Matige generale van voorlopig Nederlands elftal Geen geweld bij uitzending van de deserteurs Nog grotere productie is Eogelands euige hoop VAN HOUTEN Middlesex Wanderers met 3-1 verslagen Wekken van inzicht in plaats straf van Oefenwedstrijd jeugdelftal Meer samen tv erking-ol auders verlies van Amirikaanse hulp 1950 DE KLEM Vermageringsmiddclen gevaarlijk? Marsii is veilig! Vermageringsbonbons Donderdag 27 0ctober 1949 3 STADION FEYENOORD WOENSDAGMIDDAG Ergens ver ucg ln het zonnige Zuiden voetbalt een Hollandse Jongen. f44* Wllkes la z'jn naam. Natuurlijk weet leder voetballiefhebber nog g\e faas 1»- H*t Is zo kort geleden dat de Xerxesraan besloot om de voethalMHTt zÜn be«"°*P te maken en naar Italië vertrok. Tocb dreig- ,e ^jn naam. ondanks de berichten over zijn successen daar, in vergetel- beld t« raken. Totdatgistermiddag het voorlopige Nederlands elftal j,s renende repetitie voor de komende stryd tegen de Belgen op 6 No vember «Peelde tegen de Engelse amateurs combinatie Middlesex ttsn.lerers. Och. deze wedstrijd legen de Engelsen is wel amusant ge neest. soms ook wel eens boeiend en heeft de 35.000 toeschouwers het kregelige gevoel, veroorzaakt door het 25 minuten te Iaat beginnen de nsten naren In Botterdam In het verkeer blyvcn steken kunnen bten vergeten, om ze ten slotte enthousiast en met de zekerheid dat de Vaderlanders met 31 gewonnen hadden huiswaarts te laten keren. Zekerheid en enthousiasme daar zal het de Keuze-commissie na afloop xeker aan ontbroken hebben. De iimfnr smittert fin het me.t Fries ?°ed vindM1 .tor sputtert en stottert Dat ontbrak ons ook en daarom noemden we in de aanhef Faas Wil- ya hij werd gemist en ook Bran ies' We weten het, de Feijenoord- man Is niet de Ideale aanvalsleider, ^jar ook hij was langzamerhand tot de kern gaan behoren die zich m de loop der tijden in ons Neder lands elftal was gaan vormen. Een kern met als hoofdfiguren Lenstra Wilkes, direct daarachter Van Schrjndel. Sehijvenaar. Terlouw en Kraak. Deze kern wist de oven- ren. die misschien iets minder van gehalte waren, op te trekken en zo kon ons nationale elftal' ln de na- I oorlogse jaren zeer behoorlijke suc cessen behalen. Zoals er gisteren gespeeld werd heeft het er alle schijn van dat de kern hetzelfde euvel vertoont als een motor, waar niet te missen onderdeel ont- I breekt. De motor loopt niet meer I gesmeerd, sputtert en stottert. Zo J ook met de Kern. Natuurlijk de weersomstandighe- I den waren niet ideaal. Eovendien een goede generale is altijd zwak, maar dat neemt toch niet weg, dat er een achteruitgang in het geheel I valt te constateren. Laten we onze beschouwing over I de spelers dan beginnen bij Piet I Kraak. Het was een prettig gezicht i de stoere IJmuidenaar na zijn I verwonding, in de wedstrijd tegen België opgelopen, weer voor het eerst onder de lat van een verte genwoordigend elftal te zien. Min der prettig was om te constateren dat de Storm^geldoelman in de eerste helft knap onzeker was, zo- sis het gehele verdedigingsblok. Het is alleen aan de Engelse schot loosheid te danken (of te wijten) dat er geen doelpunten kwamen. Na de rust was hij veel zekerder en maakte daarmee de keuze van een doelverdediger van ons elftal I heel wat gemakkelijker. De beide achterspelers Sehijvenaar en Steen bergen speelden behoorlijk, maar maakte in de eerste helft de grote fout om de buitenspelers veel te veel vrijheid te laten. Terlouw was als altijd, zeker stoer en ook wel- 1 eens te ruw. Maar nu Van Schjjn- del. Wat is er met deze knaap aan de hand? Deelt hij in de malaise van zijn club? Is de militaire dienst misschien te vermoeiend voor hem? Dat zijn alle open vragen. Wel staat vast, dat de S.V.V.