DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Drie „bazen" bereiken minder dan één SS-man gaf zich uit voor officier vau de RAP Onbewaakte overweg eist weer een slachtoffer Duitsland-politiek van het Westen behoeft unificatie Goudsmokkeldrama nadert zijn ontknoping Morgen HollandBelgië Inbrekers luisteren naar de stem van liet geweten Chinese nationalisten zien om naar nieuwe hoofdstad Militairen met «root verlof Een stap nader tot Fritalux r Brandende" schilders zijn nu uit de brand 9c Ja?-jan g, no. 260 Zaterdag 5 November 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOOR DER. 7 Nee toch.Heus t Bei uns ist alles tüchtigerl Onwillekeurig moesten wij aan dat Schlagwort denken toen we een Reutertelegram kregen, dat burgemeester Hoffman van Freiburg een pianoconcert van Haydn 'had gespeeld zonder een i0lïtt en dat burgemeester Kolb van Frankfort een zwem merig had gewonnen 9 Bei uns, enz. want in Leipztg is in een volkstuintje een ka lebas gekweekt met een mid dellijn van 3 meter en een ge wicht van meer dan 100 kg. Er zal nog een klein kalebasje in van 50 kg. Altijd kalebas bouen kalebas! De 35-jarige C. tl. Howard heeft nch om der wille van de wetenschap in 3 dagen tijds te Londen door 770 muskieten laten steken en een stukje van zijn lever laten wegnemen, om aan te tonen, dat men door die kleine operatie volkomen mala ria-vrij kan blijven. Alles ging (■oed, maar de jeuk was onver draaglijk i Twenthe keel: zich gisteren de ogen uit, omdat van Hen gelo naar Almelo een zandzui- aer van 40 ton over de weg ver voerd werd per Canadese tank- carrier. Wat niet varen wil, moet rijden PARIJS. De ministers Acheson. Bevin en Schuman zullen Inder. daad omstreeks het midden van de volgende week in dc Franse hoofd stad bijeenkomen, aldus is thans officieel in Washington. Londen cn Parijs toegegeven. En het zal niet slechts dc kwestie-Duitsland zijn. die ter sprake komt. al zal deze wel de hoofdschotel ter conferentie vormen. Daarnaast zal zeker het vraagstuk van een vredesverdrag voor Japan, dat zowel Acheson als Bevin op korte termijn gesloten willen zien. grondig bestudeerd worden. En ongetwijfeld zal ook dc mogelijkheid van een erkenning van het communistische China besproken worden- Een agenda is echter niet opgesteld, want minister Acheson kan niet langer dan een week in Washington gemist worden en men wenst zich niet reeds bij voorbaat in tijdnood te brengen. In het bijzonder de Westerse po litiek ten aanzien van Duitsland behoort, na de stichting van de Oostduitse staat, opnieuw bepaald te worden. Hoewel men niet ge looft. dat de Duitsers zich zullen laten beïnvloeden door de Russi sche beloften van ..onafhankelijk heid" en een snelle terugtrekking der Russische troepen (beloften, die inmiddels door premier Grotewohl aan beperkende voorwaarden zijn gebonden) wenst men toch niets aan het toeval over te laten en West-Duistland zo spoedig mogeliik in de Westerse gemeenschap te PARIJS. T- Agenten der Sürcté Nationale hebben de 36-jarlge Frans man Daniël Moreau gearresteerd, van wie men gelooft dat hy een der leiders is van de internationale goudsmokkelaarsbende. Het Is de derde arrestatie die in deze geruchtmakende zaak wordt verricht. In totaal zou in de afgelopen maanden ruim twee ton goud clandestien door Frank rijk zyn ge\oerd. De Costa-Ricaanse diplomaat Ri chard Steinworth, die gevat werd toen men ontdekte dat hij in een koffer 25 kilo goud van Nederland naar Zwitserland trachtte te bren gen. wordt nog steeds door de Franse politie