Sloomolieslageri) wertl een spi raa 1 boren fabriek SML-leerlingen hielden een veldloop Zondag, dag van Amersfoort se clubs vraagtekens voor Jongetjes, zancl, klap, f 25 boete Modem Amersfoorts bedrijf spaart deviezen Mis! Nobah Om 't schaakkampioenschap van Amersfoort aierdag 29 October 1949 3 J an stoomolieslagerij tot spiraalborenfabriek, dat is een V prestatie, die wellicht niet eerder in de geschiedenis van ,e Nederlandse industrie is opgetekend. Amersfoort heeft de trimeur. Aan de Grote Koppel, waar vroeger voor de oüeslage- nj van Van Vollenhoven schepen met oliehoudende zaden en vruchten meerden, komt nu het sneldraaistaal in grote hoe veelheden uit de Verepigde Staten en Canada aan voor ver werking tot spiraalboren. Het op oliewinning ingestelde bedrijf, dat zijn'afzetgebied door binnenlandse en buitenlandse invloe den zag afnemen, schakelde op het juiste moment om. bruik van een land vrij nauwkeu rig te bepalen is, als men een in wonertal van het land weet. Wel is de industrialisering van een land een belangrijk element in de borenconsump- tie. doch vrij sterk mede be palend is voor de borenafzet juist wat de „kleine man" af neemt. Bij een rondgang door de mo derne, lichte fabriek, bleek ons, d"t een normale boor in 23 bewer kingen wordt gefabriceerd. Zeer belangrijk is het materiaal, waar uit de boor wordt gemaakt Het staal is te onderscheiden in twee soorten; sneldraaistaal en gereedschapsstaal Sneldraaistaal verdringt het gereedschapsstaal hoe langer hoe meer en dat is de reden dat de N.V. Borenfabriek Bofa voorlopig alleen sneldraai- stalen boren gaat afleveren Deze boren komen in de circulatie met het merk HS high speed, een internationaal gangbare aandui ding. HOOFDBEWERKINGEN Hoofdbewerkingen zijn behalve het afsnijden, fraisen, harden. Kijkje op een gedeelte van de puntslijperij der N.V. Borenfa briek Bofa te Amersfoort. Realisering van de Benelux-gedachte Daarvoor was nodig een meta morphose van machines, materiaal interieur. Arbeidskrachten werden omgeschoold en voor de vak-afdeling was men helaas ge noodzaakt voor het grootste deel Vaklieden van buiten Amersfoort san te stellen. Machines, uitgerust met de nieuwste vindingen, kwa- - n uit Amerika. Begin Augustus van dit jaar was men zo ver, dat met de productie van boren kon worden begonnen. Het is een his torisch ogenblik voor de Neder landse industrie geweest. Histo- ricch. omdat men tot nu toe op 2eer bescheiden schaal spiraal- boren in Nederland vervaardigde, i waarmede men de behoefte in ons land op dit gebied' niet kon dek ken De N.V Borenfabriek Bofa te Amersfoort is in staat de Ne derlandse markt voor 95% van boren voorzien Hierin ligt dus een belangrijke deviezenbesparing besloten Niettemin is de produc tie die momenteel 10.000 boren per dag bedraagt binnen een half jaar cp te voeren tot 15.000 voor een deel bestemd voor de exiJvt. In België bestaat voor deze boren reeds bijzondere belangstel ling en verscheidene orders zijn al geplaatst. Trouwens met de oprich ting van deze N.V. is de Benelux- gedachte gerealiseerd. De financië le opzet van de N.V. is namelijk op een fifty-fifty-basis van Neder lands en Belgisch kapitaal. VOOR DE „KLEINE JVÏAN" Niet alleen de metaalindustrie, ma3r ook de smid, de loodgieter, de electricien, de knutselaar ge bruiken spiraalboren. Het schijnt vast te staan, dat het borenver- Evenals andere jaren zal ook nu in deze winter weer een kinder postzegelactie worden gevoerd. Een actie, die van veel betekenis is daar het resultaat een grote bron van inkomsten vormt voor bijna 350 kinderhuizen, sanatoria, ziekenhui zen enz. Het moge bedroevend schijnen, dat de benodigde gelden op deze manier bij elkaar gebracht moeten worden, aan de andere