„Ik stond vóór op de schuit en gooide de lijn over" Moskou tyranniseert,maar het neemt daarbij geen risico's ,Rope\ film-uit-één-stuk Zwaartepunt van beleid ligt bij regering Toen werd ouwe Evert brutaal Vermetele kerels vertellen van gevaarlijke tochten Borbaklapt uit de school 4 Zaterdag 5 November I949 MET REDDING BOOT DE NOORDZEE OP niet terug. (Vaii onze speciale verslaggever) HOEK VAN HOLLAND. Niet meer dan negentien meter lang Is de reddingboot „President Jan Leis" en een meter of vier breed, maar bet is een nobel schip, waar je na één reis al verliefd op bent. Sterk en slank is de blauw geschilderde romp en er zitten twee motoren In van elk 110 P.K., die de „Jan Leis" met een vaart van 11 mijl per uur door het water jagen. Gemakkelijk vergaan zul Je niet met deze schuit, zelfs bU het smerigste weer en de hoogste zee niet. De dubbele wanden kunnen wel een lekje verdragen en als de hele boot eens om mocht slaan onder het geweld van een grondzee, dan is er nog geen nood. Want de „Jan Leis" richt zichzelf weer op en Je hoeft alleen maar weer het roer te grijpen. Als je maar zorgt, dat je niet overboord slaat, maar daar moet Je zeeman voor zijn. Soms lenmf ppn hoof Want het was droevig genoeg. We etJ11 UUOl hebben die negen man op de sleep boot „Wodan" gebracht, waar ok Prins Hendrik toen aan boord was Drie man moesten we laten zitten en die zijn er in de nacht met een roei- vlet afgehaald. Kijk. dit gouden hor loge heb ik toen als aandenken van de maatschappij gekregen. „Voor moed en beleid" staat er In". In het café Meynders op Stellen dam zitten we te praten met De Jager, machinist van dé „Koningin Wilhelmina", die op dit station ligt, de broer van de schipper. Een man of acht redders zitten hier om de ka chel en dan komen de verhalen los. „Ach, ik heb het nooit in een boekie bijgehouden", zegt er een, „maar ik zou er best een heel boek van kun nen maken." Zware slagen „Je moet maar eens denken aan die tocht naar de „Valka", op 16 Ja nuari 1929," zegt De Jager. Dat was een Let. die was aan de grond gelo pen in de punt van het Gat van Hawk, vlak bij Rockanje. De „Prins der Nederlanden" van de maatschap pij ging er uit De Hoek heen. maar die is nooit terug gekomen. Die is waarschijnlijk omgeslagen Onze bo ten waren toen nog niet zo goed als tegenwoordig, hoewel er nu natuur- U hebt al begrepen, dat de „Jan Leis" een schuit is, waar je mee kunt „lezen en schrijven", zoals dat heet. In ieder geval kan schip per A. Brinkman het, een jonge, slanke, donkere kerel, met sterke handen en arendsogen, die al 20 van zijn 32 levensjaren, net als zijn vader en grootvader en over grootvader, op de zeeën voor de Zeeuwse en Zuidhollandse kust heeft gezworven en die zijn red dingboot handig en veilig langs alle gevaarlijke plekken van deze beruchte wateren loodst. De Zuidhollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen heeft in de 125 jaar, die zij deze maand bestaat, 2530 mensen uit de golven gered. Daarvan heeft Brinkman er maar een goede der tig op zijn naam staan, doch hij is nog maar sinds de bevrijding in dienst. Dat hij in het gevaar zijn mannetje dubbel en dwars staat, heeft hij al meermalen bewezen. Over de Maasvlakte Het Brinkman te roer varen wij met de „Jan Leis" van Hoek van Holland de Noordzee op, over de Maasvlakte en door het Gat van Hawk naar Stellendam op Goeree. De le en 2e machinist H. Benard en F. de Weers, zijn oud-gedien- den, dappere kerels, die beiden al bij de redding van meer dan twee honderd personen aan de motoren hebben gestaan en 2e stuurman G. Bijl stond bij al die tochten aan dek. Bijl draagt nog de arm in het gips van een val, toen hij bij een redding door een woeste beweging van de schuit tegen de reling werd gesmeten. We varen langs de kust. Ver in het Oosten zien wij de gele lijn van het strand en daarboven de donkere wel ving van de duinen. Bij Rockanje staat een bunker midden op het strand. De bezetters hebben hem in de duinen gebouwd, maar de zee heeft het land terug geduwd en nu staat het water aan de voet van de bunker. Vóór de kust liggen wrak ken. Van do „Douglas", van de „Gro ninger", hier 75 jaar geleden ver gaan Pas op. dat je er niet