zaterdag: 2.30, 6.45 en 9 uur Ov. dagen: 2.30 en 8 uur. Openbare leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur; Uitlening voor kin deren: Woensdag- en Zaterdagmid dag van 2.304.30 uur; Leeszaal dagelijks van 1012.30- en 25 uur bovendien Dinsdag, en Vrijdag avond van 710 uur. R.K. Openbare Leeszaal. Wijers- straat 2. Geopend van 101 uur en 2.305.45 uur. Mfeandag en Vrij dag 79 uur. Uitlening van 11 12.30. Expositie: T.e.m 5 Nov. St. Pie- ters en Blocklandtsgasthuis. Ten toonstelling schilderijen. Larense groep. 25 Oct. Geb. Ver. v. Vrijz. Herv. Gemeente-avond, dr. J. Nieweg: „Negen grote Heiligen" van Walter Mice. 8 uur. 26 Oct. Volksgebouw. Humanitas cursusavond „Het gezin". Dr. Van Schenk, Sexuele opvoeding. 8 u. 27 Oct. Amicitia. Personeelsver. Huygen en Wcssel. Toneelavond. 8 uur. 27 Oct. Volksgebouw. ABB. Le zing J. J. A. Berger Jr. „De sociale verzekering nu". 8 uur 27 Oct. 's Prinsenhof. Ver. Ned. Fabrikaat. J. C. Margadant: „De opsporing en winning van aardolie" 8 uur. 28 Oct. K.A.B.-gebouw St. Chris- toffel. W. L. H. Weusten: „Terra Incognito". 8 uur. 28 Oct. Openb. Leeszaal. Volks universiteit. Dr. J. J. Smith: „De hond als huisdier, dierpsycholo- gisch bekeken", 8 uur. 28 Oct. Amicitia. Jubileumuitvoe ring Pallas Atheneschool, 7.30 u. 29 Oct. Amicitia. Receptie Rijks kweekschool voor onderwijzers, 3 u.: Feestavond 8 uur. 31 Oct. Gebouw Ver. van Vrijz. Herv. Inst. Volksontwikkeling. Mej. H. Bottema „Volkskunst", 8 uur. Gevonden voorwerpen In de periode van 20 t m. 24 Octo ber werden de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: Wit wollen kindermuts; wit krul- harig hondje; grijze boodschaptas met ritssluiting: zijschot van vracht auto; linnen tas inh. trommel met brood: bruin windjack; ketting met slot; grijs gebreid kindervest met bruine olifanten; 3 boekjes van Bruinzeel; 3 kolenzakken; beslag van wagenwiel; paar br. lederen'heren handschoenen; licht br. herenhand schoen (L); bril; wit plastic cein tuur; schaartje; portemonnaie. inh. 9,25 en 2 kaartjes V.A.D. bus; brum kinderschoentje <R); 3 stukjes spek en bal gehakt; slang voor fietspomp; kinderportemonnaie; inh. 6 cent; zakmes; wollen kindermuts; huis sleutel; herenrijwiel; damesrijwiel; vulpen goudkleurig met zwart; he ren armband horloge met bruin riempje; bruine ceintuur; bruine handschoen (1); bruin geruite shawl; Engelse sleutel, grijze jongensjas, zwarte ceintuur; kettinkje met 2 sleutels; bruin jongensjasje; bouvier. Enige weken geleden werd by de politie te Soest, aangifte gedaan van diefstal van een damesrijwiel, dat maar enige ogenblikken onbe heerd had gestaan bij een boerderij in de Birkt. De vermoedelijke da der had een schoen achtergelaten, die bleek thuis te behoren in „Zon en Schild", waar tenslotte de oor spronkelijke bezitter van de schoen ontdekt werd. Deze patiënt was op de avond van de diefstal ontvlucht, had zich in de Birkt het damesrij wiel toegeëigend en was erop naar ztfn woonplaats Brummen gereden. Concertgebouw-orkest speelt voor Soesters Evenals het vorige seizoen be staat thans via de Volksuniversi teit gelegenheid voor inwoners van Soest om een Concertgebouw-orkest by te wonen en wel op 13 Novem ber. