DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Medische Nobelprijs naar Lissabon en Zuerich Belgische Senaat besluit tot volksreferendum De tienmillioenste Nederlander is reetls geboren bezuinigingen gortl r Het lijkt toverijj maar l is plastic Bidault vormt nieuw |^|.j|g Lagei'llUJS kcUI't (Ie Frans vliegtuig vermist Luguber spel Maar zelfs het C.B.S. kan hem niet aanwijzen 9e Jaargang, no. 253 Vrijdag 28 October 1949 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330. Bank' Rotterdarasche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 1 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie cn Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOOR DER. De grootste kersen kun digen van de ivereld worden 10 December gehuldigd STOCKHOLM. Aan twee Europese geleerden is de nobelprijs voor 1949 uitgereikt, omdat zij nieuw licht gebracht hebben in de belaug- rijke processen die plaats grijpen in de menselijke cn dierlijke hersenen. November beslist De winnaars zijn: de Zwitser, dr. Walter Rudolf Hess. professor in de physiologie te Zürich en dr. An- tonin Egas Moniz, professor emeri tus in de neurologie aan de medi sche faculteit van de universiteit van Lissabon. De prijs bedraagt voor hen sa men ruim 100.000 gulden. Sedert 1901 is dit de veertigste maal, dat aan personen die zeer grote diensten aan het mensdom hebben bewezen, door het Caroline Instituut, de medische universi teit in Stockholm, de onderschei ding werd toegekend. De uitrei- kingsplechtigheid zal 10 December te Stockholm in aanwezigheid van de koninklijke familie, talloze No belprijswinnaars, het diplomatieke corps en vooraanstaande mannen van wetenschap en cultuur geschie den. Tijdens dezelfde plechtigheid rullen de Nobelprijswinnaars voor literatuur, physiek en chemie DUITSLAND So sind ivir IN de afgelopen maand hebben de drie westelijke mogendheden, die Duitsland bezetten, in hun wens de Duitsers beter begrip van democratie bij te brengen, een ne derlaag (hun hoeveelste?) geleden. Ditmaal op het zo vitale gebied van volksvoorlichting, de pers. Een maand is verstreken sedert de kranten uit het nazi-tijdperk, die tot dat tijdstip verboden waren, weer aan de markt mochten komen. 450 bladen hebben hiervan gebruik gemaakt en al zijn de meesten hiervan streekorganen, die niet als opinieblad kunnen worden aange merkt, de grote nazi-bladen, meren deels onder hun oude beruchte leiding, zijn er ook weer. In de weken, die nu gepasseerd zijn. hebben zij, bezitters van de druk-outillage, waarop de door de geallieerden gesteunde bladen wer den gedrukt, zulk een zwaar offen- sief tegen deze persorganen ge lanceerd. dat waarnemers het er over eens zijn, dat het pleit reeds ten nadele der laatsten is beslecht. Sommige zijn reeds gesneuveld en de meeste zullen spoedig moeten volgen. Dit offensief is, afgezien van chicanes met het drukken van de concurren ten, gevoerd door abonnementsprij zen te bedingen, die tot 25% lager zijn dan die der democratische bla den. Haar grootste zuigkracht ont leent de pers, die Hitier steunde, echter daaraan, dat zij er op spe culeert, dat het Duitse publiek nog steeds geen prijs stelt op ob jectieve berichtgeving, maar de voorkeur geeft aan onstuimig na tionalistische kost. Voorts discri mineren de navolgers van Hugen- berg de bladen, die door de grote drie ten dele zijn geïnstitueerd, ten dele actief worden gesteund, van collaborisme. Het meest bedenkelijk bij dit al les is misschien wel, dat