[Eén elevator zuigt per uur 250 ton graan omhoog Ook in Rusland is niet alles slechts zwart of wit Pverhevelen gaat snel en secuur Granaat ontploft te Velsen Vrede moet worden gebouwd in de geest der mensen Drama van Amersi'oorts kamp ontrolt zich opnieuw uitbreidingen Geen recht op door kweken van deviezen linsdag 8 November 1949 5 \og ver beneden peil van vóór de oorlog fin de jaren voor de tweede we- ildoorlog, die wii zo graag de aoede" jaren van de haven noe- rmen. kon de stof en de rook af- fcmstig van tientallen zuigende en jazende graanelevatoren langszij i graanschepen in de Maashaven. L dik zijn. dat zij als een mist over r<fe omgeving hingen. Rotterdam toen de grote aanvoerhaven [yan alle mogelijke soorten graan producten afkomstig uit vrijwel al- f le graan-producerende landen van de wereld. Een deel van de aanvoer voor binnenlands gebruik be- Bemd. maar een nog veel groter Jeel vond via onze haven zijn weg het uitgestrekte Rotterdamse (chterland. reikend tot diep in uropa. Het uitbreken van de oor- [jog deed deze belangrijke bedrij vigheid in ons havengebied op slag verstillen en nu, in de jaren na de bevrijding, komt zij weer langzaam piaar zeker op gang. Het peil van toor de oorlog echter is nog lang Biet bereikt. Eensdeels vindt dat oorzaak in de schaarste aan Iraan in de wereld, anderdeels [beeft het gebrek aan dollars om [bet graan in Noord- en Zuid Ame- frika en Canada te kopen, een sterk [remmende invloed, terwijl boven dien de doorvoer van graan op dit tgenblik slechts een fractie is van [die van voor de oorlog. Maar toch, de graanschepen zijn [er weer en een beeld als op het Jeerste bijgaande plaatje, zo karak teristiek voor de Rotterdamse ha ften. kunnen we weer iedere dag I aanschouwen. Zodra het graanschip ligt gemeerd komen de machtige keieva toren langszij, direct gevolgd jooor de lange Rijnkasten, die weer laast de bakken der elevatoren korden vastgemaakt. Wanneer de luiken zijn openge maakt en de douaneambtenaren de lading hebben gecontroleerd, kan Qmen de elevator-,.slurven" nog niet direct in de ruimen laten zakken. pGraan, gestort in het ruim van een schip, is een ..glibberig" goedje, ■dat direct gaat werken bij enige I zeegang. Men voorkomt dit door ■het plaatsen van schotten en voorts ■door een deel van het graan in zak- Iken te doen en daarmee de gestorte |lading af te dekken. Het verwijde- van deze z.g. slingerlading, ■waarvan de tweede foto een beeld I geeft, is het eerste werk, dat na aankomst van het schip gebeuren moet. De zakken worden op de Inaainaden losgesneden en leegge- I stort en eerst daarna komt de I bootsman in actie, die met fluit- signalen de zuigbuizen in de rui- Jmen dirigeert en wel zodanig, dat I steeds voldoende graan onder de buizen zit. Het opzuigen gaat met een enorme snelheid. Wanneer vier elevatoren in werking zijn. wat bij I schepen van normale grootte niets bijzonders is, worden per uur niet minder dan ongeveer 1000 tonnen I graan uit de ruimen omhoogge- haald. Het opgezogen graan wordt in de elevator automatisch gewogen. Op het derde plaatje ziet men hoe in 1de weegkamer van de elevator de weger zijn werk doet. Dit werk, dat I gebeurt onder toezicht van beëdig- I de wegers, zowel namens de ver- I lader als van de ontvanger, ge- I schiedt uiterst secuur. Telkens I wordt 2000 kg. graan tegelijk ge- 1 wogen, maar ondanks deze grote l capaciteit is de schaal zo zuiver. dat het gewicht van een zakdoek 'eeds voldoende is haar uit even- icht te brengen. Na het wegen valt het graan via een buis in de ruimen van de Rijn aak. Een grote aak