DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Maatregelen gevraagd tegen „onwaardige reclame V.S. eisen meer eenheid van Europa Sowjet maarschalk wordt chei van Poolse leger Hoogspanning op de ministeries Indonesië herkrijgt zijn Marshall-hulp Geen troepen meer naar Indonesië - ft-rv VJ NA DE R.T.C. Tot Januari 1950 40 millioen dollar Regeringsteugels losser als landbouw zelf gaat regelen .99 AANSTAANDE TANDARTSEN BIJ MINISTER Speculatie op onwetendheid van publiek, zeggen zij Volksgezondheid zou in gevaar zijn Onnozele Amerikanen door een zogenaamde prins opgelicht Uiterst gevaarlijk 9e Jaargang, no. 262 Dinsdag 8 November 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank- Rotterdamscbe Bank Postbus 9 Abonnements prijs ^2 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie eD Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort, Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235, Hoofdredacteur: TJ. DE BOOR DER, den haag. De uitzending van troepencontingenten naar Indonesië is thans voltooid. Uitzending van or ganieke troepenonderdelen zal voorshands en ook later, wanneer de resultaten der Ronde Tafel Confe rentie zijn bekrachtigd, niet meer plaats hebben. Het schema voor uitzending van Nederlandse troepen naar Indonesië in de loop van 1950, waarin nog wordt voorzien in de ontwerp-be- groting voor 1950, werd opgesteld lang voor de Ronde Tafel Conferen tie. Dientengevolge kon geen reke ning worden gehouden met de voor uitzichten. welke door deze confe rentie worden geopend. Aldus heeft de minister van over zeese gebiedsdelen geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid F. Goedhart (P.v.d.A.) betreffende de opschorting van troepenzendingen totdat de resultaten van de R.T.C. bekend zouden zyn. Van Klef fens wijst Acheson op Nederlands belang bij Parijs" PARIJS. „Good luck" riep president Truman zgn minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, gisteravond toe en deze stapte daarop in het vliegtuig, dat hem van Washington naar Parfjs brengt, waar hg morgen met zijn collega's Bevin en Schuman uiterst belangrijke besprekingen over de verdere unificatie van Europa en het Duitse vraagstuk zal hebben. Kort voor zijn vertrek, kreeg hg bezoek van de Rus Wisjinsky, met wie hy een onderhoud van een half uur had. Over de inhoud van dit gesprek doen talrgke geruchten de ronde. Het Franse blad „PAurore" meldt in grote opmaak op zyn voorpagina, dat Wisjinsky heeft voorgesteld, dat Truman en Slalin elkaar nog voor het einde van dit jaar zouden ontmoeten cn wel in Berlgn. Dc minister-presidenten van Groot-Brittannië en Frankrgk zouden eveneens voor deze conferentie worden uitgenodigd. Kort nadat minister Wisjinsky afscheid genomen had. meldden zich de drie ambassadeurs van de Benelux-landen, dr. E. van Klcffens voor Neder land, by Acheson, om nog eens met nadruk te wijzen op het belang, dat de Lage Landen bg de Pargse besprekingen hebben. Minister Stikker tekent te Parijs de sociale conventie, gesloten tussen de vijf landen van de Westelijke Unie. Achter hem staan v.l.n.r. de ministers Bevin en Schuman. Nieuwe phase bereikt in onderwerping aan Sowjet hegemonie WARSCHAU Het Poolse leger zal In het vervolg onder be vel staan van de Russische maar schalk Rokossofsky. De Poolse op perbevelhebber tot dusverre, Zymiersky heeft ontslag verzocht, hetgeen hem inmiddels is verleend, in verband met de aanvaarding la het coeklicht WEST-DUITSLAND Beloond geduld Duitsland is weer eens voor de zoveelste maal sinds het einde van de oorlog het middelpunt van een grote politieke activiteit. En de kans is groot, dat ten minste West-Duits- land daar