met je schuit boven op vaart. Maar Brink man en Bijl zijn hier op het water thuis als in hun eigen woning. Er is nog een andere oud-gediende aan boord, maar zó oud-gediend al, dat hij met zijn 75 jaren nu alleen maar eens een keertje voor zijn ple zier mee vaart. P. C. Hoogenraadt is het en hij heeft de ramp van de „Berlin" nog meegemaakt, in 1907, toen ver over de honderd man van de Harwich-boot bij De Hoek het leven lieten aan de kop van de Noor- derpicr. lijk nog altijd veel risico blijft Schip per Adriaan Klooster is toen met zes man gebleven. Wij zijn er de andere morgen uit Stellendam met onze „Koningin Wilhelmina" heen gegaan en hebben de dertig man van de „Valka" van boord kunnen halen. Mijn vader was toen nog schipper. De „Prins der Nederlanden" is de volgende dag ondersteboven bij Roc kanje op het strand gekomen De lijken van de schipper en vier ma trozen zijn aangespoeld. Van de twee machinisten is nooit een spoor terug gevonden". De commissaris van het Loodswe zen in De Hoek, de heer G. C. de Rondt, die als agent van de maat schappij onze gastheer ls. vraagt Hoogenraadt of hij niet kan vertel len van het andere ongeluk, dat de maatschappij trof. toen in 1921 de „President van Heel" voor de kust van De Hoek is vergaan. „Die is ook omgeslagen", zegt oude Piet. „Dat was nog een stoomboot. Schipper De Geus met vijf man zijn gebleven. Negen jaar later is zijn lichaam bij het zandzuigen boven ge komen. Alleen de opstapper Van der Vlies is van die tocht terug geko men Ze waren op weg naar een Franse lichter, die even bezuiden de Zuiderpier op het strand zat." Wtf varen thuis Even later varen we terug. We hebben eerst verse tong en garnalen, zó uit zee, ingeslagen, die een van de machinisten aan boord voor ons zal schoonmaken. Links ligt de Kwaje Hoek. We varen over de Gar. nalenplaat en de Hinder. Daar gaat de boot zwaar stampen en we moe ten ons stevig vasthouden om niet tegen het dek te gaan. Eindelijk gaan de lichten van De Hoek wenken. Als je rood en wit in één lijn ziet kun je binnen lopen. Bijl. met zijn ene gezonde hand stu rend. brengt ons behouden de Wa terweg in Maar als wij dicht bij huis zijn, gaat Brinkman toch weer op zijn plaats staan. Want de boot bin nen brengen aan haar landingsplaats, dat is het voorrecht en ook de plicht, van de schipper zelf. James Stewart middenspeelt in ,,Rope" de rol van een leraar, die zich min of meer verantwoor delijk gesteld ziet voor de moord, door twee oud-leerlingen Philip (Farley Granger, links) en Bran don (John Dall, rechts) begaan in hun waan supermensen te zijn. Postwissel gestolen Een jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest eiste de Offi cier van Justitie tegen de uit Am sterdam afkomstige metaalslijper J. P., die zich voor de Utrechtse Recht bank moest verantwoorden wegens diefstal van een postwissel, groot 599.10 en valsheid in geschrifte. Ten tijde dat het feit gepleegd was, d.i. 10 September j.l., woonde verdachte met enige andere personen te Utrecht in bij zekere S. Toen op een morgen een postwissel voor een zijner medegasten in de bus werd gedaan, eigende hij zich de wissel toe, plaatste er een valse handteke ning op en inde het geld, waarvan hij zijn schulden betaalde en verder goede sier maakte. Verdachte bekende het hem ten laste gelegde, maar de verdediger, mr. Hemsing, verklaarde dat hiermee het wettig bewijs voor het tenlaste gelegde misdrijf niet was geleverd. Ik zag ze drijven „Ik sting vóór op de reddingboot „President Van Heel" en ik gooide de lijn over naar de Berlin", vertelt hij. „De kapitein, die me kon. riep nog: Piet, riep hij, wat moet ik doen met die roop: roop. dat is zogezeid Engels voor touw. En ik schreeuwde, dat we er een zwaardere tros aan hadden zitten. Maar meteen komt er een zee en die spoelt die mensen zó voor onze ogen van boord En meteen knapte onze ankerketting en kon den wij ook niks mee beginnen. De mensen zagen wij in het water drij ven, zeker wel honderd, maar wij konden er niet bij komen. Er stond een verschrikkelijke zee en die schuit zat precies op de kop van de pier. We moesten terug en de volgen de reis hebben wij er nog negen van boord gehaald. Dat was