DAGBLAD VOOR AMERSFOORT In de Ridderzaal tekenen Oost en West het accoord r Meyerink neemt ontslag Kollumer arts hoort 12 jaar tegen zich eisen Strijd tussen kerk en staat in Slowakije smeult verder Davoser patiënten moeten gered worden Er wordt een scheidsgerecht voor oorlogsschade ingesteld Het nieuwe jaar zal aandacht vragen voor de verhouding Oost en West te Berlijn 9e Jaargang, no. 258 jpgerichr door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330. gjnJc. Rotferdamsche Bank Postbus 9 Abonnements- prijs 32 cent p. w. of 4.15 p kw. Losse num.aers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers DEN' HAAG. ..Voor ons. volk van Indonesia, ligt de betekenis, de zin. van de Neder landsIndonesische Unie in het bijzonder in de samenwerking tussen Oost en West. Wjj zier m deze Unie een schepping van cultuur-idealisme". Met deze woorden gaf de ministcr-presi denl van de Republiek Indonesië. Mohammed Hatta. in de slotvergadering van de Ronde Tafe: Conferentie, gistermiddag blijk van zijn geloof in de hechtheid en tevens in de opportunitci vin deze Unie. Zyn rede. evenals die der andere afgevaardigden, werd in beheerste termen uit jfsproken. Geen overmatige hartelijkheid, maar wel vertrouwen, geen grote spontanieteit, eer der een onwennigheid beheerste deze vergadering, waarin officieus aan Indonesië de souve 1 reiniteit gewerd Onwennigheid, toen na het tekenen van de mantelresolutie Van Maarsc veen, Hatta en Hamid. van hun stoelen opstonden, om plaats te maken voor de leden van d UNCI, en zü zich enigszins verrast toonden toen deze UNCI-lcdcn hen gelukwensten met hf sacces van de besprekingen. Toen stond ook minister Drccs op uit zyn voorzittersstocl c drukte hfj lang de handen van Hatta en van de sultan. Dit was eigenlijk het enige ogenblik waarop er in de Ridderzaal enige ontroering werd g> \oeld. Stijfdefiig hebben afgevaardigden en gasten urenlang de historische, maar uitermat vervelende vergadering gevolgd. Zo stijf, dat er zelfs geen twee handen op elkaar gingen na d redevoeringen van de vijf sprekers. Hatta, Ham id. Herreman en Drees. Misschien kwam da omdat men niet precies wist of men na de originele redevoering moest applaudiseren, o na de vertalingen. Toch sprak er uit de woorden van deze sprekers vertrouwen in de I l&ekomst. Vertrouwen dat zijn basis vond ondanks alle conflicten van de laatste jaren in een gevoel van een lotsverbondenheid, van een ge joel toch bij elkaar te horen, en te •.villen blijven. Dat is voor de Unie welke nu ge boren staat te worden, eigenlijk wel de beste garantie. Nederland en In donesië hebben beide anderen no dig. en zij kennen elkaar goed ge noeg om in elkaar de enige anderen te zien. waarmede men het van harte aandurft. Dat heeft vooral dr Willem Drees nog eens willen betogen in zijn overzicht van de geschiedenis welke deze volkeren meer dan Zy2 eeuw beeft verbonden. Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort, Telefoon redactie 4291. Telefoon .dmtnlstratle 6235. Hoofdredacteur: T|. DE BOOR DER. In het begin van de vergadering heeft dr Drees als voorzitter mede gedeeld. dot de heren Schijfsma. Blaauw en Verboom, vertegenwoor digers der Nederlandse minderheid, niet aan de slotzitting hebben wil len deelnemen Uit hun brief bleek, dat deze vertegenwoordigers van oerdeel zijn. dat zii niet voldoende gehoord zijn. Dr Drees betreurde deze opvatting, omdat, naar hij zci- dc. aan hun opvattingen alle aan dacht is besteed, welke zij ver dienen. Dat was eigenlijk het enige inci dent Er zou er nog een zijn ge weest. indien niet dr Drees van oordeel was geweest, dat het ver zoek van het lid der negenmannen, Mcijcrink (AR) om een verklaring af te