Kerstgroet aao „jongens overzee r Familieavond van ANMB goecl geslaagd Dagmarkt voor auto's blijft gehandhaafd D.v. A-kalender 1950 r Noteert u even Bazar van Vrijz. Hervormden is officieel geopend 2 Donderdag 10 November I949 55 NIWIN organiseerde indrukwekkende avond De NIWIN vatte enige tyd gele den het plan op. om de militairen in Indonesië het Hollandse Kerstfeest te laten meebeleven. Men besloot een programma op de gramofoon- plaat vast te leggen, dat tijdens de Kerstdagen door enkele radiosta tions in Indonesië zou worden ge- ralayeerd. Men ls momenteel druk bezig met de voorbereiding van dit programma. Er is ontzettend veel werk aan verbonden, want alle Ne derlandse provinciën zullen een aan. deel in het Kerstprogramma voor de strijdkrachten in Indonesië heb ben. Met een reportagewagen van het Geluids Technisch Bureau uit Den Haag terkt de NIWIN het ge hele land af, om de programma's vast te leggen. Wanneer de elf provinciën aan het woord zijn geweest, is men nog niet klaar, want daarna wordt het ei genlijke programma pas samenge steld. Het gehele programma mag slechts 75 minuten duren en men begrijpt dat iedere provincie hierin een evenredig aandeel moet hebben. Het programma wordt in acht.voud naar Indonesië gezonden, waar het tgdens de eerste Kerstdag door de acht grootste radiostations van Makassar tot Batavia en van Sura- baja tot Madiun zal worden uit gezonden. Amersfoort is de eer te beurt gevallen in het NIWIN-Kerst- programma voor de jongens In In donesië, de provincie Utrecht te vertegenwoordigen. In de Markthal heerste reeds de echte Kerststem ming. Het toneel en de wanden wa ren versierd met dennengroen, er stond een Kerstboom opgesteld en Kerstliederen klonken door de grote ruimte. Het is een moeilijke onder neming om in November reeds het Kerstfeest te vieren, maar toch had een aantal Amersfoorters gehoor gegeven aan de oproep van het plaatselijk NIWIN-comité, om de „opname-avond" bij te wonen. Na dat namens het comité de heer mr J. F. B. Hartelust een welkomst, woord had gesproken, klonk het door de microfoon „attentie". Het was muisstil in de zaal. slechts het kletteren van de regen was hoor baar. Plotseling klonk door de luid sprekers het geluid van klokken, Kerstklokken. Het was het carillon van de Lange Jan, dat tijdens de middaguren reeds de vredesklanken over Amersfoort had doen galmen. Ze werden op de .Millerband vast gelegd om het „Utrecht-Kerst-pro- gramma" in te lulden. Toen de klok ken zwegen floepte het „studio lampje" op rood. Opname beteken de dat. Het muziekcorps van de Huzaren van Boreel o.l.v. opper wachtmeester J. A. Reijnhout speel de daarna op gevoelige wijze het melidicuze Andante uit de Water muziek van Handel. Het program ma was hiermede ..ingeluid". Me vrouw I. Brester-Gebensleten zong met pianobegeleiding van Gerrit van den Burg enkele oud-Neder landse Kerstliederen, mevr. L. van de Minn-Beekhuis droeg een Kerst liedje voor en het Amersfoorts Mannen Koor bracht met solistische medewerking van Allie Roodbergen en Henk Nichting een tweetal Kerstliederen ten gehore. De heer Hartelust sprak vervol gens namens de familieleden in de provincie Utrecht vervolgens een Kerstgroet uit tot de jongens over zee. Hij zei o.m.: Voor velen onzer Ook een kerstklok! Het was Woensdagavond Kerstfeest in de Markthal. Te vroeg? Weineen! Het was een vrolijk Kerstfeest voor onze jongens in Indonesië. Het werd op de Millerband vastgelegd en zal tijdens de Eerste Kerstdag door de Indonesische radiosta tions worden uitgezonden. De NIWIN nam hoerloe het initia tief en Amersfoort viel de eer te beurt als vertegenwoordiger van de provincie Utrecht op te treden. De kleine schare van toeschouwers werd ook in de gelegenheid gesteld aan het pro gramma mede te werken. Een tweetal Kerstliederen werd met 't Amersfoorts Mannenkoor ge zongen. Alvorens „De herdertjes lagen bij nachfe" op de Miller band