DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Franse Constellation stort neer 48 inzittenden omgekomen Echtelijk drama in Den Haas; Ui *ie onderministers Polen gearresteerd in Representatie-toelagen voor ministers ontmoeten bezwaar Tweede Kamer ontevreden over liet Beheersinstituut r Kruip door, sluip door Jonge man doodt zijn vrouw en slaat de hand aan zichzelf Waarheid 9e Jaargang, no. 254 Zaterdag 29 October 1949 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie «91. Telefoon .dminlstratie 6235. Hoofdredacteur: TI. DE BOOR DER. 7 NOVEMBER Vlees van de bon Ginette Neveu en Marcel Cerdan zijn beiden gedood PARIJS. De bange on zekerheid, waarin de Air Fran ce gisteren heeft verkeerd om trent een harer vliegtuigen, is in de loop van de dag verkeerd in diepe verslagenheid. De Constellation, die Donderdag avond om 9 uur van het vlieg veld Orly was opgestegen met bestemming New York en waarvan na 3.55 uur Neder landse tijd niets meer was ver nomen, blijkt te zijn neerge stort op de hoogste berg van het tot de Azoren behorende eiland Sao Miguel. Had men aanvankelijk nog de hoop, dat het hier een noodlanding be trof en dat er overlevenden zouden zijn, later kwam de verpletterende tijding binnen, dat geen enkele van de 48 in zittenden het ongeluk heeft overleefd. Een reddingsploeg, die laat in de middag bij het wrak van de machine arriveer de, rapporteerde, dat men een totaal vernield en uitgebrand wrak had aangetroffen en dat de lijken der slachtoffers in een omtrek van 600 meter la gen verspreid. De reddingsmanschappen, die ter- wille van de communicatie met hun basis, waren uitgerust met draag bare zenders, moesten zich door wind. mist en regen moeizaam een weg banen om de smeulende over blijfselen van de Constellation te bereiken. Men hoopte nog enkele le venden aan te treffen, omdat een piloot, die enige tijd boven het wrak had gecirkeld, had meegedeeld eni ge personen naar hem te hebben zien wuiven. Wanneer dit inderdaad juist is, moeten zij overleden zijn. vóórdat de hulp kwam opdagen. Het verongelukte toestel ligt op de top van de berg Algarvia, die 3600 voet hoog is en aan de Noord oostelijke punt van het eiland ligt. Op het moment, dat het ongeluk ge beurde was de top van deze berg in nevelen gehuld. Inwoners van het dorp Algarvia r n de voet van de berg beweren vlammen en rook te hebben opgemerkt toen het toestel om 3 uur 's morgens tegen de hel ling opvloog. 10 Minuten tevoren had de piloot aan het vliegveld Santa Maria laten weten, dat hij wenste te landen en daarop had men hem ge antwoord, dat alles vooi de landing in orde was. Dit is het laatste con tact, dat men met de machine heeft gehad. Het toestel was op dat tijd- ENGELAND Conscriptie EEN van de kwesties, die tijdens het jongste Lagerhuisdebat de meningen verdeeld hield, was de conscriptie en de vraag of zij niet beter kon worden afgeschaft. De lijn, die voor- en tegenstanders scheid de, kwam allerminst overeen met de scheidingslijn tussen de partijen Nog altijd wordt de in 1939 ingevoer de dienstplicht door een groot aantal Engelsen als iets on-Engels be schouwd en vóór opheffing van de dienstplicht verklaarden zich in de debatten niet alleen vele La- bourafgevaardigden. maar ook tal van Liberalen en Conservatieven. Tegen opheffing van de dienst plicht sprak Churchill, die betoog de dat afschaffing der conscriptie en dat was zijn beste argument v een slag in het ge- ENKELE UREN VOOR HET VLIEGONGELUK (Eigen berichte Van zeer bevoegde zijde verne men wij. dat definitief besloten is de vlecsdistributie vóór 7 Novem ber a.s. op te heffen. De leverings- slagers"kunn/n" wwTn "vr'üe'han! j »Ue ™n"n ontslascn. Strense veillcheldsmaatrtselen zün In allo staags del hun vee en vlees gaan kopen. departementen genomen en in het bijzonder wordt er nauw et en l op De prijzen hiervan zijn thans toegezien, dat het departement van Buitenlandse Handel de