kant is de gemeenschappelijke in spanning om jonge slachtoffers van ongunstige aanleg, milieu of meeri „toevallige" omstandigheden te helpen, van grote betekenis. Die betekenis zou nog groter worden als de activiteit van andere, gezon de en normale kinderen op dit doel gericht werd, om zoedoende, mede door hun werkzaamheid, de bron van inkomsten nog aanmerkelijk te vrije woorden vergroten. Dat gaat nu ook op voorbeeld van Ir. P. SCHUT Zwitserland ge beuren en tot zo- ver is alles in or de Ook de manier waarop de ver koop geregeld wordt geeft geen aanleiding het woordje „mis" bo ven dit stukje te plaatsen. Maar wat wel „mis" is, en zelfs volkomen mis, is het uitloven van prijzen, als daar zijn een 14-daagse reis naar Zwitserland, enz. voor de schoolklasse, die het meest heeft verkocht, of voor de klasse, die ge middeld per leerling het hoogste aantal bestellingen heeft geplaatst. Daarmee wordt een element in de actie gebracht dat er absoluut niet in hoort, want nu is het niet meer. „Door het kind vóór het kind" maar nu wordt 't: „Zal het ons lukken om 14 dagen naar Zwit- seland te gaan!" De grote waarde, die ep in de actie had kunnen liggen, de hulp aan minder bedeelden, waarbij niet gevraagd wordt „Wat krijg ik er voor" is hierdoor weggenomen. De zuivere wedstrijd; „wie draagt het meeste er toe bij om de nood te lenigen", wordt en onzuiver ge- jaag naar premies. Dood jammer! PRESIDENT TRUMAN tekende in Washington een wetsartikel, waarbij het minimum loon in de nationale bedrijven verhoogd werd van 40 op 75 dollarcent per uur. Achter President Truman van links naar rechts: Maurice Tobii), Emil Rieve. die de leider der CIO Committee for Indus trial OrganizationPhilip Murray, vertegenwoordigde, en de leider der AFL (American Federation of Labor), William Green. ontlaten, buitendiameter slijpen, geleiderand slijpen, puntslijpen en eindcontrole. Het fraisen van de groef, spoed genaamd, geschiedt op automaten, die vijf boren tegelijk van de groeven voorzien. Door fraisen van een speciale constructie te gebrui ken is de fraissnelheid tot het uiterste opgevoerd. In de harderij. die een grote afdeling beslaat, worden de boren in een zoutbad gedompeld. In dit bad heerst een temperatuur van ongeveer 1.300 graden Celsius. De temperaturen worden zeer nauw keurig op optische wijze gemeten en electronisch overgebracht naar een registreerapparaat. De meetapparatuur zowel als de baden zelf, zijn van de Amerikaanse vindingen voorzien. De temperaturen worden met een nauwkeurigheid van 2 graden Cel sius vastgesteld. Het is niet over dreven te zeggen, dat men in I Europa nauwelijks een dergelijke moderne hardingsinstallatie zal aantreffen. Zün de boren op deze zeer hoge temperatuur gebraeht, I de deur. „Jongens, we komen in de krant", riepen enkele knapen, die Vrijdag middag bij de gymnastiekzaal van het gymnasium gereed stonden om een veldloop te gaan houden, een veldloop voor de leerlingen van het Stichts Montessori Lyceum en voor drie leerlingen van het gymnasium De sportcommissie van het lyceum had namclük het plan opgevat om Vrijdagmiddag een veldloop te or ganiseren over een afstand van ruim 2500 m. voor leerlingen boven de zestien jaar. Wü moeten zeggen dat deze veldloop uitstekend ge slaagd is en ook. dat er enkele goe de athleten aan deze school ver bonden zijn. Precies om kwart over drie gaf de heer Hoogland, gymnastiekleraar van het lyceum, op de Prins Frede- riklaan. waar de start was. het te ken tot vertrek en veertien jon gens trokken er tussenuit, om het parcours, dat door Frisia leidde, af te leggen. Onmiddellijk na de start namen J.. N ij veld t en J van Kerk hof de leiding en een meter of tien er achter volgde het peleton. met als koplopers