„Voerman Henschel" een klassieke tragedie van 't naturalisme Echtpaar Dikken viert gouden bruilolt Sensationele wending bij biljartstrijd Veevoederposilie geeft geen reden tot ouwerustheid gelieveu 2 Woensdag 9 November 1949 i Wanneer brengt A.G. een modern stuk? DE grootste Duitse toneelschrijver uit het tijdvak van het Naturalisme is stellig Gerhart Hauptmann. Zijn stuk ken zijn met groot succes gespeeld in Duitsland en vandaar over het gehele wereldtoneel gegaan Hauptmann was een hevig omstreden figuur met een grote aanhang. En er zijn zelfs rumoe- I rigc herinneringen aan opvoeringen in zijn vaderland. Maar dit alles geschied de lang geleden want onze dichter werd geboren in 1861 en het drama ..Voer man Henschel" verscheen in 1898. Het is dus vijftig Jaar oud en in een halve eeuw is er zo een en ander veranderd in de toneelwereld. Onze opvattingen i.z. de kunst van het toneel hebben een totale wijziging ondergaan ln ieder op zicht. Wanneer men dan ook ziet aan gekondigd een opvoering van dit klas sieke stuk van Gerhard Hauptmann. dan komen onwillekeurig ftminiscen- ties aan de grote Louis Bouwmeester, aan diens spel. zo volkomen passend in zijn tijd. een man groot van allure en bc- V wonderd door zijn tijdgenoten. De X Amersfoortse Gemeenschap heeft gis- i teravond door het Nederlands Volksto- I neel in Amieitla doen opvoeren „Vocr- anan Henschel". Louis Bouwmeester is reeds lang dood en het tijdperk, dat Hauptmann's dra ma s veel besproken en door heftige discussies omgeven objecten waren, ligt ook ver achter ons, En dit hebben wc gisteravond duidelijk aangevoeld en zelfs de grootheid van Hauptmann I heeft ons niet een licht gevoel van dc- f?N -1—' si ceptle kunnen besparen. ER Is, zelden wij. te veel veranderd ln 50 jnren t.a.v. toneelschrijf- en to neelspeelkunst. twee zaken, die overi gens samenhangen en elkaar wederzijds beïnvloeden dat dit stuk ook zoals het gespeeld werd op ons dlc indruk zou kunnen maken als het maakte op de hoorders van de jaren om 1900. Toch ls het een merkwaardig stuk. deze klas sieke tragedie van het naturalisme. Het is de geschiedenis van een niet nageko men belofte aan het sterfbed ener vrouw door de echtgenoot Hij zweert na haar dood niet de knappe dienst meid Hanne Sehèl te zullen huwen, maar ls reeds dan verward in de strik. ..Iemand heeft me een strop om de hals gelegd." klaagt hij later. Want het on verbiddelijke noodlot gaat zich voltrek ken En cr rijzen vragen Heeft Hanne Schal haar meesteres vergiftigd en la ter het kind? Natuurlijk bedriegt ze haar man met anderen. Er treden meer figuren op: kleine menselijke verhou dingen worden verweven tot een ge heel. tot ccn spinsel, dat de mensen steeds meer omvat en dit laatste ge schiedt met niet af te wenden zeker heid. Voerman Henschel doodt ten slotte zichzelf door ophanging en wij weten, dat Hanna hem zonder droefenis wel lang zal overleven, want zij is het leven zelf, dat niet droomt en niet mo raliseert. Hoe kwam dit boze In zijn wereld? Met deze vraag pijnigt Voerman Hen schel zich af en in hem ontstaat een diep gevoel dat wij niet slechts ver antwoordelijk zijn voor wat wij doen, maar ook voor dat, wat ons geschiedt. IN dit stuk Jlggèn grote menselijke waarheden verankerd en het toont ons ook de mensen, zoals ze zijn. Bo vendien ls de auteur een der zeer pro minenten met een wereldnaam. En toch waren wij niet tevreden! Ik zei de het reeds Deze generatie heeft een an dere geestelijke structuur. andere smaak cn voorkeuren ook dan die van 1900 Hoe speelde men nu dit stuk? Elsensohn vertolkte de hoofdrol en hij deed het dikwijls heel goed. De mas sieve. nogal goedhartige geestelijk be perkte Voerman Henschel leefde wel bij hem Ik vond hem sterker in het vierde bedrijf, dat in de herberg