heksenwerk. Ik werd met een jonge vrouw in mijn armen tussen de palen van de pier gesmeten. Ja, nou moet u niet lachen. KORT VOOR DE OORLOG werd West-Zeeuws Vlaanderen aange sloten aan het waterleidingnet van Oost-Zeeuws Vlaanderen. Hierdoor werd, het noodzakelijk een installatie' te bouwen om de druk te verhogen. In 1939 begon men met de bouw van 'n moder ne watertoren. Toen in 1940 de Duitsers ons land binnenvielen, was slechts het voetstuk gereed. De Duitsers hadden er echter voordeel bij het bouwwerk te voltooien. Met bektvame spoed werd de watertoren afgebouwd, en in dienst genomen als uitkijk toren. Echter gelijk met de te rugtocht der Duitsers uit het land van Cadzand" werd de fraaie t oren opgeblazen. Thans wordt de Zeeuwse watertoren weer opgebouwd. De werkzaam heden vorderen al aardig. Zwaar drukt de hand van Moskou op de landen waarover het macht kan uitoefenen. Moskou ls zonder genade In de uitoefening van die macht, en het tracht zjjn machtsgebied uit te breiden zover het kan. Maar het waagt daarbij niets. Het Is behoedzaam met de druppel, die de emmer zou kunnen doen overlopen. Vandaar de vele terugtochten van de laatste jaren, die ik niet opnieuw hoef op te sommen. Rnsland kent geen middenweg. Het tyrannlseert, het duldt geen nastreven van eigen nationaal belang in de vazalstaten, waar dit met Russisch veel eisend belang in conflict zou kunnen komen. Maar het trekt z(jn vin gers onmiddellijk terug, waar gevaar van Westerse inmenging dreigt. Rusland Is niet oorlogszuchtig, omdat oorlog met risico verbonden is. Stallns beleid ls steeds geweest, geduldig te zjjn, haast tot In het onge rijmde, op grond van de doctrinaire zekerheid van de zegepraal In het eind van het bolsjewisme In de wereld. De oogst, na 1989 binnengehaald, als resultaat van dit wachten, ls een rechtvaardiging van dit beleid. Waarom dan alles in gevaar gebracht door een conflict met een Ameri ka, dat zich op het toppunt van zjjn macht bevindt? Oost-Duitsland, een nieuwe complicatie Dit is alles heel duidelijk, bij een analyse van de algemene toestand in Europa. Maar ook Moskou kan aan overgangsgevallen niet ont snappen. Zuid-Slavië hoorde tot zijn gebied. Het was als zodanig door Amerika erkend. Wat Ameri ka betreft kon Moskou er mee doen wat het wilde. Zo heeft Amerika Moskou ook in Tsjechoslowakije laten begaan. Maar nu is Moskou met Zuid-Slavië in conflict geko men. Het heeft tegenover Tito de boog van zijn willekeur te strak gespannen. En nu is het mis. Het is zó mis dat Moskou rekening moet houden met Amerikaanse inmen ging, als het alsnog zou proberen Tito met geweld naar zijn hand te zetten. De Tito-legende Wie is Tito? Geen lie\ jongen Hij heeft geen recht op onze sym pathie. Zijn methoden in Zuid- Slavië zijn even hard en even ty- ranniek geweest als die. welke in de andere vazalstaten worden toe gepast. Maar toch heeft hij iets op de andere vazallen voor. Hij heeft de moed gehad voor de belangen van zijn eigen land op te komen. Hij wilde zijn bewind niet tot een filiaal van Moskou laten verlagen. Hij heeft het gewaagd de doffe,mas saal werkende en weinig onder scheidende druk van de Russen te weerstaan, wat geen ander politi cus achter het IJzeren Gordijn ge waagd heeft, tenzij met verderf als onmiddellijk gevolg. Tito houdt zich staande in zijn oppositie. De kloof tussen Belgrado en Moskou wordt daardoor steeds dieper en breder. Daar Tito niet in een tus- sentoestand kan blijven voortbe staan, zal hij zich niet alleen aan samenwerking met het Westen maar op den duur zelfs aan zekere democratische practijken niet kun nen onttrekken. Voorlopig is hij al een zo belang rijk man geworden in de wereld, dat de legende reeds vat op hem gekrepen heeft. Zün eigenlijke naam is Josef Broz. Men spreke met de „ingewijden" uit Oost Eu ropa; zij zullen U zeggen dat dit misleiding is. Josef Broz, zo zeggen zij, is in Spanje gesneuveld. Een ander man, de tegenwoordige Tito, heeft zijn identiteit overgenomen. Men krijgt geen speld tussen hun betoog. Broz was een Kroaat, Tito spreekt maar heel gebrekkig die taal. Broz was een eenvoudig man, Tito is een man van ontwikkeling cn beschaving. Josef Broz had als fabrieksarbeider