W/BERT Tal van minder valide arbeiders in productie-proces terug „Pallas Athene School" wentelde „Rat der Tijd terug" FILMS IN AMERSFOORT Mej. .F F. van Dorp van de F.A.S hartelijk gehuldigd Weer extra vlees Noteert u even Zaterdag 29 October I949 Amersfoort verzorgde in vier jaar ruim zeshonderdvijftig plaatsingen Toen minister W. Drees op I Augustus 1947 de wet tot plaatsing van minder valide arbeiders in de bedrijven van kracht verklaarde, werd hier mede de weg geopend naar een oplossing van een probleem, dat reeds lange tyd de overheid met zorgen had vervuld. Het vraagstuk van de minder validen deed zich vooral na de oorlog dringend gevoelen en de wet opende de mogelykhoid, dat méér minder valide arbeiders in het pro ductieproces weer een plaats zouden kunnen gaan innemen. De wet be vatte geen dringende clausules, maar de werkgevers werden toch In zekere zin verplicht een beo'aid percentage (2 van het totaal) minder valide arbeiders in hun bedrijven op te nemen. De Rijksarbeidsbureaux, die zich met de uitvoering van de wet belastten, lieten reeds enige malen verheugende geluiden horen over de functionnering van de wet. Wat be treft het rayon Amersfoort lieten wij ons dezer dagen op de hoogte stel len door de bemiddelaar van het Arbeidsbureau, de heer C. Vermey. af tot het einde van dit jaar -14 (of pl.m. 5 per maand) minder validen worden geplaatst. In 1946 steeg dit aantal tot 160 of ongeveer 13 per maand- In 1947, het jaar dat de wet in werking trad. bedroeg het cijfer 155 of ongeveer 13 per maand. In 1948 deed de uitwerking van de wet zich reeds sterk gevoelen, want toen steeg het aantal tot 186 of on geveer 15 per maand. In de perio de van Januari tot Augustus 1949 ten slotte werden 108 minder vali de arbeiders geplaatst of 13 per maand. „Dit is een zeer hoog aantal," Arbeidsbureau ondervindt goede medewerking van werkgevers „Wat verstaat men nu eigenlijk onder minder valide arbeiders?" was de eerste vraag die wij aan de heer Vermey stelden. „Minder va lide arbeiders',' zo antwoordde hij, „zijn personen, die tengevolge van geestelijke of lichamelijke gebre ken, kwalen of afwijkingen in aan merkelijke mate worden beperkt in de mogelijkheid om door arbeid in het levensonderhoud te voorzien." De Arbeidsbureaux hebben de taak de geschiktheid van deze arbeiders te bepalen en hen een plaats in het productieproces te bezorgen. Bij het Amersfoortse Ar beidsbureau zijn momentcel 78 bedrijven met totaal 7.224 ar beiders ingeschreven, die onder de in de wet voorgeschreven bepalingen vallen Dit zijn allen bedrijven die méér dan twintig arbeiders in dienst hebben. Toen de wet van kracht werd werkten by deze bedrijven reeds 191 minder valide ar beidskrachten. EEN ENQUETE Een in Mei van di£,jaar gehouden enquête heeft aangetoond, dat in totaal 51 bedrijven aan dc door de wet gestelde eisen voldoen. De ove rige 24 hadden nog niet ten volle aan de voorschriften voldaan. „Van onwilligheid is echter geen sprake", i verzekerde de heer Vermey ons. I „Verre van dat. Zonder dat van dwang sprake was. zegden nage noeg alle werkgevers hun volledige medewerking toe en de samenwer king mag dan ook voorbeeldig wor den genoemd. In dié gevallen, waar in nog niet aan de eisen is voldaan, betreft het voornamelijk kléine bel drijven, die zich nog niet van een geschikte minder valide arbeids kracht hebben kunnen verzekeren. Voor verscheidene bedrijven is het namelijk zeer moeilijk een geschik te minder valide arbeider, die vol ledig in het bedrijf past, te plaat sen." Dat het Amersfoortse Arbeids bureau in dc tewerkstelline van minder valide arbeidskrachten een groot aandeel heeft gehad, moge blijken uit de cijfers, die de heer Vermey ons verstrekte. Vóór de in werkingtreding van de wet. had het Arbeidsbureau zich reeds belast met de plaatsing van minder valide arbeiders in de diverse