VOORAL VOOR DE VROUW Boterham met is uit de tijd spinnekoppen §M Het kleine, aparte wereldje van de „teen-ager" in Amerika Zomaar rafels Perscommentaren over resultaten der II TC Muziekpaedagoog werkt niet meer met dressuur lÈjj' iÖ IITII VROUWEN Heerlijk avondje De oorlossschaderegeliiis werd belangrijk verbeterd Vrijdag 4 November 1949 3 In de salon stond de piano. Kil, zwart, hoog en op slot. Alleen als de juffrouw kwam ging die open en als er gestudeerd moest worden, 's Middags van halJ vijf tot half zes, als andere kinderen spelen mochten. De juffrouw hóórde bij de piano, ze was net zo kil en net zo groot. Ze telde van ene-tweëe-drie en sloeg op een vinger die het fout deed. Of ze zei: „Pas op hoor, je krijgt een boterham met spinnekoppen". (Dit klinkt overdreven maar het is heus waar). Na zes jaar gemartel vroeg het kind op een verjaar dag maar één cadeau: Geen pianoles meer. De ouders, teleurgesteld, het gesukkel moe, stemden toe. Nu het er toch niet meer op aan kwam (voor wie moest dat ding nog ontzien worden) sloten ze de piano niet meer af. En kijk, na een week of wat beoon het kind uit zich zelf wijsjes te proberen. Uit het boek en ook .0 maar. Met één, twee, drie vingers. Een beetje pingelen, wat van die juffrouw nooit mocht maar wat dat hoge zwarte instrument ineens wonderlijk vertrouwd maakte. Het is de oervorm van muziek, die in vele gezinnen nog niet eens een kans krijgt. Toch is een slechte stem nog geen bewijs van onmuzika- liteit. Er zijn bekende pianisten die totaal niet zingen kunnen. Ook op ijver mag men niet te zeer afgaan. Beethoven moest als kind naar de piano gerammeld worden om te stu deren. Behalve door particuliere club- lessen e.d. kan men op de Volks muziekschool te Amsterdam van Boterhammen zijn uit de tijd met spinnekoppen tijwwelk modern kind maak je daar nog bang mee? maar ouderwets pianoles wordt nog wel gegeven. Ook wordt er door ouders, net als vroeger, te veel van de piano uit geredeneerd -Die staat nou toevallig in de kamer, dus moet het kind er maar aan geloven. En des te sneller het een wijsje spelen kan. des te mooier. De leerkracht krijgt een pluim op de hoed't Is verbazend hoe snel die kan opschie ten Oprechte muziekpaedagogen ech ter gooien alles wat naar dressuur nekt overboord. Geen machinaal in gepompte melodietjes maar alleen dat waardoor het kind bevriend raakt met het instrument. Spelen derwijs een notenbalk uitvinden, proberen met één. twee. drie vingers, wijsjes improviseren: alles wat vroe ger fout was. wordt niet alleen toe gestaan maar toegejuicht. Niet de muziek, niet de piano is het middel punt maar het kind. En daarom drin gen ze aan eerst na te gaan of dit min of meer muzikaal is en in welke richting het gezocht moet worden. Dus niet: „Zusje krijgt pianoles want ze is acht jaar en we hebben de piano alMaar wat kan ze? Hoe reageert ze op muziek en op ver schillende muziekinstrumenten? Zingt ze slecht dan wil dit nog niet zeggen dat ze nu maar geen muziek les hebben moet. Slecht zingen heeft vaak vele oorzaken. Zo uitstekend is het zangonderwijs op de meeste scholen helaas niet.... en hoeveel ouders zingen werkelijk met hun kinderen? Grieten "van „Een brief," roept zoontje, school." t Blijkt een uitnodiging voor een rhythmische gymnastiekles. „Er doen alleen meisjes mee," aarzel ik, „en 't is Woensdagmid dag „Bram's moeder gaat," protes teert zoontje. „Die vindt het een fij ne brief." Dus gaan we ook. 