speelt, dan ln het vijfde, waar zo gemakkelijk kan worden gezet die ene pas du sublime au ridicule. Ook Nell Knoop als de tweede vrouw Henschel gaf veel te be wonderen. Op het moment echter, waar op Henschel haar het kind brengt, dat jaren voor Hnnn.Vs huwelijk is gebo ren. ontbraken de accenten, die hier zeker konden worden gelegd. dan al die andere personen. De ervende vrouw Henschel van Tanne Wicrts was een behoorlijke uit beelding. Ook de nogal moeilijke rol van Siebenhaar door Bab Wijsman kon ons wel bevredigen, al ls het mct ccn zeker voorbehoud Het is. dit etkennen wij. niet zo prettig een figuur te moe ten uitbeelden, die geen vaste contouren heeft. Hans v Mecrten speelde de waard Wermelskcrk. zo'n beetje als grappige herbergier uit een komische operette en viel daarmee uit de toon Wel goed was hij in het laatste bedrijf, toen zijn kleinburgerlijke huismanswijs heid werd uitgekraamd om te proberen een situatie van leven en dood op te lossen Het maakte de tragedie van dit moment nog schrijnender. Enkelen uit het publick lachten toen en dat was jammer. De kleinere rollen bespreek lk niet met uitzondering van Hauffe de knecht van Henschel, gespeeld door Jan Hand ling en m.i. heel goed. Tine de Vries moet als Franclska Wcrmclskerk ntet zo aanstellerig doen, dan zal haar spel veel aan betekenis winnen. De grime kon ons niet bevallen het was alles te opzettelijk en daarom soms wat carnavalachtig met al die le lijke baarden en snorren. We spreken ten slotte de wens uit. dat de Amersfoortse Gemeenschap ook nog eens in de gelegenheid moge ko men» haar leden een goed modern stuk te laten zien. waarbij we erkennen dat hier risico's liegen op materieel gebied DE A VOMEREN VAN KAPITEIN ROB 1123. Toon meent dat hij de kust we] kan be reiken met de vlet om een lijn over te brengen en zo verbinding te krij gen met de mensen. Het lukt hem dicht in de buurt van een paar vrouwen te komen. Maar hij kan niet ver- staan wat ze. schreeu wen Het lijkt wel of ze Frans spreken! Maar nu komt de mist juist weer opzetten en de zee i wordt ook ruwer. Toon 1 ziet de klippen niet meer en een hoge golf i slaat de vlet te pletter, Uiterst gevaarlijk Het zetfoutenduiveltje zou geen duiveltje zijn als het niet op de critiekste momenten optrad. «uci «e ..ti De lezer zal begrepen hebben, Toon komt er goed af, dat enige woorden zijn wegge- want vallen in ons hoofdartikel van gis teren, toen wij Elsevier en Trouw tot de neutrale pers wilden reke nen. De woorden die weggevallen zijn sloegen op die soort kranten, die het doen voorkomen alsof ze vlees noch vis zijn, maar in werke lijkheid tot de reactionnaire gere kend moeten worden. Rob'en* Van"der Decken trekken hem i doen? Voorlopig zullen ze maar in de buurt i den nemen," vertelt Toon. „Dit gaat niet," GEEN SPREEKUUR Donderdag 10 November a.s. is wethouder Koopman verhinderd spreekuur te houden, uitgezonderd voor diegenen, die reeds een op roep hebben ontvangen. In Stellingwerfstraat zal Zaterdag de vlag wel wapperen met de lijn weer aan boord. Alleen heeft hij zijn pet verlorenJa, \yat moeten blijven kruisen. „Het leek mij toch, dat die zegt Rob; ,//oor honderd mensen vrouwen vroegen of wij ze aan boord kon-1 boord van de „Vrijheid" geen plaats." Noteert in even GRAND THEATRE: „Vier stappen in de wolken", 18 j. Zond. 2,4.15, 6.45 en 9 u. Ov. dagen 2.30. 6.45 en 9 uur. CITY THEATER: „Spionnage in Lake View". 14 j. Zondag 2, 4.15_, 6.45 en 9 u. Ov. dagen 2.30. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: 4 t.m. 7 November „Straatjongens" en „Vlammen over de prairie", alle leeftijden. 8 t.m. 10 November: „Mexicana". Zond. 2, 4.15. 