DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Vergoeding van schade, sociale plicht Voor republiek een derde der volksvertegenwoordiging Fel debat in Belgische Senaat over referendum De Fransen beginnen aan vierde week crisis r De oudsten en de jongste P. v. <1. A. wenst sterke gewapende macht r Gemeenschap echter niet garant voor het privaat bezit Herbouw grote panden groot economisch belang Links onverzoenlijk, liberalen verdeeld J Extra vlees „EVEN NAAR BEN ZO TRIPOLIS TERUG" Indonesische Federatie van 16 samenstellende staten T roepenzendingen naar Indonesië 9e Jaargang, no. 251 Woensdag 26 October 1949 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rottcrdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235, Hoofdredacteur: TJ. DE BOOR DER. iVan onze parlementaire redacteur Toen gistermiddag de parlemen taire strijd over het wetsontwerp inzake de materiële oorlogsschaden een aanvang nam. zaten achter de regeringstafel niet alleen de minis, ters Lieftinck, In 't Veld en Van Schaik. doch ook. hoewel beschei den in een nis verborgen, twee hoofdambtenaren van de minister van Financiën: mr. van Rijswijk, plaatsvervangend thesaurier-gene raal en drs. Van Raalte. hoofd van de financiële en economische afde ling van zijn departement. Dat be wijst wel, dat minister Lieftinck, die toch anders voor geen kleinig heid vervaard is, en de wetsont- pen, welke hij moet verdedigen, als regel behoorlijk onder de knie heeft, er alles aan gelegen is om zo goed mogelijk uitgerust in de arena te verschijnen. Want de strijd zal hard zijn. omdat verschil, lende groepen in de Kamer veel verder willen gaan dan de regering Wanneer men bijvoorbeeld de neer Van der Feltz (C.H.) hoort, die het wetsontwerp een misdaad noemt tegenover de oorlogsgetroffenen, kan men er zeker van zijn. dat er onder de oorlogsslachtoffers verschillenden zijn. die dit precies zo voelen en ver wachten, dat de Kamer verbetering in het wetsontwerp zal brengen. Laat het niet zo zijn, zei de heer IJsselm uiden (K.V.P.), dat be waarheid wordt de dikwijls in de kringen der slachtoffers uitgespro ken gedachte: wat eenmaal getroffen is. blijft getroffen. Wantrouwen en ergernis had z i het ontwerp gewekt, omdat het de beloften van Londen niet inloste. Niet alleen, dat de op zet niet de instemming heeft van de K V.P., ook tegenover de uitwerking staat zij zodanig, dat de fractie ge neigd is om tegen te stemmen. Al leen als de werkingssfeer van de vergoeding voor onroerende goede ren verruimd wordt, de regeling der credieten en aanvullende bijdragen verbeterd en eveneens de vergoeding voor beroepsuitrusting, en als er een onafhankelijke beroepsinstantie komt. is er kans. dat de K.V-P. voor het ontwerp stemt Doch dc heer Ten Hagen Arb.) liet een waarschuwing in andere richting horen: dc fractie, van dc P. v. d. A. zou zich verzetten tegen wijzigingen in het ontwerp, die eco nomisch niet verantwoord zijn. In dien amendementen van een derge lijke strekking toch zouden worden aangenomen, zou de P. v. d. A. te gen het ontwerp, stemmen. De heer Ten Hagen heeft een krachtige poging gedaan, om het wetsontwerp te halen uit de sfeer van het recht, waarin het abusieve lijk door de belanghebbenden ge bracht is, en te brengen in de sociale sfeer, waar het hoort. Burgers, die in de oorlog een offer voor de gemeen schap brachten, deden dit ook voor zich zelf. Zij hebben ook risico's te aanvaarden voor het behoud van de gemeenschap, evenals de soldaten dit I hebben. Maar ten opzichte van sol daten, die verminkt zijn of er aun gezondheid bij ingeboet