zijde bij zal spinnen. Gis teren heeft Wisjinsky in Washington een nieuw contact met zijn Ameri kaanse collega Acheson gelegd. Zo genaamd was het een beleefdheids bezoek, maar cr bestaat geen twij fel aan, dat daarbij de Duitse kwes tie ter sprake is gekomen. Of men er veel succes van verwachten mag? De Russen wilden op de (mislukte) Parijs-conferentie der Grote Vier terug naar Yalta en Potsdam en sindsdien zijn zij van deze starre houding niet afge weken. Het meest voor de hand ligt, dat zij na de vor ming van de Oostduitse staat stre ven naar een soort stabilisering van de toestand. Een bevestiging daarvan zou men kunnen zien in de berichten uit Oost-Duitsland, die gewagen van een volledige aanpassing in dit ge bied van leven en stijl aan de Sow- jet-sfeer. Positiever gevolgen dan van het onderhoud tussen Wisjinsky en Acheson mag men ongetwijfeld van de morgen beginnende Parijse conferentie, waaraan door Acheson, Bevin en Schuman wordt deelgeno men, tegemoet zien. Het is duidelijk, dat het Westen op de Sowjettisering van Oost-Duitsland wenst te reage ren met een versnelde inschakeling van West-Duitsland in de Atlanti sche gemeenschap. Het Westen past daarbij een nieuwe tactiek toe, die een groot psychologisch succes be looft: Duitsland wordt niet langer als object behandeld, maar krijgt volop gelegenheid zelf zijn zienswijze in kwesties als ontmanteling, Roersta tuut en bezettingsstatuut kenbaar te maken. Helaas doet het dit soms op een voor het buitenland ietwat irri terende manier en betracht het niet altijd het geduld, dat kanselier Ade nauer preekt. De Parijse conferentie is er thans om de Duitsers te bewij zen, dat geduld wel degelijk beloond wordt. Afnemend buiig geldig tot Weersverwachting Woensdagavond: Gedurende de nacht vooral in de kustprovincies nu en dan nog buien. Matige tot zwakke wind tussen West en Noord-West. Tij-" dens opklaringen in 't binnenland plaatselijk nachtvorst en hier en daar mist. Morgen overdag wis selende bewolking en afnemend buiig. In de loop van de dag weer tot matige en aan de kust tot vrij krachtig toenemende naar Zuid- West krimpende wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. 9 Nov.: Zon op 7.48 onder 16.59; Maan op 18 32 onder 12.06. M van andere functies. TegelUk met het aanvaarden van het opperbe velhebberschap over de Poolse troepen is Rokossofsky belast met de functie van Pools minister van defensie. „Dis is een uiterst belangrijke ontwikkeling in de steeds verder om zich heen grijpende onderwer ping var Polen," aldus het com mentaar dat het Britse ministerie van buitenlandse zagen gaf op bo venstaand verrassend besluit. De woordvoerder voegde er spottend aan toe: „Het is een bericht, dat het duidelijkste antwoord is op de Russische beschuldigingen aan het Westen van imperialistische in menging in de aangelegenheden van vreemde mogendheden." Het nieuws van de benoeming van Rokossofsky kwam voor de Poolse pers als een volkomen ver rassing. Er verschenen extra-edi ties en bulletins, die de deugden van Konstanty Rokossofsky luide prezen. Rokossofsky was in de tweede wereldoorlog aanvoerder van de Russische troepen, die door Polen westwaarts oprukten. Van geboorte is hij een Pool, maar zijn gehele militaire carrière heeft zich in het rode leger van de Sowjet Unie afgespeeld. In het officiële communique over zijn benoeming wordt gezegd: „Maarschalk Rokossofsky is in Polen zeer populair, daarom heeft de Poolse regering een verzoek ge richt tot de Sowjet Unie hem ter beschikking van Polen te stellen. In de bekendmaking wordt hieraan toegevoegd, dat dit verzoek door de Russische regering welwillend is ontvangen. President