Belgische optimisten kregen nu gelijk Dagblad voor Amersfoort Vermaard „Hollandse kwartier bleef zonder resultaat Legioen had bal er wel in willen schreeuwen! SPORTBIJLAGE Faas Wilkes werd node gemist in de voorhoede 4 r n Stilte in de kleedkamers In de tweede helft kwam Oranje sterk in de meerderheid Adembenemende ogenblikken Maandag 7 November 1949 3 (Van onze sportredacteur) BOTTERDAM, Feijenoordstadion. Toen na het laatste fluitsignaal onze fotograaf het zeiltje oprolde, waarop hy tweemaal 45 minuten op zijn buik naast de doelen had gelegen (staan kan h(j niet bij Feyenoord, want dan komen er limonade-flesjes van d e jongens- tribune!), toen zei hij: „Myn camera hebben ze bijna aan gruizels geschoten, maar het net konden ze niet vinden. Jammer, nu heb ik alleen een doelpunt van de Belgen". Waarmee h(j maar wilde zeggen, dat de Nederlandse voorhoede kansen genoeg had gekregen, maar dat ze jammer genoeg niet waren benut. En wjj kunnen daaraan toevoegen, dat inderdaad onze voorhoede tegen deze tegenpartij, tegen deze Belgische achterhoede vooral, die oneindig veel sterker was dan die der Middlessex Wanderers, in zijn geheel te licht is bevonden. En dat zij nog op geen stukken na in staat is het machtige wapen, de „switch" (het herhaaldelijk onderling verwisselen van plaats) effect- en succesvol te hanteren. Nederlands elftal tegen Engeland B DEN HAAG. Naar het ANP ver neemt heeft de Football Association aan het bestuur van de KNVB ver zocht. dit seizoen wederom een wed strijd te doen spelen tussen 't Ned elftal en 't Engelse B-team in 'n nader te bepalen stad van ons land. Van de zyde van de voetbalbond is men in beginsel met dit voorstel accoord gegaan en de ontmoeting zal, indien alle organisatorische moeiiykhedco zullen zijn overwonnen, op Woensdag 17 Mei worden gespeeld. IN DE EERSTE HELFT stond het Nederlandse doel onder zware druk. Drie man waren hier nodig om de Belgische midden voor Mermans van de bal cf te houden, n.l. Kraak, Terlouw en Van Schijndel (geheel rechts). Belgen zege vieren met 1-0 Torke Lemberechts en motor agent Van Tilburg u;t Antwerpen, de slager uit het Brusselse waren huis, collega Rik Senten van de „Volksgazet" en alle andere optimis ten die wij jongsleden Donderdag op onze reportage-tocht door het Bel- genland tegen kwamen, hebben dus gelijk gekregen. Voor het eerste na negen jaren zijn de Rode Duivels er weer in geslaagd, in de zo betekenis volle Derby der Lage Landen, ils overwinnaars uit het strijdperk te treden. Het trotse Nederlandse re cord van na de oorlog werd gebro ken. Na drie overwinningen en vijf gelijke spelen, leed de Oranje-ploeg Zondagmiddag in het Feijenoord-sta- dion eindelijk eens een nederlaag. De kleinst mogelijke evenwel en het had maar een haar gescheeld, of we hadden op de standenlijst der Nederland—België matches de zes de „draw" kunnen noteren. Het was onze rechtsbinnen Schaap, die drie minuten voor het einde een onbetaalbare voorzet van Abe Len stra ongebruikt liet, door ge schrokken van de uitlopende doel man Meert falikant naast de bal te trappen. Een smartelijke kreet van teleurstelling van het zestigdui zend koppig legioen op tribu nes dreef daarna zelfs nog Terlouw naar voren, maar er was geen redden meer aan. De tot ber stens toe gezwollen atmosfeer in de Feijenoord-kuip, het enerverende joelen van het legioen, het vertwij felde vechten van negen, tien Oran jemannen in de voorhoede gedurende het vermaarde Nederlandse laatste kwartier, dat alles mocht deze keer k, Hoogtepunten Hieronder in chronologische volgorde de belangrijkste feiten uit de HollandBelgië-wed- strijd. 2.31 Mermans trapt af. 2.36 Kraak duikt een scherp schot uit zijn doel. 2.39 Clavan schiet bü vrije kans naast. 2.44 Roosenburg knalt over. 2.46 Abe Lenstra wordt ge haakt. Van Schijndel trapt vrije schop over. 2.48 Chaves dribbelt langs drie Nederlanders, doch schiet ver naast. 2.56 Kraak stopt snel achter el kaar schoten van Mees en Mermans. 