DAGBLAD VOOR AMERSFOORT zijn over De RTC kan tevreden ontvangst van haar werk Utrechtse studenten ageren tegen „misleiding Japanse atoomgeleerde krijgt Nobelprijs Tweede Kamer aanvaardde de oorlogssehaderegeling r Er komt geen chaos bij ons bemoedigt sultan Hamid Elftal wijzigingen voor a.s. Zondag Trumans welvaartsprogram in tien sociale geboden Geef een jeu £(1 stichting aati Neerlands grootste dichteres Treinbotsing bij Coevorden Politie ontruimt cafézaal op Vreeburg na demonstratie J Ver over de 2000 jr. celstraf voor desertie in '48 '49 —BEZINT EER GIJ BEGINT!— Buitenlands weekr 9f Jaargang, no. 259 Vrijdag 4 November 1949. Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. 8301c: Rotterdarasche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort, Telefoon redactie 4291. Telefoon idmlnlstratie 6235. Hoofdredacteur: T). DE BOOR DER. Er is een stroom van gelukwensen, meningen, goede raad en wehvil- ■nde critiek losgebarsten over de resultaten van de R.T.C., zoals zy .Voensdag 2 November 1949 in de historische Ridderzaal door Neder landse en Indonesische kopstukken betekend zijn. Zc alle in extenso te geven is ondoenlijk, doch de karakteristiekste zijn hierbij voor u ver zameld. Bezorgdheid spreekt uit Scripps Howard's hoofdartikel uit New York: De bezorgdste stem zegt: Pas op voor de Rus! „Het koloniale imperialisme is oezig te sterven, doch het Sowjet- :mperialisme is op mars. Tenzij zij *ereed zijn het nieuwe gevaar het hoofd te bieden, zullen de Indone siërs misschien ontdekken dat zij een meester voor een despoot heb ben verruild", zegt hij. Die bezorgdheid is volkomen af wezig in de uitbundige lof van Dean Acheson, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken: „Mijn hartelijke gelukwensen met het fraaie staaltje van staatsman schap, gesymboliseerd in de be kendmaking van de succesvolle af sluiting der R.T.C.", seint hij onze regering. Jk heb vertrouwen in de wijsheid van de door u gevolgde weg. Hoewel ik de moeilijkheden van de nog komende regelingen ten volle besef, geloof ik, dat de juist geëindigde conferentie een her nieuwde uitbreiding van vriend schap en samenwerking tussen de bevolking van Nederland en die van Indonesië zal betekenen en zal leiden tot de toenemende welvaart van belden. Ik behoef u niet te ver zekeren, dat mijn regering bereid is. dat doel te helpen bevorderen. De belangen van Nederland in de In donesische archipel, welke wettig en rechtvaardig zijn, worden ge handhaafd. De Verenigde Staten zien uit naar het lidmaatschap van Indonesië van de Verenigde Naties, welk lidmaatschap Nederland op zich heeft genomen voor te stel len". „Niet somber zijn", zegt hoofd- WEST-EUROPA De moeilijke weg naar eenheid De Amerikanen zijn weinig te spreken over de Europese Mar shall-landen. Deze ontevredenheid gaat zelfs zover, dat de kans groot is, dat er het volgend jaar geen Marshall-hulp zal worden ver leend, tenzij dan dat Europa aan zienlijk meer dan tot nu toe uit het vaatje, met het opschrift „eco nomische eenheid", zal tappen. Dat de Amerikanen aandringen op de economische unificatie van Europa is begrijpelijk. Zij schrijven hun welvaart voor een groot deel toe aan de algemene valuta en de vrij heid van beweging van handel en mensen in hun uitgestrekt gebied, dat een half continent beslaat. Zij vergeten daarbij echter, dat de V.S. reeds een enkele markt vormden, vóór de moderne indus trie zich ontwikkelde en dat deze zich dus in haar groei geheel daarnaar kon richten. In de Euro pese landen ontwikkelden de in dustrieën zich separaat en zij zijn dan ook veeleer tot concurrerende dan elkaar aan- N sluitende indus- In het trieën geworden. I Het scheppen ZOfKlIcnt 1 van één Europe- se markt zou daarom talrijke gevaren met zich brengen indien dit te abrupt zou geschieden. Wan neer Europa's voorzichtigheid daarom gerechtvaardigd is, bete kent zulks echter nog niet, dat er nu maar helemaal niets moet ge beuren, En de Amerikanen hebben ongetwijfeld gelijk, wanneer zij beweren, dat Europa tot nu