DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Nederland Levenslang geëist tegen „Teun de Knnppelaar'' Sociale verzekering nu en in de toekomst JOGA Parool voor Middenstand alle Siens aan dek" Noteert u even Welke adverteerder heeft de juiste uitslag? le prijs f25.— 2e prijs f 10.— 3e prijs f5.— Raad Hoevelaken behandeld uitgebreide agenda 2 Vrijdag 28 October I949 A. van Es was gevreesde kampoudste in Amersfoort „Wreed en onmenselijk optreden"' UTRECHT. Levenslange gevan genisstraf en ontzetting uit de bur gerrechten voor duur van het leven, eiste de procureur-fiscaal bü het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht Donderdag legen A. v. Es. kampoud ste in het concentratiekamp te Amersfoort van Januari 1942 tot Maart '43. Vóórdien, in 1940, was Teun v. Es lid van een illegale strü- dersgrocp en later werd hü contro leur van de Dui'scrs in het gevan genkamp te Vught. Het zwaartepunt van zijn activi teit ligt echter in Amersfoort, waar hij door de Duitsers als kampoudste werd aangesteld bij het z.g. Judcn- kommando. In die functie verwierf hij zich een treurige vermaardheid door de beestachtige wijze, waarop hij tegen zijn medegevangenen op trad. Tot zijn slachtoffers behoorde o.m. de bekende Amsterdamse wet houder de Miranda, tengevolge van de bekomen verwondingen overle den op 3 November '42. voorts de heer Boissevain en de heer D. v. d. Stam uit Amsterdam. Hij verwierf zich door dit alles de bijnaam „Teun de Knuppelaar" en „cje schrik van Amersfoort". In deze voortgezette zaak werden achttien getuigen gehoord, die zijn optreden tegen Joodse landgenoten als buitengewoon wreed en onmen selijk schetsten. ZWAKKE WIL De procureur-fiscaal, mr. Drabbe verwierp het beroep van verdachte op zijn angst voor de Duitsers, in het bijzonder voor de beruchte on der-commandant Berg. Ook het ver weer. dat harde maatregelen nodig waren om de orde in zijn ploeg te handhaven, ging volgens de procu reur-fiscaal niet op. Dat had ook op een andere manier gekund. De pro cureur zocht de juiste drijfveer van Teun's bruut en wreed optreden in de wilszwakke persoonlijkheid van de verdachte, die zeer toegankelijk was voor het slechte voorbeeld, dooi de Duitsers in dit opzicht gegeven Verder in een aangeboren sadisme. De verdediger, mr. P. Scheefhals uit 's-Hertogenbosch, bestreed zowel verschillende punten in de dag vaarding als requisitoir van de pro cureur-fiscaal. Hij achtte de ten laste gelegde feiten allerminst be wezen en meende overigens, dat z'jn cliënt met de negen jaar ondergane detentie sinds 1940, deels in Duitse, deels in Nederlandse gevangenschap, zwaar genoeg was gestraft. Mocht het Hof het met die opvatting niet eens zijn, dan zou pleiter de zaak graag zien aangehouden voor een verder getuigenverhoor. Het Hof zal 10 November a.s. uit spraak doen. Ons dagelijks teveel Uit een auto. die op de parkeerplaats bij Hotel de Witte stond geparkeerd, werden de bij de auto behorende ver gunningen etc gestolen. In de Langestraat werd een automo bilist. die zijn wagen op daarvoor ver boden gebied had geparkeerd, gever baliseerd. De bestuurder van een vrachtauto, die geen behoorlijk bijgewerkt werk boekje aan de politie kon tonen, ging op de bon Een fietser, die de Hellestraat in ver boden richting reed. werd door de po litie bekeurd, evenals een wielrijder die het rode stoplicht negeerde. Central Band der Royal Air Force De Central Band der Royal Air Force maakt momenteel een tour- née door ons land. Op Zaterdag 29 October komt deze band in Zeist. In „Boschlust" wordt een avond concert gegeven. Schending Arbeidswet Twee overtreders van de arbeidswet werden gisteren door de politie be keurd. Het betrof een fabrikant, die vijf arbeiders in strijd met de over- werkvergunning extra arbeid liet ver richten. en een bedrijfsleider van een onderneming, die dezelfde overtreding beging In het laatste geval betrof