Raad kraakt harde noten over reorganisatie van de C.B. Dr J. Nieweg sprak over „Negen grote Heiligen" Stedebouwkundigen nemen kennis van Kernplan Verbreding uitwisseling met Hotherhain Crediet van f30.000 na veel gepraat verleend Noteert n even AZ en PC verslaat Zwitsers met gering verschil 2 Woensdag 26 October 1949 Er z\jn in de Amersfoortse Raad harde noten gekraakt over de gang van zaken bjj de reorganisatie van de centrale boek houding en de administraties van diensten en bedrijven te Amersfoort. Over het algemeen bleek men wel vertrouwen te hebben in de kundigheid van de Nederlandse Stichting voor de Statistiek, die deze reorganisatie tot stand moet brengen. Men opponeerde echter voornamelijk tegen de overschrijding van het indertijd verstrekte crediet van 25.000.de late nieuwe crediet-aanvrage, de zwijgzaamheid van het college en het niet in de financiële commissie brengen van de tot nu toe bereikte resultaten. FKU1N .Volkscredietwezen komt in December in Raad Voor men tot discussie overging werd van de zijde van het college de mededeling gedaan, dat men eerder tot een credietaanvrage had moeten komen. De heer W van Apeldoorn (CPN) stelde een motie van orde voor om de discussie over dit onder werp uit te stellen tot een volgende vergadering en de raad in de gele genheid te stellen kennis te nemen van de tot nu toe verschenen veer tien rapporten. Deze motie werd na enige discussie verworpen met 29 tegen 2 stemmen. Daarna hield de heer mr. P. A. G. Ubink (KVP> een zeer uitvoerig betoog dat eigenlijk de waarschuwing inhield: tot hiertoe en niet verder met credietoverschrij- dingen. Spr. vond het door het col lege verstrekte uittreksel uit de rap porten een beetje mager. Met zijn fractie was- de !hecr Ubink /an overtuigd, dat deze aangelegen heid met de fi- lanciële commis sie had moeten iworden bespro ken. Hij drong Iaan op een regel matig voeling houden met de raad over deze zeer ingrijpende reorganisaties Vaktechnisch ging dc heer Ubink diep op de gang van zaken in en besloot zyn betoog met de vragen: is dc kous af met de ver strekking van dit crediet en is dan alles bekeken zowel in de admini stratieve als functionale sector? Ook de heer J. Vis (Arb.t kon het beleid van B. en W. in deze materie niet bewonderen Hij kwam onge veer met dezelfde bezwaren als de heer Ubink. De heer Van Apeldoorn (CPN) achtte de geuite critiek niet sterk genoeg. Het is met een hele boel woorden bemantelen waar het eigenlijk om gaat. Hij en zijn frac tiegenoot voelen zich niet geroepen om voor fouten door B. en W. ge maakt alleen maar dreigend de vin ger op te heffen. Zij zullen daarom tegenstemmen, ook al omdat men zonder de volledige rapporten geen inzicht in deze reorganisatie kan krijgen. De heer J. de Gans (AR) stelde de zaak vrij scherp. Hij stelde wethouder C. van Zwol (CHU) niet UBINK VAN ZWOL 26 Oct. Volksgebouw. Humanitas cursusavond „Het gezin". Dr. Van Schenk, Sexuele opvoeding, 8 u. 27 Oct. Amicitia. Personeelsver Huygen en Wessel Toneelavond. 8 uur. 27 Oct. Volksgebouw. A.B.B. Le zing J. J. A. Berger Jr. „De sociale verzekering nu". 8 uur 27 Oct. 's Prinsenhof. Ver. Ned. Fabrikaat. J. C. Margadant: „De opsporing en winning van aardolie" 8 uur. 28 Oct. K.A.B.-gebouw St. Chris- toffel. W. L. H. Weusten: „Terra Incognito". 8 uur. 28 Oct. Openb. Leeszaal. Volks universiteit. Dr. J. J-. Smith: „De hond als huisdier, dierpsycholo- gisch bekeken". 8 uur. 28 Oct. Amicitia. 14.30 uur recep tie Pallas Atheneschool en huldi ging mej. E. F. van Dorp; 19 30 uur Jubileumuitvoering Pallas Athene school. 29 Oct. Amicitia. Receptie Rijks kweekschool voor onderwijzers, 3 u.; Feestavond 8 uur. 31 Oct. Gebouw Ver. van Vrijz. Herv. Inst. Volksontwikkeling. Mej. H. Bottema „Volkskunst". 8 uur. GRAND THEATRE ..Mariandel" 18 jaar. Zondag 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur Dag. 2.30, 6.45 en 9 u. Donderdag 27 October. 2.30, 6.45 en 9 uur: Vertoning film „Rubens". Donderdag, 3 Nov 8 uur. Optreden „Metropolitan Ballet op London". CITY THEATER. „Het onstuimig Blondje" 14 jaar. Zondag: 2.00. 4.15, 6.45 en 9 uur. Dag. 