VAL DA Wiet krabben DÉBRAUNE Iedereen zelfde rechten op vervoersvergunning Nederland verwierf dank van Amerikaanse nabestaanden Noteert ia even Eerste ronde kampioenschap derde klasse libre Zaak Visser-Bos 14 December voor rechtbank Tracteer de kinderen ...en Uzelf! Dinsdag 8 November 1 Ned. Oorlogsgraven Comité doet goed werk In do Pacific cn Europa, over de gehelo wereld, liggen de Oorlogs graven verspreid van Geallieerde soldaten, die hun leven gaven om do bevrijding van hun medemensen in alle delen van de aarde te be- w erkstelligen. Er ls echter geen land, dat zo de erkentelijkheid der nabestaanden heeft verworven als Nederland. Dit was de kern van een betoog, dat mevr. Jkvr. E. Michiels van Kessenlch-Van Meeuwen uit Maas tricht Maandagavond In Amlcllla hield voor het Nederlands Oorlogs graven Comité afdeling Amersfoort. De bijeenkomst werd met een kort welkomstwoord door de voor zitter van het plaatselijk comité, de heer J. A. C. Spoel, geopend. Hij zeide dat vele geallieerde soldaten hun laatste rustplaats op Neder landse bodem hebben gevonden. De duizenden witte kruizen die men kan aantreffen op vele plaatsen in ons land, getuigen van de opofferingen die deze geallieerde soldaten zich getroostten voor de bevrijding van ons land. De heer Spoel hoopte dat deze kruizen tot de Nederlandse be volking zouden spreken: Opdat wij niet vergeten! In de aanvang van haar betoog dankte mevr. Jkvr. Michiels van Kessenlch de heer Spoel voor zijn gevoelvolle woorden. In een bijzonder prettige vertel trant en op eenvoudige wijze ver haalde mevr. Jkvr. Michiels van Kessenich vervolgens van het ont staan en het werk van het Neder lands Oorlogsgraven Comité. „Het adoptie-werk is in zyn oorsprong begonnen in het Limburgse dorpje Margraten," zo zeide zjj. Toen de oorlog nog in zijn volle hevigheid woedde, werd deze plaats door het opperbevel van het Amerikaanse leger uitgezocht als eerste begraaf plaats van in ons land gesneuvelde Amerikaanse soldaten. In Novem ber 1944 werd het kerkhof geopend, aanvankelijk nog een kleine opper vlakte, maar later uitgebreid tot een dodenakker met meer dan 20.000 witte houten kruizen. Reeds spoedig bleek, dat tengevolge van de afwezigheid der nabestaanden, de zorg voor de graven ontbrak. Een kapelaan lanceerde de idee van de graven-adoptie. Deze idee kreeg gestalte toen een oproep, eerst tot de bevolking van Limburg en later ook tot de bevolking van geheel Nederland met honderden reacties werd beantwoord. De zorg voor de graven van gevallen Geallieerde sol daten werd voortaan aan de Neder landse bevolking toevertrouwd en het Nederlands Oorlogsgraven Co mité werkte bij deze adoptie stimu lerend. Het bleef echter niet bij bloemen neerleggen, maar innig werd ook de band tussen de ver zorgers en de nabestaanden. Mevr. Jkvr. Michiels van Kesse nich vertelde vervolgens van haar reis, die zy drie jaar geleden op uitnodiging van de KLM naar Ame rika maakte, om daar nabestaan den van op Margraten rustende Amerikaanse soldaten, in te lichten over de ligging van het kerkhof, de verzorging van de graven, de adop tie, enz. enz. Spreekster verhaalde uitvoerig over deze reis, die kris kras door de Verenigde Staten van Noord-Amerika ging. In bijzonder bezocht zij de nabestaanden op het flatteland en overal werd zij ge- roffen door de dankbaarheid, die de nabestaanden aan de Nederland se bevolking wilden getuigen. Zelfs de douane bracht haar, als symbool van de Nederlandse bevolking, bij haar aankomst in New York dank en hulde. Voor de lantaarnplaatjes, foto's, films, enz. enz., over het ge allieerde kerkhof Margraten, moest spreekster invoerrechten betalen, zó veel, dat de haar toegewezen 