een vinger verlo ren: Tito heeft al zijn vingers nog. (Dat is inderdaad zo. Men kan het soms op zijn foto's constateren). Met zijn tien vingers speelt hij voortreffelijk piano. Enz. Als men daar tegen in brengt, dat vele mensen Broz moeten hebben gekend, dat de persoonsverwisseling dus onmiddellijk in het oog moest hebben gelopen, dan krijgt men daarmede geen legende klein. Lastig probleem te meer Maar waar is dat de kloof tussen Moskou en Belgrado met de dag wijder wordt. Tito's blad, de Borba, gaat uit de school klappen. Het ver telt hoe de tyrannie van Moskou werkt, hoe agenten van Moskou bevel geven in de vazalstaten tot arrestaties en vervolgingen, waar van niemand de reden begrijpt. De plaatselijke communisten, die hun chefs als verraders moeten afzetten en veroordelen, weten niet waar om zijzelf als vervolgers zijn aan gewezen en de anderen als vervolg den. terwijl toch hun orthodox communisme volkomen conform is geweest aan dat van de verworpe nen. Het gevolg daarvan is. dat nie mand zich veilig voelt. De rechter van vandaag kan morgen de be klaagde zijn, die ontmoediglijk de laatste misdaden en het vuigste verraad bekent. Hoe kan er dan nog zekerheid bestaan, en op den duur zelfs trouw? In Bulgarije staat nu het proces van Kostov. vroeger een der leiden de figuren in het Bulgaarse polit- Muizen vernielden oogst in Bunschoter Polder BUNSCHOTEN. De Bunscho- ter polder, die in het laatste oor logsjaar op bevel der Duitsers on der water werd gezet, heeft lange tijd nodig gehad om zich te her stellen. Thans lijden de boeren on der een grote aanval van een nieu we vijand, de veldmuis, die inmid dels reeds enorme schade heeft toegebracht. Werd in de Eemnesser polder 70 pet. van de oogst door de muizen verorberd, in Bunscho ten is dit slechts weinig minder, nl. meer dan 50 pet. Men is nu voornemens het kwaad te bestrijden door een nieuwe en vrijwillige inundatie van de polder die de muizenplaag volkomen zal vernietigen. Het waterschap gaf reeds toestemming hiertoe, doch daar voor deze inundatie het. wa terpeil van het IJsselmeer enkele dagen moet worden verhoogd, moet ook van de desbetreffende autoriteiten goedkeuring en mede werking worden verkregen. De in gelanden tenslotte komen op 11 November bijeen om dit ingrijpen de, maar laatste redmiddel te De- spreken. huro, voor de deur. Deze week is, volgens een officieel Bulgaars be richt, generaal Kinov, chef staf, uit zijn ambt ontzet met nog een ander hooggeplaats officier. De verkiezin gen in Bulgarije zijn uitgesteld, waarschijnlijk, omdat de regering de uitslag niet vertrouwde, ofschoon zij toch volgens totalitair recept ge houden zou worden Moskou is blijkbaar geschrokken van zijn er varing in Oostelijk Duitsland. Al deze dingen verhogen de on rust in een, van nature zo onrustig land als Bulgarije. De Zuid-Slaven, die zich nu veilig voelen, blazen er in de vuurtjes, die er zo talrijk smeulen Zeker, men tracht de ar beider op zijn hand te houden. Maar die Balkanlanden zijn agrari sche landen En de boer kan er bij uitstek lastig zijn. Zo is er een intern probleem achter het IJzeren Gordijn, dat nog wel eens moeilijkheden veroor zaken kon. waaraan Rusland lang de handen vol zou hebben. Intussen is er nu een Duitse staat bijgekomen. Wat willen de Russen daarmede? Ik kan mij le vendig voorstellen dat Moskou lie ver het internationale Berlijn zou hebben opgeruimd vóór het daar mee begon. Dat is echter mislukt. Nu loopt alles daarheen wat het in de Oostelijke zone moreel of an derszins te benauwd krijgt. De oostelijke Duitse staat is dus niet met de methoden van achter het Gordijn te regeren. Ruslands greep kan er slechts onvolkomen zijn. Is dit niet een lastige complicatie te meer voor Moskou? (lngez. Med Een kou, een griep koorts en pijnen, drijft U uit door de kracht der genezing van SANAPIRIN Buisje 25 tabl. 40 ct; 50 tabl. 75 ct. Experimentele thriller van Hitchcock A LFRED HITCHCOCK maakt thrillers, detectievefilms en griezel- ■L* geschiedenissen. Hij doet het al ruim 25 jaar en heeft er naam mee gemaakt, want in zijn genre is hij een kunstenaar. Hij weet met weinig middelen een stemming, een atmosfeer, bijna lijflijk