DAGBLAD VOOR AMERSFOORT W est-Duitse regering gaat het politieke zakenpad op Ook Uw steun is nodig k^oSn'eïïot Staakt ontmanteling Geen risico West Duitsland in raad van Europa V__ In welvarend bodem voor Indonesië geen communisme Dappere tuinman redt oppasser uit moordende klauwen Demobilisatie Somers geval Of Jaargang, S, no .264 Donderdag 10 November 1949 jpgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330. kolRotterdamscbe Bank Postbus 9 Abonnements- n]s 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort, Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235f Hoofdredacteur. TJ. DE BOOR DER, m A 4 Inst,,"inK van een gemengde commlsle, waarin yfj 4 4 (T naasl de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en \1 Frankrijk West-Dnitsland als gelijkgerechtigde ritting ral hebben, is voorstel nummer ëén, dat kanselier dr idenauer aan de Grote Drie gedaan heeft. En dere commissie en dat voorstel nummer vraagstuk van de be- C1 (Indiging der ontmanteling en het probleem der geleidelijke overdracht, de uitvoerende macht in West-Duitsland aan de regering van Bonn. ""N Hitiers erfenis MUNCHEN. Hitiers oorlog kostte Duitsland 452 milliard gulden, aldus een ruwe schat ting van het Duitse instituut voor economisch onderzoek te München. landen kon zich gisteren terug- L-anen in de dagen van Dickens. Talrijke populaire figuren uit die toch nog wel schilderachtige tijd, -oals de venter met gepofte kas tanjes, namen deel aan de op tocht, die nu al eeuwenlang ieder jaar op 9 November gehouden wordt, ter gelegenheid van de ambtsaanvaarding van dc nieu we burgemeester. SOWJET-UNIE De Sowjet-Unie schijnt ten I Einste op het ogenblik tevreden le zijn met haar huidige grenzen en eau te sturen op een lange periode van vrede naar buiten om zich naar binnen te kunnen versterken. De kansen op een gewapend conflict lijn daardoor aanzienlijk kleiner J dan een jaar geleden. Deze overtui ging, die. na de viering van de 32ste verjaardag van de bolsjewistische revolutie, in het Westen vrijwel al gemeen gehuldigd wordt, baseert rich voor een deel op de rede, waarin Georgi Malenkow verklaar de, dat er geen oorlog in het ver- I schiet is. Maar de Westelijke waar- I nemers hebben nog andere redenen I voor hun geloof. Moskou beheerst op het ogenblik een gebied, dat zich uitstrekt van de Zuidgrens van China tot de Westgrens van Oost- Duitsland. Het Kremlin heeft deze uitgestrekte territoria echter nog geenszins zo vast aan zich gebon den, dat het op de onverbreke lijkheid der nog zo weinig be proefde banden zelis onder de spanning ener oorlog ?ou mogen rekenen. Daarnaast ocett ook de Sowjet-Unie zelve nog genoeg zwakke punten. Dat er van «nheid in haar werkelijke rege ring (het Politburo) een van de I eerste vereisten om een buiten landse oorlog met succes te kunnen voeren geen sprake is, bewijzen vele mutaties van het afgelopen Jaar. Een goede moreel op het in dustriële front, waar men een Koortsachtige jacht heeft geopend om Amerika in te halen (jaarlijkse taalproductie van de V.S. 90 mil- t \D J°n' van Rusland 17 millioen jon) heerst evenmin. De benoeming ^an een niet-partijman, de „staal- soning" Tewosyan, spreekt in dit opzicht boekdelen. En in de agrari sche sector stuiten de Sowjet-lei ders, die van de boer eisen, dat hij ®et het brood van vandaag ten be hoeve van de melk van morgen zijn Koeien in plaats van zichzelf voedt, op stil verzet. Onder deze omstan digheden zou het inderdaad niet verwonderlijk zijn, indien de voor- ziehtige politiek, die Stalin inder- |0a reeds tegen Trotzky's opvatting JJ1 wist te doen zegevieren, op- meuw tot leiddraad der Russische P°iitiek is gemaakt. SCHIPHOL. Uitgeleide gedaan door prof. Romme, ir Otten van de Philipg en de directeur van de ^"-spoorwegmaatschappij en vele «Nieren uit politieke- en handels- •^hgen is Woensdagavond dr Man- ^r. hoofd van de staat Oost-Suma- ra naar Indonesië vertrokken. Hij gst met de „Soerabaja" van de A A 7%7~7~>y~A T~\ ^'rees voor nieuwe Duitse agressie, aldus weet /X l hit it dr Adenauer, is de grootste