Oiid-SeeHingen Pallas Athene School bieden gedenkbord aan Jubilerend CJV Samuel vierde fees! D.v.A- kalender 1950 Scholieren maken kennis niet blinden-geleidenhonden Grand en City NEDERLAND BELGië Noteert u even AÜGUSTE DURAND-ROSE „Frans schilder" Van Lent: 90% Frans prof Taxi vernielt winkelpui aan Oostkóusdijk 2 Maandag 7 November I949 Aan school ontvallen bestuurders, opvoeders en leerlingen herdacht Een jaarlijkse bijeenkomst van oud-leerlingen van de Pallas Athene School mocht voor de oorlog reeds een traditie in het interne leven van deze school worden genoemd Ieder jaar kwamen de reünisten der school op een vastgestelde ttfd bijeen en tijdens een genoeglijk samenzijn werden herinneringen uit vervlogen tijden opgehaald. De handenarbcidleraar, de heer J. Houtman, was de promotor van deze bijeenkomsten en door zijn ijver kon men ieder jaar rekenen op een geslaagde reünie. De traditie werd in 1942 plotseling verbroken. In dit jaar werd de laatste bijeenkomst van oud-leerlingen gehouden en kort daarna kwam het ontstellende-bericht dat de „geestelijke vader van de P.A.S.-reünie", de heer Houtman, door de Duit sers om het leven was gebracht. Oud-leerlingen vatten enige maanden geleden het plan op om de jaar lijkse bijeenkomsten van reünisten der school weer in ere te herstellen. PAS-reiinie in ere hersteld Het was geen toeval dat de eerste reünie na de oorlog samenviel met het 25-jarig bestaan van de Pallas Athene-school. Vorige weck waren het de ouders en leerlingen van de P A S. die het 25-jarig bestaan van de school vierden en Zaterdag waren het de oud-leerlingen die een terugblik wierpen op de historie der school. De oud-leraar, Je heer Th J. J Ram, heette Zaterdagmiddag in het schoolgebouw het bestuur en een honderdtal oud-leerlingen welkom. Anton Rijnders vertolkte vervolgens een pianowerk. In opdracht van het comité van oud-leerlingen vervaar digde Anneke Kuiper een wandbord ter herinnering aan hen die voor de school zoveel deden en namens het comité sprak de heer J. H Bolt èen herdenkingsrede uit. De heer Bolt zeide, dat de drie- eenheid, waaruit de school bestaat, bestuursleden, leerlingen en opvoe ders, op het herinneringsbord ver eeuwigd is Hel lot heeft gewild dat van elke groep twee personen van ons heengingen. De heer Bolt zeide, jhr J. E Tedingh van Bcrkckhout altijd te hebben gezien als de patri ciër, die met een. royale hand schenkt van hetgeen hij bezit, aan anderen De grote verdienste van het gezin Tedingh van Berckhout ligt niet zo zeer in de gezinsactiviteit maar in hetgeen jhr Tedingh v. Berckhout zijn gezin voor de P.A.S. liet doen. Groot was de intense samenwerking van dit gezin met de school. Het tweede bestuurslid, de heer P. J Rogaar, had de heer Bolt altijd j gezien als de regent. Dat was zijn wezen en persoonlijkheid, aldus zei de spreker. Het was een figuur, die midden in het leven stond Hij wilde bouwen aan de bevordering der sa menleving. In de kwaliteiUvan voor zitter heel't hij enige jaren de P.A.S gediend. Als zodanig was hij een man die laveerde door allerlei moeilijk heden. De uitnemendste daad, die hij verrichtte, noemde de heer Bolt de voorbereidende besprekingen, die moesten leiden tot de hereniging van .dc Montessori-school en de P A S. Van de overleden leerlingen noem de de heer Bolt in. de eerste .plaats Hans Westendorp. Het was een leer ling, die Slechts kort de P.A.S. be zocht. Gedurende de tijd dat hij de lessen aan de lagere school bezocht kenmerkte hij zich reeds door de vreedzaamheid van zijn gevoelens. Als hospitaalsoldaat sneuvelde hij in Mei 1940 op de Grsbbeberg. De andere overleden oud-leerling is-Wim Klaassen Tot zijn zeventien de jaar bezocht hij de P A S. Hij was een der jongens, waarvan de opvoc- oers alleen maar vreugde kunnen be leven. zo ging de heer Bolt voort. Zijn uitstekend verstand, zijn gaaf karakter en zijn zachte humor ken merkte deze jongeman in hoge mate. Van de opvoeders noemde de heer Bolt vervolgens Tjeerd Kerckhoven een geboren opvoeder, die nog «met alle moeilijkheden worstelde, die 'n jong onderwijzer kont. Hij wist, dat wanneer hij