werd vastgelegd, werd er terdege onder leiding van Ger rit van der Burg gerepeteerd. De „generale" was goed en het MUier-apparaat werd ingescha keld. Voor de vierde maal galm de het plechtige kerstlied door de Markthal. Na de opname zei kapt. Van den Dool tot Gerrit van den Burg „Het klonk per fect, vond U niet? Alleen jam mer van dat koffiekopje, dat omviel". Hindert niet", ant woordde de heer Van der Burg, dat waren de Kerstklokken". En inderdaad, toen de toeschou wers even daarna hun eigen stemmen beluisterden, klonk het vallende koffiekopje sfeer vol! V.J zal het nog lang duren voordat zy hun gelieven weer in de kring terug zien en zy beseffen dat vooral deze laatste maanden ontzaglijk moeilyk voor jullie zullen zijn. Geen duide lijk doel voor ogen en belaagd door verveling wachten jullie de repa triëring af. Maar troostend staat daar die prachtige strofe uit het Wilhelmus: myn arme schapen, Die zijt in grote nood. enz. enz. De historie zal oordelen of het hele werk in Indonesië vruchtdra gend is geweest, maar zorg, dat de laatste maanden jullie leven door het Licht van Kerstmis wordt be zield". Na de pauze werd door de me dewerkenden nog een aantal Kerst liederen uitgevoerd en werd een Kerstverhaal voorgedragen. Ook de toeschouwers werden in de gelegen heid gesteld de jongens in Indone sië toe te zingen. Gezamenlijk werd „De herdertjes lagen bij nachten" gezongen en tot besluit klonk het „Ere zij God" machtig door de Markthal. De onder-directeur van de NIWIN, kol. K. Drost, sprak tjj- dens de pauze een kort woord, waarby hy de medewerkenden en het plaatselijk comité dank zegde voor het spontane offer dat zij brachten. Do avond stond onder lei ding van kapt. J. van den Dool, be kend van de Stem van NIWIN. Kachel veroorzaakt binnenbrandje In het kantoor van een onderne ming aan de Valkestraat ontstond gisteravond een klein binnenbrand je. Bij het verlaten van het kan toor had men de kachel niet afge sloten en na enige tijd ontwikkelde deze een enorme hitte. Een bij de kachel staande doos met gloeilam pen vatte vlam. De brandweer was het brandje spoedig meester. Er gingen 50 gloeilampen, acht TL bui zen. een electrische klok en een aantal electrische onderdelen ver loren. Tegen de eigenaar van de onderneming zal proces verbaal worden opgemaakt wegens het ver oorzaken van brand door schuld. Ons dagelijks teveel Bij het verenigingspunt Snoucka- ertlaan Korte Bergstraat Brouwers straat verleendc een bestuurder van een vrachtwagen Woensdag geen voorrang aan een naderende auto bus. De beide voertuigen botsten tegen elkaar op: er ontstond enige materiële schade. Nabij de spoorwegovergang aan het Smallepad brak Woensdagmor gen de vooras van een auto. Er ont stond een stremming van het ver keer die eerst werd opgeheven toen de auto door een kraanwagen was weggesleept. Een dame, die de verkeersheuvel op het Stationsplein aan de Imker zijde passeerde werd geverbaliserd. Aangiften werd gedaan van dief stal van een rijwiel van een fiets, die gisteravond in de Bergstraat stond geparkeerd. Een dokter deelde tijdens de af gelopen nacht twee surveillerende agenten mede, dat hij op de Utrecht se weg een dronken man. die een auto bestuurde, had opgemerkt. Een onderzoek, dat werd ingesteld had geen resultaat. Enkele uren daarna werd de man op het parkeer terrein ingerekend en in hechtenis genomen. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1124. De drie mannen besluiten contact te zoe ken met Mathisen, die in Engeland is achterge bleven. Maar door de zender van het eiland wordt de radioverbin. ding ernstig gestoord, i/ii Rob brengt de „Vrij- Ml heid" daarom weer en- i kele tientallen mijlen in '1 zee en enkele uren la ter komt de verbinding tot stand. Van der Dec- ken seint naar zijn baas, dat hij iets buitenge- gewoon interessants op het spoor is, zeer ge schikt voor de film. En Mathisen loopt warm! Direct gaat hij aan het werk en chartert de de „Argus" veilig in de buurt van de „Vrij- i schikking hebben over een vliegboot zal het snelle vliegboot „Argus", die 850 km. per uur I heid". De drie mannen begroeten de Ameri- hun toch wel lukken in nader contact te vliegt. Negen uur duurt de tocht. Dan landt kaanse filmmagnaat hartelijk. Nu ze de be- I treden met de bewoners van het eiland Worden wijzerplaten van toren verlicht? B. en W. schryven de raad: Wy hebben doen nagaan of het mogelijk is de wijzers en wijzerpla ten van Onze Lieve Vrouwe toren te verlichten en welke kosten dit met zich mede brengt. Dit is mogelijk. Aan twee firma's is een prijsopga ve gevraagd en met hen tevens de moeilijkheid van het verwisselen der lampen besproken. De firma v. d. Biezenbos wil de verlichting aanbrengen, inclusief de gehele leidingaanleg, voor 4.400. Hierbij komt dan nog een bedrag van 350 voor breekwerk en her stellingen, zodat de totale kosten 4.750 bedragen. Een firma uit Amsterdam heeft een prys opgegeven van 4600 in clusief hangsteiger, breek- en repa- ratiewerk en leidingen. In dit geval is het verwisselen van de lampen echter omslachtig, zodat wjj de voorkeur geven aan de eerste aan bieding. Verlaging gasdruk Hc.denavofid- en hedennacht van 19.30 tot 6 uur zal ln verband met d-ft werkzaamheden aan d«s hoofdtoevoer de gasdruk aanzienlijk1 worden ver laagd. Men zal daarmede zeer reke. nlng moeten houden. GRAND THEATRE: „Vier stappen in de wolken", 18 j. Zond. 2,4.15, 6.45 en 9 u. Ov. dagen 2.30. 6.45 en 9 uur. CITY THEATER: „Spionnage in Lake View". 14 j. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 u. Ov. dagen 2.30. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: 4 t.m. 7 November „Straatjongens" en „Vlammen over de prairie", alle leeftijden. 8 t.m. 10 November: „Mexicana". Zond. 2. 4.15. 6.45 en 9 u. Ov. dagen 2.30. 6.45 en 9 u. 10 Nov. Meer vreugde beweging. Toneelvoorstelling „Ons Genoegen" 8 uur. 10 Nov. Volksgebouw A.B.B. Le zing C. v. d. Lende „De vakbewe ging vroeger". 8 uur. 11 Nov. Speeltuingeb. (Marconi straat). Afd. Amersfoort Ned. Ver. voor de Volkszang. 8 uur. 11 Nov. Hotel Frank, Klassiek Verbond. Lezing prof. dr. Elisabeth Visser. „Keizer Nero in het Oosten" 8 uur. 11 Nov. Markthal, Jaarfeest, Prot. Chr. Bond v. Spoor- en tram wegpers.. 8 uur. 11 Nov. Openb. Leeszaal, Volks universiteit Mevr. dra. s'Jacob, „Welke zijn de kenmerken en de grondslagen der verschillende grote stijlen in de kunstgeschiedenis?, 8 uur. 12 Nov. 's Prinsenhof, 25 jarig be staan De Ordonnans, receptie 3 u.; feestavond 8 uur. 12 t.m. 26 Nov. St. Pieters- en Blocklandtsgasthuis. tentoonstelling „De Ploegh". 12 Nov. K.A.B.-gebouw, feest avond S.O.S. 12 Nov.. Amicitia, Ovato, Toneel uitvoering „Nicodemus en zijn schaduw". 8 uur. 12 en 13 Nov. Markthal. Lande lijke bijeenkomst VCJB. 13 Nov. Parochiehuis, P. Borstr. K.A.J.. Bonteavond t.b.v. Kath. Thuisfront, 8 uur. 14 Nov. Amicitia, Buurtver. „De Kattekampen", toneeluitvoering. 14 Nov. Geb. Vrijz. Herv. Inst. Volksontwikkeling, Willem van Iependaal „Taal, volkstaal en volks humor, 8 uur. Openbare leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur; Uitlening voor kin deren: Woensdag- en Zaterdagmid dag van 2.304.30 uur; Leeszaal dagelijks van 1012.30 en 25 uur bovendien Dinsdag, en Vrijdag avond van 710 uur. Expositie: T.e.m. 5 Nov. St. Pie ters en Blocklandtsgasthuis. Ten toonstelling schilderijen. Larense groep. R.K. Openbare Leeszaal, Wijers- straat 2. Geopend van 101 uur en 2.305.45 uur. Maandag en Vrij dag 7—9 uur. Uitlening van 11— 12.30. Het Rad van Avontuur draait en in de koffiekamer brandt 'n knappend vuur Twee bestuursleden van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden, de heren Boot en dr. Nieuweg kregen in het jaar 1940 op een vergadering een aanbod het gebouw aan de Zuidsingel te kopen. Dit zou een vooruit gang voor de Vrijzinnig Hervormden betekenen, want