heohen, spreekt men ook niet van integrale vergoeding. Er is een sociale plicht van de gemeenschap om hen re hel pen en deze zelfde plicht bestaat te genover de andere oorlogsgetroffe nen. Ten onrechte heeft men dit pro bleem gebracht in de sfeer /an de onaantastbaarheid van het privaat bezit. Spreker zag dit als een over waardering van de eigendom en als een nawerking van het individual! me. dat hij als Christen cn socialist moet afwijzen. Er is geen enkele rechtsgrond om de gemeenschap ga rant te stellen voor de onaantast baarheid van het privaat bezit Ook de heer Oud (V en D) was van mening, dat de oorlogsschade vergoeding in hetzelfde vlak ligt als de sociale wetgeving. Hier geldt het woord „Draagt elkanders lasten en vervult alzo de wet van Christus" Niettemin vond deze spreker, dat bij de toekenning der vergoeding geen onderscheid mag worden gemaakt tussen economisch sterken en zwa";- ken. Dat is z.i alleen geoorloofd als de lasten van deze vergoeding over het volk verdeeld moeten worden Evenals de heer IJsselmuiden pleitte de heer Van den Heuvel (AR> voor een integrale vergoeding, zoals die ook wordt gegeven voor militaire oorlogsschade. Mr OUD IN DE KAMER Beter een stadskern in 10 jaar. dan een hele stad nooit klaar (Van onze parlementaire redacteur) De Burgemeester van Rotterdam mr. P. J Oud, heeft gisteren in de Tweede Kamer in zijn rede over het wetsontwerp inzake de materiële oorlogsschaden in belangrijke mate aandacht gewijd aan de herbouw van Rotterdam. Een van de funeste ge volgen van de huidige financierings regeling is, dat talrijke eigenaars van in de binnenstad verwoeste grote panden inschrijvingen hebben op het grootboek van de wederopbouw, daarvan rustig rente trekken en geen haast hebben met de wederopbouw Het gevolg is. dat het herstel van het economisch leven, dat in belang rijke mate dreef op de zaken in de verwoeste binnenstad, op zich laat wachten. In het algemeen waren de ver woeste panden in de stadskern niet het eigendom van de zakenmensen en neringdoenden cn zij kunnen dus pas weer aan de slag komen, indien zij in staat zijn om in nieuwe pan den ruimten voor bedrijf of zaak te huren. Daarom is de herbouw van grote panden in de stadskern een economisch belang en om daartoe te kunnen komen zou overdracht van de grootboekinschrijvingen mogelijk moeten zijn. Deze zouden dan inge bracht kunnen worden in een stich ting. waarin ook de gemeente deel neemt of het rijk, die daarvan rente dragende obligaties teruggeeft. Op deze wijze zou het misschien mogelijk zijn om in Rotterdam een stadskern te herbouwen onder het motto: „Beter een stadskern in 10 jaar. dan een hele stad nooit klaar" Doch dit kan alleen als de financie ringsregeling in de wet zodanig wordt, dat ook voor de herbouw van grote panden crediet en aanvullende bijdragen worden gegeven. De heer Oud wees er nog op. dat het niet-agrarische bedrijfsleven in hoge mate achtergesteld is bij het agrarische. Het grote economische belang van de agrarische sector er kennend, moest hem toch van het hart, dat deze achterstelling recht streeks ingaat tegen het streven der regering om de industrialisatie te be vorderen. In het zoeklicht Franco zoekt, toenadering ï-| ET is niet moeilijk te raden, 1 dat de besprekingen, die thans te Lissabon plaats hebben tussen Franco en de Portugese minister president Salazar, in hoofdzaak be trekking zullen hebben op Spanje's verhouding tot het Atlantisch Pact. Het is een publiek geheim, dat de Spaanse dictator zijn land graag in de rij der Atlantische mogendheden zag opgenomen. Van hen is Portu gal