Wat geen mens ooit kan vinden zoekt een speurhond op Churchill liet vriend George niet in de steek Schoonhovense deserteurs zijn weer gewone soldalen r Voor Nico kan de smokkelaar moeilijk opium verbergen r~ DE KINDERKRANT Grieks probleem voor Engeland onoplosbaar gemaakt M&lfjhandKotsd J Zesde gedeelte blijft echter hardnekkig weigeren Ginette Neveu Marcel Cerdan Zaterdag 29 October 1949 MET NEUS IN DE WIND OP SPOOR VA N DE MISDAAD (Van onze speciale verslaggever) DEM HAAG. Zelden zult ge ergens zo luidruchtige worden begroet als in de Rljksspeurderhondcnsehool te Den Haag. Als ge het terrein aan de Waalsdorperweg betreedt, schünt de hel los gebroken In allerlei toon- kleuren en -hoogten klinkt oorverdovend hondengeblaf Maar dan ge schiedt het wonder: een woord van opperwachtmeester Bouma en de rust is weer gekeerd. „Jr moet ic even laten uitvoeren." zegt de opper. „Maar als je ie stil wilt hebben moeten ze stil run. Diseipllne is hier nummer één. Daarmee staat ot valt de hele africhting van een speurhond. Hoewel laten we dat beginnen vast te Stellen: die discipline wordt gekweekt met geduld en tact. Slaan van hnden komt lner niet voor. Een hond. die je slaat wordt angstig en dan is hij voor speuren niet meer te gebruiken School in Den Haag leidt honden op en geleiders Robby is afgericht op speu ren, zoeken. Maar als hij wat gevonden heeft kan hij ook als „manhond" dienst doen. De mis dadiger, die hij heeft opge spoord, hoeft niet te proberen weg te lopen. Onverschrokken valt Robby dan aan. Daar komt een rijzige, stramme officier ons tegemoet en salueert: Kolonel dr H. J Weekenstroo, hoofd van dc veterinaire dienst der Rijks politie. tevens belast met de leiding van de Speurhondenschool. De ko lonel weet waarvoor wij komen. .Laten we meteen maar op weg gaan'. zegt hij. Buiten staan nog vier man in bur ger te wachten, de twee instruc teurs van de school en twee adspi- rant-geleiders. die hier twee maan den gedetacheerd zijn. Want behalve de speurhonden leidt de school ook de speurhondgeleiders op. Met zijn zevenen trekken wij de duinen in, achter een hond aan de lijn. Robby heet het dier en het voert ons door de ruigte en over de toppen langs het spoor, dat een ter instructeurs al in de vroege morgen heeft uitgezet. Robby beschaamt zijn bazen niet, want prompt vindt hij de voorwerpen, die zijn verstopt, diep onder het zand. Rivieren Wij hebben niet veel tijd om te genieten van de prachtige wolken lucht boven het duinlandschap. Want „rrrrr.." heeft de geleider ge zegd en er komt een rond wijzend gebaar met de hand bij. Rrrrr is de eerste letter van ..revieren" en hoe wel de hond niet kan speLcn be grijpt hij bliksems goed wat van hem wordt gevraagd: in het grote gebied vóór hem, zonder een spoor, het voorwerp vinden, dat dezelfde lucht heeft als men hem heeft laten opsnuiven. Tegen de wind in gaat de hond. in zigzagbeweging over het terrein, tot Dit is het gewone werk: speu ren aan de lijn. Zonder lijn zou men de hond niet bij kunnen houden. hij in de „luchtkegel" komt. Men ziet aan het dier, dat het de lucht te pakken heeft, het blijft even staan, snuift nog eens en snelt dan vrijwel regelrecht naar de plaats waar het voorwerp is verborgen. Mes van moordenaar Het kan een mes zijn. door een moordenaar in zijn vlucht wegge gooid. of een revolver. Het kan ook een valse sleutel zijn. Maar ook dik wijls wordt de hond aan het revie ren gezet als een kind is verdwaald, Verdwenen paspoort Onlangs