DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Nederland en Indonesië gaan zij aan zij naar nieuwe verten Dramatisch vliegongeluk eist leven van 55 personen Weer 'n Interim regeling voor Suriname ingediend Ronde Tafel Conferentievoor het laatst bijeen in Ridderzaal bezegelt resultaten r Klassenstrijd Besprekingen over vrede met Japan Reële bases geschapen Aanwijzingen van verkeerstoren niet nagekomen Textiel, vlees, kaas en rijst van (le bon k J Lages' adjudant voor de reehter Stak i ngsge volgen in de VS worden duidelijk voelbaar 9e Jaargang, no. 25" W oensdag 2 November 1949 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdarasche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of f 4.15 p kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. - Telefoon «dmlnlstratic 6235. Hoofdredacteur: T]. DE BOOR DER. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG. Onder doodse stilte heeft vanmiddag, even over twee minister-president dr. Willem Drees, als voorzitter, de tweede plenaire vergadering van de Ronde Tafel Conferentie geopend. Aan zijn zijden, en tegenover hem, de vermoeide gedelegeerden, achter hem de grauwe mannen van het secretariaat-generaal, van wie de meesten de laatste 72 uur vrijwel onafgebroken hebben doorgewerkt. Voor hem op tafel het dikke pak witte stukken met de tienduizenden woorden, waarin de NederlandsIndonesische samenwerking voor de toekomst in haarfijne nuances is geformuleerd. En ergens ver weg buiten deze oude zaal, vermoedelijk in diepe slaap, diegenen, die de laatste dagen in een uitzinnig tempo hebben moeten werken om alles nog op tijd gereed te krijgen. Meer dan twee millioen vellen papier zijn er deze laatste dagen uit de stencilmachines gekomen, en men moet maar niet vragen wat de staatsdrukkerij nog heeft moeten verzetten. Maar nu was dan deze ontzaglijke, geconcentreerde krachtsinspanning voorbij en de enorme spanning zakte weg IN 1156 STICHTTE EEN KRUIS- VAARDER op Mount Carmel te Aylesford (Engeland) _de order van de Carmelite broeders. De monniken leefden daar rustig in hun cellen, en mediteerden bij de Aulanthusbomen, totdat Hendrik VIII hen uit hun klooster ver dreef. Thans zijn de monniken weer in hun oude klooster terug gekeerd, wat mogelijk werd ge maakt door de gift van 25.000 van de orders der Carmelite broeders uit alle delen der we reld. Onder belangstelling van de dorpelingen passeren de monni ken de oude brug van Aylesford op weg naar het klooster. Tsjechoslowakije HET grimmige proces der uitroei ing van de Tsjechoslowaakse middenstand is in de laatste dagen scherp belicht door enige officiële mededelingen van de „volksrepu bliek". Na de wereld in kennis te hebben gesteld van haar strijd te gen „desperate spionnen en terro risten", verkondigt de communisti sche regering, dat alle Tsjechoslo- v/aken, die in verband met deze ac tie zijn gearresteerd, tot de midden stand en geen van hen tot de „wer kende klasse" behoren. Aldus zijn, in de Marxistische terminologie, „duidelijk de klasse-belangen van de vijanden der volksdemocratie, die tezamen met de imperialisten in een van haat vervuld front tegen het eigen volk staan", bewezen. Op deze wijze zijn de massa-arrestaties van de laatste weken en de arresta ties, die in de toe komst in het ka der der liquidatie van de midden stand verricht zullen worden verklaard en „gerechtvaardigd". Het is zeer goed mogelijk, dat er com plotten bestaan tegen de regering, die door een revolutionnaire minderheid, steunende op de Russische