Behoorlijk rundvlees wordt kwartje per pond duurder 0S Ambtenarencorps gaat in zijn geheel over Schulden waarmede de R.I.S. wordt belast Vrije handel in slachtvee is thans reeds herleefd Slagers hebben al koelen in de wei i op Uw Borst De fundamentele menselijke rechten in de Unie Miodrag Parker petekind van de AOA geworden Het v.g.l.o. niet opdringen meent minister Kutten Douceurtje van twee milliard Woensdag 2 November 1949 VERWACHTING OP DE VEEMARKT: (Van onze speciale verslaggever) „ulTERDAM - Vele honderden paarden en enige duizenden koeien staan hinnikend en loeiend in langc ryen op de Rotterdamse veemarkt fr-n der grootste veemarkten, zo niet de grootste, van ons land Pet op het hoofd, stok in de hand. de jaskraag opgezet tegen de kou staan daar de boeren en handelaren Bu honderden zyn ze er. Ze slaan elkaar de handen warm bij het loven en bieden en kletsen dan op het achterdeel van het beest. „Dat is geen bod. Zo kun je mü er honderd leveren Maar cr is een nerveuze stemming op de markt. Eenzelfde stemming als wij ook op andere grote veemarkten constateerden dc laatste weken. In Leeuwarden en Groningen, in Utrecht en 's-Hertogenbosch is het precies I0. Niemand kan precies zeggen wat het gevolg zal zijn van de opheffing der vlcesdistributie een dezer dagen en het daarmee gepaard gaande weer vrij cevcn van de handel in slachtvee. Wordt de aanvoer groter of geringer'' tVordt bet vlees in dc winkets duurder? De vorige week bracht in Rotter dam echter een aanvoer van 892 slachtkoeien, waarvan niet minder dan de helft tot de minder goede C- en D-klasse behoorde. Het spelletje met de aanvoer van minder goede slachtkoeien is overi gens ten einde. Want deze week zijn de C- en D-koeien niet meer geac cepteerd. Het Bedrijfschap heeft sinds Maandag slechts A- en B- koeien afgenomen voor het slacht huis. met goed vlees dus, dat zich leent om te worden ingevroren. Men vreest namelijk, dat men dat bevro ren vlees binnenkort wel eens nodig kan hebben. Want of de aanvoer van rundvee voor de slacht in de komende maan den groot zal zijn werd door de des kundigen. die wij er op de markt naar vroegen, betwijfeld. En nu de prijs. In de komende vrije handel wordt die weer door de wet van vraag en inderdaad Melkkoeien en fokvee kunnen op de markt vrij verhandeld worden. Maar de levering van slachtvee loopt no» steeds (sinds October 1940) over hef Bedrijfschap. Daar komt geen handel bij te pas De voor de slacht aangevoerde dieren worden door een classificatie-commissie in klassen in gedeeld en de boer heeft genoegen te nemen met de prijs, die in een be paalde week bij een bepaalde klasse hoort. De Toewijzingscommissie ver deelt het vlees dan over de slagers, voor wie er dus ook niets te „han delen" is. Er zijn een groot aantal klassen: AA A, B, C, CC en D. waarvan de meeste weer zijn onderverdeeld, D zelfs in acht groepen. Het goede vlees voor de winkel leveren eigenlijk alleen de A's en de B's, oftewel de Anes en de Bernhards, zoals ?e het hier op de markt zeggen. Het andere vlees is goed voor de verwerking, in vorst ed., maar» ook het C-vlees komt wel in de winkel terecht. De algemeen ge uite klacht was, dat bij de levering de prijzen voor de A- cn B-koeien te laag cn die voor de C- en D-koeien te iioog was Zeer binnenkort kunnen de slagers en grossiers echter weer rechtstreeks koeien voor de slacht bij de boer kopen. Men ver wacht. dat in de vrije handel de A- en B-koeien een hogere en de C- en D-kocien een lage re prijs zullen op brengen. Dit heeft tot ge volg gehad, dnt de boeren de laatste weken hun goede vee vast gehouden hebben en de slech tere beesten met spoed naar de markt hebben ge bracht om nog te profiteren