Amersfoorlse volkstuinders boeren best ILMS IN AMERSFOORT 't CONSTHUYS Van keienlrekker tot STMSYEKSïER-.. gSr' keteltrekker Ringer van de Hoef verbouwt kolossale rooie kolen Noteert u even VOOR ST. NICOLAAS 2 Zaterdag 5 November 1949 „Rlnger van de IJoef had een knots van een rooie kool op zün stukkie grond. Wel elf pond woog die knaap, als het er geen twaalf waren. De boerenkool stond bU Alex van de Pol wel anderhalve meter hoog. Die kan er van lusten, nou er een vorstje over heen is gegaan. En bU mij? Man, bloemkolen zo groot als dit kleedje!" De oude heer Van Bokhorst wees trots naar een stukje breiwerk, dat inderdaad wel iets groter was dan de doorsnee van een normale bloemkool. Geen visserslatjjn dus. Of eigenlek: geen volkstuindcrslatijn. Er zijn honderdtwintig tuintjes maar meer leden Want we zijn in gesprek met de penningmeester van de volksluin- dersvereniging „Het Soesterkwar- tier". Een eerlijke penningmeester zeggen de leden. Die rode kool zal dus heus wel elf pond gewogen hebben en van die reuze hoge boe renkool hadden we al eens eerder gehoord. Want we reden eens een keer mee in de bus van de voetbal club H.V.C., omdat we een verslag van een wedstrijd moesten maken, en toen sprak iedereen ook al over die boerenkool van Alex van dc Pol, die aanvoerder van H.V.C. I is. HEEL H.V.C. I „Man," zei Van Bokhorst, toen we dat vertelden, „het hele eerste elftal van H.V.C. kweekt op onze grond. Het dagelijks bestuur be staat uit niks dan H.V.C.-ers: Ger- rit Schriever is voorzitter, Jo van de Pol is secretaris en ik dan, de penningmeester. Maar van andere voetbalclubs bouwen ze ook bij ons, dus het is eigenlijk niks dan toevalligheid." Van Bokhorst bleek een gezel lige prater, wiens tong pas goed los kwam, toen hij de foto's zag, die onze fotograaf gemaakt had. „Dat is ouwe Spijker en daar heb je warempel Van O pijnen ook op de kiek staan. Hier, Van Zomeren en zijn zoon en Van Oven en Korler en wie is dat nou weer? O, ja. Hagen." En op die manier kwam het verhaal los van de volkstuinvereniging „Het Soesterkwartier". HOE 'T BEGON „Kijk, we waren met een man of wat en we hadden altijd al zo'n beetje geboerd. Maar alle grond raakten we kwijt door de nieuw bouw hier in het Soesterkwartier en toen hebben we de koppen maar eens bij mekaar gestoken en met vijftig man de vereniging op gericht. Dat was eind 1.948. Ze betaalden allemaal twee kwartjes inleggeld en nauwelijks was alles voor mekaar met d*> organisatie of we zijn naar de Gemeente gestapt. En we kregen bouwgrond, prima bouwgrond zelfs. Ons land is ach ter „De Vurige Wagen" in de Birkt, drie en een halve hectare. Dinsdag na Pasen zijn we er be gonnen. We moesten het eerste bouwrijp maken natuurlijk, want het was allemaal grasland. Toen hebben we de tuintjes uitgezet en verloot onder de leden." Even stokt het verhaal, want Van Bokhorst moet zijn pruim van de ene wang naar de andere laten verhuizen. „Neem me niet kwalijk, hoor, maar ik hou me nog steeds „Volkstuinen. Verboden Toegang voor Onbevoegden" staat er op het bord aan de ingang van de tuintjes achter „De Vurige Wa gen". (Archifoto) anderhalve meter, daar blijkt het wel uit, nietwaar? We zijn de colo- rado-kever ook nog aan het be strijden geweest. De vereniging stelde daarvoor de materialen be schikbaar. Nou hebben we pas weer voor duizend gulden mest ingekocht, want zelfs deze grond heeft nog goede mest