6.45 en 9 u. Ov. dagen 2.30, 6.45 en 9 u. 9 Nov. Amicitia, Alg. Ned. Me- taalbewerkersbond, A.T.E. Opvoe ring van „Schakels", 7.30 uur. 9 Nov. Markthal, NIWIN-avond, 8 uur. 9 Nov. Volksgeb.. Humanitas A. Meilink „Ontwikkeling van de acti viteit in het gezin". 8 uur. 913 Nov. Geb. Ver. Vrijz. Herv. Bazar ten bate eigen gebouw, 36 711 uur. 10 Nov. Meer vreugde beweging. Toneelvoorstelling „Ons Genoegen" 8 uur. 10 Nov. Volksgebouw A.B.B. Le zing C. v. d. Lende „De vakbewe ging vroeger", 8 uur. 11 Nov. Speeltuingeb. (Marconi straat). Afd. Amersfoort Ned. Ver. voor de Volkszang. 8 uur. 11 Nov. Hotel Frank, Klassiek Verbond. Lezing prof. dr. Elisabeth Visser. „Keizer Nero in het Oosten" 8 uur. 11 Nov. Markthal, Jaarfeest. Prot. CHr. Bond v. Spoor- en tram wegpers.. 8 uur. 11 Nov. Openb. Leeszaal, Volks universiteit Mevr. dra. s'Jacob, „Welke zijn de kenmerken cn de grondslagen der verschillende grote stijlen in de kunstgeschiedenis?, 8 uur. 12 Nov. 's Prinsenhof, 25 jarig be staan De Ordonnans,- receptie 3 u.; feestavond 8 uur. 12 t.m. 26 Nov. St. Pieters- en Blocklandtsgasthuis. tentoonstelling „De Ploegh". 12 Nov. K.A.B.-gebouw, feest avond S.O.S. 12 Nov., Amicitia, Ovato, Toneel uitvoering „Nicodemus en zijn schaduw". 8 uur. 12 en 13 Nov. Markthal. Lande lijke bijeenkomst VCJB. 13 Nov. Parochiehuis, P. Borstr. K.A.J., Bonteavond t.b.v. Kath. Thuisfront, 8 uur. 14 Nov. Amicitia, Buurtver. „De Kattekampen", toneeluitvoering. 14 Nov. Geb. Vrijz. Herv. Inst. Volksontwikkeling, Willem van Iependaal „Taal, volkstaal en volks humor. 8 uur. Openbare leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur; Uitlening voor kin deren: Woensdag- en Zaterdagmid dag van 2.304.30 uur; Leeszaal dagelijks van 1012.30 en 25 uur bovendien Dinsdag, en Vrijdag avond van 710 uur. Expositie: T.e.m. 5 Nov. St. Pie ters en Blocklandtsgasthuis. Ten toonstelling schilderijen. Larense groep. R.K. Openbare Leeszaal, Wijers- straat 2. Geopend van 101 uur en 2.305.45 uur. Maandag en Vrij dag 79 uur. Uitlening van 11— 12.30. In de Stellingwerfstraat zal Za terdag aan de gevel van nummer zeven de vlag wel wapperen. Want dan is het viiftig jaar geleden, dat Berend Jan Dikken en Gezina Jo hanna den Trecp in het huwelijk traden. Hij was toen 23 jaar oud en zij telde twintig lentes. Ze zijn geen van beiden Amersfoorters. al wonen ze er al langer dan menig ander, die hier wel geboren en ge togen is.0 „Ik ben geboren in Heino Overijssel", vertelde de heer Dik ken ons. „En mijn vrouw in Apel doorn". Hij is nog zeer kras, deze 73-jarige oude baas. die nog pre cies weet. wat er in zijn leven ge beurd is en dat nog smakelijker kan vertellen dan heel wat jonge ren. „De vrouw is wat doof gewor den, zo in de jaren, maar overigens zijn we nog inagoede gezondheid. We hebben laaTst ons huisje nog laten verbouwen, dus daar kan je wel uit opmaken, dat we vijftig jaar nog niet genoeg vinden!" En de oude baas lacht daar eens sma kelijk om. In zijn jonge jaren was hu los arbeider cn hij heeft ook veel boerenwerk gedaan. Maar dat beviel hem niet. „Ik moest er niks van hebben, eerlnk gezegd, want boerenwerk blijft boerenwerk en je werkt zelf per slot van rekening om een ander te spekken. Zo'n dertig jaar geleden zijn we naar Amersfoort gekomen. Dat zat zo. We hadden een eigen huisje bij el kaar gespaard in de buurt van Wijhe en dat hebben we verkocht, toen wc er meer voor konden krii- fen dan we er voor betaald hadden, 'oen zijn we hier gekomen en heb ben een huisje in de Stellingwerf straat gekocht. Dat was net in de crisisjaren, toen de werkloosheid begon. Het was steun trekken en nog eens steun trekken. Niks voor mij. meneer. Ik ben een winkeltje begonnen en en ik moet U eerlijk zeggen, ik wou dat de crisis maar gekomen was. toen ik twintig was, Eervol ontslag directeur postkantoor Aan de heer J. H. Kroes is met ingang van 1 Januari 1950 