het acht arbeiders Auto met kaas in sloot In de afgelopen nacht ontdekten sur veillerende agenten op de Hoogeweg ln de sloot naast de weg een vracht auto. Van de bestuurder, die zich bij de wagen bevond, kregen zfj te horen, dat hij was verblind door een tegenlig ger en daarna in de berm naast de weg was terecht gekomen Daarop was hij de macht over het stuur kwijt geraakt waarop de auto ln een sloot was gekan teld De auto die met een kostbaar hap kaas was geladen, zal vandaag worden opgetakeld. Paddenstoelenexpositie Leerlingen van de Amersfoortse R.H B.S. organiseren op Zondag 30 October a.s. in het schoolgebouw een paddestoelententoonstelling. Film over Rubens De serie speciale Donderdagfilms die de directie van het Grand Theatre ook vorig jaar liet verto nen, is hervat met een film van de Belgische cineasten Paul Haesaerts en Henri Storck over werken en werkmethoden van de grote Vlaam se scnilder Rubens. Waar de film in vele opzichten te kort schiet men denke slecnis aan de onmogelijkheid van kleur- weergave hebben de makers dat tekort weggenomen door de moge lijkheden, die de camera biedt, vui- ledig te benutten. Op artistiek vol komen verantwoorde wijze wordt b.v. de methode van compositie van Rubens schilderijen en schet sen getoond. Op filmische wijze wordt met behulp van duidelijk studio-werk het rhythme van de penseel van de schilder aangege ven. De camera haalt détails naar vo ren en vergroot daardoor de waar de er van, die oppervlakkige be schouwer van het betreffende schil derij wellicht zou ontgaan. De film vindt haar hoogtepunt in het slot, waarin ruime aandacht wordt ge schonken aan enkele werken van religieuze aard. Het waren voor de kunstliefhebber enkele zeer waar devolle voorstellingen. 28 Oct. K A.B.-gebouw St. Chris- toffel. W. L. H. Weusten: „Terra Incognito". 8 uur. 28 Oct. Openb. Leeszaal. Volks universiteit. Dr. J. J. Smith: „De hond als huisdier, dierpsycholo- gisch bekeken". 8 uur. 28 Oct. Amicitia. 14.30 uur recep tie Pallas Atheneschool en huldi ging mej. E. F. van Dorp; 19.30 uur Jubilaumuitvoering Pallas Athene school. 29 Oct. Amicitia. Receptie Rijks kweekschool voor onderwijzers. 3 u.; Feestavond 8 uur. 31 Oct. Gebouw Ver. van Vrijz. Herv. Inst. Volksontwikkeling. Mej. H. Bottema „Volkskunst". 8 uur. GRAND THEATRE 28 Oct. t/m 2 November. „Vijf op de huwe lijksreis" alle leeftijden. Zondag: 2. 4.15, 6.14 en 9 uur. Dagelijks: 2.30, 6.45 en 9 uur. Donderdag, 3 November: Aanvang 8 uur pre cies: Optreden van „Metropolitan Ballet of London". CITY THEATER 28 Oct. t/m 3 November. Geprolongeerd „Ma- riandel". 18 jaar. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur Dagelijks: 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER 28 Oct. t/m 31 Oct. „Een koninkrijk voor een huis". Alle leeftijden. 1 t/m 3 November: „Betovering om La Boheme". 14 jaar. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Dagelijks 2.30, 6.45 en 9 uur. Tijdens een cursusavond van de Amersfoortse N.V.V. Bestuurders Bond sprak Donderdag in het Volks gebouw de secretaris van het N.V.V ae heer J J. A. Berger jt over „De sociale verzekering nu en in de toe komst". De heer Berger zeide, dat men bij de gedachtenwisseling over de toe komstige ontwikkeling van de so ciale wetgeving in ons land, als eer ste vraag stelt: hoe kunnen wij deze wetten uitvoeren? Volgens de mening van het N.V.V. zouden de discussies zich voorlopig moeten beperken tot de vraag: hoe moeten de wetten er in de toekomst uitzien? De resultaten van de besprekingen over de reor ganisatie van de sociale wetgeving zijn veelal teleurstellend, omdat dc beide partijen niet tot elkaar worden gebracht. De heer Berger besprak vervol gens. hoe men momenteel bij de uit voering van verscheidene sociale wetten tewerk gaat en hoe het N.V.V. zich voorstelt dit in de toe komst të wijzigen. Als eerste voor beeld noemde hij de kinderbijslag