nodig." Weer kwam even die onderbre king, waarvan wij gebruik maak ten om te vragen hoeveel leden de vereniging nu telt en wat het doel er van is. „We hebben nou hon derd-twintig leden. O neen, schrijf dat niet op, want ik zit nog te lie gen ook. We hebben nou honderd- twintig tuintjes en meer leden dan we tuintjes hebben. Zo is het. We staan er dus best voor. De bedoeling is om bouwgrond te verkrijgen en om met elkaar van gedachten te wisselen over de kweek. Wie het beste tuintje heeft krijgt een mooi prijsje en als de een wat nieuws weet vertelt ie het de ander. Man, ik zit er elk ogen blik. Dat stukkie grond zit me hoog, hoor. Al doe ik maar een stukkie grond zo groot als de tafel hier, dan ben ik nog tevreden. Ze zullen me ook niet vaak thuis vinden." SAMENWERKING Ja, die volkstuintjes in de Birkt betekenen heel veel voor tal van gezinnen In het Soesterkwartier, waar men nu, meer dan anders, op de dubbeltjes begint te passen. Het is prachtig, dat spontaan door deze mensen het initiatief werd ge nomen om „hun" vereniging te stichten. Want ze hebben begrepen, dat ze door samenwerking iets konden bereiken. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB De kleine Van Opijnen uit de Schiestraat toonde onze fotograaf vol trots een reusachtige kool. (Archifoto) bij een stevige pruim. Enfin, waar waren we ook alweer? O ja. Nou, wij aan het bouwen. Aardappelen, groenten, wat bloemen ook, maar toch hoofdzakelijk nutbouw. BESTE OOGST We hebben een best jaar gehad, ondanks de droogte. Elf pond en Toneelwedstrijd NATIJ De Nederlandse Amateur Toneel Unie (N.A.T.U.) afdeling Amers foort heeft evenals de laatste twee jaren een toneelwedstrijd georgani seerd. waaraan de volgende vereni gingen medewerken: „De Eemspelers". T. en O.. O.D. S.. ..Euripides". ..Ons Belang". „Ons Toneel". A.T.E. en .De Keien". De Jury bestaat uit Mevr. Barki Wolff en de heren Groeneveld en Hermans De pry zen aan deze wedstrijd verbonden, zijn. Ie prijs: Wissel beker en beker; 2e prus: Beker; 3e prijs: Lauwerkrans; 4e prijs; Me daille. De toneelvereniging „De Eem spelers" zal het eerst voor het voet licht verschijnen, en wel op 23 No vember. GRAND THEATRE: „Vier stappen in de wolken". 18 j. Zond. 2,4.15, 6.45 en 9 u. Ov. dagen 2.30. 6.45 en 9 uur. CITY THEATER: ..Spionnage in Lake View". 14 j. Zondag 2. 4.15, 6.45 en 9 u. Ov. dagen 2.30. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: 4 tm. 7 November „Straatjongens" en „Vlammen over de prairie", alle leeftijden. 8 t.m. 10 November: „Mexic3na". Zond. 2, 4.15 6.45 en 9 u. Ov. dagen 2.30. 6 45 en 9 u. CITY THEATER SOESTDIJK. „The Window". 18 j. Zond. 2, 4.15,6.45 en 9 uur. Zaterdag 2.30, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen 2.30 en 8 uur. 5 NOV. Markthal. Uitv. C.J.V.V.. Wilhelmina en Juliana. 7.30 uur. 5 NOV. Amic.tia. Feestavond No- ack's fabrieken. 7,30 uur. 5 NOV. Gebouw St. Aechten. Re ceptie Wandelsportver. W.NS.A. 35 uur 11 NOV. Speeltuingeb. (Marconi straat). Afd Amersfoort Ned Ver voor de Volkszang. 