op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van het Post- en Te legraafkantoor te Amersfoort, met dank voor de door hem aan het Staatsbedrijf der PTT en daarmee aan den lande bewezen diensten. Jaar geëist wegens autodiefstal De 27-jarige chauffeur-monteur B. T., die zich Dinsdag voor de Utrechtse Rechtbank moest verant woorden wegens diefstal van een auto, was reeds in October 1947 voor dezelfde zaak voor geweest. Het thans aanwezige psychia trisch rapport noemde verdachte verminderd toerekeningsvatbaar. Ter zitting kwam vast te staan, dat de chauffeur in JunM946 tesa- men met zekere v. G. een auto had gestolen, toebehorend aan kapitein v. G. te Den Haag. Rekening houdend met het feit, dat het Bijz. Gerechtshof aan ver dachte ook straf heeft toebedeeld, eiste de Officier van Justitie twaalf maanden gevangenisstraf tegen de chauffeur. Uitspraak 22 November. Veertig jaar getrouwd Het echtpaar J. W. Westenk—Lam- brcchts. Soesterweg 218-^120 hoopt op Donderdag 24 November a s. de dag te herdenken waarop het veertig jaar ge leden in de echt werd verbonden De heer Westerik is een bekend za. kenman ln het Soesterkwartier. Het zal op de betreffende dag de familie niet aan belangstelling ontbreken. want met die winkel had ik veel eerder moeten beginnen. We heb ben best geboerd en nou, ja. nou leven we van de paar centen, die we gespaard hebben en van de paar centen van Drees. O. we kun nen het wel redden, hoor. De kachel blijft branden". Zo was het. De kachel brandde heerlijk en de koffie smaakte best. „Hoe is het met de kinderen?", vroegen wij. „We hebben er tien gehad en zes leven er nog. Van de zomer zijn er nog twee getrouwd. Kijk, hier hebt U de foto's". En van de schoorsteen worden de portret ten gehaald van de kinderen, die Zaterdag ongetwiifeld het oude huisje in de Stellingwerfstraat zul len opzoeken. Want een gouden bruiloft is daar toch wel aanleiding toe. „Ja. ze komen en misschien wordt het nog wel een groot feest", zei Berend Jan Dikken, toen hij de buitendeur achter ons sloot. Ons dagelijks teveel Een wielrijder, die de Kroontjes molen in verboden richting bereed, werd geverbaliseerd, evenals een wielrijder die geen bel had. Vijf autobestuurders passeerden de verkeersheuvel op de Varkens- markt aan de linkerzijde en kregen een proces verbaal. Vier personen reden gisteravond zonder licht cn drie personen ver voerden boven 10 jarigen op hun fiets. In alle gevallen werden de overtreders geverbaliseerd. Tweede ronde van derde klassers In café „Sport" aan de Leusder- weg werd de tweede ronde om het persoonlijk biljartkampioenschap 3e klasse libre gespeeld. Na zijn nederlaag tijdens de eer ste avond tegen zijn clubgenoot Scheerder, herstelde de oud-kam pioen Craanen van „Het Leusder- kwartier" zich en won ajer fraai na 27 beurten van Van Beek van het „Soesterkwartier". W. J. Craanen 100 27 19 3.70 G. v. Beek 78 27 16 2.83 De overige uitslagen waren: H. Scheerder 100 38 8 2.63 J. Schuuring 85 38 12 2.23 J. Rovers (Verg. W.) 93 41 14 2.26 G. Haarman (Nwe. K.J100 41 13 2.43 C. Butselaar (Dos-S.) 100 31 10 3.22 J. Lent („Nwe. Kei") 92 31 13 2.96 Scheerder van „Het Lcusderkwar- tier gaat momenteel ongeslagen aan kop met twee gewonnen partijen. Om kampioenschap 4e klasse libre Nu de voorwedstrijden om het persoonlijk kampioenschap 4e klas se libre beëindigd zijn, werd gister avond in hotel „De Schouw", een aanvang gemaakt met de eindwed- strijden. De wedstrijdleider van het dis trict Eemland. de heer A. J. Ver kerk, sprak voor de aanvang van deze wedstrijden, een kort woord en hoopte dat de spelers het zou mogen gelukken, door hun spel een hogere klasse te bereiken. De resul taten van de eerste partiien *varen: W. Blumink (Metropole) 70 H. Lambrechts id. 75 J. Polman (Leusderkw.) 