(reen brokken meer maken met vrachtauto's en bussen Naweeën van de oorlog zullen op allen moeten drukken Demobilisatiecenlrum gaat verhuizen naar Amersfoort Wedstrijden en medailles voor beroepschauffeurs Nieuwe industrie gaat uit afval garens maken Sociale rechtvaardigheid mag niet worden geschaad Tieu jaar voor Van Megchelen Dinsdag, 1 November 1949 3 (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT. De voetgangers en wielrijders zijn op de weg het meest bevreesd voor vrachtauto's, vooral voor die grote, zware trailers of trucks die vaak nog een tweede bak op wielen achter »ich aan trekken. „Moordenaars" worden ze wel genoemd, hoewel het nog helemaal niet vast staat, dat met dergelijke zware vracht auto's meer ongelukken worden veroorzaakt dan met de slanke personenwagens. Het is nu eenmaal zo, dat een beroepschauffeur, een man die rijdt voor zijn broodje, in de.regel een zeer groot verantwoorde lijkheidsgevoel heeft en uiterst voorzichtig rijdt. Veel snelheids maniakken vindt men b.v. niet onder deze mensen. En er komt bij, dat zowel de organisaties der chauffeurs als die der patroons er de laatste tijd veel werk van maken het veilig rijden te bevorderen. De grote verkeersbonden (zoals A.N.W.B.) en het Verbond voor Veilig Verkeer doen natuurlijk dapper mee aan de acties, die daartoe op touw worden gezet. Werk van Verbond voor Veilig Verkeer Ontmoeting in Beieren. Een Duitse boer komt zijn lande lijke kleding niet bekend voor? passeert met zijn^ossen een Nederlandse mack. HET GAT IN DE BETALINGSBALANS De heer J. K. Leyen heeft ons daarover iets verteld. De heer Leyen was tot 1948 marine-officier maar hij verliet de dienst om de eerste directeur te worden van het in 1932 opgerichte Verbond voor Veilig Verkeer te Utrecht. De heer Leyen woont nog in Den Haag, maar men kan hem dikwijls te Utrecht op het kantoor van het Verbond vinden. Als ge met hem over verkeersveiligheid begint, moet ge zorgen over wat tijd te be schikken. want de heer Leyen raakt er niet gauw over uitgepraat. En het is wel zeker, dat hij U tot besluit meeneemt naar het aan het kantoor verbonden Museum voor Veilig Verkeer. Het is buitenge woon interessant. Als U de Dom in Utrecht gaat bezichtigen, moet U het eens binnen gaan. Het museum ligt zo dicht bij de hoogste toren van Nederland, dat ge de afstand wel kunt springen. De heer Leyen die U eerst een pijp „echte onvervalste Ameri kaanse tabak" zal aanbieden, is te recht trots op wat zijn Verbond tot stand brengt. Het verkeersonder- wijs aan kinderen en volwassenen is bekend, evenals de vele andere vormen van voorlichting. Het aan tal uitgereikte verkeersdiploma's voor de jeugd, dat in 1946 6.000 en in 1948 30.000 bedroeg, zal dit jaar de 50.000 overschrijden. Dit werk gaat allemaal door. Maar het nieuwste is de wedstrijd, die het Verbond organiseert voor beroeps chauffeurs (op vrachtauto's, auto bussen en huurauto's, zoals taxi's). Schadevry ryden Die wedstrijd gaat 15 November beginnen en de tijdsduur is onbe grensd. Het is eigenlijk een lange- baanwedstrijd in schadevrij-rijden of zoals het inschrijvingsformulier het uitdrukt: „veilig en correct rij den". Indien een deelnemer kan aanto nen, dat hij na 1 November 1949 een jaar lang heeft gereden zonder bij een verkeersongeval betrokken te zijn geweest en zonder een ver keersovertreding te hebben begaan, dan krijgt hij een diploma. Zo kan men een diploma voor twee, drie, vijf en tien jaar behalen en tevens de daaraan verbonden draagme- daille verdienen .van brons, zilver of verguld zilver. Of