Hij kocht 111 voor de Duitsers en hielp ook wei het verzet Nederlanders, groot en klein, schrijven epos van ons volk Zuid-Nederlands Toneel, pijnlijke kwestie Scapino-ballet viert zijn eerste lustrum r Een moderne garnering Gedekt naar beide kanten, maar toch niet slim genoeg Bankrekening in harde dollars J Ons oordeel: Het boek over Nederland in oorlogstijd De leer van „leer oni leer" 4 Dinsdag 1 November I949 DE OPZIENBARENDE ZAAK-JOANOVICI (IV) Van een bijzondere medewerker) Joanlvlcl was geen gewone voddenraper, ivel verzamelde h|j vodden, „vodjes papier"! Dat begon met een „certificaat" van de burgemeester van La Rochelle die grif verklaarde dat Joano belangeloos de voedselvoor ziening van de stad had verzorgd. Aan de Duitsers toont Joano een Roe meens „vodje papier", waarop geschreven staat dat by van orthodoxe af komst is. Op 12 September 1941 verklaart een kostbaar certificaat van de prefectuur dat hü en z'n broer „ariërs" zijn. In zyn „ariserings dossier" vindt men Duitse aantekeningen waarin hü een waardevol medewerker van de Wehrmacht wordt genoemd. Als hü eind 1943 gearresteerd wordt wegens fraude („wegens sabotage" zegt hijzelf na dc oorlog) maken machtige relaties dat hy' weer spoedig wordt vrügelatcn., nog andere dingen kan dan metalen leveren. In Frankrijk en België is Joano zeldzaam actief. Hij verhan delt er voor eigen rekening, in sa menwerking met een bureau ge naamd „Union économique" leder waren, kousen, kostbare metalen, textiel, deviezen en wat al niet en dit alles volgens zijn zeggen, om het Verzet en de Joden te helpen. Hij helpt inderdaad enkele Joden en Verzetslieden aan valse papieren, draagt brj aan verenigingen voor liefdadigheid, helpt mensen over de demarcatielijn, verbergt geallieerde piloten, helpt hen om naar Londen terug te gaan. Hij doet rare en goe de dingen door elkaar Hü opent een bankrekening bij de Barclays Bank. Op zijn inschrij- vingskaart staat dat hy ..Hd is van een Duitse dienst". Zijn eerste transactie is een storting van 650.000 francs bij de „Reichskredit- kasse". Intussen loopt zijn zaak goed; de omzet in 1941 bedraagt 19 millioen. Maar in de clandestiene handel verdient hü veel meer, want hü verhandeld voornamelijk op de zwarte markt lood en koper. Handel in alles Voorjaar 1942. De Duitse le gers dringen steeds dieper Rusland binnen en „Joano" neemt dienst bij het Duitse inkt opkantoor Otto, een dienst die zich voornamelijk bezig houdt met het „organiseren" van de zwarte handel in metaler. en andere belangrijke brandstoffen. Spoedig is hij de grootste handelaar in deze branche Het „bureau Otto" heeft zijdelings te maken met de Duitse spionnage-dicn^t, want van de winst van het verkochte metaal worden de geheime agenten betaald: hier komen draden samen van de Duitse geheime dienstDc totale omzet van dit bureau I® 30 milliard in 1942. In Octobe- '42 valt od Joanovici de verdenking van een frauduleuse levering van slechte kwaliteit. Hij wordt gearresteerd. Tegen betaling van 5 millioen wordt hij echter op vrüe voeten gesteld. Dit bedrag diende hem tenslotte om het volle dig vertrouwen van het bureau te winnen: na onderzoek van de zaak zonder resultaat stort Joanovici het bedrag bij de Winterhulp: hy' is nu volledig gedekt: de leider van het inkoopbureau, Otto Brandl zelf ont vangt hem persoonly'k: een zeldza me gunst. Maar de Duitser vermoedt niet dat zijn joviale en praatzieke gast „ZAKEN" IN HET GROOT Vreemde vogels hebben tij dens de oorlog door de volière der grote „zaken"-lieden gevlo gen in bonte kleurenpracht. Wie kende hui} oogmerken wie hun juiste bronnen van inkom sten? Aan de ene kant zich dek kend met het kleed der illegali teit. aan de andere kant de be morste veren der collaboratie tonend, wisten deze slimmelin- gen door handig keren en wen den vaak uit de greep van het gerecht te blijven. Uit de vele twijfelgevallen rijst toch telkens weer de zaak- Joanovici op, de handige Roe meen, die ook Rus en Fransman was, naar believen. Deze „koop man" ontsprong de dans niét! Zelden hield een strafzaak de gemoederen in Parijs zo bezig als „l'Affaire Joanovici" schre ven wij onlangs. Thans kan on ze Parijse medewerker zijn op zienbarende artikelenreeks over deze veroordeelde economische collaborateur vervolgen, die, naar men zegt, als voddenraper begon, om in het begin van de oorlog reeds een omzet van 5 milliard per jaar te bereiken. „Ik heb geld verdiend aan de Duitsers, ik zal nog méér geld verdienen aan de Amerikanen", waren zijn woorden. Men leze nevenstaand artikel en de vol gende, om, te vernemen, of deze avonturier er in slaagde zijn plannen te verwezenlijken. Marva's hebben eerste lustrum daverend gevierd DEN HAAG De belangstelling voor de revue, die Maandagavond in de Dierentuin te 's-Gravènhage door leden van het korps Marva werd opgevoerd, en die door de Marva zelf was samengesteld en geheel verzorgd, was ongemeen groot. De zaal was tot de laatste stoel bezet. Niet alleen de reünis ten, oud-leden van de Marva, en de genodigden deden de zaal zo nu en dan daveren van het lachen, doch ook de militaire en burger lijke autoriteiten was het aan te zien, dat zij zich met het Marva- lief-en-leed dat op de planken ten voeten uit getoond werd, kostelijk amuseerden. Taferelen uit het eerste Marva- opleidingskamp te Mill Hill in Engeland, het opleidingskamp Leyduin te Aerdenhout, Nieuwe- diep, Amsterdam en 's-Graven- hage werden in een vlot tempo af gewerkt. De Marva's die in Indo nesië verblyven werden niet ver geten. Radio-verslaggevers waren nl. met de benodigde apparatuur aanwezig om gedeelten uit deze revue op te nemen, opdat het later in het strijdkiachtenprogramma kan worden uitgezonden. De ma rinierskapel, onder leiding van kapitein Gijsbert Nieuwland, ver zorgde het muzikale gedeelte van de revue. Uit en in de gratie Hy geeft toe tijdens de oorlog 25 millioen winst gemaakt te hebben. Maar ongetwijfeld bedraagt zyn ver mogen een veelvoud van dit bedrag. Het is gedeeltelijk gedeponeerd bij Amerikaanse banken in „harde dol lars" In 1943 komen er moeilijk heden de inkoopbureaux bly'ken een gevaar op te leveren voor de Franse economie; zij veroorzaken een dusdanige corruptie onder de Duitse „Verwalter" dat de Franse en Duitse autoriteiten gezamenlyk besluiten ze te sluiten Op slag is Joano uit de gratie: de Duitse politie verzegelt zy'n huis in Clichy met het motief dat hij Jood is. Nu gaat Joano pas goed gebruik maken van z'n relaties: op voor spraak van Otto Brandl krijgt hij toegang bij de chef van de Franse Gestapo Laffont, en deze weet hy al spoedig om te kopen. Tegen be taling van vijf millioen laat Laffont de woning weer ontzegelen. Hij wordt met deze gevreesde Laffont goede vrinden. Hrj brengt hem alles wat hij hebben wil: voor het „spek ken" van zy'n relaties heeft Joano, die weet hoe labiel zün positie