't Regent en waalt. Nat komen we in het gym nastieklokaal bij een heleboel ande re moeders in regenjassen. „Kijk de ringen," wijst zoontje. We gaan zitten op lange lage ban ken en wachten. Zoontje en Bram beginnen maar vast de rhythmiek af te kraken. „Grietenwerk," vindt Bram, „Boksen is beter." „Of vreselijk hard vechten, met zonder knijpen." Ze kijken strijdlustig als de piano begint. Maar als de rfo' kleine meis jes binnendraaft in zwarte pof- broekjes, op blote voeten, raken de vrienden uit het lood. „Ze lijken anders dan in de klas," fluistert zoontje. Brams ogen wen nen het eerst. Hij herkent favorie ten. „Kjjk Marieke... en Jopie en daar Tineke Pronk." De juffrouw roept „Sta stil" zoontje ontdèkt Elisabeth. "Mamdaar..." wijst hij. 't Is een lief dikkerdje met vlechtjes, dat al direct verlegen staat te knoeien. Allemaal doen ze het keurig alleen Elisabeth blijft in de war. Links is voor haar rechts en zitten betekent staan: Zoontje heeft er een kleur van maar zegt niets. Als al dat dansen en springen klaar is en we tegen de wind in naar huis gaan, vraagt hij „Wie vond jij nou het beste, Mam „Die ene met dat zwarte haar," zeg ik, „Heet ze niet Vera Zoontje knikt. „En wie dan „Dat weet ik niet precies, joh." Hij twijfelt even, vraagt dan dap per. „En wie was nou de allerslecht ste ..Er waren geen slechten bij," jok ik. Maar zoontje, manlijk ineens: „Dat hoef je voor mg niet te zeggen, Mam. Elisabeth is geen griet. Haar komt het van." Consultatiebureau Niet het HAAR, maar de HOED Het bevalt de hoedenfabrikanten niet dat de vrouw blootshoofds blijft lopen, ondanks alle geschrijf dat ze er met hoed en muts leuker uitziet. Verheugd melden ze nu dat de Engelse romanschrijver Beverley Nichols (die inderdaad weet wat een vrouw toekomt» op hun hand is. Dit blijkt uit zijn artikel in Womans Own. „Ik ben erg gesteld op hoeden. Een mooie hoed kan een gewone avond in een feestelijke gelegenheid veranderen, ook al realiseert de man zich dat niet altijd. Alle vrouwen die ze niet dragen zijn volgens mij nogal dwaas. De grootste glorie van een vrouw is niet haar haar, dat is in tegendeel vaak haar handicap. Zij, die blootshoofds met de neus in de wind lopen zien er uit alsof ze eendjes hebben gevoerd in een cycloon." Willem Gehrels. met zusterstichtin- gen te Rotterdam, Haarlem, Den Haag kinderen de muzikale vor ming, die ze eigenlijk op elke lagere school behoorden te krijgen, laten geven. De vorming die ze nodig heb ben voordat met piano- viool-, fluit- of welke muziekles ook begonnen wordt. Ze lopen en dansen op mu ziek, leren zelf melodieën maken, schrijven deze als ware dirigenten in de lucht en bespelen later allerlei instrumenten. Allen voor wie pn- vélessen te kostbaar zijn, hebben hier een kans want de lesprijzen zijn zeer laag. Een best boekje tenslotte is dat van Jan Keyzer. „Zijn onze kinderen muzikaal?" (Uitgave W. L. en J Brusse N. V. Rotterdam). Er staat van alles in over kleuters en school kinderen. tot en met achttien jaar. Met „ons kind is niet muzikaal dus dat behoeven we niet te lezen" komt u er niet af. Om de doodeenvoudige reden dat u dit nooit zomaar met zekerheid mag zeggen. Elk kind houdt van muziek, 't Wordt er helaas te vaak nog door onverstand van vervreemd Koopt ook eens een goed zangboekje. Niet het verschrik kelijke „Kun je zingen. zing dan mee" maar het oneindig betere „Ne derlands Volkslied,, van Pollmann en Piet Tiggers. En het stellig niet dure „Kinderzang en Kinderspel" 250 Liedjes, samengesteld door Dien Kes. Pollmann en Piet Tiggers. Ook al zingen ze zelf niet eens mee. dan zullen ze misschien later zeggen: „Ja, ik houd van muziek. Mijn moe der (of m'n vader) zong altijd met ons." Op dat houden vandaar komt het op aan. Binnenkort zal dat „heerlijke avondje", waarvan men nu al spreekt en zingt, dan