Rijkskweekschool Amersfoort viert vijfde lustrum METROPOLITAN BALLET Vijfmodernekunstenaars Sfeervol avondfeest van jubilerende „Kweek" Ruiters kregen inoeil ijke opgaven te vervullen Vier jubilerende leerkrachten in huldiging betrokken Noteert e even r~ 2 Maandag 31 October I949 Het heeft de Amersfoorlsc Rijkskweekschool Zaterdag bij de herdenking van het 25-jarig bestaan, niet aan belangstelling ontbroken. Een drukbe zochte receptie tijdens de middaguren en een geslaagde reünie daarna, waren het resultaat van een maandenlange voorbereiding. Een commissie van oud-leerlingen der school, onder presidium van oud-directeur, de heer H. O. B. Bl|jdenstcin. had voor deze voorbereiding zorg gedragen. De officiële oprichtingsdatum, 1 September 1924, liet men terzijde liggen, om een zo goed mogelijk feestprogramma te kunnen voorbereiden. Zaterdag 29 October is voor directeur, leerkrachten, oud-leerkrachten, leerlingen en oud-leerlingen van de Rijkskweekschool een onvergetelijke dag geworden. Oude vriendschapsbanden werden weer aangeknoopt en maakten de vie ring van dit Jubileum tot een manifestatie van aanhankelijkheid met de school, die vele oud-leerlingen op een verantwoordelijke en soms hoog geplaatste positie op onderwijsgebied in onze maatschappij bracht. Onderwijsvernieuwing dient bij kweek te beginnen De receptie, die in de foyer van Amicitia werd gehouden, werd door een groot aantal belangstellenden bijgewoond. Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door burge meester K. Molendijk en de wethou der voor Onderwijs, de heer A. J Spiekermann. Voorts gaven van hun belangstelling blijk de Hoofdinspec teur voor de Onderwijzersopleiding in Nederland, de heer C. Kleywegt; de inspecteur van het L.O. inspectie Amersfoort, de heer M. A. C. Lin deman; de con-rector van het Gym nasium, dr R van der Velde; prof dr C. A. Mennicke van de Intern School v Wijsbegeerte; de heren Van Duinen. Zandbergen en Vogel zang namens de Nederlandse Onder wijzers Vereniging; ds M. G Gerrit sen en echtgenote; de oud-directeur van de Rijkskweekschool, de heer H. O B. Blijdenstein en echtgenote; E. Kruithof, oud-onderhoofd van de kweekschool; drs L. Leopold, direc teur R.H B.S mevr. Loos namens 't Nut voor 't Algemeen; I. Veen. oud leraar der school; dr. R Miedema; twee zusters van Onze Lieve Vrou we ter Eem; de directeuren van de kweekscholen in Hilversum en Utrecht; leerkrachten, hoofden van scholen en oud-leerlingen. De voorzitter van het voorberei dend comité, de heer D. de Gans, opende de receptie en las een aantal schriftelijke gelukwensen voor. De directeur van de Rijkskweekschool, de heer M. G. Kruiskamp, be tuigde zijn dank voor de vele wen sen. In vogelvlucht gaf hij een over zicht van de historie der school, die wij enige tijd geleden reeds in ons blad publiceerden. Het grootste deel van de 500 leerlingen, die geduren de de afgelopen kwart eeuw de Rijkskweekschool verlieten, verover den een plaats in het onderwijs, zo zeide hij. Wij hebben het niet zover gebracht als andere kweekscholen in het land. die enkele leerlingen afle verden. die een belangrijke plaats in het staatsbestel wisten te bemachti gen. Voor ons is het echter belang rijk dat de meeste leerlingen een plaats wisten te krijgen bij het L.O. en het U.L.O. VIER JUBILARISSEN Met de school jubileren thans ook vier leden van het personeel, zo ging h|j verder. Mevr. A. W. van Doorn Stienstra en de heren E. van D|jk, dr R. Miedema en A. Roozendal. ge ven nu reeds 25 jaar hun krachten aan de school cn door hun arbeid is een stabiliteit In de school ontstaan. De heer Kruiskamp complimen teerde vervolgens de vier jubilaris- sen. Burgemeester H. M o 1 e n d ij k zeide dat hij enige tijd geleden in dezelfde zaal afscheid nam van de heer Blijdenstein als hoofd van de ..kweek". Hij werd toen getroffen door het voor hem bekende milieu van jonge onderwijzers. De jaren, die je op de kweek doorbrengt, zijn de betekenisvolle jaren van je leven. ..Wanneer we de kweekschool ver laten, krijgen we allemaal een ..pa pier', doch ik hoop dat het u duide lijk is dat wij iets meer hebben te leren van de leerkrachten