P. Bartels en W. B. Moens. Tot de Daem F'ockemalaan kwam hierin geen verandering, maar bij de P. J. Troelstralaan had het peleton zich bij de twee uitlo pers geplaatst en nam A. Drost de leiding, gevolgd door P. Bartels en J. Nijveldt. Bij het kruispunt Troelstralaan Abraham Cuyperlaan slaagde Nij veldt er weer in. de koploper Drost voorbij te gaan. J. van Kerkhof. W B. Moens en P. Bartels bleven ech ter hardnekkig volgen. Het par cours leidde vervolgens naar het veld achter het gymnasium. Hier was tevens de finish, maar eerst moest er nog een ronde op dit veld gelopen worden. J van Kerkhof kwam als eerste op het veld aan, gevolgd door Nijveldt, Bartels en Moens. Van een peleton was toen geen sprake meer. In die laatste ronde liepen van Kerkhof en Bar tels uit en eerstgenoemde slaagde er met gering verschil in als eerste te eindigen in de tijd van 9.33.9 sec., hetgeen voor ruim 2500 m. nog niet zo'n slechte tijd is. Znn over winning was te danken aan zijn I zijn erg benieuwd of de wijzigingen I goede sprint. Moens werd derde en dan worden zij „afgeschrikt" in oliebaden, die door condensatoren steeds or dezelfde temperatuur worden gehouden. De staafjes zijn dan zeer hard en lichtelijk bros. Deze brosheid wordt eruit gehaald door ze in de ontlaatovens te plaatsen. CONTROLE, CONTROLE.... Gedurende het gehele productie proces worden controle instanties gepasseerd Voor een spiraalboor bij de Bofa de eindcontrole be reikt, zijn alle aparte bewerkingen, die aan de boor zijn verricht, reeds nauwkeurig, veelal met eenvoudi ge, maar vaak ook met gecompli ceerde apparatuur, getoetst op maatafwijkingen en hardheid. Niettemin wordt in de eindcontrole nieuwste elke boor opnieuw aan een zorg vuldig onderzoek blootgesteld. Er is volop reden om met be langstelling het ogenblik tegemoet te zien, waarop de verkooporgani satie Lindeteves N.V Amsterdam, de Nederlandse markt van deze uitmuntende spiraalboren zal gaan voorzien. Dit ogenblik staat voor O Voor de Zondag veld. had genoegen te nemen met de vijfde plaats. Joop Koopman verrichtte en wel zeer goede pre statie. door als laatste het veld op te komen en drie lopers, die wel 50 m op hem voor lagen in zijn sprint bijna te kloppen. Na deze veldloop, waarin het aan spanning niet ont broken heeft, volgde de prijsuitrei king door de voorzitster van de schoolclub, mej. M. Schroder. Met een toepasselijk woord tot de mededingers en de gasten overhan digde zij de drie winnaars ieder een boekwerk. Zij bracht voorts dank aan de supporters, die in grote ge tale waren opgekomen en besloot met een driewerf hoera op de lo pers. De uitslagen zijn als volgt; 1. J. van Kerkhof 9.33.9 sec., 2. P. Bar tels. 3. W B. Moens. 4. R. Groene- veldt. 5. J. Nijveldt. 6. B. Cuperus. 7. P. Gautier. 8. L. Blok, 9. H. Wer ner, 10. C. Postma, 11. R- Fruin. 12. P. van de Most. 13. J. Koopman. EXAMENS Onze stadgenoot, de heer J J- Vcenkant. slaagde i de Rijksuni versiteit te Utrecht voor het candl- daats-examen sociale geographie. Een volslagen onbekende uit het geslacht van Manasse. Volgens net laatste vers van Numeri 32 ver overde hij het plaatsje Kcnath (be tekent bron of waterleiding) en noemde dat met z\jn naam. Inder daad komt het plaatsje Nobah nog voor in Richteren 8:11. Verder is er van deze man. als gezegd, niets bekend. De plaats Nobah heeft de man Nobah niet aan de vergetelheid kunnen ont rukken. Psalm 49 zegt van hemen anderen: hun binnenste gedachte is, dat hun huizen rullen zijn in eeuwigheid, hun woningen van ge slacht tot geslacht. Zij noemen de landen naar hunne namen. Maar de mens, hoezeer ook in waarde, vergaat als de beesten. Men zet ze in liet graf als schapen (op stal) Wat een drang, om toch xets blijvends na te