met tien rui men. kan in elk ruim ongeveei 100 ton graan laden. Mannen met grote, houten scheppen zorgen er voor, dat de grondstof voor ons dagelijks brood in alle hoekjes en gaatjes van het ruim wordt ver deeld. Ons laatste plaatje stelt geen man voor. die stiekem een zakje graan voor thuis meeneemt! Hem is opgedragen uit ieder ruim een kleine hoeveelheid graan te nemen of wel een monster te steken. De aldus verkregen zakjes worden zorgvuldig verzegeld en bewaard Deze monsterzakjes hebben een tweeledig doel. In de eerste plaats vormen zij voor de verkoper van het graan een tastbaar bewijs ten aanzien van de kwaliteit van de door hem geleverde partij. In de tweede plaats zijn de zakjes be stemd om op de graanbeurs te die nen als monsters, waar de gegadig den dan in staat zijn de kwaliteit van de partijen te beoordelen. Eén dode en één zwaar gewonde VELSEN. Eén dode en één zwaargewonde eiste een granaat, die gistermorgen om elf uur op het buiten „Beeckenplein" onder Vel sen is ontploft. Arbeiders waren bezig een vijver uit te baggeren Tegelijk met de modder werd een projectiel op een vrachtauto ge- I schept, dat door de werklieden niet was opgemerkt. Toen de arbeider I L. Marcelis uit Bloemendaal er met I zijn schop tegen stootte, sprong het uit elkaar. De man werd op slag gedood. Zijn collega B Silvies uit Haarlem moest in zorgwekkende toestand naar het Antonius zieken huis in IJmuiden worden overge bracht. Directeur-generaal der Unesco spreekt in het Vredespaleis DEN HAAG. ..De oorlog weedt geboren in de geest der mensen en het is in de geest der mensen, dat het verdedigingsstelsel van de vrede moet worden opgebouwd." Aan deze woorden uit het ..handvest" van de Unesco herinnerde gistermorgen de directeur-géneraal van deze organi satie. dr J. Torres Bodet, toen hij in het Vredespaleis de nationale Unesco-commissie toesprak en er daarbij op wees. dat het juist vijftig jaar geleden is. dat de eerste vredesconferentie in Den Haag werd gehouden, waarbij tot de bouw van dit Vredespaleis werd besloten. Wanneer men. zo zeide hij, de halve eeuw geschiedenis beschouwt, die zich binnen de muren van dit gebouw heeft afgespeeld, dan ontstaat de gedachte, dat recht en wet wellicht tekort schieten, wanneer er niet een hechtere over eenkomst aan ten grondslag ligt. een overeenkomst van geesten, die op recht de vrede willen en deze boven alles stellen. De oorlog, zo zei hij voorts, heeft de noodzakelijkheid aangetoond, van een sterke en levende interna- „Kerstmannetje" en zijn mede-beulen in hoger beroep DEN HAAG. Het „kerstmannetje" en drie van zijn kornuiten, die allen er het hunne toe te hebben bügedragen het kamp Amersfoort tot een hel te maken, verschenen Maandag voor de Bijzondere Raad van Cassatie in Den Haag. Z|j zijn ontstemd over de vonnissen, die het Hof te Amsterdam over hen heeft geveld en daarom waren zij In beroep ge gaan. De gruwelijke feiten echter noopten de procureur fiscaal tegen drie van hen tot de doodstraf te eisen en in een geval op juridische gronden tot ver wijzing van de zaak te concluderen. 