20 dollar niet toereikend was. Toen de douane-ambtenaren van haar mis sie hoorden, werd een collecte ge houden en de opbrengst hiervan was bestemd voor de betaling der in voerrechten. Spreekster was door deze geste bijzonder getroffen ge weest. Mevr Jkvr. Michiels van Kessenich zeide voorts, dat zy de reis naar de nieuwe wereld was be gonnen in de overtuiging' niets te kunnen uitrichten. De ontvangst In Amerika en de steun en hulp van (Ingez Mpti de Nederlands^ bevolking maakten het mij echter mogelijk mijn missie te volbrengen, zo zeide spreekstei'. Mevr. Jkvr. Michiels van Kesse nich gaf vervolgens nog een aantal Indrukken van haar Amerikaanse reis. In alle delen van Amerika kwam zy en uit alle delen van Ame rika kwamen de nabestaanden naar haar toe en steeds was het weer de dankbaarheid die tot haar sprak. Zjj was tot de overtuiging gekomen, dat er geen mooiere en inniger band bestaat, om de aardbol te omspan nen, dan de dankbaarheid. Het is de dankbaarheid voor ons volk, die in de Amerikaanse gezinnen van nabestaanden leeft en er is daardoor een innige band ontstaan tussen het Amerikaanse en het Nederlandse volk. Na de pauze beantwoordde de spreekster een aantal vragen, die veelal betrekking hadden op het werk van het Nederlands Oorlogs graven Comité en de Amerikaanse reis van mevi. Jkvr. Michiels van Kessenich. Het was te betreuren dat deze bijzonder interessante le zing slechts door een gering aantal belangstellenden werd bijgewoond. (Ingez. Med als Uw huid jeukt. Dat maakt J =f het erger en het veroorzaakt =F infecties. Neem vandaag nog het - beroemde huidgencesmiddel DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB OP DEZE FOTO ziet U enige le den van het comité voor speciale aangelegenheden van de Ver enigde Naties. Het zijn v.l.n.r.: mevrouw Aase Lionaes (Noorwe gen), mejuffrouw J. Thomson Australiëen mevrouw A. For- tanier (Nederland). Mevrouw Fortanier is lid van de Tweede Kamer. Ons dagelijks teveel De politie werd de afgelopen nacht gewaarschuwd, dat zich op het station een man in kennelijke staat van dronkenschap bevond. De politie kon geen beweging in de man krijgen. Hij was laveloos er werd naar het bureau gebracht, waar hij zijn roes kon uitslapen. Zekere R. werd 90k voor enige tijd ingesloten. Ook hij had te diep in het glaasje gekeken. Een fiets, die door de politie on beheerd cn ongesloten werd aan getroffen. werd in verzekerde be waring genomen. Een werkgever, die in strijd met de arbeidslijst werk liet verrichten kreeg een bekeuring. „La Vie en Rose" Donderdag wordt de serie speciale films ln het Grand Theatre voortgezet met drie vertoningen van de Franse film „La Vie en Rose", die een zeer gunstige beoordeling heeft gehad. In deze film speelt de beroemde acteur Louis Salou de hoofdrol. Hij is leraar aan een jongensschool en enkele van zijn leerlingen nemen hem als middel punt van een grap, die tot allerlei on aangename gevolgen leidt. Aan het eind van de film die in zekere zin een droom van de leraar ls, verlaat hij als een man met een gebroken hart zijn school. 1122. Met een wijde, boog koerst de „Vrij-; heid" naar de Noord-1 kant van het eiland.) Maar weer wordt het mistig en van de kust is niets meer te zien.i De volgendde morgen steekt de wind op enj verdrijft de nevel. In de verte zien zij de kust en het lijkt wel, ofj daar mensen lopen, f „Neem je kijker eens, Toon", zegt Rob; „ik ge loof dat daar met vlag gen wordt gezwaaid." Toon verkent de kust en hij ziet een vreemd pen°mensen J Hoe veel Het lijken er wel hon-1 wen proberen de aandacht van de boot te 1 zijn te veel klippen om verder te zeilen derd' En hét gekke 'is: mannen zijn er niet trekken, want