grootste WARSCHAU. Ten minste drie Poolse onderministers zijn onlangs gearresteerd in het kader van een giotc zuivering, aldus meldt Reu ers i correspondent uit Warsehau Verder is een groot aantal ambtenaren van stip zeven minuten over de vastge stelde tijd. Tot de passagiers van de ver nielde machine behoorden, behalve de wereldberoemde violiste Ginette Neveu en haar broer, de pianist Jean Neveu en de Franse bokskam pioen Marcel Cerdan, wier namen wij gisteren reeds meldden, ook de heer Kay Kamen uit New York, met zijn echtgenote. De heer Kamen is dè zakelijke leider van Walt Dis ney's filmbedrijf mevrouw Kamen trad op als publiciteitsagente. Voorts hoort tot de omgekomenen de heer Guy Jasmin, hoofdredacteur van het in Montreal verschijnende blad „Canada". Aan de reddingspogingen is deel genomen door vliegtuigen van de Amerikaanse basis op de Azoren, Portugese toestellen en vele sche pen. Enige vliegtuigen wierpen, voordat de reddingsploegen het wrak bereikten, medicamenten en radio-installaties uit op de plek van het ongeluk. Een vrachtautochauffeur heeft de reddingsploegen het eerst op de hoogte gebracht van de plek waar de Franse machine was neergestort. De reddingsploegen ontmoetten hem op 100 meter hoogte. Hij sprak over een ontploffing, die hij zou hebben gehoord. Volgens herders is het vliegtuig brandend neergestort. De piloot zou op dat ogenblik twee ki lometer buiten zijn normale koers hebben cevlógen. De plaats van het wrak ligt drie uur lopen van de plaats Ponta Del- gade. Er zyn geen communicatie middelen. HO Enkele uren voor hun dood wer den Ginette Neveu (links), de beroemde violiste en Marcel Cer dan (rechts), de niet minder be roemde bokser, gefotografeerd op het vliegveld van vertrek, Orly, bij Parijs. Dat was 27 October j.1. om 22 uur. De 28ste October, om 5 minuten voor 3 verongelukte hun Constellation tegen de Al garvia op het Azoreneiland Sao Miguel. Op de foto zijn Cer dan en Ginette in gesprek over haar prachtige Stradivarius. In het zoeklicht zicht zou zijn van al die mogendhe den, met wie En geland kort gele- leden het Atlan tisch pact had gesloten. Dat was in wezen ook het standpunt van het kabinet, niet echter dat van de Ar beiderspartij als zodanig, die in deze juist met de regering van opinie ver schilde. Sommige tegenstanders van con scriptie hebben opgemerkt, dat men de afschaffing van de dienstplicht vooral moet losmaken van de verso bering. De dienstplicht was ai lang voor de huidige crisis een probleem Zij moet worden opgeheven en door een ander systeem worden vervan gen ómdat Engeland juist bij een ander systeem aan kracht kan win nen. De huidige wijze van opbouw van het leger, en luchtmacht is juist voor leger en luchtmacht ruïneus. En zo zien we het merkwaardige schouwspel, dat in de twee grootste Westerse mogendheden op het ogen blik vrijwel tegelijkertijd openlijk in de discussie de felste critiek op de verdediging wordt geleverd op een tijdstip, dat „versterking der verde- diging'' het algemene wachtwoord is. Prinses Elizabeth ook naar Malta LONDEN Kroonprinses Eliza beth zal op 20 November naar Mal ta vliegen om zich daar bij haar echtgenoot, de hertog van Edin burgh. te voegen. De hertog doet daar dienst bij de marine. Zij zal er ongeveer drie weken blijven en voor Kerstmis naar Londen terug keren. Zij zal de gast zijn van de bekende graaf Mountbattcn, oom van de hertog. De kleine prins Charles die zes dagen voor zijn moeders vertrek zijn eerste ver jaardag zal vieren, zal in Engeland blijven. DEN HAAG. In Staatsblad 1463 is afgekondigd een besluit, waarin is bepaald, dat het Kon. Besluit van 6 September 1949, tot nadere wijziging van het JRijkstelefoonreglcment 1929, in werking zal treden op 1 November. Het betreft hier de nieu we tarifiëring voor de inter-com- munale telefoongesprekken. 