toch aanbre- ken. Niemand zal kunnen ontken nen dat St. Nicolaasavond een meeslepende gebeurtenis is voor kinderen. Vooral voor de zoete en daarmee zijn we van aangezicht tot aangezicht komen te staan met de wijze waarop we onze kinderen op dit „echte kinderfeest" voorbe reiden. Het resultaat van een der gelijke voorbereiding is me dik wijls opgevallen in bevende, ril lende kleintjes die in de goedhei ligman een kinderverslindend monster zien. Ze staan voor hem en zouden liever door de grond zakken. De autoritaire, dat is de typische opvoeding met ontzag voor de meester, de vader enz. heeft altijd alles wat met kinderen te maken heeft in zijn dienst weten te stellen. Zo ook dit kinderfeest. Omdat onze kinderen echter niet geboren zijn om aan ons onder worpen te zijn en door ons tot kneedbare slaafjes vervormd te worden, gaat het ook niet aan een feest waarin ze willen geloven te bederven met een zuur heksen- moraaltje: wie stout is gaat in de zak! Wie zijn kinderen, om ze aan zijn eigen wensen ondergeschikt te maken, voorbereid op de wraak god St. Nicolaas die alle kinder misdaad aa.i die goede, lieve ouders Tal wreken door ze in een donkere aardappelzak naar het verre onbekende Spanje mee te sleuren, waar ze dan nog wel eens zullen snakken naar zo'n lieve vader n moeder, geeft ze nog een heel ander cadeau dan alleen maar speelgoed: angst en schuldgevoel Als ze straks voor ons staan, de kleintjes dan zien ze heus wel, dat we een mombakkes dragen, ze horen wel een bekende stem. Maar ze willen geloven dat 't echt is. Daarom moeten we er niet toe bij dragen dat de goedheiligman, die zo'n bekende stem heeft (net pappa) de betekenis aanneemt van personificatie van de wrekende, gemaskerde vader-wraakafgod die alle verborgen stoutigheid komt uitroeitn. Misschien w^rdt het heerlijk avondje dan een heerlijker avondje. Bidault wil hoger lonen voor de arbeiders PARIJS. Het Franse kabinet heeft een program van drie punten goedgekeurd, dat het loon van de Franse arbeiders omhoog moet bren gen. Het kabinet beoogt: 1. een speciale uitkering voor de laagste loongroepen die hun maand loon op een minimum van 15.000 francs moet brengen; 2. speciale uitkeringen voor ar- beiedrs met grote gezinnen. De om-1 vang van deze uitkeringen is nog niet bekend gemaakt; 3. een terugkeer in de nabije toe komst naar loononderhandelingen j tussen vakbonden en werkgevers die in 1939 waren gestopt. Een daturn werd niet vastgesteld, doch de so cialistische minister van arbeid Pierre Segelle, kreeg opdracht een desbetreffend wetsontwerp gereed te maken. De kabinetszitting werd door staatspresident Vincent Auriol ge presideerd. India en Pakistan aan banden gelegd in Kashmir NEW DELHI. De Kashmlr-com- missie der V.N. heeft bekend ge maakt dat de troepen van India en Pakistan zich hebben teruggetrok ken achter een ceasefire-lijn van 800 mijl lengte in de woeste bergen van Kashmir. Mode-r.ovelette Als Ingrid Bergman lange, fladderende /F"V\ vlechten over Jeanne 11 VJ d'Arc's harnas had ge- dragen, dan was dat kort-kort-kort er nooit doorgekomen. Want al leen omdat het korte haar Ingrid zo hartveroverend stond, zet ten opeens alle beroemde kappers de schaar erin. De film is nu een jaar oud en de kappers blijven knippen. Happen eruit, zomaar rafels, is nu het beste, wat zij be denken kunnen. Zie de tweede mannequin. Op de plaats, waar vroeger krullen hingen hoort nu een kraag. Van wol of van konijn of van een duur wild dier. Maar altijd omhoog ermee. Van kruin tot kin lekker warm, vrouwelijk en wel best om een mantel, van wanneer dan ook, mee op te doffen. Alleen moet je wel weer een lange