wet en de ziektewet. De uitvoering van deze wetten is in handen van twee organen: de bedrijfsverenigin gen, die in het gehele land zijn ge coördineerd, en de Raden van Ar beid. die territoriaal werken zowel psychologisch als administratief ligt bedrijfsvereniging beter in het denk vermogen van de gemiddelde arbei der. Tegenover de Raad van Arbeid is men enigszins terughoudend. Dit is volgens de heer Berger een fou tieve redenering, aangezien het im mers de arbeider te doen is om de beslissingen die moeten worden ge nomen. In het algemeen is een be drijfsvereniging zonder administra tie per gebied onmogelijk gebleken. Wat de administratieve uitvoering van de sociale verzekeringen dus be treft. is de Raad van Arbeid onont beerlijk. Het standpunt van het N.V.V, is, dat men de administratie kan laten geschieden door de R V A„ doch dat de bedrijfsverenigingen be slissingen dienen te nemen in be stuursaangelegenheden. de wetten aangaande. Voorts heeft het N.V.V. de regering gevraagd een centrale- sociale-verzekerings-commissie te willen instellen, welke tot taak moet hebben de regels en richting der wet J te bepalen. De heer Berger betreur- de het. dat bepaalde kringen deze gedachte niet steunen. Men vreest namelijk voor overheidsbemoeiing en de regelende stem van de arbeiders- vertegenwoordigers Hoe de inhoud van de toekomstige sociale wetten volgens de inzichten van het N.V.V. er zal uitzien, liet de heer Berger vervolgens in het kort de revue passeren. Wat betreft de ouderdomszorg, die October 1950 af loopt, meent het N.V.V. dat deze we derom zal moeten worden ingesteld, echter op een andere basis. De ouderdomsvoorziening zal zonder premiebetaling moeten geschieden en een bedrijfspensioenfonds voor alle bedrijven zaj moeten worden ingesteld. Bij de opstelling van een ouderdomswet zal men de instelling van een z.g. „armenzorg" moeten vermijden. Wat de ongevallenwet be treft, deze zal men moeten coördine ren met de ziektewet. De kleine pre mies zal men niet meer moeten uit keren Daartegenover zal een voor 50n,'o ongeschikt verklaarde arbeider een premie van lOOVn moeten genie ten De huidige kinderbijslagregeling is volgens de mening van het N V.V. op een volkomen verkeerde leest ge schoeid. Het N.V.V wenst in de toe komst iedere Nederlander van deze regeling te laten genieten en voorts zal iedere Nederlander een bepaald percentage van he' loon voor deze regeling moeten afstaan. Een en an der zal volgens de heer Berger, neer komen op een spreiding van het na tionale inkomen. Bij alle toekomstige wetten zullen de loongrenzen moe ten vervallen. De heer Berger zeide tenslotte, dat een geheel nieuwe sociale wetgeving moet worden opgesteld De huidige wetten zijn voor de gewone mens onbegrijpelijk. Spreker had de in druk, dat een harde strijd moet wor den geleverd, wil het N.V.V. haar doelstellingen bereiken. Na de pauze wisselde men va'n ge dachten met de spreker en bracht de inleider nog de ziekenfondswet en de uitkering aan weduwen ter spra ke. Aan de discussie werd deelgene- men door de voorzitter van de Raad van Arbeid, de heer Y. Buis. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 226 De Amerikanen gaan aan dek, maar er is niets te zien. Het is nacht en ofschoon de lucht helder is. hangen er laag over zee hier en daar mistbanken. Er be. vindt zich niemand aan dek. De piloot Van der Decken haalt een klein zakcompas te voorschijn en constateert dat het schip Noord-Oost voor ligt. Dan beklimmen zij de campagne, maar ook daar is niemand te zien „Zou jij dit schip kun nen besturen, Van der Decken?" vraagt Mathi- derrtoSTvastgrUpt? „Ik "heb meer verstand van i enkele druk op de kolderstok al gehoorzaamtgeluid van een misthoorn en even later do«mt vliegmachines" zegt de piloot grinnikend, en wat nog raadselachtiger is: de wind schijnt een stoomschip uit de nevel op. Mathisen zet Maar Mathisen merkt, dat