dan alleen de elementaire vragen, die op de examens worden gesteld. Pas later kom je tot het besef dat de leer krachten een grote steun voor je zijn geweest en iets meer van je hebben gemaakt dan een leraar Het is niet iedereen gegeven, zo ging de heer Molendijk voort aan het schoolmees terschap een zekere wijding te ge ven. Er zijn kweekschoolonderwij zers. die in de jongemenscn een roe pingsbesef wakker roepen. Dit geze gende schoolmecsterschap hebben zij aan de kweek te danken. Er zijn \elen. die de Amersfoortse kweek bezochten, die een dergelijke herin nering hebben overgehouden. EEN FELICITATIE Wij spreken regelmatig over de vernieuwing van het onder wijs, maar wij moeten bedenken dat cr maar één plaats is, waar deze vernieuwing fundamenteel kan worden gegrondvest: dat is op de kweekschool De leerlin gen zullen in het grote geheel moeten passen, met het gezicht naar de maatschappij moeten slaan en een zekere sociale be wogenheid moeten laten door stralen. Hier ligt volgens burgemeester Molendijk de grote betekenis van de kweekschool voor de buitenwereld. Op de kweekschool, daar worden de Een compliment! De directeur, leerkrachten en leerlingen van de Amersfoortse Rijkskweekschool werden tij dens de Zaterdagmiddag in de foyer van „Amicitia" gehouden receptie, overladen met waarde rende en vriendelijke woorden. De directeur van de Rijks kweekschool in Hilversum, de heer R. IJzer, goot zijn geluk wens in populaire vorm. Hij zeide. dat de Amersfoortse Rijkskweekschool en zijn „kweek" wat de huisvesting be treft een merkwaardige over eenkomst tonen. „Wij werken in een paardenstal", zo zeide hij, „en Amersfoort in een stoof" en met deze stoof doelde hij op het schoolgebouw aan de Heerenstraat. .JAaar", zo ging hij verder, „het ïs niet erg of je nu in een paardenstal of een stoof werkt: als de geest maar goed is. En die geest in de stoof i s goed. dat weet ik wel uit on dervinding". V.J Namens de Amersfoortse Kweek scholen Werk Gemeenschap bood Cor Molenveld zijn hartelijke gelukwensen aan. „De school en de K.W.G. zijn twee vrienden," zo zeide hij. De waarnemend rector van het Gymnasium, dr R van der V e 1- d e liet zijn belangstelling vergezeld gaan van de hartelijke gelukwensen. „Als belangstellend buitenstaander," zoais hij zichzelf noemde, compli menteerde de oud-directeur van de Rijkskweekschool, de heer H. O. B. Blijdenstein. zijn oud-collega's. Hij overzag de verdiensten van de vier jubilerende leerkrachten en be sloot met de wensen, dat de kweek school moge leven, bloeien en groei en. De heer Kruiskamp dankte aan het einde der receptie de spre kers afzonderlijk met enkele toepas selijke woorden. Met de Amersfoortse Rijkskweek school jubileerden Zaterdag vier leerkrachten. Van de oprichting af waren zij reeds verbonden aan de „kweek". Na afloop van de feestavond werden de jubilaris sen door de directeur der school gehuldigd. Van links naar rechts: mevr. A. W. van DoomStien stra; E. van Dijk, A. Roozendaal en dr. R. Miedema. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 228. Mathisen en Van der Decken strompelden aaar hun hut. maar daar staat Vreiigdenhil op hen te wachten. In gebroken Engels ver zoekt hij hen naar de hut van de schipper te komen. Angstig volgen zij hem. Van der Decken ontvangt beide mannen en vertelt hen in het kort de geschiedenis van de „Vliegende Hol lander". „Drie eeuwen geleden is de vloek over mij en mijn schip uitge- sproken", zegt hij. „doch gij. Van der Decken, die één van mijn nazaten zijt, kunt mij helpen. Ik zal u laten oppikken door een zeiljacht, aan boord waarvan zich een nakomeling van Jan Robertsz, mijn stuur man bevindt, een zekere kapitein Rob. Be geeft u samen met hem naar het eiland, waar ik de Hugenoten heb achtergelaten en brengt hen deze brief. De bewoners van het eiland bevinden zich in groot gevaar. Gij kunt door hen te helpen, er toe mede te werken, dat de vloek van mij wordt afgewenteld". Enkele da gen later worden de Amerikanen in een sloep gezet en spoedig zien zij de „Vliegende Hol lander" aan de horizon verdwijnen. Dat is het laatste beeld, dat op het projectiescherm