takken van industrie. Zo konden van Mei 1915 zeide de heer Vermey. „Gedurende de periode van Mei 1945 tot Mei 1947 werden in het gehele land door de Arbeidsbureaux 12.779 min der valide arbeiders geplaatst. Amersfoort plaatste gedurende deze tijd 261 personen, hetgeen ongeveer 2 van het totaal bedraagt. In aanmerking genomen de bevolking, die het Amersfoortse Arbeidsbu reau bestrijkt, zou dit kantoor slechts 1 minder valide arbeiders behoeven te plaatsen. Zoals de cij fers aantonen, is dus van een ver dubbeling sprake." GROOT SUCCES Zonder zich zelf te willen respec teren, meende de heer Vermey toch te mogen opmerken dat dit oen zeer groot succes kan worden genoemd. Van Mei 1915 tot Augustus 1949 werden door hel Amersfoortse bu reau in totaal G53 minder valide arbeiders in diverse bedryven ge plaatst. „De successen die wij bij deze plaatsing behaalden," zei zei- de hy voorts, „is niet alleen te dan ken aan de wet, maar i ooral aan de voorbeeldige medewerking die de werkgevers verleenden. En voorts de samenwerking die wij steeds hebben ondervonden van c!c doktoren Dekker en Van der Hooft van de G.G. en G.D., het A.V.O. bureau, de Kruisverenigin gen, de plaatselijke afdeling van de Invalidenbond, de consutlatiebu- reaux, de gemeentebesturen, dokto ren cn armenbesturen. De heer Vermey vertelde ons een en ander over de werkmethode, die bij de plaatsing van minder validen wordt gevolgd. Met de meeste zorg en toewijding worden de lichame lijke en geestelyke capaciteiten van de minder validen onderzocht, waarna wordt beslist aan de hand van een uiterst ingewikkeld codesystecm in welke tak van industrie de betrokkene kan wor den geplaatst. De plaatselijke G.G. en G.D. maakt een geschiktheids formulier van de lichamelijke om standigheden der betrokkene op, terwijl de beroepskeuze-adviesamb tenaar vaststelt voor welk beroep deze persoon geestelijk het meest geschikt Is. Pas daarna wordt tot plaatsing overgegaan. ACTIVITEIT „Het gehele Arbeidsbureau is ac tief om een vacante en geschikte plaats voor dc minder valide te vinden," verzekerde de heer Ver mey ons. „Wij gaan van het prin cipe uit, dat de juiste man op de juiste plaats moet werken en lief dadigheid kan dus geen rol spelen, omdat de bedrijven daarbij econo misch nu eenmaal niet zyn gebaat." „En de ervaringen?" vragen wij de heer Vermey. „Niets dan lof," was zijn antwoord. „Het is geble ken, dat het minder valide pro bleem oplosbaar is en voorts is vast komen te staan dat de min eier valide arbeiders zich op geen enkel gebied (productiviteit, onge vallen, absentisme. werkwissellng, etc: etc.) behoeft te onderscheiden van de valide. Zelfs verre van dat." De heer Vermey zeide ten slotte dat het niet alleen verheugend ii dat een zo groot aantal minder va liden weer in het productieproces kan worden ingeschakeld, maar het strekt bovendien tot vreugde dat zjj niet meer behoeven te leven van de stcunvoorzieningen. Er is dus niet alleen sprake van een morele fac tor, bij de plaatsing van minder va lide arbeidskrachten in het produc tieproces, maar bovendien kan ge zegd worden dat de gemeenschaps factor een belangryke rol speelt." DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 227. De uitkijk op het stoomschip ziet het on verlichte zeilschip, dat bovendien helemaal geen signalen geeft pas op het laatste ogenblik. Mathisen probeert nog door schreeuwen de aandacht te trekken, maar een aanvaring is niet te vermijden. De beide Amerikanen j wachten gespannen de I klap af, maar dan ver- stijven zij van schrik: het stoomschip vaart dwars door hun schip heen, zender dat er iets gebeurt! En aan boord van het andere schip schijnt niemand iets te merken. „Dit is een spookschip!" schreeuwt Mathisen angstig; „ik blijf niet langer aan boord!" Maar meteen klinkt een scherpe stem van de campagne: „Dit schip wordt niet door mensenhanden be stuurd. Het vaart zijn eigen koers en het zal blijven varen tot de jongste dagtot de jongste dag!" Doodsbleek van schrik kijken de Amerikanen om. En daar zien zij schipper Van der Decken staan, mager, bleek en grim mig: een spook op een spookschip. Oud schoolhoofd J. H. Bolt schetste (Ingez. Med.