het schip op een I mee te draaien! Dan klinkt opeens weer het koers naar het schip. Opsporing van aardolie Voor talrijke leden van de plaat selijke, afdeling van de Vereniging „Nederlands Fabrikaat" en belang stellenden sprak Donderdagavond in 's Prinsenhof de heer J. C. Mar- dagant van de B.P.M. over „De op sporing en winning van aardolie". De spieker wees op de onmisbaar heid van aardolie voor de heden daagse wereld. „Wij zouden nog honderden jaren terug leven, wan neer wij dit vocht niet in het bezit hadden",zo zeide hij. De heer Mar- dagant gaf een uitgebreid overzicht van de verschillende aardoliesoor ten en het ontstaan daarvan. In verband hiermede behandelde spre ker de verschillende opsporingsme thoden door middel van seismisch en gravimetrisch onderzoek. Het systeem van het gravimetrische on derzoek is alleen in een vlak terrein mogelijk. Men maakt hierbij ge bruik van het verschil in aantrek kingskracht van de verschillende (Ingez. Med.) JE ADRES VOOR REGEN- of MOTORKLEDING Vraagt prijs in JOGA's LEDERHUiS LEUSDERWEG 7 TELEF. 5870 de holle boorstang gepompt, waar door het boorgruis naar boven wordt geperst en daarna verwij derd. Bijboringen op een grote diepte gebruikt men stalen bekle- dingsbuizcn. die tot het oliezand reiken. Met een kleine boor gaat men daarna verder tot de oliehou dende laag. De heer Mardagant gaf hierna een uitvoerige technische beschouwing over de werkmethode, die men bij de verschillende borin gen volgt. Speciale aandacht schonk spreker ook aan de oliewinning in Schoonderbeek, waar momenteel een maandproductie van 50.000 ton aardolie wordt bereikt. Deze hoe veelheid voorziet in de Nederland aardlagen. Het seismische onder- se behoeften. Na afloop van deze zoek steunt op het verwekken van kunstmatige aardbevingen. Door deze methode kunnen z.g. „plooi- ruggen" worden opgespoord. Wan neer deze onderzoekingen zijn af gelopen, gaat men over tot het ne men van proeven. De grootste diep te die hierbij bereikt wordt is 6350 meter. Van boorgereedschappen is de beitel de belangrijkste. Het zachte gesteente wordt hiermede weggeschraapt. terwijl het harde gesteente wordt vergruisd. De sus pensie van kleine maten wordt in interessante inleiding werden een tweetal films vertoond over de winning van aardolie, terwijl na de pauze de spreker een aantal vragen beantwoordde. Donderdagmorgen in alle vroegte zijn de militairen uit Schoonhoven, onder wie de deser teurs, in auto's vertrokken om zich naar Indonesië in te schepen. Het vertrek verliep in alle opzichten rustig en er deden zich geen inci denten voor. Schaken Amersfoort II verloor van BSC III Het tweede tiental van Schaak genootschap „Amersfoort" speelde in Bussum haar eerste wedstrijd voor de Bondscompetitie tegen BSG III. Het was te verwachten dat onze stadgenoten zware tegenstand zou den ontmoeten en er werd met 6 Va 3Mt verloren. Het was jammer dat Amersfoort II niet volledig was. Drie van de opgestelde spelers kwamen niet opdagen terwijl een paar reserves eveneens verstek lieten gaan. Zodoende kwamen zii reeds bij voorbaat met een verzwakt team uit. Aan de twee eerste bor den werd een verwoed gevecht ge leverd en de diverse tegenstandrs gaven geen duim breed toe. Beide partijen eindigden in remise. De persoonlijke uitslagen zijn als volgt: Bussum IIIAmersfoort II: TroostJongman MtMi, Kok Ober MzVz. HermscnHoubaer 0 R.K. Openbare Leeszaal. Wijers j _it Smit—Nuijten 1—0, Breevoort straat 2. Geopend van 10—1 uur en —Nijkamp Vi—Sitters—Bakkc- 2.30—5.45 uur Maandag en Vrij- nes Wijnberg—Van Empe- CITY THEATER. Soestdijk 28 Oct. t/m 31 Oct. „Hoe kom ik aan die man". 14 jaar; 1 t/m 3 November „Fort Apache" 14 jaar. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Zaterdag: 2.30, 6.45 en 9 uur Overige dagen: 2.30 en 8 uur. Openbare leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 2—5 u bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur; Uitlening voor kin. deren: Woensdag en Zaterdagmid dag van 2.304.30 uur; Leeszaal dagelijks van 10—12 30 en 25 uur bovendien Dinsdag, en Vrijdag avond van 710 uur dag 7—9 uur. Uitlening van 11 12.30 Expositie: T.e m. 5 Nov. St Pic- ters en Blccklandtsgasthuis. Ten toonstelling schilderijen. Larcnse groep. len V2Mi. SmitsRijnders 10, Toscaniv. d. Berg Sr. 10. Smit niet opgekomen 10. Eindresultaat 6V?3Yz voor Bussum III. Amersfoort speelde aan de on even borden met wit. Ter gelegenheid van de grote voetbal-ontmoeting Nederland—België publi ceren wij in dit nummer een populaire VOETBALPRIJSVRAAG. De speciaal hiervoor samengestelde advertentiepagina vermeldt op de plaatsen van de spelers, zomede op de plaatsen van de hoekvlaggen, advertenties van bekende Amersfoortse adverteerders. Bij elk vak is tevens een uitslag geplaatst. De vraag is nu: De naam van de adverteerder, die naar Uw mening de juiste uitslag heeft, moet op het strookje onderaan de pagina worden ingevuld, zomede naam en adres van de inzender. Als prijzen worden beschikbaar gesteld: De ingevulde strookjes moeten uiterlijk Zaterdag 5 Nov., 's middags vijf uur, in het bezit zijn van ,,Het Dagblad voor Amersfoort", Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Op de enveloppe vermelden: NEDERLANDBELGIë-PRIJS- VRAAG. De uitslag van deze prijsvraag wordt gepubliceerd in ons blad van Maandag 14 November. Grote vraag naar wegverbetering Onder voorzitterschap van burge meester jhr. S. M. Snouck Hurgron- je kwam de gemeenteraad Donder dagavond in voltallige zitting bijeen. Het verlenen van subsidie ten be hoeve van het kleuteronderwijs over het jaar 1949 levert geen moeilijkhe den op en wordt vastgesteld op 10 per leerling van het bijzonder en het neutrale onderwijs. Het vermenig- vuldigingscijfer voor het schoolgeld voor het lager onderwijs wordt vast gesteld op twee. De heer Scheick merkt op dat de gemeente Stouten- burg subsidie moet verlenen op het kleuteronderwijs öf het schoolgeld moet worden verhoogd. De voorz. die vermeden kan worden als de garage van de heer Beitler wordt afgebroken en de eigendommen var. de heer van Maanen gespaard blij. ven Ook blijven de kosten zi. dar minder. De voorz. zegt dat door de heer Beitler bezwaren zijn inge bracht, door de heer van Maanen echter niet. Hiermede is rekening gehouden en nu het te laat is zouden de bezwaren van de heer Van Maa nen naar voren komen. Aan deze dis- cussie wordt verder nog deelgeno men door de heren Davelaar, Van Roemburg, Brons (allen CH) en Wernsen (SGP). OPBRENGST COLLECTE Op de bruiloft van de fam. Wennen werd gecollecteerd voor de militairen in Indonesië. Opbrengst f 28.59. MEDISCHE DIENST Zondag heeft alleen voor spoedpeval- c> „f ir!-.«w. N.V. Bronswerk-personeel viert derde lustrum De actieve personeelsvereniging van de N.V. Bronswerk zou het winterseizoen openen met een to neelavond, verzorgd door eigen krachten, mede ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan. Door om standigheden kon de opvoering echter geen doorgang vinden, zo dat inderhaast een beroeps-caba retgezelschap was geëngageerd door middel van het theaterbureau „Het Palet" uit Hilversum. In dit gezelschap werken o.a. Johnny Pirns, de conferencier en „buik spreker" De Annabellas en Fan- tasio. nr Volkscredietwezen in studie bij „Handel en Nijverheid"' In hotel „Nieuw Amsvorde" hield de vereniging „Handel en Nijverheid", afdeling Amersfoort der Kon. Nederlandse Midden stands Bond, Donderdagavond haar algemene jaarvergadering en te. vens haar eerste avond van de wintercampagne. Bij afwezigheid Deze laatste bracht ook nu weer I van de voorzitter trad de heer Jac. clownerie van het beste soort ten t Kroes als plaatsvervangend voor- tonele en had de lachers op zijn ziiter op. De heer Kroes, hoopte, hand. Pims toonde zich weer een dat het wmterprogramma, vrucht gezellig