leggen, buiten de orde was ge weest. De heer Meijerink heeft daarin aanleiding gezien ontslag te nemen. Verschillende punten van de overeenkomst achtte hij namelijk in strijd met de gedachten van de grondwetgever. DE MOORD OP DE VERPLEEGSTER: LEEUWARDEN. De Officier van Justitie by de Leeuwarder Recht bank heeft tegen een 48-jarlge arts uit Kollum 12 jaar gevangenisstraf met aftrek geëist en onzettlng uit het itcht om zyn praktyk uit te oefenen gedurende 15 Jaar. Verdachte heeft anderhalf jaar geleden een kraamverpleegster na oen woordenwisseling in het water geduwd, ten gevolge waarvan zy verdronk. De arts vertrok de dag na «Ie moord naar Indonesië, maar werd by z*yn aankomst aldaar gearresteerd en per vlieg tuig naar Nederland teruggebracht. Wonlhv pvon I mil 11' Woolly houdt van Dana cn Dana vuuy even irouw houdt van Woolly En op dcze rr/s rprstnnrliliefde heeft Woolly, de Franse poedel, ook alle recht. Want hij is niet alleen 'n pracht van 'n beest, maar bovendien trouw en verstandig. Gisteren trouwde Dana in Lon den met kapitein Chandos Bruce en natuurlijk wilde Woolly bij deze belangrijke gebeurtenis in het leven van zijn meesteres niet ontbre ken. Helaas bij de ingang van het Godshuis kreeg Woolly te horen, dat honden in kerken niet welkom zijn. En daarom wachtte Woolly twee uren lang voor de deur om toch in ieder geval een van de eersten te zijn, die Dana kon gelukwensen. V. JAPAN Vredesverdrag 'PlJDENS hun recente bespre. A kingen in New York, waarbij alle grote internationale problemen de revue passeerden, zijn de minis ters Acheson en Bcvin tot de slot. som gekomen, dat een vredesver drag voor Japan niet lang meer kan worden uitgesteld. De overwegin gen, die tot deze overtuiging geleld hebben, zijn niet onbekend. Berich ten van objectieve waarnemers uit Tokio hebben duidelijk gemaakt, dat het militaire bestuur zo lang zamerhand tot een starre bureau cratie verworden is, die zich zelfs met zulke nietige zaken als de aan leg van een stadspark en de In richting van een wasgelegenheid in een fabriek bezig houdt. Men kan de Amerikanen daar nauwelijks een verwijt van mallen. Elke mi-| litaire bezetting sticht op de duur In het ïoeklicht WOENSDAGMIDDAG had in de Ridderzaal te 's-Gravenhage de slotzitting plaats van de Ronde Tafel Conferentie, die 23 Augus tus was begonnen. Minister-pre sident dr. W. Drees tijdens zijn slotrede. VATICAANSTAD. De Vaticaanse radio heeft de benoeming door de Paus van de derde bisschop voor Tsjcchoslowakye sedert de stryd tussen kerk en staat daar begon, bekend gemaakt. Do nieuwe bisschop is mgr. Stefan Barnas. do 50-jarige directeur van liet seminarium te Spis in Slowakije; hy is benoemd tot adjutor voor do zieke bisschop van Spis, John Voltassak. Bij het bekend maken van de be noeming wenste de Vaticaanse radio de nieuwe bisschop ..kracht, zelfs tegen godsdienstvervolging". De Vaticaanse radio maakte ook nieuwe communistische stappen te gen de katholieke geestelijkheid in Tsjechoslowakye bekend. Gezegd werd dat functionarissen van het communistische Tsjechische natio nale comité alle priesters bezoeken die in Juni de herderlijke brieven hebben voorgelezen, waarin gepro testeerd werd tegen het optreden van de kerk tegen de staat. „Het comité vertelt aan de priesters dat zij een verklaring moeten tekenen, dat het hen spijt deze documenten tegen de wil van de politie in te hebben voorgelezen". De Tsjcchoslowaakse regering heeft een uitbreiding aangekondigc van de amnestie voor geestelijken en andere personen, die in verband met kerkelijke aangelegenheden zijn beschuldigd. AMSTERDAM. Hoe zeer de devaluatie van de gulden sommigen onzer landgenoten in financieel opzicht hoofdpijn