het moeilijk is zo'n diploma te halen? Het diploma voor één jaar is niet zo moeilijk, zegt de heer Leyen. Voor vijf of tien jaar valt met mee. Maar er zijn wel chauf feurs. die 25 jaar geheel schadevrij gereden hebben. Het is voorname lijk een kwestie van karakter en ookvan fatsoen. Met deze wedstrijd voeden de chauffeurs zich zelf op. Zij hebben aan de voor- en achterzijde van hun wa gen een Veilig Verkeer embleem, ten teken dat ze aan de wedstrijd mee doen. Dat zien ze iedere dag en het verplicht hen steeds weer tot voorzichtigheid. Uniforme examens In nauw verband met de wed strijd, vertelt de heer Leyen nog, staan de examens die ten doel heb ben het peil der beroepschauffeurs op te voeren en daardoor het rijden veiliger en tevens doelmatiger te maken. Dergelijke examens waren er vroeger ook wel, maar er was geen eenheid in. Daarom is onlangs de Contact-commissie Chauffeurs Vakbekwaamheid gesticht, kortweg C.C.V. genaamd, waarin behalve het Verbond voor Veilig Verkeer en de verkeersbonden een aantal organisaties van werkgevers en van werknemers in het vervoerbedrijf vertegenwoordigd zijn. Die com missie geeft nu een uniform, lande lijk erkend vakdiploma uit. De chauffeurs worden volgens vastge- De roekeloze jongeman acht het „verstandiger" te trachten tus sen de stilstaande bus en de file van auto's door te glippen. Dat hij daardoor zichzelf, maar vaak ook anderen in ernstig gevaar brengt, heeft hij blijkbaar niet in de gaten. stelde eisen geëxamineerd in auto techniek, verkeersvoorschriften, rij vaardigheid. algemene vervoers- kennis en administratie. Men kan de diploma's A. B en C behalen. B geldt als het algemene vaardig- heidsbewijs. Het diploma C is be stemd voor specialisten in het chauffeurs vak. zoals bestuurders op buitenlandse diensten. Het verband met de wedstrijd in veilig rijden blijkt hieruit, dat de chauffeur, die het diploma A of B wil halen, moet aantonen, dat hij gedurende minstens één jaar als bestuurder van een motorrijtuig geen schade heeft berokkend aan personen of goederen. Voor diplo ma C geldt de eis van twee jaar schadevrij rijden. Dit jaar zijn voor het eerst de examens volgens de nieuwe eisen K. Leyen, directeur Verbond v. Veilig Verkeer te Utrecht. afgenomen. In de provincie Utrecht ziin ze. georganiseerd door de Al gemene Verladers en Eigen Ver voerdersorganisatie (EVO) achter de rug. Van de 60 candidaten zijn er maar 36 geslaagd, wel een be wijs. dat de diploma's niet cadeau gegeven worden. Elders zijn de examens nog aan de gang, o.a. in Rotterdam iedere avond. In totaal worden dit najaar 1100 examens afgenomen. De bedoeling is natuur lijk. dat alle 80.000 beroepschauf feurs. die in Nederland een vracht auto. autobus of huurauto besturen, in de toekomst een of meer C.C.V.- diploma's halen. Er worden ver scheidene cursussen voor gegeven, meest schriftelijke. Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft in samen werking met politionele instanties mondelinge cursussen in het leven geroepen voor het onderdeel ver keersveiligheid van het examen. Deze cursus wordt reeds gegeven bij de KLM op Schiphol en bij het GEBRU te Utrecht. Ook voor wielrijders Wij hebben nog een laatste vraag aan de heer Leyen: U bent nu zo vol van die wedstrijd voor be roepschauffeurs. Maar waarom or ganiseert u niet dergelijke wed strijden voor chauffeurs van per sonenauto's? De heer Leyen legt de vinger op de lippen. Daar mag ik nog niet over spreken, zegt hij- Maar weest u gerust, op dat idee zijn wij zelf natuurlijk ook al gekomen. Er komt