prater en nam zeer velen j zou dragen. De onderwerpen, die beet in zijn buiksprekers-nummer. worden behandeld, zijn meestal De Annabella's zongen enkele vlot te liedjes en maakten er wat aar dige show bij. Co van de Heyde Wijma was niet alleen qen ver dienstelijk accompagnateur van deze vrolijke meiskes, maar trad als solist op de voorgrond in een potpóuri van verzoeknummers. De laatste keer, dat wij hem hoorden, vroeg het publiek om paarden hoofdstellen e.d. Ditmaal greep het wat hoger en verzocht vooral de Polonaise in as dur van Chopin, het Warsaw-concerto en de Sabel- dans. Huib van Meurs gaf een ge slaagde Buziau.imitatie. Als gast trad, op een jongeman, die bij de N.V, werkt, zekere Harry Monne, die Italiaanse liedjes zong. Ondanks zijn erg ongeschoolde stem oogstte hi: veel applaus. Aan het program ma werkt voorts het orkest Jan van Loo mede, dat in de finale muzikale nonsens bracht en daar voor enkele vlotte melodieën ten gehore bracht. Leden van het or kest traden ook naar voren als so listen. Vooral de xylofoonsolo van Rinus Hasselaar viel in de smaak. aangelegenheden van financiële aard, die echter de volle aandacht verdienen. Na het voorlezen van de notulen en doornemen van de ingekomen stukken door de secre taris, de heer F. dc Feber, sprak de. heer K. Pjjl, functionaris van de Koninklijke Nederlandse Mid denstands Bond over het onder werp „Alle hens aan dek". „De middenstand staat in de storrh. Deze storm is zwaarder, dan gerealiseerd en gezegd moet wor den", zo begon de heer Pijl. De moeilijkheden worden niet minder en ik denk slechts aan de lasten, die op het bedrijfsleven worden gelegd. Wij vinden dit jammer en znuden het graag anders willen. In doorsnee zien de middenstand en het bedrijfsleven dit niet met de juiste visie. Het is de schuld van de middenstand zelf, dat er met hem gespeeld wordt als hij maar meer aanvoelde, wat de midden stand als organisatie is. We weten, dat de middenstand dezelfde kracht protesteert wel, maar aan de kant van de weg en daar komen we niet verder mee, zo vervolgde de heer Pijl. Het ontbreekt ons aan samen, bundeling van krachten. Ik ben ervan overtuigd, dat het vakgroep stelsel, dat wij gekregen hebben, uit losse zuilen bestaat. Ik zie de Nederlandse middenstand als een geheel, zoals dat verankerd ligt in onze geschiedenis. Is de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatiegoed? Ik durf me er niet positief over uit te spreken. Wel weet ik, dat als de P.B.O. een feit wordt, wij inmenging van de overheid op het bedrijfsleven krijgen. De midden stand moet gerealiseerd worden. Vandaag de dag horen we van het ministerie van Economische Zaken e d.: „De 'middenstand krijgt wat hij wenst, als die middenstand zich maar presenteert", want in Den Haag moet de overtuiging nog ko men. dat de middenstand een slechte tijd heeft. Wil de midden stand voor de dag komen, dan moet hij in massa komen. Wij zitten midden in de moeiliikheden, aldus spr. met één mogelijkheid, dat we uitgroeien tot een sterke organisa- ninklijke Shell rondgeleid. Als de middenstand nu in de ko mende winter niet wakker wordt, dan slaapt hij zich dood en voor het zover is: „Alle hens aan dek". Vervolgens gaf de heer F. de Feber een toelichting over het volkscredietwezen. In principe was hij tegen dit stelsel, want zo zei hij „Het is een kwaad". Het be vordert geenszins het sparen. Toch is het noodzakelijk, dat in de be hoefte van een volkscredietbank voorzien moet worden. Van spr. kant is er op aangedrongen, dat ook de Federatie van Amersfoortse Middenstanders wordt ingescha keld, daar het volkscrediet voor- Jagers kregen nieuwe commandant Buuren nu bevelhebber Luitenant-kolonel Van Op het voorplein van de Infan- terie-kazerne te Amersfoort droeg vanmorgen luitenant-kolonel jhr. J. v. Suchtelen het commando van het Garde-Regiment Jagers over aan luitenant-kolonel G. J. v. Buu