5 December zal de raad de uitspraak doen. Als eerste der vier verscheen in de morgenuren Erwich Ernst Alscher voor het hekje, oud 61 jaar. Deze Duitser, die veroordeeld is tot een gevangenisstraf van 10 jaar, woonde sinds 1931 in Den Haag. Na de inval der Duitsers in Mei 1940 werd hij wegens zijn kennis van de Nederlandse en Russische taal hij is in Rusland geboren aange steld tot tolk bij de S.D. Deze func tie vervulde hij ook een tijdlang in het kamp Amersfoort. Volgens de bewijzen heeft A. daar Russische krijgsgevangenen mishandeld en hun klachten op het ziekenrapport onjuist vertaald. DUITSE KRIJGSGEVANGENEN VERTELLEN: In de gruwelverhalen steekt soms veel overdrijving Lifters" meenemen !n Duitsland wordt steeds tetr zeerste afgeraden, vooral door de Duitsers zelf. Neemt men passagiers mede, dan hoort men steeds weer de klacht, dat deze gastvrijheid slechts door vreemdelingen wordt verleend. Het is echter geen heksenwerk zich z|jn mensen erop aan te zien. En er is vraag genoeg om een veilige keuze te kunnen doen. Voor mfj is het nog steeds dankbaar werk geweest op deze manier Duit sers mede te nemen. Er is b|j lange tochten op de rijksautowegen, voor treffelijke gelegenheid de geest en de economische omstandigheden van het tegenwoordige Duitsland te pellen. Juist op de autowegen, aangezien men daar passagiers vindt die, gedreven door de omstandigheden, op een lange reis z|jn. bij verschillende gelegenheden op pikte, kwamen juist terug uit Rus sische gevangenschap. Ook hun verhalen stemden overeen. In het begin van hun gevangenschap wa ren zij zeer verwaarloosd. Ver schrikkelijk had de dood huisge houden in hun kampen. Maar, zo luidde het steeds weer. de behan deling hing in hoge mate af van de kampcommandant. Al mijn zegslie den wisten van kampen waar ook in die dagen de toestand niet zo heel slecht was geweest. Geen hun ner meende, dat de ellendige toe stand. die soms een sterftelijkheid van 60 pet. per jaar had veroor zaakt. van bovenaf gecommandeerd was. Later dit was een getuigenis zonder uitzonderingen was het Propaganda heeft weinig succes Deze keer, op weg naar Oosten rijk en terug, was het lot mij wel gezind. Verschillende van mijn passagiers kwamen uit de oostelijke zone, uit Saksen en Thüringen. Sommige waren vluchtelingen, uit hun woonplaats gedreven door de vrees voor deportatie naar de ura- niummijnen en tevens door de honger. Dit is het beeld dat ik, ook uit gesprekken met oordeelkundige landgenoten, van dat Oosten kreeg. In de kleine stadjes ziet men niet het tafereel van berooidheid dat de Russische sector van Berlijn biedt. In de winkels is meer te koop. Niet echter levensmiddelen. Te dien aanzien vertelden allen het zelfde. Zij krijgen veel en slecht brood, met een kleine toegift van wit brood. Het vleesrantsoen is gering, en heel vaak niet verkrijg baar. Vetten van allerlei aard en suiker worden in kleine hoeveel heid verstrekt, melk is er niet, vaak zelfs niet voor de kinderen. Het stoffelijk bestaan is troosteloos. Dit zijn de verhalen die ik steeds weer. door passagiers uit uiteenlopende streken, hoorde vertellen. Ook door passagiers, die het voornemen had den weer naar hun plaats van oor sprong terug te keren. Een merkwaardig geval was een gymnasiast, uit de hoogste klasse. Hij was op weg naar betrekkingen om te trachten, in de westelijke zone eindexamen te doen. Hij vreesde, aan een eindexamen in de Russische zone niet veel te zullen hebben. De klassieke talen waren daar afgeschaft. Heel het voorbe reidende onderwijs had daar, zo zei hij, niet veel meer om het lijf. Marxistische wijsheid vormde de hoofdschotel, van opleiding en exa men. Enige andere passagiers, die ik Dr. M. v. Blankenstein veel beter geworden. Enige spraken van commissies, die de kampen hadden bezocht en misstanden had den verbeterd. De laatste jaren wa ren niet kwaad geweest, naar om standigheden. Men had in lompen rondgelopen, maar dat deden ook de Russen zelf, die zij zagen. Het belangwekkendst was een jonge man, die juist eindexamen gymnasium had gedaan, toen hij in Hitler's leger werd