van het historisch oog verschijnt Propaganda-avond „Desto1 had veel succes Voor de tweede maal in zijn korte bestaan is de gemengde zang vereniging „Desto" voor het voet licht getreden om de grote schare van sympathiserenden te laten ho ren hoe de vooruitgang door ernstig studeren wel was. De talrijken zullen er Zaterdag geen spijt van gehad hebben de propaganda-avond in het clubge bouw van de speeltuinvereniging „Het Soesterkwartier" bijgewoond te hebben. Het koor telt nu vierendertig le den en wij zijn het met voorzitter Pieters eens, dat dit aantal groter moet worden. Onder de goede la ding van directeur C. J. van We gen is in de korte spanne tijds van ruim een jaar al veel bereikt. Wel was het optreden in het eerste deel voor de pauze niet geheel vlekke loos waarschijnlijk wat planken, koorts maar na de pauze oogst te Desto des te meer succes. Vooral Lente van H. Altink en de Spijs kaart van Zöllner, werden uitste kend gezongen. Zo doorgaand, zal Desto nog veel van zich doen spre ken. Het hartelijke applaus was wel verdiend. Een groot gedeelte van deze pro paganda-avond werd verzorgd door de Secono's, the Cabello's en The Singing Cowboys onder leiding van L. Seuntjes. Deze musicerende, zin gende en toneelspelende jongelui oogstten verdiende bijval en staken als amateurs ver boven de middel maat uit. Conferencier Smit kreeg zonder moeite de lachers op zijn hand. Niet alleen voor mej. Eva Oswald, die ook aan deze avond had meegewerkt, waren bloemen. Maar ook dirigent C. J. van Wegen en de heer Seuntjes werden in de bloemen gezet. Herwonnen Levenskracht vierde feest Het plaatselijk comité „Herwon nen Levenskracht", gaf 'Zondag avond in het K.A.B.-gebouw aan de Lieve Vrouwestraat een ont spanningsavond voor haar mede werkers en medewerksters. Aan deze avond werd medewerking verleend door het Mandoline en Cabaretgezelschap D.V.V. Deze groep, die nog niet zo lang geleden werd opgericht, heeft de vele be zoekers een vrolijke avond be zorgd. Schetsjes en muziek wissel den elkaar in een vlot tempo af en de „Twee jongens met een gitaar" brachten stemming in de zaal. Al met al een avond, die er zijn mocht. (lngez. Med.) DENKT U ER OM?? MORGEN en volgende dagen voorverkoop en plaatsbespreking voor het DONDERDAG 3 NOV. 8 UUR GRAND-THEATRE 31 Oct. Gebouw Ver. van Vrijz. Herv. Inst. Volksontwikkeling. Mej. H. Bottema „Volkskunst". 8 uur. GRAND THEATRE 28 Oct. t/m 2 November. „Vijf op de huwe lijksreis" alle leeftijden. Zondag: 2 4.15, 6.14 en 9 uur. Dagelijks: '2.30, 6.45 en 9 uur. Donderdag, 3 November: Aanvang 8 uur pre. cies: Optreden van „Metropolitan Ballet of London". CITY THEATER 28 Oct t/m 3 November. Geprolongeerd „Ma- riandel". 18 jaar. Zondag: 2, 4.15. 6.45 en 9 uur Dagelijks: 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER 28 Oct. t/m 31 Oct. „Een koninkrijk voor een huis" Alle leeftijden. 1 t/m 3 November: „Betovering om La Boheme" 14 jaar. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Dagelijks 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER. Soestdijk 28 Oct. t/m 31 Oct. „Hoe kom ik aan die man". .14 jaar; 1 t/m 3 November „Fort Apache" 14 jaar. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Zaterdag: 2.30, 6.45 en 9 uur'Overige dagen: 2.30 en 8 uur. Expositie: T.e.m. 5 Nov. St. Pie ters en Blocklandtsgasthuis. Ten toonstelling schilderijen. Larense groep. Openbare leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bo vendien Dinsdag- en Vrydagavund van 79 uur; Uitlening voor kin. deren: Woensdag- en Zaterdagmid dag van 2.304.30 uur; Leeszaal dagelijks van 1012.30 en 25 uur bovendien Dinsdag, en Vrijdag avond van 710 uur. R.K. Openbare Leeszaal, Wijers straat 2. Geopend van 10—1 uur en 2.305.45 uur. Maandag en Vrij dag 79 uur. Uitlening van 11— 12.30. mensen gekweekt, die de toekomsti ge burgers van onze stad zullen vor men. Grote betekenis hecht ik daar om aan dit onderwijs. Welbewust ben ik hier gekomen om u te zeggen, dat het gemeentebestuur zich gelukkig prijst een dergelijk centrum in onze stad te hebben. Hij hoopte dat de huidige directeur bij de heroriënte ring van het onderwijs succes mocht