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER. Van Vrijdag t/m Maandag „De avonturen van O'Flynn" 14 jaar. Van Dinsdag t/m Donder dag „De Pioniers" 14 jaar Zondag: 2.00 4.15. 6.45 en 9 uur. Dag 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK. Van Vrijdag t/m Maandag Lassie komt thuis" a. 1. Van Dinsdag t/m Donderdag „Song of Love" 14 jaar. Zondag: 2.00, 4.15, 6 45 en 9 uur. Zaterdag: 2 30. 6.45 en 9 uur Ov dagen: 2.30 en 8 uur. Openbare leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur; Uitlening voor kin deren: Woensdag- en Zaterdagmid- dag van 2.304.30 uur; Leeszaal dagelijks van 1012.30 en 25 uur bovendien Dinsdag, en Vrijdag avond van 710 uur. R.K. Openbare Leeszaal, Wijers straat 2. Geopend van 10—1 uur en 2.305.45 uur. Maandag en Vrij dag 79 uur. Uitlening van 11 12.30 Expositie: T.e.m. 5 Nov. St. Pie- ters en Blocklandtsgastljuis. Ten toonstelling schilderijen. Larense groep. verantwoordelijk voor de gang van zaken en bracht hem dank voor de spoedige afdoening van deze onver kwikkelijke zaak. Het college, zo zeide de heer De Gans, heeft in alle talen gezwegen, ook als er uit de raad over de reorganisatie vragen werden gesteld. NIET EERLIJK Hij vond de gedrukte verzame ling over deze materie niet he lemaal eerlijk. „Niet helemaal juist", verbeterde de voorzitter. Goed. niet helemaal juist, ver volgde de heer De Gans. maar de leden van de raad weten wat ik bedoel. Het is knap om een crediet van 25.000.met 30.000.te over schrijden. zo zeide spr Menigeen zou dit kunstje wel willen leren. Waar om. zo besloot hij, hebben B. en W. de raad niet openhartig ingelichf De heer R. Kok (VVD) kwam met de simpele mededeling, dat zijn fractie besloten had het voorstel niet te aanvaarden. Zijn fractiegenoot de heer F. de Feber meende dat de functionele reorganisatie eerst had moeten worden bekeken. Hij vond dat Amersfoort als proefkonijn moet dienen. De raad moet zichzelf res pecteren bij de beslissing over dit voorstel. TOEZEGGINGEN Wethouder C. van Zwol (CHU) deelde mede, dat de Stichting mid den 1950 gereed zal zijn. Het ge vraagde crediet van f 30.000 zal dan beslist niet worden overschreden. Met deze credietoverschrijdingen is het trouwens be slist afgelopen, al dus de wethou der. Voorts zegde hij een beter overleg met de financiële com missie toe. De problemen van de functionele reorganisatie zul len met tact wor den behandeld. De wethouder kon niet toezeg gen, of van deze reorganisatie goede vruchten zullen worden geplukt, wel zal men de wer king ervan reeds in de vorm van de begroting voor 1950 kunnen bemer ken. Ook wethouder J. Koopman (Arb voelde zich geroepen het een en ander over dit onderwerp te zeg gen, omdat het toch eigenlijk een kwestie is van het oude college. Hij gaf toe. dat er een vormfout is ge maakt. Als het college eerder met de credietaanvrage was gekomen, was er waarschijnlijk niet zoveel opposi tie geweest. Het toestaan van dit crediet Is echter In het belang van de gemeen te. Straks zullen wjj komen tot een efficiënter aanwending van mate riaal en mankracht, aldus de wet houder. De voorzitter onderstreepte de be togen van de beide wethouders en meende, dat Amersfoort pioniers werk verricht voor tal van gemeen tebesturen in Nederland. De gang van zaken achtte spr. wel verklaar baar maar niet verschoonbaar. Er had eerder aan de bel moeten wor den gerukt. Er wordt, aldus de voor zitter. een goed en belangrijk stuk werk voor onze gemeente verricht, dat ver over de grenzen van onze gemeente reikt Spr. zou het betreu ren als de raad in een balorige stem ming het crediet zou weigeren te verstrekken. Voorts achlte hij een be- snreking in brede kring van de func tionele reorganisatie niet gewenst, omdat dit tot grote moeilijkheden zou kunnen leiden. BOETEKLEED De heer Waterloo (KVP) ver zuchtte: ..de gang naar Canossa is volbracht". Waarop de voor zitter antwoordde: „Het boete kleed ontsierd de mens niet!" Alle sprekers kwamen nogmaals in het geweer, doch de papieren lagen door de openlijke schuldbekentenis van het college wel anders. Er was een mildere