op een Zondagavond kwam een zakenman tn Amers- foot tot de ontstellende ontdek king, dat hij zijn portefeuille verloren was. Daar zat zijn pas poort in en hij moest de vol gende ochtend beslist met de Scandinavie-expres op reis voor een belangrijke aangelegenheid. Hij had die Zondagmiddag met zijn kinderen gewandeld op de Leusderhei en vermoedde dat hij daar zijn portefeulle was kwijt geraakt. Daar zelf zoeken op die uitge strekte hei ondoenlijk was spoedde hij zich 's Zondags avond laat naar de rijksspeur- hondengeleider ter plaatse. De ze, de heer De Sutter, zei dat hij in het donker niet met de hond kon gaan „revieren". De zakenman moest echter 's Maan- dagsmorgens bij het opgaan van de zon bij hem zijn. Hij moest zorgen, dat er aan de Leusder hei een taxi klaar stond om hem, als de pas gevonden werd, nog vliegensvlug naar het sta tion te brengen. En het is gelukt. De hond rende over de hei heen en weer en kreeg plotseling lucht. Hij ging aan het graven en diepte waarempel de portefeuille op, die al een aardig eind onder het zand zat en die een mens nooit meer gevonden zou hebben. De taxi heeft de zakenman nog tij dig aan het station gebracht om de Scandinavië-expres te ha len. als een zwakzinnige uit een inrich ting is ontsnapt of.als een voort vluchtig misdadiger wordt gezocht. Het komt nog al eens voor. dat men, revierende naar een voorwerp, ook de misdadiger in de buurt vindt. Robby en andere honden kunnen nog veel meer laten zien. Hoe een man, die opgebracht wordt, niet hoeft te proberen tersluiks bezwa rend materiaal weg te gooien. De hond pakt het op en brengt het zijn baas. De hond haalt uit een groot aantal voorwerpen precies dat van de man, van wien men hem de lucht heeft laten opsnuiven. Binnen wei nige minuten haalt hij uit een groot terrein alle kleine voorwerpjes, die men er van die man heeft verstopt. Mensen zouden ze in een hele week niet vinden. Maar het meest kijkt men op van de prestaties van Nico, die speciaal is afgericht op het zoeken naar ruwe opium, in verband met de smokkel handel. Overal waar Nico wordt binnen gelaten snuift hij meteen of hij opium ruikt. En hij ruikt het inderdaad door alles heen. kasten en koffers incluis. Hij haalt u prompt een stuk opium uit de ach terzak en hij klimt tegen een schil derij op om het daar van de rand af te halen. En als wjj in afwe zigheid van de hond een stuk opium achter de la van een bureau verstopt en daarna nog een paar stoelen voor het bureau gezet heb ben, smijt Nico alle hindernissen op zij, trekt met zijn poot de la open, haalt hem helemaal uit het bureau en krabbelt uit de hoek achteraan de opium weg. De reuk is alles Zo'n hond gaat volledig af op zijn reuk, vertelt kol. dr Weekenstroo. Hfj kan ook wel goed horen en re delijk zien, hoewel hij kleurenblind is. Maar hij ziet de mensen niet, hij ruikt ze, hij onderscheidt ze aan de specifieke lucht, die ieder bij zich draagt. De kolonel, zelf dierenarts,. ver telt welke honden zich het best voor het speurwerk lenen. Het zijn de herders, die met hun lange kop en lang reukorgaan gemakkelijk aan de ]grond komen. De bouvier is anatomisch minder geschikt. Deze krachtige hond is meer de patrouil lehond, de „manhond". Moeten die herdershonden ras honden zijn? Dat is helemaal niet nodig, zegt de kolonel. Natuurlijk moet het een dier zijn, dat er behoorlijk uitziet, want de politiemannen-geleiders overal in het land. die er mee moe-1 ten werken, krijgen de hond meteen als