FEEST! Milliardair geworden door van alle wallen te eten DE KETELBINKIEKRANT Matige tweede ronde van biljartkampioensehap Textiel, vlees, kaas eo rijst zijn van de bon Noteert u even Brits ballet naar Amersfoort „Proces over een geschoren heg Poging tot arrestatie leidt tot politie-oorlog 2 Woensdag 2 November I949 Gisteravond werd, wederom in „Metropole", de tweede ronde ge speeld van de finale om het per soonlijk biljartkampioenschap tweede klasse libre, district ,,Eem-" land". Over 't algemeen werd er matig gespeeld en een aantal spe lers was bepaald „uit vorm". Zo bijv. de ,,Metropole"-speler Velt- man, die een slechte partij speelde tegen D. ten Hoeve. Laatstge noemde speelde evenmin sterk, maar juist iets beter om na 38 beurten te winnen. Het gemiddelde van Veltman bedroeg slechts 2.30 en dat zegt wel genoeg. Oud-kam pioen C. Rijn maakte wederom een gunstige uitzondering en won na 29 beurten en een algemeen ge middelde van 5.17 van H. Engel hard. Op het oog ziet het er naar uit, dat Rijn zijn titel voor een jaar zal prolongeren. J. de Vries was de tweede gunstige uitzondering want hij won met eenzelfde gemid delde als Rijn eveneens na 24 beurten dus van De Jong. Japin won tenslotte van Onrust. Hoogste serie van de avond noteerde Hoeve net 42. Na de tweede ronde valt er na tuurlijk nog weinig te zeggen, maar toch ziet het er naar uit. dat Rijn de beste kansen heeft Tenzij een van de andere spelers plotse ling in geweldige vorm komt te steken. Met biljarten kan je nooit weten De gedetailleerde uitslagen lui den: D. de Jong J. de Vries H. Engelhard C. Rijn R. Veltman D. ten Hoeve W Japin W. Onrust Donderdagavond wordt in „Me tropole" de derde ronde gespeeld met de volgende partijen: Japin- Engelhard, Rijn-Veltman, Ten Hoeve-de Jong en Onrust-de Vries. 69 29 9 2.37 150 29 22 5.17 61 29 14 2.10 150 29 16 5.17 91 38 9 2.39 150 38 42 3.94 150 36 14 4.16 108 36 12 3.— Kerkhervorming herdacht In ccn gemeenschappelijke dienst van de Remonstrantse en Evangelisch Lutherse gemeente Is Maandagavond in de Lutherse kerk een herdenkingsdienst gehouden van de Kerkhervorming. Ds Monsees zag ln haar toespraak Luther niet ln de eerste plaats als ge loofsheld. doch als de /man. die de Christenen van zijn dagen speciaal op de onmiddellijke relatie tussen God en de mens wees. Het zijn niet de genade middelen van de Kerk, niet de goede werken, niet de aflaten of boetedoenin gen. die de zondige mens voor God rechtvaardigen moeten; het Is God zelf. die naar Christus ons leert, in zijn on begrijpelijke liefde en erbarming de zondige mens. die deze liefde wil aan nemen. kan binnenvoeren in het Ko ninkrijk Gods. Dr Miedema beschouwde aan de hond van een beroemd schilderstuk Luther als de hoofdpersoon der reformatie en bepaalde zijn aandacht vooral bij hel feit. dat Luthcr de bijbel, tot dusver uitsluitend voor geestelijken en geleer den toegankelijk door zijn vertaling ln de volkstaal heeft gegeven aan het gehele, gewone, volk. Het hebt uw naaste liet' als uzelf", dat als een der grondtonen van de bijbel klinkt, en dat de liefde tot God in tonen van dc bijbel klinkt, en dat de liefde tot God ln zicht sluit, zag spr als het kern punt van de boodschap, welke Luther, door zijn bijbelvertaling, ook nog aan de mensheid van deze tijd brengt. Mevrouw Brester luistetde de dienst met enige toepasselijke liederen op Zij werd daarbij op voortreffelijke wijze begeleid door de organist de heer Van Surksum. Jaarvergadering