tot 1940 werden in allerlei verschillende localiteiten diensten gehouden. Men besloot dan ook dadelijk dit gebouw te kopen. Nu. negen jaar later, zetelt de Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den nog in dit gebouw en dat is dus wel een bewijs, dat er een bloei in de vereniging te bespeuren valt. In deze negen jaar werd de hypo theek, die op het gebouw rust, nog niet geheel afbetaald en daarom nam het bestuur enkele maanden geleden het besluit om een bazar te houden met het doel haar schuld te betalen. Woensdagavond werd deze bazar, die binnen een maand tot stand is gekomen, officieel ge opend. De voorzitter van de Bazar- commissie. tevens penningmeester van de Vrijzinnig Hervormden, de heer G. Oldenborger. zei. dat uit bundigheid geenszins de aard van de vereniging is. maar dat zij meer kracht zoekt in haar gemeente avonden. „We zitten nu met de ba zar. en dat betekent vrolijkheid cn we zullen tonen, dat wij vrolijk kunnen zijn. Ik geloof niet, dat we iemand moeten bedanken, want an ders zouden we allicht iemand ver geten. Het zijn er zeer veel ge weest". zo eindigde de hecc Olden borger. Vervolgens sprak de voorganger van de Vrijzinnig Hervormden ds C. J. van Royen het officiële ope ningswoord. „Wij zijn erg blij. dat deze bazar tot stand gekomen is en dat heb ben we voor een groot deel te dan ken aan het enthousiasme, waarmee allen hebben gewerkt. Als je er dag nacht aan werkt, denk je natuuf= lijk wel eens, wat zijn we eigenlijk begonnen. Dat was het eerste sta dium. Nu krijgen we de moeilijke dagen. De dagen, waarop de men sen achter de stand 's avonds om elf uur zullen zeggen: ..Hè hè. wat duurde dat lang". Dat is het tweede studium. En voer het derde stadium moeten wij allen zorgen. Dat is wel het belangrijkste, n.l. centen tellen. Het is vele jaren geleden, dat we een bazar gehouden hebben. Vanaf 1940 was dit niet mogelijk. Op dit ogenblik wil ik daarom, voordat we weten, dat het een succes zal zijn, aan alle medewerkenden hartelijk dank brengen. "Ik zal niemand te kort doen. als ik tot onze ..minister van financiën", de heer Oldenbor ger zeg: „Wij danken U en Uw medewerkers. Ik hoop. dat het een succes zal worden. Met de wens dat al Uw verwachtingen in ver vulling zullen gaan, verklaar ik deze bazar voor geopend". Vervolgens maakten de genodig den en enkele bezoekers een rond gang langs de verschillende stands. Het stemmige verenigingszaaltje is omgetoverd in een kermis, waar van alles te koop is. Dank zij de zustervereniging, heeft men een stand kunnen inrichten, waarin al lerlei nuttige dingen voor de vrouw aanwezig zijn. Ook het rad van avontuur en andere vermakelijkhe den. zoals schiettent, sjoelbak en grabbeltonnen ontbreken niet. En voor de bezoekers, die het la waai van het rad van avontuur en de schiettent even willen ontvluch ten, is een Oud-Hollandse koffieka mer in de kelder aangebracht, waar men bij een knappend houtvuurtje een Goudse pijp kan roken. Luchtbrug weer open gesteld De luchtbrug aan het Smallepad heeft een grondige reparatie onder gaan. Sinds Woensdag kunnen de bewoners van het Soesterkwartier zich weer via de brug naar hun kwartier begeven. De brug is voor zien van nieuwe planken en is keu rig geschilderd. Delinquent sprong uit de trein Weer overmeesterd na hevige worsteling Woensdagmiddag omstreeks drie uur is een politieke delinquent op het station Amersfoort uit de trein gesprongen, die zich juist in beweging had gezet in de richting Leeuwarden. Hij kwam aan de buitenzijde van het perron tussen de rails terecht en wilde over het emplacement vluchten. Twee re chercheurs, die hem begeleidden, sprongen echter eveneens uit de trein en grepen hem. Er ontstond een hevige worsteling, die in het nadeel van de vluchteling eindigde toen de heer Lenstra van de spoorwegrecherche te Amersfoort de politiemannen te hulp snelde en hielp de woesteling te over meesteren. Vragen aan B. en W. Het raadslid W. v. Apeldoorn (C.P.N.) wenst de volgende vragen aan B. en W. der gemeente Amers foort te stellen: 1. Zijn B. en W. op de hoogte van het feit dat aan het personeel werkzaam bij de Gem. Reinigings dienst geen schoeisel wordt ver strekt. 