van de hoge prijzen in de C- en D-klasse. De grotere aan voer van de laatste weken heeft echter ook een andere oorzaak. Half November gaan de koeien op stal en vóór die tijd rui men de boeren ook al wegens plaatsgebrek altijd die dieren op, die zich als melkgeefster niet al te best hebben betoond. Op de Rotterdamse veemarkt wer den in de loop van deze zomer, die mooi weer bracht en veel gras. per week van 200 tot 600 slachtkoeien aangevoerd, maar het aantal lag ge middeld dichter bij dc 200 dan bij de 600 Dc aanvoer van slachtvee in ons land was dan ook te gering van de zomer en het bevroren vlees en het varkensvlees moesten er aan te pas komen. aanbod beheerst. Als er weinig aanvoer komt zal dit de prijs van het slachtvee omhoog dryven. Deze gaat voor de betere, de echte vleeskoeien (A en B). toch reeds omhoog, omdat de tot nog toe vast gestelde prijs in het algemeen door de betrokkenen te laag wordt ge acht ging genomen, verwacht men in d. kundige kringen, dat de prijs van h< rundvlees zeer binnenkort met min stens 50 cent per kilogram zal st. gen. Varkensvlei Dit zou dus moeten inhouden da de geldende maximum-prijzen voo het rundvlees moeten worden los ga laten en dat de na de devaluatie al gekondigde prijsstop moet worde opgeheven voor rundvlees. Of dit z: gebeuren kon men ons op het Mi nisterie van Economische Zaken t Den Haag nog niet mededelen. Dat tegenover het wegvallen va' het subsidie op het rundvlees ee> aanmerkelijke verhoging van he subsidie op het varkensvlees kom' heeft minister Lieftinck juist giste ren medegedeeld. Dit subsidie be droeg 20 cent per kilo op het ge slacht gewicht en wordt n<> voorlopig waarschijnlijk 55 cent In verband met dit blijvende subsidie zal het slachten van varkens ondc- toezicht blijven en waarschijnlijk slechts op een vaste dag in de week kunnen geschieden. Speculatie- Begrijpelijk is. dat zowel slageis als handelaren zich reeds voorbe reiden op de dingen, die komen, e' weten zij nog niet precies hoe he'- allemaal zal uitpakken. Hoewel dc handel in slachtvee nop niet vrij is worden de slachtkoeien op de markt al druk verhandeld, natuur lijk onder het beding van „leverin-: na distributie". Slagers kopen reeds koeien op. die ze zo lang er gens in een wei laten lopen. De handelsgeest is weer vaardig geworden over de slagers. „Wie precies weet waf er gaat gebeuren kan nu geld verdienen" was Dins dag de opinie op de Rotterdamse markt. Elders in het land maakten wij het mee. dat slagers koeien kochten tegen een prijs, die 20 tot 40 cent per kilo lag boven de offi ciële prijs van dit moment. De sla gers zelf verwachten een scherpe concurrentiestrijd in de komende maanden en er zijn er bij. die daar toe nieuw personeel hebben aange nomen; we hoorden een geval van vijf nieuwe knechts tegelijk. Als men echter binnenkort rundvlees tegen een bijzonder lage prijs aan geboden krijgt, kan men er wel staat op maken. dat het van de minder goede C of misschien wel D koeien afkomstig is Het goede vlees kan alleen maar duur der worden. We wachten nu maar af. Over enkele dagen zal men weer zo veel rundvlees mogen kopen als men wil. Maar of er voor velen de financiële mogelijkheid is daarvan gebruik te maken? Wij be twijfelen het. Ze slaan elkaar de handen warm bij het loven en bieden. In October ca. 500 mensen in Columbia gedood BOGOTA. In de maand Octo ber hebben in totaal 474 personen een gewelddadige dood gevonden. Hierbii waren inbegrepen 35 per sonen. die Zondag te Vereda Arau- ca werden gedood. Columbia heeft de laatste tijd vele politieke onlusten beleefd. Bandieten maken van de onzekere toestand in het land misbruik. Ver wacht wordt, dat de liberale oud- candidaat voor