toe bitter weinig gedaan heeft om tot een meer doelmatige economische samenwerking te geraken. Onder druk van dit verwijt en de vrees voor het staken van de Marshall hulp hebbèn de Europese landen thans in Parijs een plan in over weging genomen, dat voorziet in het vrijmaken van ten minste een deel van hun onderlinge handel. De aanvaarding ervan zou zeker een goed begin zijn, maar ook niet ineer dan een begin. Wat nodig is, is een moedig programma op lange termijn, hetwelk aantoont, dat de Marshall-landen vastbesloten zijn, zich zo ver en zo snel in de door de Amerikanen gewenste richting te bewegen, dat Europa als een geheel cr het grootste voordeel bij zal hebben. Slechts dit zal in staat zijn een voldoend sterke indruk op het Amerikaanse Congres te maken. Weinig verandering Weersverwachting, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag- ivond: Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden, voor namelijk in de Noordwestelijke helft van het land. Langs de Waddcnkust tijdelijk krachtige «vind tussen Zuidwest en Zuid, riders zwakke tot matige zuide lijke wind. Vannacht en mor- ïenochtend opnieuw op vele plaatsen nachtvorst, voorname lijk in het Zuidoosten van het 'and. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. 5 Nov. Zon op 741 onder 17.06; Maan op 16.40 onder 7.18. figuur sultan Hamid II van Pontianak: „Ik verzoek u, niet al te somber te zijn .over de toekomst van Indo nesië, b.v. dat daar chaos zal gaan heersen, dat wij allemaal onder de republiek zullen komen en dat het land geheel en al communistisch zal worden, want ik ben er van overtuigd, dat er voor deze bezorgd heid geen reden bestaat". De sul tan zette verder uiteen, dat de kwestie Nieuw Guinea de Indone siërs zeer hoog zit, maar hij hoopt, dat de huidige Nederlandse regering het roer nog lang in handen zal houden. Als een permanente oplos sing inzake Nieuw Guinea noemde sultan Hamid de mogelijkheid, dat de souvereiniteit zal worden over gedragen aan de R.I.S., doch dat daarna, -b.v. voor een periode van honderd jaar, de zorg voor de prae- tlsche bestuursvoering en de econo mische ontwikkeling aan Nederland zou worden gelaten Ook de minister-president heeft nog interviews toegestaan. „Er zijn", zeide hij, „in Indone sië ongetwijfeld Nederlanders, die zich onbehaaglijk gevoelen in het vooruitzicht van de terugtrekking der Nederlandse troepen, wier be scherming zjj niet willen missen, maar aan de andere kant zjjn er ook. die er verheugd over zijn, dat de periode van onzekerheid nu spoe dig tot het verleden zal behoren en dat de grondslag bekend zal wor den, waarop de nieuwe Indonesische roerende rede. gehieenschap zal worden opge bouwd. Nederland zal alles in het werk stellen om de terugtrekking binnen 8 maanden te voltooien. Voor vervoer van de troepen naar Neder land, zal worden gebruikgemaakt van Engelse schepen. Aangezien een medisch onderzoek heeft uitgewezen, dat de Berchem- spcler De Herdt. die als linksbuiten stond opgesteld in het Belgisch elf tal. dat Zondag 6 November a s. te Rotterdam tegen Nederland speelt wegens een blessure niet zal kunnen uitkomen, is de Belgische voorhre de voor deze landcnwcdstrijd be langrijk gewijzigd. Freddie Chaves zal nu de linksbuitenplaats bezet'en. terwül Van Vaerenherg (Andcr- lecht) linksbinnen wordt. Dc voor hoede ziet er thans, van rechts naar links, als volgt uit: Lemberechts (FC Mechelen). Govard (FC Luik). Mer- mans (Anderlecht). Van Vaeren herg (Andcrlecht) en Chaves (Gan- toisc). De keuzecommissie van dc KNVB heeft eveneens een wijziging aan gebracht in het Nederlands elftal. Van Bun heeft last van een onwilli ge spier en daarom is hij vervangen door Everse van Neptunus. Als re serve is thans toegevoegd Steen bergen van SW. Slachtoffers van brand in Medemblik begraven MEDEMBLIK. Donderdag- middag zijn op de algemene be graafplaats te Medemblik de vier slachtoffers van de noodlottige brand van Zondag ter aarde be steld. Om half drie vertrok de lijk stoet, waarachter honderden be langstellenden