is, veel over. Heeft hij voor de Gestapo gewerkt door het verstrekken van inlichtingen? Het is beweerd. Ver scheidene bladen beschuldigen Joa novici ervan. In „Le Parisien Libé- ré" publiceerde de bekende Franse Verzetsheld kolonel Rémy een serie artikelen waarin hü deze beschuldi ging staaft vooral in verband met de moord op de jonge Verzetsstry'der Scaffa. Maar met zekerheid is thans niets meer t^ zeggen. Wel verklaart later Laffont dat Joanovici „hem zeer sympathiek is". Als deze twee mannen elkaar ont moeten, geven ze elkaar de „acco lade". By' de bevrüding; brengt Joano de gehele Gestapo-kliek aan; zü wer den allen ter dood veroordeeld. Maar allen ontkender dat Joanovici hun ooit erige informatie gegeven had. Zy' waren trouwens van mening dat Joano veel te bang voor zy'n leven was om ooit bruikbaar te zy'n als agent. Zü zagen hem slechts als een gul joviaal zakenmannetje met wie het in een ty'd van schaarste goed was kersen te eten „Ik was goed!" Als men Joanovici verwüt op veel te goede voet gestaan te hebben met de Duitsers dan is zijn antwoord: „Ik stak die lui in m'n zak. Ik kon alles van hen gedaan krijgen. Daardoor was ik in staat talrijke diensten te bewüzen aan het Franse Verzet. Ik werkte samen met de Duitsers om inlichtingen van hen los te krygien die de Verzetsbe weging nodig had." Hü doet zich dan voor als een uit gesproken Verzetsman. Het staat inderdaad vast dat hij Engelse piloten hielp ontvluchten. Zelfs hielc hü ze soms bij zich thuis verborgen. Ook waarschuwde hij tegen Duitse overvallen, waarvan hij van te voren op de hoogte was. Maar vooral beroept hü zich op zy'n steun aan de Verzetsorganisatie „Honneur de la Police", waaraan by" bü de bevrüding var. Parijs wapenen verschafte. Hij vertoont papieren die getuigen van zü'n hulp aan de organisaties „Résistance", „Honneur de la Police", „Vengeance", „Eva sion", verder verklaringen van de politieprefect Luizet, en zelfs van de huidige minister van Justitie! Handelaar in v idjes papier! dat was hy", geen voddenraper Overheidssubsidies niet gemotiveerd Merkwaardige houding van stichtingsbestuur In de toneelwereld hebben vre thans de „kwestie-Zuid-Nederlands Toneel", hetgeen om verklaar bare, maar niet zeer gelukkige re denen hetzelfde is als de „kwes- tie.Balledux". Die „kwestie" ligt er eigenlük allang. Nu is ze echter openbaar geworden. Het Zuid-Nederlandse Toneel is een stichting met een stichtingsbe stuur, dat uitdrukkelijke beheers bevoegdheden heeft. Het stich tingsbestuur echter bemoeide zich in de loop der jaren amper met het gezelschap en liet aan de directeur Pierre Balledux de vrije hand. Nu blükt, dat dit weinig gunstig is geweest. Door zakelijke tactloos, heid heeft het Zuid-Nederlands To neel veel van zy'n goodwill verloren bij verschillende schouwburgen, ver enigingen en culturele instellingen. Dit is mede ook het gevolg van het artistieke onvermogen van dit ge zelschap onder Pierre Balledux' lei ding. Dan blykt er nog een finan ciële en administratieve warboel te heersen bü het Zuid-Nederlands To- neel. In een anoniem pamflet, dat van het stichtingsbestuur afkom- stig heet te zijn, wordt een derge. lük wanbeheer categorisch ont kend, maar het voert geen bewüzen aan tegen overtuigend-bezwarende ook door accountancy vastge stelde feiten. Wat een goed-gefundeerde stich ting diende te zijn, werd een toneel groep, die afhankelijk was van een weinig competente