zij zwaaien met doeken. Rob de bodem is ook veel te rotsachtig om bij- het zyn vrouwen en kinderen. De vrou-1 zet voorzichtig koers naar de kust, maar er 1 voor anker te gaan. Motorrijder reed wielrijder aan Maandagmorgen omstreeks half zeven ontstond op de Gasthuislaan c-en aanrijding tussen een wielrij der en een motorrijder. De laatste had zijn voertuig niet van een be hoorlijke verlichting voorzien en ramde de wielrijder, toen deze de Gabriëlstraat wilde inrijden. Op ad vies van dr. Donker moest de wiel rijder door de GG en GD naar het St. Elizabethsziekenhuis worden vervoerd. Het voorwiel, het stuur en frame van de fiets werden ver meld De motor liep enige schade aan ae gashandle op. Neem een doos echte F=> A S TILLES TEGEN VERKOUDHEID GRAND THEATRE: „Vier stappen in de wolken", 18 j. Zond. 2,4.15, 6.45 en 9 u. Ov. dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER: „Spionnage in Lake View". 14 j. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 u. Ov. dagen 2.30. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: 4 tm. 7 November „Straatjongens" cn „Vlammen over de prairie", alle leeftijden. 8 t.m. 10 November: „Mexicana". Zond. 2, 4.15. 6.45 en 9 u. Ov. dagen 2.30. 6.45 en 9 u. 'city theater soestdijk. „The Window". 18 j. Zond. 2, 4.15,6.45 en 9 uur. Zaterdag 2.30, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen 2.30 en 8 uur. 11 NOV. Speeltuingeb. (Marconi straat). Afd. Amersfoort Ned^ Ver voor de Volkszang. 8 uur. Openbare leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 2—5 u.; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur; Uitlening vuor kin. deren: Woensdag, en Zaterdagmid dag van 2.304.30 uur; Leeszaal dagelijks van 10—12.30 en 25 uur bovendien Dinsdag, en Vrijdag avond van 710 uur. Expositie: T.e.m. 5 Nov. St. Pie- ters en Blocklandtsgasthuis. Ten toonstelling schilderijen. Larense groep. R.K. Openbare Leeszaal, Wijers straat 2 Geopend van 10—1 uur en 2.305.45 uur Maandag en Vrij dag 7—9 uur. Uitlening van 11— 12.30. L.R. „Nimmerdor" boekt successen Van de Landelijke 'Rijvereniging Nimmerdor behaalden op de sa mengestelde wedstrijd (dressuur, wegparcours, cross en springen) de volgende leden een prijs. Ie prijs en wisselbeker de equipe J. Kreikamp, A. Verbeek en G. Hooyer. 4e prijs met de equipe H. v. d. Brink, J. Hooyer en E. J. v. d. Haar. 2e prijs individueel A. Verbeek. 3e prijs J. Kreikamp. Als eerste in de cross eindigde A. Verbeek. Zie voor uitvoerig verslag onder Woudenberg. Auto vloog in brand Op de Daem Fockemalaan kwam gisteren de bestuurder van een Volkswagen tot de ontstellende ontdekking dat de motor van zijn auto in brand was gevlogen. Hij bracht zijn wagen onmiddellijk tot stilstand en met de hulp van twee surveillerende agenten kon het vuur met enige dekens worden geblust. Titelhouder verliest eerste partij Ook de strijd om het kampioen schap derde klasse libre van het district „Eemland" heeft een aan vang genbmen. Maandagavond troffen de acht finalisten elkaar in de biljartzaal van Café „Sport" aan de Leusderweg. voor de eerste ronde. De 'titelhouder van het vorig jaar, W. J. Craanen van „Het Leusderkwartier" begon zeer slecht en verloor van zijn goed spelende clubgenoot H. Scheerder. Reeds in de eerste tien beurten liep Scheer der uit en toen hij in de vijftiende beurt een serie van twintig maak te, was het verschil zelfs aanmer kelijk (6230). Weliswaar maakte ook Craanen een behoorlijke serie van zestien caramboles, doch zijn tegenstander liet niet los en na 33 beurten eindigde deze partij dan ook met een nederlaag voor Craa nen. H. Scheerder 100 car. 33 brt. 20 hs 3.03 gem. W J. Craanen 81 car. 33 brt. 16 hs. 2.45 