\ Tlu, VK&' Nu de grondilolfenschaarile achter de rug U volop Wybert verkrijgbaar De eebte Wybert. onveran derd van kwaliteitI Het beste beschermmiddel voor Uw keel larste weer baar Alléén in originele doren Ook wederom verkrijgboor. Wybert mei menlhol DEN HAAG. In verband niet de verwachting, dat in de komende weken op dc door het bedrijfschap voor vee en vlees ingestelde slaclit- veemarkten zeer veel vee zal wor den aangevoerd, zal het bedrijfschap de overneming van slachtrundercn beperken. In dc weck van 31 Octo ber tot en met 5 Novembe. zal het bedrijfschap alleen slachtrundercn in dc beste kwaliteitsklassen overne men. Deze beperking is noodzakelijk ondanks het feit dat ook voor dc komende weck de gedistribueerde hoeveelheid vlees met 50°/o zal wor den verhoogd door aanwijzing van een nieuwe extra vlccsbon voor hou ders van A en B kaarten (volwasse nen en kinderen van vijf Jaar en ouder). Bon 367 Algemeen geeft met ingang van heden recht op het ko pen van honderd gram vlees. 29 Oct. Amicitia. Receptie Rijks kweekschool voor onderwijzers, 3 u.: Feestavond 8 uur. 31 Oct. Gebouw Ver. van Vrijz. Herv. Inst. Volksontwikkeling. Mej. H. Boltema ..Volkskunst". 8 uur. GRAND THEATRE 28 Oct. t/m 2 November. „Vijf op de huwe lijksreis" alle leeftijden. Zondag: 2. 4 15, 6.14 en 9 uur. Dagelijks: 2.30, 6.45 en 9 uur. Donderdag, 3 November: Aanvang 8 uur pre cies'. Optreden van „Metropolitan Ballet of London". CITY THEATER 28 Oct t/m 3 November. Geprolongeerd „Ma- riandel". 18 jaar. Zondag: 2, 4.15, i 6.45 en 9 uur Dagelijks: 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER 28 Oct. t/m 31 Oct. „Een koninkrijk voo_r een huis" Alle leeftijden. 1 t/m 3 November: „Betovering om La Boheme". 14 jaar. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Dagelijks 2.30, 6.45 en 9 uur. „Vijf op de huwelijksreis" In het Grand Theatre wordt deze week een kostelijke film vertoond. „Vijf op de huwelijksreis" is de naam er van. Claudette Colbert en Fred McMurray spelen er de hoofdrollen in. De film lijkt een beetje op „Het ei en ik", is even gezellig en even amusant. U zult er niet om schaterlachen, maar tal van keren zullen op uw gelaat van die kleine glimlachjes verschijnen om allerlei geestigheidjes. die nu eens niet geforceerd zijn. Ja. het is een kostelijke geschie denis. Een verstokte vrijgezel, die bovendien nog professor in de bo tanie is. gaat trouwen met een jon ge weduwe, die drie kinderen heeft. Het tweetal, dat uiteraard heel erg gelukkig is, zal op de huwelijksreis Medische Dienst DOKTOREN: D. Kuiper. Spoorstr. 5. tel. 5625 en A. J. G. Verburg, De Bosch Kemperlaan 3, tel. 6672. APOTHEKER: V. d. Bovenkamp, Utrechtseweg 45 a en Vermeer Apotheek. Vermeerstraat 124 VERLOSKUNDIGEN: H. A. v d. Grient, Breestraat 8 b, tel. 633U en M. A. J. de Leeuw, Soestci- weg 15, tel. 4973. Bazar van Vrijzinnig Hervormden De vereniging van Vrijzinnig Hervormden organiseert op 9. 10, 11 en 12 November een bazar in het Verenigingsgebouw aan de Zuidsingel. Verkeersproblemen-actie begonnen Uit de huis aan huis verspreide folders weten we reeds dat de Verkeers Problemen Actie is aan gevangen. En dit begin was voor de deelnemende middenstanders van de binnenstad aanleiding een vergadering te beleggen om mid dels deze verkeersactie te komen tot een sterker gezamenlijk optre den. De voorzitter de heer Kroes opende deze zeer goedbezochte ver gadering met een uiteenzetting over het doel van de avond n.l. om dcor samenwerking te trachten deze verkeersactie in alle opzich ten te doen slagen. Daarvoor