leiding. Dit al les behoefde niet gepubliceerd te worden, ware het niet, dat het al gemeen belang hiermee wel dege lijk te maken heeft. Niet, omdat de directeur van het gezelschap in so- EEN VAN DE GROOTSTE bo demrijkdommen van Indonesië vormt de aardolie. De vraag hier naar is in vergelijk met voor de oorlog sterk toegenomen. Door dat de olieraffinaderijen tijdens de Japanse bezetting zwaar ge leden hadden moest men na de oorlog de wederopbouw van de ze bedrijven krachtig ter hand nemen. Een dezer raffinaderijen werkt thans weer op volle capa citeit, n.l. die van de Bataafse Petroleum Maatschappij te Plad- ja op Zuid-Sumatra. Een mach tig schouwspel op het olieveld der BPM te Pladja. .ONDERDRUKKING EN VERZET" „Te oordelen, naar hetgeen thans reeds verschenen ls, wordt deze grote uitgave tot een belangwekkend standaardwerk over de bezcttlngstüd In Nederland" aldus schreven wü na lezing van de eerste vüf afleveringen van „Onderdrukking en Verzet", het epos, dat het Nederlandse volk met zijn bloed in de bladzüden züncr historie heeft opgetekend en dat than9 door de uitge\ers Van Lochum Slaterus cn J. M. Meulenhoff, met mede werking van een kundige redactiecommissie, in woord en beeld wordt vastgelegd. Op het ogenblik, nu meer dan een kwart van de volledige uit gave het licht heeft gezien (voor do eerste afdeling, die zulke belangryke onderwerpen omvat als „Krijgskundige Beschouwingen", „Bestuur en Wetgeving", „Rechtsbedeling" cn „Duitse methoden" is door de uitgevers inmiddels een prachtband ter beschikking gesteld), zien wy ons aan- vankelyk oordeel niet slechts bevestigd, maar kunnen wü nog verder gaan met de vaststelling, dat zich hier een werk In uitvoering bevindt, dat nog lange, lange ty'd en misschien wel voor goed hét boek over een van de bclangrükste perioden uit de vaderlandse geschiedenis zal blüven een werk, dat niet zal mogen ontbreken op de boekenplank van de Neder lander, die bereid Is, in dc trotse uitoefening züner democratische rechten, mede te werken aan de toekomstige politieke wilsvorming ln ons land. Zakelijk en objectief, wars van sentimentaliteit Het streven van uitgevers en redactie, geen aspect van de onder drukking en het verzet gedurende de vijf oorlogsjaren onbelicht te laten, heeft het nodig gemaakt en zal het ook verder nodig maken, een groot aantal medewerkers van ge heel uiteenlopende geaardheid, milieu en ontwikkeling het woord te geven. Naast deskundigen op politiek, staatsrechtelijk en militair gebied, zoals dr. Drees, prof. mr. VerzyT, generaal-majoor Van Hil- ten, moesten en moeten ook de een voudige ex-politieke gevangene, de vrouw, die de hongertocht maakte, de kleine distributie-ambtenaar, die dikwyls zo uiterst belangrijk werk te verrichten had en zovele andere onopvallende figuren het hunne zeg gen over onderwerpen, waarover slechts zij uit ervaring kunnen oor delen. Het is onder deze omstandig heden een aangename verrassing te bemerken, dat ondanks de gedwon gen verscheidenheid een grote homogeniteit in schrüf- en behan- delingswy'ze is bereikt. Tot nu toe zijn alle medewerkers er in ge slaagd een pittige, frisse, populaire verhaaltrant te handhaven, die het lezen van het werk, zelfs daar, Gemiddeld door de gevangene voor de S.S. verdiend loon per dag af voor voeding af voor kleding netto per dag Bij een gemiddelde levensduur van negen maanden brengt hij dus op 270 XRm 5.30 De dode gevangene