Drie maal het land uit en nog het emigreren niet moe Toch zonde van m mooie asbak" Economen bezien vraagstuk der betalingsbalans Wilt U - D. v. A.-KALENDER 1950 ft a Slechts 9S ees&t Ets is meer clan „zoom naast schilderkunst" BON VOOR DE D.V.A. KALENDER 1950 4 Woensdag 2 November I949 Armoe in Brazilië, armoe in Frankrijk maar klein te krijgen .nee! O ja. als twaalfjarige jongen werkte ik nog in een Braziliaans waren huis, zei de Rotterdamse zanger Tony Diamant zo terloops aan het slot van het gesprek, dat wy onlangs met licm hadden over zijn engagement bij de Vlaamse Opera in Antwerpen. Myn ouders waren kolonisten. Maar dat is weer zo'n verhaal apart. Het was 'n heel verhaal en apart. Vader Ephraim Diamant heeft 't ons met assistentie van de hele familie kring verteld Een lang verhaal van drie emigraties, twee naar Brazilië en éen naar Frankrijk, pogingen om in een ander land een nieuw beslaan op te bouwen, omdat het hier niet langer ging. E11 driemaal de terugkeer naar het vaderland, na korte of lange tijd, omdat 't daarginds ook niet ging. Tegenslag, verkeerde start, ongunstige conjunctuur? Wie zal 't zeg gen? Vader Ephraim staat er niet lang bij stil. Hij heeft de moed nog niet opgegeven. want van sociale voorzieningen had men daar natuurlijk helemaal niet gehoord. Zo was hij ook 'n cjjdje sergeant by de brandweer; dte was pas uit de grond gestampt en be halve de mannen en hun mooie rode pakjes, was er verder niets aanwezig. Dat bleek bij de eerste flinke brand, die bestreden werd met emmertjes. In Curityba leerde de jonge Dia mant ook z'n vrouw Rika kennen, zij was een jaar eerder met een transport uit Nederland gekomen. Tot 1918 kon Ephraim Diamant 't bolwerken, maar toen bij 'n nieu we crisis vooral de vreemdelingen het moesten ontgelden, ging hij naar Nederland. Magere Jaren Dat werden allesbehalve vette jaren; eerst M. H. steun en vervol gens allerlei baantjes, waar je net je hoofd mee boven water kon hou den. Op 'n avond las hij een couran tenbericht: emigratie naar Frank rijk en Canada. Wat zullen we doen. vrouw? vroeg hij aan Riekje. Frankrijk of Canada? Maar omdat Canada koud leek en hij geen En gels sprak, viel de keus op Frank rijk. In 1922 emigreerde Ephraim Diamant ten tweeden male. met vrouw, dochter, grootouders en broers naar een grote „ferme" bij Soisson in Noord-Frankrijk. Als daggelder verdiende je daar 14 a 16 francs, je vrouw kon er 8 frs. bij werken, verder vrij wonen en 'n stuk grond. Maar 't leven was veel te duur. Toen maar weer elders geprobeerd: Zuid-Frankrijk, Goudom (bij Mar seille), wijnbouw. Maar 't zette al lemaal geen zoden aan de dijk. Het was onmogelijk zich boven het be- gin-minimum uit te werken. In 1926 werd weer een enkele reis Rotterdam gekocht. En weer geen huis en weer in de steun. Ten slotte kwam Ephraim Diamant bij Gemeentewerken. Dat duurde zo'n paar jaar. tot in 1934 de crisis kwam. Wegens „reorganisatie", zo heette dat dan. konden 2000 werk lieden afzwaaien. Diamant hoorde ook tot de gereorganiseerden. En Brazilië lokte weer. Zijn ouders leef den nóg in Curityba; een spring plank had hij dus. Maar hoe het geld voor de overtocht van het gezin, dat inmiddels met 6 Diamantjes was gezegend, bij elkaar te krijgen? Dat werd praten en schrijven en tenslotte 'n onderhoud met burge meester Drooglever Fortuyn Het resultaat was 500 wachtgeld, dat hij nog zou ontvangen. Het Crisis- comité past 250 bij. Pas 55 jaar! Zo belandde Diamant voor de tweede maal in Brazilië; 200 gulden •oor een gezelschap van 8 perso nen is niet véél om mee te begin nen. Maar deze keer scheen 't te lukken. Een rijke Braziliaan be zorgde hem een huisje met een goed stukje grond. Als tegenprestatie hoefde hij alleen toezicht te hou den op het buitenhuis van de man. Het land werd bebouwd met mais. olienoten, aardappelen en alles Rotterdams