een goed opvoeder wilde zijn, hij in de eerste plaats mens zou moeten zijn. Aan de P.A.S. heeft Kerckhoven gewerkt met grote ijver, zeide heer Bolt Om aan de Duitsers te ontkomen week hij naar Amster dam uit. waar hij tijdens een bom- bardement om het leven kwatn. De heer J Houtman is ongetwij- feld een van de belangrijkste figu- ren geweest die de school heeft aan getrokken, zo visie op het probleem van de dood en besloot zijn met aandacht beluis terde rede mét de overdracht van het herinneringsbord aan het school bestuur. De voorzitter ir P. J. Heederik, aanvaardde het bord en dankte voor het initiatief. De eigenlijke reünie nam hierna een aanvang Na een ge meenschappelijke maaltijd werd een bont programma afgewerkt, waarna tot na het middernachtelijk uur een gezellig dansje werd gemaakt. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Kinderpostzegel actie De Amersfoortse afdeling van het „Nederlands Comité voor Kinder postzegels" wil het Amersfoortse pu bliek op het navolgende flttent ma ken. Gaarne daarvoor uw welwillen de aandacht. In de week van 712 November a.s. zullen schoolkinderen U vragen één of meer mapjes postzegels, dan wel briefkaarten te willen bestellen. De kinderen nemen deze bestelling op. terwijl aflevering en betaling la ter volgt. Met deze geheel nieuwe ac tie is men in 1948 begonnen in drie grote steden en ze' heeft een opmer kelijk succes opgeleverd. Zo plaats ten leerlingen van 2000 klassen 360.000 kleine bestellingen tot. een be drag van bijna 225.000. Dit resul taat heeft het landelijk comité er toe gebracht alle onderwijsinrichtingen in Nederland in de actie 1949 te be trekken. Namens de plaatselijke af- 1121. Rob heeft on middellijk de steven ge wend, toen het mmistei opdook en tegen Taaie Toon geschreeuwd, dat hij de m< lm moet aan zetten „Ik vertrouw dit helemaal niet." roept hij, ,we moeten er zo gauw mogelijk van door gaan." SneJ verwijdert de „Vrijheid" zich van de kust Nét op tijd, want de woedende pot vis springt hoog uit het water op en begint de achtervolging Het mon ster zwemt met een reusachtige snelheid et. haalt het schip ziender ogen in Taaie Toon grijpt een zware buks en wannee: de vis weer één van zijn zonder linge sprongen maakt, mikt hij en drukt af Raak! Maar de gevolgen zijn ontzettend Want Triks een demonstratie gaf. In de loop van de morgen hie d de he** De Boer nog een tweetal inleidin gen voor de leerlingen van de la gere school der Pallas Athene- school. Vandaag sprak de heer De Boer ook voor de leerlingen van de Rijks Kweekschool en het gymna sium. Tijdens de komende dagen zal de heer De Boer nog zestien le zingen voor Amersfoortse scholie ren houden. een enorme ontploffing volgt en het lijkt wel of het monster uit elkaar wordt gescheurd „Mijn hoofd er af," zegt Vander Decken „als dat beest geen lading dynamiet in zijn inge wanden heeft gehad. Het is een levende torpedo!" en de Neder- deling zou ondergetekende U nu wil- landse bevolking het overtuigend Lezing van instructeur C. de Boer Een van de actiefste propagan disten voor de verbetering van de positie der blinden in ons maat schappelijk bestel is de heer C. de Boer uit Ermelo. Alom verwierf hij bekendheid door zijn wandeltocht AmsterdamBrussel (in totaal 312 km.), die hij tijdens de afgelopen zomer in acht en een halve dag vol bracht. Met deze tocht wilde hij de officiële instanties len vragen: „Stuurt U geen kinderen weg, zonder één en ander besteld te hebben". Zoals U weet is de op brengst van de verkoop Kinderpost- ue ue stiiuui aaw- zegels en briefkaarten bestemd voor vervolgde de heer Bolt alle verenigingen, stichtingen, enz., Wie met de heer Houtman in aan raking is geweest, heeft een stukje P A S.