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Tafeltennis In de eerste competltieweek wis ten het le en 2e team van de Soes- ter Tafeltennisvereniging, die beide met een invaller uitkwamen, het niet tot een overwinning te bren gen. Soestdyk I speelde met 5—5 gelijk tegen SSVU 4 en Soestdyk 2 verloor met 64 van UTTC 7. Soestdyk 3 won thuis met grote cijfers (8—2) vari Alcyon 2, terwijl Soestdijk 4 met een 64 overwin ning uit Jutphaas terugkeerde. Het programma voor deze week luidt: Donderdae 27 October: MHS 4 Soestdijk 3; Vrijdag 28 October: Demka 4Soestdijk 4; Zaterdag 29 October: Soestdyk 1—MHS 2; Zaterdag 29 October: Soestdijk 2 PATS 6. Burgerlijke stand GEBORENCornells Hendrikus, z v. H. te Loo en W. H. Rouwen- horst; Ferdinand Jacob Petrus, z. v. F. J. Hartwich en C. C. Kuipers; Ryk, z. v. J. G. Pothoven en W. Bol- senbroek. OVERLEDEN: Jan van den Hoek, 79 j., geh. m. W. v. Dam; Johanna Grada Aleida Zweers. 68j., geh. m. J. H. H. Jansen; Hubcrtina Maria Odilia Lambcrti, 16 j., wed. v. F. J. P. M. de Meulder; Catharina Fre- derica van Eimeren, 56 j., wed. v. T. W. J. Groenhuizen. I.F.L. KOOS NIEUW BESTUUR Ingevolge een besluit van de Alg. Ledenvergadering van de I.F.L. is het bestuur van de plaatselijke af deling voor het komende vereni gingsjaar als volgt samengesteld: voorzitter: de heer A. Haveman; vice-voorzitster: mej. J. Betlem; penningmeester: de heer P. v. Ha- selen Jr.; secretaresse: mevr. E. M. G. Kalt-Klein; lidmaatschapssecre- taresse: mej. R. Venings; publici- teits- en contact-secretaris: J. A. C. Spoel Jr.; lid van het bestuur: de heer N. Kalt. Soest Brand in hooiberg Maandagmiddag om half drie zag een chauffeur van busdienst Tensen, dat een hooiberg achter de boerde rij van Van Schie aan de Woekslo- terweg in brand stond. Hy sloeg onmiddellijk alarm en met vereende krachten werd met het blussings- werk begonnen. Van alle zijden kwam hulp opdagen, en met em mers water werd het hooi zoveel mogelijk nat gehouden. De vrijwilli ge brandweer nam het blussings- werk over .en zaagde het brandende gedeelte uit. Het grootste gedeelte van de hooiberg kon behouden blij ven. Een vijfjarig zoontje van Van S. had in de nabijheid van dc hooi berg met lucifers gespeeld. Geslaagde filmavond Zaterdagavond gaf het Kath. Thuisfront een geslaagde filmavond in het St. Josephgebouw. De zaal was geheel bezet. De films gaven een duidelyk beeld van het leven van onze soldaten overzee. Verder gaf de film te zien het afscheid uit het vaderland, by een vertrekkende boot, de gehele zeereis, het patrouil le lopen door de rimboe, de onge dwongen omgang met dé Indonesi sche bevolking, het verzorgen van zieken en gewonden en vooral de vreugde onder de jongens wanneer de post van thuis binnenkomt. „MerciH-ius" gaat propageren De Bond van Handels- en Kan toorbedienden. „Mcrcurius", aan gesloten by het NBV, belegt in ver band met een te voeren actie een grote inzetavond op Woensdag 26 October a.s. in café „Zonneheuvel". De districtsbestuurder de heer H. H. Jore, zal die avond een praatje houden en enkele films vertonen 223 Het vreemde ge luid in de lucht houdt aan, maar er is mets te zien Toch blijft van der Decken in de buurt koersen en steeds houdt hij de wacht, scherp uitkijkend Ofschoon hij zich in een drukke scheepvaartroute be vindt ontwijkt hij alle schepen Dan klinkt op zekere ochtend het geronk sterker. Uit het Westen nadert een vliegtuig, laag over het water scherend. Een der motoren staat in brand. Het is de machine van de filmmaatschappij Vergeefs probeert Mathisen krijgen met een schip. Dan recht vooruit een radiocontact te ziet hij opeens ouderwets zeilschip. Hij weet niet, dat het „De Vliegende Hollander" i film op te nemen. Mathisen besluit bij dit is en veronderstelt dat een filmonderneming schip zijn machine in zee te laten dalen. Op dit model heeft gbouwd om een historische1 