2.59 Schijvenaar maakt hands. Scheidsrechter laat door spelen en Govard schiet onhoudbaar in (01). 3.08 Roosenburg schiet vrije trap. wegens hands van Carré, naast. 3.16 Rust. 3.30 Roosenburg trapt af. 3.32 Timmermans alleen voor Meert. Buitenspel. 3.39 De Vroet neemt vrije trap, als Clavan wordt getac keld. Meert grijpt resoluut in. 3.54 Timmermans' schiet naast. 4Roosenburg schiet tegen de lat. 4.02 Clavan kopt rakelings over. 4.03 Roosenbrug schiet tegen de lat. 4.04 Roosenburg valt vlak voor doel over de bal. 4.06 Coppens aan hoofd gebles seerd. 4.09 Timmermans schiet naast. 4.10 Schaap mist pracht kans hem geboden door Lenstra. 4.12 Govaert schiet in handen van |£raak. 4-13 Clavan, alleen voor Meert, schiet keihard naast. 416 Einde 0—1. Interland voetbal NederlandBelgië 01 Nederl. jeugdBelg. jeugd 02 AmsterdamBrussel 50 RotterdamAntwerpen 23 UtrechtBrugge 81 k_ Rode Duivels: „Eindelijk hebben we die leeuw aan zijn staart" niet baten. Een venijnig schot van Clavan beukte nog het zijnet en Roo- zenburg mikte een lukrake kogel veel te hoog. Toen spreidde de En gelse scheidsrechter Ellis zijn beide armen ten hemel en floot lang en doordringend. Nederland had zijn eerste na-oor- logse nederlaag van België te pak ken. Zeer velen van de tienduizen den, die de Rode Duivels hartelijk en sportief toejuichten, moeten op dat moment gedacht hebben aan de jon ge Rotterdammer, die enige maanden geleden van de voetbalsport zijn be roep maakte: aan Faas Wilkes. Want het moge dan waar zijn, dat Wilkes, ondanks zijn uitzonderlijke capacitei ten eigenlijk toch niet paste in het bij het Nederlandse elftal definitief doorgevoerde stopperspil-systeem, wij hebben deze goal-getter Zondag node, zeer node gemist. Het helpt al heel weinig, dit te schrijven. Maar toch, met Wilkes in onze voorhoede hadden wij zeker een gelijk spel be haald. En wellicht zelfs een spre kende overwinning. Maar dan zou het toch weer een zege zijn geworden, zoals we die de laatste jaren zo dikwijls hebben ge zien. Een winnen van een door zijn geestdrift en vechtlust overheersend Nederlands elftal, van een voetbal- technisch duidelijk superieure Belgi sche ploeg Want ook ditmaal bestond er niet de geringste twijfel over de vraag welk elftal, qua spel en tech niek. het sterkst stond. r Onze ploeg viel tegen Gedurende de eerste helft van de wedstrijd wisten de Belgen ons. maar dan ook volkomen, onder de duim te houden. Hun technisch overwicht en de veldmeerderheid. die daarvan het gevolg was, bracht hun na 24 mi nuten een dubbel en dwars verdiend doelpunt, dat door rechtsbinnen Go vard fraai werd gescoord. .Na de rust werd het Belgische spel als van ouds en met succes (tot op zekere hoogte dan, want er werd niet gedoelpunt) door de befaamde Oranje-geestdrift bestreden. Nu kwamen de Nederlan ders veel meer en gevaarvoller in de aanval dan de Belgen. Misschien wordt die tweede helft het best gekarakteriseerd door de reeds aangehaalde woorden van de fotograaf, die opzij van het Belgische doel, in angst en vreze leefde voor zijn kostbare camera. Want talrijke schoten belahdden naast Meerts hei ligdom in plaats van er in. Vele kan sen werden, ondanks hard zwoegen, bovendien verknoeid, vóór er een schot kon worden gelost. Aangezien de spelers afzonderlijk elders op deze pagina onder de loupe worden genomen, willen we dit op pervlakkig overzicht besluiten met de conclusie, dat het Nederlands elf tal in deze eerste interland-wedstrijd van het seizoen, ons zonder meer is tegen gevallen. Hoewel er mogelijk heden te over ^jn geweest om tot een (we zouden haast zeggen „ge ijkt") gelijk spel te geraken, was de overwinning der Belgen ten volle verdiend. Wij hebben de nederlaag niet anders dan sportief te dragen. Terlouw, het kleinzerige jongetje Het was gistermiddag na afloop van de wedstrijd in beide kleedka mers beslist saai Bij onze landge noten heerste rust, maar ontevreden, neen, dat was eigenlijk niemand. De voorzitter van de Keuzecommissie stond zoals altijd midden in de ka mer met de hoed achter op het hoofd