-geest meegemaakt, zoals men zelden beleeft. Hij had een ontstel lende liefde voor net kind en met toewijding werkte hij aan zijn taak in gezin en school. Het was een groot voorrecht, dat de school deze kracht onder zijn medewerkers mocht heb ben. De heer Bolt gaf daarna zijn die zich het vaak harde lot van vele misdeelde kinderen hebben aange trokken. De scholenactie staat dus in het. teken: „Voor het kind, door het kind". Wist U, dat in Zwitserland de verkoop via de jeugd het "leèifv/en- deel vormt van de opbrengst? Namens de plaatselijke afdeling: A. v, Barneveld. Buys Ballotstraat 9. Gordijnen en rubber mat meegenomen Twee timmerlieden, de 31-jarige J. S. en de 27-jarige J. A. de W. kre gen van hun patroon opdracht enkele verbouwingswerkzaamheden te ver- richten in het demobilisatiekamp. I dat deze avond er een was aan de Ter gelegenheid van het 80-jarig beslaan van de Christ. Jeugdver eniging „Samuel" wérd Zaterdag laatstleden een feestavond georga niseerd in de Markthal. Toen precies halfacht het op tijd beginnen was reeds de eerste verdienste van deze avond de Algemeen Voorzitter van „Sa muel" de heer Herm. Bijvank hei samenzijn met gebed opende was de Markthal geheel gevuld met een in feestelijke verwachting gestem de schare van meer dan 800 be zoekers' En we mogen''het terstond zeggen de verwachtingen zijn niet teleurgesteld; het is één avond ge worden die zeker bij allen in de smaak gevallen zal zijn door de' pittige kortheid zowel in 't gespre ken woord als in vlotte en cor recte afwerking van de grote ver scheidenheid van al wat er gebo den werd. De leider van het samenzijn wees er in zijn openingswoord op Behalve dat zij deze opdracht uit voerden, namen zij uit het kamp vi tragegordijnen en rubbermatten mee. Wegens diefstal voor de Utrechtse politierechter terecht staande, ver klaarde S. dat de gordijnen waarde loos waren en de rubbermat buiten lag, waarop de politierechter hem vroeg waarom hij dan gordijnen mee nam die geen waarde hadden. Verdachte De W. verklaarde, dat hij trouwplannen had en de gordij nen goed kon gebruiken. „Wel een gemakkelijke manier om u ten koste van de Staat te installeren!" vond de politierechter. Beide mannen kwamen er met twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf, met een proeftijd van twee jaar af, terwijl hun tevens een geldboete van 25of tien dagen hechtenis werd opgelegd. (Ingez. Med.) In alle voorstellingen de wed strijd GRAND THEATRE: „Vier stappen in de wolken". 18 j. Zond. 2,4.15, 6.45 en 9 u. Ov. dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER: „Spionnage in Lake View", 14 j. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 u. Ov. dagen 2.30. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: 4 tm. 7 November „Straatjongens" en „Vlammen over de prairie", alle leeftijden. 8 t.m. 10 November: „Mexicana". Zond. 2, 4.15. 6.45 en 9 u. Ov. dagen 2.30. 6.45 en 9 u. CITY THEATER SOESTDIJK. „The Window". 18 j. Zond. 2, 4.15,6.45 en 9 uur. Zaterdag 2.30, 6 45 en 9 uur. Ov. dagen 2.30 en 8 uur. 11 NOV. Speeltuingeb. (Marconi straat). Afd. Amersfoort Ned. Ver voor de Volkszang. 8 uur. Openbare leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur; Uitlening voor kin deren: Woensdag- en Zaterdagmid dag van 2.304.30 uur; Leeszaal dagelijks van 1012.30 en 25 uur bovendien Dinsdag, en Vrijdag avond van 710 uur. Expositie: T.e.m. 5 Nov. St. Pie- ters en Blocklandtsgasthuis. Ten toonstelling schilderijen. Larense groep. R.K. Openbare Leeszaal, Wijers- straat 2 Geopend van 10—1 uur en 2 30—5.45 uur. Maandag en Vrij dag 7—9 uur. Uitlening van 11 12 30 jubilerende Jeugdvereniging aan geboden door een drietal vereni gingen n.l. de Gymnastiekvereni ging „Wilhelmina", de Voetbalver eniging „C.J.V.V." en het Pijper- corps „Juliana", alle oorspronke lijk vooitgekomen uit de CJV „Sa muel". Op vaders 80ste verjaardag kwamen de nu reeds lang volwas sen en zelfstandig geworden kinde ren nog weer eens een avond thuis om de jubilaris geluk te wensen en te bedanken met daden. Deze da den zijn dan ook gebleken in een zeer vlotte samenwerking, zodat een zeer afwisselend programma kon worden samengesteld, waar van door alle aanwezigen waaronder we o.a. opmerkten wet houder C. van Zivol, afgevaardig den en bestuursleden uit de krin gen van het N.J.V.; ds. C. G. H Blok namens de stadswijk van de Ned Herv. Gemeente zeer werd genoten. Daar was een korte te rugblik in de geschiedenis van .