hetzelfde ogenblik ontploft de benzinetank. DEVALUATIESLAG VOEDT NOG VOORT o Gevonden voorwerpen Gebreid grijs kindervestje; zwarte hond met bruine vlekken; lorgnet; stoffeerdershamer; bruin lederen portemonnaie; grjjs kinder jasje; broche; gouden dameshorloge; ta bakszakje; metalen wieldop; blauw grijs kinder jasje; bruine portemon naie inh. 0,78; met leer gevoerde linker handschoen; krat voor melk flessen; snoer penningen; bezem met steel; glacé hcrenhandschoen. Inlichtingen aan het politic-bu reau. BENOEMING Aan de Christelijke Lagere Land bouwschool, welke binnenkort zal worden geopend, is tot hoofd be noemd, de heer A. Kos, thans hoofd van eenzelfde school te Breukelen. (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Gelet op de zwijgzaamheid van de regering ook tegen over de Tweede Kamer, welke reeds enkele malen belangstellend naar deze kwestie heeft geïnformeerd, moet de conclusie wel worden getrokken, dat de kruitdamp van dc devaluatieslag nog niet geheel is opgetrokken. Dc veldheren in de ministeries hebben het slagveld blijkbaar no'g niet hele maal kunnen overzien. Dat neemt niet weg. dat de slag ter bestrijding van de gevolgen van de devaluatie zonder onderbreking is voortgezet. Som mige stellingen zijn opgegeven, andere, nieuwe sterkten zijn bezet. Nu en dan heeft het er wel eens iets van dat de generaals aan dezelfde kant elkaar in de haren zitten over het strijdplan, en als goede oorlogscorres pondenten hebben wy daarvoor uiteraard bijzonder grote belangstelling. Wy hebben een stukje van het nieuwe veldtochtsplan in handen gekregen en waar de censuur op het ogenblik niet volledig over de bevoegdheden uit oorlogstijd beschikt, wagen we het maar onze bevindingen te rappor teren. tie de draagkracht van de lonen nu reeds veel te zwaar belast. En de regering is dan ook tot het be sluit gekomen dat er op korte ter mijn een compenserende maatregel moet worden genomen. Men heeft daarvoor het oog laten vallen op een voor de hand liggende doch politiek vrijwel onmogelijk ge maakt middel: dat van de subsi dies. Afschaffing van de subsidies had de regering reeds een jaar ge- led enin haar vaandel geschreven. E om zich nog meer vast te bin den aan dit devies heeft zij het nog eens uitdrukkelijk aan de Bel gen beloofd in verband met de ver" wezenlijking van de Benelux. De staat zou dus gaan ophouden op ieder brood, of ieder pond vlees een paar centen te betalen opdat dt burger met zijn te kleine loon ze toch zou kunnen kopen. Met die politiek die de staat honderden millioenen zou besparen heeft men thans wel moeten breken. Geleidelijk aan zullen de subsi dies, vorig jaar al grotendeels op geheven, weer' worden ingevoerd. Dat zijn op het ogenblik de voor naamste lijnen uit het veldtochts plan. De details moeten verder nog worden uitgewerkt. Alsook het plan voor de financiering van deze maatregelen. Wellicht zullen de ge volgen daarvan voor Lieftincks dierbare begroting, die zo keurig in evenwicht was gebracht nog meevallen. Indien de regering er althans in slaagt de E.C.A. er van te overtuigen, een deel van de be vroren fondsen vrij te maken, voor de financiering van dit subsidie plan. Maar dat schijnt nog niet ge heel te zijn gelukt. Eerst stabilisatie dan besluiten Welnu dan: de sociaal-economi sche generale staf heeft in de eer ste plaats de conclusie getrokken, dat de oude plannen om in de loop van dit jaar tot de derde loonronde over te gaan voorlopig moeten worden losgelaten. De experts schijnen het er geheel over eens te zijn geworden, dat