mag hebben bezorgd, niemand zal zijn moeilijkheden willen ruilen voor die der 330 Neder landse longlijders, die kosten noch moeite hebben gespaard om zich een plaatsje te verwerven in het prachtige Nederlandse Sanatorium te Davos en die daar thans vernomen hebben, dat de verlenging van hun ver pleging in 1950 en daarmee het herwinnen van hun gezondheid aan een zijden draadje is komen te hangen. Tropische storm vernielt Cebu MANILLA. Een aantal eilan den in het midden der Philippijnen is Dinsdag door een hevige tropi sche storm geteisterd. Twee perso nen verloren het leven cn de aange richte schade bedraagt ten minste tien millioen dollar. Uit de stad Cebu op het gelijk namige eiland wordt gemeld dat daar ruim vijftig huizen zijn inge stort en dat de gegalvaniseerd ijze ren daken van sommige huizen hon derden meters mee worden genomen door de felle wind. In Cebu. de op een na grootste stad der Philippijnen. is do stroom- levering gestoord, zijn telefoon- en telegraaflijnen stuk gerukt, zijn de scholen gesloten en verschijnen geen kranten. Quirino, de president der Philip pijnen, heeft het Rode Kruis ver zocht zich gereed te houden om de helpende hand te bieden. Het cen trum van de storm bevond zich Woensdag ten westen van Iloilo op het eiland Panay en verplaatste zich in de richting van Zuid China. Liquidatie van het Cl)k gaat snel DEN HAAG. - Bij het Centraal Distributiekantoor cn zijn buiten diensten (inspecties, enz.) zijn thans nog ongeveer 200 personen, nl. on geveer 60 vasten en 140 tijdelijk aangestelden. I het zich laa: aanzien zullen daarvan op 1 Januari a.s. nog 70 6 80 in functie zijn. Bij de gemeentelijke distributiedicnslcn zijn in totaal nog ongeveer 850 per sonen werkzaam. De afwikkelings sterkte zal vermoedelijk enkele hon derden bedragen. Door de samen voeging van vele gemeentelijke dis- tributiedienstcn zijn er nu nog on geveer 90 distributiekringen. Een deel van het vaste personeel van CDK cn gemeentelijke diensten zal overgaan naar andere rijks resp gemeentediensten, waar zg deels ook voor het begin der distributie reeds werkzaam waren. Zoals reeds meegedeeld zal de koffiedistributie deze maand wor den overgenomen door het bedrijf schap voor granen, zaden en peul vruchten. Het is mogelijk, dat de kolendistributie zal overgaan naar het Rijkskolcnbureau. Voor het CDK en dc gemeentelijke distributiedien sten blijft dan nog slechts de taak over zich zelf te liquideren. Wan neer deze liquidatie voltooid zal zijn is thans nog niet bekend. De president merkte bij het ver hoor op. dat verdachte eerder heeft verklaard, het meisje een duw te hebben gegeven. Verdachte ontken de dit nu ten stelligste. ..Ik was destyds het aanhoudend verhoor beu en om van de zaak af te zyn heb ik maar bekend, wetende dat myn leven toch verwoest was", zei- de hy. Daarna ging de zitting met ge sloten deuren verder. In de middagzitting werd de be handeling weder openbaar. Weder om werd verdachte ondervraagd, maar de rechtbank kon, hoe de pre sident ook op verdachte's gemoed werkte, niet dc verklaring uit hem- krygen, dat hy het meisje te water had geduwd. Dc verdediger, mr. Okma. bracht naar voren, dat verdachte op het punt stond in Indonesië een nieuw leven te beginnen, dat door het laatste onderhoud met Rlcmke, de kraamverpleegster, reeds direct dreigde ineen te storten. Toen hy op de Wljgeestcrbrug voor de volle 100 door het meisje voor dc moeiiykhcdcn werd geplaatst cn zy wilde dat hy van zijn vrouw ging scheiden, heeft hij geen oplossing kunnen vinden. Pleiter drong aan op de meest mogelijke clementie en verzocht de rechtbank hem niet het recht te ontzeggen het ambt van arts uit te oefenen. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. DEN HAAG. De Tweede Ka mer heeft gisteren zonder discussie of stemming aangenomen twee wij zigingen van de oegrnting van Bin nenlandse Zaken, resp voor 1948 en 1949. De eerste begroting werd ver hoogd met 27 millioen en de twee de met 30 millioen wegens uit gaven. voortvloeiende uit de ver schillende maatregelen ter verbete ring van de salarissen van het bur gerlijk Rijkspersoneel. Als nieuw lid werd geïnstalleerd de heer C J. van der Ploeg (KVP) in de vacature-Stelnmetz. Bewaar vooral uw bonkaarten DEN HAAG. Voor dc distribu tie van koffie, voor welk artikel do rantsoenering niet Is opgeheven, zal gebruik worden gemaakt van do tliaiis In omloop 7.(jnde door de dis. trlhutiedlcnster uitgereikte levens middelenkaart. Deze kaarten (zo wel A, B, als D-kaarten) moeten dus bewaard worden, aangezien men anders liet risico loopt zichzelf hiy. vend van de distributie van kofflo uit te sluiten. Bijzondere verstrekkingen van koffie aan particulieren, overheids instellingen enz. zullen niet meer plaats hebben In verband met de opheffing van de distributie van textiel, vlees, kaas en rijst zullen de werkzaam heden van het Centraal Distributie kantoor cn dc plaatselyke distribu- ticdienstcn een einde nemen. meer kwaad dan goed en is ge doemd zich zelve te overleven. Dat weet men in Washington ook wel, maar er liggen op de weg naar een Japans vredesverdrag twee hinder nissen; de Sowjet Unie en de Anglo- Amerikaanse militairen. De Russen willen wel over zo'n verdrag pra ten. echter slechts in een onderons je der grote mogendheden, met het recht van veto. Washington en Lon. den door de ervaring wijs gewor den. wensen dat alle landen, die de oorlog tegen Japan voerden, dus ook Nederland, aan de conferentie tafel zullen plaatsnemen en dat geen recht van veto zal gelden. De militairen zijn tegen een vredesver drag, omdat dit Amerika zou ver- plichten zijn troepen uit Japan te rug te trekken, wat zij, in het bij zonder met het oog op de ontwik keling in China, uiterst gevaarlijk achten. Thans schijnen Acheson en Bevin bereid te zijn deze hindernis sen met twee kloeke sprongen te ovenvinnen. Blijven de Russen hals starrig dan zal, aldus mag men aan nemen, in het begin van 1950 een vredesconferentie zonder de Sowjet Unie werden gehouden. De militai ren denkt men tevreden te kunnen stellen met de totstandkoming van een accoord, waarbjj" Japan aan de Amerikaanse troepen voor een be paald aantal jaren steunpunten af staat. Zonnig Weersverwachting, medegedeeld door het KNMI te De Bilt, gel dig van Donderdagavond tot vrijdagavond (Opgemaakt te 10 uur). Droog en overdag meest zonnig weer, maar in de Noordelijke provincies nu en dan overdrij vende wolkenvelden. Langs de Waddenkust matige, tijdelijk krachtige wind tussen Zuidwest <?n Zuid. elders zwakke tot ma- t»ge zuidelijke wind. Vannacht e" morgenochtend opnieuw hachtvorst, die vooral in het Zuidoosten van het land zwaar zal zijn. Ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen als vandaag. Tweehonderd zullen worden teruggezonden De kosten per zieke per dag ste gen door de devaluatie van 9-02 tot 12.86, niet alleen voor de 130 patiënten in het Sanatorium zelf, doch ook voor de 200 in de bijge bouwen. Het gevolg was, dat de in gezamelde gelden per 1 Januari zullen zijn opgebruikt. Een nieuwe actie, waarvoor de richtlijnen reeds waren vastgesteld, moet thans met de grootste spoed worden doorge voerd en vruchten afwerpen. Anders zal aan de verpleging der 200 zieken een abrupt einde ko men. Lukt zij niet of slechts voor een zeer gering deel, dan zullen de pa tiënten naar hun familie in Neder land moeten worden teruggezon den met alle