hindernis op de weg naar Duitslands opneming als volwaardig lid in de Wcst-Europese gemeenschap. Daarom biedt hy aan, dat dezelfde ge mengde commissie, die de beslissing moet nemen op de punten, die de Duitsers ingewilligd als gelijkgerechtigden V eiligheidsgarantie te kunnen gevoelen, een reeks afdoende veiligheidswaarborgen, die In het büzonder de Fran sen zullen bevredigen, zal opstellen. Waarschynlyk zweeft Adenauer daarbij de gedachte van een internationale controle op de productie van de gehele Duitse industrie voor de geest. PARIJS. „Onze vorderingen waren bevredigend. Morgen praten we verder". Dat is, kort samenge vat, de inhoud van het communi qué, dat de ministers van buiten landse zaken der Grote Drie giste ren uitgaven. Vandaag komt het overleg tot een besluit en naar men verwacht zullen er besluiten van verstrekkende betekenis zyn geno men met betrekking tot verdere normalisatie van de relaties met West Duitsland. Hoewel de vermoe dens inhouden, dat er ook gespro ken is, over de inter-Europese sa menwerking, de aanwezigheid van Averell Harriman, de reizende am* bassadeur voor het Marshall-plan wijst daarop, over de ontwikkeling j in China en over het met Japan te sluiten vredesverdrag, toch is Duits land de grootste kluif, waarmee de conferentie zich heeft moeten bezig houden. Paryse waarnemers beschouwen dc Duitse voorstellen als een grote schrede in de goede richting, welke ertoe zal bijdragen, dat een gemeen schappelijke behandeling van de voornaamste onopgeloste Duitse problemen mogelijk wordt De hinderpalen, die op de weg naar meer normale betrekkingen met Duitsland staan, zyn, dat het West-Duitse parlement de regering- Adenauer, die slechts over een zeer geringe meerderheid beschikt, ten val zal brengen indien deze teveel in de kaart van vreemde mogend heden zou spelen. Hetzelfde gevaar loopt de Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, indien hg te grif zou ingaan op de Duitse voorstellen en daarmede de in Frankrijk laten te anti-Duitse gevoelens tot leven zou brengen, met als dreigende con sequentie een Franse regerings crisis. Ten slotte is het voor minister Bevin moeilijk terug te komen op het onverbiddelijke standpunt inza ke de ontmanteling van de Duitse oorlogsindustrie, waarin hy zich heeft vast gebeten. Hij zal dit slechts dan kunnen doen. indien de West-Duitse regering volkomen on aantastbare waarborgen voor de veiligheid van de geallieerden ver strekt. Nee toch.Heus Wat 'n baby! Achttien maan den oud valt me dat Jutse wicht uit haar kinderwagen in bagagerijtuig van snelle snel trein, rolt 15 meter van boven af in natte sloot, kruipt er uit en lacht tegen moeder, die aan noodrem hing. Plaats van het wonder: Juelsminde (Jutland). Oostenrijkse communisten geven Stalin stalen studeer kamer ameublement. In de hoop dat hij nog eris gaat studeren? Bijtend grapje van gisteren deed iemand ons schrijven over Tijger Clemenceau. die, ge vraagd waarom hij zo lelijk deed tegenover Duitsers, ant woordde: „Ik ben nog nooit bij hen op bezoek geweest, maar zij zijn al tweemaal ons huis bin nengedrongen dat is genoeg voor een grijsaard als mij" Einstein (die ene Einstein) besloot jongste atoom-lezing met de macabere woorden: „Hoe wereldoorlog III zal aflopen weet ik niet. Maar in wereld oorlog IV zullen de mensen die dan nog over zijn, elkaar weer met rotsblokken be-smijten. Men sla dus nr. Ill over!" J Rel in Oostenrijks parlement WENEN. ..Fascistische moor denaars! Fascistische moorde naars!". tien minuten lang hielden communistische afgevaardigden in het Oostenrijkse parlement in koor dit geroep aan. ondanks luid geha mer en gebel van de voorzitter. Het was de uiterst rechtse gedelegeerde Fritz Stuber. die hun verontwaar diging had gaande gemaakt, door te beweren: „De Oostenrijkse po litie heeft de nationaal socialisten in 1945 even slecht behandeld, als de nazi's het in de concentratie kampen deden". Aanvankelijk was de 78-jarige voorzitter van het parlement niet in staat de orde te herstellen. Toen ten slotte de rust was weergekeerd nam Stuber de beledigende opmer king terug. Hij verzekerde dat hij slechts opbouwende critiek had willen leveren. Vrachtauto gekraakt op onbewaakte overweg BRUMMEN. Het treinverkeer tussen Arnhem en Zutphen was Woensdagavond geruime tijd ge stagneerd, doordat een vrachtauto knel zat tussen een trein en een paar telegraafpalen. Het ongeluk gebeurde op een on bewaakte overweg. De auto werd gedeeltelijk gekraakt, de chauffeur bleef ongedeerd. Prins Bernhard naar de West en Zd.