ren, De plechtigheid werd o.m. bijge woond door de adjudant-generaal van de Landmacht, generaal-ma- joor mr. W. J. v. Dijk, door de oud-commandant van het Garde regiment, de kolonel B. D. H. D. Scherpenhuyzen, door de comman dant van het Garde-Regiment Gre nadiers, luitenant-kolonel R. A. Holthoon en de commandant van het le Infanterie Depót, kolonel A. Tolsma. Dit gezelschap inspecteer de de troepen, die gecommandeerd werden door luitenant-kolonel Brummen. De Koninklijke Militaire Kapel verleende aan de Commando-wis seling medewerking. Zowel de scheidende, als de nieuwe com mandant spraken de manschappen van het Garde-Regiment toe. 'ItHPtzhind UITVOERING In het Verenigingsgebouw geeft de accordeonclub „Selecta" Zaterdagavond om 8 uur een uitvoering. Aan deze avond wordt medewerking verleend door dc toneclvercn. „Hierna Beter". 'Soest Kerkpad voor verkeer gesloten In verband met de te verrichten werkzaamheden aan het wegdek. ls met Ingang van heden tot nadere kennism»- king, het kerkpad voor alle verkeer, behalve voetgangers, gesloten zegt dat er geen verplichting be- j dienst dr. F. W. Klaarcnbeck. telef. staat tot subsidie verlening doch dat 1 binnenkort een wet tot stand komt die deze zaken regelt. Vervolgens was aan de orde een voorstel tot vaststelling van het cre- diet der rekening-courant overeen komst met de N.V. Bank voor Ne derlandse gemeenten voor het jaar 1950. Vorig jaar bedroeg dit 25000 voor 1950 wordt dit bedrag vastge steld op 22000. De vergoeding voor de bijzondere lagere school over het jaar 1948 wordt vastgesteld op 4179.10, die voor de voorlopige vaststelling van het bedrag der uit gaven voor het openbaar gewoon lager onderwijs over het jaar 1943 op 351,49. Een voorstel tot wijzi ging der begroting 1949 (3e wijzi ging gewone dienst wordt aangeno men, evenals de vaststelling van enige pensioengrondslagen. De verkoop van een perceel grond aan de Arbeiderswoningbouwvereni ging „Ons Belang" ten behoeve van de woningbouw wordt goedgekeurd evenals de overname van een strook grond van dezelfde vereniging ten behoeve van wegverharding. Ook gaat de raad accoord met het voor stel tot bestemming van openbare weg in het complex oude woningen van de Arbeiderswoningbouwver eniging „Ons Belang". Het voorstel tot herziening van het uitbreidings plan met bebouwingsvoorschriften stuit op bezwaren van de heer Da- velaar (C.H.). Deze heeft aanmer kingen op een kromming in de weg Inbrekers aan 't werk In de nacht van Woensdag op Don- derdag. hebben Inbrekers zich door verwijdering van de grote spiegelruit, toegang verschaft tot het winkelpand van de kleermaker Gr. aan de Ossen- damweg te Soest. Een groot aantal cou- pons herenstoffen, enige complete kle dingstukken en een geldbedrag, vielen de dieven in handen. Oude man aangereden Donderdagmiddag om 5 uur reed de bejaarde neer Pr wonende aan de Steenhoffstraat te Soest, per rijwiel \an zijn erf af. Juist naderde uit de richting Soestdijk de auto van dr. D. uit Soest. Dr. D remde krachtig doch kon «n aanrijding niet verhinderen. De oude heer kwam te vallen en werd met enige verwondingen zijn woning binnen gedragen. Dr. D verleende zelf de eer ste hulp. V oetbalprogramma Voor de Soester clubs SEC en BDC staan a.s. Zondag belangrijke wedstrij den op het programma. SEC krijgt Van de uitslag van deze wedstrijden hangt veel af. Voorwaarts uit Utrecht op bezoek en BDC moet een bezoek aan Utrecht zal brengen, n 1. bij En Avant. Schaakuitslagen De Soester Schaakclub heeft haar eerste competitiewedstrijd, die ge speeld werd tegen „Denk en Zet I" uit Waverveen verloren, met 4y2— 5/o. De uitslag is als volgt: J. GorterP. Teeuwen 01; J. ThomaszeC. Teeuwen 14W, BenschopD. v. d. Plas 1-^0: A. van DijkC. Samsom 01; B. Kantoto- wiczT v. d. Plas 01; J. van Em- denM. Smit 01; H. Schreuder— J. v. d. Plas '/2Th. de Ruig— H. Kroon '/2L. de Regt—L. Bolding 1Of