zanger doet lang verhaal Hij vertelt. Een laat zonnetje maakt nog iets vriendelijks van deze triestige herstige regendag. Het oude huisje aan de Aelbrechtskolk vrolijkt er zichtbaar van op: het staat vlak voor de houten ophaal brug. Hier. uit diezelfde haven gin gen een paar eeuwen geleden de Felgrimvaders. uit Engeland ver dreven, scheep, een nieuwe vrijheid in het Westen tegemoet. Zouden de Diamanten door dit voorbeeld zijn gesticht? Nee. z< zijn pas een jaar of wat Delfshave naar. Honkvast waren ze nooit. Ook in de Maasstad niet. Het aantal stra ten. die ze tijdens hun Rotterdamse retraites hebben bewoond, is zo respectabel, dat we van een opsom ming maar liever afzien. En met die Rotterdamse straten is 't ook niet begonnen. Pionierswerk In 1908 pousseerde de Nederland se regering een emigratie-project voor Brazilië. Er was een crisispe riode ingetreden en het waren niet de slechtsten. die zich hier uitge praat voelden. Een vier vijfhon- honderd families trok naar Brazi lië om landbouwkolonies te stich ten. De voorwaarden leken gunstig: vrije overtocht, de eerste zes maan den ginds ondersteuning van de Braziliaanse regering. 25 ha. land, gereedschap, pootgoed ontving men ook Maar men maakte 'n cardinale fout. het ging om landbouwpio- nierswerk en van de ongeveer 500 emigrerende kostwinners kende meer dan driekwart het verschil niet tussen zeis en sikkel. Het wa ren goeddeels ambachtslieden, die zich aan dit nieuwe bedrijf in 'n \'reemd land maar slecht konden aanpassen. Zo was de vader van Ephraim Diamant van huis uit han delaar in behang en tapijten. En dan staan je handen niet naar het ontginnen van de 20 hectaren zwa re bosgrond, die in het regerings cadeautje van 25 ha begrepen wa ren. Machines om de grond bouw- riiD te maken, bestonden nog niet. Alles moest met bijl en hak gebeuren. Om zich in 't leven te kunnen hou den. werkte men twee dagen aan de spoorlijn de rest van de week kon men aan de opbouw van het bedrijf besteden, maar omdat de mensen arm kwamen, was er geen geld om inheemse werkkrachten te huren voor 't zware ontginnings werk. De weg terug. Successievelijk ging ieder zijn weg terug naar Nederland, of va ker: de stad in. De familie Dia mant trok na 9 maanden van de kolonie Yratti in de staat Parana naar Curityba. een stad op een dag sporen van Santos. Ephraim's vader werd koetsier bij een brouwerij. Ephrgims zelf begon aan het eerste van een onafzienbare reeks baan- jes. Hij werd bakkersknecht. Je moet alles aanpakken zegt hij kwam prachtig boven de grond. Door 't land liep zelfs een mooie sloot, een uitkomst voor 't drenken van de 50 kippen, die Diamant al spoedig bij elkaar had gefokt. Ach, die sloot. Hij leek zo kalm en vrien delijk. Maar in een regentijd ont popte hij zich als een woeste ri vier en aan de smalle bedding van vroeger hield ie zich allerminst. Het land kwam een meter onder water te staan en toen 't water drie weken later zakte, bleek het gewas reddeloos verloren. De familie Diamant verhuisde maar weer eens. Ephraim vestigde zich als schilder, maar toen hij 't hele dorp witgekalkt had, moest hij weer verder. Weer naar 't land, maar ditmaal was de grond slecht, vol stronken van omgekapte bomen, 't Wemelde er ook van meterslange klapperslangen, reuze spinnen, sleepmieren, zandvlooien en de ge vreesde Bichobernen. steekvliegen, die poppen leggen onder de opper huid; na een poosje ontdek je daar een grote rups. 