brengt op aan goud uit gebit, ln beslag genomen kleding, geld enz. en aan hoofdhaar, beenderen of as (voor kunstmest) Af voor verbrandlngskosten van het lijk Totaalopbrengst in negen maanden waar de behandelde stof als „zwaar" moet worden gekenmerkt, veeleer tot een ont- dan tot een in. spanning maakt. Nog meer treft de volstrekte ob jectiviteit en zakelijkheid, die door alle medewerkers met pijnlijke nauwgezetheid in acht is genomen. Misschien kan men dat bü voor beeld ten aanzien van het opstel, waarin mr. Wückerheld Bisdom, raadsman van vele vervolgden in de bange jaren, de Duitse rechters in Nederland van veel blaam zui vert, nog toeschrüven aan de ge trainde juridische geest van de schryver. Maar ongetwijfeld moet in het geval van de ex-politieke ge vangenen, onder wie een vrouw, die in staat zijn geweest, met volkomen voorbijgaan van het eigen lüden, een zakelijke en daarom des te in drukwekkender verslag te schrü- ven over het leven in en de orga nisatie van de verschillende con centratiekampen, waardoor zü wer den gesleept, van een büna boven- mensely'ke prestatie worden ge sproken. Moet men immers niet in de verleiding komen, de persoonlük doorstane ellende, die schuil gaat achter een koelbloedig neergeschre ven opmerking als de hiernavol gende, uit te schreeuwen? De S.S., zo wordt verhaald, had een berekening opgesteld over de waarde van de gemiddelde gevan gene. Deze zag er als volgt uit: Rm 6. 0.60 0.10 Rm 1431.— Rm 200.— 2.— Rm 1629.— Dit afgrüselüke voorbeeld van de nazi-,,waardering" van de mens en het is hoogstens kenmerkend, want alleen staat het werkelijk niet brengt ons nog op een an- dere gedachte. Een zo uitnemend werk, als „Onderdrukking en Ver zet" is, leert ons veel en heldert on telbare zaken uit de jaren 191045, die ons tot nu toe onverklaarbaar schenen, op. Het leert ons bij voor beeld, hoe gevaarlijk het is. in een vertrouwde, gelukzalige sfeer te blijven voortdommclen, wanneer dicht bij de grenzen een agressieve staat zich tot de tanden wapent. Maar het leidt ook tot nieuwe pro blemen. En het zal nodig zijn, zich met het actueelste en waarschijnlijk belangrükste daarvan reeds onmid dellijk bezig te houden. De internationale situatie, zoals deze zich na 1945 helaas ontwik keld heeft, maakt het nodig dit Duitsland, dat zoveel barbarij be dreef en daartegenover in slechts enkele, individuele gevallen iets goeds, iets menselijks stelde, als gelijkgerechtigde partner in de kring der Westerse volken op te nemen zonder dat de „heropvoe ding", waarover in 1945 zoveel ge sproken werd, nog maar een enigs zins behoorlijke kans gekregen heeft, haar werk te doen. En dit nu is het grote probleem: zal het ons mogelijk zy'n Duitsland van dit ogenblik af niet langer te zien als de vijand van gisteren en de ver dachte bij voorbaat, maar als de potentiële vriend van morgen? Le zende en herlezende, wat aan ons volk misdreven werd, wordt het duidelijk, dat dit vraagstuk door de Nederlander niet dan in een moei lijke innerlijke strüd op te lossen is. Wij geloven daarbij, dat dezelfde geest, die de medewerkers aan „Verzet en Onderdrukking" zij vormen in hun verscheidenheid een goede vertegenwoordiging van de Nederlandse openbare mening in staat stelde, objectief en zakelijk te oordelen over zaken, welke toch zo gemakkelijk velerlei hartstochten hadden kunnen ontketenen, in ons volk ook de grootmoedigheid en politieke verbeeldingskracht