Om biljartkampioenschap tweede klasse libre Centr. Boekhouding nam afscheid van kassier DEBRALINE Kwekelingen reorganiseren de W erk gemeenschap DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Noteert u even Stoutenburgs Raad neemt tal van besluiten Verkeert spoorbrug bij Koppel wel in goede staat? Europa streeft naar economische eenhei;! Hoogland stelde z'n rekening over 1948 vast 2 Dinsdag 1 November I949 Drukbezocht twee-daagscongres in Pallas Athene school Het is al weer ruim drie jaar geleden, dat in Amersfoort het funda ment werd gelegd voor een nieuwe organisatie, waarop later de lan delijke Kweekscholen Werkgemeenschap werd gebouwd Dick de Gans, toen nog kwekeling aan de Amersfoortse Rijkskweekschool, lanceerde d idee, en de directeur van de Amersfoortse ..kweek", de heer H O B. Blijdenstein. was de figuur die in ons land de K.W.G. gedachte propa geerde Wat hield deze K.W.G. gedachte in? In de eerste plaats het vormen van een hechte gemeenschap van kwekelingen in ons land en voorts innerlijke vorming en algemene ontwikkeling der leden. Als mid delen. om deze beginselen aan de practijk te toetsen organiseerde men o.a. werkkampen en sportwedstrijden. dergelijke Actie wordt gehouden, Ijsbaan half November onder water Naar wij van de heer A. N. Kalt, voorzitter van de Amersfoortse ijsvereniging vernemen, ligt het in de bedoeling omstreeks half No vember met het onder water zet ten van de ijsbaan aan de Rubens straat te beginnen. 31 Amersfoorts idee vond goed weerklank „Wat de steel is voor de bloem, is de achting voor de vriendschap" lazen wij boven een artikel, dat was afgedrukt in het orgaan van de Kweekscholen Werkgemeen schap „Vorming". Met deze sim pele beeldspraak is het milieu van de K.W.G. eigenlijk getekend. De K.W.G. heeft zich gedurende de korte tijd van haar bestaan weten te ontwikkelen tot een nationale kweekelingen-burcht. De Kweekscholen Werkgemeen schap is aan een reorganisatie toe. De derde Algemene Jaarvergade ring, die Maandag en vandaag in onze stad wordt gehouden, staat in het teken van deze reorganisatie. In één van de lokalen van de Pal- las Athene School werd het K.W.G. congres gisteren door de voorzitter Kees Sanderse uit Den Haag ge opend. Een honderdtal afgevaar digden luisterde naar het jaarver slag van de secretaris Kees Bakker uit Haarlem. Er klonken weinig bemoedigende woorden uit dit ver slag, niet bemoedigend, omdat het K.W.G. werk tijdens de afgelopen periode enigszins heeft gestag neerd. Dienstplicht was een der voornaamste oorzaken, maar er waren ook andere moeilijkheden. Op een verzoek om Rijkssubsidie antwoordde de minister van O. K. en W. voor de tweede maal „neen" en een jeugdkamp kon geen door gang vinden, wegens gebrek aan belangstelling der kinderen en medewerking van de „geldschie tende" instellingen. De Kweek scholen Werkgemeenschap is in tern overigens kerngezond. Het aantal aangesloten scholen be draagt momenteel zestien. Het ledental beweegt zich om en nabij de 1000. Tijdens de eerste congres dag kwam het beleid van het Hoofdbestuur ter sprake. Enkele afdelingen verweten het H.B. dat zij had moeten voorkomen dat de K.W.G. Jeugdkampen wegens ge brek aan belangstelling geen door gang hebben kunnen vinden. Lei ders v/aren er in overvloed, doch de kinderen ontbraken. Schoorsteenbrandje De brandweer werd Maandag ge alarmeerd voor een schoorsteen brandje. dat was ontstaan in een perceel aan de Van Campenstraat. Door fel stoken had het vuil in hel rookkanaal vlam gevat. Het brand je werd geblust, waarna de brand weerlieden de schoorsteen nog schoonmaakten om herhaling te voorkomen. zouden dc K.W.G.