bajonet ten, op de ruïnes van het vrije Tsje choslowakije is geïnstalleerd. Maar de communisten richten zich niet zozeer tegen de samenzweerders als tegen de bodem, waaruit de krach tigste oppositie tegen het commu nisme ontspringt. Het doel, dat wordt nagejaagd is niet de vervolging van de enkeling, die zich inderdaad met alle middelen verzet, of de sociale rechtvaardigheid, maar het bezit van de totale macht. De nadruk wordt gelegd op de klassetegenstellingen, ten dele omdat dit in de communis tische kraam past, maar veel meer nog, wijl zij de breedste basis bie den voor de vernietiging van alle tegenstanders van het regiem. In bet zoeklicht NEW-YORK. Dc New York Times meldt uit Washington, dat Engeland en de Ver. Staten beslo ten hebben om besprekingen over het vredesverdrag met Japan zo snel als mogelijk is te heropenen. Preliminaire besprekingen zijn reeds te Londen en Washington gehouden. Nadat de besprekingen verder gevorderd zullen zijn, ver wacht rnen, dat aan de andere lan den van de commissie voor het Verre Oosten hun mening zal wor den gevraagd. Indonesië zal vrij zijn; waarom Vietnam niet? NEW YORK. In een toespraak op een bijeenkomst van de afdeling van het Verre Oosten op het con gres van de buitenlandse handel te New York heeft generaal Carlos Romulo, voorzitter van de algemene vergadering der V.N. verklaard: „Het verlangen van Azië naar vrij heid is te sterk om gesmoord te worden. Bijgevolg gaat het niet op, Vietnam onafhankelijkheid te ont zeggen op het ogenblik, dat Indo nesië zich op de drempel van zijn onafhankelijkheid bevindt." Volgens Romulo zijn de voor waarden voor vrede in het Verre Oosten de volgende: 1. Volledige vrijheid voor alle Aziatische volken, 2. verhoging van de levensstan daard van de Aziatische volks massa, 3. een stelsel om het internatio naal recht te doen eerbiedigen en veroveringsoorlogen tegen te gaan. Romulo besloot met een oproep tot de geallieerden, hun houding ten opzichte van Azië te wijzigen. Afnemende nachtvorst Weersverwachting geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond: Over het algemeen tamelijk veel bewolking, maar slechts op enkele plaatsen wat lichte regen. Aanvankelijk weinig wind, later voornamelijk langs de kust ma tige zuidwestelijke wind. Van nacht in het zuiden van het land nog plaatselijk nachtvorst, over dag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. 2 Nov.: Zon op 7.36 onder 17.11; Maan op 16.09 onder 3.43. waarmee Indonesië gebaat kan zijn. Op de kortste termijn zullen hoge commissarissen, met üe rang van ambassadeur door Nederland en de R.I.S. worden uitgewisseld. En aai' hun staven zullen handels- er financiële adviseurs worden ver bonden. Want ook op dit gebie< zijn, nadat de twee landen elkaa hebben gevonden, innige contactei nodig om de zaken goed te later draaien en om te bevorderen, dat behalve de regeringen vooral ook de ganse naties bij deze Unie nauw betrokken blijven. Voor de Nederlandse onderne mers in Indonesië zijn er zeer be vredigende voorwaarden gescha pen om hun activiteit met volle werkkracht te kunnen blijven ont wikkelen. En voor het Nederlandse kapitaal zijn er in Indonesië ze kerheden geschapen waarop een vertrouwen in Indonesië mag wor den gesteld. Van hun kant moeten de Nederlandse ondernemers voor waarden vervullen. De voorwaar den bijvoorbeeld, dat zij zullen doen wat in hun macht ligt, om met hun ondernemingsgeest niet slechts hun onderneming, doch gans Indonesië op een hechte basis r»n hot np-pnhlik Hat