DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Acheson weet niets vau een ontmoeting Truman-Stalin Rokossofsky's aanstelling veronlrust Polen Vogelaar Romme komt met zoet gefluit r Het incident verin k Mey' Franse-Duitse toenadering op agenda der Grote Drie r 7 Jonge moeder ontvoert liaar kinderen in taxi Corruptie van hoog tot laag, zegt reserve-officier Vanavond om zes uur voor stadhuis van Kopenhagen 1 9e Jaargang, no. 263 Woensdag 9 November 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. jknic: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouclcaertlaan 7. Amersfoort, Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235, Hoofdredacteur TJ. DE BOOR DER. Schouten: ongehoord schandaal! (Van onze parlementaire redacteur) De A.R. heer Meyerink kreeg nn minister Van Maarseveen nul op het request, toen hij verlof vroeg om In de slotzitting van de Ronde Tafel Conferentie te vertellen, dat hij het met de overeenkomst niet eens was. n Ongehoord schandaal! noemde zijn fractievoorzitter Schouten dit gisteren in de Tweede Kamer. De here Meyerink behoorde n.l. tot de z.g. negenmannen in de dele gatie. En op 17 Augustus j.l. had mi nister Van Maarseveen in de Tweede Kamer toegezegd, dat ieder der ne genmannen het recht had om zich in de vergadering der R.T.C. uit te spreken. En toch had diezelfde mi nister dit aan de heer Meyerink ge weigerd. Door deze schending van 'n in het openbaar gegeven toezegging wordt het vertrouwen in de rege ring niet vergroot, zei de heer Schou ten. Maar de heer Til an us (C.H.), ook een der negenmannen, zag dit „incident" in normaler proporties In de eerste plaats was het beroep van de minister op een artikel van het reglement van orde gerechtvaardigd, «1 had misschien de heer Meyerink de strekking van dat artikel, toen hij bet mee goedkeurde, niet begrepen. Maar in de tweede plaats was het niet tactvol om op het laatste ogen blik verlof te vragen om op de for mele, plechtige slotzitting der R.T.C. ec-n afwijkende mening te verkondi gen. PARIJS. „Toen u vlak voor uw vertrek uit Washington een ont moeting had met de Russische minister van buitenlandse zaken W isjlnsky, heeft deze u toen een voorstel gedaan voor een ontmoeting tussen Stalin en Truman?" De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Acheson had op het vliegveld Orly by Parijs nauwelijks oen voet aan de grond gezet, toen deze vraag op hem werd afgevuurd. „Het bericht daaromtrent is onjuist," luidde zyn antwoord, „daarover werd niet gesproken." Acheson arriveerde in Parijs met een uitgebreide staf van medewer kers, onder wie tal van specialisten over Duitsland, daar dit de hoofd schotel vormt van de agenda der conferenties, die hij vandaag en morgen zal hebben met zijn colle ga's Eevin, voor Engeland en Schu- man, voor Frankrijk. Acheson wei gerde over de agenda een defini tieve uitspraak te doen. Hij weerde commentaar af door te zeggen: „Onze plannen staan nog niet vast." Zowel Acheson als het voorlich tingsbureau van de Franse regering noemen de besprekingen tussen de grote drie een „normale periodieke bijeenkomst". Politieke waarnemers zijn echter van mening, dat deze besprekingen bijzonder relief zullen hebben, door een verzoek van de West Duitse re gering van Adenauer tot verzach ting van het bezettingsstatuut en van de ontmanteling van de Duitse zware industrie Ook zullen de grote drie zich bezig houden met 't probleem van de toelating van West Duitsland en het Saargebied tot de Raad van Europa. Men verwachtte te Parijs Dins dagavond een speciale koerier uit Bonn, met voorstellen tot veilig heidsgaranties voor Frankrijk op dat de betrekkingen met dit land zullen kunnen worden verbeterd. Zoals bekend is de Franse minis ter Schuman een sterk voorstander van normalisatie van de Frans- Duitse betrekkingen. De. Franse