hebben Het feit, dat u hebt mogen medewerken aan de geestelijke vor ming van het Nederlandse volk, is de grootste voldoening die bij dit jubileum als gelukwens past. De heer Molendijk feliciteerde vervol gens de directeur der school en de jubilarissen. De Hoofdinspecteur voor de On derwijzersopleiding, de heer C. Kleywegt uit Nijmegen, zeide dat er een merkwaardige overeenstem ming bestond tussen de woorden van burgemeester Molendijk en zijn op vattingen. De heer Kleywegt was van mening dat de kwekeling zich met het gelaat naar de maatschappij moet keren. Het is zeer zeker een ge lukwens waard, want de Amers foortse kweekschool is klein, het geen zijn nadelen heeft maar ook een zeer belangrijk voordeel biedt: het kweken van een gemeenschap kan op bijzondere wijze tot ^ijn recht komen. Hij hoopte dat het kweken van deze gemeenschapsgedachte met succes zou mogen worden bekroond. ,,U vat uw werk in een bijzondere team-geest op en ik hoop dat u deze geest de komende periode moogt voortzetten", zo besloot de heer Kleywegt. GOEDE TEAMGEEST De inspecteur voor het L.O. inspec tie- Amersfoort, dp heer M. A. C. Lindeman, zeide dat de leraren van de Amersfoortse kweekschool, méér dan onderwijzers van andere kweekscholen, open staan voor nieu- me ideeën. Hij hoopte dat de voor treffelijke teamgeest van de staf van onderwijzers navolging zal vinden in andere scholen ir» zijn inspectie en onderstreepte tenslotte de woorden van burgemeester Molendijk. De directeur van de Utrechtse Rijkskweekschool, de heer P. van Leeuwen, zeide. dat men in de Amersfoortse Rijkskweekschool een gezond gemeenschapsgevoel heeft trachten bij te brengen. Hij meende dat men hierin grotendeels is ge slaagd en noemdG als voorbeeld het Amersfoortse initiatief: de stichting van een Landelijke Kweekscholen Werkgemeenschap. De heer R. IJzer, directeur van de Rijkskwe kschool te Hilversum, sprak waarderende woorden over de tot vriendschap gegroeide buurschap tussen de Utrechtse. Amersfoortse en Hilversumse Rijkskweekscholen. De directeur van de R.H.B.Sdrs L. Leopold, duidde op de prettige verhouding, die met de jubilerende school en zijn school bestaat „De overeenkomst die wij met uw school hebben," zo zeide hij. „is in zekere zin een perpetuum mobile: wij leve ren leerlingen aan uw school, deze kweken na het verlaten van uw school weer andere leerlingen die weer bij ons terecht komen Drs Leo pold hoopte dat deze verhouding niet „vicieuszou worden. Expositie in St. Pieter en Bloklands Gasthuis De vijf kunstenaars, die op 't ogen blik in het Bloklandsgasthuis expose ren, wonen, behalve de jongste, alle in Laren. Deze jongste, Erika Foest, is in Amersfoort gevestigd en maakt, als ik 't goed heb, haar debuut. Het werk van deze vijf is onderling zeer verschillend van karakter, maar staat in elk geval los van het impressio nisme; het heeft niets te maken met wat men gewoonlijk onder de Laren- se school vei staat, niets met het vriendelijke binnenhuisje, het be minnelijke boerenerf, de plechtige kerkgang etc., waarvan de zogezegde Larense kunst sinds Mauve vervuld was, en, ten dele, nóg vervuld is. Deze kunstenaars hebben in Parijs gewerkt, en als zij niet in Parijs ge werkt hebben, dan hebben ze toch van het Fauvisme en van de cubis- ten kennis genomen en zij hebben er veel, heel veel van geleerd. Koert De lm on te kan op on gecompliceerde wijze genieten van het leven en van het schone aan schijn der dingen. Hij ziet Parijs niet heroïsch, noch „grijs", zoals de at mosfeerschilders dat doen, ook niet dynamisch of vervuld van trillend leven, maar op zijn kleurige doeken, waar hij oude vertrouwde plekjes op feestelijke wijze voor ons ontwikkelt, krijgt de Franse hoofdstad een speels aantrekkelijk beeld, dat in staat is nieuw toeristenheimwee wakker te roepen. Geacheveerd is het vrouwen portret, dat hij geschilderd heeft. Naast hem noem ik terstond Eri ka Foest, die, hoewel jonger, zeker niet over minder talent beschikt. Zij zwierf ook door Parijs, maar distan- cieert zich verder van haar thema, spint er meer fantasie omheen en behalve de Place de la Concorde, een doek dat m|j niet goed