gem. In de tweede partij troffen de Nieuwe Kei-spelers Haarmans en Van 't Lent elkaar. Beiden speel den beneden hun kunnen en eerst no zes en veertig beurten kwam Van 't Lent als overwinnaar uit dc strijd. G. Haarmans 97 car. 46 brt. 7 hs. 2.10 gem. A. van 't Lent 100 car. 46 brt. 1? hs. 2.17 gem. Intéressanter was de partij tus sen de Soester DOS-speler Butse- laar en de Vergulde Wagen-spe ler Roovers. De Soester had een goede start en met drie beurten scoorde hij 23 caramboles waar Roovers drie poedels tegenover stelde. Wel begon laatstgenoemde regelmatig in te lopen, doch de achterstand bleef groot genoeg om (Ing Med) Een geschenk voor elke vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfst en winter, is een tube Hamea Gelei (Mijnhardt)pr. 75 ct. Zaterdag-voetbal meer gecentraliseerd Wij hebben enige tijd geleden reeds gemeld, dat er een zogenaam de Pers- en Propaganda-commissie was benoemd, die de belangen van het Zaterdagmiddagvoetbal wil be hartigen. Thans is er een definitief bestuur benoemd. Dit bestaat uit de heren Urlings (Cobu Boys) voorz.t- ter, De Vries (Wit-Rood) penning meester, v. d. Meer (CJVV) secreta ris, Leusderweg 201, Biezenbos (SO VA) lid, Smeele (VMV) lid en Brou wer (Posthoorn), eveneens lid. Zaterdag-voetbal Voor de Zaterdagmiddagcompetitie en voor de beker werden de volgende wedstrijden gespeeld: ZMC—Bekertournooi DOSC—Wit Rood 2—2; SNA—Cobu CJW 2—5. Competitie: le klasse B: Sparta (V.) CJVO 2—5 Res. 2e klasse B: Cobu Boys 2—Hui zen 4 uitgesteld. Res 3e klasse D: Wit Rood 2Coby Boys 3 80. Res. 3e klas F: CJVV 4—OMS 3 4—0. een overwinning voor de DOS- speler te kunnen verwachten. (Na 22 beurten 3960). Roovers was door zijn achterstand niet geïnti mideerd e.i met regelmatige kleine series begon hij van zijn achter stand af te knabbelen. Na 38 beur ten was de stand 8287 in het voordeel van Butselaar. Tot grote verrassing van de talrijke aanwe zigen maakte de Amersfoorter in een goed gespeelde slotserie van achttien caramboles zijn partij uit. De nastoot leverde Butselaar slechts een 1 Burgerlijke stand 7 November Geboren: Johanna Maria, d. v. D. A. M. F. Luteijn en J. E. Dom- stroff. Bastiaan, z. v. B. Hogerdijk en F. E. Victor; René, b. v. M. W. v. d. Eshof en V. H. Gouw. Elise Marian, d. v. W. F. Buhrman en S. J. P. v- Renselaar Maria Helena Pe_ tronella, d. van R. P. v. Burgste den en A. W. Hulsman. Peggy Edith, d. v. H. J. Hekman en E. I- Bisschop. Klaas, z. van H. Verhaar en H. G. Tiemans. Getrouwd: G. S. v. d- Uithoorn en J. H. Jekel. Gevonden voorwerpen In de periode van 4 tot en met 7 November 1949 werden de volgen de vorwerpen als gevonden aange- geven: huissleutel no. 57, grijs carambole op zodat1 oruine want, bruine ceintuur, een deze partij nog onverwacht in een I schrift van G. de Voogt, beige da- overwinning voor Roovers eindig- meshandschoen, 1 paar bruin lede ren handschoenen, 1 paar brume heren handschoenen bovenkant beige stof, beige plastic kindertas je inh. 2 kerkboekjes en wanten, 1 nockey schoen, bruin wollen cein tuur. plastic étui met foto's, wit wantje met groene sterren, groene angorawollen handschoen, bruine want (rj, Jong konijn, snoer kra len, 1 bankbiljet, zwart grijze vul pen, groene aip±no, huissleutel, wit kinderwantje,, blauwe want, bruin ïederen kinderportm., beige wollen want, grijs gevlamde vulpen, groen wit wolen wantje, zwembroekje m. handdoek, dames overschoen, blau we alpino, bruin wollenceintuur, geel linnen boodschappentas, wol len kinder wantje groen rood geel, licht bruin lederen dameshand schoen, blauw grijs kinderwantje, rode autoped met luchtbanden, b.auw herenrijwiel met padvin- dersstok en tas, stoffen