't Eind van het lied was. dat de Diamanten weer naar de £tad trok- ken. Ephraim vond een redelijk be staan lot de nieuwe wet van 1938 hem voor "t alternatief stelde: natu ralisatie of ontslag. Diamant wilde Nederlander blijven en daarom zat er niets anders op dan scheep te gaan naar Holland. In Rotterdam kreeg hij al gauw een betrekking bij dë afdeling Bestratingen van de "G.T.D. en daar is hij nu nog steeds. Maar op het tafeltje naast hem liggen grote stapels brieven en bro chures; het woord landverhuizing kom er vaak in voor en er zijn er ook bij. in het Portugees gesteld met oficiële stempels en zegels.' Dia mant geeft 't nog niet op. Als hij 'n kans krijgt, gaat hij 't voor de vier de maal proberen Ik ben pas 55 jaar, zegt hij, en we zijn nu maar met z'n drieën om de sprong te wa gen. Ik ken de taal en de gebrui ken ginds. Ik weet zeker, dat 'k het nog doen zal." Dit moet het einde zijn van een lang verhaal. Maar we weten zeker, dat het nog lang niet werkelijk óf De nestor onzer Nederlandse et sers, tevens vooraanstaand artist, J. M. Graadt van Roggen, be hoort onder de exposanten op de tentoonstelling van De Grafische (Centr. Museum). Hij is erelid en men heeft voor zijn nog altijd eerbiedwekkende bladen een ex tra plaats gereserveerd. Hierbij een reproductie van zijn dro ge naald" Antibes (Frankrijk). Vereniging voor staathuishoudkunde komt op 19 November te Utrecht bijeen een werkelijk fraaie wandversiering in Uw huiskamer? BESTELT DAN NU NOG DE I95Q." 1 e 15 22-29 5 i2 19 '26 2 S 16 22 20 j 6 13 20 27 5 IC I? 24 51 t 7 14 21 28 7 4 1 1 ifi 25 V j 1 15 22 t 8 2 9 16 23 o 6 15 20 27 v 3 10 17 24 i :K> 7 14 21 '23 :t A 4 11 18 25 - ii Do A'foortkalcnder 1950 bevat zes door onze deskundigen met zorg gekozen foto's. Deze mooie diepzwarte foto's ztjn gereproduceerd tegen een matgrljze tint. De kalender bevat een goed duidelijk calendarium. Uct geheel geeft een rustig artistiek beeld en ls een waardevol bezit, BESTELT U VOORAL TIJDIG! BESTELT NU! Debat gaat over drie prae-adviezen UTRECHT. Op Zaterdag 19 Novem- oer houdt de Vereniging voor de staat huishoudkunde en de statistiek In de Schouwburg te Utrecht haar jaarlijkse algemene vergadering Hierin zullen prae-adviezen besproken worden van prof. dr. J Tinbergen, prof S Posthuma n dr. A. de Graaff. over de vraag' „Welke mogelijkheden en middelen be staan er tot het in evenwicht brengen van dc betalingsbalans van Nederland na afloop van de Marshall-hulp onder gelijktijdig streven naar een overwegend vrijer internationaal handels- en beta lingsverkeer?" Prof. Tinbergen behandelt het vraag stuk in zijn algemeenheid. Hij beveelt een politiek aan var. investeringen en verhoging der arbeidsproductiviteit. Waar de prae-advlseurs over devaluatie spreken blijkt, dat hun rapporten zijn opgesteld voordat tot de recente waarde vermindering van de gulden besloten werd. Prof. Tinbergen meent dat, voor zover eerstgenoemde aanbeveling onvol doende blijkt, een verlaging van winsten en lonen, of «el een devaluatie nodig zal zijn, dan wel een quantitatieve be perking van de invoer. Het belangrijke tekort op de betalingsbalans schrijft hij in hoofdzaak toe aan de ln verhouding tot onze gedaalde productiviteit sterk gestegen vraag aan de veranderde positie t.a.v. Indonesië en aan de ver woestingen ln Duitsland, waardoor een deel van onze productie niet ln het buitenland ls af te zetten Herstel van het evenwicht ln de be talingsbalans bij beëindiging van de buitenlandse hulp vereist in de eerste plaats, dat Nederland evenwicht brengt tussen de totale guldenswaarde van buitenlandse ontvangsten en uitgaven Bovendien .noeten de valuta's, waarin Nederland een overschot heeft, Inwissel baar zijn ln de valuta's waarin het een tekort heeft, o w.z vooral ln dollars. Aangenomen wordt voorlopig, dal Nederland ln staat zai zijn in 1952/53 weer de voor-oorlogse prijsverhouding tot zijn concurrenten te realiseren. Het evenwicht van de Nederlandse betalings balans ls eveneens afhankelijk van een aantal factoren, die geheel of ten dele buiten Nederland's macht liggen, zoals de toestand ln onze afnemerslanden, de toestand ln Indonesië en de mogelijk heden om op de Amerikaanse markt te verkopen. Prof. Posthuma bespreekt de mone taire