dr Drees I te sollen. Niet in dc allereerste op net ogenDJLiK^aat ar. j-rees plgats misschien door verdiensten van materiële aard, doch vooral door te zorgen dat het Indonesi sche volk geschoold wordt voor de enorme taken welke het op econo misch gebied te vervullen heeft. Aan het einde van de plenaire vergadering hebben de voorzitters van de delegaties de mantelresolu tie op plechtige wijze ondertekend. Aldus enkele punten uit de stort vloed van woorden, welke dr. Drees vanmiddag in de Ridderzaal met zijn openingswoord ontketen de. Elders in dit blad hebben wij dc lijnen nauwkeuriger getekend. met koele stem het woord nam om van het succes van deze Ronde Tafel Conferentie te ge tuigen. Mantelresolutie, Char ter van souvereiniteitsover- dracht, Uniestatuut, even zo vele bewijsstukken, van de im mense pogingen van alle dele gaties, om dwars over alle te genstellingen heen iets te be reiken, dat aangepast was aan nieuwe toestanden en toch ge schikt om heel oude banden te bewaren. Op een der laatste dagen van dit jaar, misschien wel tussen Kerst mis en Nieuwjaar, zullen de Indo nesische vertegenwoordigers teza men komen in Amsterdam, om uit handen van de Koningin de souve- reiniteit over Indonesië over te nemen. Met deze daad van voor de we reldgeschiedenis enorme betekenis sluiten Nederland en Indonesië dan de eerste helft van de twintigste eeuw af. Daartoe noopt de eerste bepa ling van het charter. De tweede maakt echter een voorbehoud. Nieuw Guinea blijft n.l. voorlopig nog een jaar onder Nederland. In die tussentijd praat men verder. Doch dit punt zal waarachtig niet het enige zijn waarover Nederland en Indonesië in de volgende maan den de koppen bijeen zullen steken. Er is immers onmiddellijk een Ne derlands-Indonesische Unie aan de orde, en uit het statuut voor deze Unie blijkt, dat in ieder geval twee maal per jaar de ministerconferen tie van de Unie bijeen komt, nog afgezien van het contact der com missies door deze conferentie inge steld. Voor eind Augustus zullen de parlementen van Nederland en Indonesië elkaar ontmoeten, ver moedelijk door middel van comi- té's. In het eerste kwartaal reeds zullen de maritieme deskundigen van beide naties overeenstemming zoeken over de semi-permanente hulp, welke de Koninklijke marine Indonesië zal bieden en hetzelfde geld voor de luchtstrijdkrachten „All the nice girls love a sailor" (Alle lieve meisjes houden van een zeeman) schalde over het water, de sirenes der schepen in de haven loeiden, de vlaggen en wimpels stonden strak in de wind en uit de kelen der duizenden aan de kade klonk gejuich, geroep en gezang. Dat was het welkom dat Ply mouth, de 72 officieren en man schappen van dc Amethystbe reidde, toen dit schip gisteren na een reis van 10.000 mijl sedert dc ontsnapping van de Jangste uit de communistische blokkade, binnen liep. Dat was een gebeurtenis, die het hart van Albion en de gehele zee varende wereld sneller deed klop pen. Er waren een dozijn toespraken voor de mannen, een officieel ban ket, waaraan hun hoogste chef, de eerste lord van de admiraliteit, hen prees en een speciaal voor hen ge slagen onderscheiding. Sommigen, onder wie Jack Leo nard French (Joto) die zich extra hadden onderscheidden, kregen bo vendien nog andere onderscheidin gen. Jack, die telegrafist is, hield gedurende de avontuurlijke reis langs de Jangste de buitenwereld op de hoogte van de belevenissen van de „Amethyst". Gevaarlijke poging tot smokkel verijdeld FRANKFORT. De Amerikaan se douane in Keulen heeft 35 ton Duitse lcgermachinegereedschap- pen in beslag genomen. Men ge looft dat dit materiaal voor de smokkel naar Oost-Europa bestemd was. Het was de grootste en poten tieel gevaarlijkste partij die sedert de oorlog ontdekt is. De partij zat in 251 kisten die in een garage te Keulen verborgen waren. Drie Duitsers en een Oostenrijker zijn in verband met deze affaire gearres teerd. Het betrof dc complete uit rusting voor vervaardiging van het Duitse M.G.