-ers onderge- brach' kunnen worden in tenten kamp i. Het voorstel zal binnen kort door het nieuwe H.B. worden overwogen. Van de afdeling Den Haag (Haags Genootschap) kwam een reorganisatie-voorstel ter sprake, waarin werd gezegd dat de doel stelling van de K.W.G., onvoldoen de is. Als doel stelde de afdeling zich voor „de innerlijke vorming en de geestelijke belangstelling der leden te bevorderen en bij te dra gen tot de ontwikkeling en ver sterking der gemeenschapszin. Wij willen ons daarbij speciaal bezin nen op doel en middelen van het onderwijs in Nederland." Gisteravond waren de K.W.G -ers in de Jeugdherberg bijeen en luis terden naar een inleiding van het docent-H.B. lid. de neer J. Ennik uit Den Haag, die de voorgestelde reorganisatie van het kweekschool- onderwijs besprak. Inqpz 229. Rob Taaie Toon en Vander Decken zijn! diep onder de indruk van hetgeen zij gezien en gehoord hebben. Ma- thisen, die het experi-, ment nief heeft bijge woond zegt spottend: „Het is zeker niets ge worden, met dat rare ding?" Ze antwoorden niet, want hoe kunnen ze dit alles in enkele woorden uitleggen? Trouwens, wanneer Rob op zijn horloge kijkt, blijkt, dat alles zich in slechts enkele seconden heeft afgespeeld. En het heeft jaren geleken Rob, Toon en Vander Decken hebben echter I zet het drietal koers naar de Zuid-Atlantische genoeg gezien om ie weten, wat hen te doen Oceaan. Ze zullen trachten het eiland terug staat De „Vrijheid III" wordt in snel tempo te vinden, waar indertijd schipper Vander weer zeilklaar gemaakt en na enkele dagen I Decken de Hugenoten aan land heeft gezet. Hun nazaten bevinden zich in groot gevaar, heeft Vander Decken gezegd. Wat zal de be manning van de „Vrijheid III" te wachten staan? Actie jeugd van dc straat Eén der Amersfoorters lanceerde het idee voortaan geen K.W.G.- kampen meer te organiseren (om risico's te voorkomen) maar de be schikbare krachten in dienst te stellen aan andere jcugdmanifesta- ties. Met name noemde deze spre ker de Actie Jeugd van de Straat. In verscheidene plaatsen hebben de organisatoren van deze Actie te kampen met een leiderstekort. Hij stelde voor in 't vervolg de K.W.G. bij de leiding van deze Acties in te schakelen. In plaatsen, waar een Buurtvereniging BAY. vierde feest Op buitengewoon prettige wijze vier de Zondag de Buurtvereniging Bis- schopsweg haar 4-jarig bestaan ln dc zaal van de heer Kamperman. In z(jn openingswoord memoreerde de voorzitter de gebeurtenissen der afge lopen vier Jaren en het doel der vereni ging. Hij sprak zijn blijdschap uit over de prettige verstandhouding die er be staat tussen de buurtbewoners Het cabaretgezelschap „Miniatuur" bracht dc nieuwe revue ..Daar zit mu ziek ln" De conference werd op vlotte wijze verzorgd door Gert Kommer. De zang van Jan Hasebos viel zeer in de smaak. Schetjes en muziek werden op leuke wijze door dc andere leden van het gezelschap gebracht. De avond werd besloten met een ge zellig bal. De buurtvereniging Bis- schopsweg kan terugzien op een ge slaagde avond. Youth for Christ komt bijeen Dc Youth for Christ-bcweging houdt a s. Donderdag in dc Markthal een bij. eenkomst. Sedert de laatste samen komst in Amersfoort is de acUc in kleinere kring voortgezet en voorbe reidingen zijn getroffen om thans weer een massale bijeenkomst te houden. Waren het vorige maal AmeriKanen, die deze bijeenkomst hebben gehou den, ditmaal zal de spreker een Brit zijn. Voor de nodige afwisseling door zang. muziek en soli is gezorgd. GRAND THEATRE 28 Oct. t/m 2 November. „Vijf op de huwe lijksreis" alle leeftijden. Zondag: 2. 4.15, 6.14 en 9 uur. Dagelijks- 2.30, 6.45 en 9 uur. Donderdag, 3 November: Aanvang 8 uur pre. cies: Optreden van „Metropolitan Ballet of London". CITY THEATER 28 Oct t/m 3 November. Geprolongeerd „Ma- riandel". 18 jaar. Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 uur Dagelijks: 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER 28 Oct. t/m 31 Oct. „Een koninkrijk voor een huis" Alle leeftijden. 1 t/m 3 November: „Betovering om La Boheme" 14 jaar. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Dagelijks 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER. Soestdijk 28 Oct t/m 31 Oct. „Hoe kom ik aan die man". 14 jaar; 1 t/m 3 November „Fort Apache" 14 jaar. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Zaterdag: 2.30, 6.45 en 9 uur Overige dagen: 2.30 en 8 uur. Expositie: T.e.m 5 Nov. St. Pie- ters cn Blocklandtsgasthuis. Ten toonstelling schilderijen Larense groep. Openbare leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 2—5 u.; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur; Uitlening voor kin. deren: Woensdag- en Zaterdagmid dag van 2.304.30 uur; Leeszaal dagelijks van 1012 30 en 25 uur bovendien Dinsdag, en Vrijdag avond van 710 uur. R.K. Openbare Leeszaal, Wijers straat 2. Geopend van 101 uur en 2.305.45 uur Maandag en Vrij dag 7—9 uur. Uitlening van 11— 12.30. De heer Schuttevaer met pensioen Maandag-namiddag nam een zeer groot gedeelte van het gemccntc-perso nccl afscheid van de heer C Schutte vaer. die tot voor kort kassier was van dc centrale boekhouding, maar dc pen sioengerechtigde leeftijd had bereikt Dit afscheid geschiedde ln dc foyer van Amlcitia. die geheel gevuld was met belangstellenden, o w vele hoofden en oud-hoofden van takken van dienst De directeur van de centrale boek houding. de heer M. D. H J. van Wes- sem gaf het woord aan wethouder C van Zwol. die het gemeentebestuur ver tegenwoordigde De wethouder hield een korte speech, waarin hij zcide: Ik heb niet het genoegen gehad lang met U te mogen samenwerken, maar wel heb ik steeds gehoord, dat U een sier raad was in het ambtenarencorps Het gemeentebestuur is zeer erkentelijk voor het vele, dat U in het belang van Amersfoort hebt gedaan. Wij spreken de wens uit. dat U nog vele jaren in goede gezondheid van Uw pensioen mo ge genieten. Daarna richtte dc heer Van Wessem zich tot dc heer Schuttevaer namens het personeel van de Centrale Boek houding Hij roemde de collega ln de heer Schuttevaer. Toen U 31 jaar ge leden in Amersfoort- kwam. zo zei de heer Van Wessem. telde onze stad een bevolking van 29.000 zielen. Nu zijn het er 58 000 Deze verdubbeling heeft ook aan U eisen gesteld. U begon met ze ven mensen op de CB. nu zijn er 22 aan de kas verbonden. U hebt u in die Jaren doen kennen als een hard en kundig werker cn U hebt Uw volle per soon aan de gemeente en ln het bijzon der aan dc centrale boekhouding ge geven. Er zijn mllliocncn guldens door uw vingers gegaan, maar er Is nooit ccn kasverschll van enige betekenis ge weest. Namens het gehele personeel, geen enkele uitgezonderd, wil ik U be danken voor de wijze, waarop U ons altijd geholpen hebt, voor uw fijn en hoogstaand karakter en ook voor de wijze, waarop U ons altijd zo fijn ln bedwang gehouden hebt. als het eens te bont ge-naakt werd Wij danken U ook voor Uw nauwgezette arbeid Deze dank ging vergezeld van enkele geschenken De gemeente-secretaris, de heer J Haars, sprak namens dc hoofden en de oud-hoofden van dienst. Ook hij had alleen hulde voor dc wijze, waarop de heer Schuttevaer zijn verantwoordelijk werk had verricht In het college van B cn W. zijn er nooit aanmerkingen op gemaakt, zo sprak dc heer Haars. Er Oneerlijke concurrentie Een blinde koopman uit Amers foort, zekere M was al eens door de politierechter tot 5boete ver oordeeld, omdat hij op de Veluwe de mensen wijs maakte, dat zijn borstelwerk afkomstig zou zijn van de Stichting Sonneheerdt. En.ge tijd geleden werd de koopman opnieuw betrapt, toen hij de mensen zijn ver haal vertelde. Het borstelwerk was echter afkomstig van een gewone grossier. M. verkocht het alleen maar drie maal zo duur als een an der. Zo vei scheen hij thans opnieuw voor de Zutphense politierechter. De rechter hield bij zijn vonnis re kening met de omstandighe.d. dat M. een alleszins behoorlijk inkomen heeft. Hij veroordeelde hem daar om tot 50.boete, met de waar schuwing, dat hij een volgende maal ,n een inrichting zal worden geplaatst. „Soesterkwartier" in bondscompetitie Het eerste tiental van de schaakver Soesterkwartler dat het vorig jaar het kampioenschap ln haar afdeling voor dc vierde klasse van de SG.C behaalde doch in de promotiewedstrijden na een mooie overwinning struikelde zal er voor dit seizoen als volgt uitzien: van bord 1 t/m 10 de heren Winia. Schuur man. S. Sieswerda. L Luikel, S Zwart. V. van Walstcin, C van Nimwegen. W. Klee, T. Scnuyt en H. Boersma Van zelfsprekend kunnen naderhand in deze opstelling nog wijzigingen voorkomen wanneer blijkt dat enkele spelers op merkelijke resultaten boeken In de huidige afdeling kr.jgt Soesterkwartier voor het meerendeel zwakkere tegen standers het zal zeker weer een goede gooi doen het kampioenschap te be halen. was alleen waardering Wij allen weten wat wij aan U gehad hebben Ik heb het genoegen gehad op dezelfde dag als U hier in functie te treden. Toen was de CB nog jong. Het is aan uw werk te danken, dat dc Centrale Boekhou ding