re gering heeft met algemene stem men het programma, dat Schuman voor de heden aangevangen bespre kingen ontvouwde, goedgekeurd. Belgische Ford gaat uitbreiden BRUSSEL. De in 1930 opge richte Fordfabriek te Antwerpen wordt belangrijk uitgebreid. De reeds bestaande complexen worden met meer dan de helft vergroot. Sensationele wending in valse guldens-affaire BRUSSEL. Een nieuwe, zeer sensationele wending in de zaak van Belgische vervalsers van Neder landse guldens en Spaanse peseta's zou de bewering zijn van een der gearresteerden. Hector Renard, dat de Britse geheime dienst hem had opgedragen zulk een hoeveelheid valse peseta's te vervaardigen dat deze overeenkwam met een derde gedeelte van de gehele geldomloop in Spanje. Door de invoer van deze enorme hoeveelheid valse biljetten moest dan het Franco-regiem aan het wan kelen geb-acht worden. Op Renard die een import- en exportzaak dreef te Madrid, is een diplomatiek paspoort gevonden. Dodelijke autobotsing door gebrek aan zicht DALEN. Door het verbranden van aardappelloof sloeg rook over de verkeersweg Dalen-Oost Drente en belemmerde het uitzicht. Een volks wagen, rijdende in de richting Da len en een vrachtwagen, komende vandaar, reden in de dichte rook tegen elkaar op. De bestuurder van de volkswagen, de heer Terpstra uit Groningen, was op slag dood. Zijn echtgenote bekwam inwendige kneu zingen. De volkswagen is zwaar be schadigd. Maarschalk zou weinig populariteit genieten'in zijn nieuwe vaderland WARSCHAU. Sowjet-maar- wltalk Rokossofsky, gekleed in het groot tcnuo van een Poolse maar schalk, met het Grünwald-kruis eerste klasse de hoogste Poolse militaire onderscheiding op de horst, /.at kaarsrecht met strak ge richt in het Poolse parlement, toen de minister-president, Cyrankie- uicz, bekend maakte, dat hy het Poolse burgerschap had aanvaard. Op de benoeming van Rokos- PARIJS Nieuwe verhouding De conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk, die hedenmorgen in Parijs begonnen is, heeft als belang rijkste onderwerp de toekomstige betrekkingen tussen de drie grote Westelijke mogendheden en de Duitse Federale Republiek. Alge meen heeft thans de overtuiging postgevat, dat het in het belang van de Westerse wereld is. de vroe gere verhouding van overwinnaar overwonnene te veranderen in een samenwerking van gelijkgerechtig de partners. Het succes van dit pro ws. dat langs de weg der geleide lijkheid dient te geschieden, zal in - hoge mate af hangen van de wijze. waarop men de dingen aanpakt. Wan- neer het doel werkelijk een unie van leden met gelijke rechten is, zal het bij voorbeeld verkeerd hjn om zelfs gunsten te „verlenen". ;0m de juiste atmosfeer te scheppen, «y hot nodig zijn. iedere concessie Ijjet resultaat te doen zijn van vrije discussies tussen de gealliëerde en de Duitse staatslieden. Het is daar om jammer, dat de tijd, die minis ter Acheson voor de Parijse be sprekingen tot zijn beschikking In het zoeklicht neeit, te beperkt is om de kanse lier van de Duitse republiek, dr Adenauer, nog naar de Franse hoofdstad te laten komen. Wel is de ^tiUse minister van Economische ^aken, dr Erhart, in Parijs aan- maar zijn positie stempelt „ff!1, meer tot informateur dan tot Sehjkgerechtigd partner op deze onierentie. Men mag echter hopen, rif» de„uitwerking van de besluiten. ln gorden genomen, niet zal eescnieden in de vorm van decreten, ïïrff }P gezamenlijk overleg met de «taatsheden in Bonn. Zachter Weersverwachting, geldig van woensdagavond tot Donderdag avond: Gedurende de nacht zwaar oewolkt met tijdelijk regen, ma- ;!ff tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde Zuidelijke wind, t!e3.rruimend naar Zuid-West jot West en flinke stijging van 'emperatuur. Morgen overdag wisselende bewolking met en- sofsky geeft de ANP-correspondent uit Berlijn nog het