huisdier en het oog wil nu een maal ook wat, Maar verder letten wij niet op raskenmerken. Als het beest maar niet bang is, niet zenuw achtig, niet kwaaaardig, niet lui, enz. Lang niet iedere hond is ge schikt, maar met zuiverheid van ras heeft dat niets te maken Men moet de speurhonden niet verwarren met de patrouillehonden. Die zijn er veel méér by de politie. Officieel gebreveteerde speurhon den in dienst van het crimineel on derzoek zijn er in ons land op het ogenblik 33. Er moeten er 44 ko men, twee in elk district Rijkspoli tie. Er zijn momenteel vijf in op leiding. Per jaar kan de school er twaalf afleveren en de kennel kan er zestien herbergen. Zeer dikwijls wordt de assistentie van een speurhond en zijn geleider ingeroepen en vaak met succes. Maar men kan niet verwachten dat een speurhond wat vindt als men vóór zijn komst allerlei mensen de voorwerpen heeft laten vasthouden of de plaats heeft laten betreden. Dan raakt de hond natuurlijk de kluts kwijt. In de 1666 gevallen, waarin in 1948 assistentie van een njksspcur- hond werd gevraagd, had de hond in 9der gevallen rechtstreeks succes en leverde hij in 399c waar devolle aanwijzingen. In 52% der gevallen kon de hond om verschil lende redenen niets uitrichten, dik wijls doordat de lucht was „bedor ven" door aanwezigheid van te veel andere mensen. Waar men de ruwe opium ook verbergt, overal haalt Nico het goedje te voorschijn. Deze hond, afgericht door opperwachtmees ter Bouma van de Rijksspeur- hondenschool, is de eerste en enige opiumspeurder in Neder land. Maatregelen tegen woning- woeker noodzakelijk DEN HAAG. Een groot kwaad wordt in het Voorlopig Verslag der begroting van Binnenlandse Zaken I de ernstige woeker genoemd, welke I speciaal in de grote steden, gedre ven wordt ten koste van woning zoekenden. De positie van de wo ningzoekende is meestal zo, dat aangifte voor hem grote risico's me debrengt. Gevraagd wordt of ter af doende bestrijding de mogelijkheid niet geopend kan worden om in een I geval van woeker het pand onmid dellijk te vorderen, zonder dat men hiertegen op de gebruikelijke ma nier in beroep kan gaan. Peze gif plant moet met wortel en tak wor den uitgeroeid, is de algemene over tuiging. Onbillijk wordt geacht, dat huur ders en onderhuurders de dupe kun nen worden van de tegen de eige naar ingestelde vordering der ge hele woning. Zij worden niet door de betreffende commissie gehoord en hebben geen recht op beroep Aangedrongen wordt om de reeds het vorige jaar aangekondigde wij ziging van de Woonruimtewet nu eindelijk te doen plaats vinden. DE GROTE VERGISSING HET EINDE van de burgeroorlog in Griekenland is tevens het einde van een voor de Westelijke mogendheden moreel hoogst onsmake lijke toestand. Deze oorlog had wellicht of waarschijnlijk voor komen kunnen worden, als Churchill niet een hoogst ongelukkige in vloed had uitgeoefend bij het herstel van de Griekse monarchie. In menig opzicht moge Churchill de wereld hebben verrast met de beweeg lijkheid van zijn geest, met zijn toegankelijkheid voor gezonde denk beelden van anderen. Toch moet men hem, naar zijn geaardheid, tot de aartsconservatieven rekenen, tot de verlichte despoten. Dit doet niets af aan zijn democratische opvattingen in het binnen landse politieke spel. Daarin is van Churchill geen despotisch beleid te vrezen. Dit spel heeft zich eerst op de duur in Engeland ontwik keld tot een traditie, en een man, zo gehecht aan traditie als Churchill zal niet