ingelijfd. Hij was bij de capitulatie gevangene geworden. Ook hij weer had een slechte tijd moeizaam overleefd. Later was hij aan het werk gezet in een kolenmijn van het Donets bekken. Het was hard werken ge weest. De ploegen waren 8 uur on der de grond, maar ter verhoging van de productie liet men soms twee inplaats van drie ploegen 12 uur ieder werken. Dit echter gold voor de Russische mijnwerkers evenzeer als voor de Duitse krijgs gevangenen. Beide soorten van ar beiders werden aanvankelijk streng uit elkaar gehouden. De Duitsers gingen van de mijn naar hun kamp en omgekeerd, en zij mochten geen contact hebben met de Russische bevolking. Op den duur echter werd daar niet streng meer de hand aan gehouden. Tenslotte werkten de Duitsers soms in gemengde ploegen. Opmerkelijk in zijn verhaal was, dat de krijgsgevangenen als mijn werkers dezelfde lonen kregen die de Russen ontvingen. De verzorging in het kamp bleef pover en zij had den goed „pension" daarvoor te be talen. Maar, na aftrek hiervan en van de loonbelasting, bleef er ge noeg voor hen over, om zich zelf voldoende voedsel en rookgerei bij te kopen. De jonge man, die mij dit vertelde, zeide, zeer vermagerd in de mijn te zijn aangekomen, maar heel snel zijn krachten te hebben teruggewonnen dank zij overvloe dige voeding. Een ander weer had in een heel ander deel van Rusland, in West- Rusland. overeenkomstige ervaring opgedaan. Toen het leven beter werd. kregen zij een loon voor hun arbeid dat hen in staat stelde aller lei behalve kleding en schoeisel bii te kopen. Wie een goed am bachtsman was. werd zelfs heel goed betaald. Deze periode was voor allen eerst aangebroken nadat zij grote sterfte hadden overleefd. Men vertelde mij ook nog: Slecht was het gesteld met de geestelijke zorg. Lectuur, die na de oorlog uit Duitsland verzonden was, werd nooit uitgedeeld. Men moest genoe gen nemen met gestadige, tjolsje- wiekse catechisatie die naar mij te München reeds in het groot geble ken was. langs de gemoederen af droop. Er werden geregeld propa- gandafilmen vertoond, soms heel goede, en een enkele keer een Amerikaanse film. In de slechte periode hadden fa natieke Russische vervolgers, zoals de Duitsers dat eens hadden ge daan, door barbaarse middelen be kentenissen van soms denkbeeldige vergrijpen afgeperst en zware straffen op grond daarvan opgelegd. Commissies waren in de laatste paar jaren rondgegaan, en hadden vele bekentenissen, aldus verkre gen. ongeldig verklaard. Het leek mij nuttig, op grond van lange en gedetailleerde gesprekken met teruggekeerde krijgsgevange nen, die geen van allen een greintje sympathie voelden voor het com munisme, overdrijving wat de laatste jaren betreft recht te zet ten. Mijn zegslieden meden de Rus sische zone. niet echter om hun er varingen tegen het einde van hun gevangenschap, maar om hetgeen zij hoorden over de omstandigheden daar. Een verrassing was mij nog be schoren. Een jonge man, die eerst 12 was in 1939. was in het laatste jaar van de oorlog nog tot de dienst opgeroepen en gewond geraakt. Hij was, zeker oprecht, anti-nazi ge weest. Maar toen ik hem van Himmler sprak, vroeg hij peinzend: .Wie was dat ook alweer?" Later als ..Verwalter" bij een Joodse firma heeft hij aanzienlijke verduisteringen gepleegd. De procureur-fiscaal, mr. baron van Tuyll van Serooskerken. ver klaarde zich accoord met de strek king van de sententie van het Am- sterdame Bijzondere Hof. doch hij zag in deze sententie juridische lacu nes. weshalve hij tot vernietiging en tot verwijzing naar de Bijzondere Strafkamer van de Haagse recht