zijde van het vraagstuk. T.a.v. de vraag, welke mogelijkheden en middelen Nederland heeft om na afloop van de Marshall-hulp zijn betalingsbalans in evenwicht te brengen, onder gelijktijdige opheffing van het contlngenterings- en deviezenregime. merkt hij op: „Zolang niet de valuta's van alle andere bij onze buitenlandse handel betrokken landen onderling vrij inwisselbaar zyn gewor den en zolang wij gebonden zijn aan een systeem van gefixeerde wisselkoer sen, zal zulks alleen partléel t.a.v. een of enkele andere landen mogelijk zijn. Van een devaluatie, zo zegt hij, valt alleen een gunstig resultaat te verwach ten. voor zover de hogere kosten van dc invoer leiden tot een daadwerkelijke vermindering van het verbruik en/of van de Investeringen Dit zal .alleen dan het geval zijn, wanneer de prijsverhogin gen, die van devaluatie het gevolg zijn, niet worden doorberekend ln de lonen en salarissen. Wanneer een devaluatie derhalve niet wordt aangevuld door maatregelen, die een stijging van lonen en salarissen voorkomen zal het gunstig effect op dé betalingsbalans grotendeels .weer verloren gaan. Gevaarlijk instrument Devaluatie ls een gevaarlijk instru ment, in zoverre het een verlichting geeft, die zonder de steun van een ver standige sociale politiek ten dele slechts tijdelijk is en dan vroeg of laat tol nieuwe devaluatie moe', lelden, tenzij men opn'euw tot contingenteringen en deviezcnmaatregelen terugkeert Prof. Posthuma acht het vrijwel onaanneme lijk, dat tegen het einde van de Marshall periode een vry internationaal handels- en betalingsverkeer zal zijn ontstaan In tegenstelling tot België heeft Nederland belangrijke Inkomsten uit beleggingen in het buitenland verloren. Het verlies van het Duitse achterland is voor Nederland veel belangrijker dan voor België. Bo vendien heeft Nederland ntet de be schikking over ultvoergoederen van een aard zoals België. Daardoor is België, wat de sterkte van zijn .valuta betreft, vrijwel met de Verenigde Staten gelijk te stellen. Dr. De Graaff belicht het probleem van de handelspolitieke zijde. Hij schrijft het tekort op de betalingsbalans niet toe aan bepaalde factoren in het handcis- verkeer met het buitenland, maar noemt de stand van de betalingsbalans de weerspiegeling van de gevolgde econo mische politiek De opheffing van het doilartckort acht hij geen monetair pro bleem cn stellig geen vraagstuk, dat men met devaluatie kan overwinnen Het ls voor alle een politiek probleem, een vraagstuk van de constellatie van het betrokken land in zijn geheel. De devaiuatie kan nimmer een middel, hoogstens ln een aantal gevallen de noodzakelijke sluitsteen ztjn Hij is geen voorstander van devaluatie, maar ge looft op grond van de prjjsnlveaux, dat bij de schepping van een voldoend representatieve vrije deviezenmarkt de harde valuta's t.o.v. de gulden niet of nagenoeg niet zullen stijgen, terwijl de zachte valuta's belangrijk zullen dalen. Devaluatie is daarom onvermijdelijk, omdat te eniger tijd de rekening der verstarring zal worden gepresenteerd. Een Illusie Dr. De Graaff acht het herstel van het interne monetaire evenwicht en de verbetering van de interne situatie als geheel niet een kwestie van kunnen, maar van willen. De verwachting, dat het tekort aan harde valuta belangrijk zal Inkrimpen, ls een Illusie. „Nu hebben wij nog de middelen," zo zegt hij, „om schokken op te vangen, nl de Marshall hulp en de bereidheid van particuliere beleggers om in ons land geld te inves teren, maar zo zeker als de Marshall hulp afloopt, zal ook deze bereidheid kleiner worden, naarmate het herstel van een vrij deviezenverkeer uitblijft." Eerste landbouwpensioen wordt uitgereikt Op Dinsdag 8 November zal het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw, in de prov. Utrecht de eerste pensioenen uitkeren. Deze pensioenuitkering zal