was uitgenodigd de propagandaleider ae heer J. van Werven van het Bureau Verkeers Problemen Actie tc Amsterdam. Besloten werd om door geza menlijk optreden als gemeenschap pelijk adveteren, het houden van i uilbeurzen voor de jeugd in de zaal van de deelnemer Veenendaal e.d. voor het publiek de deelname Z9 attractief te maken, dat deze actie moet slagen in belang van de deelnemers en veilig verkeer. Speciaal ook voor de jeugd zal deze actie ondermeer door haar op voedende taak vanuit verkeers technisch oogpunt bezien van zeer groot belang zijn In de komende weken zal nog meerdere malen de aandacht op de verkeersactie gevestigd worden; de plannen van het comité van actie houden nog veel voor de toekomst in. gaan en de kinderen, dat is het plan tenminste, blijven achter bij een oude vrijster. Die breekt echter op het laatste moment haar been en zo gebeurt het. dat er vijf op reis gaan. En dan komen de ver wikkelingen! Want het jonge drie tal is niet voor een klein geruchtje vervaard. Het neemt hotelliften een paar uur in beslag en loopt langs het randje van een afgrond of het niets is. Ma laat „pa" ook in de op voeding delen en „pa" komt voor problemen te staan, die een pro fessor in de botanie niet zo maar kan oplossen. „Pa" wordt boven dien nog achtervolgd door een jongedame, die al een paar maal haar 29ste verjaardag heeft ge vierd, zodatEnfin, alles eindigt goed. „Een koninkrijk voor een huis" In het Rembrandt draait deze week „Een koninklijk voor een hu.s" met Heintje Davids en Johan Kaart. Deze film. heeft in April in het Grand gedraaid. Een klucht, waarin het woninnoodprobleem aan de kaak wordt gesteld cn waarin Heintje Davids met haar liedje „We gaan verhuizen" veel succes oogst. Johan Kaart, die voor haar broer speelt, js de man, die de zaal aan het lachen maakt. Deze reprise draait tot en met Maandagavond. geschiedenis en betekenis der school De viering van het vyfde lustrum van dc Pallas Athene School vond haar hoogtepunt in het maandenlang door leerkrachten, leerlingen, ouders en bestuur voorbereide avondfeest in Amicitia. Het was dan ook een bont gezelschap, dat zich die avond over het toneel bewoog. Men had het „Rad ter tyd" tot 1750 teruggedraaid en wat in al die jaren aan klederdrachten cn gewoonten is opgebracht passeerde met veel zwier de revue. Een wer kelijk aardige vondst, die het ook mogelijk maakte met een door de heer Talsma geschreven dikwijls geestige verbindende tekst het onderwijs van 1700 tot heden op de voet te volgen. De costuums waren dikwijls verrassend goed en het spel van dc schooljeugd was ongedwongen. Jubileum niet kleurrijk spel gevierd De verbindende tekst werd beur telings door een meisje en een jon gen op voortreffelijke wijze uitge sproken. In deze wenteling van de tijd zagen de toeschouwers o.m. een school in het jaar 1750, Woutertje Pieterse, de moderne jeugd, het voorbereidend onderwijs, het Mon- tessori-kind thuis en het I.V.O.- onderwijs. Het spel werd op goede wijze ondersteund door een school- orkestje en bij aanvang en slot van de avond zongen alle leerlingen enige frisse opgewekte liederen. Vooral het zangspel van kinderen van de kleuterklas werd een uit bundig succes en moest worden herhaald. De voorzitter van het schoolbe stuur, de heer ir J. P. Heederik leidde de feestavond in en dankte de ouders voor de geschenken, die voor het onderwijs van zoveel be tekenis zijn. GESCHIEDENIS De oud-leider der school, de heer J. H. Bolt. kreeg daarna gelegen heid tot het uitspreken van een herdenkingsrede. De heer Bolt zeide, dat het punt van uitgang is geweest een school te stichten, waarin getracht zou worden het essentiële van de reeds bekende methoden samen te brengen in de opbouw van één Nederlandse me thode, in overeenstemming met de Nederlandse geest, maar los van de Nederlandse tradities. De school zou dus het