volgende com mentaar: De benoeming van de maarschalk tot bevelhebber van het Poolse le ger blijft in Berlijn grote belang stelling wekken. Zeer wel ingelich te Poolse kringen te Berlijn deelden ons Dinsdag mede. dat te War schau de benoeming van maar schalk Rokossofsky tot bevelhebber van het Poolse leger geenszins on verwacht is gekomen. Deze nauw met het Poolse regiem ln verbin ding staande kringen verklaarden, dat de overneming van het bevel over het Poolëe leger door de Rus sische maarschalk te Warschau grote zorgen baart. Zij wezen er op, dat de voortdu ring van de tegenstellingen tussen Oost en West voor hun land in een volledig opgaan in de Sowjet Unie zal eindigen. Rokossofsky's benoe ming wordt niet alleen door Weste lijke waarnemers doch ook door met het huidige bewind samenwer kende Polen gezien als belangrijke stap in deze richting. Vrijwel algemeen wordt Rokos sofsky's verhuizing naar Warschau, gezien als een maatregel om Tito- istische gevaren in Polen te voor komen. Ook van Poolse zyde wordt deze opvatting bevestigd en toege geven, dat nationalistische gevoe lens in het Poolse leger, dat een vredessterkte van een kwart mil- lioen heeft, zeer sterk leven. Vrij wel alle beschouwingen hier ln Ber lijn leggen er evenwel de nadruk op, dat de maarschalk ondanks zyn Poolse afstamming in Warschau geen graag geziene figuur kan zijn. Rokossofsky's zegevierende opmars in Polen heeft namelijk, zo wordt opgemerkt, voor al te veel Polen niet het karakter van een vriend schappelijke bevryding gehad. is een requisitoir. Jullie pakt dat totaal verkeerd aan, want je weet toch, dat belangrijker is wat bindt dan wat scheidt. En zulke stieke merds zyn we helemaal niet. Als we jullie kwijt willen, zullen we het wel duidelijk zeggen. Maar ook dan blijven we even vooruitstrevend als we nu zijn. Kijk maar eens liever naar Drees en Lieftinck! Die hebben belden de memorie van antwoord getekend en die keert zich tegen jullie ver dachtmakingen. Jhr Van der Goes van Naters scheen de ware betekenis van Romme's ge fluit naar de P.v.d.A. niet door te hebben, want hy slaakte de ontboe zeming, dat zonder de K.V.P. prac- tisch geen regering mogelijk ls. Redelijker dan deze onderwerping aan een al dertig jaren durende po litieke overheersing zou de erken ning zyn, dat het hfeel goed zonder de K.V.P. kan, op het ogenblik dat vier andere partijen zich dat be wust worden. Katholieke fractieleider over samenwerking met P.v.d.A. DEN HAAG. Wanneer prof. Romme in de Tweede Kamer zo als gisteren zyn welsprekendheid etaleert, maakt hij altijd de indruk van een jongleur, die door de vaar dige vlugheid van zyn manipulaties de aandacht gespannen houdt. Doch soms is hy een goochelaar, die ons met de bedrieglijke schijn zijner spitsvondige argumentatie handig bij de neus neemt. Doch gisteren was hij de zoetge vooisde vogelaar, die door zoet ge fluit de P.v.d.A. trachtte te over tuigen, dat de koorden der politieke samenwerking met do K.V.P. niet zo knellen als de P.v.d.A. voorgeeft. Deze partij had in het voorlopig verslag over de Staatsbegroting duidelijk getoond dat ze daai-van veel pijn had en in het bijzonder van de achterstelling bij de burge meestersbenoemingen. En passant werd de K.VJP. minister Van den Brink venveten, dat hij niet zo'n geheide geleide economist «was als zijn collega Mansholt, maar een conservatieve liberaal. Maar lieve mensen, floot prof. Romme. hoe heb ik het nou? jullie zegt, dat je een innige samenwer king met de K.V.P. wilt in een par lementair kabinet en bij wijze van liefdesbetuiging schilder jë ons af als baarlijke duivels. Jullie aanzoek Opvallend (Van onze parlementaire redacteur) Gistermiddag zaten een do zijn Nederlandse ministers ach ter de regeringstafel in de Twee de Kamer. Zij luisterden, namen althans die houding aan, naar