het presidentschap Carlos Arango Vclez heden in een radiorede de vorming van een der de partij als mogelijke oplossing van de politieke onrust zal voor stellen. Op het ogenblik zijn de voornaamste partijen de conserva tieven en liberalen. De handelsgeest is weer vaardig geworden over de slagers. s Daar komt dan nog bij, dat ver wacht wordt dat de regering het sub sidie op rundvlees zal opheffen. Deze bedraagt 20 cent per kilo levend gewicht, wat ten naaste bij neerkomt op 40 cent per kilo geslacht gewicht. Alleen door het wegvallen van het subsidie zou de prijs van het rund vlees dus al 40 cent per kilo hoger moeten worden. De andere reeds ge noemde factoren tevens in overwe- (fnpez Med.) een beginnende met de snehver- en slijmoplossende: AKKER'» In R.I.S. vrijheid van godsdienst en van onderwijs AMSTERDAM. Miodrag Parker, dc baby die onlangs werd geboren in een Constellation van de American Overseas Airlines, die op weg was van Amerika naar Europa, heeft Dinsdag, in gezelschap van haar ouders, de reis naar Duitsland voortgezet- opgenomen in een Iers ziekenhuis, terwijl .de vader in de nabijheid zolang óp kamers ging wonen. Van zijn commandant had hij meteen extra verlof gekregen. De kleine Miodrag, die per stratocruiser naar Frankfort is gevlogen, is onder tussen door de American Airlines en The American Overseas Air lines geadopteerd. De maatschap pij zal haar Opvoeding "bekostigen en alle leden van het personeel in Amerika en Europa zijn van plan om geschenken voor de „A.O.A.- baby" te verzamelen. Bij de geboorte in het vliegtuig heeft stewardess Mary Jane Hinck ley, die tevens verpleegster is, hulp verleend, evenals een dokter, die als passagier meereisde. „Wij waren wel een beetje ze nuwachtig. maar alles verliep vlot", zeide, op Schiphol, stewar dess Hinckley, die voor het eerst en vermoedelijk voor het laatst in haar carrière bij het vertrek uit New York 38 passagiers op de lijst had staan en bij aankomst in Shannon 39. De vader van Miodrag is ser geant James van de Amerikaanse Luchtmacht in Duitsland. Me vrouw Darinka Parker is een Zuid- slavische, die gedurende de bezet ting van haar land dwangarbeid heeft moeten verrichten in fabrie ken in Duitsland. Na de geboorte, die zonder moei lijkheden tot stand kwam boven de Atlantische Oceaan op twee uur vliegen van Shannon (Ierland) werden moeder en dochter Parker Volgens het Unie-Statuut hand haaft elk der deelgenoten in zijn rechtsgebied de vrije uitoefening van de fundamentele menselijke rechten en vrijheden, met inacht neming van de internationale ver dragen en de bij de uitoefening daarvan internationaal erkende rechtsbeginselen. De uitoefening Heusden's vreeslijke dag waardig herdacht UEUSDEN. In de nacht van 4 op 5 November 1944 beleefde het oude Maas-stadje Heusden de groot ste ramp in zijn eeuwenoude ge schiedenis, bekend als de Stadhuis- ramp. De Duitsers bliezen het Prachtige raadhuis op. waar 160 personen hun toevlucht hadden ge zocht. Meer dan 130 mensen in alle leeftyden vonden dc dood. In overleg met de geestelijke en wereldlijke overheid is nu besloten voortaan de herdenking op de eer ste Zondag in November te houden. In de rooms katholieke en prote stantse kerken zullen des morgens diensten worden gehouden. Er is af gezien van een massaal en georga niseerd bezoek aan de kerkhoven, wel echter zullen de begraafplaat sen voor particulier bezoek de hele dag toegankelijk zijn. Openbare vermakelijkheden zijn die dag ver boden, ook voetbalwedstrijden. van deze rechten en vrijheden mag alleen worden beperkt om reke ning te houden met dé goede zeden, dc openbare orde en het algemeen welzijn in een democra tische rechtsorde. Tot de fundamentele