dulden dat iemand raakt aan de Britse zede. Daarnaast koes tert hij sterke gevoelens van feodale trouw. Ook daaraan zal hij weer, niemand laten raken. Toen hij de macht daartoe bezat heeft hij die ge voelens waarlijk despotisch doorgezet. Daaraan is het ongeluk van Griekenland voor een groot deel te wijten. schoonzoon dood te schieten, en ik niet!" Voor de juistheid van dit verhaal kan ik niet instaan. Maar het past voortreffelijk bij Churchill's stijl en Winstons loyaliteit had noodlottige gevolgen LOYALITEIT, een kenmerk van het karakter van Churchill, heeft hij niet alleen tegenover eni ge vorsten betoond. Ook sommige van zijn politieke vrienden hebben partij er van getrokken, niet altijd tot voordeel van de Engelse staat. Men heeft zich, vooral in het begin van de oorlog, verbaasd over het aanblijven van enige ministers, maar Churchill laat nu eenmaal iemand, met wie hij op enige wijze verbonden is geweest, ongaarne los. Die feodale neiging van Churchill heeft niets met snobisme te maken. Hij heeft hartelijke vriendschappen onderhouden met zeer eenvoudige collega's, die de samenwerking met Labour hem verschafte. En hij on derhoudt die stellig nog. Hij heeft zijn dochter Sarah .die zijn artis tieke neigingen heeft geërfd, niet be let in het openbaar als danseres op te treden. Zij is getrouwd geweest in eerste huwelijk met een bekend toneelspeler van het lichte type. Dat hij om de persoon niet met zijn schoonzoon ingenomen is geweest, kunnen velen begrijpen. Er wordt daarover een kostelijke anecdote verteld, uit het laatste gedeelte van de oorlog. De schoonzoon vroeg schoonpapa wat hij van Mussolini dacht. „Ik kan geen kwaad van hem zeggen, want hij heeft zich flinker kerel betoond dan ik", was het ant woord. „Waarin bestond dan die flinkheid?" vroeg de schoonzoon. ,,Hy heeft de moed gehad zijn •door Dr. M. v. Blankenstein gevatheid. Niet lang daarna is het huwelijk ontbonden, zeker tot op luchting van Churchill zelf. ,HURCHILL heeft de, thans overleden koning George van Griekenland door dik en dun ge steund. Koning George was zijn vriend, en hij was bovendien ko ning. Hij heeft de koning zeker te veel vrijheid gelaten in zijn plan nen en in de vorming van zijn om geving. Waarom heeft Churchill toen niet evenzeer ingegrepen als hij en daar was kracht en stem geluid voor nodig ingegrepen heeft in generaal de Gaulle's oor spronkelijke. bedenkelijke omgeving van „anti-Dreyfusards"? Koning George had een reactionnaire omge ving en s konings plannen waren dienovereenkomstig. De tegenwoor dige koning, toenmaals Prins Paul. gold als een veel verlichter, veel soepeler persoonlijkheid dan George. Churchill is van vele kanten ge waarschuwd. Zijn plan, koning George de vrije hand te laten bij het herstel van Griekenland, vond sterk verzet in regeringskringen. Maar met despotische kracht heeft Churchill zijn wil doorgezet. Dit maakte iedere overbrugging van tegenstellingen tussen rechts en links in Grieken land onmogelijk. Koning George, eens afgezet, later tot de troon te- JAN BIET had een groentewin kel. Iedere dag verkocht hij sla en radijzen en bloemkool en andijvie, maar hij had één klant, een mijnheer met een bontkraagje, die iedere morgen met zijn auto voor de winkel kwam en iedere morgen opnieuw vijf-en-twintig kilo knolletjes kocht. Die werden dan in zakken dc auto ingedragen en foetsj. weg was hij weer. Dat ging zo drie weken achter elkaar door en Jan Biet. de groen teboer. dacht; Wat moet