Ontstemming bij personeel van Ned. Spoorwegen Pater F. Wijn hoven sprak over 't communisme Geniale danskunst van Met ropolit an-bal let Noteert ia even J0GA je adres Uiterst knap piano-recital van Geza Anda Rijn behoudt leiding in strijd om biljartkampioenschap 2 Vrijdag 4 November I949 Directie wipt wijzigingen in Reglement Dienst Voorwaarden af Bij een groot deel van het spoorwegpersoneel heerst momenteel enige ontstemming over de halsstarrige houding, die de directie van de Neder landse Spoorwegen heeft aangenomen ten aanzien van de door de vak bonden voorgestelde wijzigingen in het Reglement Dienst Voorwaarden. Tijdens een drukbezochte vergadering van de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Vereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel lichtte Donderdagavond de hoofdbestuurder van de N.V. van Spoor en Tram. wegpersoneel, de heer H. de Jong, het standpunt van de N.V. in deze kwestie nader toe. N,W-leden geven uiting aan ontevredenheid De voorzitter van de plaatselijke afdeling, heer E. Bakkenes, zeide in zijn openingswoord, dat de vak beweging zich er van bewust is, dat ons land in een moeilijke situa- tie verkeert. Het is echter ook dui delijk geworden, dat de reactie zijn kop weer opsteekt en de na tionale lasten wil afwentelen op de arbeidersklasse. „Als moderne vak beweging kunnen wij ons daarmee niet verenigen", zo riep de heer Bakkenes uit. Hij wekte de aan wezige leden ten slotte op de vak vereniging zowel naar binnen als naar buiten te versterken. „De actie om het levenspeil en de directe arbeidsvoorwaarden", was het onderwerp, dat de heer H. de Jong voor zijn boeiende inlei ding had gekozen. Voor de zoveel ste maal in de geschiedenis dreigt de arbeidersklasse het slachtoffer te worden van een minder gunstige economische situatie, waarin ons land is komen te verkeren", zeide hij. Ons land kwam reeds geruï neerd uit de oorlog en daarenbovew stapelden andere moeilijkheden (Indonesië) zich op. Onze econo mische positie ging zienderogen achteruit en mag momenteel zelfs slecht worden genoemd. Het hui dige levenspeil zouden wij niet kunnen handhaven, wanneer de Marshall-hulp ons ontbrak. „De levensstandaard van de werkers moet omlaag, willen wij ons land voor een massale werkloosheid be hoeden", heeft men de laatste tijd reeds van liberale zijde horen ver kondigen. In deze sfeer, zo ging de heer De Jong voort, moesten de onder handelingen over de door de Ne derlandse Vereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel voorgestelde wijzigingen in het Reglement Dienst Voorwaarden met de be- drijfsraad der N.S. worden ge voerd. Toen wij deze wijzigingen in het R.D.V. opstelden, meenden wij dat de spoorwegarbeiders recht hadden op deze verbeteringen. Bij de eerste besprekingen bleek reeds, dat een gezonde basis voor een ge- dachtenwisseling niet kon worden gelegd. De wederzijdse standpun ten lagen zo ver uiteen, dat een vergelijk welhaast onmogelijk scheen. Opdracht teruggegeven In een volgende vergadering was er van een kleine toena dering sprake, welke echter weer werd teniet gedaan toen de bedrijfsleiding mededeelde dat een eventuele herziening van het R.V.D. de N.S. geen geld zou mogen kosten. Het college, dat de onderhandelin gen met de bedrijfsleiding voerde, zag daarna van verder praten af en gaf de opdracht aan de Personeelsraad der N.S. terug. De N.V. heeft zich daarna recht streeks tot de directie der N.S. ge wend. De president-directeur lan ceerde de gedachte, dat ieder be drijf een sluitend budget moet hebben, omdat er geen fondsen zijn waaruit eventuële tekorten kunnen worden gedekt. De vakver eniging heeft deze gedachte bestre den, van mening zijnde, dat de sa- larispost van het personeel geen sluitpost mag zijn van het bedrijf. De directie deelde echter medg, dat een herziening van het R.V.D. niet mogelijk was in verband met de steeds lagere inkomsten van het bedrijf. Tijdens een congres van de N.V., dat aan het probleem van het R D.V. was gewijd, werd daar op besloten verdere onderhande- GRAND THEATRE: „Vier stappen in de wolken". 