Truman heeft, naar uit Lenden verzekerd wordt, Acheson niet slechts een „good luck", maar bovendien twee persoonlijke brieven aan de minister Bevin en Schuman medegegeven, waarin er bij hen op aangedrongen wordt, West-Europa, West-Duitsland inbegrepen, met de meeste spoed onder te brengen in een krachtige unie, die niet slechts van politiek, maar ook van finan- cieel-economisch karakter zou moe ten zijn. Het uitblijven daarvan, al dus moet Truman hebben geschre ven, zou op de bevolking van de Verenigde Staten een uiterst slechte indruk maken en er zelfs toe kun nen leiden, dat men de handen van Europa zou aftrekken. Parijs is op het ogenblik wel het centrum van een buitengewone poli tieke activiteit. De ministers van De fensie van Engeland, Frankrijk en Italië spreken er over de totstand brenging van de Zuidelyke verdedi- gingsgroep van het Atlantische Pact. De vgf ministers van Buiten landse Zaken der Westelijke Unie, die reeds een belangrijk accoord op sociaal gebied hebben ondertekend, hebben hun besprekingen voortgezet over onderwerpen van militair be lang. En het ministeriële comité van de Raad van Europa heeft zo juist het belangrijke besluit geno men, dat West-Duitsland en het Saargebied zullen worden uitgeno digd, zich in de Raad te doen ver tegenwoordigen. Rechters van Franse hoge raad in staking Vijftien rechters van de Franse hoge raad zijn in staking gegaan. Alle rechtszaken zijn voor onbe paalde tijd uitgesteld, omdat de rechtszaal niet verwarmd wordt. Het ministerie van justitie heeft meegedeeld, dat de gelden, die voor de verwarming van de hoge raad zijn uitgetrokken, bijna opgebruikt zijn als gevolg van de gestegen kolenprijs. r Nee toch.. Heus Dominee Grove te Long Beach (Cal.) riep tijdens preek de hulp in van gemeerde- monteurs, daar installatie voor hardhorende kerkgangers ver keerd werkte: men hoorde niet hem, doch allerlei vervelend po litienieuws Straatventer Wol ff werd te Milwaukee de stad uitgezet omdat hij „lopende speelgoed beesten" verkocht, hetgeen een verkeersopstopping verwekte Vóór Wolff Milwaukee verliet smeerde hij de politierechter J waggelende pinguinnetjes aan'. Stroper Van Schaak in Gree ley (Colo) „verdedigdezich „voor zijn schieten op overvlie gende vliegtuigen", aldus: „Ja maar, zij joegen de eenden weg die ik op de korrel had, en ik leef van stropen!" Mevrouw Washington te Texarkana (Ark.) keek de rechter stomverbaasd aan, toen deze gestrengelijk zeide. „U moogt uw man niet met een broodmes bewerken!", en zij stamelde: „Maar dat doe ik al zolang wij getrouwd zijn en hij vindt het best! DEN HAAG. Aan de voorbereiding van de par lementaire behandeling van de door de Ronde Tafel Conferentie bereikte overeenstemming werken thans dlverso departementen van de Nederlandse regering onder hoogspanning. Men is thans bezig aan de opstelling van de memorie van toelichting, waaraan door niet minder dan zeven ministeries wordt meegewerkt, te weten: overzeese gebiedsdelen, financiën, economische zaken, oorlog, marine, sociale zaken, en onderwgs kunsten en weten schappen. Reeds is het financieel-economische gedeelte, dat door de ministeries van financiën en economische za ken in samenwerking met de financieel-economische afdeling van overzeese gebiedsdelen werd samenge steld, geheel gereed. Verwacht wordt, dat men midden volgende week zover is, dat met de samenbundeling van al deze docu menten kan worden begonnen, waarna zg, gehecht aan het wetsontwerp, de normale weg zal bewandelen alvorens f naar schatting ln de eerste week van December voor openbare be handeling in d> Tweede Kamer ge reed te zijn. DEN HAAG. De succesvolle beëindiging