ligt, getuigt haar werk van e<m respectabele rijp heid en een grotewisie. Men zal goed doen op dit merkwaardige talent te letten! Frans bloed draagt Geni Peter in zich en ook zijn kunst draagt een Frans stempel Maar het is heel af wijkend van de twee eerstgenoem- den; veel ingetogener, beperkter van kleur met bepaalde voorkeur voor groen, blauw, groengeel. Hij schil dert bijna uitsluitend stillevens en dan bijna alles op gelijksoortige wij ze geconcipieerd; een lage ronde ta fel van boven gezien, die een groot deel van het vlak vult en waarop afwisselend de vissen of de citroe nen, dé flessen liggen en schalen staan. Het is krachtig gestyleerd met enige verwijzing naar het cubisme en naar het decoratieve, geometrische van Picasso en Matisse! Ik vind het knap; cr van houden doe ik maar in een enkel geval. Kees Keus is helemaal abstract. Zijn composities doen niet wild of onrustbarend aan, blijken meer ge ïnspireerd op Kandinsky en Lurgat dan op Paul Klee, en zijn picturale bedoelingen hebben iets verfijnds en verloochenen het minnelijke niet. Van kleine glasplaatjes, wit en goud kleurig maakte hij ook een abstracte compositie. Hij schijnt zich op 't ogenblik vooral bezig te houden met compositie van staaldraad, waarmee hij plastischer kan werken. De meeste bustes en portretten van de beeldhouwer Joh. G. Wert- h e i m heb 'k al eens op vroegere exposities ontmoet en gewaardeerd. Ik doe 't nu wéér. daar zijn gevoe ligheid voor het portret, voor phy- sionomie en gebaar etc heel groot is. Zijn grafmonument, dat in Sons- beek te zien was. heeft iets heel puurs, evenals zijn jongste meisjes portretten en met het ontwerp voor een gedenkteken gewijd aan de 80.000 in Amsterdam gevallen Joden is hij kennelijk op de goede weg. Hij beeldt Jeremia af in een klagende pathetische houding, geïnspireerd op het woord uit de Klaagliederen: „Ach, hoe verlaten zit gij terneder, de eens zo volkrijke stad." C. A. SCHILP Geestige revue werd met belangstelling gevolgd De viering van het 25-Jarlg jnbi- lenm van de Amersfoortse Rijks kweekschool is een onvergetelijk! gebeurtenis voor directeur, leer krachten, leerlingen en oud-leerlin gen der school geworden. Het hoog tepunt van de feestviering vond ge stalte in de samenkomst van een groot aantal oud-leerlingen der school. Overal uit ons land waren ze gekomen om het feest van de jarige kweekschool enige luister b|J te zet ten. Er waren ouderen en Jongeren, die allen met hetzelfde doel naar Amersfoort waren gekomen: het ju bileum van hun school mee te vieren en om oude vriendschapsban den weer aan te knopen. Dit gebeur de gedeeltelijk reeds tijdens de re ceptie en later tijdens het gcmcen- schappl|jk diner in hotel Monopole. Tijdens het diner werden door oud leerlingen enkele speeches afgesto ken, terwijl daarna oud-leerlingen en leerkrachten van gedachten wis selden over de „lang vervlogen tijd". Na het diner toog het gezelschap naar Amicitia, waar in intieme kring het feestprogramma zou worden af gewerkt. Namens het feestcomité richtte de heer A. Meilink een woord van welkom tot alle aanwezigen. De heer Meilink vertelde nog dat óe Rijkskweekschool niet gewend is grote feestavonden te organiseren. De ontspanningsavonden kenmerken zich meestal door de gezellige huis kamersfeer. Het ontbrak tijdens deze in ze kere zin toch grootse feestavond niet aan de gezellige sfeer, waarop de heer Meilink doelde. Het gehele programma, dat werd afgewerkt (de revue „Zeg weet je 't nog ken merkte zich door deze sfeer, waar mede eigenlijk de jubilerende school op fijngevoelige wijze werd gete kend. Een kwart eeuw kweekschool- onderwijs in Amersfoort passeerde in het spel, dat door de heren Blij denstein, Van Dijk, Roozendaal en Ritsema was geschreven, de revue. Niet zozeer de geschiedenis zelf, maar vooral de methode van wer ken en de karaktertekening van en kele leerkrachten. Het laatste bedrijf een kijkje in een werkkamp van de kweekschool mocht een waar dig besluit van deze geslaagde en ge waardeerde revue worden genoemd. De heer Kruiskamp dangte na af loop de „geestelijke vaders" van de revue en mej. Greet Schonewille. die