8 uur. Openbare leeszaal. Uitlening v«»or volwassenen dagelijks 2—5 u bo vendien Dinsdag- en Vnjdagav-inrl van 79 uur. Uitlening voor kin deren: Woensdag- en Zaterdagmid dag van 2.304.30 uur. Leeszaal dagelijks van 1012.30 cn 25 uur bovendien Dinsdag en Vrijdag avond van 710 uur Expositie: T.e.m 5 Nov St Pie- ters en Blocklandtsgaslhuis. Ten toonstelling schilderiien Larense groep R.K. Openbare Leeszaal, Wijers straat 2 Geopend van 10 1 uur en 2.305 45 uur Maandag en Vrij dag 79 uur. Uitlening van 11 12.30, Ernstig ongeval In de veroikkelerij van de Fa V. In dc Bolderstraat is Vrijdag een ernstig bedrijfsongeval geschied. De slijper B. uit Bussum was bezig een metalen valbeugei van een motor te bewerken op een slijpsteen, toen de beugel ver keerd terecht kwam op de sneldralende schijf en hem tegen het hoofd vloog. Dc man werd met wonden aan het ge laat cn een hersenschudding naar het Youth for Christ Veel jongeren trokken Donder dagavond naar de grote Youth for Christrally in de Markthal. Men begon de avond met samenzang, er werd viool gespeeld en enkele solonummers gezongen door een bas. Een accordeoniste begeleidde bij enkele koren. De spreker Sid ney Wilson zeide: wij aanschouwen het spel van wereldmachten en be grijpen het niet. Wij doorzien niet de zin van het leven, tenzij wij het leren zien van Gods kant. Op grond van de Bijbel toonde hij aan, dat een komende atoomoor log onafwendbaar is. (Matth. 24 21, 22). Een geleerde in Amerika heeft gezegd, dat dit waarschijnlyk het laatste mensengeslacht zal zijn. De beslissende factor, dat de we reld zover gekomen is, is het feit, dat de mensheid neen gezegd heei> tegen haar Schepper. De enige ma nier om zonder angst en wanhoop de stikdonkere toekomst zonder uitzióht en hoop tegemoet te gaan is, is ja te zeggen tegen God, je leven in Zijn Hand te geven. Dan verdwijnt de angst, dan komt er vrede en blijdschap, het enige blij vende waarachtige geluk voor tijd cn eeuwigheid. Vrijdagavond was er een con tactavond in aansluiting aan deze rally. Ons dagelijks teveel Fietsers kregen bekeuringen, omdat zij geen licht op hun rijwielen voerden cn geen bel hadden en in verboden richting reden. Op de Bisschopsweg botsten twee auto's die in een file re den, tegen elkander, zodat geringe schade ontstond Een man, die langs de hulzen ventte met nylons, zonder een vergunning van B en W en een textielvergunning te hebben, werd geverbaliseerd. Er werden drie overtredingen van de arbeidswet geconstateerd. Twee Amersfoorters werden opge bracht wegens openbare dronkenschap. Marktberichten Aangevoerd waren. 2 geiten; 15 000 stuks hoendereteren; 20.000 henneneie- ren; 35 kippen; 20 Jonge hennen: 25 ko nijnen; 15 eenden 30 duiven. Hoendcretcrcn f 1919.50, hennen- eicren f 1414.50 per 100 stuks; kippen f 2.504.50; hennen f 5.506.50. tamme 1120. De onbekende stem, die de „Vrijheid" nu leidt brengt hel schip inderdaad naar een ruime baai. Toch vertrouwt Rob om een of andere reden die vriendelijke meneer niet. Er hangt een ge heimzinnig waas om dit eiland. Nergens is een spoor van menselijk leven te bekennen. Is dit wei het eiland, dat zij zoeken? „Uitkijken voor klippen, Vander Decken," roept Rob naar de Amerikaan, die op de voorplecht staat, „het is hier een gevaar lijke kust en ik zou de boot hier niet graag verliezen." Vander Decken geef^ bijna op het zelfde ogenblik een .kreet: hij ziet een rots, Blindencollecte op 19 November „De Fakkels Bijeen*' is de zin spreuk van de Stichting Christe lijke Blindenhulp, gevestigd te Am sterdam, Plantage Middenlaan 64. Deze stichting vormt het gemeen schappelijk collecte-orgaan van ver schillende bekende grote instellin gen op het gebied van blindenzorg, o.a.: het Instituut „Bartimeus" te Zeist, het vacantieoord „Dennen- heul" te