J. M. BergJ. I. Lan- kaster 1—0. Geslaagd Onze plaatsgenoot, de heer B. J. Lelieveld, onderwijzer aan de RKULO slaagde dezer dagen voor de acte wiskunde L.O. HOOGLAND ONTVANGT VVZA Hoogland ontvangt WZA uit Amersfoort aan de Langenoord. Normaal gesproken moet Hoogland Hart". De wonixTgcn zullen gebouwd de punten behouden, doch de jon- worden in blokken van 1 van 8: 2 Aanbesteding Maandag 7 Nov. a.s zullen Burg en Weth. der gemeente Soest, des voormiddags te 11 uur. in het ge bouw van gemeente-werken aan de Lange Brinkweg alhier, in het open baar aanbesteden het bouwen van 36 woningen met schuurtjes. Deze woningen zullen verrijzen op een terrein gelegen tussen de Hart- weg en de Koninginnelaan en be kend onder uitbreidingsplan ,,'t gens uit de Zeeheldenbuurt zouden er wel eens anders over kunnen denken. Hooglanderveen krijgt een zware opgave. Zij moet namelijk naar de leiders van haar afdeling SVMM te Maarn en de kans om de overwin ning te behalen zal wel gering zijn. MEDISCHE DIENST Zondag 30 October zal de medi sche dienst worden waargenomen door dr. W. F. Klaarenbeek te Hoevelaken (Tel. K.3495—210). Dit geldt voor Hoogland, Hooglander veen en Hoevelaken. heeft als de andere organisaties. f Wij zijn even sterk, neen sterker, De avond werd geopend door de omdat de grootste belastingbron namelijk de middenstand aangaat, voorzitter van de personeelsvereni- van Nederland het bedrijfsleven is. I De F.A.M. heeft niet stil gezeten ging, de heer J. A. v. d. Pavert, die Straks zullen de belastingen voor er: heeft zich laten oriënteren, hoe alle aanwezigen van harte verwei- j de middenstanders nog hoger wor- dc volkscrediet behoefte tot uitvoer komde en een korte terugblik gaf den. Wij hebben dit te accepteren is gebracht in andere plaatsen. Een op de afgelopen vijftien jaren. en we willen niet. De middenstand bestaande credietinstelling is ei- PREDIKBEURTEN Ned. Herv. kerk. Den Ham: Zon dag 30 Oct. 10 uur ds D. S. Jellema. genlijk de opzet, dus zoveel moge lijk de zelfstandige credietinstel ling in schakelen en hiermee sa menwerking tot stand te brengen met de gemeente en de F.A.M. zo dat er drie lichamen in het be stuur zitting zullen hebben. De zitting van de gemeente in dit be stuur is naar het inzicht van de heer De Faber van ondergeschikt belang. Tijdens de rondvraag wees de heer Kroes erop, dat dit onderwerp r.og eens terdege zal worden be studeerd. löngecorrigeerdj van 6; 2 van 5; 1 van 4 en 1 van 2 woningen. Burgerlijke Stand Geboren- Jacobus, z v J J J Stiphout en IJ E Westerdnal. Hendrika. d v F J J Droge en C W Groot Enzerink. Jo hanna. d v H Hols en K Schaap. Ma rianne. d v S v d Brink en E Konsta pel. Gerrit. z v G ter Meulen en E M Kloos Antonius. z v M de Reus en A C B Schepers. Hendrikus. z v M de Reus en A C B Schepers. Ondertrouwd: J A Coutereir en A S N Timmer A Bakker en G Bouwmees ter. H A Versteijne en J Th. F Damink. Getrouwd: G Muts en C Labree. G J D van Blerk en E Zaalberg van Zeist. Overleden: Neeltje van Essen 67 Jaar. gch met C van Ooijen. Theodoor Wigt- man, 65 jaar. gch met G Grift. Antonius W van Beckurn, 72 jaar, geh met A M T Schmitz. Jan Jesse. 77 jaar, wedr. van G Voet. Feestavond van SPSV De Soester Politie Sportvereniging gaf Donderdagavond in dc zaal van het Eemland een feestavond. De voorzitter, de heer A. de Liefde opende de bijeenkomst De toneelgroep van de Soester Politie, de Rococo's (damcsafdcllng Vlug en Vlot) Fred Spij ker. dc Kaloppa's. The Coconut Sha kers en enige Tapdanseressen, deze laatsten onder leiding van de heer Van Kralingen uit Baarn verzorgden een prettig programma. De algehele leiding berustte bij de heer F G Sonders. Na afloop dankte de voorzitter alle medewerkers en bood namens S.P SA een grote taart aan. Hierna wera nog een tijd gezellig ge danst met muziek van De Boer's Mclo- disten uit Bussum.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2