portm. inh. geld, foto's en poederdoos, kinder- bril, herenpols norloge, muntbiljet, zwarte sportschoen, bruin lederen portm. inh. f 5.geruite hoofd doek, groene alpino, rood bruine hoofddoek, zwarte portm. inh. f 7. de. J. Roovers 100 car. 39 brt. 18 hs. 2.56 gem. Butselaar 88 car. 39 brt. 20 hs. 2.25 gem. De beste partij in deze eerste ronde werd gespeeld tussen de Leusderwegspeler Schuuring en Van Beek van „Het Soesterkwar- tier". Vooral Schuuring is een speler met een natuurlijke aanleg, die, wanneer hij een goede technische training kreeg, nog een behoorlijke hoogte zal kunnen bereiken. Schuuring nam in de eerste tien beurten een behoorlijke voorsprong (4526), doch Van Beek liqui deerde deze in de dertiende beurt door een fraaie serie van 28 ca ramboles. Hierna ging de strijd ge- ruimen tijd geliik op en werd bei derzijds behoorlijk gespeeld. Na grote spanning won Schuuring ten slotte in 29 beurten. J. Schuuring 100 car. 29 brt. 20 hs. 3.44 gem. G van Beek 96 car. 29 brt. 28 hs. 3.31 gem. Dames-ploeg van Neptunus versloeg DKR In het Sportfondsenbad speelde het eerste dames-zevental van Nep tunus Maandagavond een bekerwed strijd tegen DKR I uit Utrecht. De Amersfoortse ploeg toonde zich ver re superieur. In het zevental was mevr. WigtcbroekVan Kolfschoten na lange tijd weer van de partij, waardoor de ploeg weer over een goal-getter meer beschikte. Zij moest aanvankelijk even wennen, maar toen dat gebeurd was, had ze de ju.ste maat spoedig gevonden. Nep tunus heeft een frisse damesploeg, met enkele jonge krachten, terwijl de ouderen hun plaats nog steeds volkomen waard zijn. DKR werd volkomen overspeeld door het vlotte spel van de Amers foortse dames. De gladde combinaties tussen mej. de Jong in de achter hoede en mej. De Gans in de voor hoede spleten keer op keer de Utrechtse verdediging uit elkaar, zodat gevaarlijke aanvallen mogelijk werden. Mej. de Jong was weer de grote tacticus van de Neptunus- ploeg. Mej. de Gans. die de taak had doelpunten te maken, loste wel vele schoten, maar scoorde toch niet vol doende. Slechts eenmaal zagen wij een fraai strak schot van haar, dat ook inderdaad doel trof. Zulke scho ten zijn veel gevaarlijker dan boog schoten. Bijna ieder doelpunt ontstond uit een aanval, die werd opgezet door mej. de Jong. Het werd 6—0, dank zij goals van mej. de Jong, mej. De Vries, mej. De Gans (2) en mevr. Wigtebroek (2). Het was een een zijdige wedstrijd. Kerstavond NIWIN in Markthal De Niwin te Amersfoort belegt Woensdagavond 9 November a.s. in de Markthal een z.g. Kerstavond. Het ligt in de bedoeling op deze bijeenkomst een radio-uitzending te verzorgen op le Kerstdag voor de militairen overzee. Aan deze avond verlenen belangeloos medewerking: het A-M.K-, het muziekcorps van de Huzaren van Boreel, mevrouw I. BresterGerbensleden zang, met pianobegeleiding van de heer G. v. d. Burg en mevrouw L. v. Minnen Beekhuis declamatie. Voorts zal een vader van een van de in Indonesië vertoevende militairen de kerstgroet uitspreken. De bijeenkomst is toegankelijk voor ouders, echtgenoten en ver loofden van de „jongens overzee." Schaakkampioenschap van Amersfoort Afgelopen week konden wij reeds bekend maken dat de „Amersfoort" spelers Helderman, Latour en Nij- kamp zich in de demi finale plaat sten voor het kampioenschap van Amersfoort. Zaterdagavond speelden Huisman en Houbaer een beslissings partij om uit te maken wie de vier de plaats in de demifinale zou bezet ten. Beide spelers hadden zich ken nelijk goed voorbereid en er ontwik kelde zich een interessante partij met veel variaties en vergaande mo gelijkheden. Huisman slaagde er in een pion te veroveren en legde zich er op toe zonder