ver mag te wekken, welke vereist zy'n, om de dringend nodig geworden „nieuwe koers" ten aanzien van Duitsland met overtuiging te kun nen steunen. L. v. H. Dansgroep voor de jeugd, enig in Europa IfORT NA DE BEVRIJDING werd er in Nederland een bal letgroep opgericht, die in het bij zonder zou optreden voor de jeugd, het Scapino-ballet. Het komende voorjaar bestaat het dus vijf jaar. De danseres Hans Snoek en de schilders Nicolaas Wijnberg en Hans van Norden zijn de oprich ters van het gezelschap. Later is ook Abraham van der Viesde re gisseur van de Nederlandse Opera, tot de leiding toegetreden. Van de verdere medewerkers noemen we: voor muziek Wolfgang Wijdeveld en Lex van Delden, Lex Hom en Joop Hardy als décor- en costuum- ontwerpers. Do van Dalsum, Jen nifer Roders en dit seizoen de Haagse danser Jan Rebèl als uit voerenden en nog vele anderen met onuitputtelijk enthousiasme. Zij stellen zich ten doel dans te bren gen, die ook voor kinderen begrijpelijk is. Door het Invoeren van de Scapino- flguur, die uit de Commedia dell' Arte stamt en de gesproken tekst zegt, is het ten tonele gebrachte sprookje of ander gegeven inderdaad veel be grijpelijker voor de jeugdige toeschou wer dan het vaak slechts aesthetisch lij nenspel van ons hedendaagse ballet In dc bijna vijf jaren van zijn bestaan zagen ongeveer 100.000 kinderen de voorstellingen van het Scapino-ballet. Het repertoire bestaat uit een zevental balletten, waarvan „Dc nieuwe kleren van de keizer". „Zwaan kleef aan" en „De Toverfluit' vooral bekend werden. Helaas kan het ballet „Peter en de wolf" op muziek van Prokofflef en chooeografie van Albert Mol voorlopig niet op het programma blijven, daar by Scapino thans alleen planobegeleiding mogelijk is. hetgeen voor Prokoffieff's muziek onvoldoende ls. De groep heeft zeker haar bestaans recht als dansgroep voor de jeugd be wezen Scapino geniet dan ook 'n rijks subsidie van vijfduizend en een subsidie van de gemeente Amsterdam van drie duizend gulden. Dit is zeker niet toe reikend voor de exploitatie, vooral als we dc kosten van vervoer van décors en costumes en alles wat daar nog bij komt, meerekenen. Voor de spelers blijft dan ook een honorarium over dat ten enenmale onvoldoende geacht moet worden. Ter ere van het komende lustrym, ciaal opzicht onverantwoorde!!* trad tegenover zijn acteurs T,?1"- mjn op grond van het overf... bedenkelijke zonder overtuigende argument^, üftpliro too-oliilr nw filf ontoereikende steun van lnzpnkfl.c VPnooe». acteurs tegelijk op straat heeftl trof or* oir trorinnaM fcc- zet en elf gezinnen aldus naart ontoereikende steun van J lozenkas heeft verwezen. De „kwestie-Balledux" raakt hm algemeen belang omdat hlermL niet alleen de zaak van het NedeV landse toneel, maar bovendien r de belastingbetaler gemoeid is uit ry'ks- en gemeentekas ontving hé Zuid-Nederlands Toneel subsW. weliswaar ter gedeeltelijke ten moetkoming in exploitatietekorten" maar tekorten dan, die verband houden met het wanbeheer 0f S thans het ontbreken van goed bë heer. Het Zuid-Nederlandse Toneel ontving deze subsidies omdat dé heer Balledux bü de overheden aanvoerde, dat zün gezelschap exponent was van het katholiek? volkstoneel en dat het dus evenzeer als het „neutrale" Nederlandse volkstoneel aanspraak mocht ma ken op overheidssteun. Merkwaardig is echter, dat ner gens positief blükt, dat het Zuid! Nederlands Toneel een katholiek volkstoneel