stemming om het crediet dan toch maar te verlenen al bleven de opgesomde bezwaren van kracht. Alleen de heer van Apeldoorn bleek niet te vermurwen. Het voorstel kwam na deze langdurige discussie in stemming en werd met de stem menverhouding 292 aangenomen. Tegen waren de communisten. Een andere zaak, die de gemoe deren in beweging bracht was het verzoek van de heer P. J. Hermans (KVP) om vragen te mogen stellen en toe te lichten over het volkscre dietwezen. De heer Hermans juichte een beet je smalend de ongevraagde sa menwerking tus sen de P.v.d.A- fractie en die van de KVP toe. De voor de P.v.d.A - fractie na zijn vragen ingedien de voorstellen over het volks credietwezen brachten hem er lukkige voorstel kwam om ook de zienswijze van de heer Hermans in casu van de K.V.P.-fractie in een rap port vast te leg gen en dit aan de leden van de raad te verstrek ken. Daarmede ging de heer Hermans ac- coord, zodat deze zaak op voorstel van de voorzitter in de vergadering van Decem ber in behandeling zal komen. FILM OP SCHOOL Er werd nog gediscussieerd over de aanschaffing van de filmappa raten voor het onderwijs. De heer W. J. A. Bartels (Arb.) vond, dat men de slechtste filmtoestellen op het oog had, die in de handel zijn. Men kan de hele post van 5000. voor verduisteringen in lokalen af schrijven als men overgaat tot de aankoop van nieuwe apperaten, waarvoor verduistering van de loka len niet noodzakelijk is. In die rich ting zal het college deze zaak verder afwerken, zo nodig in overleg met de heer Bartels. die deskundig op dit gebied is. Zowel de heren De Gans als De Feber drongen aan op het doen leveren van de apparaten door Amersfoortse firma's. De heer Van Apeldoorn vond het vreemd, dat men nu met een voorstel kwam, dat ruim twee jaar geleden al door hem was aangeroerd. De heer J. A. G. Alders (KVP) verzocht de kwestie van het Indu striepark. namelijk de discussie over het antwoord van B. en W. op zijn vragen over deze materie, tot de vol gende vergadering uit te stellen. De raad kon zich daarmede verenigen. Tal van andere agendapunten gingen of onder de hamer door of werden na een korte discussie afge handeld. Wethouder Van Zwol deelde naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om tot onteigening van grond tussen de Eem en de Liniedijk toe behorend aan J. Boumeester over te gaan. mede. dat de besprekingen met de heer B. niet tot een aan vaardbare prijs van de grond heb ben geleid. Hij voegde hieraan toe dat de thans gevolgde procedure de goedkeuring heeft van de heer B. De heer Vis (Arb.) was van mc- nimr dat wanneer een juiste grond- politiek was gevoerd deze grond reeds gemeentebezit had kunnen zijn. Er is geen grond om te bouwen, dus moeten tijdig onderhandelingen worden gevoerd met de grondeige naren om voldoende grond in het bezit te krügcn. De heer Vis vroeg het college van B. en W. wanneer hy het antwoord op de destijds door hem gestelde vragen, over de aan wezige bouwrijpe grond, tegemoet kon zien. Wethouder Van Zwol antwoordde dat pas dan tot onteigening van grond kan worden overgegaan wan neer blijkt dat de grond voor de ge meente noodzakelijk is. Het ant woord op de door de heer Vis ge stelde vragen hoopte hij voor het indienen van de begroting voor 1950 te kunnen geven. Het voorstel om een perceel grond aan het Hoevelakense voetpad te verhuren aan de A.T.O., wilde de heer Vis een maand aanhouden, ten einde tegemoet DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 224. Vlak bij de „Vlie gende Hollander" stort de machine in zee. De inzittenden slagen er in zich uit het toestel te wringen en zwemmen naar het schip. De drie koppige bemanning van het spookschip hijst hen aan boord en totaal uitgeput vallen de Ame rikanen aan dek neer. Wanneer zij enkele uren later ontwaken zien zij verbaasd om zich heen. Waar zijn ze nu be land? Ze liggen in de hut van een wel ver schrikkelijk oud schip en het Hikt wel, of er niemand aan boord is, want het is doodstil.wat js «jat voor een geheimzinnig fosforlicht? Maar zie jij ergens een belknopje om de ste- „Ik begrijp er niets van", zegt