verdere risico's met dit kwaliteitsvoordeel de partij te winnen hetgeen hem na 67 zetten in derdaad gelukte. Houbaer gaf ech ter uitstekend partij. De eerste partij voor de demi-fina le werd gisteravond in het zaaltje van de heer Van Hamersveld ge speeld. Helderman met wit spelende verloor na 37 zetten van P. L. La- tour. De verliezer deed in de ope ning enkele zwakke zetten waarvan Latour door zijn aggressieve spel reeds spoedig profijt kon trekken. Bij de 13e zet slaagde hij er in de geïsoleerde d-pion van zijn tegen stander te veroveren na een reeks van ingewikkelde zetten. Naderhand verkreeg hij hierdoor twee vrijpion nen op de g en h lijn en kreeg de overhand. Een Grünfeld-Indische partij. De partij NijkampHuisman werd uitgesteld. Voor de tweede ronde wordt gespeeld: P. L. Latour—H. J. A. Nijkamp, A. HuismanD. C. Hel derman, en voor de derde ronde: LatourHuisman en Helderman Nijkamp. AKV-leden winnen prijzen De leden der A.K.V. die in Put ten op de tentoonstelling dieren inzonden, hebben de volgende prij zen behaald. N. Platje erste z.g. voor Vlaamse reuzen, tevens win. naar klasseprijs; C. de Boer eersteg. voor de kleine Chinehilla, eveneens klasseprijs; A. J. van Eek eerste z.g. voor Hollanders (zwart) en g. g. voor Hollanders (ijzergrauw). H. W. Wolfswinkel eerste g.g. Hollan ders (geel) en konijngrijs, met klasseprijs Hollanders. C. de Boer eerste z.g voor Rus (oud) en F. Pol idem voor jong, met eerste z.g. en klasseprys, E. Methorst eerste z.g. voor Pool en klasseprijs van dit ras; benevens eerste g. voor een pool. Mevr. Stoelwinder eerste z.g. voor kleurdwerg met klasseprijs. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen ligt het in de bedoeling, om op Woensdag 14 December de zaak tegen de ex- burgemeester van Den Haag, mr. W. A. J. Visser en zijn se cretaris, drs. W. Bos, te behan delen. Hoewel de dagvaarding voor beide personen nog niet is uitgeschreven en deze datum dus nog officieus is, neemt men in ingewijde kringen aan, dat in deze datum geen wijziging meer zal komen. Zowel mr. Vis- ser als drs. Bos zullen op die dag als verdachten verschijnen voor de Haagse Rechtbank en naar mag worden aangeno men ook als getuigen in el kanders zaak. Bejaarde vrouw in brand BOLSWARD Een 80-jarige vrouw, die bij het kachelpoetsen een onvoorzichtigheid beging is daarbij in brand gevlogen. Gillende liep zij de straat op, waar juist haar echtgenoot naderde. De wind wakkerde het vuur krachtig aan en eerst toen de buren op het hulpgeroep der beide oude mensen te hulp snelden, kon het vuur wor den gedoofd. De vrouw is naar het ziekenhuis in Sneek vervoerd, waar zy enkele uren later overleed. Zij maakte haar kachel met een in terpentijn gedrenkte doek schoon. In een andere hoek van de kamer brandde een petroleumkacheltje. Toen de oude dame klaar was met het poetsen van de kachel, wilde ze het bovendeel van de brandende pe troleumkachel ook een beurt geven en gebruikte daarvoor de in terpen tijn gedrenkte doek. Deze vloog on middellijk in brand en enige secon den later had het vuur zich aan haar kleding medegedeeld. >(U>St Geen spelende kinderen op verkeerswegen Eige kinderen waren aan de kant van de Burgem. Grothestraat aan het spelen en juist op het moment, dat een zware vrachtauto naderde, kwam een van de kinderen al stoei ende achter de bomen vandaan. Het kind kwam met de vracht auto in aanraking, waardoor het een verwonding aan het achter hoofd opliep. Trein contra auto Door onoplettendheid kwam de heer J. P. uit Soest op de onbe waakte overweg nabii de sintel- cokescentrale tussen Soest en Den Dolder met zijn auto in aanraking met de electrische trein van de liin AmersfoortUtrecht. De