karakter dragen van een experimenteerschool, waarbij echter, terwille van het kind de uiterste voorzichtigheid betracht zou worden. Zij, die deze moeilijke opgave kregen te vervullen waren mej. Van Dorp, mej. Lindeijer en de heer Bolt. De opzet, zo zeide de heer Bolt, ofri tot een globale methode in organisch verband de geraken, bleek te zwaar. Het is dan ook niet in de lagere school, dat spr. de grote betekenis ziet van de Pallas Athene School. Immers er waren meer vernieuwde, nieuwe of zich vernieuwende lagere scholen. Wel is het van belang, dat in een stad als Amersfoort indivi dueel, psychologisch verantwoord onderwijs bestond, waarin talrijke kinderen een "gelukkige schooltijd vonden, waarin de grove fouten van het klassikale onderwijs ver meden worden. Naar de mening van de heer Bolt ligt de betekenis van de Pallas Athene School in de organisatie van opvoeding en on derwijs in de puberteitsjaren. Dit was een terrein, dat in Ne derland nog vrijwel braak lag. De heren Kees Boeke, Henk Fonteyn (later de heer Janssen) hebben samen met de heer Bolt getracht een methode op te bouwen, die in de eerste plaats in onze eigen scholen bruikbaar zou zijn, aldus de heer Bolt, en gepropageerd zou kunnen worden in de Nederlandse scholen. Daar waren dan de scho len in Bussum, Bilthoven en Amersfoort waarvan de samen werking jarenlang intens is ge weest. Geleidelijk ontstond de IVO-methode, die spr. tot nu toe de beste vindt, die op middelbare scholen wordt gebruikt. Een IVO- school is een inrichting waar ge leefd wordt. bloei In de midden dertiger jaren beleefde de Amersfoortse IVO zijn grootste bloei en er is een tijd geweest dat. de school veer tien leerkrachten telde. Spr. schetste daarna de heerlijke tijd die men toen heeft gehad van intense samenwerking tussen leerkrachten en leerlingen. Voorts herdacht «3e heer Bolt in zijn rede tal van personen, die van de school onschatbare betekenis zijn geweest zoals de leerkrachten en o.a. mevrouw Van der Helm, mevr. Teding van Berkhout, mevr. Keyser en niet te vergeten de pen ningmeesters van het schoolbe stuur de heren Wanningen, Oene, Jonker, mevr. Stam en de heer Hond hapte toe Honden kunnen gezellige huis dieren zijn. doch ook veel last ver oorzaken. Dit ondervond Vrijdag een 11-jarig meisje, dat op 't Stort rustig op het trottoir wandelde. Plotseling werd zij aangevallen door een hond. die haar een fikse hap in het linker bovenbeen toe diende. De hap miste zijn uitwerking niet. want de wond moest door dr. v. d. Hooft van de Geneeskundige Dienst worden gehecht. Bekaert, die momenteel nog in functie is. Dc algemene onderwijsvernieu wing, waarom men na de oorlog zo dringend riep, is door scholen als de onze voorbereid. Onze invloed beperkte zich niet tot Amersfoort. In allerlei kringen in Nederland wist men van ons bestaan, maar ook buiten dc landsgrenzen, in kringen van vernieuwers was de school, bekend. Ten slotte richtte de heer Bolt zich tot zijn opvolgers, die hij met de arbeid veel succes toewenste. Aan het slot van de avond wer den verschr idene medewerkers door ir. Heederik gehuldigd w.o. de heren Busman en. Talsma en de dames Van Dijk en Rogaar. Zwitserse poloploeg lijdt nederlaag tegen Neptunus Zonder dat daaraan bekendheid werd gegeven, was er Vrijdag avond laat in het Sporlfondsenbad een waterpolowedstriid tussen Neptunus en de Zwitserse ploeg S.K.B.. die tot nog toe in Neder land niet verslagen waren. Neptunus telde invallers voor Geutjes en doelman Reems. die resp. vervangen waren door Kei zer en v. d. Vlasakker. De Zwitsers hadden in hun ge lederen ditmaal de bekende speler Rootselaar. die in Zwitserland woont. Neptunus bracht deze gasten van A.Z. en P.C. in een vlotte wed strijd met 63 de eerste nederlaag in ons land toe. A.Z. en P.C. had Dinsdagavond met 11 gelijk gespeeld. Burgerlijke stand Geboren: Jörgen Olof, z. v. J. Mis- pelblom Beyer en M. J. Streefkerk; Jolande. d. v. A. Bruijn en M. A. Bink; Johannes Hendrik Willem, z. v. H. W. van den Berg en A. Door nekamp. OVERLEDEN: G. H. Rikkerink, oud 64 jr, echtgenoot van B. Post- ma: J. R. Kuyper, oud 2 dagen, z v. J. Kuyper en A. R. Pasmooij. Hoendereieren 18.2519.00; hen eieren 13.5014.00; per 100 stuks; kippen 2.5Ó4.50; hennen 5.