van de Ronde Tafel Conferentie en de daardoor ontstane omstandigheden maken het moge- lljk de Marshall-hulp aan Indonesië onmlddellyk te hervatten, dit maak te de ECA, de Marshall-missie he den in Den Haag bekend. Volgens de aanbevelingen voor de hulp aan Indonesië over het boekjaar 1949- 1950 zal deze hulp tot 1 Januari 1950 nog een bedrag van 40 millioen dollar, 150 millioen gulden, bedra gen. Naar de mening van de ECA zal de hulp, welke Indonesië thans ge boden kan worden, in hoge mate bij dragen tot de volvoering van het Europees herstelprogramma als geheel. Evenals gedurende de eerste pha se van de hulp aan Indonesië zullen ook thans de toewijzingen ten be hoeve van Indonesië aan Nederland gedaan worden. Deze bijstand zal beschikbaar worden gesteld in de vorm van schenkingen en door de ECA te verstrekken aanvullende leningen. De fondsen zullen worden aange wend voor de financiering van voor namelijk in de V.S. te verrichten aankopen van voedingsmiddelen, textielproducten en andere dringend benodigde verbruiksgoederen, wel ker aflevering aan Indonesië zo spoedig mogelijk zal plaats hebben. De mogelijkheid bestaat echter, dat de levering van sommige goe deren eerst np de datum van de souvereiniteitsoverdracht zal kun nen geschieden, zulks tengevolge van de tyd, welke benodigd is voor de fabricage en verscheping van be doelde goederen. Met de sluiting van de Ronde Tafelconferen tie is voor de Indonesische afgevaardigden 't tijdstip aan gebroken, waarop zij afscheid moeten nemen van hun Neder landse gastheren en terugkeren naar hun vaderland. Zo ver trokken gisteren met de Con stellation Edamde Republi keinse minister-president Mo hammed Hatta en zijn echtge note van Schiphol, uitgeleide gedaan door talrijke Nederland se en Indonesische autoriteiten. J VLISSINGEN De kerktoren van de middeleeuwse kerk van Groede in Zeeuws-Vlaanderen is de prooi ge worden van een onweer, dat zich Maandagavond boven deze gemeente ontlastte. Instemming met beleid van minister Mansholt (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Het losser laten van dc regeringsteugels ln zake pro ductie en pryzen, is alleen maar mo gelijk, indien de maatschappeiyke organen zelf in staat biyken doel treffende regelingen omtrent pro ductie cn afzet in het leven te roe pen. Dit is de mening van vcrschil- Winston Churchill (zonder si gaar) en zijn echtgenote. Cle mentine, hebben in de fraaie 13e ceuwse kerk van Fletching de doop bijgewoond van hun klein dochter. de twee maanden oude Emma Mary. Emma Mary is een dochter van kapitein Christopher Soames en de vroegere miss Ma ry Churchill. Op de foto staan v.l.n.r. Winston Churchill, mevr. Clementine Churchill, een onbe kende vrouw, mevrouw Soames met haar baby, een onbekende man. De vader, kapitein Soames, is op de achtergrond te zien. Het bestuur van de tandheelkundige studenten vereniging „John Tomes" en van de Tandheelkundige Studenten Faculteit, beide te Utrecht, heb ben Maandag een uitvoerig request overhandigd aan de minister van Sociale Zaken, waarin zg verzoeken maatregelen te nemen tegen adver tenties. die in de grote dagbladen en de gewesteiyke en periodieke pers verschgnen van „zogenaamde tand heelkundige inrichtingen", waarin behandelingen worden aangeprezen voor het plaatsen van gebitten, welke aankondigingen, zo zeggen de studenten „door hun onwaardige en misleidende vorm en Inhoud aan de waardigheid van hun toekomstig beroep ernstig afbreuk doen." „Deze inrichtingen toch", zo le zen wij verder in het request, „spe culeren op de onwetendheid van het publiek. Zij prijzen behandelingen aan, welker resultaten en mogelijk heden in werkelijkheid