„Samuel" door de heer J. B. Groo- tendorst, öüd-voorzitter van de ju bilerende vereniging! Telkens weer klonk de frisse marsmuziek van de Tamboers en Pijpers; uitstekend was de verklanking van enkele einstige en vrolijke nummers door een zangersgroep onder leiding van Henk Nichting. Veel applaus lekte het herhaalde optreden van „Wilhelmina" uit; 'zowel de „Be- hendigheidsgymnastiek" door jon gens ten tonele gebracht als het „Brugturnen" door dames deed menige uitroep van verbazing door dc Markthal weerklinken, terwijl de laatste stand door meisjes een keurige hulde aan de jubilerende vereniging was. Aardig toneelspel van Noack-personeel De personeelsvereniging van Noack heeft. Zaterdagavond in Amicitia ge toond over een aardige toneelclub te beschikken. Deze voerde voor een geheel gevulde zaal het blijspel „Gijs bekijkt 't" op. een zeer amusante ge schiedenis, die op dikwijls zeer gees tige wijze over het voetlicht werd gebracht. Vooral Mej. B. Numan als de over het paard getilde „Nieuwe rijke" leverde kostelijk spel en zij vond in C. Kuyt een waardige tegen speler. Ook onder de anderen scho len goede krachten. Eigenlijk is het jammer, dat alle moeite van voorbe reiden en instuderen slechts deze ene opvoering tot resultaat hebben. Zou "men het stuk ook niet voor andere personeelsverenigingen kun nen opvoeren? Ze zullen zich er best mee amuseren. Verkeerszuil gekraakt Zondagmorgen ramde een per sonenauto, die d-«or een dame uit Naaldwijk werd bestuurd, de ver keerszuil en de richtingswijzer aan de Bergstraat. De zuil werd totaal vernield en de verlichtingskabel werd zelfs meegetrokken. De auto liep ook enige schade op. Maar ook de C.J.V.V. liet zich niet onbetuigd. Het was natuurlijk geen voetbalmatch. Ditmaal be wezen voetballers en supporters ook nog wat anders te kunnen. Zij brachten een merkwaardig goed gespeeld toneelspel „Eduard wordt mens" onder regie van de heer Arlar. Telkens weer klaterde de lach op, terwijl men elkaar toch ook direct weer tot stilte maande -crn-yo^al -geeiv.woord, te missen. Natuurlijk ontbrak ook de Volkszang^-ondet leiding van de heef dé "Vfië's en met steun van zyn corps niet; en wij weten hij verstaat de kunst zijn mensen te laten zingen. Als löatste in de rij van mede werkenden kwamen ook nog een tweetal groepjes van „Samuél" voor het voetlicht. Hier hadden we bewondering voor een groepje kleine meisjes, die zo vlot en wei- beheerst het spel „Dwaallichtjes" voor en door de microfoon tot het publiek brachten. Na de in Sept. 1.1. goed geslaag de sportmiddag mag deze avond voor „Samucl" er wezen. Zeker gezien de resultaten van dit optre den zullen ook de nog volgen de avonden in het einde dezer maand voor de oude en jongere leden, voor donateurs en oud-le- bewijs leveren, dat de blinde geen hulpbehoevende meer behoeft te zijn, wanneer hij in>iet bezit wordt gesteld van een geleidehond. Een geleide.nond geeft de blinde zijn zelfstandigheid terug, zo ver kondigt de heer De Boer, en door het slagen van zijn tocht heeft hij het bewijs van deze stelling over duidelijk geleverd. Het aanschaf fen van een viervoetige geleider is echter noga] kostbaar en de heer De Boer laat geen middel onge bruikt om de zo nodige financiën voor zijn lotgenoten te vergaren. Door lezingen en excursies tracht hij propaganda te maken voor de verbetering van de positie van zijn lotgenoten en de nodige financiën bijeen te brengen. Thans heeft hij aan zijn tournee een tocht langs de Nederlandse scholen toegevoegd. Vanmorgen startte hij deze .tour nee in Amersfoort met een lezing voor de leerlingen van de IVO-af- deling van de Pallas Athene-school De heer De Boer vertelde een en I ander over zijn 23-jarige ervaring I met de geleidehond, zijn tocht naar Brussel en de omgang met en de opleiding van geleidehonden. Voor al het laatste ondenverp belichtte de heer De Boer uitvoerig, gebruik makende van zijn ervaringen, dié hij als instructeur van het Neder lands Geleidehonden Instituut (AN CO) te Ermelo bij het africhten Van géleidhonden heeft opgedaan. De door de scholieren "gestelde 'vragen beantwoordde hij. waarna de heer De Boer met zijn hond Ons dagelijks teveel Twee wielrijders