18 j. Zond. 2,4.15, 6.45 en 9 u. Ov. dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER: „Spionnage in Lake View". 14 j. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 u. Ov. dagen 2.30. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: 4 t.m. 7 November „Straatjongens" cn „Vlammen over de prairie", alle leeftijden. 8 t.m. 10 November: „Mexicana". Zond. 2, 4.15. 6.45 en 9 u. Ov. dagen 2.30, 6.45 en 9 u. CITY THEATER SOESTDIJK. „The Window", 18 j. Zond. 2, 4.15,6.45 en 9 uur. Zaterdag 2.30, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen 2.30 en 8 uur. 5 NOV. Markthal. Uitv. C.J.V.V., Wilhclmina en Juliana, 7.30 uur. 5 NOV. Amicitia. Feestavond No- ack's fabrieken, 7 30 uur. 5 NOV. Gebouw St. Aechten. Re ceptie Wandelsportver. W.N.S.A., 3—5 uur. 11 NOV. Speeltuingeb. (Marconi straat). Afd. Amersfoort Ned. Ver. voor de Volkszang, 8 uur. Openbare leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur; Uitlening voor kin deren: Woensdag- en Zaterdagmid dag van 2.304.30 uur; Leeszaal dagelijks van 1012.30 en 25 uur bovendien Dinsdag, en Vrijdag avond van 710 uur. Expositie: T.e.m. 5 Nov. St. Pie- ters en Blocklandtsgasthuis. Ten toonstelling schilderijen. Larense groep. R.K. Openbare Leeszaal, Wijers- straat 2. Geopend van 101 uur en 2.30—5.45 uur. Maandag en Vrij- dag 7—9 uur. Uitlening van 11 12.30, I lingen voorlopig uit te stellen tot het moment, dat de directie een soepeler houding zou aannemen. AFBAKENING Dat men niet accoord wenst te gaan met onze wensen en verlan gens, zo vervolgde de heer De Jong nadat hij de niet noemens- waardige in het R.D.V. aange brachte wijzigingen, aan een be schouwing had onderworpen is een symptoom van het streven, dat er op gericht is van de toch al be- (rekkelijke levensstandaard der arbeidersklasse zoveel mogelijk af te brokkelen, waarna ons land weer „welvarend" zal kunnen wor den. Daartegenover zijn regerings maatregelen in het vooruitzicht gestpld, die ons land voor 1952 (het jaar waarin de Marshall-hulp afloopt) weer een zelfstandige po sitie moeten verschaffen. Deze maatregelen, zo zeide de heer De Jong, zullen er wel op gericht zijn nog meer geld uit de toch al krap pe beurs van de werknemers te vergaren. Een dergelijk verschijn sel is reeds waar te nemen, tenge volge van de talrijke prijsstijgin gen van noodzakelijke levensbe hoeften. De door de regering toe gezegde compensaties zetten daar bij echter geen zoden aan de dijk. De gecreëerde 220 millioen subsi die noemde de heer De Jong een voorziening van tijdelijke aard. Het staat reeds bij voorbaat vast dat na beëindiging van deze voorzie ningen de lasten op de schouders van de arbeiders zullen worden af gewenteld. Als vakbeweging moe ten wij een halt toeroepen, zeide de heer De Jong. Wij zijn van me ning, dat wanneer er in ons land gesaneerd dient te worden, de ar beidersklasse naar evenredigheid daarin zijn aandeel moet leveren indien dit noodzakelijk blijkt te zijn. De heer De Jong was echtei van mening, dat in het onderha vige geval van geen noodzakelijk heid sprake is. Het N.V.V. heeft begrip getoond voor de moeilijk heden, waarin de arbeidersklasse kan komen te verkeren, en zich mede in verband met de devaluatie bijtijds tot de regering gewend met het verzoek de nodige com pensaties te verschaffen. De rege ring is uiteindelijk voor de wensen van het N.V.V. gezwicht en heeft een subsidie van 226 millioen ge creëerd Wanneer de vakbeweging echter niet bereid is offers te bren gen, zo besloot de heer De Jong. dan ziet de toekomst er voor de Nederlandse arbeiders bijzonder slecht uit. Wij moeten ons krach tig aaneen sluiten om de druk, die van bovenaf op de arbeiders wordt uitgeoefend, af te wenden. Ten slotte beantwoordde de in leider een aantal vragen, die door enkele aanwezigen waren gesteld. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1119 Na drie dagen gaat de storm eindelijk liggen, maar dan raakt de „Vrijheid" in dichte mistbanken verzeild Wanneer de zon de ne vel enigszins verdrijft zien de opvarenden van de „Vrijheid" land recht ✓ooruit: een rotsach- .ïge kust met hier en laar steile bergtoppen „Kijk", roept Vander I Deckeri uit, wijzend naar één der toppen, „daar staat een zender; ik vermoed, dat die de signalen uitzendt" Hij probeert verbinding te krijgen en na een uur lukt dat ook. „Hallo, hoort hij: Oplichtster met vriend staan terecht Dc 41-jarige werkster G W. die eind Augustus diverse zaken ln de Lange- straat bezoent. wist met allerlei fanta sieverhalen verschillende winkeliers om de tuin te lelden Zo bestelde zij ln een aantal winkels kruidenierswaren onder een gefingeerde naam en maakte de afspraak, dat dc artikelen de volgende dag betaald zouden worden, maar dc winkeliers konden naar hun centen fluiten. De gestolen goederen dienden tot het levensondernoud voor haar en een 28- jarige vriend, die wel mee wilde eten. doch zich om de herkomst van de ar tikelen niet bekommerde. Ter zitting van de Utrechtse Politie- rechter, voor wie beiden Woensdag wa ren gedagvaard, bleek dat de vrouw enige maanden geleden uit de gevan genis was ontslagen wegens een der gelijk misdrijf. Het reclasseringsrapport dat zeer ongunstig luidde, schetste haar als een leugenaarster zonder enige dige bolsjewistische Rusland SCHoewel" verdachte tijdens het verhoor bedreiging vormt voor tranen plengde, meende de Officier dat SChaving en de rust bederft, waar- die tranen niets te betekenen hadden aan de wereld behoefte heeft. De Hij hekelde de mentaliteit van de ver dachte. die zonder werken voor haar en haar vriend aan de kost wilde ko men cn gezien dc conclusie van het rapport verwees hij de zaak terug naai de rechter-commlssarls voor een psy chiatrisch onderzoek, waarna behande ling voor de Meervoudige Kamer. Dc hotelbediende A L H, die wegens heling was gedagvaard èn zich behalve aan levensmiddelen ook aan rookwaren had tegoed gedaan, hoorde 4 maanden gevangenisstraf met aftrek tegen zich eisen. Hij werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, eveneens met aftrek. zeilschip, hallo i „probeert gij te landen? Koers dan om de Zuidzijde van het eiland. Daar ts een I baai, die wordt aangegeven door een groen licht". Rob besluit die aanwijzingen te volgen en de koers wordt verlegd. Inderdaad ziet be Zuidkant van het eiland er een beetje minder onherbergzaam uit. Maar waar is nu die baal? De drie opvarenden kijken scherp uit, want dit is een gevaarlijke kust. IngezMed.) VOOR BETERE REGENJASSEN. LEDERJASSEN. RENVESTEN. BROEKEN PETTEN. ENZ. ENZ. TEVENS OPNIEUW VERVEN VAN MOTORKLEDING JOGA. LEUSDERWEG 7, Tel. 5870 Weelde en roes van de dans voelbaar Het optreden van het Metropo litan Ballet heeft opnieuw scherp in het licht gesteld, dat de dans voor de mens een van de hoogste uitingsvormen is. In dit drie jaar oude Britse ballet werken krach ten, die, de klassieke vormen niet verwaarlozen, doch zoekend naar vernieuwing in de danskunst tot verrassende resultaten zijn geko men. Hoewel wij alle eer willen laten aan de oude balletkunst, die hoe sterk de vernieuwingsdrang ook moge zijn, onsterfelijk zal blij ken, is toch het uit de vormen ontsproten abstract ballet „Balla- mento" (op muziek van Vivaldi) voor ons een openbaring geweest. In dit ballet voelde men het rhyth- me van deze tijd en het moet voor al daarom op kunstgevoelige mo derne jeugd een diepe indruk maken. Toch liet „Lac des Cygnes" ('t Zwanenmeer) eveneens een sterke indruk achter. Deze oude choreografie is uit voor de ballet kunst goede elementen opgebouwd