-Amerika DEN HAAG. De Prins der Ne- derlanden, zal in aansluiting op zyn reeds aangekondigde bezoek aan de Nederlandse Antillen en Suriname in Januari 1950 een officieel bezoek brengen aan Venezuela, Brazilië en Mexico. De regeringen van genoem de landen zgn van dit voornemen in kennis gesteld en hebben hier mede reeds hun instemming be tuigd. PARIJS. Eenstemmig heeft de „kleine Assemblée" van de raad van Europa, aan de raad van mi nisters van buitenlandse zaken der tot deze organisatie behorende lan den geadviseerd West-Dnitsland toe te laten als lid van dc raad. met benerkte bevoegdheden. Deze beperking betekent, dat West-Duitsland niet vertegenwoor digd zal zijn in de raad van mi nisters van buitenlandse zaken. De „kleine assemblée" is het 28 leden tellende permanente orgaan van de raad van Europa, waartoe 12 lan den behoren Men verwacht dat na dit voor West-Duitsland gunstige advies, de raad van ministers spoe dig een slotbeslissing in deze aan gelegenheid zal nemen. Ook het Saargebied zal. naar mag worden verwacht, overeenkomstig het advies van de „kleine assem blée" tot de raad van Europa wor den toegelaten. De stemming hier over was echter niet eenstemmig. De Franse socialist Guy Mollet en een Deens socialist onthielden zich van stemming. De houding van Mollet weerspiegelt de oppositie in de Franse socialistische partij tegen de Franse regeringspolitiek ten op zichte van het Saargebied. BONN. Dean Acheson, die door de Amerikaanse hoge commis saris McCloy ls uitgenodigd voor een informatiereis in West-Duits land, wordt Zondag te Bonn ver wacht. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken zal eerst een bezoek brengen aan president Heuss. Fox wijzigt contracten met Djokja NEW YORK. Matthew Fox, president van de American-Indo nesian Corporation is bereid zich te schikken naar eventuele Indone sische wensen om zijn contract met de Indonesische republiek te wijzi gen. Fox heeft in een van 28 April '48 daterende brief van het ministerie van buitenlandse zaken bekend ge maakt. dat de door hem voorgestel de wijzigingen de bezwaren van het departement van buitenlandse zaken wegnemen. Het ministerie had het bestaande contract geken schetst als onbehoorlijk monopo listisch. Zes vissersplaatsen met ondergang bedreigd (Van onze parlementaire redacteur) Vele kamerleden achten de toe lichting op de Begroting van het Zuiderzeefonds veel te sober. Zij willen er wat meer van weten en vooral het naadje van de kous over de plannen tot voortzetting van de inpolderingswerken. Wanneer zal de polder, die het eerst wordt in gedijkt, droog zijn? Overigens hebben verschillende leden er in het geheel geen vrede mee, dat de zuidelijke polders het eerst tot stand zullen worden ge bracht. Deze omvatten nl. de beste visgronden van de Zuiderzee. Bij uitvoering van het werk gaan zes vissersplaatsen te gronde en is de IJsselmeer visserij practisch ten einde. Laat men beginnen, aldus wordt gepleit, met de zuidwestelij ke polders, waardoor maar weinig vissers in hun bestaan worden be dreigd. Men vindt deze kwestie van zulk een groot belang, dat men de Volksvertegenwoordiging wil laten uitmaken, met welke polders het eerst begonnen zal worden. Voor verbetering militaire bezoldigingen f 13.000.000 DEN HAAG Na lang onder handelen is men eindelijk tot over eenstemming gekomen over de verbetering van de militaire bezol digingen. Een vergoeding voor het lange wachten der betrokkenen is gelegen in de terugwerkende kracht tot 1 Januari 1948. De kos ten van deze salarisherziening be dragen zowel voor 1948 als voor 1949 f 13 