Mathisen; „dit Het wel of we aan boord zijn van een ward te waarschuwen?" Nee, electrische bel- lijkt me helemaal geen schip, dat voor een sp0okschip. Ik wil er wel eens meer van weten, letjes heeft de „Vliegende Hollander" niet film is gebouwd. Het ruikt hier zo mufEn I te kunnen kof men aan het doo de bewoners van de Lageweg er de Hoge weg in gediende verzoek om niet meer tol deze verhurin." over te gaan. Dc heren Kok en Kalkman (CHU) waren voorstan-i ders van deze' gang van zaken. De Wethouder Van Zwol verzekerde echter dat het onmogelijk is op korte termijn een andere plaats voor het betreffend bedrijf aan te wijzen. Hij verzocht de raad B. en W. nog een jaar de ge legenheid te geven om naar een an- VTS dere geschikte plaats uit te zien. De voorzitter zeide nog, dat ook het College van B. en W. van mening is dat het bedrijf aan het Hoevelaken- sepad ongewenst is. Er moet echter enige soepelheid worden betracht, aangezien het bedrijfsleven niet in een moeilijke positie kan worden gebracht. Het voorstel werd aange nomen, nadat B. en W. de toezegging hadden gedaan dat de verhuur slechts voor één jaar zou gelden. RONDVRAAG De heer Van Apeldoorn vroeg tij dens de rondvraag wanneer de gas- prijs voor de grootverbruikers wordt herzien. Tevens verzocht hij het col lege min-vermogenden in de gelegen heid te stellen gebruik te maken van het Sportfondsenbad. Over de ont stemming, die bij het gemeentepersO' neel heerst over de gang van zaken bij de promoties en de salariëring der weeklonen, wenste hij inlichtin gen. Tenslotte vroeg hij wanneer de begroting voor 1950 kan worden te gemoet gezien. Wethouder Van Zwol zegde toe dat hij de kwestie van de gasprijs zal be spreken met de directeur der gas fabriek. B. en W. zijn volgens hem echter niet in staat de min-vermogen den in de gelegenheid te stellen ge bruik te maken van het Sportfond senbad. De zakelijke leiding is in handen van een Stichting en het bad is bovendien reeds overbelast. Wat de vraag van de heer Van Apeldoorn over de ontstemming bij het gemeentepersoneel betrof, zeide hij niet le willen vooruit lopen op de bijeenkomst van het Georganiseerd Overleg op 10 November, tijdens wel ke vergadering deze kwestie Ier sprake zal komen. Over de indiening van de begroting wilde de wethou der geen bindende toezegging doen. doch hij hoopte dat hij nog dit jaar in staat zou zijn de gemeentebegro ting aan te bieden. Tengevolge van de gereorganiseerde opzet der begro ting doen zich diverse moeilijkheden voor. die een spoedige aanbieding belemmeren. De heer Ter Burg verzocht in de Korte Bergstraat een eenrichtings verkeer in te stellen. De voorzitter zegde toe dit verzoek met de poli tie te zullen bespreken. Bataljon Jagers hield eind-parade Het toekomstige 444ste bataljon van het garderegiment Jagers heeft onlangs zijn eerste oefenperiode beëindigd én ter gelegenheid daar van werd Woensdagmorgen op het voorplein van de Infanterie-kazer- ne te Amersfoort de zg. eindparade gehouden, die onder commando stond van bataljons-commandant, majoor J. C. van Houweningen. De narade werd afgenomen door de Inspecteur van het eerste Infante rie depot, kolonel A. Tolsma, die tevens garnizoenscommandant van Amersfoort is. Het trompettercorps van de Hu zaren van Boreel verleende mede werking aan deze plechtigheid, die werd bijgewoond door tal van mi litaire en burgerlijke autoriteiten, alsmede door vele familieleden van de paraderende militairen. Het was namelijk tegelijkertijd ouderdag. Dan mag de familie van de militair in de kazerne komen en kennis maken met de officieren en het kader. De adjudant O.O. van het garde- regiment Jagers, W. Nijland, ont ving uit handen van kolonel Tols ma de gouden medaille voor 36-ja- ri~? trouwe dienst. In het gebouw aan de Zuidsingel hield de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden Dinsdag haar eerste gemeenteavond. Dr. J. Nieweg hield op deze avond een lezing over het boek „Negen grote Heiligen", van de Zwitserse schrijver-professor Walter Mice. Ds. van Royen sprak een inleidend woord en deelde mede. dat dr. Nieweg zijn