DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Zuidwester met orkaankracht raast over ons land Vele artikelen geheel vrij van omzetbelasting Waar moet het geld vandaan komen voor de oorlogsschade? Sylvia wordt in Residentie vastgehouden Schip in tweeën gebroken op de Westerse/relde RUTH MALAN P.v.d.A. wil meewerken aan een heffing-ineens Kolbak verdweenmaar de korpsgeest bleef 9c Jaargang, no. 252 Donderdag 27 October 1949. Opgtrich, door de Sttehttag ..He, Parool" - Giro 510330. Rcdacüc Admtoi.tr.tl.: Snouekaerüaao 7. Amersfoort. toPk: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 - Abonnements- Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. - Telefoon administratie 6235. prils 32 ceni p. ».ol I d.la p k», Lok. nummers 10 cent. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. laatste gele blaadjes gaan van de bomen DE BILT. Eén dode, enkele gewonden, vergane schepen, omvergeworpen schoorstenen en vernielde daken, alsmede enige branden, die door de sterke wind een onverwacht grote omvang aannamen, dat is voor wat Nederland betreft de balans van de zeer zware storm, die gisteren met een gemiddel de snelheid van 120 km. per uur over onze omgeving raasde en die tot dusver de hevigste is geweest van deze herfst. Langs de kusten van het Kanaal, waar de wind een snelheid van 160 km. per uur bereikte en vergezeld ging van tropische regens, heeft hij nog grotere moeilijkheden veroorzaakt. Razende gol ven beukten de stranden van Normandië en Bretagne, dreven schepen op de rotsen, zetten kuststeden onder water en brach ten het verkeer tot stilstand. In Engeland werden huizen weggespoeld, kwamen de rivie ren tot het punt van overstro ming, werden wegen door val lende bomen geblokkeerd en moest het treinverkeer tussen Weymouth en Portland worden gestaakt, nadat het water bo ven de rails was komen te staan en deze had ondermijnd. Onder de bemanningen van tal van schepen vielen slachtof fers. een hoofddoek bewijst onmisbare diensten de jeugd maakt van er een pretje ...en het valt zélfs de politie moeilijk in het rechte spoor te blijven. Ernstige ongevallen en vernielingen Een diepe depressie trok gisteren ever de Noordzee in de richting van Zuid-Scandinavië. Om zes uur 's morgens bereikte de wind de stormgrens en daarna nam hij voort durend in hevigheid toe Om 1 uur "s middags had de storm zijn hoogste kracht. In Den Helder noteerde men toen een gemiddelde windsnelheid van 90 km. per uur Langs de kust van Noord Holland en op de Wad deneilanden was de windkracht het grootst. Toch was deze storm, vooral in het binnenland, minder hevig dan die van 1 Maart j.l. Een dodelijk ongeluk vond 's mid dags omstreeks half een plaats in Den Haag. De 24-jarige F. G uit Utrecht, die op de Nassaulaan liep, werd getroffen door een ornament van ongeveer vijf kilogram, dat van een huis werd gerukt. Hij zakte on middellijk in elkaar en is 's middags om half vier in het ziekenhuis aan het Westeinde overleden. In het Am sterdamse Weteringplantsoen rukte de wind een zware tak van een boom. die in zijn val twee jongens raakte. De een werd zwaar aan de schedel gewond, de ander brak zijn arm. In Wieringdrwerf nam een stormvlaag een deel van het dak van de semi-permanente school op en smakte dit op de speelplaats neer. Een 16-jarige leerlinge \verd door een brokstuk getroffen en moest vrij ernstig gewond naar het ziekenhuis m Alkmaar worden vervoerd. Angstige ogenblikken Angstige ogenblikken beleefden schipper Wiertsemz, zijn vrouw en zijn kind, die zich aan boord bevon den van de tjalk „Geri", die bij Ameland in moeilijkheden