millioen. Door wijziging van de oorlogsbegroting voor bei de jaren worden deze gelden thans aangevraagd. Koningin Politie schiet twee stropers dood RUURLO. In de nacht van Dinsdag op Woensdag zijn in de Veldhoek tussen Ruurlo en Zelhem vader en zoon Lievenstroo dood geschoten door een wachtmeester van de rykspolltle en een boswach ter. De 59-jarige D. Lievenslro en zijn oudste zoon Henk, beiden uit Varseveld, waren in het veld, toen zij werden aangehouden door een wachtmeester van de rijkspolitie uit Ruurlo, die met een jachtopzie ner het tweetal had aangetroffen. Een van de stropers zou daarbij zijn geweer in de aanslag hebben gebracht en gericht op de wacht meester, die daarop een schot loste uit zijn revolver. De kogel trof de oudste stroper, die vrij spoedig overleed. De andere is waarschijn lijk op zijn vlucht zodanig geval len, dat hij eveneens het leven verloor. De beide lijken zijn naar Zutphen gebracht, waar heden de sectie zou worden verricht. Het parket uit Zutphen is in alle vroegte met een onderzoek begon nen. De stand n de Brusselse Zes daagse luidde hedenmorgen vroeg: 1. Kubler-Bruyland 156,punten. 2. Bruneel-Lapebie 82 punten. 3. Kint-Van Steenbergen 77 p. Op één ronde: 4. Schulte-Peters 26 punten. Afrika's merk waardigste al leenheerser kei zer Hailc Selas sie I zit sinds enkele jaren weer op zijn troon te Addis Abeba (Nieuwe Bloem). Hij was dc eerste door dc As verdreven vorst, nadat de Italianen in een zeer wreed gevoerde oorlog ('35 '36) wraak hadden genomen voor hun smadelijke nederlaag bij Adoea vlak voor de eeuw wisseling, maar hij was ook de eerste en. een der weinige vor sten, die uit dc ballingschap (o.m. te Jeruzalem, Parijs en Londen) in zijn land terugkeer de. Naast hem troont zijn gema lin. evenals hij stammend uit het Huis van de oud-testamen- tische koning Salomo en de koningin van Scheba! Op de voorgrond geen leeuw, doch een lievelingshond, een Fenek, een buitengewoon intelligent soort honden uit Noord-Afrika. Voor de fotograaf was dat ook pret tiger, want de huisleeuwen, waarmede Haïle Selassié zich gemeenlijk pleegt te omringen doen wel eens onrustig tegen over dc ridders van de lens. Aan de tronen kan men zien, dat Haile Selassié meer houdt van een krullerig Biedermayer interieur met Lodewijk-stijlen en Queen Ann-tierlantijnen dan van zuivere Koptisch-in- heemse productentrouwens, daar staat zijn pa.leis voor be kend. En wie weet wat de Ita lianen tussen '36 en '42 nog uit Addis Abeba weggesleept heb ben. Wilhelminafonds doet beroep op het Nederlandse volk AMSTERDAM. Ieder jaar stenen ruim 12.000 Nederlanders aan kanker en andore kwaadaardige ge zwellen, leder jaar worden 18.000 tot 19.000 nieuwe gevallen geconstateerd, leder jaar moet ruim 2.500.000,worden uitgegeven voor verpleging van lUders aan kanker en andere kwaadaardige gezwellen In ziekenhuizen. Ieder jaar heerst dus In 18.000 tot 19.000 Neder landse gezinnen vrees en In ruim 12.000 gezinnon diope droefenis. Dit kwaad moet met krachtige middelen door het Nederlandse volk ln al zyn geledingen worden bestreden. De vereniging het „Koningin Wil helminafonds" doet een beroep op alle Nederlanders en op alle in Ne derland gevestigde ondernemingen om hieraan hun onontbccriyke steun te verlenen, door toe te treden als lid der vereniging (minimum con tributie 2.50 per jaar) of door de vereniging schenkingen te doen. De eerste duizend leden zijn reeds geboekt, doch wil het doel worden bereikt, dan zal dit aantal tot meer dan honderdduizend moeten worden opgevoerd. Het kapitaal van het „Koningin Wilhelminafonds" maakt het moge lijk tal van voorzieningen te treffen, welke tot nu toe door gebrek aan geldmiddelen achterwege moesten blijven tot grote schade van de volks gezondheid. Wil dus de direct door prinses Wilhelmina en indirect door het Ne derlandse volk verleende financiële steun voor de kankerbestrijding op den duur effect hebben, dan zal liet jaarlijks moeten worden voorzien van nieuwe middelen. Het bureau van het „Koningin Wil helminafonds" is gevestigd Singel 453 te Amsterdam