11 I dat door opheffing der toe- economische vooruitgang het rundvlees ongeveer 50 j Deze maatregelen volgen op het proces-Rajk, waarin beweerd werd. i oe 11 "aurenie" I dat over geheel Oost Europa een een wel onccvccr 35 cent per kg. splonnagc,,et |iel cn op d(T duod goedkoper worden, omdat men de j,„ nn.® toeslag hiervan tijdelijk heeft ver- j straf* die onlangs is uitgesproken hoogd. Juist het prijzen vraagstuk °ver ^twee Po° s? «njporteurs. die vormde een belemmering tot het Zweedse expo: f.rmas werk- opheffen der distributie, want ver- *en, .ZlJ zou «P details over de pto- - --- - - -- - ductie van 60 Poolse staatsonder nemingen naar het buitenland ge zonden hebben. Volgens een gewoonlijk betrouw bare bron in Londen zijn de drie gearresteerde onderministers Ko wazewski van Landbouw Boroul van Bosbeheer en Kochanowicz. de onderminister van Arbeid Zij wa ren alle drie voormalige leden van DEN haag: Hot bestuur van p°olse socialistische partii die de Nederlandse Radio-unie heeft be- cen fusie m:t rie communisten sloten, dat dc beide renders voor aangegaan Een jaai geleden de binnenlandse omroep In de perio- wt- de minister van Voedselvoor- do tan 15 November tot 15 Janna, zieninc. Lochowicz gearresteerd, rl op de werkdagen van 7.30 uur I Men neem: verder aan dat de on- tot 8.30 uur en van 10.30 uur tot 17.30 zullen worden stilgelegd met uitzondering van de Zaterdagmid dagen. staat, slag, cent per kg. duurder zal worden. Het varkensvlees zal daarente- schillende instanties, o.a. de Stich ting voor de Arbeid, konden op dit punt niet tot een accoord geraken. Thans is de knoop dus definitief doorgehakt. Geen radio lijdens dé spitsuren Truman tekent de wet op wapenhulp WASHINGTON. - President Tru. man heeft de wet ondertekend, waar in toewijzingen zijn vastgesteld voor de bewapening van de landen van het Noord-Atlantisch Pact en zes an dere landen tot een bedrag van 1 314.000 000 dollar. 19 October werd deze wet door het Congres aangeno men cn ter ondertekening naar Tru man gezonden. Hogere salarissen gewenst voor top-anibtenaren (Van onze parlementaire redacteur) In de begroting voor 1950 zijn voor het eerst opgenomen represen tatie-toelagen voor ministers, se cretarissen-generaal en commissaris sen der Koningin. Bij zeer vele Ka merleden blijken daartegen over wegende bezwaren te bestaan. Vele leden kunnen zich zelfs niet aan de indruk onttrekken, dat de hiervoor uitgetrokken 5000 per jaar het karakter draagt van een belasting vrije salarisverhoging. Men is be reid te erkennen, dat het salaris voor een minister hier te lande, vergeleken bij het buitenland, laag is. doch dan moet daarin voorzien worden. Het zonder meer aan alle secre tarissen-generaal toekennen van een vergoeding voor representatie ontmoet allerwege bezwaar. Nog daargelaten, dat dit niet gebeurt met ambtenaren, die in rang en re presentatie met hen gelijk te stel len zijn, is dit cen precedent, waar aan men niet wil medewerken. Dit wil in het geheel niet zeggen, dat de Kamerleden hoge ambtena ren niet behoorlijk zouden willen honoreren. In het voorlopig verslag over de begroting van Binnenlandse Zaken, waaraan het vorenstaande is ontleend, wordt op een andere plaats gezegd, dat zeer vele Ka merleden de bezoldiging der hogere en hoogste landsdienaren te laag vinden. Aangedrongen wordt op een herziening, welke niet gebaseerd is WAT VOOR WEER? Veel bewolking maar op de hogere kosten van levenson derhoud, maar afgestemd op wat voor arbeid op een hoog organisa torisch en geestelijk niveau in de vrye maatschappij wordt betaald. Doet de Overheid dit niet, dan lo pen haar beste dienaren weg, met - alle gevolgen van dien. Want in de strekt gebied zware stormen ver- AA1*—rtrt l*f U/lf y A,M 1.1/1WII/1.I I-. (Van onze weerkundige medewerker) Het weer in ons land werd gis teren geheel beheerst door een langgerekt gebied van hoge lucht druk. dat zich over Westeuropa in de richting van Groenland uit strekte. Het punt met dc hoogste barometerstanden