hals hebben, doch niet zo lang als die van de meisjes op de tekening. Dat is expres gedaan om de onderkant van het kapsel te laten zien. Helemaal sluik, recht, gerafeld, alleen van achteren opwippend, als de staart van een woerd. Het heet alle maal „Coupe de Vent", omdat het er net echt verwaaid (maar niet heus) moet uitzien. En het eist volgens kostbare figaro's meer tijd en zorg dan duizend krullen tesamen. c5 o De amendementenslag had binnenskamers plaats (Van onze parlementaire redacteur) Op het wetsontwerp in zake de materiele oorlogsschaden, dat gisteren door de Tweede Kamer is aangenomen, hadden de Kamerleden ruim 70 amendementen ingediend en met enig recht mocht in de Kamer een amendementenslag verwacht worden, die tegelijkertijd wel eens een amen dementenslachting zou kunnen zijn. Doch door het binnenskamerse overleg tussen de commissie van voorbereiding uit de Kataier en de Regering werd de openbaarheid gespaard voor een breedvoerige uitwisseling van voor en tegen op in hoofdzaak technische gronden, wat overigens ook medebrengt, dat de gronden, waarop amendementen werden afgewezen, overgenomen en ingetrokken, grotendeels aan de openbaarheid onthouden bleven. Intussen heeft deze methode be werkt. dat er voor de openbare ;r- gadering van gistermiddag slechts een klein aantal amendementen over bleef. welke alle het lot bleek te zijn beschoren van niet te worden aan genomen. Voor de andere amende menten had de Regering zich heel wat toegankelijker getoond door in het wetsontwerp op verschillende punten nog wijzigingen aan te bren gen. Zo werd de steen des aanstoots weggenomen, dat de kleine woningen en bedrijfspanden om voor herbouw- vergoeding in aanmerking te komen door de eigenaars of familieleden in de rc-' te lijn moesten zijn bewoond. De minister gaf op dit punt toe, doch stelde als grens het bezit van een eigen veimogen van 20.000 Dit geven met de ene hand en terugne men met de andere hoewel het laatste in bescheidener mate paste de minister ook toe op de schaderege ling voor bedrijfsuitrustingen. Een vastgestelde schade van 1000 en minder zou volgens de oorspronke lijke regeling niet worden uitbetaald. Algemcep werd dit als onbillijk ge voeld en een grens van 100 voorge steld. Dit ging de minister te ver en er werd een grens van 500 gesteld Doch de Regering was daartoe slechts bereid, indien over de gehele linie op de schadeuitkering 500 gekort zou worden. Hierover werd men het eens. En bovendien over een hogere vermenigvuldigingsfactor voor aan vullende schadeuitkering voor be- drijfsuitrusting. Tegen de wijze, waarop de her bouw van bedrijfspanden was gere geld. bestonden grote bezwaren. Door een gunstiger afkoop- en premiere geling werden ze weggenomen. Het zelfde was het geval met de bezwa ren tegen het ontbreken van een on afhankelijke beroeps-instantie. Er komt nu een scheidsgerecht, doch de oorlogsgetroffenen kunnen daarop slechts een beroep doen, nadat zij bij de minister beroep hebben ingesteld zonder resultaat. Hieruit volgt, dat zij. die verzuimd hebben om bij de minister in beroep te gaan. niet bij het scheidsgerecht terecht kunnen De regeling in zake de huisraad- schade is nu ook reeds in details in HET verbazing bekeek ik deze week een Amerikaans school blad voor teen-agers", kinderen tussen 10 en 20, maar hoofdzakelijk gericht tot 16- en 17-jarigen. Er stond een boel in over hun sport prestaties. dat was niets bijzonders en niets nieuws. Maar verder veel over hun clubleven: wat hebben Amerikaanse jongens en meisjes het eigenlijk veel prettiger dan on ze kinderen. Bijna voor elke lief hebberij bestaat er een