-2 machinepistool, de len en uitrusting voor gepantserde voertuigen, enz., alles in de oor spronkelijke Wehrmacht-verpak- king. De totale waarde wordt op 650.000 dollar geschat. (Van onze parlementaire redacteur) Nadat op 22 Juli j.l. de Tweede Kamer de interimregeling voor Suriname met algemene stemmen had aangenomen, bleek zij voor dit landsdeel met te aanvaarden. Dit vond zijn oorzaak in hoofdzaak in de aanneming vah het amende ment-De Kort, waardoor, m afwij king van de tusseiT Nederland en Suriname tot stand gekomen over eenstemming, aan Suriname de financiële gelijkstelling voor het kweekschoolonderwijs bindend werd opgelegd. Verder was ook een amendement-Schermerhorn in zake het huwelijksrecht voor Ma- homedanen aangenomen, in afwij king van de overeenkomst. In de nu wederom ingediende interim-regeling is voor wat het laatste punt betreft teruggekeerd tot de tekst van de tegenwoordige staatsregeling. Zowel het amende ment-Schermerhorn als de in het oorspronkelijk regeringsontwerp opgenomen regeling zijn daarmede van de baan. Voor de kwestie der financiële gelijkstelling van het kweekschool- onderwijs is een oplossing gevon den, waarbij het amendement-De Kort is gehandhaafd, doch niette min aan de bezwaren van Surina me is tegemoet gekomen. In een toevoeging aan het betreffende ar tikel is neergelegd, dat het bij landsverordening in dier voege kan worden gewijzigd, dat de lezing van het oorspronkelijk regerings ontwerp weer is hersteld. In deze oplossing, zegt de memorie van toelichting, is ènerzijds de beslis sing der kamer geëerbiedigd, an derzijds aan Suriname de gele genheid geboden om terug te val len op de door de Regering bij het mondeling overleg aanvaarde re geling. Minstens twee derde van het aantal leden der Staten zal daartoe moeten medewerken. Bovenleiding defect op station Arnhem UTRECHT. Hedenmorgen om even over half zes is op het sta tion Arnhem een draad van de elcctrische bovenleiding gebroken, waardoor het elcctrische net op dit station stroomloos werd. De door clectrische locomotieven getrokken treinen werden zoveel mogelijk door stoomlocomotieven getrokken. Men kon echter niet voorkomen, dat het spoorverkeer tussen Arn hem en Utrecht enige vertraging ondervond. Om even over acht was de toestand weer normaal. Aardbeien en frambozen in November DOETINCHEM. De heer J. B. Rietman te Zelhem (Gekl.) Achter hoek) trof dezer dagen in zijn tuin heerlijke verse aardbeien aan. De plantjes hebben dit jaar tweemaal gebloeid en vrucht gezet. Zondag plukte de heer Rietman ondanks het feit dat het al knapjes gevro ren had er nog een achttal. Een unicum in deze tijd van het jaar. In een andere tuin te Doetinchem kan men frambozen eten. IN DE INTERNATIONALE JOURNALISTEN-CLUB in Hay- market te Londen werd Maan dagavond de Hollandse week" geopend door de chef persdienst van de Nederlandse ambassade, de heer D. F. J. de Man. De be langstellenden zullen kennis kun nen maken met karakteristieke Nederlandse producten, waaron der Edammer kaas, bloemen en bier dat weer best