lag juist ten Zuiden van Nederland. Hen cen trum verplaatste zich echter gelei delijk naar het Oostcn;~en bevond zich vanmorgen boven Noord- Duitsland. Onder invloed hiervan is de wind naar Z.O. richting ge draaid. In de afgelopen nacht was het in het binnenland nagenoeg windstil en kon de temperatuur op vele plaatsen weer tot het vriespunt dalen. Dc bewolking begon echter reeds gisteravond toe te nemen, aanvankelijk alleen in de hogere niveau's. Dit gebeurde onder in vloed van de nadering van een front, dat zich over dc Britse eilan den langzaam naar het Oosten be weegtVanmorgen had het smalle regengebied van deze storing de westkust van Engeland bereikt. Op de Oceaan treffen we verder naar het Westen een zeer diepe de pressie aan. die over een uitge- top is het Overheidsapparaat toch al niet bijzonder sterk bezet. Voor wat de Commissarissen der Koningin betreft staat naar de me ning van zeer vele leden de zaak echter anders dan ten opzichte van ministers en secretarissen-generaal, zodat zy zich met de representatie- toelage aan deze functionarissen wel konden verenigingen. oorzaakt. Het centrum hiervan be weegt zich in de richting van IJs land. Het weer voor Zondag wordt ge heel bepaald door de nadering van het front over Engeland. Dit zal wel tot tamelijk veel bewolking aanleiding geven, maar het is vrij wel zeker, dat het regengebied nog niet tot onze omgeving zal door dringen. 16.30 uur tot I derminister van Buitenlandse Han del Kulin. heelt moeten aftreden. De slachtoffers van de nieuwste zuivering zijn in hoofdzaak lieden, die lange tijd in Westelijke landen vertoefd hebben en geacht worden sympathiek ^e staan tegenover de nationalistische houding van de vroegere vice-premier Gomulka, die vorige zomer is afgezet we gens meningsverschil met de Ko- minform over de kwestie-Tito De zuivering wordt uitgevoerd met de gebruikelijke Poolse doel matigheid en zonder dat een at mosfeer van geweld of onrust wordt geschapen. Nader wordt uit Londen gemeld, dat ook de voormalige minister van Herwonnen Gebieden welk de partement is ook opgeheven Du biel, in het begin van deze maand is gearresteerd. Dubiel was communist en afge vaardigde in de Sejm, het Poolse parlement. Mr van Lanschot overleden DEN HAAG. Op het kasteel Zwynsdrecht, gemeente Helvoirt, is Vrijdagavond op 74-jarige leeftijd 1 overleden mr. Frans Johan van Lanschot, die van 1917 tot 1941 als j burgemeester van 's-Hertogenbosch bekend stond de meest populaire j burgemeester van ons land te zijn. Hij werd op 16 September 1875 in Brabants hoofdstad, waar ook zijn vader burgemeester was. geboren. De ambtsperiode van burgemees ter Van Lanschot is voor Brabants hoofdstad een zegenrijke tijd ge worden.* Dit niet alleen door de gro te bestuurskwaliteiten, die hij be zat, maar vooral door de wijze waarop hij mgt iedereen wist om te gaan. Als hoofd zijner gemeente, die hy tot over de 50.000 inwoners zag uitgroeien, toonde hij grote belangstelling voor kunst, landbouw en sport Hij was een kenner van de stad uit alle ecuwe.i Nee toch.Heus Edwin Johnson (Londen), valt in diepe volle kuip ka- lium-cyanidc, houdt mond en ogen stuf dicht, kruipt er uU, gorgelt cn springt in bad. Kie ren verteerd, Johnson behou- «^'na Shirley Temple cn Bette Davis ook Deanna Durbin. U weet toel, wat. ,.Hü" heeft ni\j kwaadwillig verlaten, zei zij de rechter. „Hoe is 't mogelijk. riep deze uil. Hetgeen een com pliment was Maagwerking van koe te Pullman (USA) is goed te zien. daar raampje van 12 bij 4, twee jaar geleden aangebracht, goed „gehouden" heeft. Elke dag stu denten die door dit spionnetje loeren Communistische naaimachi nes naaien 50 sneller dan kapitalistische en democratisch- socialistische. Radio Moskou zegt het en Radio Moskou kan het weten Loods uit Lc H&vre bracht Caroiiia buitengaats; kon, we gens ruwe zee, niet iveer aan boord van loodsboot en keert nu per Caronia terug