laten! Een kerkhof vol gedenktekenen laat ons pas be seffen, hoe vergankelijk we zijn. Waarlijk blijvend is slechts, u>at zichzelf verloor in de dienst van den Heer en van de naaste. Dat zijn dc mensen, die geen plaats naam nodig hebben, om hun ge dachtenis levend te houden, doch hef is juist omgekeerd: hun woon plaats deelt in hun glorie. Daarbij maakt Nobah maar een i zielige figuur. v. E. Zondag wordt er weer volop ge voetbald. Er zijn geen bekerwed strijden. dus alle elftallen treden aan. Voor de Amersfoortse clubs staan twee uitwedstrijden op het programma, nl. van HVC en Amersfoortse Boys. APWC. Quick en Amsvorde spelen thuis. HVC gaat Zondag de verre reis naar Alkmaar maken om tegen Alc. Victrix te spelen. Deze club staat op de onderste helft van de ranglijst, maar toch verwachten wij een niet al te gunstig resultaat van de Amersfoorters. die hun voorhoede weer eens gewijzigd hebben. Schriever is weer linksbuiten. Van de Broek rechtsbinnen. Jansen is dus gepasseerd. Erg verstandig lijkt ons deze oplossing niet. Jansen hij mag dan de laatste tijd niet zo veel gepresteerd hebben is een H ockey-overzich t De heren van AMHC krijgen mor gen bezoek van Amsterdam II. De hoofdstedelingen, die een zeer be hoorlijke plaats op de ranglijst inne men. zullen stellig hun uiterste best doen om hun kampioenskansen niet uit handen te geven. Zij hebben thans twee verlicspunten, tegen het leidende Hilversum II geen. zodat verder puntenverlies hen voorlopig uitschakelt. Toch zien wij onze stad genoten morgen nog niet verliezen. Integendeel, AMHC heeft o.i. een behoorlijke kans op een gelijkspel, en als dan de voorhoede wat pro ductief is, is het zelfs niet uitgeslo ten dat beide punten in Amersfoort blijven. van de weinige werkelijke voetbal lers in de HVC-voorhoede. Van de Broek is o.\. beslist geen linksbin nen, al was het alleen maar. omdat hij met zijn rechtervoet niet kan schieten. Schriever is in een wed strijd altijd goed voor een doel punt. dus tegen zijn opstelling heb ben we geen bezwaren. Een andere factor van betekenis is. dat de Amersfoorters een verre, ongemakkelijke reis moeten maken. Ze zullen dus niet zo fit beginnen als hun tegenstanders Neen, ge makkelijk zal HVC het niet krijgen! De Spartaan speelt tegen DWV. Hoe de uitslag ook zal zijn. HVC is er altijd bij gebaat. Ehnkwijk krijgt Zaandijk op bezoek- en dat wordt wel een overwinning voor de Zuilenaren. APWC ontvangt Holland. Ook dat lijkt geen gemakkelijke opgave, maar wij achten de Amersfoorters. nu zij over hun inzinking heen zijn, tot goede prestaties in staat. Quick, dat zijn elftal ook heeft gewijzigd, speelt tegen DONAR. We vrucht zullen dragen Amersfoortse Boys gaan een spannende strijd leveren tegen 's Graveland Als het de Amers foorters een beetje meezii. dan kan deze wedstrijd allicht een winst punt opleveren. Ainsvorde ontvangt Bredero- des. Het zou een grote teleurstel ling zijn, als de Amersfoorters er niet in zouden slagen de volle buit binnen te halen. We verwachten ook wel een overwinning. Hilversum II VVV Amsterdam II AMVJ AMHC Kampong 't Gooi II SCHC II 8 15—8 5 4 4 4 4 1 0 5—3 8—5 6—6 4—5 4—9 3—11 De dames spelen eveneens thuis en wel tegen het onderaan staande HOC. Wij geloven niet, dat AMHC een grote overwinning zal behalen en zij dient de Haagse dames dan ook niet te onderschatten. Wij ver trouwen er echter wel op, dat onze stadgenoten de kans om zich wat te distanciëren van dc laatste plaats, zullen aangrijpen en de beide pun ten in de wacht zullen slepen. Mo gelijk zal AMHC morgen weer de steun hebben van Mej v. TOGO Kampong Amsterdam III Amsterdam II AMHC Aeolus MRHC HOC Velde. 