-er niet op dreef was. Steeds was hij iets te langzaam en ook zijn zwerven had maar weinig zin. Nee, Arie de Vroedt deed het heel wat beter en dan te denken dat hij zich nog lang niet fit voelde. Hij was actief en handig als voorheen. De linkshalf plaats en de post als aanvoerder volkomen waardig. Middenvoorprobleem Nu het pijnlijkste punt: de voor hoede. Over Abe kunnen we kort zijn. Hy is nog steeds de eenzame ster. Intelligent en waarachtig dit keer tegen ztfn gewoonte in in oefenwedstrijden actief en en thousiast. Schaap heeft ook een goede wedstrijd gespeeld. Hij kon zijn schieten was bijzonder sterk» getuige zijn twee mooie doelpun ten. Het grootste nrobleem: de mid- voorplaats. Vo< de rust was pcan Meijer van de taan de eer om zijn talenten t m. Hij heeft ta lenten maar genoeg om als aanvalsleider een Nederlands elftal te fung. Zijn switchen was wel goed - uit een daarvan ontstond het tweede doelpunt maar èn zijn schot èn zijn spelver- deling liet veel te wensen over. Voor de tweede helft had men een oude favoriet van stal gehaald, de Noorderling Roozenburg. Hij deed het iets beter, hoewel ook hij geen groot voetballer is. Dan de linker vleugeL De Haagse knapen Clavan en Timmermans. Zij zijn handig en moeten het vooral van snelheid hebben. De vaart ont brak hen deze middag achter en dan blijkt dat hun techniek toch niet bijster groot Is en hun spel weinig geacheveerd. Tot o. nog iets over de wed strijd. De Nederlanders pakten de zaken direct fiks aan en togen fris switchend ten aanval. Hierbjj bleek dat de Engelse verdediging en spe ciaal de doelman niet zo bijzonder sterk was. Abe voelde zich in zijn element en passeerde en schoot dat het een lust was. Rinns Schaap nam een van de voorzetten van de Fries direct op de schoen en het was-10. De Brit ten wisten zich echter wat uit de druk te ontworstelen. Vooral hun linksbuiten Robb verrichtte uitste kend werk en hij kon er dan heus niehs aan doen dat scheidsrechter Vao Aussem niet in de gaten had dat; het schot van de Engelse links buiten, dat van de doellat terugket ste werkelijk doel getroffen had en can flink eind achter de doellijn te recht kwam Een aardige switch Lussen Lenstra. Meyer en Schaap besloot dc laatste met een hard schot dat raak was. (20). In de tweede helft waren de En gelsen van plan hun hu:d zo duur mogelijk te verkopen. Dat bleek di rect na de aftrap. Handige aanval len volgden. Toch duurde het nog vrij lang eer zij daarvan profijten trokken. Eenmaal schoot Robb te gen de lat en dan eindelijk in de 27ste minuut hebben zij succes. Het was de linksbinnen Rawlings die van een fout in de Nederlandse ver dediging gebruik maakte en on houdbaar voor Kraak Inschoot. Met dit offensief hadden de gasten blijkbaar alle krachten verspeeld en moesten het initiatief aan de onze laten. Even voor het einde gaf Roozen burg van links een hoge voorzet, die ogenschijnlijk door de Engelse doelman met het grootste gemak opgevangen kon worden. Zo dachten we. Mis... Abe Lenstra was er eer der bij en zette zijn hoofd onder de bal die langzaam in het Engelse doel verdween (31). Onze Indruk over de Brittent goed, homogeen team, met als uit blinker linksbuiten Robb en de bei de half spelers: Fright en Topp. Johnny Fright graag in Nederland „Jullie Abe is een fenomeen en Piet Kraak is een kraan. Inderdaad wij hebben een paar keer afschu welijk pech gehad, maar Nederland heeft de overwinning dubbel en dwars verdiend. Uw team was be slist het sterkste". Open en eerlijk spreekt hij en er klinkt oprechte bewondering in de stem