voelbaar te ma ken en streeft er steeds naar zijn opwindende verhalen in een oorspron kelijke vol spanning geladen vorm te gieten. Ook in zijn nieuwste thril ler Rope(Touw) is zijn oorspronkelijkheid aan het werk geweest en nogal revolutionnair. Hij verfilmde een verhaal, dat ware het in wer kelijkheid gebeurdniet meer tijd in beslag genomen zou hebben dan de film zelf. Hij beperkte de handeling tot niet meer dan twee aan grenzende vertrekken met in totaal negen personen figuranten in begrepen. En hij schakelde voor zijn film een element geheel uit, dat volgens de Russische filmpioniers juist het belangrijkste is in de film montage. Hitchcock heeft hiermee de conse. quentie getrokken van zijn standpunt, dat een volkomen uitgebalanceerd draaiboek belangrijker ls dan de In spiratie. die vooral In de montage tot uiting kan komen. In „Rope" ziet men dus geen plotselinge beeldwisselingen en evenmin bijzondere becldlnsteilin- gen: de camera vertelt een doorlopend verhaal en loopt daarvoor één lange, ononderbroken beweging door. Met an- dere woorden: we hebben hier te doen met dc film-ult-één-stuk De filmcame ra is niet meer een door inspiratie be. ziclde medespeler in de handeling, maar neemt de plaats in van een objectieve, ongeëmotioneerde toeschouwer, die hier zonder ook maar een ogenblik ge schikt te worden onverstoorbaar en gelijkmoedig door de kamer wandelt, waar een sinister gebeuren langzaam aan een climax bereikt. „Rope" doet het verhaal van twee jongemannen, die een mede-student worgden. Ze rekenen zichzelf tot een beter mensensoort. Uebermenscn, voor wie de huidige wetten en moraal niet gelden. De vermoorde verdiende naar hun mening zijn lot; een slap peling. zonder veel talent, aan wie de wereld niets verloor. Om deze moord, de bevestiging van hun „Uebermensch- llchkeit", tot een triomf te doen wor. den organiseren zij een fuifje voor de niets vermoedende ouders van de ver moorde. zijn verloofde, haar vroegere verloofde en hun oud-leraar, die met zijn filosoferen over superieure en In ferieure mensen hen tot hun super- mens-alures heeft gebracht. En onder, wijl ligt het lijk van de vermoorde In een kist. die als buffet is gedekt. Het fuifje loopt te pletter op allerlei ner veuze spanningen, die door de super mensen zelf opgewekt worden cn de twee moordeniars worden tenslotte het slachtoffer van zichzelf: de een, Phi lip. d!e met graagte dieren doodt, kan thans het schuldprobleem niet verwer ken, de ander Brandon coquettecrd zo met zijn supermens.theorieën te genover de leraar Rupert, aan wie hij zijn ideeën ontleende, dat zijn figuur ai te duidelijk wordt: hij moordde om dc liefde te werven van de leraar, die moeilijk anders kan dan een nieuwe interpretatie geven aan zijn theorieën, de moord en daarmee de persoon van Brandon afwijzen, de moordenaars over-leveren aan de justitie en aldus de moraal op de valreep redden. De handeling mag al erg simpel zijn en zonder grote verrassingen. Hitch cock heeft er een onbeschrijflijk span nende film van gemaakt vol van een luguber-beklemmende atmosfeer. De spanning en de opwinding, die een thriller ons hoort te bezorgen, worden hier niet geleverd door een bepaalde geschiedenis, een reeks feiten cn ge. beurtenissen, maar het thriller-element wordt louter en alleen bepaald door de ontwikkeling van ae geestesgesteld heden van verschillende mensen, die in een bepaalde atmosfeer tot een con flict bijeengebracht zijn. Hitchcock vraagt hierdoor dus (en ook omdat de camera zelf onpersoonlijk geworden is) alle aandacht voor de acteur. Dit be tekent dus een verwerpen van de mo gelijkheden, die de cinematografie voor zichzelf als eigen terrein ontdekt heeft- de camera als voornaamste medespeler, de persoonlijke visie, waarvan de mon tage het sluitstuk vormt Met ..Rope" heeft Hitchcock niet bewezen, dat dit e'cment van persoonlijke visie in de film gemist kan worden, maar wel. dat hijzelf in staat ls zonder dit element een boeiende film te maken Voor de persoon van Hitchcock ls een film als deze dus altijd belangrijk: het gevaar is echter niet denkbeeldig, dat een dtrgelljk experiment met alleen weinlc warde voor dc toekomst heeft, maar eerder nog een