inderdaad ook een dergelijke wedstrijd en een dergelijk diploma voor bestuurders van personen auto's. Enwü bereiden zelfs een wedstrijd en een diploma voor wielrijders voor. Italiaanse boerenrel door communisten uitgelokt CATANZARO. ITALIé. Zon- dagavond zijn te Melisse twaalf per sonen ernstig gewond in een tref fen tussen boeren en politie. Vijf honderd boerenknechts en boeren zonder land. geleid door communis tische agitatoren, wierpen handgra naten naar een afdeling politie die zich er tegen verzette dat onont gonnen land door onbevoegden in bezit genomen werd. Twee politie mannen werden gewond. De politie begon te schieten en bracht aan tien demonstranten ernstig letsel toe. Communistische leiders zetten de boeren voortdurend aan tot geweld dadigheden. Catanzaro ligt in de zogena&mde „zool" van de Italiaanse „laars". Maandagmiddag zijn arbeiders in geheel Italië een staking van acht uur begonnen uit protest tegen de gebeurtenissen in het zuiden. Door de staking worden alle industrieën, met uitzondering van de spoorwe gen en enkele openbare diensten, getroffen. Verscheidene stakers en politie agenten werden gewond by een botsing in een auto-fabriek te Bres cia. De stakers bekogelden de po litie met stenen en deze laatste wierp traangasbommen, om de fa briek ontruimd te krygen. Belgische vinding kan Nederland heel wat deviezen besparen (Van een onzer verslaggevers f N Hekendorp Is men druk doende met de installatie van een bedrijf» 1 dat schoon nog bescheiden van omvang, een grote landelijke beteke nis kan gaan krijgen. Als de opzet lukt zal deze fabriek, die de basis kan worden voor een geheel nieuwe industrie, enorme sommen aan deviezen gaan besparen. Men gaat er namelijk uit een afvalproduct van vlas volgens een Belgische vinding garens spinnen, die voor velerlei doeleinden geschikt zijn en thans in aanzienlijke hoeveelheden geïm porteerd worden. In verband met het fabrieksgeheim, waar men gezien het unieke producé, erg voorzichtig mee is, verliepen de voorbereidingen in alle zwijgzaamheid, doch thans is het zover, dat men per 1 November a.s. de machines hoopt te kunnen laten draaien. Ook. de regering gaf op vlotte wij ze alle gewenste medewerking, waar onder ook de deviezen om de nodige machines in België aan te kunnen kopen. De overheid heeft kennelijk wel begrepen, dat hier op de duur belangrijke deviezenbesparingen zijn te verwachten, aangezien men thans voor jute-garens aangewezen is op India. Zelfs zal het bedrijf reeds in het experimentele stadium veel be sparing kunnen bieden, want het is in staat om een productie te halen van ongeveer 250 ton, ofwel 1% on zer totale import. Voorlopig wordt echter nog niet gedacht aan het fraaie, dunne jute- garen, waar men speciaal geschoold personeel voor behoeft. Het nieuwe bedrijf, dat geopend zal worden on der de naam Spinnerij „Het For tuin" N.V., wil zelf de mensen voor de toekomst gaan opleiden tot het vak dat men in ons land eigenlijk niet kent en in die tijd wordt het gehele productieproces gericht op de aanmaak van zware garens, die men goed kan gebruiken bij de kabelin dustrie. een der gewichtige onder delen van de Nederlandse opbouw. Toekomstmuziek WANNEER het eenmaal zover zal zijn, dat men werkelijk „op volle toeren" kan draaien en dus proefondervindelijk is bewezen, dat de productie van jutegarens hier te lande mogelijk is, zal worden over gegaan tot stichting van een werke lijk groot bedrijf, dat dan ook een permanent karakter zal dragen en naar insiders reeds nu hopen tot ongeveer 50% van de huidige