bank concludeerde. Vervolgens werd de 53-jarige SS-er Edmund Brahm voorgelegd. Deze kampbewaker heeft in Amers foort de gevangenen geslagen en geschopt. Hij liet hen urenlang onge kleed in de sneeuw staan en de zieke gevangenen ontnam hij in de winter hun dekens. Het Amster damse Hof heeft hem tot 20 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De raadsman van Bbleek van oordeel, dat zijn cliënt onder voort durende druk van zijn superieuren heeft gestaan. De procureur-fiscaal van de Raad was het echter volkomen eens met de procureur-fiscaal bij het Am sterdamse Hof. die in eerste aanleg de doodstraf had geëist. De dood straf. zo zei mr. baron van Tuyll van Serooskerken, is de enige ge rechte straf voor deze beul. die uit eigen beweging gevangenen heeft gekweld en gefolterd en om het leven heeft gebracht. Na de middagpauze kwam de 56- jarige SS-er Hugo Hermann Wolff voor de Raad van Cassatie. De procureur-fiscaal bij het Am sterdamse Hof en W. zelf hadden beroep aangetekend tegen de le venslange gevangenisstrzö, waartoe hij was veroordeeld, omdat hij in het concentratiekamp te Vught, maar vooral in Amersfoort, gevangenen zodanig had mishandeld, dat de dood er dikwijls op gevolgd is. In Vught. waar hij „het kerstman netje" genoemd werd. is hij iets menselijker opgetreden. „Daar werkten de gevangenen mit Lust und Liebe". zei W., een verklaring, die enige hilariteit ver oorzaakte. De procureur-fiscaal, gaf een overzicht van de gruwelijke mis handelingen. waaraan W. zich heeft schuldig gemaakt. „Op deze man, die zich heeft uitgeleefd op weer loze en volkomen uitgeputte gevan genen is slechts de doodstraf toe passelijk". zo besloot hij. De raadsman bepleitte een tijde lijke straf, aanvoerende, dat W. een zenuwachtige, primitieve fi guur is, die thans berouw heeft over zijn misdragingen. Als laatste zaak diende het cassa tieberoep van de procureur-fiscaal bij het Amsterdame hof tegen de gevangenisstraf van 15 jaar, waar toe de 57-jarige SS-er Joseph Oberle is veroordeeld. Bij de eerste behandeling in Am sterdam is bewezen, dat O. in Amersfoort gevangenen heeft mis handeld en vermoord. Voor de raad van cassatie ontkende hij echter alle schuld aan mishandeling. De raadsman bepleitte handha ving van de opgelegde straf omdat O. een man is van een zeer beperkte ontwikkeling en geringe intelligen tie. De procureur-fiscaal echter was van oordeel, dat het onderscheid tussen goed en kwaad niet af hing van de mate van ontwikke ling. „Voer deze beulen van Amers foort past slechts de doodstraf" ver klaarde de procureur-fiscaal en hij concludeerde ook in deze zaak tot de zwaarste straf. tionale organisatie. Maar ook is be wezen. dat een vruchtbare samen werking tussen de volkeren in het bijzonder kan geschieden op het gebied van opvoeding, wetenschap en cultuur. D Unesco, die zich op en cultuur. De Unesco, die zich op alle mensen. Zij is het veelomvat tende samengaan var. mensen, die werken willen om de vrede tot stand te brengen en te bevestigen, door een daadwerkelijk en voort durend betoon van geestelijke en morele solidariteit van de volkeren. Hierna gaf dr. Torres Bodet eni ge voorbeelden van de medewer king. die tientallen Nederlandse hoogleraren aan het secretariaat van de Unesco verlenen, om zijn toespraak te besluiten met de op merking, dat de Unesco zich er van bewust is, dat de verkregen resul taten nog maar een begin vormen. Ondanks de 50 leden is de univer saliteit der naties nog ver af. On danks de verbreiding, gegeven aan de universele verklaring van de rechten van de mens. hebben deze rechten