is). Op de openingsavond poseerde mevrouw Ches Gudenian, wier man secre taris van de Internationale Jour nalistenclub is, in Volendams costuum tegen een achtergrond van Nederlandse kranten. WASHINGTON Dinsdagmiddag Is het personeel van het vliegveld van Washington getuige geweest van het meest dramatische, tevens het grootste vliegtuigongeluk In de geschiedenis van het Amerikaanse vlieg- tulgverkcer. Een Douglas DC-4 van de Amerikaanse Eastern Airlines, met 55 personen aan boord is bij de landingsoperatie in botsing gekomen met en gevechtsvliegtuig, bfj welke botsing alle inzittenden van het passagiersvliegtuig, 51 passagiers en een bemanning van 4 personen om het leven zgn gekomen. De inzittende van het P-38 gevechtsvliegtuig de Columbiaan Robert Brldaux, is de enige overlevende. Zijn toestand is echter van dien aard, dat men voor zijn leven vreest. landen, maar in pijlsnelle vaart vloog het kleine vliegtuig op de grote machine toe Op 100 meter hoogte vond de botsing plaats. Symbolische vrije zetel te Cairo voor Joden CAIRO. Koning Faroek van Egypte heeft de hoofdafgevaardig den bij de Raad van de Arabische Liga een lunch aangeboden. Bij zijn welkomstwoord wees hij op een lege zetel aan de tafel zeggend: „dat is de plaats van Palestina hoop dat ge er aan zult denken, dal voor Palestina steeds een plaats on der ons gereserveerd zal blijven Ik hoop, dat er zo spoedig mogelijk overeenkomst bereikt zal worden over de collectieve veiligheid. De vorm van de overeenkomst is van minder belang dan de geest, welke er bij voorzit. Ik hoop dus, dat ge de hogere belangen van de Arabi sche gemeenschap boven andere overwegingen zult stellen." Bruinkoolbriketten worden duurder De prijs, waarvoor bruinkoolbri ketten door de groothandel mogen worden verkocht is verhoogd met 5 per ton. De prijs waarvoor bruinkoolbriketten door de klein handel mogen worden verkocht is dienovereenkomstig verhoogd met 5 per ton of 0.50 per eenheid. P-38 kaatste terug als billardbal Op het tijdstip, dat de verkeers toren van het vliegveld de piloot van dc DC-4 opdracht gaf tot dalen en dit vliegtuig reeds koers zette naar de landingsbaan, naderde met grote snelheid het jachttoestel be stuurd door de directeur-generaal van de Columbiaanse burgerlucht vaart, Robert Bridaux. De mannen van de verkeerstoren deelden hem op zijn verzoek te mo gen landen mede, dat hij moest wachten, en in tussentijd moest blijven cirkelen om de verkeersto ren. Aan deze opdracht voldeed Bridaux, om nog onopgehelderde redenen, niet. Voor hun ogen zagen de mannen in de verkeerstoren zich toen het drama voltrekken. De P-38 nader de steeds meer het verkeersvlieg tuig. Het verkeersstation herhaalde de order aan de P-38 om niet te Ooggetuigen vertellen: „Als een billardbal stootte de P-38 te gen de Douglas. Het kleine vlieg tuig kaatste terug en we hoorden het geluid als van een heldere gongslag. Het kleine vliegtuig stortte daarop neer. Het grote toestel veranderde in een vuur bol, met een dikke staart van rook. Het vloog nog even door, er volgde een explosie en daarop boorde het zich in een kreek van de rivier de Potomac". Ook het vliegtuig van Bridaux kwam eveneens in de rivier neer Reddingsploegen, die onmiddellijk uitrukten, konden van de DC-4 slechts de zwaar verminkte lijken bergen. Sommige waren uit het vliegtuig geslingerd, andere bevon den zich nog in de cabine. De ste wardess vond men in het gangpad, nabij de deur, waarnaar zij haar hand had uitgestrekt. Bridaux was de enige overleven