menselijke rechten cn vrijheden, welke inge volge artikel 3 van het Unie-Sta tuut door de deelgenoten worden erkend en welke een ieder gerech tigd is uit te oefenen en te genie ten, zonder dat te dezer zake on derscheid mag worden gemaakt op grond van ras, huidskleur, geslacht, taal. godsdienst, nationale of maat schappelijke afkomst, bezit of ge boorte, behoort o.a. het recht op vrijheid van gedachten, geweten en godsdienst. Dit recht omvat te vens de vrijheid om van godsdienst of overtuiging te veranderen, als mede de vrijheid om hetzij alleen, hetzij met anderen, zowel in het openbaar als in het particuliere leven zijn godsdienst of overtui ging te belijden door het onderwij zen ervan, door de practische toe passing, door eredienst, het onder houden van de geboden en voor schriften en door het opvoeden van dc kinderen in het geloof of de overtuiging van hun ouders. Als belangrijke fundamentele rechten van de staatsburgers bei der landen kunnen nog worden aangemerkt: vryheid van mening en meningsuiting, vrijheid van vereniging en vergadering, recht op arbeid en een rechtvaardige be loning laarvoor, de vrijheid van het geven van onderwijs en van het kiezen van het te volgen on derwijs. Vergaande coördinatie buitenlands beleid (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Op het punt der buitenlandse betrekkingen voor ziet de overeenkomst in een ver gaande samenwerking. In gevallen, waarin beide regeringen van oor deel zijn, dat het in beider belang is een gezamenlijke of gemeen schappelijke vertegenwoordiging in het internationale rechtsverkeer te bezitten, kan de conferentie van ministers in de instelling hiervan voorzien. De deelgenoten in de Neder lands-Indonesische Unie zullen er naar streven hun buitenlands be leid zoveel mogelijk te coördineren en dienaangaande overleg te ple gen. Geen der deelgenoten sluit een verdrag, waarbij belangen van de ander betrokken zijn. dan na overleg. Elk der deelgenoten zal bij voorkeur zijn belangen, in een land waar hij geen diplomatieke vertegenwoordiging bezit, laten be hartigen door de diplomatieke ver tegenwoordiger van de ander. Relletjes in Krugersdorp kosten twee doden JOHANNESBURG. Dinsdag is het in Krugersdorp tot opstootjes gekomen, waarbij de politie zich genoodzaakt heeft gezien van vuur wapenen gebruik te maken; twee kleurlingen werden gedood. De de monstraties waren bedoeld als pro test tegen de nieuwe arbeidscon tracten die door het Departement voor Inheemse Zaken bekend zijn gemaakt. Verscheidene gebouwen werden door de ontevreden elemen ten in brand gestoken en honderd politiemannen waren op de been om de orde te herstellen. In officiële kringen noemt men de ongeregeldheden van ernstige aard, ofschoon niet van een om vang als enige maanden geleden in Durban. Het grootste deel van de inheemse bevolking van Krugers dorp was in staking gegaan. In Newton zijn de trolleybussen van wapenen en prikkeldraad voor zien nadat de ruiten van enkele de zer voertuigen met stenen waren in gegooid. Afvloeiingsregeling voor hen die niet te handhaven zijn (Van een onzer redacteuren). DEN HAAG Bij de souverelniteitsoverdracht neemt dc RJ.S. alle burgerlijke overheidsdienaren van de Indonesische regering in naar dienst over. Zij aanvaardt rechten en verplichtingen welke Indonesië op dit tüdstip ten aanzien van deze ambtenaren heeft, en verplicht zich gedurende twee jaren geen wijzigingen ten nadele van hen aan te bren gen, voorzolang zij de Nederlandse nationaliteit bezitten. Bij eervol ontslag, niet op ver zoek verleend, zowel in als na de overgangsperiode, buiten schuld of toedoen van de betrokkene, is de op het tijdstip van ontslag geldende afvloeiingsregeling