van de A.R. Kiesvereniging Gisteravond hield de A.R. Kies vereniging „Nederland en Oranje" haar jaarvergadering in het ge bouw der Vrijz. Herv. aan de Zuid. singel. Het ledental bleef, blijkens het jaarverslag van de secretaris, op peil, terwijl de rekening van dc penningmeester sloot mét een batig salao. Tot bestuursleden werden her kozen de heren G. Wielinga (voor zitter) en W Boomsma In de va- cature-Mr. Westera werd gekozen de heer J. Stuurop. Voor de wintermaanden werd het volgende programma opgesteld: 13 Dec. Prof Zuidema: Waarom nu beginselDolitiek Jan./Febr. de heer J. Slettenhaar over Volkscredietbanken Dr. N H. Ridderbos: Passief kiesrecht; terwijl verder zullen worden aangezocht de heer H. Al- gra en Prof. Scholten. GRAND THEATRE. Snouckaert- laan, Tel. 4632. Van 28 Oct. t.m. 2 Nov. „Vijf op de huwelijksreis". Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 u Ove rige dagen 2.30, 6 45 en 9 u CITY THEATER. Westsingel 7 b. Tel. 6572 Van 28 Oct. t.m. 3 Nov. „Mariandel". Zondags 2, 4.15, 645 en 9 u.: dagelijks 2.30. 6 45 en 9 tt. RREMBRANDT THEATER. Lange- straat 129. Van 28 Oct. t.m. 31 Oct. „Een koninkrijk voor een huis" en van 1 t.m. 3 Nov. „Betovering" Zondags 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Da gelijks 2.30, 6.45 en 9 uur. T.em. 5 NOV. St. Pieters en Block- landtsgasthuis. Tentoonstelling schilderijen. 2 NOV. Amicitia. Indonesië-avond N.R.V. in samenwerking met „Nut" en „Oost en West", 8 uur. 3 NOV. Amicitia. Piano-recital Geza Anda, 8 uur. 3 NOV. Leger des Heils. Installatie reclasseringsafdeling, 8 uur. 3 NOV. K. A. B.-gebouw. Lezing over Russ. toestanden en de acti viteit van het communisme, 8 uur. 3 NOV. Markthal. Youth for Christ. 8 uur. 5 NOV. Markthal. Uitv. CJV.V., Wilhelmina en Juliana, 7.30 uur. 5 NOV. Amicitia. Feestavond No- ack's fabrieken, 7.30 uur. 5 NOV. Gebouw St. Aechten. Re ceptie Wandclsportver. W.N.S.A., 35 uur. 11 NOV. Speeltuingeb. (Marconi straat). Afd. Amersfoort Ned. Ver. voor de Volkszang, 8 uur. Openbare leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur; Uitlening voor kin. deren: Woensdag- en Zaterdagmid dag van 2.304.30 uur; Leeszaal dagelijks van 10—12.30 en 25 uur bovendien Dinsdag, en Vrijdag avond van 710 uur. Leusdon BURGERLIJKE STAND LEUSDEN. Overleden: Aart Lagerweij. 86 j.. wdn. van M. van Ginkel. STOUTENBURG. Geboren: Wilhelmus Gysbertus, z. v. W. G. Tolboom en E. Kaas. Huwelijk. W. v. Houten en M. C. Oostveen. Overleden: Teunis Oosterbroek, 55 i., ongehuwd. KWG congreseerde Verenigingsraad werkt jaar op proef Het congres van de landelijke Kweekscholen Werk-Gemeenschap (K.vV.G.). dat in onze stad werd gehouden, werd Dinsdag voortge zet. De bespreking over de door het Hoofdbestuur voorgestelde reorga nisatie van de KWG nam nogal enige tijd in beslag, zodat de gehele agenda niet kon worden afgehan deld. Teneinde de afstand tussen het Hoofdbestuur en de leden van de K.W.G. te verkleinen, had het H.B. voorgesteld een Verenigingsraad bestaande uit 15 leden (10 kweke lingen en vijf docenten) te benoe men. Deze Verenigingsraad zou o.a. moeten dienen om de leden meer medezeggenschap te geven bij de door het H.B. opgestelde plannen. De meningen der congresgangers over een en ander liepen nogal uit een en de bespreking van de reor ganisatie-voorstellen leidden niet lot het door het Hoofdbestuur voor gestelde resultaat. Men betwijfelde namelijk of deze Raad wel aan zijn verwachtingen zou beantwoorden. Na enige discussie werd tenslotte besloten, dat de Verenigingsraad voorlopig als commissie door het H.B. zal worden ingesteld. Over de werkzaamheid zal deze commissie een rapport opstellen, dat volgend jaar aan de Algemene Vergadering ter beoordeling zal worden voorge legd. Pas daarna zal het K.W.G.