de journalisten op te wachten. Hij had ook nu wel wat in het midden te brengen. „Neen, ontevreden ben ik zeker niet en dat behoeven we ook niet te zijn. Wat hebben we geen offensief geleverd in de tweede helft, zodat ik zeker geloof dat dit een domper zal zetten op de overwinning van de Bel gen. Het spel van onze voorhoede was echter te simpel en ik kan niet ontkennen dat zulks anders was ge weest als Wilkes er nog gestaan had. Hij wist altijd op brillante wijze openingen te maken en er dan ook van te profiteren Maar veel pech hebben we ongetwijfeld ook gehad. Voor de statistiek der wed strijden tussen beide landen had ik natuurlijk liever een andere uitslag gehad, maar ontevreden, neen, dat ben ik niet" Als alle spelers reeds in de mist van de douchekamer zijn verdwenen zit Rien Terlouw nog steeds met zijn Oranjeshirt aan te vertellen. Hij kan een wedstrijd nooit zo gauw van zich afschudden. Maar dan wrijft hij plot seling over een dikte boven zijn lin keroor. „Kijk eens. zie je daar niets. Ik heb een oplawaai van de schoen van Mermans gekregen en ik verhip van de pijn" Dan tot dr. Jan Tho- mee: „Wilt u eens kijken of het geen kwaad kan?" Thomee knijpt eens in de knobbel, waarop Terlouw schielijk zijn hoofd terugtrekt. „Ai, dat doet pijn". „Wat een kleinzerig jongetje ben jij," lacht de dokter, „die indruk krijg ik trouwens in het veld ook altijd van jeMaar tussen twee haakjes dit was 'n uitstekende scheidsrechter voor jou. Je hebt ge loof ik maar een vrije schop tegen je gekregen." „Ja, hij heeft goed gefloten," zegt Terlouw laconiek. Kraak is in zoverre enigszins te leurgesteld. dat hij wel wat meer zijn handen uit de mouwen had willen steken, „hoewel als ik Lemberechts op me af zag stormen moest ik on willekeurig weer denken aan die kogel op 13 Maart van hem die m'u hand kraakte. Ja, voor de rust heb ben we het nog wel eens gevaarlijk gehad, nietwaar Everse?" De Neptunus-man, wiens zwarte haren in veters over zijn gezicht hangen, knikt ernstig van ja, terwijl hij zijn bemodderde benen bekijkt. Hij heeft ondervonden dat een in terlandwedstrijd nog wel iets anders is dan een gewone competitiewed strijd. Schijvenaar vindt de uitslag wel goed zo. „Laat die kerels ook eens winnen. Nu denken ze wellicht dat het met ons is afgelopen, maar de volgende keer krijgen ze weer een nefcrlaag tc slikken," en knipogend verdwijnt hij Onder de „pomp". In de Belgische kleedkamer was het zo mogelijk nog rustiger dan bij de Hollanders. Toch bleek dat bijv. Mermans in zijn nopjes was met de zege, hoewel hij vond dat Nederland goed gespeeld had. Terlouw was hij zoveel mogelijk uit de weg gegaan door te switchen. „Als je tegen die knaap opbotst ben je nog niet gelukkig," liet de Anderlechter er op volgen. Chaves had het ook al over Terlouw. „Een goede spil, maar in tactisch opzicht beter dan in het zuiver technische. Tenslotte verklaarden diverse Bel gische spelers dat zij dit de beste Ne derlandse ploeg vonden sinds het be ëindigen van de oorlog. Of de Belgen hierdoor hun kleine zege op een ho ger niveau wilden plaatsen? In ieder geval zouden wij hun uitspraak niet willen beamen. (Van onze sportredacteur) Ora half drie precies maakt het voortreffelijke ,,'s-Hertogenbosch' Mu ziekcorps" (niet muzikanten van acht tot tachtig jaar en wellicht nog wel ouder!) z(jn laatste triomfantelijke rondgang. Door een haag van vyftlg FeiJenoord-junloren en twee en twintig persfotografen, komen de spelers het veld op, lulde toegejuicht door de ruim zestigduizend geluk kigen, die er In geslaagd z(Jn een toegangskaart voor de wedstrijd te be machtigen. Wat schuchter klinkt ln de Immense arena de „Brabanconno". Massaal en Indrukwekkend als steeds, even later het Wilhelmus. Arlc de Vroet wint de toss en krijgt van zijn collega-captain Freddy Chaves een vaantje. De ploegen stellen zich op: Meert draagt een gifgroene trui, Kraak een roodbruine. De Belgen trappen af. En ze beginnen al gauw op te dringen. Als Everse even twijfelt, heeft de hooggekuifde