im- porthoeveelheid zal kunnen vervaar digen. Voorlopig betrekt het Hekendorps bedrijf haar grondstoffen uit Zeeuws Vlaanderen, Friesland, de Hollandse Eilanden en nog enkele streken waar vlas verbouwd wordt, terwijl boven dien gebruik wordt gemaakt van het afval der olievlasplanten, die door de Heide Maatschappij geteeld worden om de Nederlandse oliepositie te sti muleren. Het ligt voor de hand, dat men, bij slagen der experimenten met de vlasgarens, ook de verbouw van olievlasplanten aanzienlijk zal opvoeren, waardoor men een devie- zenbesparing over twee fronten kan verkrijgen. Haagse deviezenaffaire komt spoedig voor DEN HAAG De secretaris van de voormalige Haagse burge meester, drs W. B., is uit voorlopi ge hechtenis ontslagen. Dit ontslag is het gevolg van een beslissing in Raadkamer van de Arrondisse mentsrechtbank te 's-Gravenhage. Men achtte verder geen termen aanwezig om drs B., die sinds half Mei van dit jaar in voorarrest zit, gevangen te houden. De beslissing is een gevolg van een verzoek van de gedetineerde. Het onderzoek is thans zo ver ge vorderd, dat zeer binnenkort de datum van de terechtzitting, waar in de deviezensmokkel van drs B. en waarschijnlijk ook die van zijn medeplichtigen wordt behandeld, kan worden vastgesteld. HET is op dit ogenblik met onze betalingsbalans helemaal niet in orde. Wy lezen er over, maar doordat het onder werp erg ingewikkeld is, dringt de betekenis ervan moeilijk tot de grote massa van ons volk door. Toch gaat het hier om een vraagstuk, waarbij het levenspeil van ieder van ons nauw is betrokken. Uit de pas gehouden rede van Dr. Holtrop, de President van de Nederlandsche Bank, over dit onderwerp is zulks nog weer duidelijk gebleken. Doel: Op eigen benen als de Marshallhulp afloopt Wanneer de betalingsbalans In Nederland sluit, wil dat zeggen, dat het bedrag aan goederen en diensten, hetwelk Nederland van het buitenland ontvangt, in even wicht is met het bedrar aan goe deren en diensten, hetwelk aan het buitenland wordt releverd. Op dit oercnbllk ontbreekt dit evenwicht. Wij voeren veel meer ln dan uit. Dat kan uiteraard niet zo door gaan De dollars van de Marshall hulp overbruggen thans nog het gat in de betalingsbalans. Maar over enige jaren loopt deze hulp af. En dan moeten wij weer geheel op eigen benen staan. Gelukkig zijn wij met het dem pen van de kloof tussen invoer en uitvoer al enigszins op weg. Vlak na de oorlog (1946) bedroeg het percentage van de invoer, dat was gedekt slechts 37 In September van dit jaar werd een percentage van 78 bereikt. Maar daarmede is het doel nog lang niet bereikt. Wat nu te doen? Verbruik De deskundigen gaan daarbij te recht van de formule uit. dat ver bruik investering niet groter mogen zijn dan het nationale Inko men. Op dit ogenblik is dit wel het geval, want wij voeren meer in dan wij uit ons nationale inkomen Kun nen betalen. Verbruik investe- tering enerzijds en nationaal inko men anderzijds moeten dus weder in evenwicht worden gebracht. Ieder van deze drie factoren vraagt een afzonderlijke bespreking. Door verbruiksbeperking kan het herstel van het evenwicht wor den bevorderd Dikwijls wordt daartoe aanbevolen een prijsstijging, die niet door een stijging van in komens en lonen wordt gevolgd. Blijkens de statistische cijfers is er reeds een dergelijke verbruiksbe- perkine aan de gang. Wanneer men de verbruikte hoeveelheden goede ren van de maanden Januari 1949 tot Augustus 1949 vergelijkt met de hoeveelheden van 1948. dan blijkt er een vermindering van 25 te zijn. Hoe onplezierig