zo'n goede naam heeft gekregen Alle hoofden van dienst zijn er uiterst tevreden mee. Wij stellen het dan ook buitengewoon op prijs hier uiting te mogen geven aan onze dankbaarheid. Daarna dankte de heer Schuttevaer voor dc hartelijke woorden. *dle tot hem gcsproKen waren en uitte, zicht baar geroerd, zijn erkentelijkheid voor dc prettige samenwerking op de Cen trale Boekhouding Allen bleven daarna nog enige tijd been om intiem afscheid te nemen van de heer Schuttevaer Handbalteam RHBS bemachtigt een wisselbeker Het handbalteam van de RHBS nam Maandagmiddag deel aan het zogenaamde „Herfsttournooi" in Bussum, georganiseerd door de Gooise RHBS. Het is dit team ge lukt de wisselbeker voor een jaar te veroveren. Iedere school moest in haar serie twee wedstrijden van een half uur speler De Amers foorters moesten meteen al uitko men tegen een ploeg uit Amster dam, die de meeste kansen had. Amersfoort slaagde er echter in de ze wat ruwe wedstrijd te winnen met 32. J. van Doorn, B. van Aken en K. Vermey scoorden. In de tweede wedstrijd tegen het Bussums lyceum werd eveneens gewonnen. Dit was te danken aan technisch beter spel. Het einde van deze wedstrijd kwam met een ver diende 40 overwinning. Hoek man nam drie punten voor zijn re kening en Priester een. In de fina le kwam de Amersfoortse H.B.S. uit tegen de Gooise H.B.S., die ver leden jaar de wisselbeker won. De Bussumers namen meteen het spel in handen en hadden al gauw een voorsprong van 10. Hoekman be nutte een strafworp (11). Van Doorn gaf de R.H.B.S. weer de lei ding, door een doorbraak (21). Hoekman die door uitstekend switchen van Van Doorn de bal goed aangespeeld kreeg vergrootte deze voorsprong (31). Van Doorn scoorde tenslotte nog een maal, .zodat door deze 41 over winning de wisselbeker voor een jaar naar Amersfoort ging. Deze overwinning is voor een groot deel te danken aan de Amersfoortse achterhoede, die elke aanval van de Bussummers met succes afsloeg Burgerlijke stand Geboren: Carla Ilse, d. v. E. Bol- legraaf en H. Dwinger; Joukje, d. v. W. v. Zijl en E. v. d. Akker; Ca- rolus Hendrikus Johannes Maria, z. v. R. B. Huiskamp en E. Schin kel; Brefney Alexander, z. v. F. V. RUhl en N. L, L. Renaud. Getrouwd: J. v. Ouwerkerk en G. Beerendonk: N. G. v. d. Stadt en C. J. A. M. Ebbing. C. Rijn won na mooie partij tegen Ten Hoeve In café „Metropole" werd gister avond een aanvang gemaakt met de finale voor het persoonlijk biljart kampioenschap tweede klasse libre, district „Eemland". Zoals men weet, zijn na de voorronden de volgende acht spelers uit de bus gekomen: H. Engelhard (Metropole), R. Veltman (Metropole), W. Japin (Leusder- kwartier), D. ten Hoeve (Vergulde Wagen), F. Onrust (ODL-Baarn), C. Rijn (Vergulde Wagen), J. de Vries (Ons Gcnoegen-Baarn), en D. de Jong (Ons Genoegen-Baarn). Re serves zyn de heren Kranenburg (Vergulde Wagen) en J. v. d. Brug (Leusderkwartier). Deze eerste ronde, die zich ken merkte door een prettige en spor tieve sfeer, werd bijgewoond door de heren H. Spijker en W. Beasjoe, resp. voorzitter en secretaris van het district „Eemland". Wat de wedstrijden zelf betreft, bij de eerste twee partijen werd niet al te zwaar gespeeld. Veltman van Metropole. die bij de voorronden cis eerste eindigde met vier gewonnen en twee verloren partijen en een ge middelde van 4 53. was nu schijn baar nog niet zo bijzonder op dreef. Weliswaar won hij van zijn clubge noot Engelhard, maar eerst na 44 beurten en zijn gemiddelde bedroeg slechts 3.-10. Ook de Baarnse speler De Jong van Ons Genoegen, die na een matige partij van zijn plaatsge noot Onrust won. kwam met zijn ge middelde niet hoger dan 3.57. De daarna volgende partijen werd spel van beter gehalte te zien ge geven Japin van het Leusderkwar tier had tegen de Ons Genoegen man J. de Vries uit Baarn slechts 24 beurten nodig en noteerde een al gemeen gemiddelde van 6.25, het geen zeer fraai te noemen is. Nog iets beter deed het de kampioen 1918-1949. C. Rijn van de Vergulde Wagen, hy was in de finale ge plaatst zonder aan de voorronden te hebben deelgenomen die zijn partij tegen D. ten Hoeve van het Leusderkwartier na 23 beurten be ëindigde, met een hoogste serie van 36 tevens de hoogste serie van de