- congres een besluit nemen over de wenselijkheid van een Verenigings raad. Het Hoofdbestuur van de Kweekscholen Werk-Gemeenschap werd voor het komende jaar als volgt samengesteld: Kees Sanderse (Den Haag) voorlopig voorzitter; Hans de Gans (Amersfoort) bu reau-secretaris (d.i. assistent-voor- zitter); Henk Russcher (Meppel) secretaris; Jan Wegink (Hengelo) penningmeester; voorzitter redac tieraad „Vorming" Bob Gjaltema (Haarlem) en docent lid de heer J. Ennik (Den Haag). Bij referendum zal binnenkort een nieuwe voorzitter worden ge kozen. aangezien Kees Sanderse, wegens vervulling van de militaire dienstplicht, deze functie niet lan ger kan vervullen. Het Congres besloot voorts twee afgevaardigden te sturen naar het binnenkort te houden congres van de Duitse kwekelingenorganisatie. Ons dagelijks teveel De politie verbaliseerde Dinsdag een autobestuurder, die zijn werk boekje niet behoorlijk had inge vuld. Een andere autobestuurder ging op de bon, omdat hij zich met een vrachtauto hoger dan 3.50 meter door de straten van onze stad be woog. Toen een der bomen van de over weg aan de Nijverheidsstraat Dins dag werd geopend, trokken twee jongetje van resp. 7 en 8 jaar de boom weer naar beneden. De af sluitboom kwam terecht op een au to. De afsluitboom werd licht be schadigd evenals de auto. De jon gens zullen er nog wel meer van horen. Drie personen, die hun vuilnis bakken te vroeg aan de weg had den gezet, kregen een proces-ver baal. Een autobestuurder, die de Lan- gestraat in de verboden richting bereed, kreeg een bekeuring. ACD wint met 13-7 Maandagavond speelde in „Bethel" A.C.D. voor de 2de kl. U.P.D B. tegen „De Variant" uit Soest. Het was een zeer spannende strijd, waar A.C.D. ten slotte toch de punten kon binnenhalen met een 13-7 zege. De volledige uitslag was: A.D.C. „De Variant" 2-0 2-0 2-0 1-1 0-2 1-1 1-1 1-1 2-0 1-1 G. v. d. Scheer-A. L. Massop W. v. Aarst-R. Damen C. Schmidt-H, Kraaij A. Bakker-J. v. Koesveld H. Woertel-H. Terlouw L. W. Hammink-W. Sjollema J. Vetkamp-C. v. Es J. Duijst-D. Radstok H. Duits-J. F. Lenten G. Nieuborg-H. Sjollema Vier zware jongens gevonnist In de nacht van 9 op 10 Juli pleegden vier „zware jongens" uit de Amsterdamse onderwereld een inbraak bij het kleding-atelier en stoffenfabriek N.V. A. J. de L. Een vroegere employé, de 27-ja rige coupeur J. D., had hun daar voor een tip gegeven en hij wees hun ook de weg bij de nachtelijke operatie. De buit bestond uit een vrij groot aantal kledingstukken, coupons en fournituren, welke hun weg vonden op de clandestiene markt in de hoofdstad. De daders zijn achterhaald en gisteren door de Utrechtse Recht bank gevonnisd. De straffen waren: één jaar en zes maanden met af trek voor dc drie ofddaders K. J H., J. D. en M. D. en zes maanden met aftrek voor de groentehande laar M. H. B. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Kind viel van balustrade In het plantsoen bij Monniken dam wandelde Dinsdag een 11-jarig meisje met een kind van 3% jaar. Op een onbewaakt ogenblik was de kleinste op de balustrade van de oude waterpoort geklommen. Het kind viel plotseling van de muur en kwam op het terras terecht. De huisdokter constateerde een lichte hersenschudding. De G.G. en G.D. vervoerde het kind naar de ouder lijke woning. Burgerlijke Stand Geboren: Clemens Maria Henri- cus. z. v. C. P. Rijs en J. A. M. van Oursouw; Hendrikus Arnoldus. z. v. C. W. Neervoort en A. W. van Mierlo; Margaretha Maria. d. v. G. Gouw en P. Brons. Overleden: Carolina Wilhelmina Tersteeg. 75 j., wed. v. D. Kok, Frank Baas. 2 j. Het schaaktournooi te Barc.elona MADRID. De afgebroken par tij tussen mej. Bussers en mevr. Heemskerk uit de laatste ronde is remise géwordén. De eindstand van het tournooi luidt: 1 en 2 Mevr. Simans Chaude (Fr.) en mej. Tranmer (G.B.) 5V. pnt. 3. Mej. Bussers (B.) 4V2 pnt. 4. Mej. Saunders (G.B.) 4 pnt. 5. en 6. Mevr. Heemskerk (N.) en mej. Cisuentes (Sp.) 3% pnt. 7. Mej. Celat (Sp.) 1 pnt. 8. Mevr. Guinart (Sp.) V2 pnt. APSV wint van SOVA Het voetbalelftal van de Amers- foortse politie speelde Dinsdag een wedstrijd tegen de SOVA. De spoorjongens kregen een 111 ne derlaag te incasseren. META ALDI EVEN VEROORDEELD Wegens diefstal en heling van hoeveelheden metaalafval ten na dele van de N V. „H." alhier, ver oordeelde de Utrechtse Rechtbank de 31-jarige fabrieksarbeider G. S. tot twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk en de 42-jarige nik kelaar D. O. uit Hoogland tot zes maanden, waarvan vier voorwaar delijk. 1117, Wanneer de „Vrijheid" ten Zuiden van de evenaar komt, wordt het weer slech ter. Maar de harde wind blijft in de goede hoek en jaagt het schip voort m de rich ting van Tristan da Cunha. Daar in de buurt moet ergens het eiland der Hugenoten liggen, maar het staat op geen enkele kaart. Weken lang blijft Rob hier kruisen en Van der Decken zoekt dag en nacht met de radio de aether af. hopende op signalen, afkomstig van de eilandbewoners. Op zekere dag meldt hij, dat hij een krachtige zender hoort, die niet ver uit de buurt kan zijn. „Alleen begrijp ik van die signalen niets", zegt hij, „want ik kan er niets uit opmaken". Rob besluit op deze I schijnlijk noodseinen uit", meent hij; „tve zender te koersen. „Als het waar is, dat die moeten zorgen er zo spoedig mogelijkte mensen in gevaar verkeren, zenden ze waar- komen". Brand bij De Schelde gauw geblust VLISSINGEN. Dinsdagavond omstreeks 18 uur, na werktijd, is brand uitgebroken in een opslag plaats van gietmodellen der Ko ninklijke Maatschappij „De Schel de" aan het einde van de Paling- straat te Vlissingen. De hoogte van de vlammen was verontrustend, te meer daar de opslagplaats in de na bijheid van de gashouders van het provinciale gasbedrijf is gelegen. Het vuur vond gretig voedsel in het opgeslagen hout. De gemeentelijke brandweer was het vuur spoedig meester en de gealarmeerde be drijfsbrandweer van De Schelde nam de nablussing ter hand. De omvang van de schade is nog niet bekend, maar deze zal vermoedelijk niet zeer groot zijn, omdat het hoofdzakelijk oude gietmodellen be trof. De oorzaak van de brand moet worden gezocht in het overspringen van vonken uit de gieterij. HET Metropolitan Ballet, een jonge Engelse groep van 35 dansers maakt thans een Neder landse tournee, georganiseerd door impresario Ernst Krauss in samen werking met „The British Council" De eerste van een reeks van twin tig voorstellingen werd een week geleden in Haarlem gegeven. Morgen komt het ballet in het Grand Théatre. Het Metropolitan Ballet, dat thans voor het eerst in Nederland optreedt, heeft ondanks zijn kort bestaan van drie jaar, reeds veel f A