voorzit terschap voor de organisatie van de gemeente-avonden had opgezegd, doch in ieder geval in de commis sie hiervan zitting z-al blijven hou den. In het door dr. Nieweg behan delde boek is over de volgende hei ligen geschreven: Franciscus van Assisië. Jeanne d'Arc. Klaus v. Flue. Térèsa van Avila. Joannes van het Kruis. Francois de Sales. G. Ter- steegen. Pastoor van Ars. en Térèsa de Lisieux. Deze Heiligen leefden in de twaalfde tot de negentiende eeuw. Hoe komt het eigenlijk, dat deze mensen heilig zijn verklaard, zo vroeg dr. Nieweg zich af. Voor ons Protestanten is het woord Heilig een vreemd begrip. Dit neemt ech ter niet weg. dat we ook protestan ten heilig zouden kunnen noemen want in de lijst van deze negen heiligen is ook een protestant ge noemd. n.l. Gerard Tcrsteegen Het is niet gemakkelijk precies te zeg gen wat Heiligen zijn. In zijn voor woord zegt Walter Mice: „Een Hei lige is een uitzonderingsmens, die door God tot een taak geroepen is en men noemt hem de religieuse begaafde mens. Zij hebben te strijden tegen donkere machten net als wij. Bij deze Heiligen vinden we in het algemeen het verschijnsel, dat lun leven iets wonderbaarlijks schijnt In hun leven komen bovennatuur lijke verschijningen voor. Zij heb ben de geboden nageleefd en dit was niet zo zeer een kwestie van verstand doch van het hart. Zij heb ben geworsteld, maar het was hun genadegave. Deze heiligen hebben zich allen onthouden van de nood zakelijkste levensbehoeften. Men noemt dit de onthechting en bij de een was dit meer dan bij de ander. Dit is voor ons Protestanten vreemd geworden. De bedoeling hiervan is zichzelf te beheersen en geen eisen te stel len. Dit hangt ook samen met het niet in opstand komen tegen het Lot. Bij al deze Heiligen vinden we ook een sterk gebedsleven, voorts zien we bij hen de naasten liefde. Térèsa van Avila zegt hier over: ..Hoe meer liefde tot de naas ten. hoe meer liefde tot God". Hierna besprak dr Nieweg de negen Heiligen afzonderlijk. Franciscus van Assisië is ^en fi guur geweest, die zelden is nage volgd Hij heeft wel zeer nabij Christus geleefd. Klaus v. Flue heeft zeer veel invloed uitgeoefend op de Zwitsers. Iedereen bezocht hem en vroeg om raad over politieke zowel als over maatschappelijke kwesties Térèsa van Avilla heeft veel gedaan voor de hervorming van de kloosterorden en heeft nieu we kloosters gesticht. Van Joannes van het Kruis zegt de schrijver Wal ter Mice, dat hii onder de Heiligen de grootste dichter en onder de dichters de grootste Heilige was. Aan Franciscus de Sales gaf de Kerk de titel van Dokter der Vol maaktheid". Enigszins verwant aan hem is de protestantse Heilige Ge rard Tersteegen. Hij behoort tot de grootste briefschrijvers van de Ge reld-literatuur. Zijn gedichten wa ren groots en hij maakte zich be roemd door zijn werk op genees kundig gebied. Pastoor van Ars en Térèsa de Li sieux hebben ook een grote invloed uitgeoefend. Deze heiligen lieten zien. zo ein digde dr. Nieweg. dat Christen zijn iets groot is. Ds. van Royen dankte hierna dr. Nieweg namens de aanwezigen. Benoemingen In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad werd tot onderwijzer aan de dr. Van der Hoeveschool voor buiten gewoon lager onderwijs benoemd de heer A. Bakker. Het gemeenteraadslid J. Vis werd in de vacature W. van Gent als ge delegeerde van de gemeente in het bestuur van de Ambachtsschool aangewezen. Architect Klijnstra f In het St. Anthonius-ziekenhuis te Utrecht, waar hij sedert enige tijd werd verpleegd, overleed Dins dag de Amersfoortse architect, de heer M. Klijnstra. De heer Klijnstra. die de leeftijd van 68 jaar bereikte, onderscheidde zich voor de oorlog vooral als ont werper van landhuizen, waardoor hij zich een bekendheid in ons land verwierf. Voorts bewoog hij zich ook op ander terrein, ontwierp o m. de gebouwen in Amersfoort van de Nederlandse Handelmaatschappij en de Rotterdamse Bank en vele villa's op de Berg. Ook buiten Amersfoort ontwierp de heer Klijn stra vele huizen en gebouwen. Na de oorlog belastte de heer Klijnstra zich voornarpelijk met de