het land, waarmee hij de vriend- schappelijkste betrekkingen onder houdt. Bovendien kan het voor de Portugezen niet anders dan aange naam zijn, wanneer het Spaanse achterland met hen in één en het zelfde front staat. Franco weet dat natuurlijk even goed als wie ook. Wat ligt er meer voor de hand dan dat hij, in de overtuiging bij Salazar meer oor te vinden dan bij enig ander staatsman in de Wester se wereld, hier nogmaals met na druk zijn belangen zal bepleiten? Nergens kan hij zoveel troeven uit spelen als in Lissabon. En mocht Portugal bereid worden gevonden in de Atlantische Unie voor advo caat van Franco te spelen, dan is er voor deze laatste veel gewonnen, omdat het aantal van zijn pleitbe zorgers dan tot twee is gestegen. De andere pleitbezorger is, men weet het, de Verenigde Staten. Of eigenlijk: het Amerikaanse departe ment van oorlog, dat samenwerking met Spanje een strategisch belang acht. Het Amerikaanse Statedepart- ment heeft officieel tot dusver iets dergelijks nog altijd afgewezen en een maand geleden Leeft president Truman nog openlijk een der Ame rikaanse senatoren, die hun stem ten gunste van Franco verheffen, gedesavoueerd. Juist nu, op het tijd stip van de besprekingen te Lissa bon, zou het interessant zyn te we ten of dit nog altijd het laatste woord is in de Amerikaanse poli tiek ten opzichte van Madrid. Van daar dan ook, dat bepaalde kringen in Engeland, waar men allesbehalve pro-Spaans is. deze vraag openlijk hebben gesteld. DEN HAAG. Minister Lieftinck heeft hedenmiddag aan de Tweede Kamer meegedeeld, dat hij binnen kort een nota over de gevolgen van de devaluatie bij de Tweede Kamer zal indienen. Nog stormachtig Vannacht aan de kust tijdelijk nog zware storm, in het binnen land stormachtige wind tussen West en Noord. Morgen over dag langzaam afnemen van de storm. Wisselend bewolkt met enkele buien. Belangrijk kouder dan vandaag. 27 Oct.: Zon op 7.25, onder 17.22; Maan op 14.24. onder 21.25. BRUSSEL. De Belgische Senaat heeft gisteren een begin gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp-Struye in zake het houden van een volksraadpleging over de terugkeer van koning Leopold De publieke tribune was geheel bezet, terwijl ook van de z\jde van het corps diplo matique grote belangstelling bestond. Felle critiek leverden de socialisten en communisten; weinig enthousiast betoonden zich de liberalen. Deson danks zal het voorstel zonder twijfel worden aangenomen, daar de katho lieken in de Senaat over de absolute meerderheid beschikken en enige liberale Senatoren voor zullen stemmen. Het wetsontwerp zal pas in de tweede helft van December in de Belgische Kamer worden behandeld. Dc stemming in de Senaat vind morgen plaats. De katholieke Senator Struye er kende, dat tegen de grondwettig heid van het voorstel enige argu menten kunnen worden aangevoerd. Niemand denkt er aan te bewe ren. aldus deze Senator, dat de volksraadpleging de ideale oplos sing is. doch wij hebben dit nood- middel aangegrepen om aan een on houdbare toestand een einde te ma ken. De socialistische Senator Van Remoortel. die hierna het woord voerde, verklaarde dat de socialis tische partij zich eenparig zal blij ven verzetten tegen het voorstel, daar zij dit in strijd met de grond wet acht. Sprekende over de gebeurtenissen na 1940. betoogde van Remoortel. dat de „onbezonnen dagen van de koning door niets anders waren in gegeven. dan door zijn overtuigd heid van een Duitse overwinning" (tumult). De socialistische Senator verklaarde, dat de koning zich on mogelijk had gemaakt. „Heeft hij niet juist de