die me neer toch iedere dag met vijf en twintig kilo knolletjes? Al heeft hij vijf en twintie kinderen, dat is toch teveel? En eten die mensen iedere dag knolletjes? Hij begreep er niets van en be sloot om eens te gaan onderzoe ken. hoe het zat. Op een morgen, toon de meneer de knollen had in geladen. ging Jan Biet stiekem achter op de auto zitten en reed mee. De auto reed de hele stad door en stopte voor een groot pak huis. De meneer stapte uit. en bracht één voor één de zakken knollen naar binnen. Zachtjes sloop Jan Biet ook mee naar bin nen. zonder dat iemand het zag en keek om zich heen. En daar hele maal achter in het pakhuis o. maar wat was dat voor een won derlijk dier? Een heel groot beest. Een beest met twee staarten een beest dat helemaal niet meer be stond. Jan Biet schrok er zo van. dat hij: „Tjonge, jonge!" riep. De meneer draaide zich om en zei Maar groenteboer, wat doet U hier? Niets, meneer, zei Jan Biet Ik wilde alleen maar eens kijken, waar U toch al die knolltjes laat IjCH. zuchtte de meneer. Wat jammer dat je het ontdekt hebt. Dit is mijn tweestaartige marmadot. Het is een voorhisto risch beest, heb je daar wel eens van gehoord? Het soort is al lang uitgestorven, hij is de laatste. En hij klopte de marmadot op de rug. Wat een groot beest. Zo groot als een olifant, met lang grijs haar en een bult en een spitse bek met hele grote tanden. En dan die twee staarten! Hu lust alleen maar knolletjes, zei zijn baas. Maar lie ve groenteman, vertel het nooit aan iemand, want dan doen ze hem in een dierentuin of zetten hem op voor een museum en dat wil ik niet. Ik zal het niemand zeggen, zei Jan Biet en ging naar huis. Maar het was zo moeilijk om zijn mond te houden. Hij was zo vol van die marmadot die hij gezien had Hij vertelde het aan Jans, zijn vrouw. En de volgende dag wist de hele buurt het en iedereen was opge wonden. Ze trokken Jan Biet net zo lang aan zijn jas. tot hij had verteld, waar die tweestaartige marmadot huisde. En toen gingen alle mensen in de buurt er met een sleperswagen naar toe. Ze braken de deur van het pak huis open en vonden het vreemde beest. Hij moet naar Artis. zei de bakker. Nee, naar een circus, zei de slager. Nee. we verkopen hem aan een Dierenpark, zei de krui denier. Ze waren het er maar niet over eens. wat ze met het dier zouden doen en daar stonden ze met de sleperswagen voor het pak huis en hadden het beest nog niet "ens ingeladen! ^AAR het circus! schreeuwde de 1 slager. Naar de dierentuin! tierde de bakker. Ze kregen een vreselijke ruzie en daar opeens. daar kwam een auto aanrijden. De baas van de tweestaartige marma dot stond voor de deur. blies op een fluitje en daar kwam het beest uit het pakhuis hollen met een grote vaart. Iedereen stoof van schrik opzij. De marmadot ging boven op de auto zitten, de me neer gaf vol gas en langzaam reed de auto weg. iedereen verbluft achterlatend. Daar stonden ze nu. met hun mond vol tanden. Ze konden met hun lege sleperskar naar huis toe keren, iets anders zat er niet op. De meneer met de marmadot is nooit, nooit, nooit meer terug ge zien, misschien is hij wel naar Thibet gereisd, wie weet Maar Jan Biet was zijn klant .kwijt en dat vond hij erg jammer. Vijf en twintig kilo knolletjes per dag, dat scheelt! I/IIE fluit daar onder aan de trap de trap van 't Grand Hotel? Het is de graaf van Pieperlepap een muizsngraaf, jawel! De waard komt al dc voordeur uit het is een brave waard, met rode haartjes op zijn