op officiële wijze geschieden. Zij zal plaats hebben, 's avonds om 8 uur in Café „Astoria", Oran jestraat 8, te Baarn. De bijeen komst is georganiseerd door de provinciale sociale afdeling van de Stichting voor de Landbouw in Utrecht. Enige vooraanstaande personen van de landelijke en pro vinciale organisaties zullen daar spreken. Tentoonstelling van ,.De Grafische" in Centraal Museum te Utrecht Noorse kunstwerken ook aanwezig Flanor (Vosmaer) had géén gelijk, toen hij etsen noemde „flaneren over koper". Het ls heel wat moeilijker cn inspannender werk dan deze uitdruk king zou doen verwachten. Er komt naast talent en verbeelding een massa vakkennis aan te pas. een heel beetje chemisch besef en misschien ook wat alchemie en daarnaast een niet gering stuk athletische vaardigheid, tenminste voor de etser, die zelf en dat is eigenlijk dc goeie toestand ook zijn bladen afdrukt Daar komt nog bij, dat de etser in feite nooit klaar ls, tenminste als hij zelfkritiek heeft en zijn werk ook nog eens anders zien wil. Schmidt Degener had het méér bij 't rechte eind „Teveel beschouwd als een zoom naast het schilderwerk, zijn de etsen een wereld" zei hij met 't oog op het etswerk van Rembrandt maar 't geldt ook voor anderen. Wie dc bevestiging van Schmidt Degc- ner's uitspraak wil zien, richte zijn voet stappen naar de nieuwe tentoonstellings zaal van het Centraal Museum. Daar zijn nu. naast een aantal Noorse grafici, de leden van „De Grafische" met hun werk. 35 in totaal. Niet Alle grafici zijn in deze organisatie verenigd, maar dc tentoonstelling is toch een goede graad meter voor de stand van zaken in onze grafische wereld. He* aantal beoefenaars van deze technieken ls verheugend en de kwaliteit van hun werk doet ln 't algemeen zeker niet voor dat van de voorafgaande generatie onder. De ets neemt onder deze technieken nog wel altijd de leidende plaats ln. Utrechtse exposanten Het aantal Utrechtse exposanten be paalt zich. als ik 't goed heb. tot twee: Hans van Dokkum en Dick van Luyn. beide overwegend etser, makers van kundig cn bezield werk, van wie de laatste ook een knap verteller ls. (illu straties van de verhalen van Poel). Aan het erelid van de vereniging. J. M. Graadt van Roggen, nestor in het vak, ls een groot deel van de ronde- tafelvlakte afgestaan: een elegante geste. Oog en hand van deze bejaarde werker blijken nog steeds bij machte veel moois te maken. D. Hasting, ook een der ouderen, trekt zich terug op een minimaal klein formaat, en past in zijn etsen met raffinement en eindeloos veel geduld het „puncteren" toe: is het ver schil met de foto nog wel zo heel groot? Ook de in 1948 zeventig jaar geworden S. H dc Roos is vertegenwoordigd, even als de knappe exllbris-tekcnaar Pam G. Rueter. De in 1948 overleden Simon Moulijn. een der pioniers, voornaam lithograaf, wordt met piëteit herdacht. Het verbaast niet, dat tal van expo santen het realisme huldigen, zij 't min of meer gestylcerd. Maar niet ieder heeft de kracht van visie, waarover Arend Hendriks beschikt (hij komt in dit opzicht de 17e eeuw dicht nabij!) Niet alleen ook bezitten de epigrammatische stijl van Theo Beerendonck, de fijne landschapssfeer die men in bepaalde platen van Nico v. d. Jagt cn Toon de Jong aantreft, de Japanse verfijning van J. C Windhorst. Alfred Löb (de cellisteI en de kop van dr. Tenhacff die gelijkenis vertoont met Arthur Schnitzler) heeft een krachtige romantische Inslag. Op een andere wijze heeft Thijs Mauve dat ook ln zijn fanta sierijke houtgravures. Joh. Mulders weet in nietig bestek ruimtelijke effecten te bereiken. Joh. Hemkes toont gevoel voor humor. N. Eekman en Jan A Bakker voor het groteske. Een tedere distinctie bij J. A. Deodatus. iets van een fijne 19e ceuwse ironie bij Wilh.a C. J. Cam- bier van Nooten. Prix de Rome J. B Sleper ls winnaar van de Prlx de Rome. Het surrealisme ls (al heeft het zich Aan de afd. Kalender 1950 van „Dagblad voor Amersfoort", Snouckaertlaan 7. •Verzoeke mij te zenden voor 1 Dcc. 1949 ex. van de D. v. A.