is. De stichtingsacte spreekt uitsluitend van een to- neelgezelschap, dat voorstellingen van Nederlandse en buitenlandse stukken zal geven, welke stukken niet in strijd zullen zyn met de rooms-katholieke levensbeschou- wing. Deze voorstellingen zullen bij voorkeur gegeven worden daar, waar de geaccrediteerde stedelijke gezelschappen weinig of nooit ko. men en in het by'zonder beneden de grote rivieren, zonder dat daar. mede het geven van voorstellingen in de steden en grotere bevolkings centra en boven de grote rivieren b uitgesloten." Op welke gronden de heer Balledux zijn gezelschap meent te moeten beschouwen als een spe cifiek katholiek volkstoneel is on- duidelük. Het tot dusver gebrachte repertoire leidt allerminst tot een dergelijke conclusie. Bovendien heeft nóch het Zuid-Nederlands To- neel, noch de heer Balledux per soonly'k, ooit een opdracht van het Nederlandse episcopaat ontvangen. En op welke gronden de overheid kon concluderen hier met een ka tholiek volkstoneel te doen te heb- ben en het Zuid-Nederlands Toneel een niet onaanzienlijke subsidie be. sloot te verlenen, bbjft al evenzeer duister. Ook het artistieke peil van het Zuid-Nederlands Toneel geeft er in de verste verte geen aanlei ding toe. Dit artistieke peil kan dan volgens een uitlating van de voorzitter het stichtingsbestuur al heel weinig interesseren (sic!), de overheid, die belastinggelden aanwendt om de Nederlandse cul- tuur te dienen, heeft zich hierop met steun van haar adviseurs toch terdege te bezinnen. Rantsocnbon voor koffie aangewezen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bon met de op druk „BD één rantsoen", welke o.m. wordt uitgereikt aan uit Indonesië repatriërende militairen, is aange wezen als rantsoenbon voor koffie. Deze bon geeft recht op het kopen van 125 gram koffie. Nel van Vliet trouwt HILVERSUM. De bekende schoolslagzwemster Nel van Vliet, houdster van enkele wereldrecords, zal Vrijdag 11 November a.s. des middags half drie in het Gemeente huis te Hilversum in het huwelijk treden met de heer L. Koudijs Jr. Zaterdag 5 November zal het jonge paar recipiëren in hotel het Hof van Holland te Hilversum. Even een groet naar de West DEN HAAG. In het tijdvak van 19 December 1949 tot en met 7 Januari 1950, doch niet op de Zondagen 25 December en 1 Janu ari, kunnen over de rechtstreekse radiotelefoonverbindingen met Aruba, Curasao en Suriname Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken tegen het verlaagd tarief worden ^evoerd. Verlenging van de duur boven 3 minuten en behandeling van zakelijke aangelegenheden is niet toegestaan. WASHINGTON. De V.S. hebben Tsjechoslowakye verzocht, de consul-generaal te New York en een employé van de Tsjechoslowaakse ambassade te Washington terug te roepen. Washington wijst twee Pragers uit Het State Department geeft er de volgende verklaring van: „de regering van de V.S. heeft de Tsjechoslowaakse ambassade te Washington medegedeeld, dat dr. Ervin Munk, consul-generaal van Tsjechoslowakije te New York, en Jan Hervath, huisbewaarder van de Tsjechoslowaakse ambassade te Washington, personae non gratae zijn bij de regering van de V.S. Hun onmiddellijke terugroeping uit de V.S. door de Tsjechoslowaakse regering wordt verzocht." Vanwege het State Department werd geen nader commentaar ge geven doch deze maatregel is een represaille voor de tien dagen ge leden uitgevoerde arrestatie te Praag van