Mermans ge legenheid een schot te lossen, maar de bal gaat ver naast. Abe Lenstra verliest direct daarna zijn eerste duel met de tegen hem zwak ge achte linksback Gillard! Snel en tac tisch combineren de Belgische aan vallers. Handig plaatst captain Chaves weer naar Mermans. Die staat vrjj, want Terlouw is Van Schijndel te hulp gesneld. Een harde knal. Ongelooflijk snel bereikt de bal de rechter bovenhoek van het Nederlandse doel, maar Kraaks vuisten slaan hem corner! Het spel der Nederlanders ls niet groots in de aanvang. Maar het is een goed en gevaarlijk schot dat Clavan lost. Meert maakt die bal maar met moeite onschadelijk. Al weer !s het Clavan, die na een cross pass van Schaap op het Belgische doel afstuift. Dit is een prima kans, na een minuut of tien. maar de Ha genaar schiet hopeloos naast. Dat doet h(j even later nog een keer, als hij nu van Roozenburg een tweede schietkans krijgt. Een felle kogel van Roozenburg, van grote afstand, vangt Meert meesterlijk. De strijd heeft zich Intussen gro tendeels op de Nederlandse helft af gespeeld. Doch onze verdediging staat pal. Rien Terlouw is letterlijk en figuurlijk de grote man, soms weer wat te robust, maar de En gelse scheidsrechter Ellis neemt er geen aanstoot aan. Everse speelt in de achterhoede voor wat hij waard is. En dat is meer dan Schijvenaar. De verdediging van Oranje heeft ook geluk, als Terlouw bij een schot van Mermans de bal tegen de grond kopt, vlak voor de voeten van de naar voren gedrongen en uitstekend spelende linkshalf Mees. Adembe- Van alle kanten stormen Neder landse en Belgische spelers op doelman Meert toe, diè met een verheerlijkt gezicht de bal in zijn armen geklemd houdt. Aernoudts vertrouwt het nog niet en loopt argwanend kijkend naar Roozen burg toe om de positie van zijn doelman te consolideren. In de verte staat Abe toe te kijken hoe deze voorzet van hem ook weer in handen van de Belgische kee per is beland. nemende momenten volgen dan. Mees schiet van nabfl hard tegen Kraak aan. Mermans vangt de te rugspringende bal op. Kraak loopt uit. Mermans vuurt Of het weerga loze behendigheid is. zuivere intuï tie of puur geluk, wie zal het zeg gen? De bal treft Kraaks machtige knuisten en het gevaar is geweken. De duizenden om het veld slaken samen een wilde kreet van opluch ting. Maar een paar minuten later Is het gebeurd met Kraak, met het Nederlands elftal en met de illusies der tallozen, wier harten zo warm en onstuimig kloppen voor de Oranje-elf. Govard scoort In de hitte van het spel maakt Schyvenaar hands, maar ae scheids rechter fluit niet. En van de secon de, waarin enkele spelers hierom trent in twijfel verkeren, profiteert de snelle rechtsbinnen Govard. Hjj rent door in tomeloze vaart. Kraak zaak van moeilijkheden en misver standen by de Nederlanders. Roo zenburg, als h(j rechtsbuiten speelt, geeft enkele prachtige voorzetten, maar op die momenten is er voor doel weer niemand om ze te benut ten. Toch bljjft Oranje vinnig volhou den en naarmate de tyd verstrijkt en het publick steeds luider om een doelpunt kryt, wordt het veldover- wicht groter. Het Nederlandse kwartiertje begint! Een monster achtig schot van Schaap gaat even wel naast en Roozenburg wordt, na goed samenspel met Clavan, door Carré gestuit Prachtig lukt nu in eens een switch en het samenspel van Timmermans. Clavan, Schaap en Lenstra is voortreffelijk, maar nu is het Coppens, die op de linksback plaats Abe de voet dwars zet. Wéér zo'n verrassende combina tie. Van Timmermans naar Lenstra, die naar Roozenburg, een schot! Te gen de paal. En weer hebben de fotografen achter en naast Meert geen Hollands doelpunt De bal ketst terug. Lenstra loopt snel toe. „Abe! Abe! Abe!" krijst de menigte. Maar Abe raakt, op een meter of wat van doel, het leer maar half en Meert heeft de bal voor het op rapen. Briesende „Leeuwen" De Oranje-leeuwen briesen. ZJJ komen terug. Feilloos plaatst Roo zenburg, van de out-llne af. de hal hoog voor doel. Schitterend is, in moeilijke positie, Clavans