niet be staan", hetgeen de studenten door hun studie aan de Tandheelkundige Faculteit te Utrecht uit eigen we tenschap bekend is. De door deze advertenties opge wekte verwachtingen en de op de behandeling in deze inrichtingen noodzakelgk volgende teleurstellen de ervaringen moeten het publiek aanleiding geven iedere tandheel kundige verzorging, ook door bona fide tandartsen, te wantrouwen, me nen de Utrechtse studenten. „Dit gevaar is te groter, daar er artsen en tandartsen bereid blijken om in beroepsonwaardige samen werking met onbevoegden praktijk uit te oefenen, zonder rekening te houden met de werkelijke belangen van de volksgezondheid of de alge mene regelen van beroepsfatsoen en beroepswaardigheid". Dit vervult de studenten met verontwaardiging. „Commerciële instelling" Dat in deze tijd, waarin de tand heelkundige studie aanmerkelijk is verzwaard, door „minderwaardige en leugenachtige aanprijzingen en niet van gevaar ontblote handelwij zen" de tandheelkundige praktijk wordt gedegradeerd tot een louter commerciële instelling, daardoor zijn de studenten pijnlgk getroffen. Door vermelding van bijzonder heden omtrent de behandelingswgze en de beweerde voordelen daarvan geven de studenten zich rekenschap van de ..doelbewuste en onverant woordelijke verminkingen, waaraan het argeloze publiek in die inrich tingen onder het mom van tandheel kundige noodzaak wordt overgele verd". Dat het oogmerk slechts is het le veren van kunstgebitten, zonder dat rekening wordt gehouden met het werkelyk tandheelkundig belang van de cliënten, dat blijkt volgens de studenten onmiskenbaar. Zg hebben zich daarom tot de mi nister gewend, in de hoop. dat deze ln hun argumenten aanleiding mag vinden tot het nemen van maatrege- Spel met munitie oorzaak van Apeldoornse explosie APELDOORN. Het onderzoek inzake de ontploffing te Apeldoorn waarbij een 14-jarige jongen werd gedood heeft aan het licht gebracht, dat niet de benzinebran der. doch een klein kaliber gra naat de explosie heeft veroorzaakt. De jongen was met een vriendje in de schuur bezig geweest met enkele projectielen. Even nadat het vriendje was weggegaan, geschied de de ontploffing, welke grote ravage aanrichtte. len, die aan deze „voor dc volksge zondheid en het toekomstig beroep van requestranten zo beschamende toestand ccn einde kunnen maken!" Afschriften van dit request zijn verzonden aan het ministerie van Algemene Zaken, het ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschap pen, de geneeskundig hoofdinspec teur van de Volksgezondheid, de Koninklijke Maatschappij tot Be vordering van de Geneeskunde, de Ned. Maatschappij tot Bevordering van de Tandheelkunde, het Centraal Medisch Tucht College, het Cen traal Overleg Ziekenfondsen en de medische faculteit te Utrecht. lende Kamerleden, die zich in het voorlopig verslag naar aanleiding van de begroting van landbouw, vis- sery cn voedselvoorziening laten ho ren. Zy vragen of de regering bereid is om bij een eventueel te treffen regeling door de georganiseerde landbouw overheidshulp te verlenen. Met het algemene landbouwbeleid van minister Mansholt wordt door zeer vele leden instemming betuigd. Zy vatten dat als volgt samen: het streven naar bestaanszekerheid voor de agrarische ondernemer en arbei der en het verkrijgen hiervan door het scheppen van een lonend prijs peil door middel van algemeen wer kende maatregelen, terwijl de be moeiingen met de individuele boer en tuinder zoveel mogelijk achter wege worden gelaten. Een dergelijke politiek achtten zij vooral juist, omdat hierdoor de ver antwoordelijkheid voor de bedrijfs voering weer in de allereerste plaats komt te