maar: via New York SURABAJA. Blijkens uit Sura- baja ontvangen berichten, welke van Nederlandse zijde werden beves tigd, zijn de moeder en de getrouw de zuster van president Sukarno enige dagen geleden door een Ne derlandse instantie in hun woon plaats Blitar gearresteerd en na on derzoek door dc plaatselijke autori teiten inmiddels weer in vrijheid ge steld. Als gids heeft hij duizenden bij hun rondgang door de kathedraal, waar van hij alle details besprak, bege leid. Burgemeester Van Lanschot leg de een buitengewone activiteit aan de dag als propagandist voor het an haar vreemdelingenverkeer. Wie met hem bestaan en het was vooral de basi-1 in contact kwam genoot van zijn lick van St. Jan, de trots van Den sprankelende geest en tintelende hu. Bosch, die zijn volle aandacht trok. mor. Kamer wil schrappen op de begroting (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Tweede Ka mer heeft verleden jaar de conclu sies van de commissie voor de rijksuitgaven aanvaard, waarin was gesteld, dat aan de Tweede Kamer j mening, uitgedrukt in h behoorlijke periodieke verslagen plg verslag van de bij de moeten worden overgelegd over d? werkzaamheid van het Beheers instituut, benevens de rapporten van de Rijksaccountantsdienst Eveneens werd, in aansluiting aan de wens van de Algemene Reken kamer, verlangd, dat het geheel van rekeningen en verantwoordin gen van het Beheersinstituut bij een aparte wet zou worden vast gesteld. Nu, zonder dat aan de wensen Weinig ivind Weersverwachting, medegedeeld door het KNMI te De Bilt, gel dig van Zaterdagavond tot Zon- lagavond (opgemaakt te 10 u.) Vannacht weinig wind, op en kele plaatsen mist en slechts hier en daar in het binnenland lichte nachtvorst. Vrij veel be volking, maar overwegend droog weer. Overdag meest zwakke wind hoofdzakelijk uit richtin gen tussen Oost en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. Gedevalueerd pond moet vechten voor „bestaan" LONDEN. De financiële re- dacteur van Reuter meldt, dat het Vrijdag wederom een slechte dag voor het pond sterling was op de overzeese vrije markten. Te Parijs daalde de koers tot 930 francs, ver reweg het laagste niveau sedert de devaluatie; ook te Milaan en Zue- rich daalde de koers tot het laag ste niveau sedert de devaluatie. Met tegen deze lage koersen ge kochte ponden kunnen continen tale tussenhandelaren Britse dol lars aftappen door het kopen van goederen in Engeland en het ster- linggebied en het doorverkopen daarvan naar de Verenigde Staten. Vrijdag heeft de regering van Kenya de wekelijkse koffieveiling te Nairobi afgelast, daar de ver denking bestond, dat enkele lan den met zachte valuta, in het bij zonder Italië, koffie uit Kenya te gen dollars doorverkochten. de weg om OVERIJSEL heeft gisteren Z. K. H. Prins Bernhard op be zoek gehad, die tussen negen uur 's morgens en het eind van de mid dag grote belang stelling heeft ge toond voor open bare werken en industrieën in dit deel van ons land. In alle plaatsen en plaatsjes waar hij voor een kort op onthoud ver scheen, is hij hartelijk door de enthousiaste be volking toege juicht en zelfs toen het tegen het einde van zijn tocht al don ker was gewor den, stonden de mensen nog in dichte rijen langs hem te begroeten. van de Kamer gevolg is gegeven, in de wet op de middelen inkom sten en op de begroting van het Beheersinstituut uitgaven voor het instituut zijn opgenomen, achten verscheidene Kamerleden dit on juist Ook inlichtingen, welke door dc Kamer waren gevraagd zijn achterwege gebleven. Naar hun yoorlo- pig verslag van de bij de Staatsbe groting 1950 behorende wet op de middelen, behoren de op het Be heersinstituut betrekking hebben de posten uit de middelenwet en uit de justitiebegroting te worden geschrapt, terwijl de regering nog vóór Kerstmis een wetsontwerp zal moeten indienen met een toelich ting, waarin alle door de Kamer gevraagde gegevens en