schoolclub, ze kunnen hun technische hobbies botvieren, er zijn natuurclubs, mu- ziekclubs. boekenclubs. Er is een heel schoolverenigingsleven, uit gaande van de kinderen zelf. ze houden er redevoeringen, worden al of niet als president gekozen, ze maken zich druk over de organisa tie van hun club, iets wat hier toch niet voorkomt. Ze moeten wel min der huiswerk hebben, anders zou den ze dit alles niet opbrengen. Vervolgens stond er in het blad een moderubriek voor de meisjes en een rubriek „Civics", een stelletje raadgevingen over briefschrijven, telefoneren, gebruik maken van Openbare leeszalen. Maar twee din gen troffen me het meest: Een reeks wenken aan een bakvis, die naar een fuifje gaat. wenken als b.v.: „Zorg dat je er zo aardig mogelijk uitziet, dat is belangrijk omdat je je dan gemakkelijker beweegt en je prettiger voelt, maar verf je niet te dik op. Als je 't middelpunt van 't feestje wordt, moet je oppassen, temper het zelf een beetje, geef an dere meisjes ook een kans. Als je, omgekeerd, een muurbloempje bent. val dan niet direct in alle putten van wanhoop, denk er aan dat alle meisjes dat wel eens hebben. Wees niet te toeschietelijk tegen een jon gen, dan zou je hem later misschien ineens moeten afsnauwen en dat is zo jammer voor de vriendschap." Het tweede opvallende stuk in het blad was een briefwisseling tussen een meisje en haar moeder over ..jongens". Het meisje was een beetje in verwarring geraakt door de al te gemakkelijke omgang die zij om zich heen zag en vroeg nu raad. De moeder gaf die raad en niét van uit haar moederlijke alwe tendheid en moederlijke bezorgd heid. Integendeel zij plaatste zich op het standpunt van haar doch- Evelien spreekt VAN VROUW TOT VROUW tertje. begreep dat het nu allemaal anders ging dan in haar eigen jeugd, begreep dat ze 't kind door die moeilijke periode moest heen helpen en zette dus heel envoudig en nuchter uiteen, waarom haar dochter maar niet mee moest doen. P)EZE opzet van met jongeren omspringen is toch anders, dan wij gewoon zijn te doen. De toon van het tijdschrift was Vlot en aan trekkelijk, de ondergrond was niet zwaar, maar toch werden proble men niet omzeild, de opmaak was typisch Amerikaans met veel plaat jes en hier en daar een getekend mopje. 't Is niet gezegd, dat die toon en die aanpak zoveel beter zijn dan onze manier, bovendien zullen vele mensen bezwaar maken tegen een blad, een schoolblad nog wel, dat zo zeer een mengeling is van mon daine vlotheid, lichte ernst en practische wenken, maar in elk ge val wordt het gelezen en dit is duidelijk de Amerikaanse jeugd heeft door die clubs en door zo'n tijdschrift een eigen wereldje, een eigen openbaar leven, waarin zij voor vol wordt aangezien, en waar in zij actief deelneemt. En dat moet TIJDENS ZIJN REIS DOOR CA NADA bracht de premier van In dia, Pandit Nehru, een bezoek aan de beroemde Niagara water val. Behalve dat de Niagara een machtig natuurschouwspel vormt die de bezoeker door zijn groot heid imponeert, behoort hij tot een van Canada's belangrijkste energiebronnen. de wet opgenomen, maar er is vrijwel geen enkele verbetering in aange bracht. Alleen voor de gezinnen met meer dan vijf kinderen is de regeling iets gunstiger geworden. Gisteren heeft de heer Van de Wetering (C H.) hardnekkige po gingen gedaan om voor gerepatrieer- den. die in Nederland blijven maar in Indonesië huisraadschade hebben geleden, gelijkstelling te krijgen met de in Nederland wonende getroffe nen. Hij trok zijn amendement ten slotte in, omdat minister Licftinck, voornamelijk om de onuitvoerbaar heid van de voorgestelde regeling, onvermurwbaar moest