Theater-kalender J gereisd, niet alleen in Engeland en Schotland, maar o.a. ook in de Scandinavische landen, Zwitser land en België. De algemene lei ding berust bij Cecilia Blatch. De balletmeesteres is de bekende dan seres en choreografe Celia Fran ca. De groep bestaat uit jonge krachten waarvan o.a. Domini Cal- laghan, Michel de Lutry, Eric Hyrst deel uit maken. De in Ame rika bekende Patricia Wilde (van het Ballet Russe de Monte Carlo) is als gast geëngageerd en treedt in Nederland voor het eerst met dit ballet op. Het repertoire bestaat uit klas sieke balletten, „Lac des Cygnes", „Coppélia", „Sylphides", en uit moderne balletten. Van deze laat ste zullen in Nederland vertoond worden: „Ballamento", op muziek van Vivaldi, choreografie van An- Jonge kaas zal duurder worden, maar varkensvlees wordt goedkoper DEN HAAG. Met ingang van Donderdag 3 November Is de rant soenering van textielproducten opgeheven. Textlelgoederen kunnen met ingang van deze datum zonder bonnen, punten of vergunningen worden gekocht. De rantsoenering van vlees, kaas en rijst, wordt eveneens be ëindigd. Met ingang van 8 November kunnen deze artikelen reeds zon der bonneiv worden verstrekt, hoewel de officiële datum van het eii^de der rantsoenering op 6 November is gesteld. Slechts de distributie van koffie biyft voorlopig gehandhaafd, evenals die van brandstoffen. mate verkrygbaar zullen zijn. Maar de verwachting is gewettigd, dat geleidelijk aan door een verhoogde productie in het binnenland en een verruiming van de invoer, het aan bod in deze goederen zal toenemen. Men vestige er de aandacht op, dat de bestaande prysvoorschriften on verminderd van kracht blijven. Wat de voedingsmiddelen aan gaat: de aanzienlijke toegenomen voortbrenging van varkensvlees en de vooruitzichten voor verdere ver hoging yan de productie hebben de afschaffing van de vleesrantsoene ring mogelijk gemaakt. De kaasproductie heeft zich even eens zeer gunstig ontwikkeld. Hoe wel de regering het noodzakelijk acht, dat een grote hoeveelheid van dit artikel wordt geëxporteerd en uit dien hoofde een rantsoenering van het binnenlands kaasverbruik gerechtvaardigd zou zijn, achte de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening het ongewenst, voor de distributie van één artikel een omvangrijk distributieapparaat in stand te houden, waarmee vele millioenen zouden zijn gemoeid. Een zekere verhoging van de pry's van jonge kaas, mede als gevolg van de subsidie, zal tot gevolg hebben dat het binnenlands verbruik beperkt blijft, zodat zoveel mogelijk kaas voor de uitvoer beschikbaar komt. Een stelsel van heffginen zorgt er voor, dat de hogere pry's geen bui tensporige winsten voor producent en handelaar tengevolge kan heb- Alleen koffie nog gerantsoeneerd Wat textlelgoederen betreft: zij kunnen thans vry worden verkocht, omdat de textlelpositie over het ge heel genomen voldoende ruimte laat om in de normale behoefte van de bevolking'te voorzien. Van enige artikelen, waarvan het aanbod tot dusver nog niet geheel toereikend is geweest, mag. niet worden ver wacht, dat deze aanstonds in ruime drée Howard, een bekende per soonlijkheid uit de Engelse ballet wereld, en „Pleasuredrome". De choreografie van dit laatste ballet is van Rosella Hightower en het is bijzonder aantrekkelijk dat het Ne derlandse publiak, dat Rosella Hightower's grote gaven als danse res heeft kunnen bewonderen, nu ook de gelegenheid zal krijgen haar choreografisch talent