en heeft een indringend rhythme, dat niet aflaat de toeschouwer in de sfeer te brengen van het sprook je waarin hij als kind geloofde en nog altijd wil blijven geloven. In „Lac des Cygnes" vonden de gro ten uit het Metropolitan Ballet voldoende gelegenheid om hun dansdrift tot de hoogste vormen van gratie er. rhythme op te voe ren. Tschaikowsky's njuziek laat daar alle ruimte voor. In dit bal let, waarmee deze Britse groep zich introduceerde, werken talent volle dansers als Eric Hyrst, Domi ni Callaghan e.a. meede Op 't voor ballet e'genlijk iets te bekrompen toneel van het Grand Theatre ging door gebrek aan ruimtelijkheid wel veel aan uitingsmogelijkheid verloren. Meer nog dan nu het ge val was had men de dansenden in Onze fotograaf slaagde er in bij Coppelia van het Metropolitan Ballet bijgaande Jraaie actie-foto te maken. Het zijn geen vogels die in de lucht zweven, maar twee jonge mensen: de voortreffelijke Celia Franca (Swanhilda) en Veit Bethke (Frans). de ruimte willen zien waardoor het geheel aan waarde zou hebben ge wonnen. Het décor had trouwens in dit ballet beter kunnen zijn. Het was tè veel décors om de ruimte werking te verhogen. Veel succes oogstte het Metropo litan Eallet met het nog altijd ver rassend goede ballet „Coppelia". Hieraan ligt niet alleen rhythme ten grondslag. Integendeel, hier is dikwijls de ingetogenheid, de ver beelding van poppen, een tegen hanger van het in de balletkunst alles overheersende rhythme. Dat ten slotte toch dit rhythme zege viert in een welhaast betoverende dans van Michale Holmes (Cop pelia) werkt voor de toeschouwer bevrijdend. De groepsgeest van dit Britse ballet, dat andere internationale groepen naar de kroon steekt, kwam wel zeer sterk tot uiting in de Polowetskische dansen uit de opera Prins Igor (Borodin). Hier voelde men de pure begeestering van de dans. Maar bovenal komt men tot de stellige conclusie, dat behalve rhythme ook de opbouw van kleuren, kortom het decoratief geheel een alles omvattende taak heeft. Deze door Nicholas Beriosoff bewerkte choreografie van Michel Fokine greep de aanwezigen aan. doorstraalde hen met het rhythme, dat de mens bij zijn pelgrimstocht door het leven als een onmisbare factor zal blijven volgen en be geesteren. Michel de Lutry was de ziel van dit ballet en zijn invloed bracht ook zijn groepsgenoten tot een grootse manifestatie van de balletkunst. C. F. Het bovenzaaltjte van het K. A. B.-gebouw aan de L. Vrouwestraat bleek Donderdagavond bijna te klein voor de veien, die de wel- eerw. Pater F. Wijnhoven wilden horen over „De Russische toestan den en de activiteit van het com munisme". Deze pater heeft vele jaren in Rusland gewerkt. „De aandacht van de wereld is momen teel gevestigd op Rusland", zo ving Pater Wijnhoven zijn lezing vrijheid verkregen. De grote ang aan. Iedereen die de ontwikkelin- stige vraag is nu, wat Rusland zal gen van de laatste tien jaren heeft doen bij een eventuele oorlog, gevolgd, zal weten, dat Rusland in Deze angst is volkomen gewettigd, dj toekomst een gewichtige rol zal want Rusland is het enige land op spelen. Het is een feit^dat het hui- de wereld, dat zich zelf kan be- een druipen. Daarentegen vormen de onze be- 17 millioen dwangarbeideres en de leiders van de fabrieken, die voor bet grootste deel uit het buiten land komen een grote bedreiging voor het Sovjet-regiem. Volgens getuigen is de Rus bang voor de oorlog, bang voor de atoombom en hij weet, daat de Amerikaanse wa pens beter zijn dan de Russsische, zo eindigde Pater F. Wijnhoven zhn lezing, die een aandachtig ge hoor had. De plaatsvervangend voorzitter dankte de inleider na mens de aanwezigen. lofte gegeven, dat ongelijkheid van. loon niet meer zou voorkomen. Het komt nu voor, dat bij de bedrijven de loonschalen van 1 tot 60 graden varieëren Iederee arbeider moet 10 uur pér dag werken en om de twee dagen zijn er verplichte ver gaderingen. In Siberië werken mo menteel 17 millioen mensen in zo genaamde werkbataljons.