liepen, naar de be graafplaats. Aan de groeve hield burgemeester C. H. Peters een ont- STOCKHOLM. De Nobelprijs voor scheikunde is toegekend aan professor William Francis Qiauque te Berkeley in Californië. De prijs voor natuurkunde voor 1949 is toegewezen aan de Japanse professor Ilideki Y'oekawa van dc universiteit te Tokio en thans werkzaam aan de Columbia Universiteit. Prof- Qiauque kreeg de prijs in het bijzonder wegens zijn onderzoekingen naar de gevolgen van buitengewoon lage temperaturen op bepaalde belangrijke elementen. Prof. Yoekawa hij is de eerste Japanner, die een Nobelprijs krijgt verwierf zich grote bekendheid door de ontdekking van meson, de kracht die de delen van het atoom bindt. De Zweedse Academie heeft ver der besloten dit jaar geen Nobel prijs voor letterkunde toe te ken nen, omdat geen der candldaten voor deze prys er in geslaagd was de vereiste meerderheid der stem men te behalen. pfficieel zyn geen namen van candidaten voor de literatuurprijs bekend gemaakt, maar bij geruchte verluidt dat zich onder hen bevon den de Zweedse romancier en dra maturg Fabian Lagerkvist, die door HET KASTEEL VAN SAND- GATE bij Folkestone is door de zware zeeën, die de stormen van de laatste tijd veroorzaakten, zo danig beschadigd, dat het dreigt in zee te storten. Een gedeelte van het afgebrokkelde kasteel, dat in 1539 door Hendrik VIII werd gebouwd, en in 1806 werd gerestaureerd. Thans doet een deel als museum dienst. ST. PAUL (MINNESOTA). In een rede ter gelegenheid van de viering van het eeuwfeest der stichting van de Staat Minnesota als een gebiedsdeel der V.S. heeft president Truman een nationaal program van tien punten ontvouwd voor de Amerikanen, dat naar hij zeide. „een hecht schild tegen het communisme" zou zijn. Truman verklaarde, dat het de plicht der regering was, krachtens de Amerikaanse constitutie, de algemene welvaart van alle mensen en niet alleen van enkele be voorrechten te bevorderen. De in het welvaartsprogram van president Truman vervatte tien punten luiden: 1) boeren, evenals zakenlieden, behoren een billijke beloning te krijgen voor hun producten; 2) de arbeiders hebben recht op behoorlijke lonen en dienen op voet van gelijkheid met hun werk gevers te onderhandelen; 3) kleine handelscoöperaties die nen een redelijke kans op succes te hebben en moeten niet door mo nopolies worden verstikt; 4) de natuurlijke hulpbronnen moeten beschermd en ontwikkeld worden ten bate van allen en niet geëxploiteerd worden om wille van particuliere hebzucht; 5) ouden van dagen en invali den moeten een zodanig inkomen hebben, dat zij niet afhankelijk zijn van liefdadigheid; 6) gezinnen moeten beschermd worden tegen verlies van inkom sten als gevolg van ongeluk, ziekte of werkloosheid; 7) de burgers dienen behoor lijk gehuisvest te zijn en hiervoor naar draagkracht te betalen; 8) gelijke kansen op ontwikke- de Zweedse bladen als de candidaat met de beste kansen werd genoemd, de Griekse dichter Angelos .Sike- o lianos en de Italianen Benedetto ling voor alle jonge mensen; Groce, Ignazio Silone en Alberto gj betere gezondheidszorg voor Moravia. Ook werd de naam van een jecjer njej slechts voor en- Winston Churchill wel vernomen. I kelen; 10) alle Amerikanen dienen wettelijk gelijke rechten en moge lijkheden te hebben en op voet van gelijkheid deel te kunnen nemen aan het nationale leven, vrij vah vrees of discriminatie Het Zweedse stoomschip „Astri" dat onlangs bij Zeebrugge op een wrak liep en zonk, is door drie Nederlandse bergmgsvaartuigen en een vaartuig uit België gelicht. GEEN RISICO'S BIJ GANG STERS. Gangsters oefenen in Italië een schrikbewind uit, dat herinneringen wekt aan het Amerika uit. de dagen van Al Capone en Dillinger. Geen won der dus, dat dc autoriteiten, wan neer zij er eens in slagen enige leden van de machtige gilde van moordenaars, rovers en dievende pakken te krijgen, geen enkel ri sico nemen. Tijdens het proces, dat op het ogenblik in Napels te gen de bandiet Giuseppe Lamar- ca en zijn bende (beschuldigd van 19 moorden en 51 berovin gen) gevoerd heeft, heeft men dc verdachten opgesloten in 'n spe ciaal in de rechtszaal opgerichte ijzeren kooi. om uitbraak- of ont zetpogingen bij voorbaat te ver ijdelen. Veel hoop op een gunsti ge uitspraak schijnt Lamarca (te zien op de foto buiten de kooi, met handboeien aan) niet te heb ben. Hij heeft ten minste zi.'m tes tament reeds gemaakt en daarbij een hem toebehorend groot huis in Londen bestemd als onderdak voor de pelgrims naar Rome. DEN HAAG. Ter gelegenheid van de 80ste verjaardag van dr Hen- riëtte Roland Holst op 24 December a.s. is met toestemming van de Ju- bilaresse een stichting in het leven geroepen die zich op verzoek van de dichteres in dienst zal stellen van het werk onder de massa-jeugd van alle gezindten. Grote ravage geen doden COEVORDEN. Donderdagmid dag om even over vijven zÜn op het spoortraject Coevorden—Gramsbcr- gen twee treinen op elkaar Inge reden. Een goederentrein komende uit de richting Coevorden raakte In botsing met een olletreln van de BPM. De botsing is vermoedelijk het gevolg van een verkeerde stand van de wissels De twee locomotieven werden geheel in elkaar gedrukt, de wagens ontspoorden en kwamen door elkaar te liggen op de rails. Enkele vielen de berm af en ge raakten op het weiland naast het snoorwegtrajcct Ook de oliewagens vlogen van e rails af. Een der ketels werd door het geweld der botsing van dc wagens afgeslagen. Het geheel biedt het schouwspel van een grote ravage. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor Do machinisten konden op tijd van de machines springen en zo het leven redden. Precies op een spoorwegovergang in de provincieweg Gramsbcrgen Coevorden vloog de goederentrein op de olletrein. Door dc ravage was de weg geblokkeerd; het verkeer werd omgeleid en ging van Grams- bergen over Holthone naar Coe vorden. Het spoorwegverkeer Coevorden Zwolle was geheel gestremd; het werd onderhouden door een bus dienst. (Vorige week Donderdag reed op dezelfde lijn nabü Marienbcrg een personentrein op een stilstaande goederentrein, waarbij een vijftal personen werd gewond! De Spoorwegen gingen hard aan het werk. om de twee locomotieven en de tien gederailleerde wagons (zes van de goederen- en vier van de olietrein) met kraanwagens in het goede spoor te tillen. Vrijdag moet het verkeer weer normaal rijden. Zeepost voor Oost en Vi est Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De da tum waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staat, tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië: m.s. „Oranje" (14 November): Naar Curasao: m.s „Waal" (5 November). Naar Suriname: s.s. „Cottica" (11 November). De stichters zijn van oordeel, dat Henriëtte Roland Holst niet alleen de voornaamste dichteres van Ne derlandse stam is, doch ook dat haar geloof, haar strijd tegen on recht en onderdrukking en haar liefde voor de eenvoud'gen en on- aanzienlijken haar stempelen tot „GEBIT KLAAR IN EEN DAG" .95 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Gisteren heeft de Kamer de wet op de Materiële Oorlogs schade zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Ondanks de bittere critiek op het ontwerp uitgebracht buiten de Kamer, ondanks de menig vuldige bezwaren, welke Kamerleden van verschillende fracties ertegen hebben aangevoerd, was er niemand, die zich verzette, toen de voorzitter voorstelde om het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aan te nemen. Zelfs de C.H. heer Van der Feltz, die het kwistigst was geweest met verwijten aan de Regering, toonde zich niet onverzoenlijk. En de heer IJsselmuiden, die bij de algemene beschouwingen over het wetsontwerp minister Lieftinck namens de K.V.P. niet minder dan een ultimatum had gesteld, was nu, ondanks dat aan zijn wensen lang niet was voldaan, de eerste om de ministers Lieftinck en In 't Veld geluk te wensen met de aan neming van de oorlogsschade-regeling. Vele Kamerleden volgden zijn voor beeld. zodat het achter de regeringstafel een complete staande receptie werd. Door de aanneming van dit wetsontwerp is, als de Eerste Kamer het voorbeeld van de Tweede volgt, de minister van Financiën tevens gemach tigd om voor de oorlogsschadevergoeding en het herstel van de aan over heidsgebouwen geleden schade een bedrag te lenen van vier milliard, af te lossen in vijftig jaar. Voor verdere bijzonderheden zie men pag. 3. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Op bet inlichtingen-spreekuur, dat twee vertegenwoordi gers van een Rotterdamse inrichting voor tandheelkunde Woensdagavond in een café op het Vreeburg hielden, heeft een dertigtal tandheelkundige studenten scherp geprotesteerd tegen wat zjj noemden ..de schandelijk mis leidende en met de beroepsethiek in strijd zijnde reclame", die de inrich ting in verscheidene dagbladen voert. De vertegenwoordigers van de in richting hebben daarop door de politie de studenten van het spreekuur laten verwijderen. Deze verlieten de zaal ordelijk en stelden op het hoofdbureau van politie de inspecteur van dienst in kennis van de gebeurtenissen. normale gelaatsuitdrukking wordt behouden, doordat de kaak niet slinkt Tevens zou daardoor een ..be ter spraakvermogen" en een „beter kauwvermogen" worden verkregen. Dit nu achten de studenten „een zeer sluwe manier om goedgelovige men sen geld uit de zak te kloppen" Naar hun woordvoerder ons vertelde, is het pbysiologisch onmogelijk dat een kaak, waaruit de tanden en kiezen zijn getrokken, niet slinkt. Het on middellijk na trekking plaatsen van het plastic kunstgebit „op zichzelf helemaal geen nieuwigheid meer", zo zei hij zou slechts tot gevolg heb ben, dat de patiënt na enige maan den het kunstgebit moet laten her zien. Er werd ons een dooc de Rotter damse inrichting vervaardigd gebit 'voorgehouden, waarmee de eigena resse op de Utrechtse tandheelkun dige kliniek was verschenen Onze zegsman wees ons er op. dat de af werking hiervan zeer slecht was. „In de kaak van de patiënte waren bovendien wortelresten blijven zit- *ten, zodat etterende wonden waren ontstaan." voegde hij er aan toe. Bijna alle patiënten verlieten spreekuur In een groot opgemaakte adver tentie deelde de Rotterdamse inrich ting onlangs in een der grote Neder landse dagbladen mede. dat door haar behandeling het plaatsen van een Amerikaans plastic kunstgenit, direct na het pijnloos trekken een Prins Bernhard zal Oslof jord bezichtigen AMSTERDAM. Z.K.H. Prins Bernhard zal Maandag 7 Novem ber a.s. het bij de Nederlandse dok- en scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam gebouwde m.s. „Os lofjord" bezichtigen. De Prins is voornemens om streeks kwart over twee aan boord te gaan. Het bezoek zal vermoede lijk ruim drie kwartier duren. De studenten spraken tegenover ons dan ook het vermoeden uit. dat de arbeid van de betrokken inrich ting in wezen niets anders is dan het door tandtechnicl onbevoegd uitoefenen \'an het door de wet be schermde tandartsenberocp. „Kostbaar en gevaarlijk" Hoewel zij zeker ook naar het in lichtingen „spreekuur" in Utrecht waren gekomen om daarnaar een onderzoek in te stellen, spraken zij dit vermoeden niet uit tegenover de ongeveer vijftien echte patiënten, die. op de mededelingen in de adverten tie afgaande, vol goede hoop naar het spreekuur waren gekomen. Maar wel gingen zij de wachtende men sen langs om deze in te lichten over hun zienswijze op de. naar hun me ning veel te kostbare en soms voor de gezondheid van de patiënt ge vaarlijke behandeling van de Rotter damse inrichting Terwijl de eerste patiënt door de Rotterdamse vertegenwoordiger in een aangrenzend vertrek werd ont vangen. kwamen studenten en overi ge patiënten overeen, dat één der Rotterdammers zou worden verzocht in aanwezigheid van hen allen vra gen van de studenten te beantwoor den. Zie verder pag. 5 DEZE ADVERTENTIE heeft de verontwaardiging der tandheel kundige studenten gaande ge maakt. één der uitnemendsten onder haar tijdgenoten. De stichters verwachten, dat, waar mevrouw Roland Holst haar verjaardag in