te waar deren. De muziek voor dit ballet is van John Lanchbery, de dirigent van het orkest van het Metropoli tan Ballet. „U geeft wel toe, wat u ten laste is gelegd, nietwaar? U hebt an dermans heg weder rechtelijk gesnoeid?", vroeg de politierech ter aan de 60-jarige Utrechter E. K. „Waarachtig niet, mijn heer", klonk .prompt het antwoord uit het beklaagdebankje. „Kent u dit werk tuig?" vervolgde de rechter onverstoord, bare", antwoordde het waardelijke hechtenis, mannetje. „die heg ƒ20 boete en verbeurd- staat op mijn grond. Ik verklaring van de ben de huurder van snoeischaar. perceel 442 en de heg is „Wat hebt U daarop door mijn vader ge- te zeggen?" Informeer- plant ter vervanging de de politierechter. van een houten hek. Dat was in September 1940...." „Daar hebben wij hier niets mee te maken", vervolgde de politie rechter, „want wij le ven nu in 1949". „Ja. maar ik weet be slist, dat de heg op ons terwijl hij de verdachte grondgebied staat. Daar schaar een kapitale snoei- woont nu mijn dochter. Dat die heeft een winkel. Zij ondervindt overlast van het hoog opge schoten groen". „Dat klopt niet", zei zeg hem maar gedag, de rechter, „wij hebben want zult hem waar- hier een situatieteke- schijnlijk niet meer te- ning van de beide hui- rugzien. Met die schaar zen met omgeving en slotte de schaar, immers heb je een heg daaruit blijkt, dat de maar met de waarschu- heg staat op het per ceel 444. Daar houden wij ons aan". De Officier van Jus titie vond dat ook en hij eiste tegen de ver dachte één week voor- schaar voorhield. De ander knikte be vestigend. „Welnu, bekijk hem dei iaar eens goed en geschoren, die stond in de tuin van perceel K-mingin Wilhelmina- laan 444. en dat mocht niet. want het was an dermans grondgebied. „Nietwaar, Edelacht- „Nu, die week voor waardelijke hechtenis vind ik niet erg; u kunt mij gerust tien jaar voorwaardelijk geven, ik kom hier toch niet meer terug. Die boete vind ik wel wat erg veel, maar het ergste is, dat u mij die snoei- wilt afnemen gewoon ver schrikkelijk: daar knip te mijn grootvader mee. mijn vader en ik.. En nu afnemen? Het is bar!" De politierechter wil de geen Shyloek wezen li"t de man ten wing er geen katte- kwaad meer mee uit te halen. De week voorwaarde lijk bleef, maar de boe te werd op 15 terug gebracht. urton hiTf> „DE TOEKOMST" WAS BIJEEN Maandagavond vergaderde in de Lagere Landbouwschool de afde ling Woudenberg v. d Bond van Jonge Landbouwers „De Toe komst". Door afwezigheid van de voorzitter had de adviseur, de heer Van Laar de leiding. De notulen werden onverandèrd vastgesteld. Er werden drie interessante en goed voorbereide inleidingen ge houden n.l. door B. v. d. Brink over opfokken van kuikens, voe ding en huisvesting van kippen, door H ter Maaten -over de voe dingswaarde van kunstmatig ge droogd gras en door G. v. d. Hee over beschutting van boomgaarden, Deze lezingen gaven aanleiding tot een zeer geanimeerd en vruchtbaar débat. Door de voorzitter werd er op gewezen, dat op sommige be drijven als sierheester de Taxus baccata voorkomt. Met ernst wees ben er op, dat deze zo spoedig mo gelijk van het bedrijf moet ver dwijnen. omdat de rode bessen die aan deze heester groeien, zeer vergiftig zijn. MARKTBERICHT Aangevoerd 15000 grote eieren. Prijs f 18,50 tot f 19-50 Per 100 stuks. Id. 10000 eieren van jonge hennen Prijs f 13,50 tot f 15 per 100 stuks. Handel vlug. Expositie in Willem Arntsz Hoeve „De behandeling en verpleging van