verder® documentatie nopens het Bcheers- 1 instituut te vinden 2ijn. Dit wets ontwerp zal moeten worden verge zeld van een verslag van de Re- kenkamer over haar bevindingen ten opzichte van het Beheersinsti tuut. Alleen op deze wijze kan de zeer ernstige ontevredenheid, waartoê naar de mening van deze leden het Beheersinstituut aanleiding heeft gegeven, worden weggenomen De geheimzinnigheid welke daarom trent heerst, is noch goed voor de regering, noch voor de daarbij be trokkenen (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG. Gistermiddag tussen twaalf en twee heeft zich in de Wolmaranstraat éen drama afgespeeld, dat twee jonge mensen het leven kostte. De 24-jarige Johan den Duik schoot, na een heftige ruzie, zyn 21-jarige vrouw door het hoofd en beroofde vervolgens zich zelf van het leven. Hun elf maanden oude zoontje blijft, als derde slachtoffer, ouderloos achter. Om tien minuten voor twee ontdekte Den Dulks moeder het tragisch gebeuren. In 't begin goed huwelijk „Ze zijn allebei dood". „Met wit vertrokken gezicht wankelde cen oude vrouw een café in de Wolma ranstraat binnen. De kastelein en zijn vrouw snellen toe. Snikkend en onsamenhangend vertelt de vrouw, dat haar zoon cn zijn vrouw dood in de keuken liggen. De vrouw van de kastelein belt direct de politie, die met drie auto's arriveert. Buiten verzamelen zich de buurtbewoners. Ernstig kijken ze naar de gesloten gordijnen op de tweede etage, als weldra uitlekt, dat zich hier een drama heeft «afgespeeld. De familie den Duik wordt wel zwaar door het noodlot achtervolgd, want kort na de bevrijding werd de vader van het gezin, die als lifter op een wagen aardappels meereed, door een revolverschot van een C.C. D.'er, die de wagen wilde aanhou den, gedood. Op 19 November van het vorig jaar trouwden de 23-jarige Jacobus Johannes den Duik en de 20-jarige R. Goozen. In het huis van zijn moeder in de Wesselstraat vonden zij onderdak. Het huwelijk ging in het begin uitstekend. Het echtpaar werd verblijd met de geboorte van een zoon en de man kreeg werk bij de zuivelinrichting van de Fa. van Grieken op de Loosduinseweg. Reeds na enkele maanden kwa men er moeilijkheden Als Den Duik tegen de middag thuis kwam om zijn boterham te eten, trof hij zijn vrouw slechts zelden. „Ik ben even een boodschap gaan doen" luidde 's avonds dan het antwoord. Na tuurlijk bleven ruzies niet uit. On geveer zes weken geleden was een van deze ruzies oorzaak, dat het echtpaar Den Duik besloot te verhui zen en in te trekken bij de vader van „Zus" zoals mevrouw Den Duik door haar vrienden werd ge noemd. In een driftbui sloeg Den Duik een deel van het toch al scha mele meubilair kort en klein. In de Wolmaranstraat no. 71, waar alleen de oude heer Goozen, die al geruime tijd weduwnaar is, met zijn dochtertje woont, kreeg het echtpaar een kamer. Alle moei lijkheden schenen uit de weg ge ruimd en niemand vermoedde, dat binnen enkele dagen een ontzettend drama de familie Den Duik in het middelpunt der belangstelling zou plaatsen. Op Vrijdagavond 21 Octo ber zei mevr. Den Duik tegen haar man ..Ik ga even naar het badhuis" Ongewoon was dit niet. zodat haar echtgenoot geen bijzondere aandacht aan deze mededel.ng schonk. Zoals nu is gebleken, had mevrouw Den Duik een afspraak met een vriend van haar. een zekere B. uit de Fi- sherstraat. (Zie verder pag. 4) R.T.C. sluit op 2 INoveniber DEN HAAG. Gisterenavond j werd na afloop van de vergadering I der Centrale Commissie in een com- muniqué van het secretariaat-gene- •raal van de R.T.C. medegedeeld, dat Woensdagmiddag 2 November om 14 uur de plenaire slotzitting van de R.T.C. zal worden gehouden. In Deventer werd de hoge gast ontvangen in de raadszaal, waar diverse sprekers zijn aandacht kwamen vragen voor specifiek Overijselse problemen als de be vaarbaarheid van de Gelderse IJsel, de plannen voor een nieuwe haven van Deventer en de nood zaak van