snuit en met een ferme staart. Dc graaf zegt: Ik ben adellijk en vresel\jk voornaam! en daarom wil ik dadelijk een kamer met een raam. Ik wou ook nog een bad er'oij en hebt U een garage? En is er plaats voor mijn lakei, en ook voor mijn bagage? Ik ben voor m\jn plezier op stap als U het nog niet ie 1st, ik ben de graaf van Pieperlepap een heel voornaam tourist! Ik teil een kamer met ontbijt teat zteoerdjes en wat kaas De waard zegt: O. doorluchtigheid, dat is er niet, helaas! Een mooie kamer heb ik tocl al is het niet zo'n grote, dit is een eekhoorntjesholel met enkel beukenoten. De graaf zegt: Als't niet anders kan, nou ja, dan muet het wel. Breng mijn bagage boven, Jan, wij nemen dit hotel. De waard is blij en erg verrast, daar boven aan die trap, h\j zegt: U bent mijn hoogste gast, o, graaf van Pieperlepap! V- ruggekeerd en stichter van een fas cistisch bewind, terwijl zijn vader reeds twee maal door de Grieken afgezet was. had zeer eigen denk beelden. Indertijd heeft de Times een felle campagne gevoerd tegen het beleid van Churchill in deze aange legenheid. De Atheense correspon dent van het blad, gesteund door zijn redactie, voorspelde ongelukken die niet zijn uitgebleven. Maar Churchill's loyaliteit tegenover de vriend-en-koning was sterker dan alle critiek, waarvan het gefun deerde zich bijna onmiddellijk toon de. Moskou was er spoedig bij om van deze toestand partij te trek ken. En de loop van zaken was zo, dat Engeland het Griekse probleem niet meer aankon, en het moest overlaten aan Amerika, dat er de handen aan vol heeft gehad. Betere tijd NU schijnt een betere tijd voor Hellas aan te breken. Misschien heeft een andere koppige staatsman van groot formaat daar onvrijwillig de hand in gehad. Markos was de trouw gevolgde en bekwame aan voerder van de rebellen. Maar Mar kos was stellig niet de man om de vrijheid van zijn land op te offeren aan de wensen van Moskou, dat aan zijn vazal Bulgarije, en daarmede aan zich zelf, de haven van Smyr na had toegedacht. Markos heeft stellig niet gewild, dat zijn land bleef voortbestaan, puur als streng gebreidelde, van alle wil beroofde naloper van Rusland, die Rusland een sterke positie in de Egaeische Zee moest verschaffen, die het zich onthouden zag aan de Dardanellcn. Door een sowjetiek Rusland moes ten de Turkse wateren worden in gesloten. Markos heeft wel de illu sie gehad dat hij alleen voor de vrijheid van zijn land vocht. Daar door werd hij in de ogen van Mos kou een Tito, en hy moest verdwij nen. Hij verdween spoorloos verdwijning a la Russe. Sedertdien is het' eerst goed ge gaan met de strijd van de Griekse regering tegen de rebellen. Het heeft misschien ook nuttig effect gehad voor de regering, dat na de sombere dagen en het harde régime van koning George, meer licht van liberaliteit over het politieke toneel des lands valt. Tito's weigering, de volgelingen van Moskou in Grie kenland verder in de hand te wer ken, heeft stellig sterk meegewerkt. Bulgarije werd voorzichtig en Al banië kon het alleen niet aan. In Albanië zelf is de positie van Mos kou onzekerder geworden; het land je, met zijn lastige en ten dele dissi dente bevolking ligt nu heel erg geïsoleerd van zijn grote bescher mer. En als Rusland duidelijk, ten koste van veel prestige, telkens een conflict uit de weg gaat, dan zal het dit niet zoeken om de haven van Valona. Europa ziet er. ondanks alle ge schreeuw in de Moskouse radio, rustiger uit, door de kalmering in zijn Z.O.