van toepassing. De kosten hiervan komen ten laste van de R.I.S. Geen aanspraak op uitkering door de R.I.S. kan ge maakt worden bij ontslag op ver zoek in de overgangstermijn. Bij ontslag na deze termijn, tengevolge van bepaalde wijizingen in de dienstvoorwaarden. kan eveneens een afvloeiingsregeling getroffen worden. Voor KNIL-personeel, dat noch in dienst van de R.I.S.noch in dienst van de Kon. Landmacht overgaat, is eveneens een aantal sociale voorzieningen getroffen. Ambtenaren in vaste dienst, die voor pensioen in aanmerking ko men, worden bij ontslag ten hoog ste vijf jaar op wachtgeld gesteld, of zoveel korter, als nodig is om de voor normaal pensioen vereiste dienst- of leeftijd te bereiken. Voor de vaststelling van het bedrag, dat maximaal f 750 per maand kan be dragen gelden verschillende rege len. Is men na de wachtgeldperiode tenminste tien jaar in dienst, dan wordt onafhankelijk van dc leeftijd 1 een pensioen toegekend. De achtklassige lagere school slechts een noodmaatregel (Van onze parlementaire redacteur) Men moet aan de ouders het voortgezet lager onderwijs niet opdringen, aldus minister Ruttcn in dc memorie van antwoord bcircffende het wets ontwerp tot herstel van het tot 1 Januari a s. opgeschorte achtste leer jaar. Niet alleen, omdat het Nederlandse volk liet v.g.l.o. als een maat regel van dc bezetters zag en misschien nog ziet, maar ook, cn vooral omdat liet de leerlingen weinig kon bieden, is tegen dit onderwijs in ons volk een grote weerstand ontstaan. Daarom zal het noodzakelijk z(jn om op dit terrein met grote omzichtigheid op te treden cn niet te forceren. Ambtenaren in tijdelijke dienst, die voor Maart 1942 in dienst tra den krijgen een onderstand bij wü- ze van wachtgeld, gedurende één jaar of minder, om op gelijke wijze als de ambtenaren in vaste dienst, de dienst- en leeftijd, vereist voor het toekennen van normaal pen sioen. te bereiken. Deze toelage kan maximaal f 175 bedragen. Als op deze wijze de diensttijd minstens vijftien jaar is geworden, wordt dan een onderstand bij wijze van pensioen toegekend, welke vier vijfde zal bedragen van het over eenkomstig bedrag voor ambtena ren in vaste dienst. De verplichting van het aanvaar den van passende arbeid kan wor den opgelegd aan degenen, die der gelijke inkomsten trekken en nog geen 55 jaar zijn. KNIL-personeel in vaste dienst gaat bü ontslag met pensioen, als het op de dag van de souvereini- teitsovcrdracht, daarop aanspraak kan doen gelden. Deze aanspraak kan reeds ontleend worden aan een diensttijd van 15 jaar. Voor de an deren gelden wachtgeldregelingen, waarbij de uitkeringen zullen wor den gedaan over een termijn, niet langer dan tweevijfde van de vol brachte diensttijd, d.w.z. van niet korter dan een jaar en niet langer dan vijf jaar. Bij evenredige pensioenen en bij cumulatie van inkomsten kan een korting worden toegepast, zoals dit ook bij het burgerlijk overheids personeel het geval is. Als tweede moeilijkheid bij de invoering van het v.g.l o in het bijzonder dat voor jongens ziet de minister de onbekendheid van de onderwijzers met deze soort van onderwijs. Men kan het echter de onderwijzers, voor wier streven om van het v.g.l.o. te maken wat ervan te maken is, de minister niet anders dan lof heeft, niet euvel duiden, dat zij n(et weten, h p e zij dit onderwijs moeten geven: paeda. gogen cn didactici zijn immers nog zoekende naar de juiste vorm. Verder acht de minister het aan tal onderwijzers zó aan de krappe kant en straks als het abnor maal grote geboorte-accres zien zal doen gevoelen spreekt dit nog meer dat daar, waar een onderwijzer niet strikt nodig is, geen onderwij zersplaats verplicht moet