rusten op de ondernemer zelf. Gewaarschuwd wordt echter tegen het door de minister te eenzijdig na druk leggen op de rationalisatie, om dat deze allerminst een tovermiddel is voor alle landbouw- en tuinbouw- kwalen. Men meent, dat de minister te weinig het geheel in het oog houdt, nl. de sociale problemen, de afzet, de prijs, de bedrijfseconomie en de bedrijfslasten, en te eenzijdig uit is op verlaging der productie kosten. AMSTERDAM. Prins Bern. hard heeft Maandagmiddag een be zoek gebracht aan de „Oslofjord", die in Noorse opdracht te Amster dam is gebouwd. NEW ORLEANS: Een jeugdige bruidegom die onlangs een society- figuur uit de Franse wgk van New Orleans heeft getrouwd en die beweerd een prins Otto Wilhelm von Hohenzollern te zyn, heeft blgkbaar „geabdi ceerd" toen zgn vrouw, te laat, erop stond het certificaat van zyn konink- lgke geboorte te zien. In ieder geval verscheen Otto niet op een party in het huis van zgn schoonmoeder, omdat hy mogeiyk verontwaardigd was, dat ook maar iemand in twijfel zou trekken dat hy de 26-jarige zoon van wglcn keizer Wilhelm is. Hij heeft voor zgn vertrek een briefje achtergelaten, dat gc- deeltciyk niet te ontcyferen was en dat gesteld was in de derde persoon. „De prins verklaart dat het schandaal een internationale wereld-affaire is, die tot een ernstig conflict zou kunnen leiden. Hg gelast dat op de voor pagina's der bladen een verontschuldiging wordt geplaatst. Zo niet, dan zal hy een proces wegens benadeling in zaken aanhangig maken." De voorpagina's waar prins Otto over spreekt betreffen o.m. een blad. dat een gesprek over hem had ge publiceerd met mrs. Harris uit Ama rillo, Texas. Mrs. Harris is de vroe gere prinses Cecilie von Hohen zollern, kleindochter van de ex-kei zer. Zij zegt dat „Otto" een oplich ter is. Otto beweert dat hij in 1923 op Huize Doorn is geboren, maar Ce cilie weet dat haar grootvader geen kinderen had bij prinses Hermine von SchoenaichCarolath, zijn twee de echtgenote di? tot ln de oorlog met hem op Doorn woonde. Otto zegt: „Dat is gemeen van Mrs. Harris. Ik denk dat haar vader, de ex-kroonprins mg van mijn staat en mijn aandeel in de kroonjuwelen wil beroven." Otto beweert verder, dat hy door zijn geboorte na 1913 nimmer afstand van zijn rechten op de troon heeft gedaan en dus de enige man is die ooit keizer van Duitsland zou kunnen worden. „De Russen hebben mij voorstellen gedaan voor de oos telijke zone, maar ik wil geen troon onder de Russen. Ik heb hun gezegd dat ik beu van alles ben en liever kalkoenen fok in Texas." Otto's vrouw Virginia Kirk, 36 jaar en bekend in de café-society van de Franse wijk van New Orleans als een zeer rijke vrouw, zegt dat zij de waarheid wil weten. „Ik heb geen definitief antwoord van Otto gehad," zegt zij; Otto heeft genoeg bewijzen voor zijn keizerlijke afstamming, zegt hij, maar die werden ongelukkiger wijze gestolen toen hij van Mexico naar de Ver. Staten reisde. „Het is een verschrikkelijke toe stand", zei de bruid en zij trok zich terug in haar boudoir, waaruit zij sindsdien niet te voorschijn geko men is. Behalve Virgina Kirk willen ook de Amerikaanse immigratie-autori teiten nu wel iets meer over Otto weten Ex-keizer Wilhelm en prinses Her mine hebben samen nooit kinderen gehad ZE HEBBEN niets vergeten cn nog minder geleerd, die man nen van Elsevier, Gerbrandy, cr. Trouw (die zich zo gaarne de neutrale pers verbeelden te zgn). Met de oogkleppen nog eens ste vig aangegespt gaan zij voort met zich blind te staren op het verle den toen er een andere verhou ding tussen Nederland en Indone sië bestond. En zij blijven jamme ren over het feit, dat het meren deel van