grootste onhandigheid begaan door aan de vooravond van de debatten over de volksraadple ging aan een Amerikaans nieuws bureau (United Press. Red.) zijn reeds bekende versie van de capi tulatie toe te zenden? Hierin wordt het Britse volk smaad aangedaan, dat Britse volk. dat zich tegen de Duitsers verzette op het ogenblik, dat koning Leopold in defaitisme verzonk," zo riep hij onder toejui chingen van links en hevig pro testgeroep van rechts uit. Gillon (liberaal) sprak vervol gens over de verdeeldheid, die er onder de liberalen bestaat met be trekking tot de koningskwestie. Hoewel de meerderheid onder hen tegen een terugkeer van de vorst is. wil de partijraad de anders denkenden niet het zwijgen opleg gen. Naar het persoonlijk oordeel van Gillon kan een koning, die om streden wordt, niet langer de rol van bemiddelaar spelen en is het wenselijk, dat hij aftreedt. De socialistische senator Yernaux vertolkte hierna de gevoelens van de Walen en zette uiteen, dat ook hij in een terugkeer van de koning een bedreiging van de reactie zag. Het percentage van 55 procent kan in het belang van België niet worden geaccepteerd. De tegenstanders van de koning hebben de meerderheid in Wallonië eu de arbeidende mas sa in de Waalse provincies zouden het werk neerleggen, indien de ko ning terugkeerde. r Nee toch. Heus Het officieel Praags nieuws agentschap weet te melden, dat de Stachanofhennen haar legproductie vergeleken met het vorige jaar met 23.2 procent hebben opgevoerd. Twee Egyptische families, die iets met elkaar hadden af te rekenen, arrangeerden een ont moeting met geweren, sabels en knuppels. Drie waren reeds dood en zeven gewond vóór de politie de idylle kwam versto ren. Als u denkt, dat het met de verkeersveiligheid in uw goe de oord maar bedroevend ge steld is. kijk dan eens naar Cai ro. Daar zijn het vorige jaar 81.271 geregistreerde verkeers ongelukken voorgekomen. In Egypte is een politiehond gestorven, die de politie op het spoor van meer dan 650 mis dadigers heeft gebracht. Hij is overleden aan hondenzickte. Bidault heeft onverwachte steun van socialisten gekregen PARIJS. Georges Bidault, de leider van de M.R.P., die door presi dent Auriol als de derde in tien dagen tjjds met de formering van een kabinet Is belast, heeft zich (le steun van de socialistische party verwor ven. Hij zou vandaag verdere besprekingen voeren met leiders van do radicale party. v/eken zonder regering zijn, het geen een nieuw lengterecord bete kent voor de talloze regenngscri- ses van de derde en vierde Franse Republiek. Het oude record was 20 dagen. Dat was tussen 28 Novem ber 1946 toen Bidault aftrad als hoofd van een coalitie van M.R.P.. socialisten en communisten, en de formatie van een geheel socialis tisch kabinet door Léon Blum op 17 December. De socialistische partij heeft on verwachts afstand gedaan van haar eis dat Daniel Mayer, minister van arbeid in de vorige regering, de zelfde post in het nieuwe kabinet zou krijgen een eis die de radi caal-socialist René Mayer er toe had gebracht zijn pogingen om een re gering te vormen op te geven. Het besluit der socialisten kwam als een grote verrassing: het wordt beschouwd als een tactische ma noeuvre om de radicalen de bal toe te werpen en op hen de blaam te laten rusten voor het lot van Bi dault indien hij faalt. Beide par tijen stonden koel tegenover Bi dault, doch elk wilde de verant woordelijkheid voor zijn falen ver mijden. De reactie van de radicalen was fel. Zij was het geweest die vol had gehouden dat Mayer niet ac ceptabel was als minister van ar beid. Zij beschouwen