werden Zater dag bekeurd, toen zij het rode stoplicht negeerden. Twee fietsen, die door de politie onbeheerd en ongesloten werden aangetroffen, werden naar het bu reau gebracht. Een wielrijder uit Soest, die Za terdag v diep in het glaasje had gekeken, werd voor enige tijd op geborgen. Een voor een café aan de Arn- hemscstraat geparkeerd motorrij wiel werd Zaterdag gestolen. Aan het politieposthuis in het Soesterkwartier meldde zich Zon dagavond een man, die een bloe den een succes worden en de tej dende hoofdwond had opgelopen, houden receptie op Zaterdag 26 De man vertelde dat hij met zijn Nov. a.s. des middags en 's avonds fiets tegen een geparkeerd motor- in het Herv. Jeugdhuis zal blijk geven, dat „Samuël" zich nog in veler belangstelling mag verheu gen. rijtuig was opgereden. De politie legde een noodverband, waarna de wond in het ziekenhuis werd ge hecht. „Frans schilder". Als zodanig ls Aug. Durand-Rosé hier te lande geïntroduceerd. Het klinkt heel simpel, maar het klinkt ook trots. De eerste tentoonstelling in „d'Oude Lantecrn" te Amersfoort heeft menigeen verrast. Thans ziet men hem terug in de blanke ruimte van het Nieuw Rel. Museum, waar zijn donkere werk voortreffelijk uitkomt, maar ook het critisch oordeel ls bij tweede beschouwing extra gescherpt. Durand-Rosé die uit Marseille stamt en zich als autodidact heeft opgewerkt enige jaren achtereen diende hij 's nachts bij de Spoorwegen om overdag voor zijn ezel te zitten woont thans in Parijs, maar zijn voor naamste indrukken heeft hij ont vangen van het landschap van de Haut-Vercors ten Zuiden van Lyon. waar hij ook de oorlogsjaren heeft doorgebracht. Hier heeft hij zich nog verdienstelijk gemaakt in het verzet. Dat het hem moeite heeft gekost om erkenning te vinden in Parijs, is niet onbegrijpelijk. Immers ter wijl na de Impressionisten in Parijs bijna iedere schilder een licht palet hanteert, is hij een fervent aan hanger van het clair-obscur! Boven dien sluit zijn werk zich, formeel gezien, aan bij de traditie. Hij staat dichter bij Courbet en dc Barbi- zonnen, bij Daumier en de oude Venetiancn dan bij de Ecole de Paris, de volgelingen van Matisse, Picasso etc In zijn kleiner werk herinnert hij aan Monticelli, waarvan ook Van, Gogh nog invloeden heeft ondergaan. Durant-Rosé ls bij uitstek landschaps schilder. Zijn visie op het bergland, de donkere bossen, de fameuze wolkgevaar ten is van een romantlsch-pathetisch breed bewogen karakter. Tegen de donkere partijen van het groen en blauw steekt het geheimzinnige, soms ook schelle licht, dal wel eens wat theater achtig aandoet, des te sterker af. Zoals bij meer werk, dat gedragen wordt door een fors temperament, is het ongelijk van kwaliteit. Het wordt mij soms tè romantisch, sDoeiaal ais hif de mens in het land schap opneemt. De ene keer wordt de mens (de herder b.v.) te groot tegen over de omgeving, niet onwaarschijnlijk onder invloed van Millet, een ander maal houdt hij bij wijze van contrast tot de omgeving zijn figuren extra klein en ijl. Wanneer zijn mensen volkomen ln kleur en licht opgaan zoals in Carnaval, De Stal ch soortgelijke doeken van kleiner formaat, kan hij picturaal bril- lant zijn. Overigens, speciaal in de grotere com posities, blijkt zijn mensschildering ge decideerd zwakker dan hij in het land schap is. Vooral de koppen boeien wei- Door honden aangevallen Op Bloemendaalsestraat werd Zaterdag een wielrijder door twee honden aangevallen. De man viel van zijn fiets en kwam in het prikkeldraad terecht. Hij liep aan het linkerkuitbeen een verwonding op terwijl in zijn jas enige scheu ren kwamen. „Sacred City" een goede film In de film „Sacred City" krijgt men een indruk van het indertijd gepleegde heldhaftige verzet van de Chinese bevolking tegen de Japan se bezetting. Deze film. die de Hol- landsè titel van „De Strijd om de vrijheid" draagt, werd geprodu ceerd door de „Motion Pictures Studio" te Peking en wordt mo menteel door de Missionarissen van Scheut-Sparrendaal in ons land vertoond. Chinese films werden tot nu toe niet veel aan de filmmarkt gebracht en de Chinese filmtech niek