geraakte. Hoge golven sloegen over het met stenen geladen scheepje en ware de reddingboot „Abraham Foch" van Ameland niet tijdig verschenen, dan zouden de drie opvarenden het er niet levend hebben afgebracht. Dit heeft nog maar een haar gescheeld, omdat de reddingboot eerst dwars op de golven kwam te liggen en werd teruggeslagen. Inwoners van Hollum gingen toen terstond tot aan het middel in het water om de redding boot weer uit de wal te duwen. De 103 ton metende tjalk moet als ver loren worden beschouwd. Op de Westerschelde raakte het Zweedse stoomschip „Astrid" in moeilijkheden door het afdrijven van de boeien. Het raakte bij Zeeburg aan de grond en brak later in twec- en. Op de Lek bij Schoonhoven zonk de met ijzer geladen „Vrede", die door de hevige golfslag vol water was geraakt. De schipper en zijn vrouw wisten zich te redden in een roeiboot. In Tilburg wakkerde de razende storm een schoorsteenbrandje tot een laaiende vuurgloed aan. De meege voerde vonken zetten toen een op niet minder dan vjjftig meter afstand gelegen boerderij in vlammen. Ook in de gemeente Drunen bij Den Bosch sloeg een brand door de hevi ge wind naar andere panden over. In Rotterdam De stormschade in Rotterdam is erg meegevallen In de haven was men op de storm voorbereid, zodat alle schepen extra stevig waren ver ankerd of vastgelegd. Geen enkel schip is losgeslagen. Voor de kust van Hoek van Hol land heeft het danig gespookt, zodat de loodsdienst moest worden ge staakt. In de stad Rotterdam moest de brandweer dertig maal uitrukken voor losgeraakte jalouzien, omge waaide schoorstenen en schuttingen In de Van der Takstraat werd een juffrouw door een vallende schut- plank van een zonnescherm niet ernstig aan het hoofd getroffen Van de pas voltooide, 103 meter hoge schoorsteen van de electriciteitscen- trale aan de Galileistraat woei de werkstelling op de top weg. De plan ken dwarrelden van 100 meter hoog te als papiertjes door de lucht. Ge lukkig waren er geen arbeiders op de stelling en werd niemand getrof fen. In Amsterdam In Amsterdam woeien, langs de route die de Koninklijke stoet zou passeren, op een gegeven ogenblik de pannen kletterend van een dak, enkele minuten voordat de Koningin op dit punt werd verwacht. Brand weermannen en arbeiders van pu blieke werken renden het dak op en slaagden er in even voordat de Ko ninklijke auto passeerde, alle loslig gende pannen van het dak te ver wijderen. Op het rangeerterrein aan de Riet landen liep de 56-jarige onderlading- meester S. tegen de wind in. terwijl de stormvlagen het zand over het terrein joeg. Hij merkte een nade rende electrische rangeerlocomotief niet op en liep er pardoes onder. Ernstig gewond is hij naar het Onze Lieve Vrouwengasthuis overgebracht Men vreest voor zijn leven. Prijs van f 25.000 gevallen DEN HAAG. De prijs van f 25.000 is gevallen op nr. 14681. In de eerste plaats gericht op belangen der minder draagkrachtigen DEN HAAG. Naar het oordeel der regering maken (le gewijzigde om standigheden als gevolg der devaluatie het wenselijk, de uit de voorge nomen opvoering der omzetbelasting voortvloeiende verzwaring van druk zoveel mogelijk te niet te doen. De regering stelt daartoe voor de vrijstellingen voor levensbehoeften, welke voor de minder draagkraehtlgen van belang zjjn, uit te breiden. Voorts wordt \oorgesteId het herstellen van schoenen niet langer aan om zetbelasting te onderwerpen. Voor de aanvulling van de ljjst van geheel vrijgestelde goederen heeft de minister 'van Financiën in de eerste plaats zjjn keus laten val len op een drietal goederensoorten, welke