de oud nazi's bladen overvloedig in hun advertenties zitten. Zijn de redac tionele kolommen van een krant een weerspiegeling van het doel, dat een opinieblad voorstaat, de omvang van de advertentieruimte weerspiegelt de mate, waarin de vertolkte mening het blad aantrek kelijk maakt als advertentieorgaan. Aan de Boven-Yukon is een rijk goudveld ontdekt. Van heinde en verre zijn de Sylvia-ridders ko men aanstuiven om hun claims uit te zetten. Zelfs per vliegtuig kwamen zij van Discovery-eiland in Alaska opzetten. Cerdan en Ginette Neveu onder passagiers PARIJS. De Air France deelt waarover op 3 November beslist mede, dat zü zich ernstig ongerust zal worden hun prijzen ontvan- maakt over een van haar vliegtui gen gen. dat met 37 passagiers aan gebied, zijn de barometers Dr Egas Moniz, een van de boord en een bemanning van elf omgeving meest vooraanstaande neurologen i koppen op weg is n»ar- de j^em I enigde Staten. Sinds 3.5o uur he- la het zoeklicht ter wereld, verklaarde, toen meegedeeld werd, dat hij de No belprijs had verworven. Het is een grote eer voor Por tugal en de Portugese medlscne wetenschap. Maar het is moeilijk over mijn werk te spreken, het is zo'n spe cialistisch vak. Moniz' handen zijn geheel misvormd door de uitwer king van het radium dat hij ge bruikt bij zijn beroemde experi menten. Antonio Caetano Deabreu Freire Egas Moniz, dokter, chirurg, schrij. ver, diplomaat en politicus werd in Avenca geboren (Noord-Portugal) in het jaar 1874. De Zwitser is 68 jaar oud. Hij is niet als de Portugees die „de mis daad uit iemands hersenen kan weg-opereren", hij is „cerebraal angiograaf"; hij heeft de naam „al les te kunnen identificeren in de hersenen." j Hess komt uit een familie van geleerden en zijn beide kinderen zijn ook weer geleerden; zijn zoon, dr. Rudolf Hess, is hoofdgeneesheer van de neuro-chirurgische kliniek te Zürich, en zijn dochter, dr. Ger- trud Hess, geeft les in biologie aan de meisjes-H.B.S. te Zürich. Hess rookt of drinkt niet. Hij heeft één hobby cn daar is hij trots op: het onderzoek naar het stenen tijdperk, het bronzen tijdperk en het tijdperk der Zwitserse grotbe woners. Van 1931 tot 1936 was hij direc teur van het wetenschappelijk sta tion op de Jungfrau, een van de hoogste toppen van Zwitserland. denmorgen (Nederlandse tijd) is niets meer van het toestel verno men. Gisteravond om 9 uur vertrok het van het vliegveld Orly met be stemming New York. Tot de passa giers behoren de beroemde Franse violiste Ginette Neveu en de be roemde Franse bokser Marcel Cer dan. Om 3.55 uur hedenmorgen ont ving men een radiobericht van het vliegtuig, dat het eerste deel van de rei9 normaal was verlopen en dat men voorbereidingen trof om bij helder weer te landen op het vlieg veld van Santa Maria. Daarna heeft de marconist het stilzwijgen niet meer verbroken. Vliegtuigen en schepen zijn reeds op zoek gegaan. Het vermiste toestel is een Con stellation. De piloot is Jean de La- noue, een der beste piloten van de Noordatlantische lijn, die reeds 6700 vlieguren op zijn naam heeft staan. Frans kabinet PARIJS. Georges Bidault. lid van de katholiek progressieve M.R.P. heeft gisteravond als pre mier met 367 tegen 183 stemmen j een motie van vertrouwen gekre gen in dc Franse Nationale Ver- I gadering. Onmiddellijk daarna heeft hij zijn kabinet samengesteld De voornaamste posten daarin worden bezet door: Henri Queuille (radicaal) vice-premier en minis- ler van Staat. Jules Moch (socia list) vice-premier en minister van I Binnenlandse Zaken: Pierre Henri Teitgen (M.R.P.) minister van Staat. René Mayer (radicaal) Jus titie; Robert Schuman (M.R.P.) Buitenlandse Zaken; Maurice Pet- sche (gematigd) Financiën; René Pleven (nagenoeg radicaal) Defen sie en dr. Pierre Segelle (socialist) Arbeid. De nieuwe regering telt 18 minis ters, van wie 6 lid zijn van Ce re publikeinse volkspartii (MR.P.). 