kleine kring wil doorbrengen, toch velen ter gele genheid van deze 80ste verjaardag aan hun bewondering en waarde ring voor deze uitzonderlijke fi guur uiting zullen willen geven, in de vorm van een financiële bij drage tot aankoop van een gebouw met terreinen dat in dienst van de jeugd zal worden gesteld onder de naam Henriëtte Roland Holst- stichting. Een comité van aanbeveling waarin naast de minister van on derwijs kunsten en wetenschappen prof dr F J. Th. Rutten ook de Belgische minister van staat dr C Huysmans heeft zitting genomen, telt verder nog een 150 tal verte genwoordigers van de meest uit eenlopende geestelijke en culturele schakeringen Notaris E. Bennink Bolt. Kei zersgracht 622 Amsterdam, (post giro 542151) is penningmeester der Stichting Nee toch.Heus Nu Bonn regeringshoofdstad van West-Duitsland wordt, komt er een invasie van 20.000 ambtenaren cz. Naast woon ruimte voor hen, moet er ook nog 50.000 m2 kantoorruimte worden gevonden Genuese politie hield rijke buitenlandse aan. Dame tot hond: „Pak ze!" Hond gedood. In 's honds halsband zat cocaine „Niet ik smokkel,' zei dame. „doch hij, en hij doet het al ja ren-lang en veel beter dan ik!" Zakkenroller te Cairo begon te grienen, toen hij las waar van hij oud arm man had besto len, ging heen, rolde 10 porte feuilles van gefortuneerden en zond ze oude arme man toe, en die bracht ze bij de politie en die doet nu wat der Egypti sche politie is: zij „tast nl. in het duister' Valse munters te Phaleron (Gri.) leverden beter gouden munten mooier en zwaarder dan de staat, om de staat te verma nen zich nauwkeuriger aan voor schriften te houden. Staat waar deert vermaning niet, doch bc- neinst hoe uit de 400.000 gulden aan smetteloos goud misschien voor 500.000 gulden nu..ten te maken is Het is ook nooit goed! DEN HAAG. Gevolg gevende aan de toezegging, gedaan tijdens de behandeling van de interpellatie van het Tweede Kamerlid Vermeer over het vertrek van militairen uit het algemeen depot Koninklijke Land macht te Schoonhoven naar Indonesië in dc vergadering der Kamer van 26 October 1949 heeft dc minister van oorlog thans in een brief aan do Tweede Kamer de volgende gegevens overgelegd. Over 1948 bedraagt het totaal aantal der door de krijgsraad te velde wegens desertie berechte, voor Indonesië bestemde, militairen 684 Van hen werden veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 jaar of meer 121 of ca. 17,75 tot een gevangenisstraf van minder dan 3 jaar 503 of ca. 73.50 vrijgespro ken werden 7 of ca. 1 na het tZ' MU. roo*onjr* V«j* p* tt* oao n» *vr»aj*d NIET MAANDEN ZONDER TANDEN LOPEN NORMALE GELAATSUITDRUKKING 'KAAJE Öll „rt. U VIA, M nSu BUI t>) EEN BETER SPRAAKVERMOGEN ZELDZAAM NATUURGETROl^^ U 4» ptMMi VUUVi, —rr U M-p»-. IcoVae V n AMERIKAANS PLASTIC KUNSTGEBIT nan BtrcRDU - mw» c<*y »l»H ZJX SA iTVfif SrJ? -"T vonnis verklaarden zich alsnog be reid om naar Indonesië tc vertrek ken 53 of ca. 7.75 totaal 684. Over het eerste, tweede en derde kwartaal van 1949 bedraagt het to taal aantal der door de krijgsraad te velde wegens desertie berechte, voor Indonesië bestemde, militairen 411. Van hen werden veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 jaar of meer 160 of ca. 38,9 tot een gevangenisstraf van minder dan 3 jaar 231 of ca. 56,2 vrijgespro ken werden 5 of ca. 1,2 na het vonnis verklaarden zich alsnog be reid om naar Indonesië te vertrek ken 15 of ca. 3.7 totaal 411. Hamburg v/il (en zal?) grotere schepen bouwen HAMBURG. De Hamburgse scheepswerven zullen in de komen de winter worden heruitgerust voor het bouwen van grotere schepen, zo maakte dr Karl Schiller, de se nator van economische zaken van Hamburg Donderdag bekend. In een persconferentie deelde hij mede. dat het Hamburgs voornaam ste doel is ..de ketenen van de Overeenkomst van Washington te verbreken", waarbij is bepaald dat de in Duitsland te bouwen kust vaartuigen en Oceaanschepen niet meer dan resp. 2.700 en 7.200 ton mogen meten.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1