gevaren die aan ver pleging thuis verbonden zijn Want in Nederland zijn in de sanatoria alle beschikbare bedden bezet. Het gaat hie'- om mensenlevens... De VN gemengd in een bloedige partijstrijd in Columbia BOGOTA, COLUMBIA. De troepen in de hoofdstad zijn in de kazernes geconsigneerd en bij de officieren is er met klem op aange drongen zich bij hun eenheden te voegen. Intussen maken de kranten mel ding van nieuwe gevechten tussen liberalen en conservatieven in dc provincie, waarbij wederom doden zijn gevallen. De liberale leiders hebben aange kondigd van plan te zUn een beroep op de Verenigde Naties te doen te gen „vervolgingen" door conserva tieve plaatselyke autoriteiten in talryke plaatsen. Het beroep zal ge- rfcht worden tot de Commissie voor de Menselijke Rechten en het zal ondertekend worden door vier vroe gere Columbiaanse presidenten en door het gehele bestuur van de li berale partij. Nee toch. """N Heus Koffie is nog op de bon. Be waar dus uw kaart, waarop nog 8x9 bonnen Algemeen, dat is dus voor vijf-en-een-half jaar koffieverstrekking Sterke stier ramde bij F ar gas (Frankrijk) een Dieseltrein. Eerste rijtuig uit de rails; trein bestuurder gewond: stier dood. Het iaas een rode Diesel Een fles rhum uitgegooid over baal hooi bracht on- vangbare koe ergens in Jutland tot eten, 24 uur slaap enge vangenschap. Wat cowboys niet vermochten, had rhum bewerk stelligd Churchill heeft Engelse let terkundeprijs van 1000 pond sterling gekregen. „Ik schrijf zoals ik een avontuur begin", zei hij, maak er spel van, tot de tyrannie van het onderwerp mij zo woedend krijgt, dat ik het als een draak te lijf ga en dood" Het Kremlin is schoonge maakt en gezuiverd. Uitwen dig, wel te verstaan. De tsaristi sche torens schitteren als waren zij gisteren voltooid. Inwendig blijft alles bij het jonge, sedert 1917... K. (Van onze parlementaire redacteur) Het overleg tussen de regering en de commissie van voorbereiding in zake het wetsontwerp materiële oorlogsschaden, heeft ertoe geleid, dat de minister van financiën tal rijke amendementen van de com missie van voorbereiding heeft over genomen. Aan het principe van het wetsontwerp is. wat de rechtsgrond betreft, niets gewijzigd. Een van de belangrijkste wijzigingen, welke in het ontwerp is aangebracht, is de instelling van een scheidsgerecht voor oorlogsschaden, dat uit ver schillende kamers van drie leden zal bestaan. In dit scheidsgerecht zullen ambtenaren van het Depar tement van Wederopbouw en Volks huisvesting en van het departement van Landbouw. Visserij en Voedsel voorziening niet als lid of plaats vervangend lid kunnen worden be noemd. Deze uitsluiting geldt niet voor hoogleraren aan de Landbouw hogeschool te Wagcningen. Ook de artikelen, betrekking heb bende op het verlenen van credietcn en van aanvullende bijdragen voor de herbouw van onroerende goede ren. hebben een belangrijke wijzi ging ondergaan. Gelijk reeds bij de Algemene Beschouwingen werd tv- gezegd, is de regering accoord ge gaan met de opneming van de voor naamste bepalingen betreffende de huisraadschade in de wet. BERLIJN. Er is reden om aan te nemen, dat de vorming van een Duitse regering in de Sowjetzone overleg tussen de drie westelyke be zettende mogendheden en de Beneluxlanden nodig maakt over de vraag, hoe de betrekkingen met dit gebied in de toekomst geregeld moeten wnrHpn Tot Augustus 1950 „routine-werk" De Benelux-landen hebben in 1948 de overeenkomst van Londen ondertekend, waarbij tot de vor ming van een West-Duitse staat besloten werd. Het optreden van een tegenregering zal het nodig maken een gemeenschappelijke houding ten opzichte van deze regering vast te leggen. Van Nederlandse zijde