-Het ge- j lcof in T.usland heeft een zekere legers van de Sovjets staan midden in Europa. En het is heel natuurlijk, dat we' de vraag stel len: „Wat zal Rusland nu gaan doen?" Dit is moeilijk te beant woorden. Hoe is Rusland eigenlijk uitgegroeid tot die geweldige ko los? Rusland is ontstaan uit een verovering van kleinee staten en de verovering van andere gebie den. Het stichtingsjaar is 862. Hier is een lange tijd overheen gegaan en nu bestaat de Sovjet Unie uit een oppervlakte van 22\/2 millioen km2 staatkundig ingedeeld in elf federale republieken. Iedere fede rale republiek bestaat weer uit autonome republieken en autono me gebieden. Volgens de statistie ken van 193l telde dit land 170 millioen zielen. Nu telt het ruim 200 millioen inwoners. Deze men sen zijn echter verdeeld over 40 verschillende nationaliteiten. Er zijn op het ogenblik 85 millioen Russen, tegen 115 millioen niet- Russen. In 1941, toen het Duitse leger Rusland binnen viel, waren vele Russen het niet eens met het re giem en haakten naar onafhanke lijkheid. Hitier maakte toen eert grote fout door als plunderaar dit land binnen te trekken, met het gevolg, dat de Russen tegen de Duitsers vochten, ondanks het re giem. De Oekraïners waren wel zeer gekant tegen het regiem en het gevolg was, dat 2 millioen in woners naar Siberië werden ge transporteerd om dwangarbeid te verrichten. De reden hiervan was dus dat de Sovjet-Unie zich door hen bedreigd voelde. Ook werden dc inwoners van vele autonome- gebieden naar Siberië vervoerd. Reden? Collaboratie met de vij and Dat de Sovjet-Unie nu zo sterk is komt door de kracht van dc partij. Wat de macht nu in handen heeft, is het zogenaamde Polit-buro Elke oppositie wordt beschouwd als verraad aan de Staat en „een mens in Rusland is niet meer, dan een schroefje in de productie". Het huidige regiem had de be- finyez Med.) Last van zenuwen? Mijnhardt's Zenuw tabletten helpen U er overheen. Reclasseringswerk van Leger des Heils Teneinde zijn taak beter te kunnen vervullen heeft het Leger des Heils voor Amersfoort en omgeving een z.g. reclasseringsbrigade gevormd, die gisteravond in een speciale bijeen komst werd geïnstalleerd. Lt.-kolonel van Eeken, secretaris van het Maatschappelijk Werk van het Leger des Heils in Nederland gaf een overzicht van het huidige reclas seringswerk. Spreker bracht warme hulde aan het Ned. Genootschap tot reclassering dat op dit terrein baan brekend werk verrichtte. 25 jaar geleden, toen de gevange nissen in ons land zeer veel te wen sen overlieten, en een korter of lan ger verblijf daarin de gedetineerden moreel en lichamelijk vaak blijven de schade toebracht, werd dit ge nootschap gesticht cn heeft sindsdien bijgedragen tot verbeteringen. Ech ter, niet alleen in het gevangeniswe zen. ook in de strafoplegging en strafmaat kwam verandering. Sinds 1915 kent onze strafwet het instituut Tj van voorwaardelijke invrijheidstel- Iwee vliegers in Kanaal gestort DARTMOUTH. Twee vlieg tuigen van de RAF zijn bij nacht oefeningen boven het Kanaal neer gestort Het zijn een viermotorige „Lancaster"-bommen werper, met een bemanning van zeven en een Mosquito"-gevechtsvliegtuig, met een piloot en een navigator. Zij zijn bij de vuurtoren van Nab Tower in net water terechtgekomen. Het Zweedse schip „Patria" heeft mede gedeeld het wrak van een der toe stellen gevonden te hebben Een reddingsboot is gestreken, om naar mogelijke overlevenden te zoeken. Ook had men een rubberbootje ge zien, waarin zich echter niemand bevond. Een Britse sloep Is op de plaats van het ongeluk aangekomen en heeft, naar gemeld, het logboek van een der vliegtuigen gevonden. Tot nog toe zijn geen overleven den gevonden. Het zoeken zou ech ter bij het aanbreken van de dag