avond en een gemiddelde van 6.52. De gedetailleerde uitslagen lulden: car. brt. h.s. gem. R. Veltman H. Engelhard D. de Jong W. Onrust W. Japin J. de Vries C. Ryn D. ten Hoeve Hedenavond worden wederom in Metropole de wedstrijden voortge zet met de volgende partyen: De Jong-De Vries, Engelhard-Riln, Veltman-Ten Hoeve en Japin-On- rust. 150 44 17 3.40 106 44 14 2.40 150 42 17 3.57 120 42 20 2.85 150 24 27 6.25 87 24 20 3.62 150 23 36 6.52 105 23 14 4.56 AZ en PC was sterker dan UZSC In het Sportfondscnbad werd Maan dagavond voor de Bekercompetitie een wedstrijd gespeeld tussen AZ en PC en een niet volledig UZSC uit Utrecht Bij de thuisclub ontbrak de linksachter H. de Jong ln wiens plaats E. Gerritsen was opgesteld. Verder ontbrak Gertie Mosterd. AZ cn PC nam al spoedig het heft ln handen en bracht het Utrechtse doel enige malen in gevaar. Na diverse mislukte pogingen was het Th. Mosterd die een aangegeven bal van z'n broer Wlm benutte en scoorde 10 De aan vallen van UZSC waren niet ongevaar lijk doch doelman Inslnger was goed op dreef en hield z'n doel schoon Voor rust werd niet meer gescoord. In de tweede helft wederom een meerderhel van de groen-wltten. De verdediging van UZSC wist aanvankelijk alle aan vallen af te slaan doch kon niet ver hinderen dat Th. Mosterd met een van z'n harde schoten nogmaals het doel van Utrecht doorboorde. O.l. wel een verdiende zege voor onze stadgenoten. De dames van Robben 3 cn Flevo speel den een vrij eenzijdige wedstrijd. De Nljkerkse dames hadden niet veel ln te brengen tegen de activiteit van de Robben zwemsters. Robben won met 5—0. Waarschuwing Men deelt ons mede: Uit verschillende mededelingen blijkt, dat de jaarlijkse inzameling ten behoeve van het St. Nicolaas- feest voor de kinderen der Open bare Lagere Scholen, dat voor de kleinen in de scholen zelf en voor de groteren in het Grand-Theater zal worden gevierd, doorkruist wordt door een aanbieding, die met bovengenoemde inzameling niets heeft uit te staan. Onze dames en heren werken met een lyst, die duidelijk het doel aan geeft en voorzien is van een stempel der gemeente-politie. Ieder, die voor ons St. Nicolaas- feest een bijdrage wenst beschikbaar te stellen, verzoeken wij beleefd, maar dringend, hierop te willen let ten, zulks ter voorkoming van te leurstelling bij collectanten. Het St. Nicolaas-Comité voor de Openbare Scholen, M. A. Vogelzang, Voorzitter Voltastraat 53), GESTRAFTE OPPOSITIE Wegens weerspannigheid tegen een ambtenaar in functie veroor deelde de Utrechtse politierechter Maandag de 41-jarlge bakkers knecht G. W. B. uit Amersfoort bij verstek tot drie weken gevangenis straf. De officier van Justitie had één maand tegen B. geëist. Staalstaking in Amerika loopt ten einde WASHINGTON. Een overeen- komst is bereikt tussen de Bethle hem Steel Corporation en de vak bond van arbeiders in de staalindu strie van het C.I.O. (het Congres van Industriële Organisaties), waar door een einde aan de staking in dit bedrijf is gekomen. Het accoord kwam tot stand, doordat de werk geefster zich bereid verklaarde, de pensioenfondsen voor de arbeiders uit te breiden en de kosten daarvan voor haar rekening te nemen. De Bethlehem Steel is op een na de grootste staalproducent van Ameri ka. flngez Med.j Gevonden voorwerpen In de periode van 27 t.m. 31 Oct. werden de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: Kn.pmes. blauw wollen wantje, 3 nieuwe rijwielkettingen, beige ca puchon. blauw grijs wollen das, fiets tas inh. voetbalschoenen, groen schortje, vulpen (blauw gevlamd), zwarte damesmantel, damesrijwiel merk Record, polshorloge, paar br. glacé dameshandschoenen; kinder wantje, grijze herenhandschoen, le deren ordemap met orde 8777, zwar te motorhandschoen, grijze mantel (ingepakt), bruine portem inh. geld en kaart a s. moeders, witte dames handschoen, bruine rames portem. inh ƒ29.90 en textielpunten, zwart hondje, damesrijwiel met bakje achterop, grijs jongensjasje, glacé dameshandschoen (L>. herdershond (grijs), witte keeshond, bruin petje en speelgoed hondje, bankbiljet, das (rood groen geruit), zwarte portem. inh. 8.zilveren rozen krans in etui. oorbel, sleutel beitel, zilveren damesr.ng. jongensmuts (groen), dameshoed, 