blijven. Doch toen diende de heer Hoogcarspel (CPN.) schielijk een motie in van dezelfde strekking, doch keek een beetje op zijn neus toen op voorstel van de voorzitter besloten werd om de motie op een nader te bepalen dag te behandelen. Deze afgevaardigde verdedigde zelf een amendement ten einde van het recht op schadevergoeding allen uit te sluiten, te wier aanzien door een vonnis of uitspraak van een der or ganen der buitengewone was vast gesteld, dat zij zich on-Nederlands hadden gedragen. De meerderheid van de Kamer bleek niets te voelen voor een zodanig verlengstuk aan de straf en met 78 tegen 7 stemmen ver loor de heer Hoogcarspel het pleit. Met de C.P.N. stemden voor de he ren Van der Feltz (C H.) en Ritmees ter (V.V.D.). De heren IJssel- m u i d e n (K.VP.) en Ten Hagen (Arb.) braken een lans voor een vaste aanstelling van het personeel der schade-enquêtc-commissies en voor bijzondere zorg bij de afvloeiing. Minister Lieftinck zegde toe. aan dit probleem alle aandacht te zullen schenken, waarbij hij echter opmerk te. dat in het algemeen het Rijk de afvloeiende arbeidscontractanten niet onsociaal behandelt. Krantenlaster na zes jaar streng beboet LONDEN. De „Kcablc Press', in 1943 en 1944 eigenaren en uitge vers van het Britse communistische dagblad „Daily Worker", zijn tot een boete van vier duizend pond sterling veroordeeld, wegens smaad schrift, gepleegd in de jaren 1943 en 1944. waarvan Ivo Cicin Sain, minis ter van financiën in do destijds te Londen gevestigde „Zuidslavische regering in ballingschap" onder ko ning Peter, het slachtoffer was. De communistische „Daily Wor ker" had verklaard, dat Sain te Cairo was gearresteerd, dat hij zijn land had verraden, dat hij met de nationaal-socialisten en fascisten had samengewerkt en dat hij gelden van de Zuidslavische regering in ballingschap te eigen bate had aan gewend. In zijn motivering van de veroor deling verklaarde de rechter onder meer. dat er geen ernstiger vorm van smaadschrift denkbaar was, dan door de communistische „Daily Worker" werd gepleegd. De „Kea- blc press" heeft zich niet tegen do jegens haar ingebrachte aanklacht verdedigd. De „Daily Worker" is thans hel eigendom van de op coö peratieve basis werkende „Peoples Press Printing Society Limited". Honcymoonhuis op wielen totaal uitgebrand ZAANDAM. Donderdagmid dag is de woonwagen van de fami lie A. Rooke aan de Ringweg te Zaandam geheel door brand ver woest. De heer en mevr. Rooke wa ren in Februari getrouwd en had den. daar zii geen woning konden krijgen, de woonwagen gekocht en hem geheel doen opknappen. Terwijl zn beiden afwezig waren, is de brand ontstaan, vermoedelijk ten gevolge van een te hee.t ge worden kachelpijp. Toen de brand weer op het terrein arriveerde, was de wagen een laaiende vlammen zee. Slechts een eldkistje, een tasje en enkele papieren waren de over blijfselen. die men na afloop vond. I De boedel was niet verzekerd. een groot voordeel zijn. Hier in Ne derland wordt veel gedaan voor de jeugd, maar 't meeste voor de on- gegrepen jeugd (die het ook inder daad meer nodig heeft) en dan ook het meest door de confessionele of de partijverenigingen, maar niet zoveel voor de kinderen van intel lectuelen en voor de middenstands kinderen die op middelbare scholen gaan. hun huiswerk maken hoogstens een beetje voetballen. Wanneer er over hen gesproken wordt, is het in de trant van: Die jeugd van tegenwoordig. Wanneer er tót hen gesproken wordt is het op een serieuze min of meer ge dragen toon: „Jullie hebt de ver antwoordelijkheid. bij jullie ligt de toekomst." Maar er zijn heel wat blagen van vijftien-zestien die