nu de plot selinge socialistische koersveran dering, nadat de kwestie de po gingen van een radicaalsocialist schipbreuk had laten lijden, als een ontoelaatbaar politiek spel. Morgen zal Frankrijk al drie Gisteren is uit Rotterdam de Si- des beiden 80 jaar en de jongste de bajak vertrokken met 1000 emi- 6 maanden oude Nickie Hagemeier, granten voor Zuid-Afrika. De oud- maken kennis met de gezagvoerder ste passagiers, het echtpaar Geer- kapt. J. C. Schnetler. Resultaat moet de offers rechtvaardigen DEN HAAG. „De Party van de Arbeid wenst oen volstrekt positieve houding aan to nemen ten aanzien van de verdediging van liet Westen tegen de intense dreiging uit het Oosten; zy Is bereid voor deze verdedi ging grote offers te brengen, die onvermljdeiyk de levensstandaard van het Nederlandse volk zullen verlagen. Dit standpunt kun de Party van de Arbeid echter alleen verdedigen, wanneer zy er van overtuigd is. dat het Nederlandse volk iets terugkrygt, dat de grootte van zijn offers rechtvaardigt". Met deze woorden schetste de heer K. Vorrink, voor zitter van de P.v.d.A. gisteravond op een bijeenkomst van de Vereniging van Marineofficieren in de Haagse Dierentuin liet standpunt van zyn party ten aanzien van dc gewapende macht- Na een overzicht te hebben gege- i regering zou treden en In de oppo- n van de ontwikkeling, die de sitie zou gaan. Is daar dan kans op? zo werd er gevraagd. De heer Vor rink antwoordde daarop, dat de hoge kosten voor de landsverdedi ging een verlaging van het wel vaartspeil van het Nederlandse volk met zich mee zou brengen, ven houding der oude socialisten tegen over een gewapende macht had doorgemaakt, wees de heer Vorrink erop, dat in 1937 de SD.A.P. be sloot, de eis tot nationale ontwape ning uit het partijprogramma tc schrappen, zulks met het oog op de dreiging van het nazisme en fas cisme. Thans worden wy wederom be dreigd, zo zeide spreker. Na de tweede wereldoorlog traden nieuwe tegenstellingen aan de dag. gecon centreerd rond het Russische ge vaar. Naar het oordeel van de spre ker is ook 'een militaire dreiging reeds aanwezig. Daaraan kan al leen een gecoördineerd Europa en Amerika weerstand bieden. De heer Vorrink wees er op, dat de 30 van onze nationale begro ting, die thans voor leger en vloot zijn uitgetrokken, een zeer hoog percentage is. Wanneer wij dit geld aan onze weermacht gaan uitgeven, zo betoogde hy, dan moeten we ook de zekerheid hebben, dat ons doel bereikt wordt. Dit doel: veiligheid in Europa, zal naar sprekers oor deel niet bereikt kunnen worden, wanneer West-Duitsland niet in hot Wcst-Europese verdedigingsstelsel geïncorporeerd zal worden. Wan neer sentimenten zich daartegen verzetten, dan doen we goed te be denken, dat er in Oost-Duitsland een „politiemacht" staat van 400.000 man en dat het communis me in de slechte economische situa tie van de West-Duitse arbeiders een goede voedingsbodem kan vin den. Op een desbetreffende vraag deel de dc heer Vorrink mede, dat het standpunt, dat hy had ontvouwd, gedeeld werd door geheel de Partij van de Arbeid. Dit standpunt zou onveranderd blijven, zo zeide hij. in dien de Party van de Arbeid uit de Het is biliyk, zo zei hij. dat de thans komende lasten cerlyk over alle Nederlanders worden verdeeld. De Partij van de Arbeid kan niet dulden dat dividenden worden ver hoogd om industriëlen tc bevoor delen. Mocht dat gebeuren, dan zou de P.v.d.A. de regering verlaten. Spr. gaf de verzekering, dat zijn party in een dergelijk geval geen gebruik zou maken van do onrust onder de arbeiders. TERSCHELLING. Dc gehele bevolking