5 van de socialistische. 3 van de radicale partn. 2 nagenoeg radica len en 2 gematigden. WAT VOOR WEER? Afnemend buiig Nadat de depressie, die Woens dag in de omgeving storm veroor zaakte in Noord-Oostelijke richting was weggetrokken, stroomde kou de lucht, afkomstig uit de Poolstre ken in de richting van ons land. Hoewel deze lucht bij zijn tocht over het relatief warme zeewater sterk werd verwarmd, trad toch 'n grote daling van temperatuur op. In de afgelopen nacht kwam op vele plaatsen, vooral in het Oosten van het land reeds nachtvorst voor. De temperatuur daalde b.v. te Eindhoven tot 1 gr. onder nul. Op het vliegveld Twente werd 0 gr. bereikt. Het weer in onze omgeving staat thans onder invloed van een rug van hoge luchtdruk, die zich giste ren van de Golf van Biskaye af uitstrekte, over de Britse eilanden tot Noord-Groenland, Tengevolge van de nadering van dit hoge druk- de sinds Woensdagavond eer sterk gestegen. In de koude lucht, die over de Noordzee werd aangevoerd, ont wikkelden zich gisteren vrij zware buien, die vooral in de kustprovin cies. soms van hagel en onweer ver gezeld gingen. Vandaag is deze buiigheid al sterk afgenomen en morgen zullen vrijwel nergens meer buien optreden. Op de oceaan nadert thans een LONDEN. Het Britse Lagerhuis heeft gisteren met 335 tegen 222 stemmen een conservatieve motie verworpen, waarin dc na dc devaluatie door de regering getroffen bezuinigingsmaatregelen ten bedrage van 2S1 milliocn pond als ontoereikend werden afgewezen. Het slemmcnlal van 222 der oppositie was hel grootste, ooit in het huidige parlement uitge bracht. De conservatieven mobiliseerden hun gehele ^tcmkracht" van 202 en werden gesteund door dc ..Liberal Nationals" cn dc ..Orthodox Liberals' en enige onafhankelijke» Het Huis nam daarna een motie aan. waarin de goecie mols"ar.tje niet vinden, want Maandag door Attlce aangekondigde maatregelen goedgekeurd werden. An De stemverhouding was 337 tegen 5. Dc conservatieven onthielden zich. een gebruikelijkeNyWeg. indien de mening van het .Huis reeds duidelijk is ge- V.S. gaan 13 milliard voor defensie uitgeven WASHINGTON. De Ameri- kaanse federale begroting voor het volgende begrotingsjaar zal 40 tot 45 milliard dollar bedragen, aldus ie officieel medegedeeld. Verklaard werd, dat het maximum voor de militaire uitgaven voor het volgen de begrotingsjaar op 13 milliard is gesteld, waarin niet begrepen zijn de uitgaven voor het aanleggen van strategische voorraden en voor de wapenlevering aan het buiten land. BRUSSEL. De Belgische Senaat heeft gisteren het wetsvoorstel-Struye tot het houden van een volksraadpleging over de terugkeer van de koning met 109 tegen 65 stemmen goedgekeurd. Voor stemden 92 katholieken en 17 liberalen. Tegen stemden 7 liberalen, 5 communisten en 53 socialisten. Drie socialistische amendementen werden verworpen. leeftijd hebben, zullen dan ja of Weinig wind Weersverwachting, geldig van vrijdagavond tot Zaterdag avond: Koude nacht met weinig wind. hier en daar mist en plaatselijk flinke nachtvorst. Morgen overdag zwakke tot matige wind uit richtingen tussen Oost en Zuid. In de loop van de dag toenemende bewol king, maar op de meeste plaat sen nog droog weer. Weinig ver andering in temperatuur. 