terugglijden naar een Binnenlandse verhoudingen beheerst door internationale omstandigheden (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Voor een belangrijk deel wordt het antwoord van de regering over de schriftelijke algemene beschouwingen der Tweede Kamer naar aanleiding van de nieuwe begroting beheerst door Neder, lands plaats te midden der volken. Evenals de Tweede Kamer is zij van mening, dat Nederland zich niet in zichzelf moet opsluiten en dat er binnenslands een nauwere aaneensluiting der groeperingen moet plaats vinden. Het is echter nooit gewoonte geweest, meent de regering, dat In de toelichting op de begroting van buitenlandse zaken dergelijke punten aan de orde worden gesteld. Overwogen zal worden in hoeverre hierin in de toekomst wijziging kan worden gebracht. Het is ongetwijfeld juist, aldus de regering, dat de Verenigde Na- ties op verschillende punten heb ben gefaald. Op menig gebied wer. den echter resultaten bereikt. Het uiteenvallen der V.N. zou noch voor de wereld noch voor Neder land een voordeel betekenen. De moderne samenleving is niet denk baar zonder een organisatie, welke gelegenheid biedt zo groot moge- lijke samenwerking tussen de mo gendheden. Er wordt uitvoerig op gewezen, dat de grote invloed van de inter! nationale politiek medebrengt, dat het zwaartepunt in de staatsrech telijke verhouding tussen regering en parlement meer bij de eerste komt te liggen. Inschakeling van commissies uit de staten-generaal vooraf zal niet altijd kunnen ge- schieden in verband met de moge lijkheid van vertraging van het internationaal overleg. Dit zou bo. vendien kunnen leiden tot overla ding met arbeid voor vele leden der staten-generaal. De regering meent, dat het nog te vroeg is voor een gedetailleerd oordeel omtrent de invloed van het verschil in devaluatie-percen- tage tussen België en Nederland op de ontwikkeling van Voor-Unie tot volledige Unie. De devaluatie heeft echter nieuwe factoren doen ontstaan, waardoor de verwerke lijking der economische unie in zeker opzicht kan worden verge makkelijkt. Voor wat de invloed der deva luatie op de begroting betreft ver wijst de regering naar de ingedien de nota. Het nog in gang zijn van het overleg met de Stiching van de Arbeid belet de regering om mededelingen te doen over even tuele aanpassing, van het loonpeil en de progressie in de kinderbij slagregeling. Wettelijke maatrege len zullen worden genomen om de thans bestaande regeling voorlopig van kracht te doen blijven. Dat de P. v. d. A. bij burge meestersbenoemingen zou worden achtergesteld, wordt ontkend, en eveneens, dat er een tegenstelling zou bestaan tussen het beleid van de ministers Van den Brink en Mansholt. De voorstelling van za ken, als zou eerstgenoemde op eco- nömisch gebied het roer geheel hebben omgewend, zonder dal het kabinet dit heeft kunnen voorko men, wordt als onjuist afgewezen. Bij het Dinsdag a.s. in de Twee de Kamer beginnende debat over de staatsbegroting zullen deze en andere punten ongetwijfeld uitvoe rig aan de oTde worden gesteld. verleden tbd kan betekenen, wanneer het navolging vindt Al ls de noodzaak van Hitchcock's nieuwe procédé niet duidelijk, „Rope" is zonder twijel een fascinerende film geworden. Boeiend door haar gegeven (naar een op de werkelijkheid berus tend toneelstuk van Patrick Hamil ton. die ook „Gaslight" schreef), boei end door het spel, vooral van Jannes Stewart als de leraar Rupert en John Dall als de Ucbermensch.moordenaar Brandon, en boeiend nog meer door de fenomenale sfeerscheppende macht van Hitchcock. A. T. KAMPHOFF „Duits huwelijk was maar schijn" Twee maanden gevangenisstraf luidde de eis van de Officier van Ju stitie tegen de 26-jarige tandtechni- cus R. L. uit Baarn, die zich voor de Utrechtse rechtbank moest verant woorden wegens het plegen van bi gamie. Enige tijd nadat de verdachte te Baarn in het huwelijk was getreden met een Nederlands meisje dat was op 17 December 1947 kwam de Ambtenaar van de Burgerlijke Stand tot de ontdekking, dat de man op 19 Mei 1945 in Duitsland met een Duitse was gehuwd. Verdachte verklaarde voor de rechtbank, dat de laatste verbintenis slechts een schijnhuwelijk was ge