75 L. v. d. Berg id. 64 R. Koster (Zonneheuvel) 75 A. Ouderdorp (ODL) 62 P. v. Asselt (Ctr.) 37 H. Dammers (N. Kei) 75 De stand is thans: 1. J. Polman, 2. H. Dammers, 3. R. Koster, 4. H. Lambrechts, 5. L. v. d. Berg. 6. A. Ouderdorp. 7 H. Blumink, 8. P. van Asselt. Stand van ^ken in 5e klasse libre De biljarters vijfde klasse libre, die Dinsdagavond in Baarn de derde ronde om het persoonlijk kampioenschap speelden, behaal den de volgende resultaten: K Runneboom („Leusderkwartier) 50 34 7 1.47. R. Bitterling („Soesterkwartier") 47 34 8 1.38. Bitterling leed zijn eerste ne derlaag. J. Schulte („Nieuwe Kei") 50 39 5 1.28. J. Oosterbeek („Zonneheuvel") 33 39 6 0.85. De „Nieuwe Kei"-man gaat-nu ongeslagen aan kop met 3 gewon nen partijen. Th. v. Roekei („Leusderkwar tier") 50 33 7 1.51. H. Kuyter („Leusderkwartier") 24 33 4 0.73. En voorts: B. Koppen (D.O.S. Soest) 50 43 6 1.16. W E v. Meer („Zonneheuvel") 31 43 4 0.72. 40 7 1.75 40 10 1.87 27 14 2.77 27 10 2.37 33 18 2.27 33 9 1.87 30 7 1.23 30 12 2.50 In tweede klasse libre nog veel mogelijk Het was haqst sensationeel te noemen, wat Dinsdagavond ge schiedde in café „Metropole", al waar de vierde ronde werd ge speeld voor het biljartkampioen schap tweede klasse libre, district „Eemland". De oud-kampioen C. Rijn van „De Vergulde Wagen", die ongeslagen aan kop ging met drie gewonnen partijen en het fraaie gemiddelde 5.55, kreeg zijn eerste nederlaag te slikken en wel tegenW. Onrust van „Ons Genoegen" (Baarn). Laatstge noemde had nog geen' enkele par tij op zijn naam gebracht en stond kansloos en alleen, onder aan de ranglijst. Wederom bleek, dat bil jarten een spel van verrassingen zijn kan! Na 16 beurten stond Rijn nog iets voor, maar de volgende beurt maakte Onrust een serie van 24 tevens zijn hoogste serie er. na in de 19de beurt nog eens 20 caramboles bij elkander gesto ten te hebben, was hij definitief uitgelopen. Rijn, die schijnbaar niet zijn beste avond had, slaagde er niet meer in de achterstand weg te werken en bleef na 30 beurten op 121 staan. W. Onrust 150 30 24 5.00 C. Rijn 121 30 25 4.03 De tweede sensatie beleefden de toeschouwers bij de partij tussen de „Vergulde Wagen"-speler D. ten Hoeve en W Japin van „Het Leusderkwartier''. Laatstgenoemde leverde een formidabele prestatie, door een geweldige achterstand die eenmaal zelfs 50 caramboles bedroeg! weg te werken en als 't ware „op de streep" een over winning uit het vuur te slepen. Na 25 beurten stond Ten Hoeve I nog op 134 en Japin op 115. Laatst genoemde maakte toen een serie I van 29 jammer genoeg miste hij een betrekkelijk gemakkelijke bal en kwam op 144. Ten Hoeve had toen nog een kans, maakte echter slechts 3 en Japin stootte vervolgens de ontbrekende 6 ca ramboles bij elkaar. W Japin 150 28 29 5.35 D. ten Hoeve 137 28 35 4.89 Ten Hoeve maakte de hoogste serie van de avond, n.l. 35. De beide andere partijen verlie pen betrekkelijk normaal. Een enigszins „taaie" partij 'tussen Veltman van „Metropole" en De Jong van „Ons Genoegen" eindig de na 49 beurten in een over winning voor eerstgenoemde. R. Veltman 150 49 16 3.06 D. de Jong 118 49 10 2.40 J. de Vries van het Baarnse „Ons Genoegen" was goed op dreef en speelde zeer sterk tegen Engelhard van „Metropole". Na 25 beurten was de partij uit en het gemiddelde van de Vries was 6.00 Dat de „Metropole"-spe- ler echter goed partij gegeven heeft moge blijken uit zijn moy enne, n.l. 4.08. J. de Vries 150 25 26 6.00 H Engelhard 102 25 28 4.08 PSVA-ers winnen Voor de politie-voetbal-competitie speelde het elftal van de P.S.V.A. Dinsdag tegen de Hilversumse poli tie. Tot de rust wisten de Herman- dads uit de radiostad de stand dub bel blank te houden, maar na de rust moesten zij zwichten voor de heftige aanvallen van de Amers foortse voorhoede. De Man scoorde op bijzonder fraaie wijze het eerste doelpunt en het tweede Amers foortse doelpunt ontstond uit een strafschop. De Amersfoorters zege vierden ten slotte met 20 over hun naaste concurrenten op de ranglijst. Burgerlijke stand Geboren: Justina Maaike, d. v. B. H. Hulst en R. L. v. Wijk van Brievingh; Berendina Jantina, d. v. H. Rogge en H. Baas; Pieter. z. v. P. Mertz en G. M. v. Loenen; Ma rina. d. v. A. Goedegebuure en E. A. M. Jansen. Overleden: Heintje van Dasse- laar, 13 j.; Willcmina van den Bie- zenbos. 