29 Oct.: Zon op 7 28. onder 17.18; Maan op 15.25, onder Belgen in Januari naar de stembus Nu het wetsvoorstel-Struye door de Senaat is aangenomen, wordt in politieke kringen in Brussel ver wacht, dat het voorstel ook in de Kamer van Volksvertegenwoordi gers zal worden goedgekeurd. De behandeling van het voorstel in de Kamer zal. naar verwacht wordt, niet eerder dan in de tweede helft van December geschieden. De katholieken beschikken in de Ka mer niet over de absolute meerder heid (er ontbreken twee stemmen), maar het laat zich aanzien, dat verscheidene liberalen, zoals thans in de Senaat is geschied, zich voor het voorstel-Struye zullen uitspre ken. De volksraadpleging zal dan worden gehouden 40 dagen na de afkondiging, ervan in het Staats blad. dus in de maand Januari. Alle Belgen, die de stemgerechtigde Westerse Unie sluit een sociaal aecoord LONDEN. Het eerste punt op de agenda van de Consultatieve Raad der ondertekenaars van het Pact van Brussel, die volgende maand in Parijs bijeen komt. is de ondertekening door de vijf minis ters van Buitenlandse Zaken van twee multi-laterale conventies over sociale zekerheid en sociale en medische hulp. Dit is meege deeld in een communique, uitgege ven door de secretaris-generaal der Permanente Commissie van het Brussels pact. neen moeten antwoorden op de vraag: „Zijt gij van oordeel, dat koping Leopold III zijn koninklijke bevoegdheden moet hervatten?" De stemming zal verplicht zijn en de telling der stemmen zal regionaal geschieden. worden. Churchill spreekt van een bankroet De plaatsvervangende premier. Herbert Morrison, verklaarde tij dens het debat, dat de bekend ge maakte liist der bezuinigingen er duidelijk op wees. dat het de rege ring ernst was ..Ieder die meent, dat deze lijst het einde betekent van de pogingen der regering om te bezuinigen, zal spoedig uit de droom geholpen worden", aldus Morrison. Daarna nam de oppositieleider. Churchill, het woord. Hij zeide. dat Engeland in de laatste vier laar j biina zoveel had uitgegeven als gedurende de twintig jaren tussen de beide oorlogen Hu vond het een schandaal, dat Engeland aan India. Egypte en sommige andere landen moest betalen voor bevoor rading van legers, die deze landen voor Italiaans-'. Japanse of Duitse invasie hadden beschermd. Het socialisme had volgens hem een felle aanval op de kunstmatige economie van een uitgeput Enge land gedaan Dit maakte deel uit van een pogen om het socialisme in de huidige tijd in te voeren. „Wij zien ons thans niet alleen tegenover devaluatie geplaatst", zo verklaarde Churchill, „maar ook tegenover een bankroet. De rege ring heeft zich niet alleen op finan cieel gebied, doch ook op mentaal en moreel gebied bankroet ge toond". Toen de oppositieleider weer plaats nam, werd bij een mi nuut lang door zijn aanhangers toe gejuicht. nieuwe storing, die hedenmorgen reeds regenval gaf in Ierland. Het ziet er echter naar uit, dat het weer in ons land hierdoor morgen nog niet zal worden beïnvloed. Zo'n lauwe waaghals, die zich 1 me er 80 diep laat begraven en zich dan uit z'n „graf" komt los werken, hoewel hij aan handen en vosten is gebonden, noemt men in Engeland, met een mooi woord „escapologist", een meester in de uitbrcckkuns een soort Gerrit de Stotteraar dus Donderdag kon Alan