Is alles vermeden wat op zulk een gemeen schappelijke houding zou kunnen vooruitlopen. Alles wordt dus ver meden, wat zou kunnen worden uit gelegd als een de facto erkenning van de oostelijke Duitse regering. De lopende zaken worden behan deld met dezelfde instanties als vroeger. De contacten met Duitse instanties betreffen, sedert lang voor de regeringsvorming, in hoofd zaak economische bijzonderheden; moeilijkheden zullen hierin voor eerst niet optreden. Het met de Sowjetzone gesloten handelsverdrag is geldig tot Augus tus 1950, zodat tot dat tijdstip niet meer dan tussentijdse routinebe sprekingen nodig zullen zijn. De Zuiderburen Voor de Belgisch-Luxemburgse Unie is de kwestie van de houding tegenover de regering van Grote- wohl van Iets dringender aard, aan gezien binnenkort de handelsover eenkomst der Unie met de Sowjet zone afloopt en nieuwe handelsbe sprekingen nodig zullen zijn, die uiteraard in betekenis uitgaan bo ven routine-overleg. Er ls geen verandering te ver wachten. in de status van de mili taire missles te Berlijn. Deze zul len. ook wanneer de betrokken lan den een byzondere vertegenwoordi ging krijgen bij de hoge-commissa- rissen in Bonn. geaccrediteerd blij ven bij de geallieerde contröleraad, die de jure blijft voortbestaan. Afscheidsmaal DEN HAAG. Naar wij verne men zal de Nederlandse regering de leden van de drie delegaties morgen het afscheidsdiner aanbie den in kasteel Oud.Wassenaar Hedenmiddag gaven de gezamen lijke Indonesische delegaties een afscheidsreceptie in het Kurhaus. Tegen Blumenlhal 20 jaar geëist Gunstige verklaring van prof. Waterink AMSTERDAM. Bij de voort zetting van het proces tegen Lages' adjudant Blumenthal. vertelde prof David Cohen, destijds voorzitter van de Joodse Raad. dat verdachte op een gegeven moment weigerde bericht naar Westerbork te zenden, dat voor vier zich daar bevindende mensen, onder wie een rabbi van de Portugese gemeente, in Den Haag vrijstelling was verkregen. Aus der Fünten legde voor Blu menthal eveneens bezwarende ver klaringen af. vooral over de ver houdingen in de Euterpestraat, die Blumenthal zelf „ideaal" noemde. Na hem kwamen er getuigen voor het hekje, die positief beweerden, dat Blumenthal zelf zich aan mis handelingen had schuldig gemaakt. Een prominent Nederlander ech ter. prof. J. Waterink legde voor Blumenthal gunstige verklaringen af. Zo gunstig als tot op heden van een getuige a décharge in de bij zondere rechtspleging zelden zijn gehoord. Hij noemde hem een zeer correct mens en zei. dat hij feitelijk een V-man was van prof. Oranje en van hem zelf. De weduwe van prof. Oranje kwam getuigen, dat dit óók de mening was van haar man. Tijdens het proces gaf Blumen thal toe. betrokken te zijn geweest bij Silbertanne-acties. o.a. bij de moord op de schrijver A. M. de Jong. De advocaat-fiscaal, die in zijn requisitoir met geen woord repte over de verklaringen van prof. Wa terink. eiste 20 jaar gevangenisstraf. DEN HAAG. Hoewel de beëin diging der vleesdistributie met in gang van 6 November a.s. ten ge volge heeft, dat tal van thans gel dende voorschriften worden inge trokken of gewijzigd, wijst het Mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening er op, dat de verplichting tot verzekering van voor de slacht bestemde runderen, schapen en varkens onverminderd gehandhaafd blijft Toeristenboekjes voor vacantiereizen DEN HAAG. In 1950 zal een ge heel nieuwe regeling gelden voor hen die een of meer vacantiereizen naar het buitenland willen maken. Ieder, die deviezen aanvraagt voor een reis naar een der Scandinavische landen België. Frankrijk en Engeland zal een toeristenboekje worden uitge reikt, waarop een bedrag van f 350 