vastgehouden in af wachting van verdere maatregelen der Franse regering. Dit goud werd op het vliegveld Le Bourget in be slag genomen, waarna Steinworth toestemming kreeg naar Genève door te reizen voor het bijwonen AMERIKA Defensie-ruzie Zojuist is fn Washington' admi raal Sherman als opperbevelheb ber van de Amerikaanse vloot be- edigd. Een der eersten, die hem met zijn nieuwe waardigheid ge lukwenste, was zijn voorganger, admiraal Denfeld die enige dagen eerder door president Truman van zijn functie ontheven was. Aan deze commandowisseling is een trieste historie vooraf gegaan De Amerikaanse marine heeft in We reldoorlog nr. II buitengewoon be langrijk werk verricht. Zij was het in de eerste plaats, die met hulp van haar vliegercorps, Japan op dc knieën dwong. Zij kreeg die taak toebedeeld en zij kon deze uitvoeren, omdat 1. Japan een zeemogendheid was; 2. de Japanse luchtmacht faalde. Het is echter zeer onwaarschijnlijk, dat in een eventuele nieuwe oorlog weer der gelijke eisen aan de Amerikaanse marine zouden moeten worden ge steld. Rusland immers, Amerika's er.ige potentiële tegenstander, is geen zeemogendheid. - Dit brengt de taak. waarop de marine zich moet voorbereiden, te rug tot zijn na- tuurlijke propor ties: bescherming der zeewegen. In plaats nu van zich aan deze situatie aan te passen, eisten de Amerikaanse marine-autoriteiten de middelen, welke behoorden bij de rol, die de vloot in de jaren 19411945 vervulde: slagschepen, vliegdekschepen en vliegtuigen En toen de regering, voorgelicht door kundige experts als generaal Eisen- houwer, hun dit weigerde, reageer den zij daarop op een wijze, die ernstig voor een volkomen vernie tiging van de geest van* samenwer king. die tussen de verschillende defensie-onderdelen van een staat behoort te bestaan, deed vrezen. Daarom heeft president Truman zijn toevlucht genomen tot een drastische maatregel zoals een commando-wisseling. In het zoeklicht (Ingez. Med.) van de conferentie der Internatio nale Gezondheidsorganisatie. Hij beriep zich op zijn diplomatieke on schendbaarheid. Enige dagen later keerde hij, in de veronderstelling dat hij nog steeds door zijn immu niteit werd beschermd, naar Frank rijk terug; ditmaal echter werd hij gearresteerd en opgesloten. Op 23 October volgde een tweede arrestatie. De politie legde toen de hand op de Fransman Friedrich Ebel, naar verluidt de man voor wie het goud van Steinworth was bestemd. Volgens het ministerie van bin nenlandse zaken was Ebel ook in het bezit van een groot aantal aan delen. die de Duitsers tijdens de oor log uit de bezette gebieden hebben geroofd. Enkele dezer stukken be vinden zich nu In de Londense Westminster Bank, waar zy geblok keerd zijn. De waarde van de twee ton goud bedraagt in Franse valuta 1.300.000.000 francs. Marijke's Senner wordt officieel gekeurd UTRECHT. Op de internatio nale hondententoonstelling. die op 12 cn 13 November in het 'Jaarbeurs gebouw te Utrecht wordt gehouden, zal ook de grote Berner sennerhond van prinses Marijke onder de 700 deelnemers zijn. Vorig jaar kreeg prinses Marijke de hond ten ge schenke van de Zwitserse kynologen. die toen de tentoonstelling bezoch ten. De 75-jarige keurmeester H. A. P. C- de Groot uit Rotterdam zal dit voor ons land zeldzame ras keuren. doen opgaan. Het komt de Westerse staatslieden daarbij van pas. dat het Ministeriele Comité van de Raad van Europa zojuist besloten heeft. 