carrosse rie van de auto werd geheel ont zet, terwijl een portier en de ruiten werden vernield. Toch kon de heer P.. die er zonder kleerscheuren was afgekomen, de auto nog op eigen kracht naar de reparateur rijden. LEMCO SUIKER WERKFABRIEK. ROTTERDAM MINISTER OVER AUTOVERVOER PERSONEN: Rail- en wegvervoer zullen ten nauwste moeten samenwerken DEN HAAG. De vrees, dat de overheid zich by de regeling van het personenvervoer over de weg niet de nodige zelfbeperking zou opleggen, behoeft niet te bestaan, aangezien zij voor deze regeling gebonden is aan de bepalingen van de Wet Autovervoer Personen, Nationalisatie als doel was al in de ongewijzigde W.A.P. uitgesloten. Het vervoersbelang is richtsnoer. Ook vervoersarme streken zullen een behoorlijk vervoersapparaat moeten behouden of krijgen. Reeds thans wordt over het algemeen aan deze eis behoorlijk voldaan. Bovendien laat de wet de mogelijkheid open terstond aan de vervoersbehoefte van deze streken tegemoet te komen. welke is gegrond op het algemene vervoersbelang moet uitgesloten zijn. Het spreekt volgens de minister vanzelf, dat rail- en wegvervoer ten nauwste met elkaar zullen moeten samenwerken. Hij acht het evenwel niet juist, dat zij zonder meer vrij zouden moeten kunnen concurreren met de middelen, die hen krachtens hun eigen techniek ten dienste staan. Elke concurrentie, óók die met tech nische middelen, die afbreuk doet aan de eenheid van het vervoers wezen en aan het evenwichtig die nen van de belangen der volkshuis houding door de diverse vervoers- Algemeen belang het enige richtsnoer Aldus de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de Eer ste Kamer op het wetsontwerp Auto vervoer Personen, waarin voorts staat te lezen, dat ten aanzien van aanspraken op een vergunning parti culiere ondernemingen, overheidson- dernemingen en dochtermaatschap pij èn der N.S. geheel op één lijn zul len staan. Andere voorkeur, dan die takken moet worden vermeden. Con currentie zal uiteindelijk de alge mene economische belangen van de samenleving moeten dienen en daar in haar grenzen moeten vinden. De minister deelt de opvatting, dat het „eindpuntenvervoer" tussen twee spoorwegknooppunten in het algemeen over de spoorweg dient te geschieden. Aan het woord „spoor wegknooppunt" kent hij daarbij een ruime betekenis toe. Indien naast de spoorverbinding om de een of an dere reden een parallelverbinding over de weg nodig is, dient ook naar het oordeel van de minister die pa rallelverbinding te zijn ingesteld op de speciale reden, die haar noodza kelijk maakt. Zij mag niet het ont trekken van vervoer aan de spoor weg tot gevolg hebben. In richtlijnen zal de eenheid van het vervoerswezen als beginsel moe ten worden neergelegd. Deze eenheid sluit concurrentie tussen vervoer middelen of vervoerstakken niet uit, mits blijvende binnen de grenzen, welke het algemeen belang stelt. De streekvervoersonderneming als organisatiebeginsel van het autobus wezen hier te lande zal in de richt lijnen de haar toekomende belang rijke plaats moeten vinden. Naast de streekvervoersonderneming zal de trajectvervoersonderneming een plaats moeten behouden. In het alge meen zullen vervoersdoublures moe ten worden voorkomen. Ongewenst acht de minister het on gevraagd de exploitatie van trajecten te eisen, wanneer daardoor de ren tabiliteit van de onderneming in ge vaar zou worden gebracht. W oudenberg Ruiters streden oij de eer L.R. Nimmerdorivin vele prijzen Uitslag van de samengeste wedstrijden en cross country houden op Zaterdag 5 Novemt uitgeschreven door de Valleiruitfl De dressuurwedstrijd werd wonnen dqor de heer D. v. L_ met Mariolijntje om de Valleiif tersmedaille, aangeboden door I heer Jansen v. Galen, Hoofd 1 structeur Federatie van Landelifi Rijders. Daarna volgde een \vg parcours van 15 km. doorï bossen van Leersum. De country werd gewonnen door I heer A. Verbeek van de L.R. Nifi merdor te Amersfoort. De prijst! deling had plaats in hotel Belle! te Woudenberg door de heer| A. Voorthuis. secr.