wederopbouw van boerderijen in de Betuwe, terwijl hij in Heerlen o.a. nog een kerk voltooide. De overledene, die een fijn ge voel had voor architectuur .behoor de enige tijd geleden tot een van de tien Amersfoortse Architecten, die in een attest de raad adviseer de het kernplan voor onze gemeen te te aanvaarden. De heer Klijnstra was o.m. lid van de Bond voor Architecten en enige tijd lid van de plaatselijke Monumenten-Commissie. Het stoffelijk overschot van de overledene zal Zaterdag op Rusthof ter aarde worden besteld. HERMANS echter toe om deze voorstellen van zijn commen taar te voorzien. De voorzitter kon zich niet erg met deze gang van za ken verenigen en onderbrak enige malen het betoog van de heer Her mans. De heer Hermans was van me ning. dat de raad zich volledig moet kunnen uitspreken over deze zaak voor B. en W haar in studie nemen Nu is het college, aldus de heer Hermans, eenzijdig beïnvloed door het rapport van de P v.d.A. Hij ging daarop voort zijn zienswijze op het volkscredietwezen te geven totdat de heer mr. Th. A. Fruin met het ge- Veel bewondering voor de Amersfoortse plannen Het uitbreidingsplan van Amers foort, waaraan in de vakliteratuur, tijdschriften en dagbladen reeds bijzondere aandacht is besteed, is toegelicht door de stadsarchitect, de heer D. Zuiderhoek, in een Dinsdag gehouden vergadering van het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw. Velen kwamen naar Amersfoort om kennis te nemen van de plan nen. Daartoe was ook een kleine expositie ingericht van maquettes, kaarten, foto's en grafieken, die 'n inzicht geven in de problemen waarvoor Amersfoort zich gesteld ziet en de wijze waarop men deze problemen denkt op te lossen. De heer Zuiderhoek schetste de geschiedenis van Amersfoort en de moeilijkheden die in de loop der tijden vooral op verkeersgebied zijn ontstaan. Er moest naar een oplossing worden gezocht. Er is enige jaren ernstig aan deze op lossing gewerkt door een groep van deskundigen, die daarbij ook de voortreffelijke* steun ontving van het Nederlands Economisch Insti tuut. Uit hetgeen door de heer Zui derhoek naar voren is gebracht, bleek wel, dat men niet over een nacht ijs is gegaan. Integendeel, alle vraagstukken zijn economisch, historisch, aesthetisch en financieel bekeken. Ten slotte kwam men tot de conclusie, dat een rondweg langs de oude city de gewenste oplossing zou brengen. De oude binnenstad zal gespaard blijven. Alleen een deel van de tweede omwalling zal door de aanleg van deze rondweg verloren gaan. Gezien de toestand waarin het te dempen deel van deze tweede omwalling verkeert, is het verlies, gezien uit historisch oogpunt, niet groot. Voorts is het mogelijk door uitbreiding naar het Noorden en Noord-Oosten 't even wicht van de stad te herstellen. Dit is in de loop der jaren verstoord en de city loopt gevaar ernstige na delen te ondervinden van een ver dere uitbreiding naar het zuiden en westen. De heer Zuiderhoek lichtte zijn lezing met lichtbeelden toe. EEN GOED PLAN, MAAR. Uit de discussie kon worden op gemaakt, dat het plan bij vele des kundigen voldoening wekt. Er werden enige min of m eer zake lijke opmerkingen gemaakt. Zo bleek uit de discussie, dat men in Amersfoort wil trachten in de nieuwe wijken een vermenging van de woninggrootte te krijgen, zodat er ook maatschappelijk ge zien een gemengde bevolking in deze wijken zal wonen. De Amersfoortse architect, de heer G. Adriaans, bleek nog steeds tegenstander te zijn. Het plan is goed, maar de demping van de beek als deel van de tweede omwalling is naar zijn mening een historische fout. Ook de heer Talsma uit Heem stede had bezwaren tegen de oplos sing. Hij achtte het beter te wach ten met de aanleg van de rondweg totdat de door Rijkswaterstaat ge projecteerde rondweg buiten Amersfoort gereed zou zijn. Eerst dan. valt te beoordelen of Amers foort inderdaad ontlast zal worden van ziin verkeer. De heer Zuiderhoek toonde aan, dat de demping van de door stijle taluds ingesloten beek voor de ont werpers van het plan geen overwe- gend bezwaar is. Waar wel sprake is van samenspel tussen