17—2 14—3 3—2 6—7 4—5 6—9 2—3 2—8 De heren-reserves krijèen het met tenminste vier invallers in Zeist niet gemakkelijk tegen Schaerweijde III. De dames-reserves daarentegen moeten in staat worden geacht op Birkhoven van Kampong II te win nen. Verder wordt nog gespeeld: AMHC III—Hilversum VI. Kameleon III—AMHC III (d.). Korfbal-overzicht Soesterkwartier, dat Zondag een vrije dag heeft, kan rustig afwach ten hoe de concurrenten het er ai zullen brengen. Ook de volgende week zullen onze stadgenoten van het eerste deel van de competitie mogen uitrusten om daarna de strijd aan te binden tegen het Am sterdamse Fortuna. Voor het evenwel zo ver is kan er in de competitie veel zijn ge beurd. Immers als we de ranglijst bekij ken, dan blijkt dat de afdeling van Soesterkwartier in twee delen is uiteengevallen. En wel de drie on geslagen sterken en de vier zwak keren. Zondag zal de eerste beslissing vallen wie van de drie sterken zal moeten afvallen. Oosterpark zal het tegen Fortuna wel redden, maar of de strijd tus sen Tovers en B.E.P. weer onbe slist zal eindigen, menen wij te moeten betwijfelen. Vermoedelijk zal hier het Zeis ter Tovers nu aan het laagste eind trekken en valt B.E.P. dus terug. D.D.V. en Altiers zullen onder ling gaan uitmaken, wie van de twee tot de zwaksten gerekend moet worden. De stand luidt: Nijveldt. die een goede wedstrijd liep. maar in de sprint de vierde plaats moest laten aan R. Groen Tovers 5 3 2 0 8 36—21 Oosterpark 5 3 2 0 8 28—19 B.E.P. 5 3 2 0 8 31—22 Fortuna 4 2 0 2 4 14—20 Altiers 4 1 1 2 3 15—25 D.D.V. 6 1 0 5 2 33—33 Soesterkw.t. 5 0 1 4 1 9—26 Handbalbeschouwing Concordia uit Haarlem, dat met Amersfoort de derde en vierde plaats deelt, is deze competitie, in tegenstelling met onze stadgnoten, niet zo goed begonnen. Verloor men de eerste wedstrijd tegen APGS, de Zondag daarop moest men in Attila de meerdere erkennen. Toen echter herstelden de Haarlemmers zich en brachten AHC en 't sterke Aals meer een nederlag toe, terwijl de lastige uitwedstrijd tegen Sport Vereent een gelijk spel opleverde. Deze laatste drie resultaten bewij zen, dat Concordia vast van plan is, om een hartig woordje in de strijd om de kampioenstitel mee te gaan spreken. Het zal dus voor Amersfoort niet gemakkelijk zijn om een puntje te veroveren, nu zij Zondag naar Haarlem trekken. De groenwitte verdediging krijgt het moeilijk tegen de sterke voorhoede van Concordia cn men zal niet veel gelegenheid krijgen, af en toe mee naar voren te trekken, om de aan val te steunen. Wanneer een gelijk spel behaald wordt, zou het geen slecht resultaat zijn, maar we vre zen, dat de Haarlemmers het niet zo ver laten komen; Op de Bokkeduinen zal 't Zondag aardig spannen, nu de Amersfoort se dames, Blauw-Wit uit Amster dam op bezoek krijgen. De resulta ten. die beide clubs tot nu toe be reikt hebben, zijn vrijwel gelijk en er zal niet veel krachtsverschil te bespeuren zijn. 'n Gelijk spel ligt in de lijn der verwachtingen, maar misschien is 't terreinvoordeel voor de Groen-witten juist voldoende om een kleine overwinning te behalen. Beide Amersfoort-elftallen heb ben enige wijzigingen ondergaan, zodat we hier de opstellingen geven. Dames: doel: L. Luikel; achter: G. Dupree en T. Schonewille-Roos: midden: T. Berendsen, J. Blanke- stein en J. Vink; voor: T. Wiggers, E. Roos. J. Baist, A. Boogaard en G. de Groot-Roos. Heren: doel: P. Schuin; achter: K. Schonewille en W. Huslage; midden: J. Budding, L. Luikel en R. de Groot; voor: J. Brondijk, H. Wiggers, G. v. d. Berg. J. Huslage en«H. Fijnenberg. Opwekking voor steun aan Simavi-collecte De vereniging SIMAVI (Steun In Medische Aangelegenheden Voor In heemsen) te Haarlem roept telken ja- re ons volk op. om mede te helpen de ontzettende medische nood in dc Tro- pcnlanden te lenigen Zo ook nu weer Een