-hoek. (Van één onzer verslaggevers) ROTTERDAM. Van de 193 deserteurs uit Schoonhoven, waarover de laatste dagen veel te doen is geweest tot in de Tweede Kamer toe, zijn er Vrijdagmorgen vroeg 161 aan boord van de „Zuiderkruis" gegaan en zijn daardoor van deserteur weer gewoon soldaat geworden. Van de 32 anderen weigerden er elf in Schoonhoven aan het dienstbevel tot ver trek gehoor te geven en 22 soldaten, die nog waren meegekomen naar Rotterdam, weigerden op het allerlaatste ogenblik om zich aan boord van de „Zuiderkruis" te begeven. Deze 32 desercturs zijn nu onderge bracht in het dépot- en detentiekamp te Nieuwersluis en zullen te zijner tijd voor de Krijgsraad moeten verschijnen. Er hebben zich bij deze inscheping in het geheel geen onregelmatigheden voorgedaan. De soldaten gedroegen zich correct en ook over hun behandeling hadden zij zich toen wij hen spraken niet te beklagen. Van handboeien of dwang is geen sprake geweest alleen verklaarden sommigen, dat er te weinig aandacht aan hun bezwaren tegen uitzending was geschonken. den: „Dat doen we niet." Het dienstbevel is daarop herhaald, doch de elf bleven weigeren." Ik heb ze toen gewezen op de gevol gen van hun weigering, maar zij bleven bij hun standpunt." Op de kade heeft zich in de vroege och tenduren hetzelfde afgespeeld, met 22 soldaten. Ook zij bleven weigeren en zijn toen meteen afge voerd naar Nieuwersluis. Herhaald dienstbevel Het is niet onwaarschijnlijk, dat zij dit voor een deel aan zichzelf te danken hebben, want kolonel J. W. Sluiter, de garnizoens comman dant van Schoonhoven vertelde ons dat hij alle deserteurs, die voor deze uitzending in aanmerking kwamen in de gelegenheid had ge steld om bij hem te komen praten. Hij vertelde zelf niet hoeveel er gekomen waren, maar de soldaten vertelden ons, dat er veel niet eens de moeite hadden genomen om zich met de kolonel te verstaan. Luit. kolonel G. J. van Brakel, hoofd van de militaire juridische dienst, was zelf bij het transport aanwezig ge weest. „In Schoonhoven" zo zei hij „is vannacht aan 193 men sen bevel gegeven de bagage op te nemen en zich klaar te houden voor het vertrek. Elf mensenen zei- er niet lang meer blijven." Het overgrote deel ongeveer 80% was om andere dan principiële re- der.pn weggebleven, maar ook on der hen gingen stemmen op, dat dit toch wel de meest geschikte (ot minst slechte) regeling was ge bleken. De meesten gaven de in druk zich wel te kunnen schikken en een enkeling sprak er reeds zijn verheugenis over uit, dat hij nu veriest was van alle strafmaatrege len. De soldaten bevonden zich nor maal temiddei} van de anderen, die met de „Zuiderkruis" de reis naar Indonesië aanvaarden, van een speciale bewaking of iets dergelijks was geen sprake meer en voor ve len werkte dit stimulerend. Maar het grootste percentage is aan boord gegaan en velen waren naar zij ons verklaarden bl*j dat de zaak nu tenmniste afgelopen was. „Het was wel heel moeilijk", vertelde er één, die om princi piële redenen gedeserteerd was '.Want een directe voldoening kan het me toch niet schenken, nat ik aan boord ben gegaan. Maar als je voor de keus staat tussen een zwa re gevangenisstraf en inschepen., ja wat doe je dan? Ik hoop, dat we „Ik ben van plan Jack la Motta knock-out te slaan, maar ik zal hen, die toeschouwer zijn bij dat gevecht, geruime tyd plezier bezorgen". Aldus verklaarde de Franse middenge- wichtkampioen Marcel Cerdan, toen hij zich de vorige maand voorbe reidde