Ermelo, de werkinrichting in de Plantage te Amsterdam en het Blindentehuis „Sonneheerdt" te Er melo. Het streven om het aantal collec tes te beperken vindt een doeltref fende verwezenlijking in het optre- vlak onder water. Maar het ls geen rots! i ven uit. Het lijkt wel een potvis. Rob kan nog Schuimend komt het water in beweging en net een aanvaring met het beest voorkomen, de kop van een monster komt boven de gol- „Vier stappen in de wolken" Gelukkig, nu eens niet een ^hn waarin de sterren glanzen, die op de vleugelen der geperfectionneer- de Amerikaanse reclame naar het oude Europa zijn gekomen. Nu eens een film uit het hart van dat oude Europa het altijd nog van een hartstochtelijke esprit getui gende Italië. Och het is eigenlijk een oud verhaal dat aan de film „Quattio passi fra le nuvole" (Vier stappen in de wolken) ten grond den van deze stichting, waarvan de slag ligt. De handelsreiziger Paolo, actie ten goede komt aan de arbeid van blindenzorg op een zo uitge strekt en zo veelsoortig terrein. Bl.nden zonder onderscheid van van gezindte of herkomst, vrouwen en mannen, jongelieden en kinderen zowel als volwassenen, vinden lief devolle on deskundige verzorging in de door haar vertegenwoordigde in stellingen. Voor de Stichting Blindenhulp zal, met welwillende toestemming van het 'Gemeentebestuur, de collecte worden gehouden Zaterdag 19 No vember as. De adressen van de plaatselijke leiding, waar ook aan meldingen voor belangeloze mede werking worden verwacht zijn: Mevr. A. J. v. d. Burg-Vertregt Wijersstraat 8 Mevr. J. A. Uding-v. Woudenberg B. W. Laan 24 Voorbereiding op klaprcosdag Het Nederlandse Oorlogsgraven Comité afdeling Amersfoort belegt in verband met Klaproosdag op Maandag 7 November a s. in Ami- citia een bijeenkomst. Mevr. Jkvr. E. Michiels van Kcssenichvan Meeuwen uit Maastricht zal een inleiding houden over het „Oor logsgraf". Medische Dienst d. Berg. Utr.weg 9, Mertens zur Borg, Doktoren: E N v. tel. 5924 en E J C Laantje 7. tel. 5098 Apotheken: Vlezenbeek, Varkenmarkt 19a en Cramer, Utr.weg 93 Verloskundigen: A G F Perk. H. van Viandenstraat 2. tel 5086 en N. Vcrn- hout, Soesterweg 232, tel. 3374. die thuis een helleveeg van een vrouw heeft en het meisje Maria, dat verlaten door haar minnaar als toekomstige moeder in wan hoop op weg is naar haar ouderlijk huis, ontmoeten elkaar. Die ont moeting is door de regisseur Bia- setti op meesterlijke wijze uitge sponnen tot een boeiend en soms beschaafd geestig verhaal. Paolo fungeert enige dagen als 'pseudo- cchtgenooi en weet zo Maria veilig in de sfeer van haar ouderlijk thuis te brengen. Zowel Paolo als Maria geven daarbij wonderlijk ontroerend spel te zien. Ook de bij figuren maken deze film tot een van de beste Italiaanse films. Ze werd dan ook niet voor niets de film van de maand. U moet naar „Grand" gaan! „Spionnage in Lakeview" „Spionnage in Lakeview", de film die in het City Theatre deze week haar Nederlandse première beleeft, heeft een sterke en onverbloemde anti-communistische inslag. De film is nieuw cn de onderwerpen die er in behandeld worden al evenzeer. Het gaat om atoom-geheimen. In Lakeview immers zijn de grote Amerikaanse laboratoria gevestigd, waar in diepe geheimzinnigheid ge werkt wordt. Ook in werkelijkheid zal het wel zo zijn, dat er agenten van „vreemde mogendheden" azen naar die geheimen. En in werkelijk heid is het beslist 20, dat