van de Engelsman. John Fright van Brom ley, de linkshalf van de Middlesex Wanderers, is ook wel beuoepd tot het uitspreken van een oordeel over het Nederlands BondselftaL H{j is, om zo te zeggen, kind aan huis bil onze voetballers. Hij speel de al vijf keer tegen een Neder landse ploeg en dit is de derde keer, dat Fright in ons land ver toeft. De stand tussen de elftallen, waarin Fright uit kwam en onze Bondsploeg, is na deze wedstrijd 2 tegen 3 in het voordeel van de Ne derlanders. „In 1946. te Nijmegen,, wonnen wij met 2I", somt Fright op „Daarna verloren we met 52 in Londen .en met 21 in Amster dam. Tijdens de Olympische Spe len in '48 wonnen wij weer eens een keer met 43 en nu kregen we met 31 een pak voor de broek" Of hij vindt, dat ons voetbal vooruit ging sinds 1946 en of hij graag tegen Nederlanders speelt? Fright heeft één antwoord op bei de vragen: „En of!" „Hoetoel het elftal van vandaag van heel an dere samenstelling is dan in 1946 is de Bondsploeg nu beslist sterker. Ik speel heel graag tegen de Ne derlanders, omdat zy naar mijn oordeel van alle continentale ploe gen, zich het best aanpassen aan 't Engelse spel. Maar vooral, omdat zij eerlijk spelen en sportief zijn. Ik heb veel vrienden in Nederland Mr. Herberts, of your „K.C.", is the best one!" JOHN FRIGHT 3 maal in Nederland GLASGOW In een gevecht in de openluent (12000 toeschouwers hadden het gure weer getrotseerd) versloeg de wereldkampioen in het bantamgewicht, Manuel Ortiz op punten de vroegere wereldkampioen in het vlieggewicht, Jackie Paterson. Op het bureau van Hoffman en het departement van Buitenlandse Zaken wenst men geen nadere in lichtingen te 'geven over deze voor stellen. maar uit betrouwbare bron (Ingez Med MINISTER SCHOKKING VERKLAART: (Van onze parlementaire redacteur) Wanneer er troepenzendingen naar Indonesië plaats vinden, komt een aantal militairen niet tijdig van inschepingsverlof terug. Gewoonlijk dagen zij later wel op en dan blijkt, dat zij zijn achtergebleven om de meest verschillende redenen, waarvan vele zijn toe te schrijven aan een door dc moeilijke omstandigheden veroorzaakte zielstoestand. In plaats dat deze deserteurs automatisch verwezen worden naar de Krijgsraad, wordt sinds enige tijd met hen over de redenen van hun achterblijven menselijk gesproken en het resultaat is, dat velen achteraf spijt hebben van het gebeurde. Wanneer zij na een verblijf in het depot Schoonhoven, waar officieren en geestelijke medewerkers hen paedagogisch behan delen, rustig met een volgend transport vertrekken, wordt generlei strafmaatregel verder op hen toegepast. recente uitlating van dc commar»- zaks woorden aan als een verblij dend teken, dat de communisten toch blijkbaar op weg waren om te begrijpen, wat een dienstbevel is. De heer Goedhart (arb.).die over de uitzending van troepen naar Indonesië, op het ogenblik, dat de souvereiniteitsoverdracht voor de deur staat, reeds schrifte lijke vragen had gesteld, probeerde deze belangrijke kwestie in het de bat te brengen. Doch hij moest zijn poging opgeven tegenover het for mele bezwaar van de voorzitter, dat zij bij deze interpellatie buiten de orde was. Een communistische motie, waar_ in staking der troepenzendingen werd gevraagd en instelling van een commissie van onderzoek voor de deserteurs werd verworpen met 61 tegen 6 stemmen. „Als het moet, dan moet het", zegt Gortzak Deze in ons leger thans toege paste moderne, op psychologische gronden steunende methode, die aan het wekken van inzicht de voorkeur geeft boven een straf, welke een jong leven ernstig gees telijk en lichamelijk kan schaden, vindt in minister