weg en wa ter is de vestinggracht gehand, haafd. Niet afwachten Dat men nu zo'n tumult heeft ontketend over de demping van een gedeelte van de beek Is eigenlijk de schuld van degenen, die omstreeks 1920 geen goede oplossing hebben kunnen vinden. Men kan niet altyd blyven afwachten en daarom moet een plan, dat tevens gericht is op de toeneming van hef verkeer in de toekomst, niet langer een plan blij ven. Men moet ook tot de uitvoe ring ervan komen, zodat men later niet aldus de heer Zuiderhoek zal zeggen wat heeft die stadsarchi tect van Amersfoort indertijd een onmogelijke situatie in zyn stad ge schapen. De vergadering werd geleid door de voorzitter van het instituut jhr M. J. I. de Jonge van Ellemeet. In de ochtendbijeenkomst gaf ook bur gemeester H. Molendijk van Amers foort van zijn belangstelling blijk. In de expositieruimte gaf ook de naaste medewerker van de stads architect. de stcdebouwkundlge, de heer A. H. Rooimans .toelichtingen. In de discussie werd voorts betrok ken de heer Poppema van het Ne derlands Economisch Instituut, die de heer drs L. H. Klaassen verving. Enerverende strijd op alle nummers Een ploeg van de Amersfoortse Zwem. en Polo Club bracht vorig jaar een bezoek aan Zwitserland. Tijdens dit bezoek kwamen Amers foorters o.a. in Bern uit tegen S.K.B. Deze Zwitserse vereniging maakt momenteel met een aantal zwemmers en poloërs een tocht door ons land en zal in enkele plaatsen aan wedstrijden deelne men. Dinsdagavond bonden de Zwitsers in het Sportfondsenbad de strijd aan tegen A.Z. en P.C. Alvorens de wedstrijden een aan vang namen, heette de voorzitter van de A.Z. en P.C., de heer W. van Haselen, de Zwitsers hartelijk welkom, alsmede de besturen van de Vereniging NederlandZwit serland, het Sportfondsenbad en de A.Z.C. Neptunus. Namens de A.Z. en P.C. overhandigde Felix Insin- ger aan de aanvoerder van S.K.B. een souvenir. Wie gedacht had, dat de sterke A.Z. en P.C. ploeg een gemakkelijke overwinning op de Zwitsers zou behalen, kwam bedro gen uit. Reeds op het eerste num mer, de 100 meter rugcrawl, toon den de Zwitsers dat zü tn snelheid weinig onder doen voor onze stad genoten. Hun uithoudingsvermo gen was echter te gering en zij moesten op dit nummer de eer aan de A.Z. en P.C ers laten. Op de 100 meter schoolslag ont spon zich een heftige strijd tussen de fraai zwemmende Zwitser Al- fons Oehy en onze stadgenoot Fe lix Insinger. De laatste wist zijn rivaal op de eerste 50 meter goed bij te houden, doch daarna moest Insinger zich gewonnen geven. In de laatste meters werd hij zelfs nog geslagen door Urs Thierstein en hij moest tenslotte met de derde plaats genoegen nemen. Ook de estafettenummers hadden een spannend verloop. Overduide lijk bleek dat de Zwitsers vooral op de korte afstand (50 meter) een rol van betekenis speelden en in enkele gevallen zelfs hun Amers foortse sportvrienden de loef af staken. Als intermezzi van de twee kamp tussen A.Z. en P.C. en S.K.B kwamen de dames, meisjes en jon gens van de ontvangende vereni ging tegen elkaar uit. terwijl enige demonstraties van schoonspringen werden gegeven door de Zwitser Titti Eisenhut, de Amersfoorters H. Gerritsen en Felix Insmger en F. Aldendorff van A.Z. 1870, die voor al met zijn komische sprongen suc ces oogstte. Na afloop van de zwemnummers en het schoonspringen maakten de Zwitsers voor de eerste maal ken nis met dames waterpolo. De dames van A.Z. en P.C. verschenen in het water tegen het eerste zevental van W.Z.C. uit Woerden. Het was een enerverende strijd. Aan beide zij- Nu ook uitwisseling van mannenkoren muziekcorpsen en wielrenners (Eigen bericht) Vorige week is er ln Rotherham een vergadering gehouden van het plaatse lijk ultwlssellngscomlté met Amers foort. Dc vergadering werd geleld door Mr C. R. Wright. De secretaris van het comité, de ln Amersfoort welbekende mr Cyrlel V. Bugier, vertelde in een korte speech, dat Amersfoort belang stelling toonde voor een verbreding der uitwisseling. Amersfoort had namelijk ook uitwisseling verzocht van mannen koren, muziekkorpsen en wielrenners. In verband hiermede