intensief worden voortgezet. Burgerlijke stand Geboren: Frederikus Willem Frits, zoon van A. J. W. Peperkamp en M. C. Spangenberg; Elisabeth Jacinta Maria. d. v. A. M. Vugs en A. M. L. Weterings. Ondertrouwd: P. Lussenberg en G. J. dc Bil; W. R. Ubbelohdc en M. J Lankester; W. Bijen en B .Geurs; A. J. Wolthof en F. v. d. Heijden; W. A. v. d. Vorst en N. de Haas; A. v. Spengen en C. Boomker; A. Woelders en A. G v. Ommering; W. van 't Hazeveld, A. Chambon; C. B. Schuurman en N. J. Lokhorst; W. F. J. Tuithof en K. H. J. van 't Hoen- derdaal; C. van 't Klaphek en H. W. J. Lasseur; L. L. Meijer en E. A. E. Verniers; A. Ruitenbeek en G. D. Ka merbeek; M. C. Rink en G. Zijl; J. Hoving en.J. v. d Horst; Z. Y. Voren hout en S. J. Baarda. Getrouwd: W. A. Hogewind en E. Renou; W. Schouten en G. v. Es. Overleden: J. F. A. Hofmann, 75 jr., wed. v. G. Eibers; J. Lamers, 61 jaar, geh. m. C. J. v. d. Heijde. >oest Vergadering winkeliers De Soester Winkeliersvereniging kwam Donderdagavond in „De Gouden Ploeg" bijeen. De voorzit ter, de heer C. Schaddelee memo reerde, dat het ledental tot 120 is gestegen. Verder deelde hij mede dat van 106 winkeliers bericht was binnengekomen, dat zij deelnemen aan de a.s. St. Nicolaas-actie. De hoer Zondervan, vertegenwoordiger van het bureau „De Samenwer king", gaf een uiteenzetting over de werkwijze van deze incasso-instel ling. Na enige duscussie werd besloten zich nog niet collectief bij genoemd bureau aan te sluiten, wel gaven zich enige leden op. In afwijking van het oorspronkelijke plan, om de St. Nicolaasactie 2 weken te gaan voeren, werd besloten deze één week te houden en wel van 28 November tot en met 5 December. In samenwerking met de federatie van buurtverenigingen werd beslo ten een driedaags bezoek van St, Nicolaas aan Soest te organiseren. Hoogland OPBRENGST COLLECTE De collecte, welke in deze ge meente werd gehouden ten bate van de Vereniging Blindenhulp te Ara sterdam „De Fakkels bijeen", heeft, dank zij de welwillende medewer king van enkele dames ƒ321,11 op gebracht. MEDISCHE DIENST Alleen voor' spoedgevallen wordt de artsendienst Zondag te Hoogland waar genomen door dr W. Verbeek te Hoog land. Tel K 3493—260. Dit geldt voor Hoogland, Hooglander» veen en Hoevelaken. PREDIKBEURTEN Hoogland" Ned. Herv. Kerk. Den Ham 6 Nov 10 uur ds. Jellema. Landgenoot van Liszt gaf meesterlijke vertolking van ..Hongaarse Rhapsodie" ling en voorwaardelijke veroordeling. Geen beklaagde wordt veroordeeld, zonder dat aan het rechtsprekende college een rapport over deze wordt overgelegd door een reclasseringsor- gaan. Dat hiermede het werk der re classering een grote omvang nam is zonder meer duidelijk. Naast het Ned. Genootschap kwa men andere reclasserings-instellin- gen. En vanaf 1910 neemt het Leger des Heils. op verzoek van de toen malige minister van Justitie mr. Heemskerk, aan dat werk op ruime schaal deel. Duizenden rapporten worden jaarlijks uitgebracht cn toe zicht over voorwaardelijk in vrijheid gestelden of voorwaardelijk veroor deelden wordt uitgeoefend door een leger van heilsoldaten en door het Leger des Heils aangezochte buiten staanders in alle plaatsen van ons land. De brigade Amersfoort telt acht leden en staat onder leiding van maj. J. H. A. Uylings. die elke Dins dagavond zitting houdt in het Jon genshuis. Emmalaan van 79 uur. In de bijeenkomst van gisteravond spraken verder de districts-officier voor de provincie Utrecht, majoor Lcitz en de oud-directeur der land- kolonie Brigadier Stel. Muzikale me dewerking verleenden de Kapitein Hofman-Bouwmeester, zang, en maj. Langelind, orgel. Vertegenwoordigers van andere reclasscringsinstellingen woonden de bijeenkomst bij. WNSA viert tweede lustrum De Wandelsportvereniging Ne derlandse Spoorwegen Amersfoort (WNSA). bestond op 1 November j.l. tien jaar. Dit tweede lustrum zal Zaterdagmiddag tijdens