Schokking een warm aanhanger. Dit bleek gis" termiddag in de Tweede Kamer uit zijn antwoord op een interpel latie van de heer Vermeer (arb.) Deze was ongerust gewor den door het geboeid wegvoeren van acht deserteurs uit Schoonho ven enige tijd geleden en door een De doelman van de Wanderers doet zijn uiterste best, maar kan het schot van Schaap niet keren. (2-0). Het won met 51 van dant, dat ze allemaal op de boot naar Indonesië zouden gaan. Bete kent dat, vroeg hij, dat geweld zal worden gebruikt? De minister, die toegaf dat het boeien achterwege had behoren te blijven, verklaarde uitdrukkelijk, dat geen geweld zou worden ge bruikt en dat de vrees van de heer Vermeer, voor het loslaten van het boven uiteengezette systeem onge grond was. Uit zijn woorden sprak duidelijk de voldoening, dat men in ons leger deze nieuwe weg van het wekken van begrip en inzicht heeft ingeslagen. De heer Vermeer toonde zich over het antwoord van de minister dan ook volkomen voldaan en de Kamer zou rustig tot de perikelen van de materiële oorlogsschade hebben kunnen terugkeren, indien de communisten de gelegenheid niet te baat hadden genomen tot een politieke agitatie, welke in hoofdzaak was gericht tegen de P. v. d. A., die zij voor de troepenzen dingen naar Indonesië verantwoor- delijk stelden. Vooral de heer Gortzak on derscheidde zich dusdanig, dat hem het woord ontnomen werd wegens aansporing tot het niet voldoen aan het dienstbevel ter uitzending naar Indonesië. Toen hij deswege voor de eerste keer tot de orde ge roepen werd en de voorzitter hem sommeerde zijn woorden terug te nemen, antwoordde hij: „Als het moet, dan moet het", maar later liet hij zich weer tot dezelfde onge paste agitatie verleiden. In zijn repliek haalde de minis ter, die een handig debater is, Gort- Londense combinatie tegen Rode Duivels DEN HAAG. De samenstelling van het Londense team, dat 1 No vember te Brussel tegen de Róde Duivels uitkomt, is als volgt: Doel: Allen (Queen Parks Ran gers); achter: Ramsey (Tottenham) en Lock (Charlton): midden: Nichol son (Tottenham) Taylor (Fulham) en Mitchell (Chelsea); voor: Parson (West Ham), Hatton (Q.P.R.), Bent- ly (Chelsea). Purvers (Charlton) en Jezzard (Fulham). slechts inleiding Sir Stafford deelde mede, dat de sterkte van de strijdkrachten in April 1950 ruim 20.000 man kleiner zal zjjn dan het reeds genoemde sterktecijfer van 750.000 man. De voorgestelde jaarlijkse bezuiniging van 30 millioen pond sterling op de defensie zal ook bereikt worden door een belangrijke inkrimping van de staf van het hoofdkwartier, vermindering van de uitgaven voor de bureaux voor opleiding, inten dance en administratie en bezuini ging op de werkprogramma's, in het bijzonder de overzeese. Engeland, aldus de minister, kan zich niet veroorloven nieuwe lenin gen of credieten aan andere landen toe te staan, behalve in zeer bijzon dere gevallen. De koloniale ontwikkeling en in vestering moet worden voortgezet, zowel wegens dc Britse plichten jegens de inwoners der koloniën als in het belang van Engeland zelf. De totale administratieve be sparingen moet men zowel beschou wen uit een oogpunt van arbeids krachten als uit geldelijk oogpunt. Volgens een ruwe berekening zul len de voorstellen neerkomen op een vermindering aan het einde van 1950 met niet minder dan 10.000 bij de departementen werkzame per sonen. Met klem verklaarde de mi nister ten slotte: „Ik wil er zeer duidelijk op wijzen, dat geen deva luatie, geen bezuinigingen, geen regeringsmaatregelen van welke aard ook inderdaad onze bestaande sociale en levensstandaarden kun nen redden, wanneer wij niet allen