volgens het aanhangige ont werp van wet tot verhoging der en haar negervorst JOHANNESBURG Om Ruth Khama, de vroegere Londense typiste, woedt een steeds krachti ger politieke storm. De Zuid- Afrikaanse premier Daniel Ma- lan zeide Woensdag, dat haar huwelijk met Seretse Khama, het opperhoofd van de Bamang- wato-stam in Betsjoeanaland een gevaarlijk precedent heeft ge schapen. Malan zeide, dat het grote ge vaar bestaat dat dit huwelijk door alle inboorlingen in Zuid-Afrika beschouwd zal worden als een teken dat voor hen allen het hek van de dam is. Malan vertelde, dat hij reeds alle maatregelen heeft genomen om te verhinderen dat Seretse en zijn vrouw de Zuid- Afrikaanse Unie binnenkomen vindt haar gevaarlijk Ruth Khama had zich eind Sep tember heimelijk bij haar echtge noot in Serowe, dc hoofdstad van Betsjoeanaland, gevoegd. Zij reisde per vliegtuig onder de schuilnaam van mrs. Joncs. Zij woont thans met haar man in een stenen bugalow, hun „pa lcis." Malan zeide. dat het hem ge noegen deed dat ook Rhodesia af wijzend tegenover de Khama's staat. Hij heeft aan dc Britse regering een telegram gestuurd, waarin hij wijst op het gevaar, dat door dit huwelijk ontstaan is. maar Malan is iemand, die zich hoog verheven acht als blanke en die alle kleurlingen in het land als minderwaardige mensen beschouwt. Vrijstelling luisterbijdrage voor sommige invaliden DEN HAAG Hoofden van gezin nen, die vanwege hun geringe ge zichtsvermogen invalide zijn, en hoofden van gezinnen die invalide zijn geworden door oorlogshandelin gen bij de uitoefening van de mili taire dienst kunnen vrijgesteld wor den van de verplichting tot het be talen van luisterbijdragen. Bij een aanvrage om een dergelijke vrijstel ling moet een verklaring van de Rijksverzekeringsbank overgelegd worden. De aanvraag moet worden gericht tot het bestuur van de Rijks verzekeringsbank te Amsterdam. Op alle aanvragen om vrijstelling moe ten de serieletter en het nummer der luistervergunning worden vermeld. Zaak van Haagse avonturierster blijkt er vrij onschuldig uit te zien (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Sylvia van der Moer. het 26-jarige Haagse blondje dat na haar avonturen in Finland terugkeerde op Schiphol en daar door twee politiemannen werd meegenomen, wordt nog steeds^ vastgehouden door de Rijksrecherche te Den Haag. Hoewel cr over Sylvia tal van geruchten ondermeer over spionnage de ronde doen, is hiervan geen sprake. Een zegsman van de Rijksrecherche deelde ons mee, dat Sylvia wordt vastgehouden in verband met een strafzaak, die tegen haar loopt en die al dateert van vóór haar vertrek naar het buitenland. Dat dit niet geheel zeker is blijkt uit mededelingen, die de Rijksrecherche aan Sylvia's fa milie zou hebben gedaan en die in tegenspraak z|jn met deze woorden. •Van kinderverzorgster tot journaliste-goudzoekster Sylvia zit vol verrassingen. Zo heet zij eigenlijk geen Sylvia, maar Petronella Antoinetta van der Moer. Verder blijkt zo deelde en re cherche en Sylvia's familie ons mee dat zij nimmer gehuwd is ge weest. Zij heeft een opleiding op een Haagse vakschool gehad en be haalde het diploma voor kinderver zorgster. Een paar jaar geleden vertrok de Buiig Wisselende bewolking met plaatselijk regen- of hagelbuien, vooral in de kustprovincies. Vannacht in het binnenland zwakke, overigens meest matige wind tussen West en Noord- West. Vannacht in het binnen land plaatselijk lichte nacht vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. 