op een ontmoeting met de Amerikaan met de wereldtitel als in zet. La Motta liep een schouderbles sure op en de boksmatch werd een maand uitgesteld. Thans zal geen enkele Amerikaan de met zoveel spanning tegemoet geziene wedstrijd meer kunnen volgen. Op weg naar de Verenigde Staten is hij om het le ven gekomen, toen het toestel van de Air France, waarmee hij de over tocht over de Atlantische Oceaan maakte, verongelukte. Daarmee is een einde gekomen aan een dertien jarige carrière als professional. Zijn dood zal niet alleen grote ontstelte nis wekken in de Franse sportwe reld, waar hij buitengewoon gezien was, maar ook in Amerika en in vele Europese landen waar hij in de ring verschenen is. Cerdan werd in 1916 in Algiers ge boren en diende in de jongste oorlog bij de Franse marine. Hij is gehuwd en vader van di;ie kinderen. Hij stond op het punt zich uit de boks- wereld terug te trekken om zich meer te kunnen wijden aan zijn ge zin. In 1945 won hij te Rome het intergeallieerde bokstournooi. Gedu rende de tijd, dat hij professional was heeft Cerdan meer dan hon derd wedstrijden gebokst. Slechts enkele hiervan heeft hij verloren en evenals La Motta is hij nog nimrr.or knock-out geslagen. Echtpaar Van Dam zeer getroffen Er was ook nog altijd sprake van, dat Cerdan in Parijs, eventueel om dc- titel, een wedstrijd tegen onze landgenoot Luc van Dam zou bok sen. Deze, die Cerdan zeer goed kent, verklaarde ons, evenals zijn vrouw, door het bericht, van Cerdan's plot selinge dood zeer te zijn getroffen. „Over een wedstrijd tussen hem en mij", zo verklaarde ons Luc van Dam, „stond nog niets vast. Ik kan u alleen zeggen, dat er voortdurend iets tussen schijnt te moeten komen. Zoals u weet scheurde ik even voor de wedstrijd die op 9 Maart zou wor den gehouden een spier. En nu di4 ongeluk Ik ben er echt van onder de indruk. Cerdan was zo'n aardige, eenvoudige jongen, gelukkig met de titel, die hij had veroverd, maar zonder hinderlijke pretenties. Een fijne opgeruimde Fransman Ginette Neveu, die thans b\j het ongeluk met de Franse Constella tion om het leven is gekomen, wordt algemeen als een der grootste vio listes van deze tijd beschouwd en is ook in ons land geen onbekende. Na de oorlog is z\j opgetreden in Den Haag en in Utrecht en overal op haar Nederlandse tournee heeft zij buitengewoon veel succes ge oogst met haar vertolking van Beethoven, Mozart, Brahms en Ra- vel. Geboren in 1920, leerde zij reeds op zeer jeugdige leeftijd viool spe len bij niemand minder dan Carl Flesch. Toen zij vQftien jaar oud was behaalde zij de eerste prjjs aan het Nationale Conservatorium te Parys en ontving zij uit 85 deelne mers de Grand Prix van het inter nationale violistenconcours te War schau. Van 1935 tot 1939 maakte Ginette Neveu grote concertreizen door Europa en Amerika. Na 1944 her vatte de jonge kunstenares haar muzikale loopbaan. De Soclété des Concerts du Con- cervatoire de Paris verzekerde zich van de exclusificke harer Parljse orkestconcerten. Z(j trad weer op in België, vierde triomphen in Neder land, maakte een succesvolle tour nee door Zwitserland, ging naar En geland, waar zy o.m. optrad in de Albert Hall, waar ook aanwezig was het konlnkljjk paar van Enge land. Veel succes oogstte zij op het muziekfestival in Zürich. Vele lan den werden door haar bezocht. Gi nette was klein van postuur met Romeins gekapt haar en een Inne mende persoonlijkheid.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 5