Ö06 50; tamme konijnen 3.505.50 per stuk. Aangevoerd werden 15.000 stuks hen- neneieren; 35 kippen; 15 konijnen; 20 jonge hanen; 10 eenden en 20 dui ven. .Ouderavond kleuterschool Van Marnixlaan Vrijdag gaf de Kleuterschool aan de Van Marnixlaan 'n ouderavond Het klinkt misschien vreemd, dat de kleuterschool een avond gal, maar inderdaad was het zo. Want personeel en kinderen samen heb ben de ouders een onvergetelijke avond bezorgd. Het zaaltje van het Wijkgebouw aan het Laurens Cos- terplein was geheel bezet. Mej. JacobseBarendsen, voor zitster van het schoolbestuur, deel de mede, dat de kinderen een paar stukjes zouden opvoeren. Ze ver zocht, daarbij niet te klappen, of hardop te lachen om een grappig voorval, want dan zouden de kleu ters van hun spel worden afgeleid. Het was goed, dat dit even ge vraagd werd, want de kinderen speelden geen toneel voor een pu bliek; ze speelden een verhaal, be leefden het samen op het toneel. Ze deden het onbevangen en met plezier; geen sprake van planken vrees. Wel wuifde er af en toe een naar vader of moeder, maar verder bestond het publiek niet voor hen. De kabouters, de elfjes, de bloemen en vlinder, Koning Vos en zijn pa ges, ze leefden echt in Sprookjes land. En daarheen namen ze de toeschouwers mee. De avond werd begonnen met een stukje van drie ondeugende jonge tjes. Ze waren wel echt ondeugend, maar toch ook weer tot helpen be reid. Het volgende stuk: Dwergen in Dierenland was het hoofdnummer. Eerst zagen we de dwergjes aan het werk. Als ze later bij hun vuurtje zitten te rusten, komt de vlinder hun een brief brengen van Koning Vos, de dierenkoning. Daarin staat dat de dieren hun als dank iets willen geven, ze mogen zelf weten wat.. Eerst willen ze niets hebben, maar dan zingt Rood- mutsje dat ze toch graag een hulp je zouden hebben, die thuis de boel in orde houdt, dat zij aan het werk zijn. Een wpns, die verhoord wordt. Van decors en costuums, hoewel eenvoudig, was veel werk gemaakt. Het woord van dank aan het hoofd der school, mej. van de Rotte, en aan het overige personeel," dat ach ter de schermen ook niet stil had gezeten, was dan ook zeker op zijn plaats. Ouders schenken aan de school tal van nuttige cadeaux Burgemeester sprak waarderend over het werk Dc Pallas Athene School bestaat een kwart eeuw. Dat is eigenlijk een zaak, die Amersfoort niet alleen gen. hebben doorgewerkt Duidelijk aangaat. Er is met de oprichting van j is dat na de oorlog gebleken toen van gelijkgestemde onderwijsinstel lingen, ouders en belangstellenden, in het kort de geschiedenis van de school, die in overeenstemming was met de recente publicaties daarover in ons blad De heer Heederik zeide, dat de gedachten, die aan het onder wijs van de school ten grondslag lig- Ons dagelijks teveel Twee wielrijders, die hun vervoer middelen in de Langestraat ongeslo ten hadden geparkeerd, kregen van de politie een bonnetje. Op de Arnhemseweg had een do delijke aanrijding plaats, waarvan een wit hondje het slachtoffer werd. Een autobestuurder, die zijn auto aan cle voorzijde niet van letter en nummer had voorzien, werd gever baliseerd, evenals de drie wielrij ders, die personen boven de 10 jaar op hun fiets vervoerden. Vrijdag constateerde de politic reeds een dronkenschap. Het was een „keurige heer u.t Voorburg", zei de politie. deze school pionierswerk op onder wijsgebied van betekenis verricht. De belangstelling voor de door de Pallas Athene School gepropageerde gedachte van