ULTIMATUM AAN MARSHALL-LANDEN Drie eisenstreven naar één valutaverhoging van export, slechting van handelsbarrières WASHINGTON. De directeur van de E.C.A.. Paul Hoffman, la heden naar Europa vertrokken, naar verluidt, om de Marshall-landen een ultimatum te stellen, waarin hun in feite wordt gezegd. dat alj blijk moeten geven van inniger samenwerking en groter vastberadenheid bij hun herstel-pogingen anders riskeren de Marshall hulp te ver liezen of beknot te xien. Woensdag hebben de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Dean Acheson, cn Hoffman een bespreking achter gesloten deuren gehad, tijdens welke de voorstellen, die Hoffman vol gende week in Parijs aan de Marshall-landen zal voorleggen, zijn bc. handeld. werd echter bericht, dat zij de vol gende drie hoofdpunten omvatten: 1. De West-Europese landen moeten dc tussen hen bestaande handelsbarrières slechten om de vrije handel mogelijk te maken. 2. Zij noetcn de monetaire wet ten herzien om de uitwisseling van hun valuta's te vergemakkelijken, hetgeen de weg zal banen voor de invoering van één enkele valuta voor alle bij het Europese herstel programma aangesloten landen, of in elk geval voor een groep van die landen. 3. Zjj moeten streven naar ver groting van de export naar het dollargebied. De voornaamste adviseurs van Hoffman hebben intussen ver klaard. dat hjj niet pessimistisch gestemd is ten aanzien van de tot dusver bereikte resultaten in zake het herstel. Zij zeiden, dat de Euro pese industriële productie en an dere met de herstelpogingen samen hangende factoren zich in een sta dium bevinden, dat boven de oor spronkelijke verwachtingen van de Marshall-plan-organisatoren uit gaat. „Tenzij echter het Congres en het Amerikaanse volk ervan overtuigd kunnen worden, dat Europa inder daad op weg is naar algeheel her- ctel. zal het moeilijk zijn. de mil- liardcn voor het volgende Jaar ios ie krijgen" aldus een der E.C.A.- aulor.teiten. Senator Tom Conally. voorzitter van oc Senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen, heeft giste re» voorspeld, dat het Congres de economische hulp aan Europa het volgend jaar met ten minste een milliard dollar zal verminderen. „Europa moet zijn lot in eigen handen nemen", zo verklaarde hij aan een verslaggever „Wij kunnen niet voortdurend zulk een zware last van financiële hulp dragen." LONDEN. De enige oplossing voor de Britse economische moeilijk heden ls een voortdurend efficiënter wordende productie, aldus verklaar de gisteren by het begin van het debat ln het Lagerhuis over de nieuwe bezuiniginjpmaatregelen de minister van Financiën, sir Stafford Crlpps. Vermindering van de invoer en verlaging van de uitgaven zyn weliswaar essentiële voorwaarden voor succes, maar daardoor alleen kan het succes niet bereikt worden. De minister zei, dat de beperkingen van de invoer uit de dollargebleden betrekking hebben op voedsel (behalve tarwe en suiker), tabak en verschillende soorten grondstoffen. En zelfs de-uitvoe ring van het beperkte Invoerprogramma, dat nauwelijks In de Britse behoeften voorziet, is volgens do minister slechts mogelijk met hulp van de Marshall-gelden en de Canadese doUarlenlng, welke belde binnen af zienbare tijd niet langer ter beschikking zullen zjjn. •p. collectief en elk voor zich ons vol- Bezuinigingen zijn ledig deel bijdragen. Tenzij wy al len snel meer kunnen produceren en onze kostprijzen omlaag kunnen brengen, zullen wij een ernstige verlaging van onze levensstandaard krijgen, die gepaard zal gaan met het demoraliserende gevoel van on veiligheid dóór grote werkloosheid. Deze bezuinigingen zijn, evenals de