wat de Kamerleden over de Staatsbegroting 1950 hadden op te merken. Afwezig waren mi nister Van den Brink, het zwar te schaap der P.v.d.A., die dit KVP-ooilam verdenkt van het doorvoeren der onbeperkte on dernemersvrijheid in liberale trant, en minister Mansholt, de trots der PvdA, die door de KVP als de rode weerwolf der geleide economie wordt ge brandmerkt. Deze uitersten op economisch gebied zijn huns ondanks de symbolen geworden van de poli'ieke tegenstellingen tussen PvdA en KVP en het was een ware geruststelling, dat zij niet door hun aanwezigheid de huiselijke onenigheid konden aanwakkeren. Toeval of regie? Wie zal het zeggen? Doch op vallend was het wel. Stoomketel ontploft in lcderfabriek WAALWIJK»— Vermoedelijk Ril- gevolge van gasontwikkeling in de rookkanalen ontplofte de stoomketel van de lederfabriek Rosaro te Don gen. Door snel optreden kon brand in dit grote fabrieksgebouw worden voorkomen. Ongelukken deden zich niet voor. Nee toch... Heus! Bijtende grapjes nectoeh- heuzer is cr soms gek op. Hoe vindt u b.v. het volgeijde Russi sche raadseltje Op het toneel een portret van Stalin, 5 bij 3 meter. Daarvoor een lessenaar met een spreker die het over vadertje Stalin heeft. Zang van een koor: Sta- lin-hymne. Wat is er dan aan de hand? Antwoord: Een herdenking van Poesjkin, of zo! Waar pompt u uw banden mee op? Met lucht?: das ouderwets! Pomp ze op met wa ter, waarin calcium chloride (te gen bevriezing) en u rijdt prins heerlijker dan ooit Liverpoole- naren die zulks al langer dan 6 maanden doen, hebben alle lucht afgezworen. (In elke ach terband gaat 90 Liter!) „Mainz-Zwarte Woud per Samba-express'. Wagon met dansvloer. Argentijns-Brazi liaanse vergetelheid en lucht- koeling". Om dat laatste zou men zo'n reisje wel qris 'n keer tvillen meedoen Verleden week zou sterke Franse stier rode Diesel ge ramd hebben bij Farges. Woord voor woord, nauwgezet, ont leend aan United Press. ,Jian niet," schrijft ons hr. ir. de R. „want stieren zijn kleurenblind. Alle kleuren zijn hun grijs" Waarvan acte. Dank v ..Lichte" les voor ?°e,tLo"%l prinses Elizabeth VV™$Z Verkeer en dat is geen overdaad, want het enorme uerkeer van dez millioenenstad maakt dagelijks slachtoffers in de gelederen der tallozen, die de regels van het spel niet kennen. Daarom heeft ge noemde vereniging besloten tot het geven van aanschouwelijke lessen op drukke punten en niemand min der dan kroonprinses Elizabeth i een van de eersten geweest, om van deze gelegenheid tot het ver werven van nuttige kennis gebruik te maken. Op onze foto ziet men hoe zij zich door een politic-ser- geant de werking der verkeerslich ten laat uitleggen. Naast haar zit lord Llcwellin, de leider van deze actie voor i&ilig verkeer. Zachte winter in vooruitzicht? De Bilt: Misschien wel, misschien ook niet DE BILT. Het KNMI te de Bilt deelt mede: Het instituut voor weersver wachtingen op lange termijn te Bad Homburg (Duitsland) heeft op 2 October 1949 bekend gemaakt, dat het verwacht, dat de komende winter in Centraal Europa (waar onder men ook de Bcnelux-landen rekent) niet streng zal zijn. Behalve deze verwachting zijn. elders in de Nederlandse pers ver wachtingen uitgesproken, waarin tot uitdrukking wordt gebracht, dat de komende winter zacht cal zijn. Naar aanleiding van 't bovenstaan de moge worden opgemerkt, dat critlschc studies en verdere onder zoekingen, die op het KNMI zijn verricht, hebben geleid tot de con clusie, dat de mogelijkheid, om vcrwachtigcn op langere termijn op te stellen, nog als zeer dubieus moet worden aangemerkt. Men late zich dus door bovengenoemde pu blicaties niet tot een ongegrond op timisme verleiden. Nieuw handelsaccoord met Zuid-Slavië BELGRADO. Alhier ls tussen Nederland en Zuid-Slavië een han delsovereenkomst getekend, welke loopt, tot 1 November 1950 en voor