28 Oct.; Zon op 7.27. onder 17.20; Maan op 15.04, onder 22.44. avonturierster naar Zwitserland, waar zij bij een familie als kinder verzorgster in dienst kwam. Sinds dien schijnt zij in Turijn en Dene marken geweest te zijn. waarna zij tenslotte in Finland belandde. In Helsinki kwam Sylvia in aanraking met diverse journalisten en al gauw zag zij zelf kans correspondente van het Amerikaanse blad „Florida Sta tes" te worden. Het schrijven schijnt haar echter niet voldoende te hebben opgele verd om haar hotelrekening in Hel sinki te kunnen betalen. Daarom keek ze naar een beter baantje uit. Zodoende kwam de kinderverzorg- ster-journaliste in contact met enige goudzoekers, die hun geluk gingen beproeven in het Poolgebied. Sylvia ging mee en trad op als verzorg- sterkokin van deze goudzoekers. Niet lang daarna werd zij gearres teerd. niet alleen wegens haar schul den, maar ook omdat zij niet de ver eiste toestemming van de Finse re gering had om binnen de Poolcirkel te vertoeven. Toen de goudzoekers en haar vroegere collega's in Hel sinki haar schulden echter hadden betaald, werd zij uit de gevangenis ontslagen en door de Finse regering gelast het land te verlaten. Kort na haar invrijheidstelling wist Sylvia met een vliegtuig naar Kopenhagen te reizen, waar zij kans zag de tocht naar Amsterdam verder te maken met een postvliegtuig. Op Schiphol werd de jeugdige avontu rierster zoals gemeld opge wacht door de politie, aan wie zij bekende „in Finland fout te zijn geweest". De familie Van der Moer, die ge durende Sylvia's zwerftochten m het buitenland zelden post van haar ontving, kreeg dezer dagen bericht van de Rijksrecherche, dat zij in be waring werd gehouden. Men verze kerde de familie, dat de recherche zou onderzoeken in hoeverre Sylvia in Finland strafbare feiten heeft ge pleegd en of zij daar het nationaal prestige heeft geschaad, zo verklaarde ons Sylvia's zuster. De familie ver onderstelt verder, dat de jeugdige avonturierster ieder ogenblik op vrije voeten gesteld kan worden en dan naar huis komt. Voorts heeft zo vertelde Syl via's zuster de Finse legatie in Nederland meegedeeld, dat de jon gedame in Finland niet zulke ern stige zonden heeft begaan, of het zal haar wellicht volgend jaar opnieuw mogelijk zijn naar dit land te gaan. De familie Van der Moer staat in Den Haag zeer gunstig bekend en ook omtrent Sylvia weten de buurt bewoners niet meer kwaad te ver tellen, dan dat zij vol zit met exen- trieke ideeen. Op haar gedrag tij dens de oorlog is niets aan te mer ken; de Dienst Coördinatie Bijzon dere Rechtspleging weet niets van haar te melden. Ofschoon het goudzoekersmeisje door omstandigheden slechts een eenvoudige schoolopleiding heeft ge noten, kan zij uitstekend leren. Haar vrije uren heeft Sylvia thuis be steed met zelfstudie. Thans spreekt zij met een fabelachtige flair vijf zes verschillende talen. Intussen zijn wij benieuwd wat het verdere lot van de Haagse avonturierster zal zijn. Voorlopig blijft het nog een vraag of er inder daad een strafvervolging tegen haar zal worden ingesteld en of zij nog lang vastgehouden zal worden. DE OUDERWETSE kolbakken, die lange tijd voor het wapen der Marechaussee zo karakteristiek zijn geweest, waren ophieuw voor de dag gehaald ter gelegenheid van een plechtigheid die gisteren in Apel doorn plaats had. In verband met het 135-jarig bestaan van het corps, heeft H.K.H. Prinses Wilhelmina op het terrein van de Koning Willem III-kazerne een monument onthuld ter nagedachtenis van de in de jongste oorlog gevallen Marechaus sees en manschappen der politie. (Van onze parlementaire redacteur) Het plan de campagne voor de behandeling door de Tweede