van West-Terschelling liep gisteravond uit, toen de sleep boot „Holland" met de 10 opvaren den van dc „Ivar", die Nlaandag var boord waren gehaald, en dc le stuurman Norking, die gisteren zijn schip verliet, om half acht dc ha ven binnen voer. Het enthousiasme waszo groot, dat de politic 'n weg voor de schipbreukelingen moest banen naar dc bus, die hen naar hotel „Nap" bracht. Hier werd de mannen, die bijna 24 uur op zee waren geweest een flinke warme maaltijd voorgezet. De stuurman was vol lof over de redding door de bemanning vag dc sleepboot „Holland", welke hij een staaltje van kranig vakmanschap noemde. Het was dc bedoeling van dc be manning weer aan boord te gaan, zodra zij wat van de vermoeienis sen waren bekomen. Het is echter zeer de vraag of de storm hun plannen niet zal verhinderen. DEN HAAG. Het slechte weer aan het einde van de vorige weck, heeft een grotere aanvoer van vee op de slachtmarkcn veroorzaakt. Hierdoor is het mogelijk voor de lopende rantsocncrlngspcriode (tot 6 November) een extra vleesbon aan te wijzen, namelijk bon 365 „Algemeen", die recht geeft op het I kopen van 100 gram vlees. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Van de vroege morgen tot ver na het middernachteiyke uur zijn op het ogenblik de leiders van de drie delegaties ter R.T.C. bijeen, om in de weinige dagen welke thans nog resten de laatste problemen op te lossen. Vastgesteld is thans, dat de openbare plenaire zitting van dc Ronde Tafelconferentie zal worden gehouden op Dinsdag 1 November. In deze zitting zullen de resultaten van de conferentie worden bekend ge maakt. Daar zal ook door Republiek en B.F.O. de voorlopige grondw et voor de R.I.S. worden gepubliceerd, welke onder leiding van het viermanschap, Muhammed Yamin, professor Dupomo, Anak Agung en dr. J. Kiers is op gesteld. Op 2 November vertrekken de eerste deelnemers aan de R.T.C. reeds per vliegtuig naar Indonesië. Tot hen zullen nog niet behoren de leiders van de delegaties. Hatta zal zijn vertrek in ieder geval nog even uitstellen. Het is zelfs moge lijk, dat hij nog bezoeken zal bren gen aan andere Europese landen, doch dat staat nog niet vast. Op 9 November zullen de laatste deel nemers naar Indonesië terugkeren, voorzover ze niet betrokken zijn bij de uitwerking van de accootden tot in détails. Tot de belangrijkste werkzaam heden van de laatste dagen mag stellig de behandeling van de voor lopige grondwet van de R I S. wor den genoemd. Vorige week is het werkcomité, waarin Republiek en B.F.O. ieder twee leden hadden af gevaardigd gereed gekomen met het ontwerp. Dinsdag wordt dit stuk bekend gemaakt. De laatste dagen zijn er hier en daar over deze voorlopige grondwet enige speculaties ge maakt. Een deel van deze specula ties was juist, doch dat kon ook moeilijk anders, omdat daarover reeds tijdens de Inter-Indonesische conferentie was beslist. Er zijn ech ter zeer merkwaardige uitlatingen aan toegevoegd, welke, voorzover wij ze kunnen controleren, onjuist zijn. Zo bijvoorbeeld de mededeling, dat de Republiek de helft van de afgevaardigden in de federale volksvertegenwoordiging zou be noemen. Van goed ingelichte zijde verna men wij echter dat de federale volksvertegenwoordiging zal be staan voor een derde uit leden, wel ke door de Republiek worden be noemd en voor twee derden uit le den van het BFO. In totaal zullen cr ongeveer 150 afgevaardigden worden benoemd in de volksverte genwoordiging. De senaat daaren tegen zal bestaan uit twee afge vaardigden uit ieder deel van de fe deratie. Aangezien de status quo volgens de afspraken van