1 West-Duitsland als lid met beperk te bevoegdheden tot de Raad te zul len toelaten. Ook problemen van geringer im- portantie vragen om aandacht. Ame- t rikaanse officials geven toe. dat er geen volledige harmonie bestaat tussen de Westerse Hoge Com- Valse bankbiljetten in omloop DEN HAAG Er zijn thans in enkele steden van ons land valse bankbiljetten van tien gulden in omloop. De recherche speurt in sa menwerking met ambtenaren van de centrale ter bestrijding van falsi- ficaten naar de oorsprong van dit geld. Het betreft biljetten van het oude model, waar geen portret op voorkomt De valse biljetten zijn zo goed nagemaakt, dat zij moeilijk van de echte zijn te onderscheiden. De Rijksrecherche in Den Haag die het onderzoek leidt, kon nog geen verdere gegeven over de om vang van deze falsificaties ver strekken Joe Senten overleden ANTWERPEN - Te Antwer- >-wii»- pen 's gisteravond plotseling over- missarissen bij de Westduitse repu- ^den de ^eer x Senten be- bliek. Z.i zescen dat de Sowjet- f'«urshd van de Antwerpse Foot- ball club en l lntente Anversorre. Joe Senten heeft een groot aandeel satellietstaat in Oost-Duitsland maar één baas het Kremlin en één politiek heeft, terwijl West-Duitsland drie bazen en in sommige gevallen drieërlei politiek moet volgen Deze situatie plaatst het Westen in het nadeel in de kou de oorlog De geschillen der drie mogend- heden wat betreft Duitsland be troffen kwesties zoals het tempo der ontmanteling voor herstelbeta lingen en de wederopbouw van de Duitse handelsvloot. Over het algemeen wil Frankrijk de ontmanteling versnellen en wil len de Verenigde Staten die ver tragen. De Verenigde Staten willen een Duitse handelsvloot opbouwen om de Europese opbouw te helpen en Engeland is daar tegen. Het netto resultaat van deze en andere geschillen is, dat de ontwikkeling van de Duitse republiek belem merd wordt. Verder bestaat er meningsverschil over de vraag, of men West-Duits land reeds thans meer vrijheid in. 't onderhouden van zijn buitenland se betrekkingen kan toestaan. Voor al deze vraagstukken, groot en klein, wenst men in Parijs een op lossing te vinden, opdat ook het Westen, evenals het Oosten als een onverbrekelijke eenheid in het zo belangrijke Midden-Europa kan optreden. PARIJS. De Franse regering heeft bekend gemaakt, dat de dis- tributiedienst op 31 December van dit jaar zal worden opgeheven. De Franse distributiedienst werd in 1939 in het leven geroepen. Nederland en Frankrijk hebben nog vele appeltjes met hem te schillen DEN HAAG. SS-man, officier van de Britse luchtmacht en zoon van de directeur van de Karei I sigarenfabrieken. Ziedaar drie recente ver schijningsvormen van Willem Frederik Maatman. Alleen de eerste hiervan is echt. De heide andere zijn maar namaak, maar meer dan de eerste hebben zij tot zijn tijdelijke welstand bijgedragen. Het begin van dit verhaal is, dat Maatman, die gevangen zat in het kamp Rhynauwen was opgesloten, hieruit werd vrijgelaten onder voorwaarde, dat hij de PRA behulpzaam zou zijn bij het oprollen van illegale NSB-organisatics en valse passen- centrales. Zachter des nachts Gedurende de avond en nacht zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen en aanvankelijk krachtige Zuidelijke wind, tijdens frontpas sages ruimend naar Westelijke richtingen en iets afnemend. Zachter dan afgelopen nacht. Mor gen overdag: wisselende bewol king met nu en dan opklaringen en enkele verspreid optredende buien voornamelijk in de kust provincies. Krachtige tot matige Westelijke wind. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen als vandaag. In het laatste had hij succes, maar daarvan profiteerde de PRA niet. Maatman maakte geen mel ding van zijn succes, doch liet voor zichzelf een pas maken, waarmede hij naar België uitweek. In de uni form. van officier bij de RAF. wel ke kiedij hem aan het nodige cre- diet hielp, opereerde hij onder meer in Antwerpen, Charleroi, Doornik en Panne. Toen België hem, door de waakzaamheid van de politie geen kansen meer bood, week hij uit naar Frankrijk en ver anderde bij het overschrijden van de grens van Brits officier in zoon van de bovengenoemde sigarenfa brikant. Met de nieuwe creatie boekte hij vooral succes bij Franse en Neder landse RK-geestelijken. Ook staat op zijn zondenregister de oplichting van een kliniek te Biarritz. Een jonge vrouw uit Eind- hoven met wie hij een relatie on- j derhield verwachtte een baby. M. arrangeerde voor haar een eerste klas behandeling in deze inrichting. Na de geboorte van het kind ver liet zij de kliniek zonder betaling en met achterlating van het kind. Na nog enige omzwervingen werd M. in België gearresteerd. Neder land zowel als Frankrijk vroegen zijn uitlevering. Frankrijk won het pleit, maar het beleefde hiervan niet veel plezier, want. tijdelijk opgenomen in een ziekenhuis, slaagde hij erin hieruit te ontsnap pen Hij gaf er de voorkeur aan in Nederland terecht te staan en be landde weer binnen onze lands grenzen. Nu is het touwtrekken om Maat man opnieuw begonnen. Nederland wil hem opnieuw berechten als po litiek delinquent omdat er nieuwe feiten over zijn politieke onzuiver, heid aan het licht zijn gekomen. Frankrijk heeft ook nog iets voor hem in het vet. Tenzij Maatmans sluwheid hem opnieuw aan de greep van justitia doet ontkomen, kan hij voorlopig verzekerd zijn van logies op kosten van het koninkrijk der Nederlan den en la Republique fran^aise. gehad in de ontwikkeling van de voetbalsport in België en was be halve een uitstekend scheidsrech ter een vooraanstaand voetbal-cri ticus. Sinds 'ele jaren verzorgde hij de voetbal rubriek in de „Nieu we Gazet" van Antwerpen en was tevens medewerker van verschil lende Belgische sportbladen. Procureur gelooft niet aan ..innerlijke stem DEN HAAG „Meneer de pre sident, een innerlijke stem zei me, dat ik er mee moest ophouden." Dit waarschuwende woord z.ou zyn op geweld uit het gemoed van de 49- jarige kuiper G. v. d-B., die met zijn collega-inbreker, de 82-jarige mon teur C. J. K. In hoger beroep te recht stond voor het gerechtshof alhier. Zij waren samen in de nacht van 7 op 8 Maart van dit jaar uit Rot terdam, waar zy beiden woonden, naar Katwjjk getrokken, waar zij het oog hadden laten vallen op de brandkast van het distributiekan toor. De eerste aanval op de kast deden zij met een electrische boor. De boor weigerde echter en een her haalde poging met een handboor bleek niet bij machte door het staal van de kast heen te dringen. Toen waren ze gaan zitten na denken en terwijl K. toen inviel, dat zij hadden vergeten de electrische boor te aarden en dat deze daar door niet had gefunctionneerd. had in de stilte v. d. B.'s betere ik het woord genomen en die tenslotte zyn slechte helft van zyn dwalingen had kunnen doen terugkeren v. d. B. had zyn metgezel kunnen overtui gen van de misstap, die zy bezig waren te begaan en daarop waren ze maar blijven zitten in afwachting van de auto, die hen 's morgens om vijf uur zou komen ophalen. Voor deze echter ter plaatse was, verscheen de politie, die hen in rekende. De procureur-generaal geloofde niet aan „innerlijke stemmen" en eiste tegen beide verdachten