geesteszieken voorheen en thans" is het motto, waaronder de Willem Arntsz Stichting te Den Dolder in de gehoorzaal van de Willem Arntsz Hoeve een expositie organiseert voor de belangstellen den in haar werk. De Stichting is van mening, dat in allerlei kringen de onbekend heid met de grote verbetering, die in het bijzonder de sociale behan deling heeft teweeggebracht in het leven van de geesteszieken, nog steeds groot en ontstellend is. Nog te weinig ook zijn velen naar haar mening bekend met de gewijzigde sfeer in de psychiatrische inrich tingen en met de belangrijke taak die in de handen van verplegers en verpleegsters ligt. Het college van regenten hoopt, dat vele autoritei ten, verenigingsbesturen en parti culieren uit de wiide omgeving de tentoonstelling zullen bezoeken. De opening geschiedt op 15 November. (Van een bijzondere medewerker) De moeilijkheid tijdens de behandeling van de affaire-Joanovici was niet zozeer de vraag of hij voor de Franse patriotten gewerkt heeft, dan wel: wat hy daarnaast tijdens de bezetting heeft uitgevoerd. Joanovici werd niet alleen beschermd door zijn doodsvijanden de Duitsers die hem bovendien in staat stelden een rijk man te worden; hy wist deze vijanden blijkbaar bovendien nog te gebruiken om het Verzet te helpen. Joanovici's verhaal is de triomf van het dubbele spel, zeker, maar het nare voor hem Is geweest dat hij, van alle wallen etende, milliardair kon wor den, terwijl zo velen hun leven lieten. Blijkens de opgelegde straf heeft men hem ditgespaardblijvencn—rykworden het meest kwalijk geno* men, en wie zal de juistheid van deze conclusie betwisten? In Maart 1947 besluit de Franse justitie tot arrestatie van Joano vici die dan woont rue de Prony Aan de divisie-commissaris Ar- mand Fournet van de „Police Ju- diciaire" wordt opgedragen met de beruchte avonturier ergens een af spraak te maken. Commissaris Fournet had tijdens de laatste tijd van de bezetting veel contact gehad met Joano. Hij had de wapenen in ontvangst genomen die Joano „ge organiseerd" had voor de groep „Honneur de la Police", in Augus tus 1944, waardoor deze Verzets groep een „coup de théètre" op de bezetting van de Parijse prefectuur uitvoerde, terwijl de Duitsers nog in de stad rondliepen. Hij stond dus in vriendschappelijke relatie tot Joano toen hij de opdracht kreeg hem te arresteren. Fournet belt Joanovici op en geeft hem de raad zich bij de poli tie te melden; ten slotte komen de twee vrienden overeen elkaar te ontmoeten en wel ergens in de ben. eD nog voor jonge kaas gel dende maximumprijzen worden met ingang- van 6 November 1949 inge trokken. rj-innflApi 11-^onin a »t Ook het rundvlees zal om technische -redenen-niet meer aan maximumprijzen zijn gebon den. Terwille van de verstrekking van subsidie op varkensvlees zal het systeem van centrale varkens slachtingen worden gehandhaafd. Door een verhoging van de subsi die zal de prijs van varkensvlees dalen. Door een verschuiving van de consumptie van rundvlees naai varkensvlees bestaat de mogelijk heid de gezinsuitgaven te beper ken, waarbij tevens de vraag wordt gericht op vlees, dat in onbeperkte hoeveelheid verkrijgbaar zal zijn De verhoogde subsidie maakt een verlaging van de geldende maxi mumprijzen voor varkensvlees en hieruit vervaardigde vleeswaren mogelijk met gemiddeld 50 cent per kg. Dat de distributie voor koffie ge handhaafd blijft vindt zijn oorzaak daarin, dat de aankoop hoofdzake lijk in het dollargebied moet