Nederland een regering koos, die met besef van het ver leden in Je toekomst kan zien. Het i s ook moeilijk voor hen om verlies te nemen. Om in te zien dat men het aan het verkecx-de eind heeft gehad. Om die groot heid van hart op te brengen die eigenlijk van hen als goede Ne derlanders geëist zou mogen wor den: zo al geen hartelijke steun aan de resultaten van de R.T.C. dan toch tenminste de onthouding van die soort critiek, waaraan men evenmin iets heeft als aan kiespijn. Ze hebben niets vergeten. En nog minder geleerd. Ze hebben bij voorbeeld niet geleerd uit het drama der afgelopen jaren dat het de schuld van de eeuwige ncc-zcg- gers was dat Nederland, om in hun terminologie te spreken, „meer moest geven dan noodzakelijk was". Ze nebben, door steeds weer de sfeer te bederven, een verkeerd koopmanschap getoond en de priis voor de kans od een vredige toe komst voor Nederland omhoog ge jaagd. En wanneer wij nu spotprenten zien met Hatta en Van Rooycn, Van Maarsseveen en de anderen uitgelaten dansend langs de graven der gevallenen, dan komt ons een walgelijke smaak in de mond. Is het zo. dat wij onze mannen die sneuvelden en de Indonesiërs die stierven nu eensklaps vergeten zijn? Omdat er een overeenkomst is gevonden, die de kans op strijd kan wegnemen? En geeft het pas om de positie van H. M. de Konin gin als hoofd der Unie telkenmale weer te schetsen als die der in- vloedloze machteloze? Heeft het zin om op het moment dat wij met alle zorgen hebben te waken tegen elementen die de sfeer opnieuw vertroebelen, ge ringschattend te spreken over hen. die het merendeel van ons volk als partners heeft aanvaard? Let wel: het is te danken aan hen, die de geest van de tijd niet begrepen, dat Nederland en Indo nesië zwaar hebben moeten bloe den, en dat door ons een prijs werd betaald, die niet gering is. Nog zijn wij er niet en hierbij doelen wij niet op de status van Nieuw Gui nea. Maar wel op al die geestesar beid, die verzet moet worden om de-schade der afgelopen vier jaren te verminderen en de vorm te vin den voor een heilzame samenwer king. Het is, zoals onze minister-presi dent zeide, voor een vruchtbare samenwerking noodzakelijk dat wij het accoord naar dc geest ten uit voer leggen. Zulk een geest wordt niet gediend door voort te gaan met jammeren en weeklagen. Wan neer men niet die staat van hoofd en hart heeft bereikt waardoor men een positieve bijdrage kan leveren aan de nieuwe Nederlandse-Indo nesische samenwerking, late men dan zijn mond houden. Dit gedoe van hen die niet ver gaten en nog minder leerden is uiterst gevaarlijk. Unci-leden heden ten Hove SOESTDIJK H M. de Koningin heeft heden te 11.00 uur ten paleize Soestdijk de heren Cochran. Critch- ley en Herremans. leden van de Commissie der Verenigde. Naties voor Indonesië, in audiëntie ontvan gen. De heer Cochran vertrekt heden middag te 15.00 uur van Schiphol naar Parijs. Nederland heeft eigen Unesco-centrum AMSTERDAM Aan de Keizers gracht alhier is Maandagmiddag op initiatief van enige studenten het Unesco-centrum Nederland geopend. De openingsplechtigheid werd ver richt door de directeur-generaal van de Unesco, dr. Torres Bodet. Deel Republikeinse missie ter RTC naar Engeland LONDEN. De Engelse rege ring heeft zeven leden van de Re publikeinse delegatie ter R.T.C. uit genodigd om zes dagen in Engeland door te brengen. Zij zullen Woensdag aankomen en waarschijnlijk informele bespre kingen voeren met Engelse minis ters en andere autoriteiten. Het betreft de heren Leimena* Djuanda, Ali Sastroamidjojo, Dar- masetiawan, Margono, kolonel Su- biyakto en Latumeten.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1