worden gesteld. Dan baart bovendien de gebouwenkwestie grote moeilijk heden. Op die grond heeft de mi nister ernstig bezwaar om te vol doen aan de in het voorlopig ver slag uitgesproken wens om het minimum van 61 leerlingen voor een school voor v.g.l.o. weer op 31 terug te brengen. Indien dit thans bestaande minimum zou worden gehandhaafd, kan er naar de me ning van de minister van een ver antwoord v.g.l.o. geen sprake zijn. En ten slotte komt de bewindsman dan nog met de slechte financiële toestand van de overheidskassen voor de dag. Het blijkt nu, ofschoon het wets ontwerp de achtklassige lagere school invoert, dat de minister daarvan geenszins een voorstander is, doch van de zesklassige grond schoot. Het onderwijs in een ze vende en achtste leerjaar van een school voor gewoon lager onder wijs is slechts een noodmaatregel. De minister is dan ook bereid om, waar dit maar enigszins mogelijk is, toestemming te geven om de la gere school uit zes klassen te doen bestaan. De opneming van de achtklas sige school in het wetsontwerp heeft slechts ten doel om de ont duiking van de achtjarige leer- plicv door ouders, die hun kinde ren graag zo vroeg mogelijk willen zien verdienen, te voorkomen. Voor wat de aansluiting van de ambachtsschool aan de lagere school betreft is de minister tot de conclusie gekomen, dat onder de huidige omstandigheden in het be lang van de leerlingen en in het belang van de industrialisatie de invoering van een voorbereidende klasse aan de ambachtsschool de aangewezen oplossing is. llngcz Mod.) Tanden blank cn rein; adem fris als morgendauw. Prof. dr B. Brouwer overleden AMSTERDAM. Prof. dr. B. Brouwer, voorzitter van het Neder lands kankerinstituut is Maandag middag in het Antoni van Leeu wenhoekhuis te Amsterdam plotse ling overleden. Met hem is een man heengegaan, die zich voor de me dische wetenschap grote verdien sten heeft verworven. Hij werd in 1881 te Amsterdam geboren, behaalde in 1906 zijn arts diploma en promoveerde in 1909. In 1912 werd hij onderdirecteur van het centraal instituut voor her senonderzoek en in 1923 volgde zijn benoeming tot hoogleraar aan de Amsterdamse universiteit. Van verdragende betekenis was zijn introductie van de chirurgie van het zenuwstelsel, waarvan hij in Amerika de mogelijkheden had bestudeerd. Hij verrichtte belang rijke wetenschappelijke onderzoe kingen, o.a. over de projectie van het netvlies in de hersenen, over de bouw der kleine hersenen en de onderste olijfkern. In 1920 ontving hij de gouden Ramaer-medaille van de Neder landse vereniging voor psychia trie en neurologie De Neder landse regering erkende zijn ver diensten door hem te benoemen tot ridder in de orde van de Neder landse Leeuw. Ook vele buiten landse onderscheidingen vielen hem ten deel. In April 1946 werd hem, op grond van het zuiverings besluit, eervol ontslag als hoog leraar verleend. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Blijkens artikel 25 van de financieel-economische overeenkomst hebben de drie delegaties besloten dat de Republik Indonesia Serikat de volgende schulden zal overnemen: Aan geconsolideerde leningen, berekend per 31 December 1949. Ie Ned. Ind. lening 1935 3rest. looptijd 21 jr 2e Ned. Ind. Converstelening '37 3% looptijd 18 jr 3e Ned. Ind. Lening 1937 A 3% rest. looptijd 25 jr 4e Aandeel Indon. in Nedcrl. werkelijke schuld 1896, rentende 3%, rest. looptijd 3 jr 5e 3% Indon. Lening 1962-'64 rest. looptijd 24 jr 6e Beleningen by Javasche en Nederlandsche Bank 3% rest. looptijd 13% jr 36.650.000 90.000000 616 250.000 3.300.000 79.912.000 44.624 775 MEDEMBLIK. De stoffelijke resten der vier slachtoffers van de brand te Medemblik (Zondagmor gen jl.). de heer en mevrouw De Leeuw en hun zoon en dochter, zul len Donderdagmiddag a.s. om twee uur op de Algemene Begraafplaats te Medemblik ter aarde worden be steld. Totaal 870.736.775 Aan schulden jegens derde landen, berekend per 31 December 1949. Ie Lening Exinm Bank in kader ECA 2%%, 24 jr 15.000.000 2c Credit bij USA gouv. voor surplus goederen 2%, 31% jr 62.550.412 3e Lening van Canada 2 yt% rest. looptijd 6 jr 4e Lening Australië rentevrij 10 jr Totaal Can. Austr. 