ziet in een goedcrcnuitwisseling ter waarde van 106 milliocn gulden Nederland zal voornamelijk tin, cokes en chemische producten le veren en hout, tabak, hennep en non-ferrometalen ontvangen. J Amerikaans kapitaal voor Britse filmonderneming LONDEN. Dc Amerikaanse filmmaatschappij, „United artists corporation of America" heeft zich geinteresscerd in een nieuw Brits filmconcern. de „World sereens plays", De .United artists' heeft een bedrag van 2.800.000 dollar be schikbaar gesteld voor de nieuwe Brits-Amerikaanse filmonderne ming. De politie ging per auto de taxi achterna. Het werd een spannende jacht. Tot Dordrecht bleef de poli tie de taxi op het spoor, maar toen moest zij de achtervolging staken. Het door de directrice van het Kindertehuis opgegeven nummer van de taxi heeft men nog niet kunnen thuisbrengen. Nader vernemen wij. dat mevr. P., die in een bar te Rotterdam werkzaam was. waarschijnlijk een smokkelauto met vals num merbord naar België is uitgeweken. Spannende achtervolging zonder resultaat ROTTERDAM Sinds Maan- dagmiddag vier uur zoekt de Rot terdamse politie naar de verblijf plaats van een 29-jarige moeder, die haar kinderen, twee meisjes van anderhalf en twee en een half jaar in een taxi heeft ontvoerd uit het Kindertehuis „Bergstcyn" aan dc Straatweg in Hillegersberg. De beide meisjes waren in het tehuis geplaatst bij beslissing en onder toezicht van de Kinderrechter, aangezien er telkens ernstige moei lijkheden waren in het gezin waar ze thuishoorden. Mevrouw A. C. P.de G. heeft reeds herhaalde malen geprobeerd, haar kinderen uit het tehuis mee te nemen, maar telkens kon dit worden verhinderd. Maandagmid. dag echter heeft zij gebruik kun nen maken van toevallige omstan digheden. Tegen half vier kwam zij per taxi aan voor het tehuis. Haar verzoek, de kinderen te mo gen zien, werd toegestaan. Toen dc vrouw zich in het zaaltje bevond, waar haar beide dochtertjes aan wezig waren, werd de directrice weg geroepen. Ook de kinderjuf frouw verwijderde, zich even. Mevr. P. zag haar kans schoon. Zij greep haar beide kinderen en snelde er mee de deur uit, voordat men dit kon verhinderen. Van de snel verdwijnende taxi kon de directrice nog het nummer opne men maar later bleek dat zij zich vermoedelijk in de volgorde van de cijfers heeft vergist. Onze verliezen in Indonesië DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leed wezen de volgende verliezen in In donesië zyn gerapporteerd: I K.N.I.L.: Gesneuveld 10 October 1949: Amb. soldt. L. Adriaansz, Men. sergt. A. C. Borang, Sang, j soldt. M. Mamuasa, Sarfg. soldt. Z j Mangosa, Soend. soldt. Soedjono, Soend. korpl. Wardl. Allen afkom stig uit Indonesië. Kon. Landmacht: Geen verliezen. verspreid optredende ouien. Matige tot krachtige, aan de *ust later tijdelijk wellicht stormachtige wind tussen West en Zuid-West. 10 Nov.: Zon op 7 50 onder 16.57; ft«an op 19 32 onder 13 00. Morgen zal het Philips-cyclotron van de Oostergasfabriek te Am sterdam in aanwezigheid van tal rijke autoriteiten officieel in ge bruik worden genomen. Prof. dr. ir. F. A. Heijn meet met 'n duim stok de energie der geproduceer de straling. Op het ogenblik, dat deze foto werd gemaakt bedroeg de snelheid, die de kernen van waterstofatomen binnen het cy clotron hebben bereikt, vijftig duizend kilometer per seconde. Deze snelheid is zo groot, dat de kernen in minder dan één secon de de omtrek van de aarde zou den kunnen afleggen. Bij 'n bot sing op een stukje zilver, koper of andere stof brengen de water stofkernen hierin een fundamen tele verandering teweeg, zodat een geheel nieuwe stof ontstaat. Ontscheping „Empire Brent" Donderdag om 10 uur DEN HAAG. Het troepen- schip „Empire Brent" wordt in de nacht van Woensdag op Donderdag 10 November in de haven van Am sterdam verwacht. Behoudens onvoorziene