2 muntbiljet ten 1.bruin lederen handschoen (1.), herenpolshorloge. In de stadsbus gevonden en bij de firma Nefkens te bekomen: 1 paar donkerbl. handschoenen met rood bewerkt, broche met blau we steen, bruine portem. inh. 4 ct, wit plastic ceintuur, gouden dames horloge aan zilveren ketting. Ten paleize van president Soe- karno in Djokja heeft op 28 October een plechtigheid plaats gehad ter herdenking van het Indonesische volkslied Indonesia Raya. ZUTPHENSE RECHTBANK Rijwieldiefstal J. D. H-, stamper te Amersfoort, stal op 31 December van het vorige jaar te Scherpenzeel een fiets. De officier van de Zutphense rechtbank e.ste een voorwaardelijke gevange nisstraf van negen maanden, met drie jaar proeftijd en toezicht. Ons dagelijks teveel Uit de fietsenstalling bij de R. K Leeszaal werd gisteren een fiets gestolen. Een wielrijder, die een persoon boven d-e 10 jaar op zijn fiets ver voerde kreeg een proces verbaal. Mijnheer de Redacteur, Tijdens stormweer kunnen de waterstanden in de Eem grote ver schillen opleveren. Door de aanleg van de afsluitdijk is er geen eb en vloed meer, maar niettemin daalde dezer dagen door de zware zuid- westerstorm het waterpeil in de Eem tot ca. 1.40 m. beneden A.P Bij noorderstorm loopt het soms op tot 1.40 M. boven A.P., een ver schil dus van 2.80 M. Op de dag van de storm ontstond in het middelste stroomgat van de spoorbrug bij de Koppelpoort een waterval de Eem in. De fundering van de spoorbrug kwam voor een groot deel boven het water uit. Toen heb ik met schrik geconsta teerd, dat deze fundering er slecht aan toe is. Hier en daar was ze af gebrokkeld, gebarsten en uitge hold. Dit is eigenlijk geen spoor brug meer te noemen, maar een gedeeltelijk gerestaureerde brug, die door de Duitsers in 1944 en 1945 op drie plaatsen werd opge blazen. De N.S. heeft deze brug hersteld met grote betonblokken op een naar nu bleek zeer slechte fun dering. De vraag kwam bij de schrijver van dit artikel op, hoe lang zal deze situatie nog stand houden nu er dagelijks tientallen zware treinstellen met grote snel heid over deze brug gaan. Mis schien is mijn vrees voor verzak king van deze brug ongegrond, maar een waarschuwende stem wil ik niettemin laten horen. Men zou een onderzoek kunnen laten instel len en de treinen voorlopig met verminderde snelheid over de brug kunnen laten gaan. Het is voorts jammer, dat de weinig fraaie brug het mooie karakter van Koppel poort en omgeving aantast. Onder dankzegging voor- plaat sing in uw veel gelezen blad, Hoogachtend. H. L. De Raad van Stoutenburg was gisteren bijeen en besloot om ook des namiddags, behalve des Zater dags, het bureau voor de Burger lijke Stand open te stellen van 2 tot 5 uur, teneinde het mogelijk te maken dat ook na de middag hu welijken kunnen voltrokken wor den. Tot nog toe kan dit alleen des morgens. Belanghebbenden moeten kunnen aantonen, dat voltrekking van het huwelijk des ochtends be zwaarlijk is. Het tweede goedgekeurde voor stel betrof het aangaan van een gemeenschappelijke regeling met dc gemeenten Leusden en Wouden, berg, inzake het bouw. en woning toezicht. Naar aanleiding hiervan deelde de voorz. mede. dat dit ont werp in de gezamenlijke colleges van de 3 betrokken gemeenten reeds was behandeld. Voor de uit voering van deze regeling zal een commissie worden ingesteld, be staande uit de burgemeesters en wethouders der aangesloten ge meenten. Als voorzitter der com missie zal beurtelings om het jaar de burgemeester van Leusden en Woudenberg optreden, terwijl voor de gemeente-secretaris als secreta ris van de commissie een zelfde regeling is getroffen. Deze com missie benoemt, schorst en ontslaat de gemeente-architect. Eveneens is een regeling getrof fen voor de uit deze maatregel voprtvloeiende kosten. Hierna ging de raad over in ge heime zitting. Na opheffing daar van kwam de gemeenterekening 1948 ter tafel. Hieruit bleek dat de rekening sluit, voor zover de ge wone dienst betreft, met een batig saldo van f 8749,42 en voorzover de kapitaaldienst betreft, met een nadelig saldo van f 35287,36. Voor de heffing van een straat belasting, waarna de verordening op 1 Januari 1950 afloopt besloot de raad een nieuwe verordening vast te