wegens ziekte van mej. Nieweg. de zang- en muziekleiding op zich had genomen. Namens „alle generatics" die de Amersfoortse Kweekschool de afgelopen 25 jaar bezochten, richtte de heer Kruiskamp zich vervolgens tot mevr. A. W. van DoornStien stra en de heren E. van Dijk, dr. R. Miedema en A. Roozendaal, die 25 jaar geleden hun arbeid aan de Kweekschool begonnen. „Het is een ernstige zaak 25 jaar achtereen je werk goed te doen", zo sprak hij. Hij prees het werk van de vier jubila rissen. Aan mevr. Van Doorn Stienstra overhandigde hij als blijk van erkentelijkheid een handtas. Bijzondere dank Zich tot dr. R. Miedema richten de zeide de heer Kru.skamp, dat zijn godsdienstlessen door alle leerlingen op prijs werden gesteld. Niet zozeer, omdat deze leerlin gen een religieuze aanleg toon den, maar vooral omdat zij zijn wijze van lesgeven zo waardeer den. Aan hem overhandigde de heer Kruiskamp een schemerlamp je. „Twee verschillende modellen en> figuren, die les geven in exacte vak ken", noemde de heer Kruiskamp de beide andere jubilarissen, de heeren Van Dijk en Roozendaal. Aan ieder van hen overhandigde hij een twee tal boekwerken. Namens de oud-leerlingen richtte tenslotte de heer Hagens zich tot de oud-leraar van de Rijkskweekschool, de heer E. Kruithof. „Uw naam cn persoon zijn even nauw aan de school verbonden geweest, als die der jubilarissen", zo zeide hij. „Als wij terugdenken aan onze kweek- schooltijd, dan denken wij terug aan uw lesgeven. Al was het, tengevolge van uw pensionnering in 1944, niet mogelijk afscheid van u te nemen, toch willen wij nog van onze erken telijkheid getuigen". Namens de oud- leerlingen overhandigde hij de heer Kruithof vervolgens een boekwerk, terwijl de dames Roozendaal en Van Dijk in de bloemetjes werden gezet. Een vlag Tenslotte zij nog vermeld, dat aan het einde van de avond aan de school een vlag werd aangeboden, waar voor de gelden door de oud-leerlin gen werden bijeengebracht. Voorts werd een organisatie van oud-leerlingen opgericht, die een Schoolfonds zal vormen. Uit dit fonds zullen de samenkomsten van oud-leerlingen worden gefinancierd en voorts het werk van de schoolge meenschap, sprekers en leermidde len. Het feest van de Amersfoortse Rijkskweekschool werd besloten met een geanimeerd bal onder leiding van de heer G. van Cappelleveen. Jan van Loo en zijn band verleende muzikale medewerking. van Teraardebestelling architect M. Klijnstra Op de begraafplaats Rusthof wer den Zaterdagmiddag de stoffelijke resten van architect M. Kl|jnstra ter aarde besteld. Er bestond gro te belangstelling voor deze plech tigheid, o.a. van de collegae. In de aula werd het woord gevoerd door ds. Hielkema, die een vriend van de overlédëhé Was. Kkfriens dé'or ganisatie van architecten sprak ir. J. H. posterhuis een afscheids woord. Hij sprak ook enkele per soonlijke woorden. De heer G. Adriaans namens de plaatselijke monumentencommissie memoreerde het vele werk dat de ontslapenen heeft verricht om de schoonheid van Oud-Amersfoort te bewaren. Ds R|jnsburger van 's-Grave sprak een kort dankwoord. Aan de groe ve dankte een zoon van de overle dene voor de bewezen belangstel ling. Kind viel onder motor Op Birkhoven zag een 7-jarig meisje Zondag een mooie glimmen5 de motor staan en klom er toen maar op. De motor viel om en het kind raakte er onder. Z|j liep een gecompliceerde beenbreuk op en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Man hield zich schuil Zaterdagavond omstreeks 8 uur, dus toen het al donker was, zagen bewoners van een huis aan de Ko ningin Sophialaan een man. die zich achter een huis verschool. Toen men hem vroeg wat hij wilde, ver telde de man dat hij ansichtkaar ten verkocht en dat h|j graag wat warm eten wilde hebben. Nu ver zoekt de commissaris van politie om inlichtingen Indien dit voorval zich herhaalt. Men vermoedt n.l. dat de man iets op zijn kerfstok heeft. Predikbeurt Gebouw Gereformeerde Gemeen te Stoovestraat), hedenavond 7 uur ds Blok (Zeist). Cross-country door Leusdens mooie omgeving Door de Amersfoortse Caroussel- vereniging is in samenwerking met de Zuid-Veluwse Jachtvereniging Zaterdag