81 j., geh. m. T. P. A. Klaassen; Bernard Johan Jonker. 59 j„ geh. m. G. A. v. Vloten: Al- bertha Krielen. 67 j., geh. met S. Groot. Politie ontmaskert bende autodieven AMSTERDAM. Enkele Bel- gen. zo had de rijksrecherche opge merkt, kwamen al een paar maal. met inlevering van papieren en het contactsleuteltje, aangifte doen van diefstal van hun auto's. Gebleken is nu. dat zij in feite de wagens onderbrachten bij een Nederlandse garagehouder, die met hen in com plot was en dat de wagens afkom stig waren van diefstal in België. Dit winstgevende spelletje zou nog langer zijn gespeeld, ware de politie, bij .het oprollen van een smokkelcomplot, niet toevalliger wijze achter een en ander gekomen. Nu zitten de Nederlandse garage houder-opkoper en zijn Belgische leveranciers achter slot en grendel De gedupeerde eigenaars van de auto's hebben hun wagens inmid dels zoveel mogelijk terug ge kregen. Van 18 November a.s. af wordt in het Sted. Museum te Amster dam een expositie gehouden van 60 schilderijen, door Ned. kunste naars gemaakte tijdens vluchten boven ons land. Federatie en KLM werkten hierbij samen. Rapporten over Cease fire zijn geheime stukken DEN HAAG. Op vragen van net Tweede Kamerlid de heer Krol (C.H betreffende de geheimhou ding van de rapporten inzake de „Céase fire"-overeenkomst, heeft de minister van overzeese gebiedsdelen geantwoord, dat hij zich niet ge rechtigd acht de ambtelijke rappor ten over de naleving van de ordets tot staking der vijandelijkheden, in zonderheid op Java en Sumatra, zon der verplichting tot geheimhouding ter kennis van de kamerleden te brengen. Regerinp; wenst onderzoek O C naar „aardstralen" DEN HAAG. De regering wil weten, hoe het nu eigenlijk zit met de zogenaamde „aardslcalen" en alles wat daarmede verband houdt. Daarom is door de minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen cn van sociale zaken, geza menlijk besloten opdracht te geven aan de koninklijke academie van wetenschappen onder wier auspiciën het onderzoek zal worden gehou den. Deze maakt een voordracht op voer een werkgroep, die onder lei ding zal staan van prof S. R. de de Groot. Nog geen nieuwe boswet DEN HAAG. Ofschoon de com missie. die rapport moet uitbrengen over een nieuwe boswet. al een jaar aan het werk is, kan het nog wel even duren, voor zij daarmede ge reed is. Dit betekent, dat van de in diening van een nieuwe boswet dit jaar geen sprake kan zijn. zodat de wet tot -intrekking van het Besluit Staatstoezicht op de Bossen 1943, die 1 Januari zou verballen, een half jaar moet worden verlengd. In die geest is een wetsontwerp ingediend. O Veehouders moeten zelf letten op kwaliteit van mengvoeder DEN HAAG. Om de Nederlandse veestapel in stand te kunnen houden, blijft het in de nabije toekomst noodzakelijk de import van buitenlandse voedergranen te handhaven, ook al beschikt ons land niet over voldoende buitenlandse betalingsmiddelen, om grondstoffen voor veevoeder aan te kop^n in hoeveelheden, die de binnenlandse behoefte ruimschoots dekken. Deze mededeling deed de voorzitter van het bedrijfschap voor veevoeder, ir J. A. P. Franke, in een radiopraatje. Ten aanzien van de verdeling /an de beschikbare hoeveelheden kracht voeder, is de grootst