een loonronde in deze weken, stellig door nog eens een algemene loonsverhoging na verloop van een half jaar zou moeten worden gevolgd. Dat ech ter wenst de regering onder alle omstandigheden te voorkomen. Dat er nog een loonronde moet komen, daarvan heeft de regering zichzelf ook overtuigd getoond. Doch zij meent, dat dit toch niet mag ge schieden vóór zij de zekerheid heeft, dat dan een definitief even wicht kan worden geschapen tus sen lonen en prijzen, een evenwicht dat niet weer kan worden ver stoord door nieuwe prijsverhogende invloeden, welke men op het ogen blik van de loonsverhoging niet voldoende op hun betekenis heeft kunnen schatten. Intussen zijn de veldheren er wel van overtuigd geraakt, daarbij vermoedeliik een beetje voorgelicht door de vakbeweging en de stich ting van de arbeid dat de prijs- stijgende werking van de devalua- „Zeg aan Margaret" In de serie abonnementsvoorstel lingen van de schouwburg „Amici tia", bracht „De Haagse Comedie" Maandagavond het toneelspel „Zeg aan Margaret" ten tonele. Reeds in het eerste tafereel van het eerste bedrijf, dat men een soort proloog zou kunnen noemen, weet de schrij ver James Parish een climax te be reiken. waardoor men met belang stelling het verdere verloop af wacht. Daarna verstaat Parish de kunst, geen ogenblik de aandacht te doeh verslappen, om tenslotte nog een verrassende, alleszins aan nemelijke troef uit te spelen. In het eerste tafereel zijn wij ge tuige van het feit dat Stephen Au stin (Bob van Leersum) de vrouw van zijn compagnon-uitgever komt mede delen dat haar man tengevol ge van een verkeersongeval is ge dood. De vrouw. Margaret (Ida Wasserman) wordt dan in plaats van haar echtgenoot opgenomen in de uitgeverij. Plotseling komt Ade- lyn Chalcot, een bekend schrijfster (Annie van Duyn), Margaret ver tellen dat zij sinds twee jaar een verhouding had met haar man en dat de laatste woorden, die door hem op het sterfbed werden uitge sproken „Zeg aan Margaret niet voor de wettige vrouw, maar voor haar waren bestemd, die hij ook Margaret noemde. Het klinkt misschien enigszins vreemd, maar de twee vrouwen sluiten een ogen schijnlijke vri/ndschap. want Mar garet wil uitzoeken voor wiè in werkelijkheid deze woorden waren bedoeld. In de volgende taferelen ontstaat een tragisch conflict, waar in de karakters van beide vrouwen duidelijk worden getekend. Adelyn, de.harde egoïstische, van elke mo rele scrupule gespeende vrouw, verkondigt dat zij haar man in de steek liet en hem weer wenst op te zoeken nu het in haar voordeel is; zij verwacht een kind van Mar garet's man. Dit feit gooit bij Mar garet de remmen geheel los; het kind, dat zij zo begeerde, behoorde haar. Er volgt een tragische ont knoping, die zijn einde vindt in de toezegging van Adelyn het kind na de geboorte af te zullen staan aan Margaret. Boeiende dialogen en verrassen de wendingen maken dit werk tot een knap geschreven toneelspel. Onder de knappe regie van Cruys Voorbergh, heeft de Haagse Come die er een voortreffelijke sfeervolle opvoering van gegeven. Het spel van Ida Wasserman, als de wettige echtgenote was groots; zij toonde hiermede welk een knappe actrice zij is: natuurlijk., eenvoudig, warm en gevoelig. Bewonderenswaardig was zij ook in haar pantominespel, dat meermalen ademoenemend was. Annie van Duyn was de koude, harde vrouw, die zij zijn moest. Een voortreffelijke vertolking! Bob van Leersum in de ogenschijnlijk ge makkelijke, maar in wezen zeer moeilijke rol van Stephen Austin was volkomen aanvaardbaar, even als