onderwijs gericht op de individu reikte ver over onze stadsgrenzen, ja zelfs over die van ons land. Er is dus reden geweest om dit jubileum te vieren. Als we het dan vieren, zo meenden bestuur en leer krachten, laten we het dan goed doen. Men liet de eigenlijke oprich tingsdatum 1 Februari 1924 wat ter zijde liggen om een goed feestpro- gram voor te bereiden. Dat is het dan ook geworden. De 28ste October 1949 is een onvergetelijke dag voor de P.A.S. geworden. De gistermiddag in Amicitia ge houden receptie kenmerkte zich door de prettige ongedwongen sfeer, die ook op school zelf heerst en het schoolgaan voor de jeugd iedere dag opnieuw tot een feest maakt. De voorzitter van het schoolbestuur, dc heer ir. J P. Heederik. schetste, na 'n begroetingswoord te hebben gericht tot autoriteiten, vertegenwoordigers de gedachte van onderwijsvernieu wing gemeen goed werd. Het is pret tig deze groei te mogen vaststellen als men zelf deze vernieuwing van het onderwijs al jaren heeft voorge staan. De heer Heederik uitte zijn gro te bewondering voor bestuursle den. leiders en leerkrachten, die een kwart eeuw geleden dc moed hebben gehad om dit werk te beginnen en door te zetten. Zij stonden tegenover een vol komen nieuwe taak Spr. her dacht het verdienstelijke werk van de voorzitters Verheij, Ho- vens, Greeve en Rogaar, die tij dens hun leven zo onnoemelijk veel tot de opbloei van de school hebben bijgedragen. Ook de namen Wanninga en Van der Helm zijn nauw aan de school cn haar werk verbonden. Een bij zonder woord van dank richtte de heer Heederik tot de heer J. H. Bolt en mej. E. F. van Dorp, die de school in de goeden richting hebben gestuwd Tijdens de door de bezetting ontvie len aan de school de heren Houtman, Kerckhovcn en Rogaar. Dé leerlin gen van de IVO-afdeling hebben zo deelde spr. mede het plan op gevat ter nagedachtenis van deze voor de school onvergetelijke figuren een gedenkplaat in de school te plaatsen. GROEI De heer Kccdcrik richtte zich ver volgens tot dc inspecteur van het La ger Onderwijs, de heer M. A. C. Lin deman. het gemeentebestuur en tot allen die de school een warm hart toedragen. De voorzitter van het schoolbestuur vroeg ten slotte aan dacht voor de moeilijkheden waarin de school tengevolge van haar groei verkeert Hij hoopte, dat het in 1950 mogelijk zaj blijken de IVO-afdeling in een eigen gebouw onder te bren- j gen. waardoor het ruimte-tekort be langrijk minder zou worden. Inmiddels waren burgemeester en mevrouw Molendijk en de wethou der van onderwijs, de heer A. J. Spiekermann ter receptie versche nen in een-prettig gestemde speech heeft de burgemeester zijn belang stelling voor het werk van de Pallas Athene School geuit. Hij noemde de j invloed, die van deze school is uit gegaan groter dan menigeen uit eigen kring wel vermoedt. Het is in dertijd een moedige daad geweest dit onderwijs aan te vangen. Het is een correctie geweest op het schoolsy steem, dat zich langzaam aan het evolueren is. Al moge dan de Mon- tessori-gedachte door mij en anderen niet helemaal worden aanvaard, ze ker is dat dit systeem een positieve bijdrage is tot onderwijsvernieuw ing. Het is daarom voor hen die het Mon- tessori-onderwijs dioncn dubbel feest. HULDIGING Burgemeester Molendijk richtte zich daarna in het bijzonder tot de Vijfentwintig jaar gaf mej. E. F. van Dorp haar grote steun aan het Montessori-onderwijs. Zij werd daarvoor spontaan gehul digd. Burgemeester H. Molendijk brengt de gelukwensen van het gemeentebestuur over. jubilaresse van deze middag, mej. E. F. van Dorp. die eveneens een kwart eeuw haar krachten aan het Mon tessori-onderwijs heeft gegeven, al thans voor wat de P.AIS, betreft, U "s oen van de draagsters geweest, zo zeide de heer Molendijk. U heeft het onderwijs met trouw, toewijding cn liefde gediend en daarvoor wil ik U namens het gemeentebestuur