mogelijke zui nigheid geboden, terwijl de zeer on voldoende import niet in staat zal zijn het tekort aan voedingsmidde len binnen afzienbare tijd op te hef fen. Desondanks zou het onjuist zijn, aldus spr., als men hieruit de con clusie trok, dat in de nabije toekomst de toegewezen hoeveelheden kracht voeder zullen worden verminderd. De aankopen, die Nederland in het buitenland heeft gedaan, vooral wat granen en eiwitten betreft, geven stellig geen reden tot ongerustheid. Ook de hoeveelheden veekoeken, die in het land aanwezig zijn, zijn van dien aard, dat terecht mag worden verwacht, dat de toewijzingen in de komende winter met de geraamde hoeveelheden zullen overeenkomen. Voegt men hieraan de reeds aange kochte voergranen toe, dan is nu al voldoende graan beschikbaar om on ze veestapel tot en met Maart 1950 met de thans verstrekte rantsoenen te voorzien. Dit betekent derhalve dat de rundveehouders in deze win ter op de bedrijven beneden de 12 ha ongeveer mogen rekenen op 175 kg krachtvoeder per melk- of kalfkoe. Voor grote bedrijven zal deze toe wijzing naar verhouding geringer zijn, doch ook daar mag men, uitge zonderd de overwegende bouwbe drijven boven 20 ha. over het alge meen rekenen op ca. 150 kg, terwijl voor sommige bedrijfstypen het per- HET LAATSTE BETON is thans gestort voor de bouw van de Weldammerbrug over het Twen tekanaal bij Goor. Deze nieuwe brug is van groot belang voor de scheepvaart in het Twentekanaal, doordat de door vaarthoogte 1 meter hoger is dan die van de oude brug. Nu kunnen ook gro tere schepen het kanaal bevaren. Men hoopt de nieuwe brug be gin 1950 voor het verkeer te kun nen openstellen. centage hoger zal liggen. Het even tuele tekort zou men kunnen aan vullen met ruwvoeder dat thans in voldoende mate verkrijgbaar is. waarbij in het bijzonder het gebruik van gestoomde aardóppelen aanbe veling verdient. Wat de verdere toe komst betreft, zei spreker, dat er voldoende redenen zijn om deze met bezorgdheid tegemoet te zien. Tenslotte vestigde ir Franke nog de aandacht op de samenstelling van het mengvoeder, welke bij sommige fabrikanten te wensen overlaat. Daar een intensieve controle van over heidswege hierop vrijwel onmogelijk is, dient de veehouder bij voorkeur zijn voeder te betrekken bij de vele bona fide fabrikanten, bij leveran ciers, die vertrouwen genieten. Op deze wijze verkrijgt men zekerheid omtrent de kwaliteit mengvoeder, die men ontvangt, een zekerheid, die men niet heeft, wanneer men ver trouwt op overheidsvoorschriften, die niet meer tot in details kunnen worden gecontroleerd. Droeve balans van doden en schade door V-wapens BRUSSEL. In de periode van 7 October 1944 tot 20 Maart 1945 vielen in het arrondissement Ant werpen 2448 V-l en 1265 V-2 bom men, waardoor 5578 mensen gedood en 9.161 zwaar werden gewond. Al leen reeds op 8 Maart 19^5 vielen er 120 bommen op Antwerpen. Steeds met een tussenruimte van 12 minuten. In de stad Antwerpen werden door deze bombardementen 67.541 gebouwen beschadigd en 1675 ge heel vernield. In het arrondissement Luik, waar 1592 vliegende bommen neerkwamen, telde men 3446 doden en 5245 zwaar gewonden. Te Luik werden 9258 gebouwen beschadigd en 2809 geheel vernield. Het totaal aantal doden als ge volg van de oorlog bedroeg in Bel gië 15.729, het aantal zwaar gewon den 15.942. Eens gelieveu, altijd LONDEN. De „Church of England" heeft eer. handleiding „Voor het Gelukkige Huwelijk" uitgegeven, waarin o.m. te lezen staat, dat de jeugdige echtgenote moet zorgen dat haar gemaal een behoorlijke maaltijd in de maag moet hebben, vóór zit er toe over gaat de gebeurtenissen van de dag met hem te bespreken. Dit boek is een herziene uitgaaf van een hand leiding. die in de afgelopen 17 jaar aan ongeveer 250.000 Britse jong