Alan te Cobham zeker het zijn he pers, die dc grond aanstam pen en hem een karton boven zijn hoofd steken, mo sten hem uitgra ven Na 8 minuten was Alan Alan blootgelegd, maar hij was bewuste loos. /Vee toch... IIpus! De technici van Columbia Studio's hebben iels uitge- vonden om snijbloemen cn plan ten, die snel verflensen onder de schijniverpers, driemaal zo lang goed te houden als tot dus verre mogelijk was. Het is een kleurloze vloeistof, „plantexi- ne" genaamd, die over dc plan ten wordt verstoven en de sap pen conserveert Op de top van de 4.000 meter hoge ..Paul Robesonberg" in Alidden-Aziè is een buste van de Amerikaanse neger-bas ge plaatst Woensdag ivas het de warm ste 26 October in Berlijn se dert 100 jaar. De temperatuur liep op tot 53 graden Fahrenheit en het was net zomer.... Ten gevolge van de staking van de reinigingsdiensten ligt te Calcutta reeds 15.000 ton huisafval opgehoopt. De autori teiten voorzien dat die vuilnis, die reeds de vergiftiging van talrijke apen, honden en ratten heeft veroorzaaktwaarvan dc stoffelijke overschotten naast de vuilnisbakken blijven liggen, gevaarlijke infectiehaarden kunnen worden, mede door de grote warmte. Reeds nu hangt over de stad een verpestende stank Daar Zweden nog maar 5 ooievaars in het hele land had. zullen 10 stuks uit Noord- Afrika worden ingevoerd. Radio Moskou ging vandaag ivcer op een paar Russische „primeurs" pratle dat Stalin het eerst het idee van oprich ting der Verenigde Naties te berde heeft gebracht, 2e een Russische geleerde het eerste vaccine voor mond- en klauw zeer heeft geproduceerd. Men wacht op dc uitvinding van het buskruit VJ Alan in dc kuil der dwaasheid. DEN HAAG. AI is een redelijke aanwijzing van de ticn-mll- iioenste Nederlander dan niet mogelijk, wel mag worden aangenomen, dat onze bevolking in de afgelopen weken de 10 millioen beeft over schreden. Op 1 October telde Nederland 9.993.268 zielen en volgens be schikbare voorlopige cijfers en schattingen moet dit thans een 3000 boven de 10 millioen zijn. Dat wil dus zeggen, dat omstreeks het midden van October 1949 deze nieuwe mijlpaal werd bereikt. Daarmee heeft sinds de eeuwwisseling, toen de 5 milliocn juist was overschreden, een verdubbeling plaatsge vonden binnen nog geen 50 jaar. In 1911 telde ons land reeds 6 millioen inwoners, in 1921 7 millioen. in 1931 8 millioen en in 19-11. tijdens de oorlog, werd de 9 millioen gepasseerd. Wat deze vermeerdering betekent, beseft men eerst recht bij vergelijking met de ontwikkeling in andere West. cn Noord-Europese landen. Nam in ons land in deze 50 jaren dc bevolking toe met 100%, in deze andere landen, met uitzondering van Denemarken, bleef de toeneming in dit tijdvak beneden de 40%. Aldus dr. Ph. J. Idenburg, directeur-generaal van de statistiek, in een radiorede, die hij gisterenavond tot ons volk richtte. Het onderwerp „de tien-millioen- ste Nederlander", zo vertelde dr Idenburg, is in de loop van de laat ste weken in de pers herhaalde lijk aan de orde geweest en in een onzer dagbladen stond zelfs een tekening van deze 10-millioenste Nederlander. Een pasgeboren baby, die het uitkraaide: „De statistieken zeggen, dat ze geen raad met me weten." En inderdaad, deze baby had het. ondanks zijn prille jeugd, geheel bij het rechte eind. Het is zelfs voor het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat toch voor geen kleintje vervaard is, dat ieder jaar weer de tientallen millioenen tonnen goederen weet te