dat niet willen, die er kriebelig van worden en denken: O, ze moeten ons weer zo nodig opvoeden, 't Voordeel van de Amerikaanse opvatting, hoe oppervlakkig ze ons soms moge voorkomen, is toch dat men het opgroeiende kind zichzelf laat zijn. De Amerikanen redeneren blijkbaar aldus: Houden ze van pretjes, van 'n dansje bij de gra- mofoon, van opwindende strips? Wel, we kunnen dat jammer vin den. maar het is nu eenmaal zo, ze houden ervan. We zullen 't niet be paald animeren, maar verbieden doen we 't niet. liever begrijpen erf proberen hen op hun eigen niveau vast te houden. Er zijn ook hier in Nederland meer kinderen van zo omstreeks 1617, dan we zouden denken, die naast hun schoolwerk gezelligheid en actieve ontspanning zouden wil len hebben, zonder serieuze bijbe doeling, zonder toespraken en pae- dagogische franje. Kinderen die nu in een soort vacuum leven, bij de volwassenen horen ze nog niet. bij de kinderen niet meer. maar in hun eigen taal worden ze nooit toege sproken. Zelfs met al die textielvrijheid is deze jurk geen verleiding. Het geld is te schaars, net als de fees ten, om zoiets koninklijks te dra gen. Wel leuk om eens te bekij ken. Schiaparelli ontwierp haar als protest tegen de voet- en enkelvrije avonddracht, die in Parijs enthousiaste aanhangsters gevonden heeft. De mannequin droeg haar op een show, waar aan ook mannelijke collega's meededen. Er kwam bijna een rel van, omdat de meisjes zoveel meer verdienden. Dit feestkleed nu is van zwart velours met een gifgroen, glanzend schortje en precies zulke handschoenen. HET VRIJE VOLK: „Het koloniale tijdperk is voorbij, voorgoed. Het kan nimmer terugkeren Gelukkig. Een nieuwe band bindt Indonesic cn Neder land tezamen: de Nederlands-Indonesi sche Unie. De Unie. zoals zij in het Unie-statuut is omschreven. Is licht. De strijd, die ln Nederland is gevoerd tus sen de voorstanders van een zware cn de voorstanders van een lichte Unie. is beslist in het voordeel van de laat- stcn. De zware Unie met haar Unie- parlement en haar Unie-raad en de dreiging van een Nederlands overwicht is aan de ronde tafel bezweken, dc lichte Unie tussen twee waarlijk onaf hankelijke cn gelijkwaardige deelge noten heeft gezegevierd. In afwachting van de toekomstige ontwikkeling dezer nieuwe verhouding mogen we over het eindelijk bereikte resultaat tevreden zijn." 11ET PAROOL: „WIJ zijn er trots op. dat ons volk. moge het er dan ook vier jaar over hebben gedaan, de lenigheid van geest cn de vatbaarheid voor groei heeft vertoond, nodig om het „onaan vaardbare" te aanvaarden en het on verteerbare te verteren Wij moeten vooral niet menen, dat wij er nu zijn. Om meer dan een reden zijn wij cr nog lang niet. Laat ons allereerst voorspel len dat de werkelijke overdracht der souvercinilcit gepaard zal gaan met of gevolgd zal worden door een periode van troebeien en wrijvingen tussen In donesiërs en Indonesiërs. Dat is onver mijdelijk. De vrijheid is een weelde die zelfs de sterkste benen niet dadelijk naar de eis Kunnen dragen Ook wij Nederlanders zijn er evenwel niet met het zetten vah een handtekening of wat onder een aantal historische documen ten Wij hebben alleen maar A gezegd, er volgt nog een heel alphabet Willen wij Iets maken van de nieuwe verhou dingen... dan ligt er een nationale taak te wachten. N.R.C.: „De ondertekening van de mantclresolutie betekent, naar men hopen moet. het einde van een vier Jaren oud geschil tussen Nederland en Indonesië. Zij luidt ook in dc slechting van een betrekking, welke meer dan drie eeuwen terugreikt. Naar het ten einde brengen van het geschil heeft ieder verantwoordelijk