en het gironummer is 26000. .J Hatta heeft geen behoefte aan pact-vorming CAIRO. „Azië kan het com munisme het best buiten de deur houden door de economische situa tie te verbeteren. Dat is de ma nier waarop ook Indonesië hoopt het communisme af te wenden." Hatta, die dit zeide op een pers conferentie, bevindt zich hier op de doorreis naar Indonesië. Hij hoopt met prominente Egyptenaren van gedachte te kunnen wisselen. Hatta zeide niet te geloven in de doelmatigheid van een Aziatisch pact, in de geest van het Noord Atlantische verdedigingsverdrag, als een instrument voor de bestrij ding van het communisme. „Wat wij nodig hebben is morele samenwerking der Aziatische lan den en niet de basis van een Noord Atlantisch pact." Op de vraag, of hij meende dat geheel Azië door het communisme wordt bedreigd, antwoordde Hatta: „Wellicht, maar Indonesië is ln hoofdzaak mohammedaans en moeilijk door het communisme te infiltreren. Alleen een verbeterde economische situatie kan ons ech ter redden." Ten aanzien van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië zei de Hatta, dat de unie tussen de beide landen gegrondvest is op het principe der gelijkheid. Toen hem gevraagd werd, of hij de overtuiging had dat Nederland de in Den Haag ondertekende over eenkomst zou nakomen, antwoord de Hatta met klem: „De overeen komst is getekend onder supervisie van de veiligheidsraad en wij heb ben het vertrouwen dat Nederland haar zal nakomen." Hij zeide verder, dat Indonesië doende is „gemengde ondernemin gen" op te richten ter vervanging van de nutsbedrijven, die thans het eigendom zijn van buitenlanders. De helft van het kapitaal der ge mengde bedrijven zou verschaft worden door de Indonesische rege ring, de andere helft door buiten landse bronnen. Er behoort een flinke hoeveelheid moed toe om 'n vol wassen tijger met een schop als enig wapen te lijf te gaan. Deze moed bezit de 60-jarige tuinman Alexan der Innes van de Calderpark-dierentuin in Glas gow. Toen deze oud-soldaat in het tijgerhok om hulp hoorde roepen, rende hij, zonder een ogenblik aan eigen veiligheid te denken, de kooi binnen en slaagde erin, de reeds zwaar gewonde oppasser John Duffy het leven te redden. Duffy was de gang, die toegang tot de kooi geeft, binnengegaan in de overtuiging, dat Sheila, een prachtige Bengaalse tijgerin, veilig achter de tralies zat. Dit was echter niet het géval en nog vóór Duffy zijn fout kon herstellen, had het dier zich reeds op hem geworpen en hem met zijn machtige tanden en nagels deerlijk gewond. Het gelukte Innes, door zijn schop als striidknots te gebruiken, Sheila te dwingen haar slachtoffer los te laten. Het roofdier liep daarop de tuin in, die zich op dat ogenblik juist in een druk bezoek verheugde. Ongetwijfeld zou er meer onheil gesticht zijn, indien de directeur en de hoofdoppasser, gewapend met geweren, niet snel te hulp waren geschoten. Zeven explosieve kogels had den zij nodig om Sheila onschadelijk te maken. De foto rechts toont de dappere Alexander Innes met de schop, waarmede hij de tijger verjoeg. Op de foto links ziet men Sheila, waarvoor de directie van de dierentuin kort tevoren 7000 gulden had betaald, tus sen de directeur en de hoofdoppasser, die haar neer schoten. Prins Bernhard over DEN HAAG. „Tot nu toe be hoeven wij over de gang van zaken bg de herplaatsing van gedemobili- seerden in het bedrijfsleven niet on tevreden te zgn. Circa negentig pro cent van allen, die tot 1 Juli van dit jaar zgn teruggekeerd vond weer een bestemming. In de eerstvolgende maanden ko men echter verscheidene tienduizen den in een betrekkelyk snel tempo terug, juist ln de tijd van het jaar, dat de seizoeninvloeden zich bij de werkzaamheden doen gelden. Ook valt er buitendien een lichte kente ring op de arbeidsmarkt waar te nemen. Wg allen, heel het Neder landse volk, doch in het byzonder zij, die werk te vergeven hebben, zullen daar by een handje moeten helpen. Zij, die dit doen, zullen er zeker geen spijt van hebben. De er varingen met degenen, die terug kwamen zijn goed, zelfs heel goed. Daarom durf ik met klem er bij u op aan te dringen, ook uw deel te verrichten van de taak, welke ons aller taak is." Aldus sprak prins Bernhard gis teravond in een uitzending voor de NCRV, waarin de aandacht werd gevestigd op het vraagstuk, waar voor ons land zich in de komende maanden en jaren geplaatst ziet. Vader van vijf kinderen onder aarde bedolven BRUNSSUM. Een vcnakkin* ln een sleuf, die In het Zuid-Lim burgse mijncngebled werd gegra ven ten behoeve van de staatsmij nen, heeft het leven gecist van de arbeider Hamacher. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. Er deden zich twee verschuivin gen voor. Door de eerste werd een andere arbeider getroffen. H. sprong hem tc hulp en op dat mo ment trad een tweede verzakking in. Dc andere arbeider. Tempel man. is met verwondingen opgeno men in het ziekenhuis te Heerlen. In de streek van het gebeurde neemt men aan, dat de verzakking een gevolg is van verzwakking van de bodem door dc er onder gesla gen mijngangen van de mijn Em ma. De directie van de staatsmij nen meent echter, dat daarin de oorzaak niet kan zijn gelegen, daar de verzakkingen ten gevolge daar van slechts zeer geleidcliik optre den. Fritalux, van droom tot werkelijkheid PARIJS. Het ideaal van een Fritalux, een economische unie tus sen Frankrijk, Italië, België, Ne derland en Luxemburg, nadert mis schien ln de tweede helft van No vember iets meer de werkelijkheid. Draaglijker herfstiveer Weersverwachting geldig tot Vrijdagavond: Wisselend bewolkt met voor namelijk in de noordelijke helft van het land nog enkele buien. Matige en langs de kust aan vankelijk nog krachtige wind tussen Zuidwest en West. Onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. 11 Nov.; Zon op 7.52 onder 16.58 Maan op 20.45 onder 13.40. Q URGEROORLOG in Indonesië. Binnen een half jaar. Chaos van jc-welste. Helemaal verkeerde regeringspolitiek Accoord tussen het communisme en Djokja. Ver keerde voorlichting van het Neder landse volk over de werkelijke toe stand in Indonesië. Gemiste kansen door dr Van Rooyen om de Federa listen aan onze kant te krygen. Corruptie in de T N I Ziehier een bloemlezing uit de op vattingen die kolonel Somer, het gewezen hoofd van de Inlichtingen dienst te Batavia, tydens zgn te rugtocht naar Nederland heeft ver kondigd. Het is een voorrecht voor de heer Somer dat hy dit kan doen en w\J zouden het niet graag anders zien, dan dat iedereen vrijelijk zijn me ning kan vertellen. De vraag of het behoorlijk ls van een man, die 'n positie bekleedde als kolonel So mer, is iets anders. Het wekt zo'n beetje de indruk van het trappen in de rug, waarvoor men, als er een neutrale scheidsrechter in de buurt is, een penalty krijgt. Een bestraf fing dus. En deze komt de heer So mer dan ook volkomen toe, omdat wij het een onwaardige houding achten. Wanneer men een post heeft be kleed waar alle geheimen en ge heimste Inlichtingen binnenkwa men, dan is het de bedoeling dat men daarvan zijn opdrachtgeefster, dat is de regering, op de hoogte brengt. Wanneer men verschil van mening heeft met deze regering, dan treedt men af. Het is ook deze reden die kolonel Somer wereldkun dig maakt voor zijn ontslagaan vraag en wg hebben er geen behoef te aan om deze voorstelling van za ken in discussie te brengen. Maar wg willen erop wgzen, dat alle uit latingen van het gewezen hoofd van de Inlichtingendienst te Batavia duidelyk geschieden in de sfeer van vijandige afkeer van de regerings politiek, en dat er van enige objec tiviteit, laat staan van een op brede basis gevestigd oordeel, geen spra ke is. Zo kolonel Somer al het grond wettelijke recht heeft vrij zijn me ning te verkondigen, wij menen er tegenover dc plicht te hebben de uitlatingen van deze gewezen func tionaris van de noodzakelijke ka rakteristiek te voorzien. Overigens behoeft het de regering niet te verwonderen, wanneer zij van haar streven vervreemde ele- j menten op hoge functies plaatst, dat zy op critieke ogenblikken van 1 achteren wordt aangevallen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1