eens hartelijk danken, aldus dc burge meester. Het woord was daarna aan de heer F. J. Herman, die op prettige wijze aan ieder bestuurslid een cadeau oor de school overhandigde. De oudercommissie kon uit de gehou den inzameling voor de school aan schaffen een projector, een nieuwe vlag. drie tamboerijnen en zelfs mocht de penningmeester, de heer E, P, Bekaert een enveloppe met in houd in ontvangst nemen. De heer Heederik dankte voor' de geschen ken. Op dit moment was ook de eigen lijke huldiging van mej. E. F. van Dorp aangebroken. Zij werd daarbij op recht hartelijke cn dikwijls ont roerende wijze toegesproken door de voorzitter van het schoolbestuur, de inspecteur voor het L.O de heer M. A. C. Lindeman en de heer Talsma, ho.ofd van de Lagere school. Zij kreeg daarbij enige nuttige geschen ken en bloemen, die door de kinde ren werden aangedragen. In een bewogen speech heeft de jubilaresse aan allen, die haar deze hulde hebben bereid, dank gebracht. Velen maakten na het slotwoord van de heer Heederik van de gelegen heid gebruik om mej. Van Dorp ge luk te wensen. „Ons Belang" heeft eigen toneelclub Reeds vele malen hebben wij in het achter ons liggende seizoen melding kunnen maken van de successen welke werden geboekt door de leden van de Personeels vereniging Ons Belang van de Le- vensverz. Maatschappij en Brand- verz. Mij LeVob en Brandob al hier. Het 'is de laatste jaren geble ken dat er onder deze leden een aantal goede toneelkrachten schuilt. Gisteravond kwamen zij in de Cantine van het LeVob-gebouw aan de Beekensteinselaan bijeen in oprichtingsvergadering van een ei gen toneelvereniging. De heren Kraan en Huisman zétten uiteen waarom het noodzakelijk geacht moest worden om een zelfstandige vereniging te vormen. Nadat het Huishoudelijk Reglement voorge- lezen en goedgekeurd was werd overgegaan tot het benoemen van een bestuur bestaande uit voorzit ter, secretaris en penningmeester. In deze functies werden resp. ge kozen de heren W. Kraan. G. Giesbers en G. Vreeman. Het ligt in de bedoeling om eind Novem ber het toneelspel Het Spook van de Vrijburcht op te voeren in Ami. citia. Voor de tweede helft van dit seizoen is ook reeds een stuk ge kozen dat in aanmerking zal ko men voor de toneelwedstrijd der plaatselijke verenigingen. Hieruit blijkt dus dat de Toneelver. Ons Belang zich bij de N.A.T.U. heeft aangesloten. Voor een aantal jon gere krachten zullen eenacters worden besteld die zij dan t.z.t op een contactavond van de Perso- neelsver. voor het voetlicht zullen brengen. Regisseurs zijn de heren A. Huisman en W. Kraan Gevonden voorwerpen In de periode van 24 t/m 29 Oc tober werden de volgende voorwer pen als gevonden aangegeven: Vulpen groen-grijs-bruin gekleurd, zilveren armband van 25 dubbeltjes, zwarte damesportem. inh. 1.76, blauwe kinderregenjas,- 1 zak graan, fietstas inh. een regenjas en een actetas, paar leren herenhand schoenen, pakje inr. een slipover, linnen capuchon, bruin leren heren, handschoen (1.), grijs wildlederen dameshandschoen, kindermuts, au toped rood van kleur, rozenkrans, paar glancé herenhandschoenen, gouden platte schakel armband, huissleutel, paar witte gymnastiek schoenen. schoolétui inh. 2 pennen, en glancé handschoen, blauwe jon gensregenjas. dames polshorloge, doublé gekartelderand bruin leren bandje, kettingbeursje inh 0,10. Expositie R.O.G. 1950 Het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfport bereidt een tentoonstel ling voor het werk van de ver pleegden. Als voorlopige datum is vastgesteld 25 t/m 31 Mei 1950. Voor iedere werkplaats zal een af zonderlijke werkplaats worden in gericht. Plaats van de tentoonstel ling zal zijn het Gymnastiek-, Te ken en Schoollokaal en de z.g. Kloostertuin. De naam van de ten toonstelling is tentoonstelling R.O.G. A 1950.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2