op het terrein van de boer derij „Romselaar" te Leusden een ruiterwedstrijd gehouden. Uit zware vrachtauto's werden de mooi gepoet ste en verzorgde paarden uitgeladen. Het was nog fris toen men om negen uur begon met de lichte dres- suurwedstrijden, gevolgd door de zware in deze klasse. Prachtige staaltjes van dresuur werden hierbij door ruiter en paard vertoond. Koud geworden van het lange staan begaf een groot gezelschap zich om half twaalf op weg om dwars door de weilanden, over sloten, zandwegen en hekken het uitgezette parcours te verkennen voor de te houden cross-country. Om half twee kwamen ruiters en paarden in actie om te trachten dit vrij moeilijke par cours foutloos uit te rijden. Lang niet alle rijders slaagden hierin. Nauwelijks was de laatste cross rijder binnen of men begon met het laatste evenement van deze dag: lichte en zware springconcours. In een door de organisators aan gegeven volgorde moesten de deel nemers in deze klasse over een 10-tal hindernissen springen van verschil lende hoogten waarbij het er op aan kwam om deze te nemen zonder ze daarbij aan te tikken of om te gooi en Dat dit lang niet mee viel bleek wel uit het feit dat er practisch geen enkele deelnemer in slaagde. Erg on fortuinlijk in dit evenement was de bekende Nederlands Olympia-ruiter, de heer Gruppelaar, die bij het ne men van een hindernis, zijdelings van zijn paard viel, doorda'. de sin gel niet vast genoeg was aangehaald. Gelukkig kwam hij er vrijwel on gedeerd af, terwijl zijn schichtig ge worden paard er vandoor ging, maar spoedig weer werd gegrepen Ook mej. Hentzen uit Amersfoort was niet gelukkig, toen haar paard zowel in de lichte- als in de zware spring concours weigerde van start te gaan. Na afloop van de wedstrijd begaf het hele gezelschap zich naar de wo ning van mevr. Van Reede op het landgoed „Voskuilen" voor de prijs uitreiking De uitslagen luiden: In de lichte dressuurwedstrijd werd mej. Hentzen uit Amersfoort no. 1 op Safier met 134*/, pnt. 2e werd mevr. Gruppelaar op Pite Pan II met 134 pnt. Mevr. Linthorst be haalde op Irisch Flower 133'/» pnt en bezette de 3e plaats. Dr Hiemstra op Frank werd 4e met 129«/n pnt; terwijl mevr. Bakker als 5e eindigde op Scarlit met 127'/., pnt. Zware dressuurwedstrijd: 1. Mej. Lieftinck op Peter X met 106'/, pnt; 2. Mej. Hentzen op Safier met 97'/2 pnt; 3. E. Hoogewegen op Ambe Fol ly met 94»pnt; 4 D. Gelderman op Vancou met 92 pnt; 5. J. J. Gruppe laar op Scilac met 911/, pnt. Cross-county: 1. Van Oppenraaij op Kehzina met 286 pnt; 2. Van Leeu wen op Va Tojours met 267 pnt; 3. P Dethmers op Sidi met 257 pnt- 4. J. J. Gruppelaar op Scilac met 255 pnt; 5. Mej. Lieftinck op Peter X met 245'/» pnt. Licht springconcours: 1 Van Op penraaij op Scarlit met i00 pnt in 1 minuut en 11 seconden; 2. Dr Hiem stra op Frank met 100 pnt in 1 mi nuut en 21 seconde 3. W. Lint horst op Bright Spöt met 100 pnt in 1 minuut en 22'/% seconde; 4. J.- J. Gruppelaar op Dundarave met 99'/, pnt; 5. K. Henzen op Adjoeko met 95'/* pnt. Zwaar springconcours: 1. D Gel derman op Illustre Hannover met 95 pnt. 2. Van Oppenraaij op Kehzina met 90 pnt; 3? Dr Hiemstra op Frank met 89/7 pnt; 4. Dr Hiemstra op Branca met 84'/> pnt; 5. Spangenberg op Freidon met 83 pnt. Hierna gaf de heer Hentzen de prij zen over aan de gelukkige winnaars, terwijl de wisselbeker, die door me vrouw Van Reede ter beschikking was gesteld werd gewonnen door de heer Van Leeuwen op Va Tojours met 432»/,pnt. De jurie voor deze dag werd ge vormd door de heren: Overste b.d. De Kruiff Majoor b.d. Strootman en de heer Vogt. Wedstrijdlei er voor deze dag was de heer Van Doorn uit Apeldoorn Rest ons nog te melden dat de heer Henzen op zijn paard .Adjoeko tot tweemaal toe het parcours in de Hors Concour foutloos heeft gereden. De heer Henzen is Nederlands kam pioen-springer en deed mee buiten mededinging. Ouderdag in Prins Willem 111 kazerne Vele honderden burgers, alle fa milieleden van militairen, behorende tot het Depót Pantserwagens, ge legerd in de Prins Willem III ka- zerne, waren Vrijdag j.l. naar Amersfoort gekomen, teneinde op uitnodiging der militaire