handjevol dokters en verpleeg ster zet ginds alle krachten in om het leed te verzachten cn de zieken tc hel pen. Maar wat is één dokter op een half millioen mensen? Want zo zijn de verhoudingen ln Indonesië zo ongeveer! Stelt U zich voor; t w 1 lï 11 g dokters voor geheel Nederland! Daarom spant SIMAVI alle krachten tn om gelden bijeen te brengen voor de leniging van dit nood. In 1JM8 bracht Nederland t 400.000 voor dat doel bijeen Een mooi bedrag cn toch nog slechts een druppel op een gloeiende plaat En zo luidt SIMAVI dus opnieuw de noodklok. Van 14 tot 18 November wordt te Amersfoort een collecte gehouden, die onder' leiding staat van mevrouw Coops-Freyer, Jacob Catslaan 51 Amers. foort. Laat een ieder zijn gave gereed leg gen En laten zij die kunnen, hun dien sten aanbieden om de collecte tc doen slagen In het zaaltje van de heer van Ha- mersveld werd Vrijdagavond de der de ronde gespeeld van de voor wed strijden om het persoonlijk schaak kampioenschap van Amersfoort. In groep A speelden Ober en Juffer te gen elkaar Beiden hadden een winst en een verliespunt. Ober won de partij van de Ons Genoegen-speler en dient het resultaat af te wach ten van de partij HeldermanKlee, welke Maandagavond as gespeeld zal worden. Wint Klee van Helder man dan volgt een beslissingswed strijd tussen dc heren Helderman en Ober De voorlopige eindstand in de ze groep is dus 1 Helderman 2 gesp 2 gewonnen, 2 Ober, 3 gesp. 3 ge wonnen. 3 Juffer 1 gem. 2 verloren en 4. Klee 2 verloren en 1 nog te spe len Voor groep B, waar alle spelers 1 verlies- en 1 winstpunt hadden won Huisman vrij gemakkelijk van Flent- ge en Houbaer had het niet te moei lijk tegen Van Walstein. De „Amersfoorf'-spelers A Huis man en L. Houbaer zullen eveneens Maandagavond een beslissingspartij spelen voor een plaats in de halve finale. Zij behaalden ieder 2 punten uit drie. In de* groepen C en D is de be slissing reeds gevallen. Nijkamp sloeg ook zijn derde tegenstander n.l. L A A. van Hamersveld en zal in de halve finale zeker een woordje meespreken. Zijn tegenstander be haalde geen enkel winstpunt, terwijl in deze groep Wichard van Geudcke won. A.A.V. NAAR BUS SUM De A.A.V. zal het Zondag niet makkelijk krijgen. Zij heeft echter in de laatste wedstriiden getoond nog wat in haar mars te hebben, zodat wij op een kleine overwin ning van de Amersfoortse athleten rekenen. Chauffeur verduisterde passagiersgeld De 33-jarige H. D., te Amersfoort voorheen werkzaam bij een autobus- onderneming. zag kans zich geleide lijk aan kleinere geldbedragen toe te eigenen door de van passagiers ont vangen gelden niet aan het bedrijf afte dragen. Het in totaal door hem achtergehouden bedrag was rond 600.— Wegens verduistering stond de man Vrijdag voor de Utrechtse Poli tierechter terecht, waar hij 6 maan den gevangenisstraf tegen zich hoor de eistn. waarvan 4 maanden voor waardelijk. Gezien het over verdachte uitge brachte gunstige rapport veroor deelde de Politierechter hem tot 6 maanden voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van 3 jaar en toezicht van het Leger des Heils. zouden zeker niet de fiet sen aan de kant hebben ge- terrein. Er stond een grote laadlrechter met zand Wel Wat is zand? Een korrel tje op de hand is als een herfstblad aan een boom. Waait de wind er tegen, dan wordt het als een veer tje weggeblazen. Maar krijg zo'n scherp dingetje eens in het oog Venijnig prikt het adertje voor adertje stuk en bedreft een hele blijde dag. Laat een paar kruiwagens zand ach ter in de tuin storten en zet er een kind met zijn schepje boven op, je hebt de hele dag geen kind aan hem. Maar doet men het omgekeerd, eerst het kind en dan het zand, laat de kruiwagen dan maar met een weer aanrukken. Die