ze zorg vuldig bewaard worden en dat er een strenge bewaking is in en rond Lakeview. De film nu vertelt ons (Insez. Med EEN IEDER SLAAGT MET WAT-IE VRAAGT IN OP DE HOF I van een geraffineerde poging, die wordt ondernomen om bepaalde for mules in bezit te krijgen. Op uiterst knappe wijze voert de camera de toeschouwer mee op de jacht van FBI-agenten, laat hem kennis ma ken met moderne opsporingsmoge lijkheden en confronteert hem mei de moeilijkheden van de speurders Het is zelfs zo. dat de schrandere toeschouwer, het probleem zou kun nen oplossen met behulp van de feiten, die ook hij voor ogen krijgt. Jammer genoeg hebben de makers zich laten verleiden om hier cn daar een paar walgelijk sentimentele scenes op te nemen, zoals de laatste ogenblikken van die trouwe pen sionhoudster. die haar laatste snik ken wijdt aan haar vaderland. Ove rigens een knap gemaakte film, met veel goede momenten en vlot spel van Denniso Keefe als de G-man cn Louis Hayward als de sympathieke collega van Scotland Yard. Gevonden voorwerpen Arm van een bril; paar rood met vit opgewerkte handschoenen; zwarte hond; poesje; rozenkrans; stropdas; bruin hondje; Psalmboekje; zwarte vulpen met gevlamde dop; roodlederen damesportefeuille; dek sel van melkbus; rood wantje; zwar te langharige hond; br. lederen por- temonnaie inhoud 20.en foto's; wasmand; bruin kinderschoentje (1); paar zwart lederen motor hand schoenen; ceintuur (bruin); lipsleu- tel No. 200; paar groene kinder want jes; blauwe mantelceintuur; herenrij wiel; doos inh. textielpunten; twee shawls (nieuw); knijptang; witte want; ijzeren gewicht (5 kg); witte hond; glacé herenhandschoen; fox- terrier; jekker (grijs); lederen he renhandschoen (1.); doublé halsket ting. Doel en middelen VRIJ Nederland van 29 October 1949 werkelijk 1949 en ruel 1449 citeert een klein stukje, maar enkele regels, uit het pleidooi van een voormalige Engelse „com mando" officier, geschreven voor sommige van zijn oud-leerlingen. „Bijna een jaar lang heb ik mis dadigers opgeleid. Het leger be taalde me vijftien pond per week (een 7500 per jaar!) om les te geven in het gebruik van valse sleutels, het kraken van brandkas ten en de techniek van moord met je blote handenHet was een kunst opzichzeli. j een rustige be- vri|e woorden schaafde jongen te nn leren meedogen- loos te zijn. Psy- lr. P. SCHUT chologen van het ministerie van oor log hier Predikbeurten Ned. Herv. Gem. Amersfoort. In alle diensten inzameling collecte- zakes voor de Uitwendige Zending. H. Catech. Zondag 39 St. Joriskerk (Hof 1) v.m. 10 uur, Ds. Blok. Bed. H. Doop; n.m. 5 uur. Ds. Koolhaas. Nieuwe kerk (Leusderweg 110) v.m. 10 uur, Ds. A. Steenbeek, Bed. H. Doop. n.m. 7 uur. Ds. Braakman. Emma-kerk (O. Soesterweg 131) v.m. 9 uur. Ds. Koolhaas: v.m. 10.30 uur. Ds. Koolhaas. Bed. H. Doop. n.m. 5 uur. Ds. Hadders. Bergkerk (voorlopig Gymnasium) (Groen van Prinstererlaan 33) v.m. 10.30 uur. Ds. M. L. W. Schoch van Rotterdam. Kapel Zon en Schild (Utrechtse- weg 266) v.m. 10 uur. Ds. Bout. Rusthuis „De Lichtenberg" (Utrechtseweg 299) v.m. 10.30 uur. Ds. Gerritsen. St. Elisabeth's Ziekenhuis overgebracht. konijnen t 3—6 per stuk Firma Wassink sleept scheepsketel van 70.000 kilogram uit 't veen (Van één onzer verslaggevers) Dé geschiedenis van de schroef van dc „Willem Ruys" heeft zich herhaald! Nu heeft een vroegere scheepsketel, een knaap van maar liefst 70.000 