staat nog in haar kinderschoe nen, zodat er filmisch op „Sacred City" wel wat aan te merken valt, doch men ziet het Chinese leven, hoort Chinees spreken en geniet van de voor ons Hollanders wat on gewone Chinese muziek. Daar komt bij, dat alle röllëh doof Chinezen worden gespeeld ook die van Pater King. De karakterisering van deze Pater doet ons Westerlingen wat vreemd aan, doch als strijder voor China's vrijheid komt hij goed tot zijn recht, evenals de typische eigenschappen van het Chinese volk. Treffend is ook het fatalisme in de ellende. De film speelt zich af in het dorp Tuchentzu, waar een Amerikaanse missionaris (pater King) de bewoners onderwijst in het geloof. Pater King is voor deze mensen een steun in het geestelijke en vooral in het aardse leven. Alles gaat zijn gewone gang, totdat op zekere dag de Jappen het dorp bin nenrukken en alle bewoners ten slotte worden weggevoerd. De be zetter belooft eerst van alles en als hij merkt, dat het Chinese volk niet buigt, gebruikt hij geweld. Goede Nederlandse teksten ma ken, dat de film goed is te volgen. „De Strijd om de vrijheid", die 13, 14 en 15 November in Amersfoort vertoond zal worden is een zeer in teressante film en is zeker het aan zien waard. nig, misschien met uitzondering van zijn Boer uit de Midi, de psychologie is vaag en onzeker. Waar hij chargeert is hij op z'n best. Als stillevenschilder overtuigt hij aanzienlijk minder. Een werk als de Burcht (no 32) neemt door zijn dominerend grijsgroen een aparte plaats tussen zijn schilde rijen in en ik voor mij acht hem hier 't gaafst en "t meest harmonisch. Voor Winter in de Provence heb ik eveneens een zwak. zo ook voor De Berg. terwijl hij mij zijn pathos ln Het Land van Belofte picturaal heefti overrompeld. Zeer persoonlijke effecten bereikt hij met zijn blauw, dat tussen zijn zelfge maakte verven een aparte plaats in neemt: cirva tien jaar heeft hij hier naar gezocht. Ook in zijn tekeningen zie ik hem 't liefst, als hij het landschap aanpakt. In zijn religieuze composities verraadt zich weer het gebrek aan psychologi sche kracht en zijn demonon hebben weinig schrikwekkends Boeiend is zijn visie op Golgotha, in het filmachtige in „Verraad" frappeert de kop in de lin kerhoek en in Madonna met kind ls het ietwat boerse gelaat van de Madonna hoge mate treffend. C. A. S. KWA vierde feest In Juli. van dit jaar kwam de heer S. H. Gantevoort op het idee een. cabaretgezelschap op te richten en te spelen voor de ouders en ver loofden van de jongens, die in In donesië vertoefden. Dit gezelschap j kreeg toen de naam van „De Thuis- fronters". Vele avondjes zijn reeds j door deze groep verzorgd en al is I het natuurlijk nog amateurswerk, het mag er toch wel zijn! Zondag avond trad deze groep op in het ge bouw St. Aechten aan het Zand op voor de Katholieke Voetbalvereni ging Amersfoort. De voorzitter van KWA, de heer H. Ermerins, opende deze avond en zeide o.m. dat deze avond tevens tot doel had om het contact tussen de leden te verstevigen. Hierna sprak pater Delteijk van het retraitehuis aan de B.W.-laan. Hij deelde de, jeugd mede. dat het plan bestaat om in de gesloten sporttijd een retraite te gaan hou den. Voor de KWA en andere ka tholieke verenigingen zal deze re traite worden gehouden in Juli 1950. Het is te hopen, zo vervolgde pater Delteijk, dat Amersfoort een goed voorbeeld zal geven en doet gij ouders van uw kant wat ge kunt. De sport houdt-ons lichaam gezond en deze retraite moet onze geest ge zond houden. Hierna kwamen „De vijf Cabello's" o.l.v. L. Zeuntjens, die er met hun samba's al gauw de stemming inbrachten. Ernst en luim wisselden elkaar in een vlot tempo af en de schetsjes, werden aardig voor het voetlicht gebracht. De mu zikale begeleiding, berustte bij H. v. d. Kieft. Burgerlijke Stand Geboren: Jacoba, d. v. J. Donse laar en G. v. d. Leeden; Hendrik, z. v. H. v. d. Vis en G. Bruinekool; Antoinetta Clementina Maria, d. v. H. v. Gaveren en A. G. R. Ramse- laar; Geesie, d. v. M. S. v. d. Co- zijne en G. Kattenburg; Jacob, z. v. C. Verschuur en L. C. v. Vonno; Antonius Hendrikus, z. v. H. Brons