dc Inter- Indonesische conf. blijft gehand haafd, zal de federatie uit 16 deelge bieden bestaan. Vijftien daarvan zyn thans samengevoegd in het BFO. cie 16e samenstellende staat is dc Republiek. Voor 't overige zullen in dc senaat een aantal vertegenwoor digers der minderheden zitting heb ben. De positie van de zelfbesturen tot de centrale regering biyft voor de duur van de voorlopige consti tutie onveranderd. Belangrijk is voorts, dat de voor lopige constitutie niet kan worden veranderd. Althans niet voor het ogenblik waarop de constituante in vrije verkiezingen is gekozen. Deze treedt uiteraard in de plaats van de voorlopige volksvertegenwoor diging en do voorlopige senaat. Naar verluidt zal in de voorlo pige constitutie worden vastgesteld dat de president van de R.I.S on schendbaar zal zijn. Definitief is gebroken met het denkbeeld, dat vroeger in Indonesië sterk leefde, dc Amerikaanse staatsvorm te vol gen. De Indonesische president zal niet meer bevoegdheden hebben, dan die van Frankrijk bijvoorbeeld. In de voorlopige constitutie is een nauwe afbakening gemaakt van de bevoegdheden van de fede rale regering. Dit betekent voor alle niet Republikeinse gebieden in Indonesië een zeer grote verrui ming van hun eigen bevoegdheden zedra de R.I.S. tot stand is geko men. Wij vernemen nog, dat de Repu bliek Indonesia onmiddellijk na de benoeming van de president van de R.I.S. en de vorming van de voor lopige federale regering, haar sou- (Zie voorts pag. 5) Een schroefloze Comet is gisteren van Londen naar Tripolis gevlogen in 3 uur 23 minuten, dat wil dus zeggen met een gemiddelde snelheid van 704 km per u.; de maxi mumsnelheid ligt aan merkelijk hoger. Tijdens de vlucht die op 11 km hoogte werd uitgevoerd, moest zuurstof naar de cabine worden geleld. Bij de daling in het glociend-hete Tripolis bleken de vleugels van de Comet van onderen met een dikke laag ijs bedekt te zijn. „Het uitzicht was prachtig," zei de piloot, captain John Cunning ham. „Corsica, Sardinië, Sicilië en Tunis waren tegelijkertijd te zien." Dc Comet kan 27000 liter benzine, 36 passa giers en 6 leden van de bemanning meenemen. Dat ivordt dus: ontbij ten in Londen, lunchen in Noord- Afrika en „voor d'n eten" terug in Londen xoant ook de retour vlucht van de Comet werd 2 uur na de landing bij Tripolis zonder mankeren volbracht. Bij zijn ont vangst te Londen iverd captain John Cunningham hartelijk be groet en door allerlei autoriteiten gelukgewenst met zijn mooie „sprong". Kamerlid Goedhart stelt vragen aan de minister DEN HAAG Hot Kamorlld Goedhart (PvdA) heeft schriftelijk aan de minister van Overzeese Ge biedsdelen dc volgende vragen ge steld 1. Is het juist, dat nog deze maand en wellicht ook later nog troepencontingenten uit ons land naar Indonesië gezonden zullen wor den? 2. Indien dit het geval is, hoe groot is dan de omvang van de voorgenomen uitzendingen? 3. Acht de minister het niet be ter, de2e uitzendingen op te schor ten tot de resultaten van de Ronde- Tafel Conferentie bekend zijn. waar na het wellicht gewenst zal blijken te zijn met het oog op dc dan nood zakelijk geworden ontruiming van Indonesië door de Nederlandse troe pen geen uitzendingstransporten meer voortgang te doen vinden? Frans treinongeluk kost elf doden AVIGNON Gisteren is te Barbentane bii de Franse stad Avignon een dieseltrein gederail leerd en tegen een muur gebotst. Tot dusver heeft men 11 doden en 32 ernstig gewonden uit het wrak kunnen halen. Men vreest, dat er nog meer doden zullen worden ge vonden.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1