industrialisatie. De Prins stelde tal van vragen en bezichtig de daarna, onder leiding van ir. W. G. Witteveen, de ontwerper, de sluiswerken, die straks IJsel en haven met elkaar zullen verbin den. Het werd een klauterpartij over balken en rails. Na eerst de grote massieve deuren te hebben bekeken, maakte de Prins tenslot te een „Kruip-door-sluip-door" tocht langs de in aanbouw zijnde sluis, om daarna zijn rondreis voort te zetten. De foto toont prins Bernhard in gezelschap van de bouwmeester van de sluiswerken. i Ouze verliezeu in Indonesië DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leed wezen de volgende verliezen in In donesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: 9 October 1949, soldt. N. A. de Korte uit Leidschen- dam; soldt. J. A. Scholten uit Di- dam; soldt. H. A. Selie uit Amster dam. K.N.I.L.: geen verliezen. PRAAG. De correspondent van Telepress meldt uit Den Haag, aldus het Sowjet-Russi- sche nieuwsbureau Tass, dat duizenden soldaten, die niet bereid zijn te vechten voor de belangen der Nederlandse im perialisten in Indonesië, in Ne derland in concentratiekampen zitten. Tweehonderd soldaten, die te Schoonhoven bij Utrecht gestationeerd waren, vielen de officieren aan, vernielden de barakken en maakten hun wa pens onklaar. Kort daarna wei gerden 52 soldaten, die in een kamp te Nieuwersluis werden vastgehouden, eveneens naar Indonesië te worden gezonden. De kampleider riep de mare chaussee te hulp. Een bloedige botsing volgde en de gewonde soldaten werden in de gevange nis geworpenaldus deze cor respondent. NJ Scherpe critiek op minister Stikker Vrees voor uitholling der parlementaire democratie (Van onze parlementaire redacteur) Algemeen wordt in het voorlopig verslag van de begroting van Bui tenlandse Zaken betreurd, dat in de memorie van toelichting op de be groting is nagelaten de visie van de minister op de internationale ver houdingen en de daarop afgestemde buitenlandse politiek van Neder land althans in grote lijnen uiteen te zetten. En zulks te meer. waar bij de behandeling der vorige be groting klachten zijn geuit over de onvoldoende voorbereiding van de memorie van antwoord. De memorie van toelichting be perkt zich uitsluitend tot het ver strekken van technische gegevens. Doch dit geschiedt zo beknopt, dat het de Kamer bijkans onmogelijk is om zich over bepaalde posten een. oordeel te vormen. Meer dan ooit, aldus het verslag, behoort de bui tenlandse politiek, die veel meer dan vroeger de positie van ons land bepaalt, zaak van het gehele volk te zijn. Het zou daarom op prijs gesteld worden, indien de minister de hoofdtrekken van het gevoerde beleid uiteen zou zetten, ten einde een gedegen gedachtenwisseling te vergemakkelijken. Dc vraag is bij vele leden gere zen of de parlementaire democratie niet wordt uitgehold, als de invloed van het parlement op de buiten landse politiek niet wordt versterkt. De gehele ontwikkeling van de Be nelux b.v. voltrekt zich in de ambtelijke sfeer, zodat de Kamer nauwelijks op de hoogte is van de vraagstukken, laat staan er enige invloed op kan uitoefenen. De ge dachte wordt geopperd om, als een mogelijke voorbereiding tot nau were parlementaire samenwerking tussen de drie landen, regelmatig bijeenkomsten te houden van de vaste commissies voor Buitenlandse Zaken, voor Handelspolitiek, voor Landbouw, voor Onderwijs, enz. uit de drie parlementen. De minister is bereid in ruime mate in contact te treden met de Kamer over problemen van buiten landse politiek, doch in de praktijk is een inlichting achteraf wel be langrijk voor de beoordeling, maar ontoereikend om op de ontwikke ling invloed uit te oefenen. Het probleem der Europese samenwer king zou men vrij algemeen in een afzonderlijk debat willen behande len. Vele leden wensen, dat Israël niet alleen de facto, maar ook de jure erkend wordt.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1