hele berg zou geen zin zo. meer hebben. Want kijk, Trouwens, zonder auto zo is nu zand. Plezierig en was het veel leuker. Tel- gevaarlijk tegelijk, als zo- kens als zij de schuil een veel dingen in deze wereld, eindje verder open trokken De drie jongetjes wisten stroomde een steeds brede- dat nfet. Die lezen in de re golf zand op de grond, krant alleen maar kapitein Ze keken naar boven, dan bare kameraad gezien, ze waren ze in hun ondeugd, dat ze voor oog of niets anders hadden Ook zet om het allernieuwste, niet voor de auto. die knar- dolgenoeglijke spelletje te send stil hield voor de in gaan spelen op dat opslag- gang, ook niet voor de drif tig gebarende mannen, de eigenaars, die de portieren genoeg voor twintig zand- open smeten «n het terrein bakken, heerlijk! Eigenlijk op holden. moet onder zo'n laadtrech- ter eerst een vrachtauto ge reden schuif ken. Maar wisten zij veel! Wanneer grote mensen aan het werk zijn zitten kleine jongens op school met het puntje van de tong tussen de tanden uit te rekenen hoeveel tien en tien is of Pas toen het bars ge worden voor de schreeuw van heel dichtbij wordt opengetrok- klonk, stonden ze even van schrik doodstil. Eventjes maar hoor want kleine jongens kunnen aalvlug zijn als het moet. Twee van de dric zaten al gauw in het zadel, de derde had zijn fiets ook al te pakken maar zocht tevergeefs naar een gaatje om door te kruipen. Ai, daar voelde hij al een grote harde hand strie mend achter zijn oor en, verdorie, daar werd hem door diezelfde hand de fiets uit de vingers gerukt. Rob en de rest geloven ze naar het bergje dat steeds Even nog zag hij hoe de wel, gelukkig! Hadden ze in het zand de onbetrouw- groter werd en hadden woedende man zijn karre- reuze gijn. En zo verdiept tje hoog in de lucht hief, hoe de wieltjes nog wen telden door de onverwach te beweging Toen boog de aanvaller zijn brede lichaam even achterover en smeet met een machtige zwaai het fietsje over het hek. Wat kan een mens met zjjn handan al niet doen Toch stond de grote man er een beetje spijtig naar te kijken toen de rechter hem vijf en twintig gulden liet betalen voor die klap en hem verplichtte tot het betalen van de schade aan de fiets. „Ik was over mijn zenu wen heen." zei hij eerlijk. „Maar als ze onder die vracht zand waren geko men. was het hun dood ge weest." De drie jongetjes zaten achter in de zaal en luis terden: ernstig, een beetje deemoedig misschien. Want kinderen zijn soms veel verstandiger dan we denken. AAN DE FRANSE KABINETS CRISIS is eindelijk een eind ge komen. Nadat de pogingen van Jules Moch en Rene Mayer om een kabinet samen te stellen wa ren gefaald, is Georges Bidault hierin geslaagd. Georges Bidault die minister-president van het nieuiye kabinet is, met zijn mi nisters. Eerste rij: v.r.n.l.Jules Moches (socialist) minister van binnenl. zaken, de minister-pre sident Georges Bidault (MRP), president Vincent Auriol, Henri Queuille (radicaal) minister van staat, Pierre-Henri Teitgen (MRP) minister van staat, René Mayer (radicaal) justitie. Hier achter v.l.n.r.: René Pleven (ra dicaal) defensie, Pierre Pflimlin (MRP) landbouw, Pierre Schnei- tcr (MRP) gezondheid, Eugen Thomas (socialist) post en tele grafie. Maurice Petsche (gema tigd) financiën, Ivon Delbos (ra dicaal) onderwijs. Robert Schu- man (MRP) buitenlandse zaken, Louis Jacquniot (gematigd) mi nister voor de oud-ge dienden, Claudius Petit (nagenoeg radi caal) wederopbouwChristian Pineau (socialist) openbare u'er- ken. dr. Pierre Secelle (socialist) arbeid. en Jean Letourneau (MRP) overzeese gebiedsdelen. De jeugdige „Amersfoort'-speler Latour won eveneens onbedreigd en ditmaal van Jongman, een clubge noot. Het ligt in dc lijn. dat hij een plaats in