autoritei, ten een dag in het onderdeel door te brengen. Reeds in de morgenuren heerste er een feestelijke stemming op het kazerne-terrein, waar het Trom petterkorps der Huzaren van Boreel vrolijke klanken ten gehore bracht. Hierna volgde een défilé voor de Commandant van het Depót, de Luitenant-Kolonel J. J. Geuvel. Voorafgaande aan deze plechtigheid vond de uitreiking plaats van een vaantje, beschikbaar gesteld door de Vereniging „Ons Leger" aan ZKH Prins Bernhard; deze vaantjes worden door de Depót-Comman danten uitgereikt wegens uitsteken, de prestaties. Des middags vond in de feeste lijk versierde garage een gezamen lijke maaltijd plaats, waar het woord werd gevoerd door de Depót. Commandant. Tevens werden de fa milieleden toegesproken door de veldprediker en de aalmoezenier van het Onderdeel. Hierna volgden gcvechts- en sportdemonstraties door de School Reserve-Officieren Cavalerie. Des avonds waren familieleden en militairen verzameld in de garage. \yaar tot besluit von de Ouderdag en radio-variéte-revue voor het voetlicht werd g-ebracht, samenge steld door de RAO Officier H. A. P. Pennekamp. Tot de medewerkenden aan deze uitstekend geslaagde voorstelling behoorden verschillende bekende radio-artisten. De conferencier Han Verne ver vulde zijn moeilijke taak tot groot enthousiasme van de talrijke aan. wezigen. De sopraan Elisabeth Lu- now en de Napolitaanse tenor Cas van D|jk bleken beiden over een uitstekend stemgeluid te beschik ken. Gerry en Ferry veroorzaakten Ware lachorkanen met hun dwaze parodieën, terwijl de Lof der Zot heid nog eens dubbel werd onder streept door de muzikale clown To by Rix, wiens optreden grote bijval oogstte. Jack Walton vertoonde ver- bluffende staaltjes van acrobatiek op de meest uiteenlopende fietsen, terwijl de muzikale begeleiding bij Pim Tholen in goede handen was. Namens de Commandant van het Depót bracht de Luit. Kolonel Feist dank aan alle medewerkenden, ter wijl een der familieleden de gevoe- lens der aanwezige burgers vertolk te. Met het Volkslied werd deze ge slaagde Ouderdag besloten. Katholieke jongeren hiel den jeugddag De katholieke jeugd in Amers foort hield Zondag een Jeugddag. De jeugd tot twaalf jaar kwam 's middags in St. Aechten bijeen Een goochelaar bracht de stem ming erin en de jeugd zong uit volle borst de liedjes die een ac- cordeonnist speelde mee. 's Avonds was het voor de oudere leden van „Katholiek Amersfoort" feest in de Markthal. Het bestuur had voor deze avond de medewerking van „De Ghesellen van de Spelewei". onder leiding van Anton Sweers uit Bussum. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer Van der Hulst, werd een tafereel opgevoerd uit Don Remie en Jeanne d'Arc van de Engelse schrijver J. Corrie in de vertaling van Wiegman. Wij konden het eenvoudige spel van Jeanne, als de droomster, die Frankrijk moet redden van de Engelsen, de moeder van Jeanne, die twijfelt aan het verstand van haar kind en de vader Jacques, die juist in Jeanne gelooft, bewonde ren. Ernst en luim wisselden elkaar af en wat we nog niet vaak in de Markthal gezien hadden, was, dat er een paar uitstekende décors op het podium waren aangebracht. In „De vlucht", een blijspel in twee bedrijven zien we Anton Sweers op zijn best. Hij vertolkt hier een Brabantse klucht en als Peerke Kustermans, die de bijstand van de duivel heeft ingeroepen bij een gevecht tegen enkele boeren, op treedt, ziet men een uitstekend stukje toneel. Als laatste stuk werd een Vlaamse klucht opgevoerd „Leentje in het Hemelrijk", die handelt over de liefde van een jongen en een meisje en de liefde van twee oude vrijgezellen, waarin Anton Sweers de hoofdrol op een bijzonder goede wijze vertolkt. Er was veel zorg aan de grime be steed. Kijkdag met een goed doel LEERSUM Tijdens twee kijkdagen, die aan een verko- pinj. gehouden te Leer sum, v iorafgingenwerd een entrec- pnjs van vijf en twintig cent gevraagd. Dit was hei gevolg van een denkbeeld van notaris Vink, die de goederen verkocht en de entreegelden bestemde voor de Stichting 1940'45. De opbrengst was 164.50.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2