weest om een in nood verkerend Duits meisje te vrijwaren tegen de gruweldaden van de oprukkende Russische troepen. Dergelijke huwe lijken waren door de buitenlandse arbeiders in Duitsland bij tientallen afgesloten teneinde Duitse vrouwen en meisjes te beveiligen tegen de Russen. Men was, zo zei verdachte, in Duitsland van mening, dat derge lijke huwelijke geen rechtsgeldigheid bezaten. De verdachte zelf was ook die mening toegedaan. De Officier van Justitie nam het verdachte echter kwalijk, dat hij dan over dat schijnhuwelijk gezwegen had tegenover de ambtenaar van de Burgerlijke Stand en zelfs tegenover zijn bruid. De verdediger, mr. Dietz. pleitte op juridische gronden vrijspraak, subs, een voorwaardelijke straf. De rechtbank zal 18 November vonnis wijzen. 'tnrnowdd TRAGISCH STERFGEVAL Bode Roelofsen uit Wekerom is in BarncveJd op de markt een goede be kende Donderdags komt hij met zijn bodewagen vol geladen met eieren enz. naar het dorp cn gaat dan in de na middag weer terug. Donderdagavond was hij een ogenblik ,n ,,de Valk" toon hy hoorde, dat er wat met zyn wagen gebeurde Het bleek, dat een motorrij tuig tegen zijn paard en wagen was aangereden De bejaarde Roelofsen slaagde er nog ln het paard tot stil stand te brengen, maar zakte toen ln elkaar. Hij bleek te zijn overleden. Dit tragisch gebeuren maakte bij ve. len diepe indruk. f)E Officier van Justi- tie had zich groen zitten ergeren aan een jongen, die zich met slinkse smoesjes probeer de vrij te pleiten, vanwe ge een bloedneus, die hij iemand had geslagen Maar om ouwe Evert, die dat kon je met je klompen voelen er net zo goed omheen stond te draaien, maakte de Offi cier zich helemaal niet druk. Hij lachte zelfs om hem En de Politierechter had aanvankelijk ook we) een beetje schik in het geval. Misschien hielden die twee heren wel van hengelen. Want het ging hier over vissen in verbo den water. Drie baarzen zou Evert zich hebben toegeëigend qit een tocht sloot op de Vinkeveense plassen Wie daar van z'n leven wel eens in de buurt is wezen brasemen, die weet. dat daar streng wordt gecontroleerd. De ambtenaren van „De Grote Vangst" zien scherp toe, dat er geen simmetje zonder permissie wordt uitgeworpen. Gewapend met verrekijkers zwerven ze bij nacl.t en ontij in ïun gecamoufleerde mo torbootjes over de plas sen. Net als een jager het wild, naderen ze soms tegen de wind in .om het motorgeronki. de argeloze hengelaar. En als het niet op grote afstand de motor af en laten ze zich met het windje meedrijven. Plotseling komen ze dan achter een rietkraag van daan en dan is de henge laar, als-ie zonder acte vist, natuurlijk de sigaar. Zoiets gebeurt de over treders uit de stad zonder mankeren. Maar wie in 't Vinkeveense veen is groot gebracht. als ouwe Evert En toch, op een goeie dag dook plotseling zo'n grijze schuit met een ambtenaar naast zijn roeiboot op. En Evert had juist een fuik opgehaald. Met drie kanjers van baarzen er in. Nee, toch niet. Dat van die baarzen staat nog te bezien. Want daar ging nou net ter te rechtzitting die hele kwestie ovei. Evert zegt, det er helemaélgeen baarzen in de fuik zaten, hoewel er in de schrifte lijke verklaring van de onbezoldigd rijksveld wachter wel degelijk sprake van is. L" VERTS tanige handen spelen wat nerveus met de Manchester pet, die hij op zijn rug houdt. „Ik zal 't es toelichte. Edelachtbare. Die fuik dreef in het water, vlak bij mijn erf. Ik zat in de boot en ik docht: Kom, laat ik dat ding effe op- pikke. Ik sleepte 't een binne boord. En nét komt de pliessie." „En zaten er toen baar zen in de fuik of niet?", vraagt de rechter. „Helemaal geen baar zen, Edelachtbae. Eerlijk niet." „Paling dan?" „Welnee meneer, eh. Edelachtbare. Geen baar zen en geen paling ook. dat bestaat niet. Die fuik sting niet uit! Die dreef zo maar Ik heb geen baarzen gezien Misschien zat er een klein speldvis- sie in. uit 't kroos, maar géén baarze. Baarze ben- ne bij mijn zukke visse!" „Maar U voer toch in die tochtsloot en U was geen rechthebbende op dat viswater," vervolgt de rechter minzaam. „En waarom?". „Maar ik was niet aan 't visse!". onderbreekt Evert met goed gespeelde verontwaardiging. „Tut-tut, dat zullen wij wel eens bekijken of het vissen was, wat U deed," herneemt de rechter. „U wilt dus beweren, dat die ambtenaren een vals ge tuigenis hebben afge legd?" „Dat zeg ik niet," draait Evert weer. „Maar 't is niet waar, dat 'r baarze in die fuik zatte." „Weet wel, wat U zegt," waarschuwt de rechter. „Moet ik de ambtenaren laten getuigen?" „Laat U die mense maar gerust komme. Ik sta hier niet te liege. 