stellen. Een voorstel tot het aangaan van een rekening courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Ned. ge meenten te 's-Gravenhage tot een totaal bedrag van maximaal f 37000.wordt, evenals een voor. stel tot wijziging van de vleeskeu ringsverordening (stempelmerk), zonder meer aangenomen. In verband met het verstrijken van de zittingstijd van de leden der woonruimte-adviescommissie op 1 October j.l., dient een nieuwe benoeming plaats te vinden. Hier voor werden gekozen de heren: H. Schouten, R. Kleinveld. P. v. d. Hengel, D. van Doornik en H. Th. Kuppelschoten. De Oranjevereniging werd een subsidie toegezegd van f 0.40 per kind terwijl de ABTB een subsi die van f 100.zal ontvangen voor een landbouwcursus. Vervolgens werden de leden van dc commissie tot wering van schoolverzuim met algemene stem men herbenoemd. Dit zijn de he ren: H. Schouten, H. Berg, M. Rutte en J. v. d. Veen. De zittings tijd van deze commssiie zal ingaan op 1 Januari a.s. Besloten werd om aan de Hor sterstraat (bij het café van Van de Hengel) 7 arbeiderswoningen te laten bouwen. Tot slot werd een wijziging van de gemeente-begro ting en van de begroting van wo ningbedrijf vastgesteld. Bij de rondvraag werd door de heer Broersen opgemerkt dat de versperring (een erfenis van de bezetters) bij Van de Hoef aan de Hessenweg niet voldoende is weg gewerkt. De voorzitter zal zien of dit verholpen kan worden. Volgens hetzelfde raadslid belemmeren bij Klomp (Kopermolenbrug) langs de weg groeiende elzen het uitzicht. Dc voorz. antwoordde hierop dat betrokkene thans opnieuw een aanschrijving heeft gekregen om alsnog deze elzen op te snoeien. Door de heer Van Zandbrink werd nog opgemerkt dat de straat bij de brug in de Nieuwe weg aan beide zijden iets lager ligt dan de brug. De voorz. zegde toe dat de wegwerker zal opgedragen worden om het geheel weer in goede toe stand te brengen. PARIJS. De consultatieve groep voor Europese Economische Samenwerking is begonnen met de voorbereiding van een tal voorstel, len, welke bij de Raad van de Orga. nisatie zullen worden ingediend.' Dc voorstellen betreffen: 1. De suggestie van Cripps, dat de 18 landen van het Plan-Marshall zullen overeenkomen om de helft van hun onderlinge handel op een vastgestelde datum in 1950 los te maken van invoercontingenten. Naar gezegd wordt, is over dit punt vrijwel overeenstemming bereikt. 2. Een voorstel van Sean Mac- Bride, de Ierse minister van Buiten, landse Zaken, waarin aangedrongen wordt op een Europese-Amerikaan- se conferentie over de productie op de markten. 3. Een aantal voorstellen van de Franse minister van Financiën, Maurice Petsche, waarin aangedron. gen wordt op regelmatige verzade- ringen van de ministers van Finan. ciën en de presidenten van de cir culatiebanken ter coördinering van het beleid, oprichting van een Euro- pees monetair fonds voor de stabili. satie van de valuta's, oprichting van een bank Voor gecoördineerde investeringen en het tot stand bren gen van financiële overeenkomsten tussen Europese landen. Tot deze laatste categorie be hoort Fritalux, een plan om de va luta's van Frankrijk. Italië, België, Nederland en Luxemburg onderling inwisselbaar te maken. Voorzitter Ned. Advocaten verdedigt Albert Kuyle De voorzitter van de Nederlandse Advocaten Vereniging, mr. J. J. A. van de Putt uit Eindhoven, zal de verdediging voeren voor de let. terkundige Albert' Kuyle uit Bilt- hoven. (pseudoniem voor L. M. A. Kuitebrouwer). De voortzetting van de zaak zal niet. zoals aanvan kelijk oepaald. op 3 November plaats hebben, doch waarschijnlijk op 28 November of op 8 December. Men zal zich herinneren, dat er tijdens de eerste behandeling van de zaak tegen Kuyle op 29 Septem ber schermutselingen plaats hadden tussen het Utrechtse Bijzondere Hof, waar Kuyle terecht moest staan, en Kuyle's verdediger mr A. J. M. van Dal uit Den Haag. Aangezien het bij slagregen kan voorkomen, dat het zicht zodanig belemmerd wordt, dat men vrywel niets kan zien. raadt de KNAC aan. bij dergelijk weer met stadslichten dan wel met gedimde koplampen te rijden, als voor duisternis is voor geschreven. Raad schonk grote aandacht aan het onderwijs Maandagavond kwam de raad van Hoogland in vergadering bijeen. Wei houder v. d. Hengel was niet aanwezig. Als eerste punt kwam aan de orde de ontwerp regeling jaarwedde van de gemeente-ontvanger. Deze dient ln ver houding tot het inwonertal bezoldigd te worden van f 2200.