devaluatie, een inleiding, en niets meer dan dat, tot een nieuwe cam pagne tot verovering van do mark ten in de landen met harde valuta, zonder welke onze industrieën, onze levensstandaard, ja onze gehele be schaving, moeten verkwijnen. Onze pogingen mogen niet mislukken." Mevrouw Heemskerk boekt succes BARCELONA. Reeds In de eerste ronde van het internationale damesschaaktournooi, dat voor het eerst na de oorlog, in Barcelona wordt gehouden wist onze kampt- oene mevrouw Fenny Heemskerk reeds een zege te behalen. Zij sloeg haar tegenstandster mej. Celat, de kampioene van Catalonië. De resultaten uit de eerste ronde zijn: Mevr. Heemskerk (Ned.)mevr. Celat (Cat.) 10; mej. Saunders (Gr.-Br.)— mej. Trammer (Gr-Br.) 1—0; mevr. Simans (Fr.)—mej. Ci- suentes (Cast.) afgebroken; mei Bussers (Belg.)—mevr. Guinart (Spanje) afgebroken. BARCELONA. In de tweede ronde van het internationaal dames schaaktournooi. dat te Barcelona wordt gehouden, verloor onze natio nale kampioene, mevr. Heemskerk van mej. Cisuentes, de kampioene van Castilie •Ingez Het Nederlandse merk met Wereldreputatit (Ingez. Med.) sterke combinatie Wanneer de spelerg van het Wes- Jelifk districts elftal ook geluisterd hadden naar de raadgevingen, die trainer Kaufmann niet tevergeefs ln de atormachtige wind slingerde naar de apelers van het Nederlands jeugdelftal. dan zouden zij het on getwijfeld verder hebben gebracht dan tot één schamel doelpunt te genover de vyf doelpunten van de tegenparty. Doelman Van Vliet van ODS had niet bepaald z(jn beste Ö3o. maar toch mogen we het daar in niet wijten, dat het jeugdelf tal een zo grote overwinning be haalde. Het heeft die te danken aan *'gec spel, dat ondanks de wind, die op het open veld van Overmaas 'rrtf 3Pel had. toch tot ontplooiing kon komen. Het enige zwakke punt, dat we konden vinden, was dat de HRddenllnie en de achterspelers b"; -e aanvaller, niet voldoende steun den en mee naar voren gingen. Na -e ruat was echter ook dit beter. Aanvankelijk was ook het jeugdelf tal begonnen om ondanks de sterke wind de bal hoog te spelen, maar Kaufmann zorgde ervoor, dat de spelers dit spoedig nalieten en de bal laag over de grond gingen spe len, iets waartoe de tegenpartij ondanks de geroutineerdheid, waar over zij beschikt niet kon komen. Het districts-elftal speelde in de vol gende opstelling: Van Vliet (ODS); Kraus (DHC) en Bal (VOC); Smit (Emma), De Wilde (DHC) en Am sterdam (RFC)J, v. d. Gijp en F. v.d. Gijp (Emma), Van Geer (Sche- veningen), Van Wijngaarde en Sin- jorgo (RFC). In het Nederlands jeugdelftal stonden opgesteld: Ger- berink (Enschede)Metselaar (Alk- maarse Boys) en Smit (Volendam); Klaassen (VVV), Looyen (Ajax) en Smeetg (Juliana); Vermunt (RBC), Van Beurden (BW). Stephan (He racles), De Jong (Willem II) en Louer (Noad). Vooral als men de sterkte van het districts-elfal in ogenschouw neemt met een linker vleugel van Emma en een rechter vleugel van RFC spreekt deze over winning van het jeugdelftal nog meer. geen inhoudsopgave Alleen dit: Ook dit nummer brengt een keur van gedegen artikelen, zowel als gevarieerde lichtere leesstof. Onze gedachten gaan reeds uit naar de twee en vijftig nummers van waarin wij ons weekblad tot verdere ontplooiing en bloei gaan brengen. Belangstellenden, die nog geen abonnement namen zeggen wij: Doe het nu! en profiteer van de bijzondere gunstige voorwaarden: bij aanmelding per briefkaart, waarop U vermeldt toe te treden en het abonnementsgeld te heb ben overgemaakt, betaalt u slechts voor de nog dit jaar verschijnende nummers en a. die van het gehele Jaar 1950 ƒ11.50 b. die van het eerste kwartaal 1950 4.