ge schieden. In een regeling voor de distributie van koffie kan op een voudige wijze worden voorzien. Een bonnenlijst zal in het vervolg niet meer worden gepubliceerd. Chaussée de la Muette, in de wyk Passy. Commissaris Fournet verklaart later dat hij Joanovici heeft toege staan even naar huis te gaan om er voor zijn arrestatie nog enige kle ren te halen. Ze rijden in een taxi naar de rue de Prony. Fournet wacht buiten. Joano gaat naar binnen. Hij komt niet terug Fournet wordt in staat van be schuldiging gesteld omdat hij de vlucht van een arrestant heeft mo gelijk gemaakt. Eind 1947 staat hij terecht, en hij doet op zijn beurt sensationele onthullingen. Volgens Fournet viel in principe het geval Joanovici onder de com. petentie v.an de „Sureté Nationale" die huist in de rue Saussaies en opdracht had Joanovici te bewa- ken. Toen Fournet's zaak bëhan. deld werd, beschuldigde hij deze dienst ervan expres de zaak in handen te hebben gegeven van de „Police Judiciaire" om zodoende een rivaliteit uit te spelen die tus sen die twee politiediensten be stond, (bij de Police Judiciaire zaten nog velen die voortgekomen waren uit de Verzetsbeweging). Fournet is volgens zijn zeggen als het ware door de „Sureté Natio nale" voor de keus gesteld tussen zijn sympathie voor Joanovici en zijn plicht als politieman. Losse steken De zaak-Fournet gaf de Parijse pers aanleiding om te spreken van de „oorlog der twee polities", van de rivaliteit tussen de „Quai des Orfèvres" (Police Judiciaire) en de rue des Saussaies (Sureté Na tionale). Is Fournet een naïeveling ge weest of heeft hij Joanovici met opzet de kans gegeven te vluchten? Onder grote belangstelling rolde het proces-Fournet verder; het het horen wat de prefect Ziwes en de Directeur van de Sureté Nationale Boursicot verklaarden. Uit wat zij zeiden bleek dat op 5 Maart de heer Boursicot de minister van binnenlandse .zakijn als. zijn me ning weergaf dat in verband met de stevige-.protectie die Joanovici genoot'vanJ 8é zijde" 'van de politie het hem persoonlijk onmogelijk zou zijn hem te doen arresteren. De minister vroeg Boursicot daar. om zich te verstaan met Ziwes. Een bijeenkomst van hoogge plaatste politie-officieren op de Prefectuur werd uitgeschreven. Fournet, ontboden, bood direct aan een afspraak met Joanovici te maken, rpaar hij ontkende later stellig,, opdracht gekregen te heb ben. hem te arresteren. Een opzien bare verklaring werd tijdens het proce$ afgelegd door een zekere hee? Lefèvre: enige weken na de arrestatie van Fournet zou deze uit de ïnond van de adjunct-direc teur van de gemeentepolitie ge hoord hebben, dat deze de prefec tuur wilde „schoonvegen" en de bij de bevrijding van Parijs in dienst gekomen politieambtenaren wilde wegwerken. Hij zou daarbij verder gezegd hebben, dat hij blij was Fournet er te hebben laten in lopen en dat de anderen wel aan de beurt zouden komen. voor alle Jongens en meisjes en ook voor vader en moeder, want het tjokvolle in twee kleuren gedrukte nieuwe nummer van is verschenen. Prachtig ver zorgd en tjokvol boeiende jeugdverhalen, o.a. een span nende geschiedenis van Kapitein Rob. Alle oude bekenden zijn weer aanwe zig. Bovendien drie volledige verhalen. Zorg dat je een exemplaar van de nieuwe K.K. in je bezit krijgt. Verkrijgbaar bij de bezorgers van dit blad, aan kiosken en in boekwinkels. Prijs van dit uit stekende jeugd blad slechts twintig cent.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2