omstan digheden begint de ontscheping op Donderdag des morgens om negen uur. Britse regering heeft steun van vakverbond LONDEN. De speciale economi sche commissie van de algemene raad van de T.U.C. het Britse vak verbond, heeft besloten de raad, die heden bijeenkomt, aan te bevelen de economische politiek van de rege ring (grotere productie tegen gerin gere kosten) volledig te steunen. „Oran je" had vertraging AMSTERDAM. De maatschap pij „Nederland" deelt mede. dat de „Oranje" hedenmorgen eerst tegen zes uur te IJmuiden zou arriveren. De ontscheping te Amsterdam zou dan eerst tegen tien uur zijn aan gevangen. O Duizenden liters benzine verkocht aan de Republikeinen DEN HAAG. ..Iloc bent I', als officier noc wei, tot uw- onwaardig gedrag gekomen", vroeg dc president van het llaags Militair Gerechts hof de 30-jarige reserve eerste luitenant K. uit Amsterdam. Daarop volgde een verhaal van chaos cn corruptie. K antwoordde met een schildering van de toestand en sfeer, waarin hij destijds in Indonesië leefde. Alles, zo zei hij, was bij ons gebaseerd op corruptie. Corrupt gold als een eervolle bijnaam. Hoog en laag deed mee aan de onregelmatigheden. Men vond het prachtig, aldus K.. dat dc dumps van de Engelsen werden geplunderd. Leiding was er niet. Luit. K. heeft in het tijdvak van Juli tot October 1916 te Tandjong Priok waar hij was ingedeeld bij de eerste compagnie van de dienst kwartiermeester-generaal 14.000 liter benzine verduisterd en aan Republikeinen verkocht. Verder heeft hij nog enige onregelmatig heden van minder ernstige aard gepleegd. Zijn zaak diende Dinsdag in Den Haag in beroep. Op 12 Au gustus werd hij door de krijgsraad West veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf. K verklaarde, dat hij psychisch niet in orde was. Gedeprimeerd door de heersende toestanden en onder invloed van een geestelijke depressie was hij volgens zijn zeg gen in een soort van roes tot de diefstal gekomen* De sergeant J. V. een medeplich tige van luit. K., die wegens zijn aandeel in deze affaire, reeds an derhalf jaar gevangenisstraf heeft uitgezeten, bevestigde als getuige de lezing van luit. K., inzake de chaotische toestand in Tandjong Priok in 1946. V. verklaarde, dat zijn onderdeel maandenlang op wat droog brood, aardappelpoeder en een handvol gedroogde pruimen had geleefd. De benzine was gesto len, zo zei hij, om aan geld te komen voor levensmiddelen. Toen het later beter werd, hielden de diefstallen vrijwel geheel op Doch daarvoor gold men als abnormaal, wanneer men er niet aan mee deed Op verzoek van de verdediger mr Francois Pauwels, werden daarop twee getuigen-deskundigen gehoord. Beide psychiaters kwamen tot de conclusie dat luit. K. reeds bij zijn aankomst in Indonesië in een psy chisch labiele toestand verkeerde De psychische toestand van ap pellant, waarop tijdens de gehele behandeling van deze zaak de na druk viel, werd ook door de advo caat-fiscaal, mr van Gilse be schouwd als een belangrijke factor hij het bepalen van de strafmaat Hij achtte een gevangenisstraf van drie jaar te zwaar en fcquireerde anderhalf jaar gevangenisstraf. Mr Francois Pauwels vroeg vrij spraak. omdat luit. K. tijdens het plegen van de diefstal niet toere keningsvatbaar is geweest. Mr )ud vermoordt eeu illusie Tegenstellingen der partijen natuurlijk verschijnsel (Van onze parlementaire redacteur) In het voorlopig verslag over de staatsbegroting hebben verschillen de Kamerleden met bezorgdheid gewezen op het herleven van de tegenstellingen in het Nederlandse volk. die tijdens de bezetting waren verdwenen. Allen, die het zich toen openbarende streven naar een dracht en eenheid hebben be schouwd als een belangrijk element naar vernieuwing, zouden gister avond van mr. Oud (V.V.D.) in de Tweede Kamer hebben kunnen vernemen, dat zij zich schromelijk