twee jaar met aftrek. De verdedigers daarentegen meen den, dat de jeugd, die by beide mannen uiteindelijk had gezege vierd. diende te worden beloond met onmiddellijke Invrijheidstelling en onthouding van straf. F» GELDERMALSEN. Met een hevige klap liep gisteren in de na middag op de onbewaakte overweg in Geldermalsen de electrische trein, die om 15,15 uur uit Utrecht met bestemming Den Bosch ver trokken was, op een luxe auto, be stuurd door de 52-jarige heer G. Schellingerhout, een bekende groentenexporteur uit Zwijndrecht De wagen werd meer dan 300 me ter meegesleurd, voor de trein tot stilstand kwam. De bestuurder moet volgens de arts van het zie kenhuis in Tiel op slag gedood zijn. Het duurde geruime tijd voor men de geheel in elkaar gedrukte auto van de trein had los gemaakt. Het treinstel was zo zwaar bescha digd, dat de trein naar het station Geldermalsen terug moest. Het treinverkeed had een uur vertra ging. Volgens de Nederlandse Spoor wegen probeerde de heer S. nog op het laatste moment voor de nade rende electrische trein de spoor baan over te steken. Pier Coene zegt: Ik heb geen brand gesticht BRUGGE. Donderdagavond is brand uitgebroken in dc woning van de Nederlandse kaashandelaar Pier Coene te St. Andries, by Brugge. Pier Coene was tijdens de brand verdwenen en is later gearresteeid en ter beschikking gesteld van de rechter van instructie. Coene verklaart onschuldig te zijn maar op zolder had zich een grote ontploffing voorgedaan, waardoor het dak instortte. Het huis is tot de grond toe afgebrand. Hr ms ..Van Speijk" zal 15 No vember a.s. van Nieuwendiep afva ren om 1 December a.s. te Barbados te arriveren. Op 3 December a.s. vertrekt 1iet schip van Barbados; op 5 December wordt het te Willem stad verwacht. Sport journalisten van ons blad maakten Donderdag een autotocht door België om tc horen hoe onze Zui derburen dachten over hun kansen in de Holland België-wedstrijd van Zon dag. Zy bezochten ook de laatste trainingsbijeenkomst in het Heysel-stadion te Brussel, waar z\j door spe lers en officials hartelijk werden ontvangen. Voor de uitgebreide reportage en ex clusieve foto's van deze tocht verwijzen wjj naar pagina 3. Op de foto hier boven ziet men, hoe de ge kwetste enkel van de aan vankelijk als linksbuiten op gestelde De Herdt, door diens vrienden wordt ge ïnspecteerd. Geheel rechts middenvoor Mermans. HONGKONG. De hoofdstad van het nationalistische China, Tsjoen. king, wordt voortdurend ernstiger bedreigd. Op het ogenblik nadert uit liet Noordoosten een communistische colonne uit de provincie Hoepeh: deze eenheid heeft reeds bezit genomen van de stad Patoeng, op 250 mijl afstand van Tsjoenking. De hoofdstad wordt thans aan drie zijden, het noorden, oosten en zuidoosten genaderd. Het kabinet heeft besloten de staat van beleg in alle frontgebieden af te kondi gen. Ook zijn de verdedigingslinies van Tsjoenking versterkt. Tot com mandant van de verdedigingstroe pen is generaal Yang Sen benoemd. Waarnemend president Li Tsoeng Jen is voor een driedaags bezoek in Koenming aangekomen; men acht het niet uitgesloten dat hij voorbereidingen wil treffen voor de verplaatsing der regeringszetel daar heen. WAT VOOR W EER? Kans op regen (Van onze weerkundige mede- werkcr) Dc depressie, die gisteren ten westen ran Ierland lag, nam nog aanzienlijk in actie toe. Daar de baromctcrdalingcn op dc Britse eilanden aanhielden, werden de drukverschillen over onze omge- ving groter en nam de windkracht hier vrij sterk toe. De lucht, die vanuit Frankrijk