kilogram, moeilijkheden opgeleverd tijdens het vervoer. De ketel moest van Rotterdam naar een destructie-bedrüf in Overschie gebracht wor. den en halverwege, op een polderweg nabij de grote autostrada van Rotterdam naar Utrecht, zakten ketel plus carrier ook nog 18 ton door de wegverharding cn kantelden. De ketel kwam half in een sloot terecht en verdween langzaam maar zeker in het veen. UITSLAG 311 Zo langzamerhand begint de dag. waarop de wed strijd HollandBelgië zal worden gespeeld, te nade ren. En daarmede nadert ook de dag. waarop wij de naam van de winnaar van onze HollandBelgië-prijs- vraag bekend zullen ma ken. We hebben een onge looflijk groot aantal inzen dingen ontvangen; nu. Vrij dagavond. reeds over de zestienhonderd en weer puilt de brievenbus bij wij ze van spreken, uit. Op on ze administratie worden alle formulieren gesorteerd en ofschoon men met dat werk nog niet geheel ge reed is, kunnen we al zo'n hebber in onze nationale ploeg heeft. Na de 32 uit slag is de 21 overwinning het meest aan bod. Nog steeds optimisme dus! Maar dan komen de pessimisten, die Nederland met 32 wil len laten verliezen. Zeer velen ook verwachten een 1—1 gelijk spel. Een inzen der wenst Nederland een 40 nederlaag toe! In per centen uitgedrukt zijn de verwachtingen zo: Overwinning voor Neder land 45%. nederlaag 32% en gelijk spel 23%. Van dege nen, die een overwinning verwachten, koos zeker de helft de 3—2 uitslag. We zijn benieuwd.' BALLET „Ballet ïs precies hetzelf de als voetballen," zeiden we tegen een goede kennis, die veel van de danskunst houdt en die dus, om zo te zeggen, meteen al op de kast zat, wat de bedoeling ook was. „Kijk," zeiden wij, „het komt aan op lichaamsbe- heersing, sterke en toch soepele spieren, discipline c handigheid. Zo is het met voetballen ook." „Ja maar," zei de kennis woest, „ballet is een kunst." „Voetballen ook," ant woordden wij en toen had beetje bekijken, hoe U denkt, dat de wedstrijd zal den we het gedaan. Nu wis- eindigen. De meeste inzen- ten wy ook wel, waarom ders laten het Nederlands 'balletdansen een vorm van elftal met 32 winnen, kunst is. maar niettemin hetgeen het vertrouwen be- hebben we toch de uitnodi- wijst, dat de voetballief- ging van onze, nog steeds gepikeerde kennis aan vaard om eens naar het Metropolitan Ballet te gaan kijken. Van opzij, wel te verstaan op de Bühne. Eigenlijk moest ieder mens eens de gelegenheid krij gen een uitvoering op die manier te zien. Daar ziet men pas goed, waaróm bal letdansen een kunst is. Be ter dan van de zaal uit kan men zich de moeilijkheden indenken. Men ziet daar werkelijk de volledige overgave, waarmee een ieder zijn of haar passen en sproDgen maakt, zijn of haar pirouettes draait en het o zo moeilijke „Spitzen laufen" volbrengt. Een klein voorval willen we u niet onthouden. In een der dansen „Coppelia" waant men zich in de werkplaats van een poppensnijder. De prima ballerina wervelt over het toneel in een be toverende dans, die het eeuwenoude thema van het goede, dat over het kwa de zegeviert, uitbeeldt. Links en rechts op het to neel zitten mensen, die tot poppen verstard zijn. Een ervan was geschminkt en gekleed als een oude Chi nees, compleet met staart. De prima ballerina raakte in een volkomen uitgeba lanceerde danspas deze staart, die zich om het hoofd van de Chinees krul de en juist onder zijn neus bleef haken. „Coppelia" duurde