een recep tie in Amicitia worden herdacht. Enkele enthousiaste liefhebbers van de wandelsport, de heren H. van Beek. F. Kooper en Chr. Te- tenburg. beraamden voor de oorlog het plan om in onze stad een wan delsportvereniging op te richten. Hun wensen ging op 1 November 1939 in vervulling, toen de WNSA tot stand kwam. De drie initiatief nemers vormden het bestuur en de vereniging startte met een ledental van 24. De oorlog trad echteï als spelbreker op, waardoor het ver enigingsleven niet tot bloei kon ko men. De WNSA moest enige tijd op zijn lauweren gaan rusten, ogen schijnlijk tenminste, want intern bleef het gezonde verenigingsleven bestaan. Na de oorlog werd in groepsverband aan verscheidene Het biljarten van de 8 spelers, die marsen deelgenomen en ook bij de uit zullen maken wie zich na afloop Vierdaagse waren de leden van de van de zeven ronden „biljartkam- WNSA meestal van de partij. In j pioen tweede klasse lïbre district totaal volbrachten van de oprich- „Eemland" zal mogen noemen, stond ting af veertien leden een of meer malen deze monstermars De heer Tetenburg, die nog steds penning meester van de WNSA is, heeft reeds vijf maal het mooie traject' rondom Nijmegen afgelegd. Bij an dere marsen veroverde de WNSA in de loop der jaren ongeveer twin tig groepsprijzen. Gedurende de afgelopen tien ja ren heeft bij de WNSA steeds een prettige en goede geest bestaan, welke ook tot uitdrukking kwam in de goede sameniverking met de overige plaatselijke wandelsport verenigingen. De WNSA. die is aangesloten bij de NWB; de SGWB. de ABvLO en het AWC. heeft een moeilijke pe riode achter de rug. Gedurende deze tijd heeft men echter steeds getracht de wandelsport te propa- gren. Momenteel telt de organisatie 28 leden. Er is bij bestuur en leden een gezonde hoop in een opbloei van de vereniging. E heer Geza Anda, de jonge Hongaar, die gisteravond voor een talrijk publiek in „Amicitia" een pianorecital gaf, vertoont in geen opzicht het klassieke beeld van de concert-pianovirtuoos, dat v/ij ons zo gaarne uit onze jeugd herinneren. Uiterlijk niet en ook innerlijk niet. Hij zou een inge nieur kunnen zijn, of een leraar, om zo te zien dan. Hij vertoont het verstandelijke type en vertegen woordigt niet het genus van de overgevoelige artist. Maar hij is door en door muzikaal en deze aanleg benevens zijn gevoelige handen, geleid door intellect en grote ijver hebben van hem een geweldig pianist gemaakt Ik denk met, dat alle stijlen van alle tijden hem liggen, maar hij heeft er zich volkomen ingedacht en is derhal ve in staat componisten uit ver- schillende tijdvakken voor ons te doen leven. Dat deed hij gister avond en het publiek was er hem, terecht, dankbaar voor. Want deze man laat ons niet in het onzekere over de betekenis van een compo sitie, hij volgt de grote lijn en er is bij hem geen gevaar, dat wij het bos niet zouden zien, vanwege de bomen. Dit betekent bij Anda geen verwaarlozing van het détail, maar het moet hem als een verdienste worden aangerekend, dat hij niet met bepaalde onderdelen van een toonwerk coquetteert en zodoende Outsider Engelhart versloeg Japin „Eemland' I gisteravond tijdens de derde ronde in „Metropole" gespeeld, op hoog peil. In vlot tempo werden de ca ramboles er lustig op los gescoord en 3 van de vier partijen werden na minder dan 30 beurten beëindigd. Vandaar dat geen enkele speler met zijn moyenne lager kwam dan 3; er waren voorts drie spelers die boven de 5 kwamen en de beste prestatie leverde. Ten Hoeve van „De Ver gulde Wagen", wiens gemiddelde in zijn partij tegen de Jong van „Ons Genoegen" uit Baarn, zelfs 6.25 bedroeg. Deze partij was reeds na 24 beurten uit en de Baarn-speler bleef staan op 100 en kon toch nog het goede gemiddelde van 4.16 note ren. Oud-kampioen Rijn was wederom in goede vorm en won van de „Me- tropole"-speLer Veltman, die hem evenwel