— tot f 2800.—. De ze werd zonder aanmerkingen aan genomen. Door het bestuur van de Christelijke school aan de Ham was een verzoek In gediend om medewerking te verlenen tot het aanschaffen van een 12-tal nieu we schoolbanken. B. cn W. meenden hierin tegemoet te moeten komen aange zien zulks dringend noodzakelijk Is. Er is. een bedrag mee gemoeid van 920,—. Het voorstel werd aangenomen. Verder een verzoek van het bestuur van dc St. Josephschool betreffende het invoeren van de vakken huishoudkun de en handenarbeid op deze school. Voor eerstgenoemd vak dient voor aan schaffing van materiaal een bedrag van f 224.uitgetrokken te worden terwijl voor handenarbeid met de aankoop van een werkbank enz. een bedrag van f 600 gemoeid was. E.e.a. ingevolge beraming van de Insp. L.O. Ook dit kon de goed keuring van de raadsleden wegdragen. Hierna werd de verordening tot re geling van het verhaal van bijdragen voor aankoop ingevolge de Pensioenwet goedgekeurd en nu kunnen B. en W. dit in orde brengen. Ook voor de inning van legeskosten voor de bevolkingsregisters en de in ning van secretarieleges en andere gel den wensten Ged. Staten een aparte ver ordening en dient door B. cn W. daar voor iemand aangewezen te worden die voor deze zaken verantwoordelijk is. Ook op de heffing ter secretarie op de leges kwam een wijziging. Uitgifte van dupl. trouwboekjes komt van f 0.75 op f 1—terwijl de muziekvergunningen werden gesteld op f 5.— per maand of f 50.— per Jaar. De wijziging ln de verordening van de wegenbelasting kwam aan de orde als mede herziening van de verordening vermakelijksheidsbelasting. Beide pun ten werden zonder bezwaren accoord verklaard. Hierna kwam de voorlopige vaststel ling van de gemeente-begroting 1948 ter tafel. De gewone dienst sloot met f 22.233.96 en de kapitaaldienst vertoon de een batig saldo van f 103.83. In de begroting over de rekening 1949 meen den B. en W. een tweetal wijzigingen te moeten aanbrengen. De kosten van het aanbrengen van straatnaamborden en palen bleek een aanzienlijk bedrag met zich mede te brengen. B. en W. wil deze zaak echter van dc baan hebben en wil de straataanwijzigingen als behandeld in dc vorige raadszitting doen Ingaan per 1 Januari 1950. Er dient hiervoor nog uitgetrokken te worden f 3200.—. De inkomsten hiervoor zijn te vinden in de opbrengst van de gewetensgclden f 2328.— de leges van de bouwvergun ningen f 741.—. terwijl de wegenbelas ting f 400.— meer heeft opgebracht dan was voorzien. Hierna kan dan nog een bedrag van f 527.— van de begroting worden uitgetrokken voor onvoorziene uitgaven. De andere wijziging betreft de inkoop van pensioen van ccn ambtenaar die als volontair heeft gewerkt. Hiermede ls f 96.— gemoeid. Voor de aankoop van 18 uniformen voor de brandweer dient de hiervoor uitgetrokken post met f 72.60 verhoogd te worden terwijl die voor brandkranen en putten 300.— ver hoogd moest worden. Verder werd 200.— subsidie voor het Wit Gele Kruis uitgetrokken en 410.— voor de werk zaamheden aan de Van Zullenlaan Aan de andere kant waren er enige meevallers, o.a. de verkoop van oude stenen die f 200.hebben opgebracht, zodat van de begroting van 1949 on voorzien nog over blijft een bedrag van 2253.—. Aan de rondvraag toegekomen vraagt de heer Flos of er voldoende ladders en haken bij de brandweer aanwezig zijn. cn de heer Flos vraagt verder de aan dacht van B. en W. voor het puin aan dc Holleweg, terwijl de woningbouw- eveneens onder de aandacht van het college wordt gebracht. De heer Smink wil de café's tot 11 uur open hebben doch de voorzitter ls hier persoonlijk tegen terwijl B. en W. zich met dit standpunt kunnen verenigen. Ook het aanbrengen van enkele lichtpunten wordt nog behandeld en de voorzitter- beloofde hier het nodige aan te zullen doen. Tenslotte werd een datum vast gesteld voor behandeling van de begro ting over 1950. Deze bespreking zal wor den gehouden op Dinsdag 8 November 1949.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2