ongeveer een half uur a drie kwartier. Al die tijd kietelde het paardenhaar de man onder de neus. Maar al die tijd bleef on- I ze Chinees, wat hij moest zijn: een houten pop, die geen beweging maakte. Maar het zweet op zijn voorhoofd en het kramp achtige trekken van zijn kaken hebt U, in de zaal, niet gezien PAS OP! Men schijnt het nog niet te weten. Men mag, ko mende uit de richting van het Kippenbruggetje de Hellestraat niet inrijden. Dat geldt niet alleen voor automobilisten, maar ook voor wielrijders. Iedere dag ondervinden velen dat tot hun schade. Men zij dus gewaar schuwd! GOAL Onze wethouder van fi nanciën, de heer C. van Zwol, is een enthousiast be oefenaar van de waterpolo- sport. Woensdagavond wa ren we toevallig in het Sportfondsenbad en daar hield „Neptunus" een wa penschouw. Zo speelde het derde zevental tegen het vierde. De wethouder speelde lustig midachter bij het derde en belette een ieder het scoren. Totdat de wethouder zich niet meer aan de wetten van het waterpolo stoorde en, tot grote hilariteit van zijn medeburgers en -bur geressen, de bal in eigen doel werkte! Een fout in de bereke ning, nietwaar? Zes auto's vertrokken vroeg in de ochtend De vervoerder is een dag of acht bezig geweest om het reusachtige gevaarte, dat een diameter van vijf-en-een-halve meter en een hoogte van vier meter heeft, uit de grond te halen, maar dat was te vergeefs. De ketel was na een paar dagen al drie meter in de grond gezakt en trok al net zoveel be kijks als dat met de befaamde schroef van de „Ruys" het geval is geweest. Intussen zaten de eige naar, de vervoerders en de verze- ringsmensen mei de handen in het haar en de ketel in de grond. Want 't transport was verzekerd. De ver zekeringsmaatschappij schreef een aanbesteding uit voor berging, maar er kwamen geen inschrijvers. Niemand wilde dit karweitje op knappen, totdat ZET 'M OP Totdat de Fa. W. Wassink uit Amersfoort er van hoorde. In Amersfoort hebben ze meer ge sleept. Daar weten ze van wanten. De mensen daar hebben zelfs een reusachtige kei van zo om en bij de dertienduizend kilo al een paar keer versjouwd, dus ze zijn er niet voor een klein geruchtje ver vaard. De Fa. Wassink ook niet, want die heeft bij de laatste ver huizing van de Kei een grote rol gespeeld.. Van keien trekker naar keteltrekker, il n' y a Qu un pas, zeggen ze in Amersfoort, op zijn Hollands dan. GEJUICH Met groot materiaal rukten de slepers uit Met zes auto's reden ze naar de weggezakte ketel. Ze hadden hijskranen en bokken bij zich. En Donderdagavond om zes uur gingen er juichkreten op bij de arbeiders en het talrijke publiek, dat van 'n gratis voorstelling geno ten had, zoals ze daar in die polder nooit meer zullen genieten. De ketel en de carrier waren weer „op het droge". Een diepe kuil wees de plek aan waar de ketel gelegen had. Het grondwater was er al weer rustig in. Maar intussen is de ketel nog niet in Overschie! De polderbestu ren voelen er niets voor om nog eens een keer een vrachtje van 78 ton over hun wegje te laten rijden. Ziehier de kolossale ketel, die uit het veen getakeld wordt door personeel van de Fa. Wassink. (Archifoto) hebben lang over nagedacht" „We hebben deze jongens hun geweten afgenomen, maar de maanden gewijd aan het verkrijgen van duivelse kennis hebben we niet ongedaan gemaakt" Ik zou willen dat ieder die deze regels leest ze eens goed stuk voor stuk en in volle