uitstekend partij gaf, ge tuige de resp. gemiddelden Rn 5.17 en Veltman 4.06. Rijn gaat nu on geslagen aan kop met drie gewon nen partijen. Geen schijn van kans kreeg de „Ons Genoegen"-speler Onrust uit Baarn tegen zgn plaatsgenoot de Vries. Deze laatste maakte de party in 26 beurten uit met een algemeen gemiddelde van 5.76 en liet Onrust op 78 staan! Onrust is nu de enige, die nog geen enkele partij heeft ge wonnen. De verrassing van de avond was wel de nederlaag van een der kans hebbers. nl. W. Japin van het „Leusderkwartier" tegen H. Engel hart van „Metropole". die daarmede zijn eerste partij won. Van laatst genoemde een uitstekende prestatie. De gedetailleerde uitslag luidt: car. brt. hs. gem. c. Rijn 150 29 37 5.17 R. Veltman 118 29 13 4.06 H. Engelhart 150 35 20 4.28 w. Japin 118 35 16 a.37 J. de Vries 150 26 20 5.76 W. Onrust 78 26 12 3 D. ten Hoeve 150 24 26 6.25 D. de Jong 100 24 22 4.16 De stand na de derde ronde luidt: C. Rijn (Verg. W.) 6 450 5.55 J. de Vries (Ons Gen.) 4 387 D. ten Hoeve (Verg. W.) 4 405 W. Japin (Leusderkw.) 4 418 D. de Jong (Ons Gen.) 2 319 R Veltman (Metrop.) 2 359 H. Engelhart (Metrop.) 2 317 W. Onrust (Ons Gen.) 0 306 tenslotte de aandacht van het grote geheel afleidt. TOCH bergt dit soms het gevaar in zich, dat zijn spel af en toe te verstandelijk wordt. Niet als hij Beethoven speelt, zoals hij gister avond de Sonate Opus 10 No. 3 in D voor ons vertolkte en zeker niet bij de symphonische etuden van Robert Schumann. Zij hebben mij meer bevredigd dan de Partita No. 2 in C van J. S. Bach. Misschien ligt het ook wel daarin, dat eigen lijk de moderne behandeling van het klavier, die men zo graag voor het eerst bij Chopin en Schumann erkent, toch reeds bij Beethoven is begonnen, maar bij Johann Sebas- tiaan nog niet aanwezig is. Want onmiskenbaar was toch wel weer gisteravond het onderscheid in kla vierbehandeling tussen Bach en la tere componisten. De Hongaarse Rhapsodie No. 6 van Liszt vond m.i. een meesterlijke vertolking. Speelde hierin misschien mede een rol, dat Liszt en Geza Anda land genoten zijn? Er was ook nog Ravel met Gas- pörd de la Nuit. Ik was toch wel zeer nieuwsgierig, hoe Anda het werk van deze toonaangevende fi guur van nieuwe richting in de Franse muziek zou interpreteren. Het is niet zo eenvoudig om Ravel goed te spelen er zitten grote technische moeilijkheden, er zijn onverwachte tegenstellingen, maar het is werk van grote oorspronke lijkheid, het is zuiver en eerlijk en het stelt eisen aan verstand en ge- veel beide. Hieraan heeft de pia nist voldaan. Dat het applaus na dit nummer niet zulke afmetingen aannam als na de voorgaande, moet, dunkt mij, daarin liggen, dat velen, die de klassieke pianomuziek liefhebben, Ravel toch nog niet voldoende aanvoelen. Dit zal wel veranderen, want in menig opzicht is deze moderne Ravel geen im pressionist, maar veel meer een classicus met alle eerbied voor de verm. HT OCH moet ons iets van het 1 hart, wanneer wij het spel van Geza Anda beoordelen. Het mist vaak die warm-menselijke vrien delijkheid, die wij zo nodig hebben. En maakten ook de forti dikwijls niet meer de indruk van hardheid dan van kracht? Toch sluit dit on ze grote bewondering niet uit. Welk eer, tempo, welk een aanslag. Neen, Geza Anda behoort stellig tot de grootste klaviervertolkers van onze tijd. De lekkere bonbon, een étude van César Franck, als ik het wel heb, die het publiek als toegift werd geboden, viel een beetje uit de toon van het menu, dat ons tot daaraan was voorgezet. Tenslotte moge ik mijn verheu genis er over uitspreken, dat een zo talrijk publiek was opgekomen, terwijl toch in Grand Théatre op diezelfde avond een Engelse ballet- 3.35 i groep van grote naam optrad. In 3.23 j Amersfoort ontwikkelt zich geluk kig een gezond cultureel leven. 2.93 2.94

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2