-^ door James M. Fox 43 Het leek met niet gek om een ogenblikje rustig te blijven liggen om wat bij te komen van de schok van de landing. Maar ik moest 't natuurlijk weer treffen dat de een of andere idiote zakenman op een gebouw tegen over de plaats waar ik lag een grote flikkerende neonreclame had opgesteld, waardoor ik duidelijk als een enorm silhouet zicht- delijk als een enorm silhouet zicht baar moet zijn geweest tegen de achtergrond van de lege spoorbaan. Ik hoorde een schreeuw op het sta tion en klom langs de schuine bal ken van de hoge baan naar een pi laar toe. Die pilaar had een lange, smalle inspectieladder die doorliep tot de grond. Ik greep de ladder en sloeg mijn knieën er omheen. Pang-pang-rang!!! „Au", schreeuwde ik. „Wat een sofstreek!" Iets hards dat helemaal niet mee gaf had me een formidabele klap op mijn linker heup gegeven ik had bijna mijn houvast aan de ladder té gauw verloren. Toen ik met een plof op de straat te rechtkwam sloeg mijn been dub bel onder me en het kostte me ont zettend veel moeite om van de pi laar weg te hinken, een passerende taxi aan te houden en in te stap pen. „Vlug," zei ik tegen het neger- joch achter het wiel. Taxichauffeurs in- Harlem weten van wanten. Deze sprak met niet tegen. „Ja, 'neer baas," zei hij haastig en de wagen schoot weg als een pijl uit de boog. Ik stapte uit bij de noordooste lijke hoek van Central Park en gaf hem een fooi waarvoor de super gangster die hij in me zag zich niet zou hebben geschaamd. Toen hij verdwenen was nam ik een andere taxi naar Union Square, en daar stapte ik in een derde die me tenslotte op Prospect Avenue, Brooklyn, afzette, tegen half een. De technische uitvoering van mijn ontsnapping stond me wel niet he lemaal aan, maar ik durfde met dat been niet m de ondergrondse. Het as nu zo stijf als een plank en deed me lelijk pijn. Ik had deze kans om een spoor na te laten wel moeten nemen. En ik was er van overtuigd dat mijn twee laatste jockeys me in ieder geval voor een ongevaarlijke dronkaard hielden. Toen de taxi verdwenen was kreupelde ik een verlaten zijstraat in en liep de lege vestibule van een oud flatgebouw binnen. Het was de flat die ik bezocht had op de avond van mijn aankomst in de stad. Ik had een bed nodig waar ik rustig kon liggen cn het kon me niet sche len waar dat bed stond. Aan de lift was een kaartje be vestigd: Buiten Gebruik. Daardoor moest ik me twee trappen opslepen en een lange gang aflopen, voordat ik tegen haar deurbel kon leunen. Maar zelfs nadat ik vijf of zes keer zeer uitvoerig had gebeld, gebeurde er niets. Het slot leek me een pruts-appa raatje en dus haalde ik mijn gelief de schaartje voor de dag en pro beerde met de punten de veer te vinden. Je leert van alles op de duur Mijn derde poging had suc ces en ik slipte naar binnen Er was niemand in de flat, maar er Ned. Bank beloont bescheidenheid Wie weinig deviezen vraagt wordt bevoordeeld. AMSTERDAM. net kantoor de- viczenvergunnlngen van dc Nedcr- landsche Bank deelt mede: „Ten einde tegemoet te komen aan geuite bezwaren, hebben wü besloten ln het vervolg bij de toewijzing van rcisdcvlezen voor toerisme, indien geloot moet worden, een systeem toe te passen, waarbij de kans op toewijzing slUgt naar mate het per persoon aangevraagde bedrag lager is dan het maximumbedrag, hetwelk per persoon kan worden toegewezen. De technische uitv/erking van be doeld systeem brengt mede, dat de aanvragen voor reisdeviezen voor toerisme Zwitserland in het vervolg in 4 tariefklassen moeten worden ingedeeld en wel als volgt: Bij een maximumtoewijzing van Zw. frs. 400.