bepalen, die over de grenzen passeren; dat de millioenen rqnderen, varkens, schapen, enz. weet vast te stellen, die onze veestapel vormen, dat nog onlangs bij de 12e volkstelling het ene millioen Nederlanders na het andere heeft geteld, een vrijwel on begonnen werk om die ene tien millioenste Nederlander aan te wij zen. Op het eerste gezicht lijkt dit on geloofwaardig en toch is het de waarheid. Het Centraal Bureau voor de Statistiek is immers nooit direct op de hoogte van geboorten en sterftegevallen en van de per sonen. die over onze landsgrenzen wegtrekken, of zich hier komen De helpers schoffelen hem onder. TOVERZOLEN" noemt de heer Vanderbent uit Haarlem zijn uitvinding en u zult moeten toe geven, dat dit nog zo'n gekke naam niet is voor een preparaat, dat u in staat stelt, zélf, binnen een half uur, uw versleten schoeisel grondig te repareren. U hoeft er heus geen werkplaats voor op na te houden en deirele behandeling is nogal een voudig. Eerst wordt de te repareren zool verwarmd. Dan smeert u, op de ma nier waarop u een boter ham met stroop belegt, het mengsel, dat de uitvinder voor u heeft samengesteld voorzichtig op uw schoen. Even een halfuurtje voor het drogen en.... u zult verrast staan van het resul taat. Natuurlijk heeft het alle maal niets met toverij te maken. Het betreft hier weer een van de vele toe passingen van het nieuwe materiaal, waarvan de mo gelijkheden langzamerhand schier onbeperkt schijnen en waarmee we na de oorlog in ons land hebben kennis gemaakt onder naam van plastic. Reeds bezitten we allerlei gebruiksvoorwerpen van plastic. We dragen al plastic kleding en straks zullen we nu dus ook op plastic lopen, en dat niet alleen omdat we dan zelf zo gemakkelijk voor schoenlapper kunnen spelen, maar ook omdat pldstic-zolcn zo ongeveer tien maal minder slijten dan zolen van leer en bovendien vochtwerend zijn. En wat de prijs betreft, die is onge veer vier maai goedkoper dan het bedrag, dat u thans voor een paar zolen moet betalen. Is het wonder, dat de buitenlandse vakbladen aan dc uitvinding van onze landgenoot al veel aandacht besteden? Er komt nog iets bij, dat tic „toverzolen" buitenge woon aantrekkelijk maakt. U kunt het mengsel in diverse fraaie kleuren krij gen en bovendien de dikte' van uw zolen zélf bepalen naar uw eigen smaak; al naar gelang u het mengsel dikker of dunner op uw schoen smeert, krijgt u zo len van verschillend model. Op onze foto ziet u de uit vinder,die op zijnvinding al octrooi heeft aangevraagd, met zijn mengsel aan het werk. Hij ziet er niet naar uit alsof hij een heksenwerk verricht en hij is er ook van overtuigd, dat u dit evenmin zult doen, wanneer u zover mocht komen, dat u de stoute schoe nen aantrekt en het eens met zijn „toverzolen" gaat proberen. vestigen. Al deze mutaties komen in perste instanite ter kennis van de bevolkingsregisters in een der 1000 gemeenten in ons land. Maar zelfs al kon men bepalen, dat een bepaalde dag de 10-millioen werd overschreden, wie van de 600 op die dag geborenen is dan de 10- nullioenste? Of werd de eindstreep bereikt door een der uit Indonesië gerepatrieerden? Dan vertrekt de volgende dag de Sibajak en neemt 700 Nederlanders mee naar Zuid- Afrika, hun nieuwe vaderland en de wedloop neemt opnieuw een aanvang. U kunt er echter van verzekerd zijn, dat wij in deze maand de tien-millioenste Neder lander hebben gekregen. Talrijke problemen De leeftijdsopbouw onzer bevolking vertoont thans, wat de jongste