nog niet alle een wettelijke waarborg gekregen en vele er van worden dagelijks geschonden. Maar juist daarom mag men niet bii de reeds bereikte resultaten blijven stilstaan. Want stilstaan betekent achteruitgang en een levende Unesco helpt de naties een toe komst van vrede op te bouwen. Dr. Torres Bodet werd ingeleid door prof. dr. F. J Th. Rutten, de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, die betoogde, dat he. de taak der Unesco was kennis te nemen van de geestelijke krach ten, die in de wereld werkzaam zijn, om deze vervolgens te bepalen naar hun waarde, te richten of te elimineren. Na de directeur-generaal sprak prof. dr. H. R. Kruyt over het werk der Unesco in het algemeen, meer in het bijzonder over de samenwer king tussen de Unesco en de we tenschappelijke organisaties in de wereld. Tenslotte bracht prof. dr. F. L. R. Sassen verslag uit over de vierde algemene Unesco-conferentie, die een maand geleden in Parijs haar werkzaamheden besloot. In regeringscentrum past geen staatsdrukkerij (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. In het door ar chitect Dudok in het Haagse struc tuurplan ontworpen rcgcrings-cen- trum, past geen staatsdrukkerij, antwoordt de nieuwe minister van binnenlandse zaken, mr Tculings, aan de Kamerleden, die enkele pi kante opmerkingen hebben ge maakt over de bouw van een nieu we staatsdrukkerij aan de stads rand. Dat de tgeenwoordige toe stand onhoudbaar is, leidt de mi nister o.a. af uit het feit. dat het huren van opslagruimte voor pa pier het rijk f 15.000 per jaar kost. Dat particuliere drukkerijen be nadeeld zouden worden, omdat het staatsdrukkerij- en uitgeversbedrijf boekwerken zou uitgeven, die be ter niet gedrukt kunnen worden ook een van de grieven van kamer leden in het voorlopig verslag over de begroting 1950 van dit bedrijf is v!e minister niet duidelijk. Welke uitgever, vraagt hij. zou er prijs op stellen om zulke boeken te laten drukken en ze uit te geven? De opmerking, dat het particulie re bedrijf nadeel ondervindt, omdat alle drukwerken ten dienste van de staat door de staatsdrukkerij moe ten worden vervaardigd, verwijst de bewindsman naar 't terrein der sprookjes door uit het reglement van dc staatsdrukkerij de volgende zinsnede aan te halen: „Het staats drukkerij- en uitgeversbedrijf is belast met het vervaardigen, doen vervaardigen en leveren van druk werk ten dienste van de staat der Nederlanden". De woorden „doen vervaardigen" weerleggen de in het voorlopig verslag verkondigde op vatting. Tournooi te Torquay TORQUAY In de tweede ron de van het tennistournooi op over dekte banen, dat hier gehouden wordt, heeft de Nederlander Rin kel met 6-2 6-3 van de Brit Stef- fins gewonnen. Hij was superieur in alle onderdelen van het spel en scoorde vele punten met harde, prachtig geplaatste drives naar de baseline. Rinkel was nummer een ge plaatst In het enkelspel. In de eer ste ronde had h|j een Bye. Amerikaan wereld kampioen revolverschietcn BUENOS AIRES De Améri- kaan Logie werd eerste bij het re volverschietcn (20 m.) tijdens de wereldkampioenschappen schieten te Buenos Aires. Hij boekte 59 treffers met 284 punten. Correa (Argentinië) boekte 59 treffers en 270 punten. Zijn landgenoot Fer nandez bezette met 58/269 de der de plaats. Tegenover vrijheid van ondernemer staat gebondenheid van de arbeider (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Ondernemers krijgen sedert enige t|jd de vr|je beschik king over een deel van de deviezen, welke z|j „gekweekt" hebben door export naar de dollardgebleden. Maar, vragen in het voorlopig