- kalender 1950 0.95 per stuk. De betaling geschiedt per postgiro no. 510330. aan de D. v. A.-bczorgcr bij aflevering. (Gelieve met blokletters In to vullen) STRAAT: PLAATS: BIJ voorkeur ontvangen wij .Uw bestelling via de bezorger (ster). De bezorger van dit blad zal U de kalender gaarne laten zien ZO'N spektakel had die Kea gemaakt. dat Oma er van een hele week over haar zenuwen was ge_ weest. Het betrof hier ook niet zo maar een gewone burenruzie met veel ge schreeuw en weinig wol. Een complete ravage had Kea in Oma haar woning aangericht en daarom was het ook wel begrijpelijk, dat de oude dame haar recht zocht. Om dat recht te halen was ze uit het Eemland gekomen. Een hele reis voor een vrouw van 68, die slecht ter been Aan de arm van haar dochter verscheen ze voor de rechter en die vond het wel goed, dat de dochter Oma een beetje bleef on dersteunen tijdens het ge tuigenis. Zo'n Kea toch. Kenau had ze beter kun nen heten. Maar misschien was die historische naam nog te eervol voor haar ge- weest. Hoor maar, wat dat brutale vrouwmens ze was niet eens ter zitting verschenen Oma had aangedaan: ,,'t Was op mijn verjaar dag, Edelachtbare. Ik had drukke visite. Mijn ge trouwde kinderen waren er met de kleinkinderen en allemaal hadden ze bloe men meegebracht. Erg veel bloemen krijg ik altijd als ik jarig ben, ja. Kea was de hele dag bij me. Ze had meegezongen van „Lang zal ze leven" en koffie en thee en een advocaatje gebruikt en taartjes gegeten. En, dat moet ik d'r nageven, ze hielp mee met de afwas. Nu moet U nog weten, Edelachtbare, dat Kea en d'r man bij mij onder één dak huizen. Toen mijn echtgenoot was overleden, moest ik ze bij me in ne men. En al zeg ik het zelf, ze hadden aan mij geen slechte hoofdbewoonster. Kea is nogal een beetje slordig en vergeetachtig, ziet U. En als ze nou es vergat om d'r boodschap pen in huis te halen, dan kon ze gerust bij me aan komen om een kopje sui ker of een flesje bleekwa- ter of zo. Op haar kinde ren passen deed ik ook wel eens. OM kort te gaan dan, op mijn verjaardag had ik 's avonds mijn volkje weggebracht naar de bus van half tien. En toen ik terug kwam stond Kea me op te wachten. „Buur vrouw, zegt ze. Buurvrouw ik wou eens eventjes vra gen of ik de laatste huur- kwitantie kon krijgen. Er komt in het 'dorp een huis vrij en daar heb ik wel zin nigheid in". Ik zeg tegen Kea: Kind, zeg ik, die kwi tantie heb ik je toch al lang gegeven? Dan heb je er zeker weer de kinderen mee laten spelen. Maar goed, zeg ik. Je kunt wel een andere krijgen. Kom dan morgenochtend een kopje koffie drinken, dan maken we het eventjes in orde. Ik ben nu zo moe van al die visite. En daar be gint me dat mens, of beter gezegd dat kind, want ze is pas vier cn twintig, daar begint ze me op te spelen en me uit te schelden! Ik gunde haar zeker dat nieu we huisje niet. Nou Edel achtbare, dat gunde ik haar juist wel. Want voor je plezier neem je toch tegen woordig geen mensen bij je in. Maar het hielp niet, of ik dat al beweerde. Ze was woest en ze werd nóg woester. Ze pakte me beet en ze kneep me in mijn arm, dat ik er een week later nog de blauwe plek ken van had. Die heb ik aan onze burgemeester la ter zien, als stille getuigen, want er was niemand by, toen ze me zo afblafte. De volgende morgen was ik trouwens ook alleen met haar Toen drong ze mijn kamer binnen en omdat ik die kwitantie nog niet klaar had, begon ze als een razende furie mijn boeltje te verruïneren. Eerst smeet ze een prachtige asbak ka pot, terwijl ze wist, dat ik daar zo bijzonder erg op gesteld was. Toen sloeg ze een pul van de schoor steenmantel en daarna smeet ze de ene vaas bloe men na de