werden tijdens do vergadering tot de organisatie als nieuwe leden toegelaten de Sllvcrwood Colliery Band, dat is een muziekkorps, voorts de Rotherham Municipal Offices. Ladies Hockey Club, dat is een dames hockeyclub. gevormd uit personeelsle den van gemeentelijke bedrijven ln Ro therham. ook nog de Rotherham Whee lers Cycling Club. dat is een club van wielrenners en tenslotte de Rotherham St. Peters Cricket Club. Mr Bugier deelde mede. dat er veel belangstelling bestond voor de cursus sen in dc Nederlandse taal, die gaande zijn. De penningmeester, mr H Rhodes, deelde mede. dat er een batig saldo was van ongeveer 550 Pond Sterling. den deed de verdediging goed werk, waaroor doelpunten enige tijd uit bleven. Mej. Beb Buket be nutte na vijf minuten een fraaie kans en gaf de Amersfoorters de leiding. Na de rust léék het er op, dat in de score geen wijziging zou wor den gebracht, totdat de rechtsvoor van W.Z.C een fout in de Amers foortse achterhoede met een doel punt bestrafte. Er ontspon zich een heftige strijd om het winnende doelpunt. Fraaie schoten gingen aan beide zijden hoog over of wer den door de doelverdedigsters ge keerd. Wegens ruw spel moesten aan beide zijden twee speelsters het water worden uitgestuurd en deze moesten op het droge blijven, want in de stand kwam geen wij ziging meer. Gelijk spel De waterpolowedstrijd tussen de herenteams van S.K.B. en A.Z. en P.C.. die voor de algemene punten telling gold, beloofde een span nende strijd te worden. De zwem nummers waren geëindigd in een kleine overwinning voor de A.Z. en P.C. en indien de Zwitsers erin zouden slagen in de polowedstrijd de A.Z. en P.C.ers te verslaan, dan zouden zij als winnaar van de tweekamp uit het water komen. Het leek er op dat zij hierin zou den slagen, want de goed spelende S.K.B. ploeg bezorgde de Amers foortse achterhoede meermalen moeilijk werk. Felix Insinger ech ter verrichtte in zijn doel uitste kend werk en wist gevaarlijke schoten onschadelijk te maken. Aan de andere kant had Theo Mosterd de doelverdediger Ferdi Danzler reeds enige malen getest, waaruit het hem duidelijk werd dat deze keeper alleen maar door een ver rassend schot kon worden ver schalkt. Het gelukte hem inderdaad na enige tijd een dergelijk schot te lossen (10). Uitstekend werk verrichtte de Zwitserse doelverdediger ook na de rust. Zeker schijnende doelpunten verwerkte hij uitstekend en door zijn optreden kon zijn ploeg voor een nederlaag worden behoed. Toen Oskar Lory de beide partijen op gelijke voet' had gebracht met een houdbaar doelpunt, ontstond een heftig Zwitser offensief. De harde schoten werden echter fraai door Insinger gestopt en het ge lukte de bergbewoners niet de zo begeerde overwinning uit het vuur te slepen. De gelijke stand bleef tot het einde toe gehandhaafd. A.Z. en P.C. werd winnaar van de tweekamp, met 27 punten ter wijl de Zwitsers 29 punten benaal- den. De uitslagen van de zwem nummers luiden als volgt: 50 m. schoolslag Meisjes; 1 T Raebel 47.4 sec. 2 F Muns 48 sec. 3 I Kollen 52 sec. 50 m. schoolslag Jongens: 1 E Beitler 45.5 sec. 2 B Vermeulen 52.2 sec. 3 T Bosma 53.8 sec. 100 m. Rugcrawl heren: 1 P Schreuder 1 min. 22 sec. W Mosterd 1 min. 24 sec. beiden AZPC, 3 Ernst Schaer 1 min. 25.7 sec. 4 F Fluckiger 1 min. 25.8 sec. 100 m schoolslag heren; 1 Alfons Othy 1 min. 20.6 sec. 2 Urs Thier stein 1 min. 25.4 sec. (SKB). 3 F Insinger 1 min 26.2 sec 100 m. schoolslag dames: 1 B Buket 1 min. 32.7 sec. 2 W Hoogenhout 1 min. 42.6 s. 3 x 50 m. wisselslag esta fette heren: 1 SKB I 1 min. 47.6 sec. 2 AZPC I 1 mm. 48.5 sec. 3 SKB II 1 min. 49.6 en 4 AZPC II 1 mm 51.6 sec 100 m. Borstcrawl heren: 1 L Cod vee (AZPC) 1 min. 11.2 sec. 2 F Insinger (AZPC) 1 min. 12.8 sec. 3 Ernst Klay 1 min. 12.8 sec 4 E Rothenbuler 1 min. 17.8 sec beiden SKB. 4 x 50 m. Butterfly heren: 1 SKB 2 min. 33 3 sec. 2 AZ en PC 2 min. 47.4 sec. 4 x 50 m Borstcrawl heren: 1 AZPC 2 min. 6 sec. 2 SKB 2 SKB 2 min. 16 sec. Waterpolo: AZ en PC I—SKB I 11. Totaaluitslag: 1 AZ en PC 27 punten; 2 SKB 29 punten.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2