-Inspecteur i K.N.F. v. L. R. te Amersfoort. I Uitslag epuipes: 1. L. R. Nil merdor, Amersfoort, zijnde wis| beker, aangeboden door not Vink te Amerongen; 2. de Rijn: Iers, Jutfaas; 3. L.R. Vrijheid, 1 schuur; 4. 2e equipe. NimmerJ 5. de Neuderuiters, Nijkerk; 6.1 Venneperruiters, Nieuw Vennl De uitslag individuele ruiters is I D. v. Laar met Marjolijntje. „"VjSr leiruiters"-medaille, aangeboi In door burgemeester Everwijn Laife te Maarn, tevens de wisselbe jcr van de onderlinge wedstrijd v® de hoogst geplaatste Valleiruiter® I A. Verbeek met Roland, Nimm® dor Amersfoort, medaille van Kp- lonel Ter Matee te 's Hoge. v® de hoogst geplaatste in de croK country en springen; 3. J. Krag- kamp met Uno-Pronto, Nimm e dor; 4. M. Doornekamp met Bad bs I Rijnruiters, Jutfaas; 5. W. C. M E| nen, Valleiruiters met Bento; 6. G. Hooier met Frida. Nimmerdor. E De 3e, 4e en 5e prijzen wai [n kunstvoorwerpen, geschonken de burgemeesters van ScherpJ zeel en Woudenberg en van Ban v. Heeckeren v. Brandenburg I Raad komt bijeen De gemeenteraad houdt zitting Donderdag 10 November 1949 r 2 uur ten gemeentehuize. Op de oj vangrijke agenda komen 18 punt ter behandeling voor. Spreekuur burgemeester De Burgemeester van Woudi berg houdt Woensdag 9 Novemt 1949 in de Holevoetschool gej spreekuur. Terug uit de tropen Met het s.s. „Waterman" kw men in Woudenbreg uit Indone: terug de militairen J. Vermeule H. Bloemendaal en R. Ederveei Met veel hartelijkheid werden de: jongens door de gemeente weer gehaald. Inzonderheid mocht Vermeulen zich verheugen over .9 zeer grote belangstelling der buret I Deze hadden aan de woning d( I ouders in de Dorpsstraat een ere boog van groen en bloemen aar gebracht, terwijl vele bloemstukke D en geschenken van het medeleve ij der buurtbewoners bij zijn teruj komst getuigden. Renswoude Spreekuur burgemeester De Burgemeester van Renswoud houdt Woensdag 9 November 194 ten gemeentehuize geen spreekuui Leusden Aanbesteding Gistermiddag is ten gemeente huize te Hamersveld door B. en W der gemeente Stoutenburg eer openbare aanbesteding gehouder voor het bouwen van twee dubbele woningwetwoningen aan de Hor- sterweg te Stoutenburg. In totaal waren er 17 inschrij vers. De laagste inschrijvers hier vanvan waren Fa. Van Buren er Renes te Leusden met f 35760. Fa. J Pot uit Amersfoort mei f 36050.—. De hoogste inschrijving was afkomstig van het aannemers bedrijf der Gebroeders Verheul uit Amersfoort met f 45210. De laagste inschrijver uit de ge meente Stoutenburg was de fa Van Nim wegenHuppelschoter met f 36266. Kosteloze inenting De Burgemeester van Leusden maakt bekend, dat op Donderdag 10 November a.s. gelegenheid be staat tot kosteloze inenting tegen de pokken voor kinderen beneden de leeftijd van twee jaren. De in enting zal plaats vinden door Dr. G. G. Bergink, om 15.30 uur in de bewaarschool aan de Ooievaars- horsterweg te Leusbroek. 'Lnmlnnd Burgerlijke Stand GEBOREN: Albertus Cornelis Maria, z. v. A. v. Noordenburg en J. A. v. Burgsteden; Gerarus Anto- nius, z. v.A. S. den Ouden en K. A. v. Dyk; Antonia Gijsberta, d. v. T. Bokkers en M. Steenbeek. GEHUWD: Theodorus van Ha mersveld en Theodora Hendrika Ossendrijver; Aalt Kuijt en Fenne- tje Wernsen. OVERLEDEN: Maria Kuijer, oud 76 jaar, weduwe van Peel Brundel.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2