Samuel Meryn, een functionaris van de Amerikaanse ambassade aldaar. De Tsjechoslowaakse ambassa deur, dr. Wladimir Dutrata. heeft om een onderhoud verzocht met een functionaris van het State De partment, maar, of het veel zal helpen? Een Londense kunsthandelaar heeft voor een klein riviergezicht van Ruysdael 1470 pond sterling be taald. Leden van het Scapino-ballet in „Jan Klaassen op reis" gaat Scapino het winterseizoen ln met twee nieuwe balletten: „Dc kast van de oude Chinees", scénario cn tekst van Nelly Burgdorffer en muziek van Nico Schuyt, en verder ..De wijze boer" een Hongaars sprookje van Zoltén Forrai die tevens de décors en costumes ont wierp op muziek naar Hongaarse melodieën. Het Scapino-ballet is tot nog toe de enige groep in Europa, dlc zich toelegt op dans en pantomime voor kinderen. Wc wensen het nog vele jaren toe van optreden voor de Nederlandse jeugd en nog talrüke lustra in vruchtbare samen werking van Nederlandse kunstenaars in vele takken van kunst. Tsjang's blokkade wordt door Londen gebroken HONGKONG. De Britse ma- rine zal schepen van de Britse koopvaardy bystaan om de natio nalistische blokkade van de Chinese kust te breken. Reeds hebben Bril- oorlogsschepen onlangs by de monding van de Jangtse drie Britse koopvaarders ontmoet en hen tot de Chinese territoriale wateren bege leid. Het ligt niet in de bedoeling i de „blokkade" met geweld te bre- I ken. De Britse oorlogsschepen zul len alleen de rechten van de Britse koopvaardijschepen buiten de Chi nese territoriale wateren bescher men. De „blokkade" wordt nl. door Engeland en andere mogendheden niet officieel erkend. Brits protest tegen „Tramlijn-Begeerte" Volgens berichten in de Engelse pers heeft Lady Ravensdale op een vergade ring van de „Raad voor openbare ze delijkheid'" te Londen de vraag gesteld, of er ..niets gedaan is kunnen worden om de opvoering van een toneelstuk, genaamd „A Streetcar named Desire (Tramlijn Begeerte)" tegen te houden. „Tramlijn Begeerte" gaat thans Ie Londen met Vivian Leigh, de bekende filmster, in de hoofdrol. Lady Ravendale, die 53 Jaar oud is. trad met haar spreekbeurt op Ln de H. HORNSTRA. plaats van sir Stafford Cripps. noods het ondergedeelte van an dere stof kunt nemen. De achter- naad wordt in de onder- en in de bovenkraag apart dichtgestikt. U kunt die achterkanten ook afron den volgens het stippeltje. Het vestje kan dan op de rug een slui ting krijgen, zo u dit wenst. De voorkanten naait u tot het onder ste pijltje aan elkaar. Bij de kruis jes op het rugpand zetten we een bandje aan, dat met een druk knoopje op het kruisje van het voorpand sluit. De kraag kan geheel open ge dragen worden, zoals bij het mid delste figuurtje: met de punten naar onder gerold en daar gehecht, zoals de bovenste dame draagt, of zoals bij nr. 3 tot aan het tweede pijltje gesloten, wat u met een bro che, knoopje en lusje of een strikje kunt doen. Bij zo'n hagelwit vest staat een piquégarnering aan de mouw, al is het maar een smal randje langs de pols, extra keurig. Grote kragen en vestjes van wit pique zijn dit seizoen zeer gewild en ze passen dan ook uitstekend bij de tot de taille lopende V-hals, die we ook veel zien toegepast. Het restje, waarvan we hier het patroon geven, heeft een aange knipte kraag. De voorpanden wor den van dubbele stof gemaakt, het rugpand van enkele, waarbij u des-

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4