dit voor ons allen is. het is een onvermijdel;;' proces. Want het evenwicht in de betalingsbalans zal ook door een beperking van het verbruik moeten worden bereikt. Maar wü moeten daarbij wel op tweeërlei letten. Waar verbruiksbeperking noodza kelijk Is. zal moeten worden ge zorgd, dat niet een bepaalde groep, maar de gehele bevol king daartoe bijdraagt. Anders wordt de sociale rechtvaardigheid geschaad. Dit is een punt, warop in arbei derskringen sterk de nadruk wordt gelegd. En terecht De naweeën van de oorlog, waaronder wü nog ge bukt gaan. zullen door allen, naar draagkracht, moeten worden gedra gen En dan is er nog iets anders. Een onevenredig grote verbruiksbe perking zal de koopkracht zó kun- Bij de ingang van de „Boschkamp" ontvangt iedere soldaat een boekje, dat hij bij zich moet dragen door het demobilisatie-centrum. Op elke afdeling worden aantekeningen ge plaatst, zodat „de stand van zaken" alt\jd controleerbaar blijft. Hoe groot de toeloop in het centrum is toont bovenstaande foto duidelijk. Eigen scholing voor arbeiders HET gaat in Hekendorp om bol- raap, een afvalproduct, namelijk de stengels van vlas, die na de oogst op het land achterblijven en die in de oorlog wel enige waarde bezaten, omdat men ze voor vulmateriaal kon gebruiken in stoelen, enz. Nu echter de originele vullingsmiddelen weder uit Afrika geïmporteerd worden, is bolraap weer aanzienlijk in waarde gedaald en het is daarom een prach tig denkbeeld geweest van de heer Van der Lee, directeur van de Touwfabriek Schoonhoven, om dit afvalproduct van betekenis te maken voor de Nederlandse industrie, die in zoveel opzichten afhankelijk is van importgrondstoffen, waarvoor men onze kostbare deviezen dient aan te spreken. Dank zij een spe ciale vinding van de F. Soeners uit België, die verschillende vlas patenten op haar naam heeft en over heel de wereld vlasmachines levert, bestaat de mogelijkheid bolraap te verspinnen tot waardevolle garens. Natuurlijk is de oprichting van het nieuwe bedrijf, dat onder auspiciën van de Schoonhovense Touwfabriek zal staan, niet in enkele dagen tot stand gekomen. Er moest een be hoorlijk kapitaal gevormd worden, dat, waar men met een experiment te doen heeft, niet gering kan zün. Niettemin was binnen een week een bedrag van 3 ton bijeen, hetgeen stellig wel een bewijs is voor de mo gelijkheden die in het experiment schuilen. door N Mr. dr. A. A. van Rhijn VJ nen doen verminderen, dat de af zet van allerlei goederen tezeer wordt ingekrompen Het gevolg daarvan zou zijn een werkloosheid van grote omvang. Er wordt dan veel minder geproduceerd. Het ge- vole is. dat het nationale inkomen afneemt. Dit nu moet worden voor komen. want wanneer het nationale inkomen afneemt, moeten krach tens onze bovenvermelde formule verbruik -f investering op hun beurt nog meer verder worden be perkt. Zoals men ziet. is het niet zo ge- makkelük de juiste mate van ver bruiksbeperking toe te passen om het evenwicht in onze betalingsba lans op het juiste niveau tot stand te brengen. Investering Behalve beperking van het ver bruik zal ook beperking der inves teringen tot het evenwicht bijdra gen. Er zün investaties o.a. wanneer beleggingen in het bedrijfsleven plaats hebben door het oprichten van nieuwe fabrieken, het aan schaffen van nieuwe machines, e. d. Maar daarnaast verricht de Over heid ook investaties in gebouwen, enz. Het is gewenst deze overhelds- investaties op dit ogenblik zoveel mogelijk terug te dringen. BU investaties in het bedrijfs leven ligt de zaak veel moeilüker. Dergelyke