dc finale zal veroveren. Hckma sloeg de Ons Gcnoegen-spe- led v. d. Hazel. Hckma heeft er nu 2 gewonnen cn 1 verloren, v. d. Ha zel 1 gewonnen en 2 verloren en Jongman drie verlicspunten Na Maandag a.s. zal dus voor de overi ge groepen bekend zijn wie met La- tour en Nijkamp, kampioen de Vries en oud-kampioen Uding zullen uit maken wie zich kampioen van Amersfoort mag noemen. Wij houden het er vooralsnog op, dat de heer L. J. de Vries zijn titel wel zal pro longeren of er zullen zich bijzonde re verrassingen moeten voordoen, hetgeen wij betwijfelen. Predikbeurten Rcmonslr. Kerk 10.30 uur dr. R Miedema. Ver van Vrijz. Herv. Gasthuis- kerk 10.30 uur ds. F Oost (Naar- den). O. L. School, O Soesterweg 15 uur. Dr CJv Roycn (Amersfoort) Oud-Ger. Gem Muurhuizen 53, 9.30 en 5 uur Godsdienstoefening, 3 Nov. 19 Nov ds A de Reuver (Terneuzen). Vrije Evang Kring „De Doelen Havik ds. du Fossé (Haarlem). Oud-Kath. Kerk 't Zand 10 uur Heilige Dienst. Vrije Kath. Kerk 10.30 uur dienst Christian Science (RHBS) Thor. beckeplein 1, 10 uur Ned. dienst; 11 15 uur Eng. dienst. Hersteld Apost Zendingskerk, Gasthuiskerk, 4,30 uur Eredienst. Ger. Gem Stovestraat 10 en 5 uur leesdienst. Chr Ger. Kerk 10 en 17 uur ds. Drenth Verg. van Gelovigen 10 uur Ere dienst; 17 uur prediking des Woords. Luth. Kerk Langestraat 10.30 uur mej. ds. J. A Haumeisen (Doorwerth). Doopsgezinde Gemeente ds. S. Gosses Gzn. Comité Levensvragen, Regentes- selaan 21. 10.30 uur Prof dr J H Bavinck (Baarn). Geref. Kerk L. Vrouwestraat 10 uur Ds D A Zijlstra; 5.30 uur ds. IC Bokma Voorthuizen. Leusderkwartier (J v d Heyden- str.) 9.00 uur ds van Enk, Veenen- daal; 5.30 ds. D A Zijlstra. Soesterkwartier (Tulpstr) 9.00 uur Dr N H Ridderbos; 5.30 uur Ds van Enk. Ned. Herv. Gemeente. In alle dienstén collecte voor Ned. Bijbel genootschap. H. Catech. Zondag 38 St. Joriskerk (Hof 1) vm 10 uur Ds Blok, nm. 5 uur Ds Vermaas. Nieuwe kerk (Leusderweg 110) vm. 10 uur Ds Hadders, nm. 7 uur Ds A Steenbeek. Herdenking Kerk" hervorming. Emma-kerk (O. Soesterweg 131) vm. 9 uur Ds Koolhaas; vm. 10.30 uur Ds Koolhaas; nm. 5 uur Ds. Mackaay. Bergkerk (voorlopig Gymnasium) Groen van Prinstererlaan 33) vm. 10.30 uur Ds Braakman. Kapel Zon en Schild (Utrecht- seweg 266) vm 10 uur Ds. Bout. Rusthuis „de Ligtenberg" (Utrecht, seweg 299) vm 10.30 uur Ds. Vermaas. Jongcrendiensten Kerk (Appelweg) vm. 10.30 uur de heer M Germans, „Hervor- mingsdienst", Wijkgebouw (L Costerplein 14), vm. 10 uur Ds Herfkens. Gebouw Immanuel (Tulpstr. vm. 10.30 uur de heer H C van Norden. Jeugdhuis (Z Singel) vm. 10 uur de heer A van XVoudenberg. Avondbijeenkomst Dinsdag 1 Nov. St. Joriskerk Hof 1 nm. 8 uur. Spreker de heer Duynstee. Onderwerp: „Waarom werd ik Protestant". Bijbellezing Donderdag 3 Nov Gymnastiek zaal school Joan van Dieststraat, nm. 7.30 uur door Ds. Blok. On derwerp: Openbaring 4: „Gods troon staat vast". Huwelijksinzegening St. Joriskerk Woensdag 2 Ne- vember nm. 2.30 uur door Ds. Smits. Zondagsscholen Bethel (Eemstraat 99) 10.30 11.30 uur. Chr. School Kruiskamp 1011.15 uur; Gabrïe Mehenschool Piantsoen Z.. 10—11.15 uur; Wijk gebouw (L. Costerplein 14) 121 en 23 uur; Open- luchtschool (Hobbemastr.) 10.30 11.30 en 121 uur; Chr. School (Rozenstr.) 10.30—11.30 uur; Fila. lcthes (Havik) 23 uur; Kapel Zon en Schild 11.45—12.45 uur; Chr. School (v. Effenlaan) 10 11.15 uur; Zonnebloemstraat (O.L. School) 10.3011.30 uur; Joan v. Dieststraat (Chr School) 10.15— 11.15 uur; Westhill-kinderdiensten (Bergkwartier): 6—8 jaar. 10.30, Heinsiuslaan 1; 911 jaar 10.30 11.30 uur Utrechtseweg 106. HOOGLAND vm. 10 uur Ds. Jellema. LEUSDEN vm 10 uur Ds. Hof stede. Herdenking Kerkhervorming.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3