vergist hebben. Het was een illusie om te menen, dat er in het Nederland se volk een beter inzicht was ontstaan. Het overwinnen der oude tegenstellingen was slechts een tij delijk verschijnsel. Er was niets anders gebeurd dan wat Troelstra in 1914 aldus had geformuleerd: in tijd van oorlog overheerst de na tionale gedachte de nationale vetv- schillen. Die nationale verschillen van vóór 1940 waren, aldus mr. Oud. natuurluke verschillen, voort vloeiend uit het Nederlandse volks karakter. Het moet dan ook niet als een verrassing worden beschouwd, dat na de bevrijding de partijfor- matie van vóór de oorlog weer te rugkwam. Want de verschillen wa ren blijven bestaan, doch waren tijdeliik onzichtbaar geweest. Z.i. is er dan ook voor bezorgdheid over het sterker aan de dag treden der partij verschillen geen enkele grond. KJELD LANGBOLLE, PHILIAS FOGG JR. SCHIPHOL. Daar zat hij dan' in het sta tionsgebouw van Schip hol, Kjeld Langbolle, een treurende 22-jarige Deen, die met zijn vrienden in Kopenha gen op 17 October een brak, daagde er Dins dagavond toch nog een klein kansje op, dat hij, moderne Philias Fogg zijn reis zou kunnen voltooien binnen de ge stelde termijn. Een Noorse particuliere ter", met gebruikma king van auto's, trei nen en vliegtuigen, door Duitsland, België. Frankrjjk, Italië en Zwitserland gereisd. Met ons land, waar hij Dinsdagavond per weddenschap aanging vliegtuig uit Zwitser- luchtvaartmaatschappij, om uiterlijk Woensdag- land arriveerde, meege- die Dinsdagavond naar avond 9 November, na rekend heeft hij dus een reis door zes Euro- aan een der voorwaar- pese landen om zes uur den van de wedden- 's avonds terug te zijn schap voldaan voor het Kopenhaagse Hij hoopte op onze stadhuis. luchthaven een lift te Misschien het hem krygen naar Kopenha- toch nog gelukt op het gen, maar de combina- tijdstip, dat U deze tie van KLM en SAS krant uit de bus haalt stelde zich op het de afgesproken standpunt, dat zij aan Oslo moest starten een stukje verder dus dan Kopenhagen was bereid hem mee te nemen. Hij heeft het aanbod aan vaard en nu hangt het helemaal af van de be reidwilligheid op Oslo's vlieghaven Fornebu, of hij nog tydig voor Kopenhagens raadhuis plaats te zijn, maar op dergelijke lifterij niet° belandt. In ieder geval het tydstip, dat wjj dit konden meewerken uit heeft hy op het nipper- schrijven, ziet het er vrees voor eventuele tje nog een zevende niet naar uit. Voordat navolgingen. land aan zijn zwerf- Kjeld op Schiphol be- Terwyl de laatste tocht door Europa ver- landde, had hij als „lif- schakel hem dus ont- bonden. Geen nachtwerk (V.an onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. „Al dat nacht werk is maar onchristelijk", vond dominee Zandt en sloot daarom gisteravond om half elf de vergadering van de Tweede Kamer. Dat hij de macht had om dat te doen was te wijten aan de zeer uitzonderlijke toe stand, dat de eerste, tweede en derde voorzitter mr Korten- horst, mr Donker en mr Terp stra verhinderd waren om de voorzitterszetel te bezetten. Volgens het reglement van orde is dan het oudste lid in ja ren gerechtigd om als voorzitter op te treden en zodoende namen gisteravond dc griffier en de commies-griffier gezamenlijk de nieuwbakken voorzitter onder hun hoede. Onder de Kamerleden wekte deze gebeurtenis enige beschei den hilariteit, maar dc heer Zandt trok zich daarvan weinig aan. De vroegere voorzitter, thans minister, mr van Schaik, had hem veelbetekenend op de schouder geklopt, de Kamerle den gedroegen zich keurig, cn zo kon de heer Zandt, toen hij om half elf van zijn hoge zetel was neergedaald met recht de gelukwensen in ontvangst ne men, welke talrijke Kamerleden hem voor het welslagen van zijn tijdelijke ambtsvervulling meen den schuldig te zijn.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1