Kamer van de vergoedingsregeling voor de materiële oorlogsschade houdt in, dat de minister Donderdagmiddag aan het woord zal komen en dat des avonds zal kunnen worden gerepliceerd. De volgende week Woensdag zal dan de behandeling van artikelen en amendementen aan de orde komen, terwijl de tussenliggende dagen gebruikt zullen worden voor overleg van com missie van voorbereiding en Regering over de ingediende amendementen. Dit zijn er niet weinig en de consequentie van de aanneming of over neming is niet altijd onmiddellijk te overzien, omdat het wetsontwerp buitengewoon ingewikkeld is. Een onleesbaar stuk. dat dc ontoereikendheid van het wettelijk apparaat demonstreert, was in de nacht van Dinsdag op Woensdag het oordeel van de financiële expert van de P.v.d-A., dc heer H o f s t r a. Zo helder als een aangifte biljet der belasting! Het is jammer, dat het geforceerde tempo van behandeling meebracht, dat zijn redevoering, welke belang rijk was om haar principieel karak ter, in de nacht moest worden uit gesproken, waardoor zij minder aan dacht kreeg dan zij verdiende. De heer Hofstra hield zich in het bijzon der bezig met de vraag, waar het geld vandaan moet komen om de voorgestelde vergoedingen te beta len. De Regering heeft het oorspron kelijke dckkingsplan losgelaten en de kwestie der dekking verschoven naar de begroting. Doch als de be dragen voor de oorlogsschaderegc- ling door de gewone begroting gaan lopen is het in het geheel niet uit gesloten. dat een volgende generatie de gewone aflossing gaat verminde ren, zodat van een financiering in 50 jaar niets terecht komt. Men zal het betreuren, zei spr., dat niet oen zelfstandig fonds voor de wederopbouw is opgericht. De P.v.d.A. zou bereid zijn om mede te werken aan een heffing-ineens of aan een gesplitste heffing om de schade te kunnen omslaan, maar spr. bleef van mening, dat het ontwerp aan onze financiële draagkracht zul ke hoge eisen stelt, dat uitbreiding der vergoedingen niet kan worden aanvaard. Het was kwart voor één, toen de heer Hofstra concludeerde, dat hij niet verrukt was over het Weinig onderdelen van onze landmacht genieten bij het pu bliek een zo grote be kendheid als het wa pen der Koninklijke Marechaussee, dat thans zijn 135ste ver jaardag viert. Dat is wellicht in dc eerste plaats te danken aan de blauwe uniformen, de helwitte koorden met nestels en de don kere kolbakken der gala-uniformen, die bij tachtig jaar lang de trots zijn geweest van elke stoere jongen, die in dit politie-corps heeft gediend. Na de jongste wereldoorlog zijn die uitmonsterings stukken tot veler spijt, niet in de laatste plaats van de meisjes verdwenen om plaats te maken voor platte petten en groen grijze kleding naar moderner snit. Maar wanneer het woord Marechaussee ge noemd wordt, dan denkt men nog onwil lekeurig aan het vroe gere blauw en aan de brede witte bananen schillen, waarmee de mouwovslaaen der 1869 in 1949 in ere her steld. dienst doende korpo raals in voorbije dagen waren versierd. Bekend zijn de ma rechaussees, omdat zij lang in kleine gemeen ten de voornaamste dragers van het poli tioneel gezag zijn ge weest, dragers, die meer ontzag en daar door ook meer respect inboezemden dan de soms wel wat al te ge moedelijke veldwach ters, met wie men op een veel vertrouwelij ker voet stond. Beroemd zijn de ma rechaussees tenslotte, omdat van de vroegste tijden tot op heden het korps gekenmerkt is door een geest van saamhorigheid en dis- sipline. Talrijk zijn de daden van strenge plichtsbetrachting en zelfopoffering van vroegere leden van het Wapen, die daarvan