Adelyn's man, Robert Chalcot, die uitstekend werd uitgebeeld door Jan Retèl. Het decor van Willem Deering vermocht te boeien. Een sfeervolle opvoering, waaraan het talrijke publiek aangename herin neringen zal behouden. C. N. Smith College te Northampton in Massachusetts in het noordoosten van de Verenigde Staten heeft in het weekend vijf eredoctoraten verleend. Op de voorgrond staan de vijf gelukkig-gemaakten; van rechts naar links Barbara Ward die in de Economist schrijft, Charlotte BéguignonLagarde van het Hof van Cassatie te Pa rijs, Maria Elena Rincon uit Mexico, Bodil Bogtrup uit Ko penhagen en onze ambassadeur in de USA, mr. E. N. van Klef- fens. Deze laatste heeft de bul in ontvangst genomen voor prinses Wilhelmina, die van Smith Col lege een eredoctoraat had gekre gen ivegens haar bewonderens waardige houding in de oorlog. ^lovvelaken MOTORRIJDER REED IN HEG. Op het kruispunt manoeuvreerde een motorrijder verkeerd. Door vol gas te geven schoot hij precies voor een auto heen doch kwam daarna in een heg terecht. Zijn duo-passa- giere vervolgde licht gewond de reis per auto. De motorrijder kwam met de schrik vrij. BURGERLIJKE STAND Overleden: Maria Knijra Egber- dine Dijkkamp, oud 9 mnd. (te Amersfoort). PAARD OP HOL Door onbekende oorzaak sloeg het voor de wagen gespannen paard van de landbouwer H. van D. op hol Het gevolg was dat van D. een hersenschudding opliep, Het fanfarecorps bracht aan onze onlangs uit Indonesië teruggkeerde dorpsgenoot A. van Ruitenbeek en echtgenote een serenade. Duitse beul na vijf jaar gepakt Eindelijk vijf jaar nadat het gebeurd is heeft men de man gevonden, die verantwoordelijk is voor de Duitse moordparii die zich op 11 October op de Rnsdiik heeft afgespeeld. Op de 10e October liep een Duitse soldaat daar tegen, een draad, die onder stroom .tond en die door de hevige rukwii.den was losgewaaid. Zeven mannen die aan de Rijsdijk woonden, werden gear resteerd. De volgende dag werden er twee vrijgelaten maar met de vijf anderen gingen de Duitsers van de school in Hoogvliet, waar zij gevangen gezeten hadden, terug naar de dyk. Onderweg werden nog twee mannen opgepakt en al len werden zonder dat er sprake was van schuld op de plaats van het ongeval, gefusilleerd. Hun hui zen werden in brand gestoken. Voor dit lugubere en onmense lijke werk was de thans 51-jarige Oberleutnant Karl Schmitz verant- wordelijk. Na lang zoeken vond men zijn verblijfplaats en kon om zijn uit levering worden verzocht. Op 20 October is dat gebeurd. Schmitz die als fabrieksarbeider zijn brood verdiende, is reeds ver hoord en vertoeft thans in het Huis van Bewaring te Rotterdam. DE KERKEN EN HET ENGELSE FESTIVAL In verband met het Engelse fes tival. dat in 1951 gehóuden wordt, heeft de Britse Raad van Kerken voorlopige plannen ontworpen voor het aandeel, dat de kerken hierin zullen hebben. Men hoopt de be schikking te kunnen krijgen over de Albert Hall op Zondagavonden tij dens het festival om concerten te geven van gewyde muziek, voor community singing en om een cen trum te hebben waar religieuze to neelstukken en films kunnen wor den vertoond. PREMIèRE VAN HET VELUWS BALLET Donderdag 10 November 's avonds 8 uur, zal het Veluws Ballet, dat in Juni van dit jaar onder artistieke leiding van Theo Bransz werd op gericht, ln het theater Reehorst te Ede zyn eerste voorstelling geven. Het programma vermeldt o.a. de volledige Peer Gynt-suite van Gneg, choreografisch bewerkt door Theo Bransz, die zelf de rol van Peer Gynt vertolkt. Broodprijs mag in geen