werd aangevoerd, was echter nog tamelijk koud, zodat hoofdzakelijk in het Oosten van ons land nog nachtvorst voorkwam. Het front van de Oceaan-depres sie lag hedenmorgen over Midden- Enge land en gaf daar reeds tot re genval aanleiding. Aangezien dif front in de loop van de komende nacht ons land passeert, zal de bewolking verder toenemen en het regengebied zich ook over onze omgeving uitstrek ken De wind. die aanvankelijk Zuidelijker was, neemt nog tijde lijk iets in kracht toe, vooral langs de kust en zal na het voorbijtrek ken van het front naar Westelijke richting draaien. In dc temperatuur overdag komt weinig verandering, maar des nachts zal het aanzienlijk zachter zyn dan in dc afgelopen weck. In dc achter het front aange voerde lucht kunnen zich morgen buien ontwikkelen, die echter hoofdzakelijk tot de kustprovincies beperkt blijven. O (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Uiterlijk 1 Jan. 1950 zullen dpl.-korporaals, solda ten le klas en soldaten van de le- gcrluchtmacht, die voor 1 Januari 1948 in werkelijke dienst zijn ge komen met groot verlof worden gezonden Voorwaarde daarvoor is echter dat zij tenminste twaalf maanden werkelijke dienst hebben gedaan, wanneer zij geen techni sche opleiding hebben genoten en tenminste achttien maanden indien zij wel een technische opleiding hebben gehad. Voorts gaan volgens deze rege ling met groot verlof, dpi. onderof. ficiercn, die hun opleiding hebben genoten bij een kaderschool van infanterie of artillerie, of bij de officiers- en kaderschool van de legcrluchtmacht. alsmede dpi.-on derofficieren. die op andere wijzo werden opgeleid, en die voor 15 September 1946 voor de eerste oefening zijn opgekomen, en se- dc-rtdien 24 maanden werkelijke dienst hebben gedaan. Eveneens is vandaag een leger order verschenen volgens welke korporaals, soldaten le klas en sol daten van de Kon Landmacht, die voor 1 Januari 1948 voor eerste oefening zijn opgekomen, uiterlijk 1 December met groot verlof moe ten worden gezonden. Dit geldt al leen voor dc dienstplichtigen, die ten minste twaalf maanden werke lijke dienst hebben gedaan, binnen het rijk in Europa Op 1 October waren zij. die voor 1 Juli 1947 wa ren opgekomen, reeds met groot verlof gezonden. Slingeraarsdupe van slim koopman AMSTERDAM Op de Haarlem- merdyk alhier brak met luid gerin kel een ruit, er werd om politie ge roepen en er klonken verwarde mannenstemmen naar buiten. De buren riepen de politie en deze, die in een ommezien, dank zij de radio auto, aanwezig was. drong het huis binnen. In een kamer aam de straat zijde trof zy een groep boze lieden, van wie er een een klapperpistooi zwaaide. Het bleken „slingeraars" te zyn, lieden, die zich uitgeven voor koop lieden in duistere zaken. Wanneer zy de wederpartij tot een transactie hebben kunnen krijgen, verschijnt er meestal een pseudo-politieman ten tonele, die de hele zaak in beslag neemt, waarna de opbrengst min of meer broederlijk wordt verdeeld. In dit geval ging het om een party van 200 Zwitserse sigarettenaanste kers, Hun slachtoffer liet zich ech ter niet afschrikken door de na- maak-politieman. Hij sloeg een ruit in, riep om hulp en slaagde er zelfs in met zijn, vermoedelijk van smok kel afkomstige handel te ontkomen. De slingeraars zijn ingerekend en nu hopen zij, dat de politie de koop. man zal kunnen vinden, die hen heeft doen vallen in de kuil die zy voor hem dolven. PARIJS. De Franse minister van Financiën, Maurice Pctsche, heeft zich gewend tot zijn collega's in