de van de botsing. Men haalde hem op uit de rivier. De mededelingen die hij kon doen waren zeer onsa menhangend. Een kort verhoor in het ziekenhuis zou als enig resul taat hebben opgeleverd, dat de stroom zou zijn uitgevallen Ver moedelijk bedoelde hij hiermede de stroom voor zijn radio-apparaat. Dit zou verklaren, waarom hij aan de aanwijzingen van de luchthaven geen gehoor heeft gegeven. De P-38 die het ongeluk veroor zaakte. was een van de twee toe stellen die de Columbiaanse lucht macht heeft overgenomen van de uit de voorraden van de V.S. Het zou heden naar Columbia zijn ge vlogen. Tot de slachtoffers van de DC-4 behoren het republikeinse lid van het Amerikaanse congres George Bates en de in de V.S. zeer gevier de tekenares. Helen Hopkinson. die veel medewerkte aan het satirieke weekblad de „New Yorker". Alle inzittenden van de DC-4 waren Amerikanen. Drie maanden geleden od 30 Juli vond bij Fort Dix, in de staat New Jersey een soortgelijk ongeluk plaats. Ook toen betrof het 'n vlieg tuig van de Eastern Airlines. Bij die gelegenheid kwamen" 16 perso nen om het leven. De botsing, die gisteren plaats had. is het ernstigste die het Ame rikaanse verkeer met vliegtuigen ooit heeft getroffen. Andere grote vliegtuigongelukken in Amerika waren Port Deposit in Maryland op 30 Mei 1947, 53 doden; Columbia in Zuid-Amerika op 15 Februari 1949, 53 doden en San Juan Puerto Rico op 7 Juni 1949, eveneens 53 doden. Nee toch.Heus Rijkste vrijgezel der aarde hij houdt dat vrijgezellen- schap pas 42 jaar vol Cana dees dr J. Th. Williamson, komt herwaarts gevlogen in eigen machine. Hij is van zijn vak vinder-en-verkoper van record- grote diamanten. Maar een vrouw vindt hij nergens. En dat zijn de ware diamanten Nederland kent geen rust; het springt naar de elfmillloenste toe, want te Raalte is een drie- ling geboren. Moeder en zoons maken het best Kaiser is dood, 32 jaar oud. Hij heeft in twee wereldoor logen eervol gediend, zowel on der Duitsers als onder geallieer den. Hij heeft zelfs kleinzoons in de 5de graad mee afgericht voor frontdienst P.S. Kaiser was 'n postduif. Hij wordt opgezet te Washington. Een atoomontploffing op zeer grote hoogte, bijv. door mid del van hoogte-raket, zou alle leven op aarde kunnen doden, als de daar aanwezige zuurstof- moleculenlaag tot breken wordt gebracht. Allen en alles zouden een „ultraviolette stralendood" sterven. Aldus de kerstbood schap van prof. Kaplan, Los An geles. Wel bedankt! s.J DEN HAAG. Met in gang van Donderdag 3 No vember is de rantsoenering van t e x t i c 1-producten op geheven. Textlelgoederen kunnen met ingang van deze datum zonder bonnen, pun ten of vergunningen worden gekocht. De rantsoenering van vlees, kaas en r y s t eindigt officieel op 6 Novem ber. Met ingang van Don derdag 3 November echter kunnen ook deze artikelen reeds worden verstrekt, zonder dat daarvoor bonnen worden ingeleverd. Hierme de is een einde gekomen aan een tien-jarige periode van levensmiddelendistribu tie, die begon op 14 October 1939 met aanwijzing van dc eerste suikerbon. Van de voedings- en ge notmiddelen blyft alleen koffie nog op de bon en ook de distributie van brand stoffen blijft voorlopig ge handhaafd. Voor verdere bijzonderheden zie men pag. 2 in dit blad Aclit zich natuurlijk) onschuldig AMSTERDAM Koopman in tabak cn SS-Hauptsturmführer, gaf de 40-jarige uit Bremen af- ktmstige Duitser Hans Karl Chris tian Blumenthal op als beroep bij de behandeling van zijn zaak voor het Amsterdamse Bijzonder Ge