investaties kunnen niet al te veel worden beperkt. Want ons bedrüfsleven moet zo goedkoop mo gelijk werken en met het buiten land kunnen concurreren. Wanneer wij allerlei noodzakelijke investaties achterwege, laten, dan veroudert onze industrie. Het gevolg is. dat wij met onze uitvoer niet meer mede kunnen en dat het gat in de betalingsbalans weer groter wordt Daarmede zün wü nog veel verder van huis. Daar komt nog wat bü. Onze grote bevolkingsvermeerdering maakt het nodig ieder jaar een 35.000 man meer in het bedrüfsleven op te nemen. Deze opname ge schiedt vooral in de industrie. Maar dat kan alleen, wanneer er vol doende wordt uitgebreid en daar voor zijn nieuwe investaties nodig en wel tot een zeer belangrijk be drag. Voor het bestaande surplus der arbeidende bevolking wordt dit bedrag jaarlijks geschat op 600 millioen. Zoals men ziet. is de grens, waartoe de investaties kun nen worden teruggedrongen, be perkt Gaat men verder, dan zullen hoe langer hoe meer Nederlanders werkloos worden. Wat dat betekent. zeide ik reeds boven: wanneer vele Nederlanders werkloos zün. vermin dert het nationale inkomen: ver bruik -f investering moeten dan op hun beurt weer verder worden teruggeschroefd. Men ziet het ook hier: het is ook niet zo gemakkelük de juiste mate van beperking der investeringen toe te passen om het evenwicht in orze betalingsbalans op het Juiste niveau tot stand te brengen. Nationale inkomen Tenslotte de derde factor der for mule n l. het „nationale inkomen". Hoe meer het nationale inkomen wordt opgevoerd, hoe beter dat is. Van dit meerdere zal een deel niet mogen worden verbruikt of geinves- teerd en dus aan de fiscus moeten worden afgedragen. Doet men dat niet, dan zou het gat in het beta lingsbalans bü productievergroting niet worden gedicht, maar even groot blijven. Ik zeide. dat een deel der meer dere productie niet ztil mogen wor den verbruikt of gcinvestcerd Men kan ook te ver gaan en eisen dït het bedrag der gehele productie verhoging aan verbruik en investe ring wordt onttrokken. Maar wat betekent dit? Dat een ondernemer en arbeider, die harder werken, daarvan op geen enkele wüze enig voordeel genieten. Dit lgkt mü psy chologisch onjuist Op deze wijze is geen voldoende medewerking te verkrügcn. Zulks kan alleen, wan neer ondernemer en arbeider een deel van de vruchten van hun In spanning mogen behouden. MUn conclusie is dus. dat de be- 1 andeling der drie factoren ver bruik. investering en nationaal in komen om tot een sluitende beta lingsbalans te komen, een büzon- dere zorg vereist. De kwaal is wel duidelük. Zij is ernstig, maar er zün geneesmiddelen. Het gaat er alleen maar om ze in de juiste dosis toe te passen. Daarvoor zün bekwa me geneesheren nodig. Gelukkig hebben wy die in onze Regering. DEN HAAG Drie weken ge leden heeft de Bijzondere Raad van Cassatie behandeld de zaak tegen P J. van Megchelen te 's-Gravenhage, die tot zes jaar ge vangenisstraf met aftrek was ver oordeeld. omdat hij op instigatie van de vyand de functie van hoofdredacteur van het „Alge meen Nederlandsch Persbureau" heeft aanvaard, deze instelling in pro-Duitse zin heeft geleid, het ontslag van anti-Duitse medewer kers heeft bevorderd, medegewerkt heeft aan de oprichting van de „Raad van Voorlichting" der Ne derlandsche Pers" en van het „Verbond van Nederlandsche Jour nalisten". de discriminatie van het Joodse volksdëél hééft bevorderd en o.a. journalisten heeft opge wekt tot vrywillige arbeid in Duitsland. De procureur-fiscaal, mr baron van Tuyll van Serooskerken, had