Italië. België, Nederland en Lu xemburg om een benccnkomst met hem te hebben voor een nauwere samenwerking tussen de vijf lan den. Dit is een stap in de richting van de „Fritalux. een Frans project om de valuta's van deze landen vrij inwisselbaar te maken. Oorspronkelijk zouden de bespre kingen de vorige maand plaats vin den. Zij worden echter vertraagd door de Franse politieke crisis. Petsche heeft voorgesteld dat deskundigen uit de vijf landen bin nen acht dagen bijeen zullen ko men. Mr. dr. v. Rhijn naar Zweden DEN HAAG. Hedenmorgen is de secretaris-generaal van het mi nisterie van sociale zaken mr dr A. A. van Rhijn, in zijn kwaliteit van voorzitter van de interdepartemen tale werkgelegenheidscommissie, voor een korte studiereis naar Zwe den vertrokken. De heer Van Rhijn is voornemens zich ter plaatse op de hoogte te stel len van de conjunctuur-politieke maatregelen, welke gedurende de crisis der dertiger jaren in Zweden werden toegepast ter bestrijding van de werkloosheid. Verlies in Indo: ië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen het volgend ver lies in Indonesië is gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: gesneuveld 30 October 1949. sergeant W. M. J. J. v. d. Loo uit 's Gravenhage. f-J ET haringkaken is -* door Willem Beu- kelszoon van Biervliet uitgevonden, dat wordt door geen mens betwist. Wat echter vrijwel 'alle iverige uitvindingen be treft daarvan wordt de eer door diverse per sonen opgeëist; de eeuwenoude strijd tus sen de bewonderaars van Laurens Jansz. Koster en Gutenberg is er een typisch voor beeld van. Hebben mis schien toch de lieden het b{j het rechte eind, die beweren, dat wan neer aan een bepaalde vinding maar eenmaal dringende behoefte be staat, de uitvinders er ook wel mee voor de dag komen? Men zou het bijna gaan denken, wanneer we vernemen, dat op drie plaatsen te- oude niet grondig is verwijderd De brand in het Koninklijk Paleis in Den Haag in 1948 en de brand In de havenlood sen van Rotterdam in de loop van dit jaar. gelijk, in Den Haag, in alsmede tal van andere Amsterdam en ergens in kleine branden, hebben het Limburgse een verfbrander is gecon strueerd, die geen brandgevaar meer op levert. Dat zo'n ding er moest komen, daarover is iedereen het eens. Onze schilders kunnen nu eenmaal geen enkel gebouw een nieuw jas je geven, wanneer het echter wel duidelijk be wezen, dat het afbran den van oude verflagen niet zonder gevaar is. Misschien is de heer Joh. Scheepmaker in Den Haag het meest on der de indruk gekomen van de palcisbrand en de heer J Prent, chef van de afdeling ge meentewerkplaatsen van de dienst publieke werken te Amsterdam, als bewoner van een havenstad, het meest ge schrokken van de brand in Rotterdam. Hoe het cok zij, zij beiden heb ben, tegelijkertijd met een ingenieus Limbur ger een verfbrander ontworpen, die volgens deskundigen een grote ommekeer teweeg zal brengen in de techniek van het verfafbranden. Beide instrumenten sluiten het brandgevaar volkomen uit. De heer Prent heeft zijn appa raat reeds voor talrijke brandweer- en politie autoriteiten gedemon streerd. Men ziet hem hier met zijn brander aan het werk Zowel hij, als de vernuftige Hagenaar hebben oc trooi aangevraagd. Of de octrooiraad daardoor voor een puzz le zal komen te staan, kunnen we niet beoor delen. Mocht dit zo zijn, laat ons dan hopen, dat onze schilders de nieu we branders zullen ge bruiken, vóór de puzzle is opgelost Anders zyn we nóg niet uit de brand

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1