kopbal, maar hij scheert juist over de lat. Een enkele niaal nog slechts komt nu de Belgische aanval aan bod. Di rect gevaar is daar niet brj. De bal wordt als het ware naar het Bel gische doel geblazen door cfc harts tochtelijke aanmoedigingen van zes tigduizend verongelijkte toeschou wers. Er zit een doelpunt in do lucht en dat moet er komen, al zou het in dat dekselse net van Meert geschreeuwd moeten worden. Maar kan zijn schot niet keren. Het is 10 voor de Rode Duivels. Dc Ne derlandse aanhang is met stomheid geslagen. Het veel kleinere Bel gische legioen dans en jubelt zich schor. Er is verder betrekkelijk weinig kleur aan ae eerste helft. De onzen krögen na 35 minuten hun eerste corner te nemen, maar die levert niets op. De Belgen blijven sterk in de meerderheid. Ze hebben pech in een voor ons byna hopeloze situatie. Chaves struikelt over Kraak, die de bal nog net kan grypen. Terlouw en Everse doen het goed samen en ze weten de herhaaldeiyk gevaarlijk van zyn vleugel naar binnen zwen kende Lemberechts steeds op tc vangen. Ander spelbeeld Het Nederlands elftal is ln de pauze blijkbaar geducht onder han den genomen, want na de hervat ting verhogen de onzen het tempo en zetten ze direct tegen-offensie ven in. die de Belgen behoorlijk van de wijs brengen. Hun samenspel heeft er althans van te lijden. Abe Lenstra is weer de grote aanvals leider. Hy heeft zyn plaats als rechtsbuiten, maar we vinden hem overal in de voorhoede, ook op de linker vleugel. Maar Abe kan het niet alleen doen tegen de sterke Bel gische achterhoede met de gladde stopper Carré. Abe's medespelers in het aanvalskwlntet begrijpen hem niet steeds. Hun van plaats verwis selen, waarvan het gevaar voor de Belgen moet komen, is juist oor- MAAR NA DE RUST waren de rollen omgekeerd. Hier ziet men zes Belgen tegelijk hun doel verdedigen, o.a. Gillard (2), Carré (5) en doelman Meert. zo sterk is de luchttoevoer uit al die longen toch niet. Weer timmert Timmermans het leer in de richting van de fotografen Van Schyndel, de kanthalf, die steeds zijn uiterste best deed, onze aanval te steunen, knalt nu zelf juist over de deklat. Als Schaap dan, drie minuten voor tijd. de door Lenstra geboden opge legde kans voorby laat gaan, ver laten honderden gedesilluslonneerde supporters de arena, zy die over blijven, luchten even later hun op gekropt gemoed, door een sportief hoera voor de zielsgelukkige Rode Duivels. Roeikampioensehappen 1950 in Milaan ZURICH. De president van de Fe deration Internationale des Sociétés d'Aviron. de heer Gaston Muclegg, heeft bekend gemaakt, dat dc Ita liaanse Roeibond besloten heeft, de Europese kampioenschappen 1950 op de roeibaan te Milaan te zullen orga niseren. Men stelde daarbij het volgende programma voor; 30 en 31 Augustus: FISACongres, 1 September: heats, 2 September: herkansingswedstrijden, 3 September eindwedstrijden. WEKELIJKSE RALLYE MONTE CARLO Ruim veertig Nederlandse inschrijvers DEN HAAG. Voor de sterrit naar Monte Carlo zijn tot dusverre 43 inschrijvingen bii de K.N.A.C binnengekomen. De meeste in- schriivers hebben Stockholm als Dunt van vertrek opgegeven, ne gentien zullen te Monte Carlo star ten. vier te Oslo. twee te Florence en twee te Praag Onder hen treft men tal van bekende Rallye-riiders aan als Verkammen van Keulen, gravin Van Limburg Stirum-Van Vredenburch. Knegtel en Mutsaers. Karei Ton. mevr. Van Strien, y. d. Heyden. Gatsonides en Barendregt. Inmiddels staat het nog niet vast of al deze Nederlandse equipes de finitief door de Sporting Club van Monaco als deelnemers zullen wor den aangenomen Volgens het re glement is het aantal deelnemers namelijk vastgesteld op 230 met dien verstande, dat de inschrijving gesloten kan worden verklaard, als dit aantal is bereikt. Aangezien ook in andere landen de belangstelling voor de rallye zeer groot is. is het dus de vraag of men te Monte Carlo de grote Nederlandse inschrijving in haar geheel zal kunnen aannemen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3