't Was klaarlichte dag. Ik was niet op een strooptocht uit!" DAAR mengt zich glimlachend de Offi cier weer in de discussie: „Nee. stropen doe je niel overdag, hè? Dat gebeurt zeker 's nachts." „Ja," geeft Evert vrij moedig toe. „Of 's mor gens vroeg." „Dan zullen we deze zaak voor onbepaalde tijd uitstellen voor een nader getuigenverhoor," beslist de rechter. „U ben» an ders zes keer veroordeeld, is 't niet?" Alsof-ie er trots op is, zegt Evert „Misschien was 't wel twintig keer Edel achtbare. eerlijk gezegd ben ik de tel kwijt ge raakt." Waarvoor dat allemaal was, verzoekt de Officier te mogen weten. En de rechter somt op: „Vernie ling, belediging, diefstal, oplichting, nog eens bele gging en mishandeling." De Officier kijkt plotse ling bedenkelijk. „En voor stropen?" in formeert hij. Nu wordt Evert toch werkelijk vlegelachtig brutaal. Zijn ouwe ogen glimmen, als-ie er uit flapt: „Déórvoor hebbe ze anders kan, zetten ze al endje mee en haalde 't soms nóg eens onder ede me nog niet kenne pikke!" Uitbreiding Jaarbeurs nog gestagneerd UTRECHT. In December 1948 werd aan de Koninklijke Nederland- Se Jaarbeurs^te Utrecht toestemming verleend om"het eerste deel van het urgentieplan tot uitbreiding te ver werkelijken. Dit betreft een grote hal op het terrein aan de Croeselaan langs het Merwedekanaal met spoor weg- en wegenaansluiting. Deze een- verdiepingshal met sheddak is be doeld voor de „technische jaarbeurs", dus voor zware machines e d. Men zou deze hal met een schip kunnen binnenvaren en ook spoor wagons en vrachtauto's zouden er in kunnen rijden. Een drieledige kraan met een totaal hefvermogen van 100 ton zou het lossen van allerlei bij zondere vrachten mogelijk maken. De hal zou een vloeroppervlakte van 120 bij 200 meter ofwel ongeveer 2.4 hectare hebben bij een hoogte van ruim 10 meter onder de kranen. Onder de kap zouden tevens aller lei dienstruimten gebouwd worden. Hoewel de jaarbeurs deze ruimte dringend nodig heeft en de bestaan de noodgebouwen op het terrein Croeselaan steeds minder beant woorden aan te stellen eisen, heeft men thans, een jaar na het verkrij gen van de bouwvergunning, nog steeds geen begin met de werkzaam heden kunnen maken De moeilijk heden schuilen in financieringspro blemen. waarover met de overhe.d en in overheidskringen nog steeds wordt gediscussieerd. Nieuw materiaal voor N.S. UTRECHT. Zeven nieuwe ge stroomlijnde clectrische vierwagentrei- nen zullen voor het einde van dit jaar aan de Nederlandse Spoorwegen worden afgeleverd Voor 1 Mei 1950 Z3l op- nieuw een dergelijke serie in dienst worden gesteld In de loop van 1950 zullen nadien nog veertien dezer trein stellen uit de Nederlandse fabrieken rijden. zod*t de N S. voor 1951 zal kun nen beschikken over 28 nieuwe clcctu. sche vierwagentreinen. Van April 193" af zullen maandelijks enige der 50 be stelde Franse op 4 assen aangedreven electrische locomotieven worden afge leverd Tezelfdertijd zal de aflevering beginnen van de bestelde 25 Ameri kaanse Westlnghou Baldwins. Deze op zes assen aangedreven electrische loco motieven zullen goeddeels door de Ne. drlandse industrie worden geassem bleerd In Nederland wordt een aantal ..d"-wagens voor internationale treinen gebouwd. Voor de oorlog bezat Nederland 29 000 goederenwagons Op het ogenblik telt dat wagenpark bijna 20.000 stuks Aan gezien de omloop der wagons door mo derniseringen aanzienlijk versneld ls zal men het aantal hiervan waarschijn lijk niet boven de 23.000 brengen D't betekent, dat Nederlandse en buiten landse Industrieën W3arschynlijk n,et meer dan 3 000 stuks nieuwe wagons voor de N.S zullen behoeven te bou wen Men verwacht, dat dit programma in enkele Jaren tljds zal zijn afgewerkt.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4