getuigenis afleggen. Deze daden en de uitstekende discipline die er altijd in het korps heeft geheerst hebben het een uitste kende naam bezorgd. ontwerp, o.a. omdat het te veel aan de minister overlaat. Hij achtte het echter aanvaardbaar als compromis tussen het financieel mogelijke en dc verschillende opvattingen, die in de Kamer leven. Ook bij de sprekers van Woens dagmiddag ontbrak elk enthousias me over het wetsontwerp. Sprekers als de heer Van de Wetering (CH), Den Hartog (VVD) en Droesen (KVP), die de afwezig heid van de integrale vergoeding be treurden, verdiepten zich in details van het wetsontwerp, welke bij de behandeling der amendementen we derom aan de orde komen. De heer Wel ter (RK) vond de Regering een slecht psycholoog. Zij had het recht op integrale schadevergoeding moeten erkennen en daarna moeten aantonen, dat zy slechts ten dele uit voerbaar was. De betrokkenen zou den dan deze regeling gemakkelijker aanyaard hebben In aansluiting op de entiek van de heer Hofstra op de onduidelijkheid van de wet vroeg hij: voor wie maakt de Regering eigenlijk zulke wetten, voor de be langhebbenden of voor de ambtena ren? Zij is zo helder als een aan giftebiljet voor de belasting! De heer Hoogcarspel (CPN) was van mening, dat de devaluatie het ontwerp op losse schroeven had gezet en dat aan de behandeling, een devaluatiedebat had behoren vooraf te gaan, opdat de Kamer zich de uitwerking op het ontwerp zou kun nen realiseren. Het uitsmeren van de oorlogsschade over een groot aantal jaren achtte hij onjuist. Een tweede vermogensaanwasbelasting zou voor de dekking moeten zorgen. In tegenstelling tot de heer Hofstra bleek mej. Tendeloo (Arb.), die zich in het bijzonder met het hypo- theekvraagstuk bezig hield, dat bij de vergoeding van onroerende goe deren een belangrijke rol speelt, van mening, dat het wetsontwerp een knap stuk werk is, al komen er wel onvolkomenheden in voor. Om half acht sloot de heer Jans sen (KVP) de rij der sprekers met financieel-technische beschouwingen. Lokaaltrein steigert uitgangstrap op BRUSSEL. Een al te actieve lokaaltrein probeerde hier Woens dag zijn ontstelde passagiers regel recht de stationstrap op te rijden. De bestuurder van de electrisehe trein tussen Brussel en Tervueren was van zijn stuk geraakt en zijn trein steigerde negentien treden op van de trap die naar de uitgang leidt. Aan beide zijden van het trap penhuis werden daarbij de glazen wanden vernield. Twaalf personen geraakten gewond. De ticn-millioenste Nederlander DEN HAAG. Hedenavond van kwart voor acht tot acht uur zal dr Ph. J. Idenburg, directeur-generaal van het Centraal Bureau voor de Statistiek in de rubriek „de rege ringsvoorlichtingsdienst antwoordt" een causerie houden over het on derwerp „De Tienmillioenste Neder lander". omzetbelasting slechts gedeeltelijk vr|j zouden z|jn. Het betreft hier eieren, gerookte haring en kaas. In de tweede plaats worden nog onder de geheel vrijgestelde goede ren gebracht: beschuit, krenten brood en andere tot dusverre niet vrijgestelde broden en broodjes, ontbijtkoek en peperkoek, haver mout, stroop en jam .koffie cn thee, vleeswaren, gestoomde en gerookte vis en vis in het zuur en dergelijke, alsmede groenten ln blik cn andere geconserveerde groenten. Daaren tegen zal vlees en vis ln blik of luchtdicht verpakt aan omzetbe lasting blijven onderworpen. Dc aangebrachte wijzigingen zul len de opbrengst van de omzetbe lasting doen dalen met naar schat ting 30.000.000 per jaar. Tezamen met de in het ontwerp reeds in overweging gegeven vrijstellingen bedraagt uit dien hoofde