en A. M. Stienstra. Overleden: Wilhelmina Johanna van der Vange, 82 jr, wed. v. A. B. Bauer; Cornelia Sophia Maria Straver, 70 jr, wed. v. J. A. Maar- schalkerweerd; Everarda Bosman, 74 jr, geh. m. W. v. Empelen. Auto's botsten Op de Utrechtseweg nabij Klein Kinabu botsten Zaterdagmiddag een personenauto en een motor te gen elkaar op. Door de aldaar pas serende slipjacht was een opstop ping in het verkeer ontstaan. Bei de voertuigen liepen enige schade op. Er deden zich geen persoonlij ke ongelukken voor. Voorman-rangeerder raakte tussen buffers Op het emplacement van de Ne derlandse Spoorwegen geraakte Zondagmorgen omstreeks kwart over zeven de voorman-rangeerder Van der B. tijdens het rangeren tussen de buffers van twee wa gons bekneld. Ee man moest door de GG en GD naar de Lichtenberg \H>St Afscheid ds. A. Brouwer Zondagmiddag nam. Ds. A. Brou- der, Ger. predikant te Soest, afscheid van zijn gemeente wegens vertrek naar Barneveld. De kerk was geheel gevuld om voor het laatst de predikatie van een geliefd Herder en Leraar te ho ren. Nadat ds. Brouwer gelezen had Joh. 12:2036 en het sacrament van de Doop had bediend, noemde hij als zijn tekst Joh 4 35 b37. Hij wees vervolgens aan de hand van zijn tekstwoorden op: le. Witte velden, 2. Voldragen vrucht; 3. Vol komen blijdschap. Na zijn predikatie zong de ge meente Psalm 150, waarna openbare geloofsbelijdenis werd afgelegd door een zuster der gemeente. Na deze worden overgebracht. Daar con- plechtigheid zong men Psalm 103:2, stateerde men dat het slachtoffer zijn rechterarm had gebroken en de hand gekneusd. Er bestaat geen levensgevaar. Dame in het bos aangevallen Dader reeds gepakt Dezer dagen werd bij de politie te Den Dolder door een dame aangifte gedaan, dat zij in het beboste ter rein nabij de Biltseweg was mis handeld door een jonge man Hij had haar op deze weg ontmoet en on innemende wijze haar hulü in geroepen voor zijn broertje, dat in do omeevmg uit een boom gevallen zon ziin en nu oer rijwiel naar huis vervoerd moest worden. Toen de dame meeging om hulp te bieden en zii ongeveer 400 meter van de weg af was geraakt, was het broertje nog niet gevonden, maar wel greep de onbekende jongeman haar plotseling bij de keel. wierp haar od de grond en begon overal waar hij haar kon raken te schoppen. Op het hulpgeroep van de ont zette vrouw nam hii echter ijlings de vlucht, waarna, de, vrouw aan gifte deed bij de politie. Bij hef on-"' middellijk ingestelde onderzoek bleék. dat de aanranding op Biltho- vens terrein, dus op grond van de gemeente De Bilt Ijad plaats gevon den, waarna de recherche uit deze gemeente het onderzoek voortzette. Inmiddels is het gelukt de dader aan te houden, diein het politie bureau werd ingesloten. T wee proef wedstrijden Wim van Lent, middenvoor van Hermer DVS, die onlangs onder handelingen aanknoopte met de Franse club Lille Olympique over een prof-contract, heeft zijn vijf dagen proef trainen achter de rug. Over het resultaat zijn beide par tijen tevreden. Van Lent speelde twee proefwedstrijden en maakte de trainings-ochtenden mee, waar- schiinliik naar alle tevredenheid van directeuren en mede-spelers, gezien het feit dat hem Donderdag avond eangeboden werd een con tract te tekenen, nadat men over zijn voorstellen beraadslaagd had. Van Lent ging er niet op in, maar hij vertelde ons hedenmorgen, dat het voor negentig procent vaststaat, dat hij als prof. in Frankrijk gaat voetballen. Zaterdag gaat hij weer terug en dan zal hij hoogstwaar schijnlijk, naar hij zelf zegt, het contract tekenen. Vanavond zal hij de kwestie met het bestuur van Hermes DVS bespreken. Namens de kerkeraad sprak de heer J. Vonk de scheidende predi kant toe. Vervolgens de heer De Vries en daarna Dr. Ridderbos van Amersfoort, namens de classis. Oo's burgemeester van Soest, baron S. P. Bentinck voerde het woord. Namens de Ned. Herv. Gemeente sprak de heer S. van Gorkum. Ds. Brouwer richtte zich vervol gens tot diegenen die hem hadden toegesproken en dankte hen voor de tot hem gerichte woorden. Hij was blij dat er ruimte was gebleven voor dank aan God. Spreker