aan deviezen beschikbaar wordt ge steld. De houder van zulk een boek je kan deviezen verkrijgen voor elk der genoemde landen tot het totaal van 350.hetgeen dus wil zeggen dat men niet meer gebonden is het gehele bedrag in één land en voor één reis uit te geven. Automobilisten zullen voor het gebruik van hun auto een extra bedrag van 100krijgen. Bon 386 Algemeen voor 125 gram koffie Voor het tijdvak van 6 t.m. 19 November 1949 is bon 386 Alge meen van de voedingsmiddelen- kaart 909 aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. De bon kan op Vrijdag 4 November worden besteed. Dc volgende bon aanwijzing zal plaats hebben over vier weken. Inlevering van eerder aangewe zen coupures voor koffie kan tot 26 November 1949 geschieden bij de plaatselijke distributiedicnsten. Zo spoedig mogelijk zullen aanwij zingen voor de handel en industrie worden gegeven, hoe met de nieuw aangewezen bonnen moet worden gehandeld. Tot zolang dient elke inlevering bi. plaatselijke of cen trale distributiediensten, het be- drijfsschap voor granen, grossier of brander achterwege te blijven. „Willem Barendsz" weer op walvisvaart AMSTERDAM. Gisteren om half acht is de „Willem Barendsz", de traanfabriek van de Nedcrland- sche Maatschappij voor de Walvis vaart, voor de vierde maal naar het Zuidpoolgebied vertrokken. Evenals op de vorige expeditie is ook ditmaal kapitein K. Visser met de leiding belast. MINISTER-PRESIDENT DR W. DREES parafeert de slotovereen- komst van de Ronde Tafel Con ferentie. Links de algemene se cretaris van de RTC mr. Prinsen, achter hem staat de heer J. A. Romanos, lid van de UNCI. (Eigen foto) Bcdrijv.en moeten bij dragen in verhoogde kosten der warenkeuring DEN HAAG. De kosten van de keuringsdiensten van waren zijn ten gevolge van de stijging van het algemene loon- en prijspeil zeer gestegen. Deze kosten worden voor de hellt betaald door de gemeenten. De andere hellt wordt betaald door het rijk en de bedrijven tezamen. Het is billijk, dat ook de bedrijven bijdragen in de verhoogde kosten. Daartoe dienen het minimum en het maximum van het recht, dat jaarlijks van ieder bedrijf door het gemeentebestuur wordt geheven, te worden verhoogd Als maatstaf voor de voorgestelde verhoging is aangehouden het indexcijfer van dc kosten van levensonderhoud ten opzichte van 1935 in welk jaar het bedoelde minimum en maxi mum werden vastgesteld. Ingevol ge het in deze zin ingediende wets ontwerp tot wijziging van de wa renwet zal de hogere opbrengst van de heffingen geheel ten goede ko men van het rijk. Odette B. komt er genadig af voor haar gesmokkel met vals geld ROERMOND. De Officier van Justitie bij de Rocrmondse recht bank eiste Woensdag 8 maanden ge vangenisstraf met aftrek van zes maanden voorarrest tegen de 20- jarige Francaise Odette B., echt genote van H uit Venlo, wegens manipulaties met valse Amerikaan se en Duitse bankbiljetten. Op grond van haar jeugd, haar weinige levenservaring en haar blanco strafregister, vroeg de offi cier slechts zo weinig. Odette be kende vlot weg het haar ten laste gelegde en volgens de officier klop te haar relaas voor 95 met het politie-ondcrzoek. Als zestien-jarige beleefde de Parisienne de bevrijding van Parijs en maakte met de 25- jarigc Venloënaar Van Hdie deze expeditie als militair medemaakte, kennis. Naderhand huwde zij met hem cn kwam naar ons land. waar zij in een ongelukkig milieu van zwarthandelaren belandde. Uitspraak over 14 dagen. De zaak tegen de chauffeur S. werd aangehouden. Tegen Van H. sr en Van H. Jr werd een jaar gevangenisstraf ge- eist met aftrek. Van H. sr is de echt genoot van de Frangaise Odette B.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1