77.550.412 15.452.188 8.500.000 53.500.000 40 000.000 80.000.000 95.000.000 Aan schulden aan Nederland per 31 December. Ie Aandeel in swing Brits Mon. Accoord 5.000.000) 2e Swing op C-rekening 3e Debetsaldo op de HG/HI-rekening 4e Debetsaldo Bretton Woods-rekening Totaal 268 500.000 En tenslotte alle interne schulden van Indonesië op de datum van de souvereiniteltsoverdracht. Alle overige schulden van de Rechtspersoon Indonesia, aan het Ko ninkrijk der Nederlanden, aldus zegt artikel 27, vervallen. Dat komt neer op een vermindering van de externe schuld aan Nederland met een berekend bedrag van 2.000.000.000, of in woorden van twee milliard. Hetgeen, mogen wy wel zeggen, meer is dan alle voorouders van uw correspondent, mitsgaders hyzelf ooit brjeen hebben kunnen dromen. Te Biitar botert het niet; ontvoeringen en onrust SURABAJA. Het aantal inci denten in en om Blitar neemt do laatste tijd toe: dc vorige week drong een aantal „pemuda's" de stad binnen cn in het daarop vol gende gevecht vielen doden De zelfde dag deserteerden enkele po litic-mannen; in de daarop volgen de nacht had een zware ontploffing plaats: een poging om het licht- aggregaat in de lucht te doen vlie gen, waardoor de stad enkele uren zonder stroom kwam te zitten en de omliggende gebouwen schade le den. De ontploffing werd gevolgd door een schietpartij en dezelfde nacht verdween weer een aantal politiemannen, met medenemen van hun wapenen en een toolcar. Voor alle zekerheid is daarop de volgende- ochtend de overgebleven politie ontwapend. Die dag reed een auto op een mijn De avondklok Is thans gesteld op vijf uur in de na middag. maar reeds om vier uur zijn de straten van Blitar volkomen verlaten. Er vinden voorts voortdurend ontvoeringen plaats; zo is dezer da gen dr Sutrisno met zijn auto ver dwenen. Onder de Chinezen vooral heerst grote onrust en de meesten zien uit naar een gelegenheid om te evacueren. Het personeel van verschillende kantoren is niet bin nengekomen. Bedrijven moeten bij dragen in verhoogde kosten der warenkeuring DEN HAAG. De kosten van de keuringsdiensten van waren zijn ten gevolge van de stijging van het algemene loon- en prijspeil zeer gestegen. Deze kosten worden voor de helft betaald door de gemeenten. De andere helft wordt betaald door het rijk en de bedrijven tezamen. Het is billijk, dat ook de bedrijven bijdragen in de verhoogde kosten. Daartoe dienen het minimum cn het maximum van het recht, dat jaarlijks van ieder bedrijf door het gemeentebestuur wordt geheven, te worden verhoogd. Als maatstaf voor de voorgestelde verhoging is aangehouden het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud ten opzichte van 1935 in welk jaar het bedoelde minimum en maxi mum werden vastgesteld. Ingevol ge het in deze zin ingediende wets ontwerp tot wijziging van de wa renwet zal de hogere opbrengst van de heffingen geheel ten goede ko men van het rijk. DE TROEPEN VAN MAO TSE TUNG, die hoofdzakelijk uit zeer jeugdige soldaten bestaan (circa 15 jaar) bevinden zich rond Hongkong. In de omgeving van de Britse wijk in Hongkong maken de jeugdige communisten op luid ruchtige wijze propaganda voor hun regime.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 5