politicus naar eigen trant wllcn streven Uit dien hoofde kan opening van uitzicht op de terugkeer naar vnendschappelijker be trekkingen tot opluchting strekken De resultaten van de RFC zullen, naar ook dc leiders der VVD reeds betoog den. getoetst moeten worden aan de Grondwet én op hun eigen waarde voor Nederland en Indonesië. De toestand ginds Is van bijzonder belang cn beslist grotendeels over het lot der papieren ontwerp-ovcrcenkomsten Hier ligt de verantwoordelijkheid bij de Indonesiërs; de eerst optredende regering zal duide lijk moeten kiezen vóór orde en tegen wanorde. DE VOLKSKRANT: Zal de vrijheld- gave. de naar onze diepe overtuiging noodzakelijke vrijheldsgavc van hier uit. ginds voor en door de volken ver werkt worden tot wezenlijke vrijheid? Of de vraag spoedig zal kunnen wor den beantwoord, dan wel dat daarvoor een termijn van enkele jaren nodig zal blijken te zijn. lijkt vandaag dc dag onzeker. Wel ls zeker. dat. wie deze ontwikkeling wil pellen, daarbij zal moeten pogen te onderscheiden tussen wat wel en wat niet tot de categorie van de overgangsmoeilijkheden moet worden gerekend Dat deze laatstcn zullen komen, staat vast; zij zijn aan grote historische gebeurtenissen onver brekelijk verbonden." TROUW: „Er is geen enkele waar borg. Wij leveren dc zaak uit aan Soe- korno cn de zijnen, van wie dc Neder landse regering reeds overlang heeft beweerd dat zij onbekwaam of onwillig warenwaarborgen te leveren. Dat ts dus ln strijd met de Grondwet Er wordt een Unie ln het leven geroe pen. Volgens art. 209 van de Grondwet moet deze Unie de fundamentele men selijke rechten cn vrijheden en deugde lijk bestuur waarborgen. Het gepubli ceerde Uniestatuut toont echter, dat de Unie een dergelijke waarborg niet geft cn ook niet geven kan Men gebruikt het woord Unie Maar dat woord dekt niet anders dan de gesprekken, die er van tijd tot tijd tussen souverelne re geringen zullen worden gehouden. Wij kunnen niet anders zeggen dan dat de Nederlandse regering door dit alles te aanvaarden ongrondwettig en. ook afgezien daarvan, ln strijd handelt met dc waardigheid van dc Nederlandse overheid." THE TIMES: „De Nederlandse en In donesische leiders hebben getoond wijs hcid en gematigdheid te bezitten. Het komt cr nu op aan in hoeverre deze regelingen ter plaatse glad cn vreed zaam zullen verlopen." MERDEKA: ..De resultaten der RTC zullen geen werkelijke souvcrclnlteit voor Indonesië opleveren. Dc conferen tie heeft geen bevredigende resultaten opgeleverd, omdat de Nederlanders bij zondere rechten in culturele, economi sche cn sociale zaken cisten. De beslis sing der Indonesische vertegenwoordi gers inzake Nieuw Guinea was een zwakheid, die dc nederlaag voor de delegatie betekende." De 16de kardinaalshoed is vrijgekomen ROME. Het College van kardi nalen is door de dood van kardinaal Francesco Marmaggi tot een aantal van 54 teruggelopen. De paus benoemde in 1946 32 kar dinalen waardoor het. voor de eer ste maal in de geschiedenis, op volle sterkte van 70 werd gebracht. In tussen zijn 16 kardinaals overleden. In totaal zijn 39 kardinaals over leden tijdens het regiem van de huidige paus Van de thans nog overgebleven kardinaaLs werden 27 door de huidige paus benoemd. 24 door paus Pius XI. terwijl nog slechts 3 zijn overgebleven van het regiem van Benedictus XV Door de dood van kardinaal Mar maggi is Italië's vertegenwoordiging in het college van kardinaals terug gelopen tot 25 en zijn er 29 nict- Italiaanse kardinaals. Frankrijk leidt het buitenland met 5 kardi naals, terwijl de Verenigde Staten er vier hebben.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3