geconcludeerd tot veroordeling tot een gevangenisstraf voor de tüd van twaalf jaar. Uitspraak doende heeft de Bij zondere Raad gerequireerde ver oordeeld tot 10 jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Schema „te mooi om waar te zijn '\toch verwerkelijkt Honderden jongens zwaaien elke dag af Vliegtuig valt op huis: een kind gedood YEOVIL, ENGELAND. Een nieuw marinegevechtsvliegtuig is Maandag op een blok huizen te Yeovil in Somerset terechtgekomen. De test-piloot, die met het toestel van het vliegveld van de Westland Aviation Company was opgestegen, werd gedood. Behalve de piloot kwam ook een kind. dat zich in het huis bevond om het leven. Er begint steeds meer schot te ko men in de demobilisatie van de mi litairen, die in Nederland terugkeren. Nog niet lang geleden kwamen de schepen uit Indonesië met grote tus senpozen binnen, de laatste weken volgt de ene debarkatie snel op de andere, waarbü de demobilisatie- dienst alles doet om zün eigen re cord te breken. Voor de vrienden en verwanten van de thuisvarenden brengt dit vreugde, doch voor de staf van „De Boskamp" te Huis ter Heide betekent het „zwaar poot-an" spelen. Het is dan ook niet verwonderUjk, dat daar soms tot in de nacht wordt doorgewerkt. Zelfs zal het ijltempo, dat men permanent handhaaft, nog kunnen worden opgevoerd als het demobilisatiecentrum naar Amers foort is overgeplaatst, hetgeen op korte termijn zal geschieden. Ook de Medische Dienst uit Woerden en het thans nog in Ede gevestigd Beroeps keuze-adviescentrum worden binnen kort naar Amersfoort gedirigeerd, waardoor voor alle betrokkenen veel tyd kan worden bespaard. Toen wü, bü de opening van „De Boskamp" kennismaakten met de in theorie opgestelde gang van zaken, dachten wij het schema te mooi om waar te zijn. Maar nu wü dezer da gen weer een bezoek brachten aan Huis ter Heide en zagen hoe men bij een toevloed van enkele honder den militairen per dag de papieren plannen heeft weten te verwezenlij ken. werden wij met respect vervuld. De „jongens van overzee" mogen hier niet klagen als het om afwikkeling van hun laatste dienstzaken gaat. Het klinkt zo simpel; „Alle zaken van een demobilisant kunnen in één dag worden afgewikkeld". Maar er zit al zoveel werk vast aan de eerste, tevens belangrijkste eis: „Niemand ir.3g demobiliseren als zijn medische toestand niet volkomen verantwoord is". Dus wordt iedereen van binnen en buiten bekeken, doorgelicht, be klopt en beluisterd. De doorlichting is ingenieus ingericht. Stuk voor stuk komen de militairen voor de röntgenkoker, waar een assistente uitentreure haar verzoek doed: „Ar men op de rug, borst uitzetten, even diep zuchten." En inmiddels draait het filmtoestel, dat de door middel van de x-stralen verkregen beelden tegelijk met het nummer van de be trokkenen, vereeuwigt. Als de film in het laboratorium is behandelt blijft de specialist geen enkel ge heim verborgen: bij de geringste ver denking volgt een uitgebreid specia listisch onderzoek in een der Utrechtse hospitalen. Terwijl het onderzoek in de rönt- genafdeling voortgaat, is de demobi lisant weer een eind verder in het kamp te vinden. Hij is reeds de me dische herkeuringsraad gepasseerd en ook de Sociale Dienst, waar men allerlei moeilijkheden van geeste- lüke- en maatschappelüke aard tracht op te lossen. Weer burger Het is een wonderlijke gewaarwor ding, na vele maanden, soms zelfs na enkele jaren in militair verband geleefd te hebben, na de eerste roes van begroetingen en hartelijke be zoeken, in een met herfstbladeren bedekte