gehuwden op hun levenspad werd meegegeven. Het draagt tot titel „Op de Drempel van het Huwe lijk". Het bevat duizend-en-pén wenken, die in het huwelijksleven van pas kunnen komen. „Een man heeft minder energie reserves dan een vrouw", zegt de handleiding; „zij kan 't gemakkelij. ker een keer zonder maal of nacht rust stellen dan hij". Een ander advies: „Uw trouwdag dient niet het einde van de periode der hdfmakerij te betekenen. Daar mede dient gij uw gehele huwe lijksleven door te gaan. Gij dient altijd gelieven te blijven". Hatta in Egypte) Ik dank u voor uw morele steun aan Indonesië CAiRO. Dr Mohammed Hatta, de Indonesische Republikeinse m.- nister-president die gisteren per K L.M in Cairo aankwam zeide te genover de pers. dat de Ronde-Ta felconferentie niet geheel en al be- verdigend is verlopen, doch dat „wij het beste bereikten, dat wij onder deze omstandigheden kon den". Dr Hatta sprak zijn dank uit -voor de morele steun, die Egypte Indonesië heeft gegeven. Philippijnen in opwinding door stembusstrijd MANILLA. De inwoners van de Philippijnen hebben Dinsdag ge weervuur getrotseerd om een pre sident te kiezen. Toen de stembus sen gesloten #werden, waren 19 men sen gedood en 16 gewond. De onlusten waren wijdverspreid. Hier werden stembussen gestolen en daar de voorzitter van het stem bureau ontvoerd. In Ormoc Leyte hebben suppor ters van een der candidaten be richt, dat de controleurs bij de ver kiezingen de heuvels ingejaagd werden. Duizenden gewapende mannen patrouilleerden op de hoofdwegen en by de stembussen. Hoop van Tsjan'g Ivai-Sjek gevestigd op de B-25 HONGKONG. Sedert kort be- schikken de Chinese nationalisten over honderd zogenaamde B-25, Amerikaanse bommenwerpers, al dus deelde de Amerikaanse gene raal Claire Chennault aan de pers mede. Deze toestellen zijn door men. Tsjiang Kaï-Sjek in de Verenigde Staten gekocht. Men hoopt dat zij een beslissende factor zullen ziin voor de afloop van de Chinese bur geroorlog. Orient-express terug naar oude roem ATHENE. Men verwacht al- hier, dat het spoorwegverkeer tussen Griekenland en Zuidslavië tegen het ejnde van dit jaar her steld zal worden. Volgens de Griekse minister van verkeer zijn reeds de technische details uitgewerkt voor het door- trekken van de Simplon-Orient- express via Belgrado, Skolpje en Saloniki naar Athene, welk tra ject sinds het begin van de tweede wereldoorlog niet meer door deze beroemde internationale trein be reden is. Washingtons vliegongeluk gevolg van misverstand? WASHINGTON. De Boliviaanse piloot, Erick Rios Bridoux, wiens toestel een week geleden in botsing kwam met een Amerikaans lijntoe- stel, waarbij 55 mensen het leven verloren, is nu zover hersteld, dat hij een verklaring heeft kunnen af leggen. Hij zeide van het station van net vliegveld Washington instructies te hebben ontvangen tot landen, zodra een ander toestel, (daarmede was het Amerikaanse lijntoestcl bedoeld) binnengeloodst zou zijn. Hij zou door deze boodschap zijn misleid, daar h'J juist op dat moment een vliegtuig de grond zag naderen. Te laat ontdekte hij, dat er nog een vliegtuig, het Amerikaanse, in de lucht was. Bridoux sprak de aanvan kelijk geuite veronderstelling. "aI zijn radio-installatie zou zijn de fect geweest, tegen. Politieke arrestaties in Tsjechoslowakije PRAAG. In Slowakije zijn 32 personen onder verdenking van spionnage gearresteerd, aldus meldt Praag. De gearresteerden zouden hebben gewerkt onder leiding van het vroegere Slowaakse Par1®* mentslid Folta, volgens de of ficiële bekendmaking een agent voor de Britse inlichtingendienst- i Folta zou uit Duitsland zijn terug- J gekeerd na in de Duitse vluchtelin genkampen agenten te hebben ge* recrutcerd en opgeleid.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2