verslag van de begroting van economische zaken vele Kamerleden, is het wel zeker, dat bedrijven, welke deviezen kweken, ook het meest voor uitbrei ding in aanmerking komen? Want daarvoor wenst men deze deviezen natuurlijk te gebruiken. Als voorbeeld wordt de bloembollenexport genoemd, welke deviezen In het laatje brengt. Het Is echter zeer de vraag of de bloembollenproductie zo nodig moet worden uitgebreid. Deze leden achten het een ernstig feit, dat de aldus verkregen deviezen door Nederlandse kwekers gebruikt worden om in Amerika concurre rende bedrijven op te richten. In het algemeen acht men dit een bewijs van het te veel vrij laten van de investeringen door de rege ring. Dit is een van de symptomen van de steeds voortschrijdende ont wikkeling van onze economische politiek in liberale richting, welke door bovengenoemde leden wordt gesignaleerd. Zij constateren daar bij, dat tegelijk met de instituten van de schaarste-cconomie ook an dere instellingen zyn verdwenen, welke de regering ook in normale t|jden niet kan missen. Deze leden wijzen er op. dat de daling van de prijzen, welke ver wacht werd van het wederoptreden van de vrije concurrentie, zich geenszins heeft doen gelden. En uit hiaat in de prijspolitiek doet zich ln het bijzonder gevoelen, nu de gevol gen van de devaluatie moeten wor den opgevangen. Deze leden waarschuwen ernstig tegen het teveel loslaten van de bin dingen van het economische leven, waertoe ook behoort het loslaten van de controle op de investerin gen. welke bij het voeren van een doeltreffende industrialisatie-poli tiek niet kan worden gemist. Dat de minister alleen positieve maatrege len nodig acht voor enkele basis industrieën. vinden zij een ernstig gevaar. Tegenover de grotere vrijheid, welke aan de ondernemers wordt verstrekt, blijft de gebondenheid bestaan van de loonarbeiders. Deze leden achten dit systeem onaan vaardbaar. Naast het ondernemersinitiatief is er naar hun mening, bij de indus trialisatie ook plaats voor een over heidsinitiatief. ln het bijzonder waar het bedrijven betreft, welke wel sociaal doch niet economisch rendabel zijn. zodat zij voor de par ticuliere ondernemer geen aantrek kingskracht hebben. Voor de ge meenschap kunnen zij van grote be tekenis zijn als factor van werkge legenheid en blijvende bestaans- bron voor de bevolking. Het werdt betreurd, dat ln de industrialisatie-nota van minister van den Brink daaraan zo weinig aandacht is geschonken. IN VELE LANDEN der wereld wordt de Belgische koningskwes tie met belangstelling gevolgd. Over het algemeen zien de Vla mingen hun vorst liever vandaag dan morgen terugkeren, terwijl de Waalse bevolking daarentegen het aftreden van koning Leopold eist. Na enige jaren is men thans zover, dat spoedig de be slissing in deze kwestie zal val len. Intussen bevindt koning Leo pold zich nog steeds met zijn vrouw, prinses de Réthy en kin deren te Prégny, Zwitserland. Koning Leopold en prinses de Rethy in de hall van ,,Reposoir". Slijkhuis mag niet in Antwerpen starten AMSTERDAM Het dagelijks bestuur van de KNAU heeft in overleg met de technische commis sie besloten aan Slijkhuis geen startvergunning te verlenen voor de „Grote Jaarmarkt Cross" die Zondag 13 November in Niel bij Antwerpen zal worden gehouden. Het besluit is gegrond op het feit dat als hoofdprijzen herencostuums en overjassen zijn uitgeloofd, het geen in strijd wordt geacht met de amateurbepalingen van de KNAU en de IAAF. Slijkhuis is per expressebrief van dit besluit in kennis gesteld.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 5