de ver mindering In opbrengst ongeveer 50.000.000 per jaar. In het zoeklicht ENGELAND V ersoberingsdebat HET versoberingsprogramma van dc Britse Labourregering heeft een storm van protest verwekt. Niet alleen de conservatieven en de liberalen zijn terstond in het geweer gekomen, maar zelfs in dc gelede ren van de Arbeiderspartij zjjn er van alle kanten aanvallen op ge richt. Sommige critici beweren, dat het niet ver genoeg gaat. anderen zeggen, dat 't tot op zekere hoogte te streng is. De afkeuring is eóhter algemeen cn nog nimmer sedert het aan de macht komen van Labour is cr zoveel oppositie geweest tegen het binnenlandse beleid van het ka binet. Het debat over dc voorgestelde bezuinigingsmaatregelen is gisteren in het Lagerhuis begonnen. Sir Stafford Cripps heeft het ge opend cn na hem is de plaatsver vangend conservatief leider Antho ny Eden aan het woord gekomen, die de regering onder meer verwe ten heeft, dat haar politiek niet ge baseerd was op dc werkelijke ver houdingen in het land. Vandaag zal het debat zijn hoogtepunt bereiken tydens de redevoeringen van Win ston Churchill en Aneurln Bevan. De regering heeft een vertrouwens votum gevraagd en algemeen ver wacht men, dat de Conservatieven dit zullen weigeren. De Conservatieven willen, dat het kabinet gedeeltelijk het socialisti sche program loslaat, afziet van de nationalisatie van de staalindustrie en het gezondheidsplan ingrijpender beperkt. De opposanten in de La bour-party willen de defensie dras tischer besnoeien en de dienstplicht opheffen, waar ook sommige Tories voor zijn, Churchill daarentegen vierkant tegen. De uitslag van het debat onder deze omstandigheden, wordt met spanning tegemoet ge zien, omdat ieder voelt, dat het be staan van de arbeidersregering nog nimmer zó op het spel heeft gestaan als in deze dagen. Mr F. M. A. Schokking Haags burgemeester DEN HAAG. Tot burgemees ter is benoemd mr. F. M. A. Schok king, thans burgemeester van Al- plicn aan de Rijn, die voordien burgemeester in 's-Gravenzande is geweest. Dc nieuwe Haagse burgemeester is de zoon van een bekend Dordts predikant. Hij werd op 5 Mei 1908 tc Dordrecht geboren, maar ver huisde al heel jong naar Leiden, waar hij dc lagere school en het gymnasium bezocht, en waar hij in 1933 z|jn meestertitel behaalde. Nee toch.Heus De Verenigde Provinciën van India zouden voedsel overhou den als de aap daar niet een heilig dier was: de 20 millioen apen die er leven worden vet en de 60 millioen mensen grotendeels ma ger. Want apen en mensen eten hetzelfde voedsel en de apen eigenen zich meer toe dan hun rechtmatig deel In de kolenmijn te Zwartberg (Belgisch Limburg) kan men door middel van een luchtkoeler de temperatuur van 30 graden tot 18 graden herleiden aan de voet van de pijler en van 34 tot 30 graden uan de kop van de pijler, zonder en sterke luchtstroom te veroorzaken. Door de draaglijker temperatuur kan de productie met 20Vc verhoogd worden Frcdrik Lund, psycholoog en specialist in liefdeszaken, die als huwelijksadviseur aan de Temple-Universiteit te Philadel phia is verbonden, heeft een eis tot echtscheiding ingesteld tegen zijn tweede vrouw, die zelf ook psychologe en huwelijksadviseuse is Een vrouw in het West-Finse stadje Kullaa klaagde dezer dagen over hevige maagpijnen. De chirurg ontdekte tot zijn niet geringe verwondering een kreeft die zien in het lichaam van de vrouw had vastgezet. Vermoede lijk was het dier daar beland, toen de vrouw als meisje eens on gezuiverd, ongekookt water uit een rivier had gedronken. J

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1