andere op de grond. Allemaal diggels, meneer. En ik kon d'r niets legen doen. Ik was als ver lamd van de schrik. In haar dolle woede vloog Kea naar m'n keuken en daar trok ze een spiegel van de wand. Mijn mooie clectrische soeppan hamer, de ze kapot op het aan recht. Ja, zo was het. Wie mijn kamer binnen kwam, zou niet gezegd hebben, dat ik daar een dag te voren zo in-gelukkig met alle kinderen mijn verjaardag had gevierd". Oma zegt het met beven de stem. Ze is er nu nog van onder de indruk. Maar ze is ook zichtbaar voldaan, dat dit verhaal nu einde lijk tot deze hoge instan ties is doorgedrongen. Doch haatdragend is Oma niet. Dat blijkt, als de Oicier bij verstek vijftig gulden boete tegen Kea heeft ge- eist en de rechter wil we ten, of Kea de aangebrach. te schade aan Oma heeft vergoed. „Nee, Edelachtbare, ze zou het wel doen". „Hoeveel beliep die schade?" MINSTENS vijftig gul den. Maar ze zou het toch niet kunnen betalen, zeker niet als ze ook nog zo'n hoge boete krijgt. Ik wil van die schadevergoe ding wel afzien, Edelacht bare. Want Kea heeft haar straf al gehad. Haar man is gewond bij een ontplof fing met benzine. De stak ker ligt al twee maanden in het ziekenhuis. Geeft U haar maar geen bekeuring meer, Edelachtbare". Maar de rechter vindt, dat het recht zijn loop moet hebben en veroor deelt Kea tot 25 gulden boete. „U ziet dus af van schadevergoeding?" vraagt hij nog eens. „Ach ja, Edelachtbare", zegt Oma medelijdend. „Laat U het maar. Al jvind ik het zonde van m'n mooie asbak. Die was nog van mijn moeder d'r moeder, een echt antiek stuk. TOEN HET ZWEEDSE SCHIP „ASTRID" bij Zeebrugge op een wrak liep, is men onmiddellijk begonnen de lading van boord te halen. Nu dit is gebeurd, zijn de vaartuigen Meerminen „Bruin vis" van de Bergingsmaatschap pij b.d. Tak Astridwaarts geva ren om te trachten het lek te dichten en het schip in veilige haven te brengen. De duikers van de „Mèermin" en „Bruinvis" hebben zich onder het water oppervlak begeven, iets wat jam mer genoeg niet uit de foto kan blijken, om de schade op te ne men en te herstellen. H oeveluken OPBRENGST COLLECTE De collecte te Hoevelaken gehou den voor het sanatorium „Zonne gloren" heeft opgebracht f 134,45. SCHOORSTEENBRAND Bij de fam. van R. ontstond een schoorsteenbrand. Met behulp van emmers water wist men het vuur te doven. Er werd weinig schade aangericht. DANKSTOND Hedenavond om 7 uur wordt te Hoevelaken een dankstond voor het gewas gehouden. In deze dienst gaat voor ds. de Bruin van Barne- veld.. TERUG IN 'T VADERLAND Per „Veendam" keerde het gezin van de heer C. Looijen uit Canada in ons dorp terug na een een-jarig verblijf aldaar. UITVOERING „SELECTA" De uitvoering van dè accordeon club „Selecta", m.m.v. de toneel vereniging „Hierna Beter", die a.s. Zaterdagavond te Hoevelaken zou plaats hebben, is tot nader orde uitgesteld. misschien de kwaadaardigste veren t»i, uittrekken) vertegenwoordigd door wi Beuning (Katermuurtje), die bovenri,^ met krachtige contrasten werkt" Wlm.Rctera en tot op zekere hoogte door Jeanne Bieruma Oosting Radicaler dan hun Hollandse'coUera'.11 wie het realisme toch zelden helend loslaat, heelt dc Noorse groep, bohalw een enkeling, zich buiten de zintm2i,iJI werkelijkheid geplaatst. Niet aj'Ll Borchgrcvlnk b.v. zou een Holland» kunnen zijn en men is geneigd u]u invloed van Hoytema te veronderstellen Egner combineert om zo te zeggen stein' !en met Matisse. Paul Rcné Gaueuh heeft in zijn kleur iets van dc grote Fransman van deze naam behouden en in de vorm iets ontleend aan Henrr Moore. De abstracte vormgeving van Paul Klec spookt onder enkele leden van deze groep (Ncsch, Gunnar S Gun dersen, wellicht ook Sigurd Winge) enkele andere, Knut Rumohr. beroep' zich op dc Marées. Tidemand-Johannè- sen weet zijn housnetfen heel knap té kleuren. Zijn schepengezicht