leer tijden aangaa\ een zeer belang rijke uitstulping, die met het ouder worden dezer kinderen, van jaar op jaar zal verschuiven. Dit betekent bijvoorbeeld dat het aantal nieuwe leerlingen bij het lager onderwijs, dat thans en in de eerstvolgende jaren van 180.000 tot 200.000 zal bedragen, in 1952 op eens tot 270.000 zal oplopen Voorts zal de gehele leerplichtige jeugd, thans rond 1 millioen jongens en meisjes, in 1955, als de 10-millioen- ste Nederlander naar school gaat, biina 2 millioen kinderen tellen. Deze ontwikkeling zal zich voort zetten en reeds thans valt te bere kenen. dat in 1963 het productieve deel onzer bevolking, d.w.z. de lo- tot en met 64-jarigen, met ruim 20% zal zijn vermeerderd, terwijl in de ons omringende landen dit bevolkingsdeel vrijwel stabiel zaï z'in gebleven. Een ieder begrijpt, welke bijzondere extra eisen door deze ontwikkeling aan onze Neder landse volkshuishouding worden gesteld, wil deze in staat zijn om binnen een betrekkelijk kort tijds verloop de werkgelegenheid zoda nig op te voeren, dat het grote accres in de productieve leeftijds groepen kan worden opgevangen. In het begin noemde ik het ver trek van de Sibajak. waarmede 700 Nederlanders naar elders emi greren Zo zijn in de laatste jaren reeds herhaaldelijk schepen ver trokken. .naar alle windstreken der aarde, 'naar Noord- en Zuid Ame rika. naar Afrika, en naar Austra lië En zo zulien ook in de toe komst nog velen trachten om minder dichtbevolkte gebieden een nieuw bestaan op te bouwen. Maar ook binnen onze landsgren zen bestaan nog mogelijkheden en onze regering, en meer in het bij zonder onze minister van Econo mische Zaken, laat niets na, om le komen tot een verdere industriali satie en tot bevordering van elk project, dat voor nieuwe handen arbeid zal kunnen scheppen. De toekomst zal moeten leren of het gestelde doel kan worden be reikt. Veel zal daarbij afhangen van de internationale verhoudin gen. Dit maakt het noodzakelijk, om de oplossing van de moeilijk heden. welke uit de bijzondere de mografische ontwikkeling van ons land voortvloeien, mede te zoeken in overleg met onze Benelux-part ners en indien mogelijk in het ka der der algemene Europese samen werking. het kwade geweten begint te spreken, omdat Alan niet op duikt Met brandewijn wordt de waag hals bijgebracht. Het vijfde plaatje, waarop het stel „oen pak voor de broek krijgt", is er helaas niet bij Zuurkoolprijs zal weldra dalen (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Dat de zuurkool- prijs die voor de oorlog 5 cent per pond bedroeg, momenteel gestegen is tot 23 cent per pond, tegen 18 cent per pond in 1948. noopte de heer Neder horst (Arb.) giste ren, om in de Tweede Kamer vra gen aan minister Mansholt te stel len. Uit het antwoord van de be windsman klonk de verwachting, dat de zuurkoolprijs wel spoedig tot 18 cent zal dalen, aangezien ook de prijs van witte kool is gedaald. Daarbij werd opgemerkt, dat de vooroorlogse prijs te laag was. Al leen het maken van onredelijke winsten zou de minister tot ingrij pen kunnen dwingen, doch z.i. was daarvan geen sprake, niettegen staande de zuurkoolfabrikanten 'n kartel gevormd hebben, waarop de heer Nederhorst in zijn vragen de aandacht had gevestigd. Naast dit kartel bestaan echter vrije fabrie ken, terwijl tuinders een coöpera tieve fabriek hebben opgericht, die zich sterk uitbreidt. Van een mo nopolie is dus geen sprake.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1