dankt nogmaals voor al het goede hetgeen hij xn Soestdijk mocht ondervinden, waarna hij de gemeente verzocht te zingen Gezang 29 Halleluja, eeuwig dank en ere. Na het bklden van het Onze Vader werd nog gezongen Psalm 121:4. Daarna was gelegenheid om persoon lijk afscheid van de scheidende pre dikant te nemen. Tentoonstelling van raskonijnen Vrijdagavond hield de konijnen- fokvereniging „Onder Ons", haar jaarvergadering in de zaal van café „Butselaar". Na afwerking van de gewone agendapunten werd na enige dis cussie-met algemene stemmen beslo ten, op 19 November a.s. een Ras- kqn^jnententoonstelling- te houden in cTë zaal van 'café Bufsèlaar. Als keur meester 'zullen fungeren de heren: L. H. Hamaker te Haarlem en A. Graumans te Soest. Soester Schaakclub De tweede winterwedstryd van de Soester Schaakclub had als uitslag: J. van EmdenJ. van Dijk li; J. GorterJ. Thomasze afgebr. Groep 2: H. Schreudcr—Th de Ruig CI1. Groep 3: J. van Zijtveld— J J W. Blom 10; H. SpijkerJ. Hoek uit gesteld; J. Timmer—J. Hoek të—H. Groep 4: L. Carsman—C. P. Ame- lunxen 0. K. F. Mud—Laan 1—0. „Viest" vierde feest Zaterdagavond was dc buurtvereni ging Wesl in feestvergadering bijeen in de zaal van Eemland, die tot de laatste plaats beeet was. Na een kort openingswoord door de voorzitter. werd een Non-Stop-Rcvua opgevoerd, getiteld „Wat nou weer?", door het gezelschap van KMD uit De Bilt. Dit gezelschap heeft dc aanwezi gen een genotvolle avond bezorgd. Na afloop werd gedanst met muziek van „The Blue Stars". ONVBRBETERLIJKE ZWERVER Het voorlichtingsrapport op last van de justitie over de 44-jarige los werk man H. V/. V. uit Soest, uitgebracht in verband met zijn berechting wegens een op 30 Mei te Amersfoort gepleegde rij wieldiefstal. sprak van „een echte zwcr- versnatuur". Iemand, die als hij weer eens een tijdje rustig had gewerkt, zich gedwongen voelde weer op stap te gaan. Verder sprak het rapport van een egoist, die zich niet om anderen bekommert, maar steeds zijn eigen luimen en inge vingen volgt Een over V. uitgebracht psychiatrisch rapport noemde hem er" niet ten volle toerekenbaar persoon In zo'n bui van onrust en zucht naar avontuur had hij ook bovengenoemd misdrijf gepleegd. Deswege voor de Utrechtse rechtbank terechtstaande, hoorde V. acht maanden gevangenisstraf tegen zich eisen. Zijn verdediger pleitte clementie. Uitspraak 18 November a.s. Oorzaak: dronken man wil stuur van chauffeur overnemen Opnieuw is een Rotterdamse taxi chauffeur het slachtoffer geworden van dronken passagiers. Een totaal vernielde winkelpui aan de Oost- kousdijk cn een zwaar beschadigde auto zijn het resultaat van hun on verantwoord optreden. Zondagavond omstreeks elf uur bestelden drie mannen een taxi in een café aan de Oostkousdijk. Even later kwam een taxi. een nieuwe zes persoons Oldsmobile van een taxi-ondernemer, de heer Brouwer uit de Dahliastraat. voor de deur van het café en de drie mannen stapten in. Zij hadden kennelijk te diep in het glaasje gekeken. De heer Brouwer draaide zijn auto om het pleintje voor het café, toen plotseling de naast hem zit tende passagier hef stuur van hem wilde overnemen. Uit alle macht verzette de heer B. zich tegen de pogingen van de dronken man, hem het stuur uit handen te slaan. Door deze manoeuvres raakte de taxi uit de koers. De wagen schoot over het pleintje heen, raakte een boom en reed vervolgens met een stevige klap tegen de pui van de kappers winkel van de heer Haverhoek. De grote spiegelruit viel aan scherven, terwijl de pui en de etalage zo zwaar werden beschadigd daj hrt leek alsof er een bom was ontploit. De kapper, die door het lawaai uit zijn slaap was gewekt, stond even later voor een ruïne. De auto was aan de voorzijde zwaar bescha- digd* U h De drie beschonken mannen neo- ben tijdens de consternatie kans ge zien aan de haal te gaan. De poli tie zal hen wel weten op te sporen en dan zal he de vraag zijn: Wie dat grapje" zal betalen. (Ingez. Med,.) Heeft U al de fraaie besteld1 DOET U HET NU NOG! Bestellingen worden door de bezorgers aangenomen

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2