lijkt wd gebatikt. Ornulf Bast brengt een aanül wandelende naaktfiguren samen, min of meer op de wijze der Griekse vazen. Men voelt dat de Noren, typisch op 1 Parijs gericht, graag experimenteren waarschijnlijk ook daar Ze zich minder aan de traditie gebonden voelen Het werk is interessant, maar tamelijk «re- braai van aard. c. A. S. Aviolanda levert twee vliegtuigen per dag DORDRECHT. De directeur- generaal van de Rijksluchtvaart dienst en de directie van de Avio landa, Maatschappij voor Vliegtuig bouw N.V.. hebben een contract getekend voor de levering van acht Harvard-trainers, ten behoeve van de Rijksluchtvaartschool in Gilse- Riien. Van ditzelfde type werden reeds 40 stuks afgeleverd aan de Zwitser se luchtmacht, terwijl een serie voor de Nederlandse luchtstrijdkrachten in bewerking is. Twee toestellen verlaten elke week de fabriek. Daar in Papendrecht sinds korte tijd een z.g. airstrip is. worden de vliegtuigen van daar naar de afne mers gevlogen. Soest Gevonden voorwerpen Snoer kralen; bruine portemon- naie aan padvindersriem; groen vulpotlood; broodmes; hamer; rij. wielreparatietasje; vulpotlood; moer; pet; glacé dameshandschoen; 2 boorden; kinderwantjes; zilver, bon van f 2.50; grijs kinderwantje alpinopet; paars.grijze ceintuur; rechter pantoffel; rechter glacé dameshandschoen; riem metplatte gesp; herenrywiel; rode damespor- temonnaie. Inlichtii gen elke Woensdag en Zaterdag van 14 tot 16 uur aan het politiebureau. Opbrengst collecte De collecte welke op Zaterdag 22 October 1.1. ten behoeve der 3 sa. netoria „Zonnegloren, Sonnevanck en Zonnestraal" heeft plaats gehad, heeft het bedrag van f 845.— op. gebracht, waarvan een bedrag van f 97.02 uit Soesterberg. BDC aan de kop Door de overwinning van j.l. Zondag op En Avant, heeft BDC deze club van de eerste plaats ver drongen: De stand ziet er nu als volgt uit: B.D.C. 8 5 3 0 13 H.D.S. 8 5 2 1 12 En Avant 7 5 1 1 11 Voorwaarts 7 4 0 2 8 De Toekomst 7 3 2 2 8 Odin 8 4 0 4 8 Fortissimo 7 2 3 2 7 F.A.K. 8 2 3 3 7 Oranje Wi t 8 2 3 3 7 E.M.S. 8 2 2 4 6 Woudenberg 7 1 0 6 2 IJ. F. C. 7 0 1 6 1 SPSV wint Dinsdagmiddag speelde SPSV de competitie-wedstrijd tegen een elf tal van de Rijkspolitie uit Biltho- ven(depot). SPSV leidde voor de rust met 21. Eindstand 41 Overtreding inentingswet Wegens het niet voldoen aan de bepalingen van de Inentingswet 1939, zal tegen elf inwoners van Soest proces-verbaal worden opge maakt. Tafeltennis Deze week was succesvol voor Soestdijk. Soestdijk 2 was het eer ste team, dat in deze competitie de grootst mogelijke overwinning be haalde, n.l. 100 op RATS 6. Soestdijk 3 won met flinke cij fers 91 van MHS 4, terwijl Soest dijk 4 zich ook niet onbetuigd liet door met 82 van Demka 4 te winnen. De wedstrijd Soestdijk 1— MHS 2 ging niet door, doch werd verschoven naar 7 Nov. a.s., te spe len te Utrecht. Het programma voor deze week luidt: Donderdag 3 Nov.: Rivendi 4— Soestdijk 1. Woensdag 2 Nov.: ZTTV 2— Soestdijk 4. Zaterdag 5 Nov.: Soestdijk 2— PVH 2 en Soestdijk 3Jaffa 5. Drinkwater van Soest bevat te weinig jodium Het is na onderzoek van de schoolartsendienst in Soest geble ken dat niet minder dan 57.3 van de Soester kinderen, die de schoolarts onderzocht heeft vergro ting van de schildklier is gecon stateerd. In de omliggende gemeen ten waren deze cijfers beduidend lager. De oorzaak van deze veel voorkomende schildkliervergroting moet gezocht worden in het drink water, dat te weinig jodium bevat. In verschillende gemeenten van de ze provincie, waar dit eveneens het geval is. wordt door de overheid aan de bakkers jodiumhoudend zout verstrekt, om op deze wijze het tekort aan jodium in het drink water enigszins op te heffen. Ver wacht mag worden, dat ook het ge meentebestuur van Soest, derge lijke maatregelen zal treffen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4