consequentie, tot zich door liet dringen. Dat het hier niet gaat om een schriftuur van een nazi. fascist of wat voor velen hetzelfde is. een communist, maar van een officier uit het Engelse le ger. en er dan bij bedenkt dat elke legerdienst die niet „achterlijk" wil wezen, op precies dezelfde manier handelt, ook de Nederlandse Wij hebben pal te staan voor de rechten van de mens, maar meteen te weten, heel diep en zeker te we ten. dat alleen de middelen die in overeenstemming zijn met bet doel op den duur succes kunnen heb ben. Jongerendiensten Kerk (Apjx:l- weg), van. 10.30 uur. de heer J. F. Grimm. Wijkgebouw (L. Costerplein 14) v.m. 10 uur. de heer C. Vos. Gebouw Immanuel. (Tulpstr.) v.m. 10.30 uur. de heer H. Schuring. Jeugddienst (Z. Singel), v.m. 10 uur de heer J. D. P. van Garderen. Bijbellezing. Donderdag 10 Nov. Gymnastiekzaal school Joan van Dieststraat. n.m. 7.30 uur. door Ds. Blok. Onderwerp: Openbaring 5, „Het verzegelde boek". Huwelijksinzegening St. Joris kerk. Maandag 7 November, n.m. 2.30 uur, door Ds. C. G. H. Blok. Zondagsscholen. Bethel (Eem- straat 99) 10.3011.30 uur; Chr. School Kruiskamp. 1015 uur; Gabrie Mehenschool Plantsoen Z., 1011.15 uur; Wijkgebouw (L. Costerplein 14) 121 en 23 uur; Openluchtschool (Hobbemastr.) 10.30—11.30 en 12—1 uur; Chr. School KruiskamD. 101.15 uur; uur; Fhilalethes (Havik) 23 uur: j Kapel Zon en Schild. 11.4512.45 uur: Chr. School (v. Effenlaan) 1011.15 uur; Zonnebloemstraat (O.L. School) 10.30—11.30 uur; Joan v. Dieststraat (Chr. School) 10.1511.15 uur: Westhill-kinderdiensten (Berg- kwartier); 68 jaar 10.30. Hein- siuslaan 1: 911 jaar, 10.3011.30 uur, Utrechtseweg 106. Remonstr. Kerk 10.30 uur dr. R. Miedema. Ver. van Vrijz. Herv. Gasthuis- kerk 10.30 uur ds. C. J. v. Roycn. O. L. School. O. Soesterweg 15 uur. M. G. Sterringa (Wapserveen). Oud-Ger. Gem. Muurhuizen 53, 9.30 en 5 uur Godsdienstoefening, 9 Nov. 2.30 en 19 uur ds. D. v. Leeuwen (Loenen a.d. Vecht). Vrije Evang. Kring „De Doelen". Havik dhr. Alink (Apeldoorn). Oud-Kath. Kerk 't Zand 10 uur Heilige Dienst. Vrije Kath. Kerk 10.30 uur dienst Christian Science (RHBS) Thor- beckeplein 1, 10 uur Ned. dienst. 11.15 uur Engelse dienst. Hersteld Apost Zendingskerk. Gasthuiskerk, 4.30 uur Eredienst. Ger. Gem. Stovestraat 10 en 5 uur leesdienst. Dinsdag 8 Nov. 3 en 7 uur ds. v. d. Eerg (Utrecht) Dankdag. Chr. Ger. Kerk 10 en 17 uur ds. Drenth. Verg. van Gelovigen 10 uur Ere dienst; 17 uur prediking des Woords. Luth. Kerk Langestraat 10.30 uur mej. ds. M. E. Monsees. Doopsgezinde Gemeente ds. S. Gosses Gzn. Comité Levensvragen, Regentes- selaan 21, 10.30 uur ds. B. Richters (Baarn). Kerk van Jezus Christus v. d. Heiligen der laatste Dagen. Fahren- heitslraat 12. Zondagschool 10.30 uur. Avonddienst 17.00 uur, boven zaal „Concordia". Ger. Kerk L. Vrouwestraat; 10.00 Dr. N. H. Ridderbos, 5.30 Cand. P- van Vliet, Baarn. Leusderkwartier (J. v. d Hey- denstraat): 9.30 Ds. D. A. Zijlstra, 5,30 Dr. N. H. Ridderbos. Soesterkwartier (Tulpstraat): 9.00 CancL P. van Vliet, 5.30 Ds. D. A. Zijlstra. Leger des Heils voorm. 10 uur Heiligingsdienst; nam. 7 uur: Open luchtsamenkomst Plantsoen nabij de Kei; nam. 8 uur: Verlossings- dienst. Leiders: Maj. en Mevr. Barteling. HOOGLAND. Jellema. V.m. 10 uur Ds. LEUSDEN H. Catechismus Zon dag 38 vjn. 10 uur. Ds. Hofstede, Bed. H. Doop.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2