laan in Huis ter Heide te staan en te weten, dat men weer „burger" is. Dat betekent te kun nen gaan en staan waar men wil. Maar het betekent óók: z'n eigen brood te moeten verdienen. Dus luidt het parool: een baan zoeken wérken! „Geen zorg hierover", zegt gewe zen sergeant Dingemans, als wij met hem een gesprek aanknopen. Zijn va der heeft een bloeiende zaak en hij zal het dus wel roeien. Maar niet iedereen kan daar zo zeker van zün Hier begint dan ook pas goed het werk van de Sociale Dienst, die doet wat hü kan en dat is véél Hier ligt ook de taak te wachten der plaatselijke demobilisatie-comi- té's en de practijk leert, dat, waar deze werkelijk actief zün. passende werkkringen gevonden worden voor wie weer terugkeert in de burger maatschappij. Even „demobben" Telkens weer constateert men in het demobilisatiecentrum, dat veel jongemannen nog geen bezoek brachten aan het Gewestelijk kan toor van de Sociale Dienst, Verschei dene van hen keken nog niet eens naar wérk uit. Het komt zelfs ook voor, dat de opgeroepenen zich niet zo vroeg mogelyk aan „De Bos kamp" melden, maar laat in de na middag arriveren. Een der officieren vertelde ons, dat iemand 's avonds om 10 uur was komen binnenvallen met het verzoek „even gedemobd" te mogen worden! SOS-seinen van bij Tobroek verongelukte vliegers CAÏRO. Een geheimzinnig vliegtuig, volgens hier ontvan gen berichten: een Russisch toestel met drie man aan boord zou bij Tobroek in zee gevallen zün en ra diotelegrammen om hulp hebben uitgezonden. De Egyptische regering en Britse militaire autoriteiten verklaarden, dat vliegtuigen en schepen zün uit gezonden om hulp te bieden, doéh men weigerde zich verder over het geval uit te laten. Boedapest geeft Belgrado schuld van grensincident BOEDAPEST. Volgens een Hongaars regeringscommuniqué draagt Zuidslavië de schuld van het geruchtmakend grensincident in Kroatië. Tussen de 30 en 40 Zuid- slavische soldaten trokken t«n zui den van Gvoruspuszta de grens over en sneden Hongaarse Prikkeldraad versperringen door (aldus dit com muniqué). Hongaarse grenswachten hebben het vuur geopend en na veel vuren de Zuidslavische eenheden gedwongen zich terug te trekken. Aan geen van beide züden werden verliezen geleden. De Hongaarse regering had aan het incident geen bekendheid gegeven, omdat zij het louter als „een uit een serie Zuid slavische provocaties" had be schouwd. Pas toen de Zuidslavische afgevaardigde Bebler in de poli tieke commissie der V.N. de „dra matische bekendmaking" had ge daan. had ook Hongarije het zwy- gen gebroken. Manstein tracht kaatsebal te spelen HAMBURG. Erich von Man stein, de vroegere Duitse veldmaar schalk, zeide Maandag voor de Britse oorlogsmisdadenrechtbank, dat volgens zijn mening de door Amerikaanse soldaten in Duitsland genomen represailles even slecht waren geweest als de nazi-repre sailles in Rusland. „Indien een heel dorp in Duits land door de Amerikanen met de grond gelük werd gemaakt nadat slechts één schot was afgevuurd, dan waren onze represailles in de Krim ook gerechtvaardigd", aldus de 61-jarige vroegere bevelhebber van Duitse legers aan het Russische front. Het Duitse dorp dat door de Amerikanen vernietigd zou zün, noemde hij niet met name. „U kunt of wilt niet mijn moei lijkheden beoordelen", zeide hij en voegde hier aan toe dat hij zün volle aandacht nodig had gehad voor mi litaire operaties en dat hij niet op de hoogte was geweest van de de tails der maatregelen die tegen par- tisancn genomen werden.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3