geval stijgen (Eigen bericht) DEN HAAG. Indien geen maatregelen zouden worden genomen, dan zouden de gevol gen van de devaluatie zich op de kosten van het levensonder houd vooral doen gevoelèn door een sterke stijging van de broodprijs. Immers het brood graan komt vrijwel geheel uit de dollarlanden en dit wordt dus bijzonder veel duurder. De regering heeft thans besloten, dat de broodprijs voor de con sument in geen geval mag stij gen. Daarom zal de subsidie op arood zeer sterk worden opge voerd. Voor 1948 nog 56 millioen voor wederopbouw DEN HAAG. Voor de begro ting voor 1948 van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuis vesting wordt een wijziging voo»- gesteld, waardoor de uitgaven met ruim 56 millioen worden ver hoogd, waardoor zij gebracht wor den op 427.5 mill.oen. Voor reke ning van de gewone dienst komt f 11.5 mil'ioen en voor de gewone dienst 44.5 millioen. Ten laste van de gewone dienst wordt 1.5 millioen meer gevraagd voor splitsing van bestaande wo ningen en ruim 7 millioen meer voor de D.U.W. Ten laste van de buitengewone dienst komen o.a f 10 millioen voor herstel van rijks- en gemeente-eigendommen, 12 millioen meer voor de weder-, opbouw van Rotterdam, 5 mil lioen voor Walcheren en 10 mil lioen voor bouw van noodwoningen en noodwinkels. Ter toelichting van deze verho ging merkt de minister op, dat de begroting van 1946 verminderd is met ruim 123 millioen gulden Over de jaren 1946, 1947 en 1948 tezamen gerekend komt de minis ter, ondanks de nu meer gevraag de f 56 millioen en f 10 millioen voor 1947, tot een totale verminde ring van 57 millioen. John McCloy zal Den Haag bezoeken FRANKFORT. De Amerl. kaanse Hoge Commissaris in Duits land, John J. McCloy, die juist van een bezoek aan Parijs in Frankfort is teruggekeerd, heeft meegedeeld, dat hij binnenkort Londen. Wash, ington. Brussel en Den Haag zal bezoeken. In antwoord op vragen gaf de Hoge Commissaris toe, dat hij met Robert Sehuman, de waarnemende minister van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, had gesproken over de ontmanteling en dat de kwestie ook bij zyn komende bezoeken zou worden besproken. Amerika wil atoom-V-Een's proberen WASHINGTON. Aan het einde van zijn zitting heeft het Ameri kaanse Congres een uitgave van 30 millioen dollar goedgekeurd voor het nemen van proeven met wape nen, die in toekomstige oorlogen kunnen worden gebruikt. Het geld zal onder meer besteed worden voor het bouwen van windtunnels, om modellen van geleide projectielen en van vliegtuigen, die atoombommen sneller dan het geluid kunnen ver- De tentoonstelling „De Bijbel voeren, te beproeven. in het licht der Opgravingen", wei- Men hoopt geleide projectielen ke tot 5 November a.s. in het Ste- te maken, die, mogelijk met atoom- delijk Museum „Het Prinsenhof" te explosieven geladen, van het Ame- I Delft wordt gehouden, is Zaterdag rikaanse continent kunnen worden door dr. W. H. Beekenkamp uit gelanceerd. Delft geopend. ZATERDAGMIDDAG werden bij Londen roeiwedstrijden gehou den. Helaas was Pluvius de deel nemers niet goed gezind. Even als bij ons viel de regen by stro men neer. De dames van de Ion- dense Universiteit lieten zich echter door niets afschrikken. Gekleed in een regencape vuur de de coach haar ploeg van de weg af aan. Deens schip bij Terschelling op mijn èf? (Vervolg van de voorpagina cD kapitein N. N. L. Larsen ea de stuurman van de „Ivar". die zo als de directie van de firma Doek- sen ons verklaarde zo lek is als een zeef, zijn aan boord van hun schip gebleven. De „Holland" en de „Oce aan" hebben de „Ivar" op sleep ge nomen en voor anker gelegd op het strand voor Vlieland. Er zyn twee pompschepen in de nabijheid, die zo veel mogelijk het instromende zee water wegpompen. Het reddingswerk werd zeer be moeilijkt, doordat de reddingsboot van Terschelling, de „Brandaris" niet beschikbaar was. Dit schip heet bij reddingswerk ih Maart van dit jaar averij opgelopen, waarvóór het zich thans ih Amsterdam be vindt voor reparatie. De afstand van Den Helder naar de „Ivar" is ruim zestig mijl, zodat de „Dorus Rijkers" byna zes uur onderweg i om bij de „Ivar" te komen De „Ivar", die zyn zwaarste schade heeft opgelopen in de machineka mer, is een schip van „Det Forenede Dampskibselskab" te Kopenhagen. Steward J. Larsen, c-en der man nen die in een sloep op Ameland belandde en die zich op het ogen blik met zijn zes kameraden in ho tel „De Zv/aan" op Ameland be vindt, vertelde hedenochtend telefo nisch. dat naar zijn mening de ex plosie om half twee 's middags ge schiedde. „De stukken vlogen in het rond", aldus Larsen. „Reeds na een half uur was"de toestand van het schip zo, dat wij de eerste sloep uitzetten." „Het was nauwelijks mo gelijk tegen de stroom op te roei en," vertelde Larsen. „Doch wij heb ben de hoop nimmer opgegeven Zo hebben we ruim achttien uur op de zee rondgedobberd. We hebben vaak getwijfeld, als we' schepen, ik schat vier of vyf. op een paar honderd meter van on- zagen varen zonder ons op te merken. Ons vertrouwen is echter beloond. Om half negen vanochtend zagen we de kust van een eiland voor ons opdoemen, dat Ameland bleek te zijn. We zyn wel erg vermoeid, maar voelen ons best. Vertel dat aan onze familieleden. We zyn erg bang voor het lot van enige kameraden, die over booi'd zyn geslagen." Omstreeks elf uur hadden de slepers de „Ivar" bij de ingang va? het Stortemelk. In de nabijheid be. vond zich de „Holland", die nog steeds de tien geredde Denen aan boord had Als men er in slaagt de „Ivar" drijvende te houden zul len deze tien Denen weer aan boord gaan. Men heeft de „Ivar" nu in een positie, waarbij als het schip zou gaan zinken, het onmiddellijk aan de grond kan worden gezet. NEW DELHI. Een geheimzinnig vuur. dat alleen de kleren en dc lakens verbrandt, vervolgt het gezin van een beambte der India'se regering te New Delhi, sedert Zaterdagavond, de feestdag van Diwali, het feest van het licht. Hel vuur ontbrandt uit zich zelf op verschillende plaatsen van het huis en verbrandt de kleren, zonder iets anders aan te raken. De kinderen en de heer des hui zes hebben een schuilplaats gezocht in de woning van een vriend, maar het vuur achtervolgde hen en ver brandde hun kleren, die zii 's mor gens hadden uitgetrokken on zi.'h te baden. Brahmanen en pandits zingen ,.mantras"-gebeden om .de boze geest" te verjagen, tot dusver zonder resultaat Tijdens een ter plaatse ingesteld onderzoek hebben wij vernomen, dat een Brahmaan&e bedelaar Za terdagavond bij het gezin om een kledingstuk had gevraagd, dat men hem weigerde. Hii had toen het gezin vervloekt met de woorden „Zo gii voor mii geen kleren hebt. zult gii er zelf ook geen meer dra gen". Bij gebrek aan andere logi sche of wetenschappelijke verkla ringen van het geheimzinnige vuur zijn duizenden orthodoxe mannen en vrouwen het huis gaan bezoe ken. Dit laatste is thans door een politiecordon omringd en een pel grimsoord geworden. Het geheimzinnige geval blijft de aandacht van alle inwoners van New Delhi trekken.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2