— per persoQn. (Periode tot 30 November 1949) 1. Aanvragen van Zw. frs. 321. tot Zw. frs. 400.— p. p. toewijzings kans 1; 2. Aanvragen van Zw. frs. 241.— tot zw. frs. 320.p. p. toe- wyzingskans 1*4; 3. Aanvragen van Zw. frs. 161 tot zw. frs. 240.— p p. toewijzingskans 1y3; 4. Aanvragen van Zw. frs. 1.tot zw. frs 160. p. p. toewijzingskans 2*4. Bij een maximuntoewijzing van Zw. frs. 500.per persoon: (Periode 1 December 194931 Maart 1950). 1. Aanvragen van Zw. frs. 401, tot zw. frs. 500.— p. p. toewijzings kans 1; 2. Aanvragen van Zw. frs. 301.— tot zw. frs. 400 p. p. toewij- z.ngskans 1*4; 3 Aanvragen van Zw. frs. 201.tot zw. frs. 300 p. p. toewijzingskans IJS; 4. Aanvragen van Zw. frs. 1.— tot zw. frs. 200.— p. p. toewijzingskans 2*4. stonden een paar gebruikte glazen en een lege cocktailshaker in de zitkamer, in een asbak lae as. Ik keek voor de zoveelste keer op mijn horloge, haalde mijn schouders op en ging op de divan zitten om me uit te kleden en de schade te inspecteren. Het was een gemene, tien centi meter lange wond die de vorm had van een tamelijk diepe gleuf. De tweemaal afgeketste kogel had een aardig stukje vel en vlees van mijn heup meegenomen. De kogel een helemaal vervormde nikkelen 38 Police Special zat in het weefsel van mijn broek. Hij was waarschijn lijk afgesprongen op een van de stalen zijstukken van de brug. had daarna de metalen knoop van mijn linker heupzak geraakt en was nog een eindje verder doorgedrongen voor hij tevreden was. Er zat aar dig wat bloed omheen, vastgeplakt tot een stevige koek. Ik stond met enige moeite op en liep naar de badkamer om de rom mel een beetje schoon te maken, toen ik stemmen en voetstappen op de gang hoorde. Onder mijn voor zichtige vingers gleed de schakelaar van het licht naar beneden en ik kreupelde naar de slaapkamer om me te verbergen. Een van de stemmen was nu dui delijk te verstaan boven het rinke len van sleutels uit. De flatdeur werd geopend en met een fikse klap weer dichtgesmeten. Het licht in de zitkamer ging aan. Ik stond voor de slaapkamer en leunde zwak tegen de deur. Ze stond met de rug naar me toe, trok voor de spiegel boven de haard haar mantel uit en bekeek haar ge zicht. Ze droeg een zilver lamé avondjapon en haar blote voeten staken in zilver marocco avondsan dalen. Het duurde vrij lang voor ze mijn beeld in de spiegel opmerkte Het was amusant om de verande ring op haar gezicht gade te slaan. „O (Wordt vervolgd). (Ingez Med.) Wees gerust: In tegenstelling met de mening, dat een werkelijk goed vermage- rlngsmiddcl gevaarlijke stoffen zou moeten bevatten om tot de gewenste resultaten te lelden, ls Marsii een volkomen onschadelijk en toch werkzaam middel, door dat het o.a. berust op de bijzondere eigenschappen van een blaaswier (Fucus vesiculosus). Sinds jaren wordt het extract van deze plant voorgeschreven om zijn ontvetten de eigenschappen, die zonder enig schadelijk bijeffect, een zeer guns tige invloed hebben bij chronische zwaariyvigheld en z|jn gevolgen, zoals maag- en darmvervetting, benauwdheden en ademnood. De Marsii vermageringsbonbons garanderen U een gelijkmatige, niet te snelle vermagering. Dat is van groot belang, want zoals nie mand in één week tyds dik wordt, dient U bfj het vermageren óók de natuuriyke weg to volgen. U moet dus een Marsil-kuur doen. Dat ls volkomen veilig en - zoals talloze brieven van enthousiaste gebruiksters (en gebruikers!) be wijzen - voert Marsii beslist tot het gewenste resultaat. Gebruik afwisselend Marsii rose en blauw. U krygt dan zeker Uw jeugdig slank figuur terug! H VOLKOMEN VEILIG BB

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3