rechtshof. Blumenthal wordt beschuldigd van oorlogsmisdrijven en misdrij ven tegen de menselijkheid. Zo zou hij een actief aandeel hebben ge had in de eerste Jodenrazzia op 14 Juli 1942 en de moord op de schrijver A M. de Jóng In Mei 1940 kwam Blumenthal naar Nederland en werd in Gro ningen gestationneerd. Op 17 Maart 1941 werd hij naar Amster dam overgeplaatst. Pres.: „Erkent u zich te hebben schuldig gemaakt aan oorlogsmis drijven?" Verd.: „Dat ontken ik." De eerste getuige die dan wordt gehoord is prof. David Cohen, des tijds voorzitter van de Joodse Raad. De president vraagt getuige of hem bekend is, dat Blumenthal een aandeel had in de razzia van Juli 1942. Get.: „Hij had daarin de lei ding." Pres.: „Hebt u vaak direct met hem gesproken?" Get.: „Inderdaad. Zo bijvoor beeld toen we onrustbarende be richten uit Mauthausen ontvingen. Lages was er niet en dus gingen we naar Blumenthal. Nooit zal ik vergeten het geval van de vier mensen, onder wie een rabbie van de Portugese gemeente, voor wie uit Den Haag vrijstelling was ver kregen. Het enige, dat moest ge beuren was hiervan bericht zenden naar Westerbork, waar ze zich bevonden, maar Blumenthal wei gerde het door te zenden." Het Blocmcndaalse openlucht theater, dat door zijn prachtige aanleg nabij het „Kopje" door bui tenlandse deskundigen een van de mooiste openluchttheaters van Europa wordt genoemd, heeft in de negen thans verstreken maan den van 1949, 130.000 bezoekers gehad uit binnen- en buitenland, het aantal aanwezigen bij uitvoe ringen niet meegerekend De vete kijkers buiten de voorstellingen, die dus alleen kwamen, om aanleg cn veriichung te zien, en te wan delen in het uitgestrekte park rond om het theater, hebben er voor ge zorgd, dat de totale inkomsten de kosten dekten O o NEW YORK. De Amerikaanse Spoorwegen hebben Dinsdag 600 dagelijkse diensten voor passagiersvervoer gestaakt, terwijl de auto- Industrie voorspelt, dat tegen hel midden van de maand vele fabrieken zullen sluiten In verband met de staking van meer dan 800.000 mijn werkers en staalarbeiders. Hoewel gisteravond In de staal industrie een keer ten goede ls ge komen door de regeling van de sta king van 80.000 arbeiders van de Bethlehem Steel-maatschappij. zijn er nog geen tekenen die wijzen op een spoedig einde van de staking van 380.000 arbeiders in de steen koolindustrie. Vele duizenden onafhankelijke industrieën beginnen de uitwerking van deze stakingen te voelen, die een terugslag dreigen teweeg te brengen in afhankelijke industrieën die machinerieën, schepen, bruggen, spoorwagons e.d. vervaardigen. Senator Robert Taft heeft een beroep gedaan op president Tru man om een einde te maken aan de mijnwerkersstaking, die de alge mene gezondheidstoestand bedreigt, want velen kunnen geen huisbrand meer krijgen, zo zeide hij. Het bureau voor de statistiek te Washington heeft het totaal aan tal werklozen in de V.S. op 3 576.000 voor de week eindigende 8 Octo ber vastgesteld, vergeleken met 3.351.000 een maand terug en 1.642.000 in October van het vorig jaar. Mr Fock secr.-generaal .Algemene Zaken" c. l. w. van DEN HAAG Mr. Fock, raad-adviseur in algemene dienst bij het departement van Algemene Zaken is met ingang van 1 November benoemd tot secreta ris-generaal van dat departement. „Empire Brent" 9 Novem ber te Amsterdam verwacht De „Empire Brent", waarmee o.a. het personeel van 3-1 -R.I. uit In donesië repatrieert, wordt om streeks 9 November te Amsterdam verwacht.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1