2. Zijn B. en W. niet van me ning dat het juist van belang is dat dit personeel schoeisel bezit, dat de drager beschermt tegen alle slechte weersomstandigheden waaronder vooral in de komende wintermaanden gewerkt moet worden. 3. Zijn B. en W. ook niet van mening dat de huidige salarisposi tie van bovengenoemd personeel niet toelaat om het benodigde schoeisel aan te schaffen, tenmin ste van behoorlijke kwaliteit en willen B. en W. in verband daar mede de nodige stappen onderne men om dit wel mogelijk te maken, hetzij door schoeisel te verstrek ken of de nodige toeslag te verle nen. a. Hebben B. en W. kennis ge nomen van het rondschrijven van de directeur-generaal van de We deropbouw en de Volkshuisvesting waarin aangedrongen wordt om o.a. gestucadoorde plafonds te ver vangen door een plafond van board enz. b. Zijn B. en W. van mening dat dergelijke maatregelen, die niet in het belang van de woningbouw zijn ook hier in onze gemeente toegepast moeten worden. c. Zjjn B. en W. ervan op de hoogte dat board v.n.l. een invoer product is in tegenstelling met het materiaal dat noodzakelijk is voor normaal stucadoorswerk dat v.n.l. van binnenlandse oorsprong is, dus dat ook volgens ondergeteken de uit dit oogpunt de betreffende circulaire o.a. gepubliceerd in „Bouw" van 15 October beter niet opgevolgd kan worden. Vergadering bridge-club De bridgeclub „Amersfoort" hield Dinsdag haar jaarvergadering ln hotel „Monopole", waar Dinsdagsavonds wordt gebridged cn zo mogelijk een maal per maand een drive wordt ge houden. Wegens het aftreden van de voorzit ter en het bedanken van een der be stuursleden word het bestuur als volgt samengesteld: J. J. Kollen voorzitter, v. d. Voort secretaris. Kleefstra penningmeester, v. d. Donker competitielelder en Hozer- man tweede secretaris De club. welke met vier elftallen deelneemt aan de competieties van de Nederl. Bridgebond, besloot voorts om naast het geregeld houden van een drl. ve. onderlVng competities te spelen, teneinde het spelpeil zo hoog mogelijk op te voeren. Nadat de voorzitter de leden had opgewekt de clubavonden trouw te be zoeken sloot hij de vergadering met een woord van dank voor de grote op komst. B. en W. schryven de Raad: Naar aanleiding van het ons b(j uw besluit van 25 October 1948. nr 457 om advies in handen gestelde request betreffende het sluitings uur van de automarkt te Amers foort, delen wij u het volgende mede: Op verzoek van het bestuur van de bond van handelaren in gebruik te motorrijtuigen werd by uw be sluit van 30 November 1948, nr 471 de automarkt vastgesteld op Woensdag van 14.00 tot 19.00 uur. By uw besluit van 31 Mei 1949, nr 287 zijn deze uren voor het tijdvak van 1 Mei tot 15 Augustus gesteld op 14.0020.00 uur. By circulaire van 5 Juli 1949, 3e afdeling, nr 3116/2484 deelden Gedeputeerde Staten van Utrecht ter voldoe ning aan de wens van de minister van binnenlandse zaken ons mede, dat het met het oog op de veiligheid van het verkeer en onoir- bare praktijken in dit soort handel aanbeveling verdient dat voor schriften worden vastgesteld c.q. maatregelen worden genomen wel ke o.a. beogen: 1. de automarkt zo mogelijk overdag te doen houden; 2. de opstelling van de voertui gen zodanig te doen geschieden, dat te allen tijde het maken van een proefrit mogelijk ls. Doordat de auto's overeenkomstig de door de minister geuite wens worden opgesteld, is het niet moge lijk meer dan pl.m. 250 auto's te plaatsen op het voor de markt be stemde terrein. De automarkt van Amersfoort beantwoordt dus aan de richtlijnen welke door de minister van Binnen landse Zaken zijn gegeven. Adressanten maken zich zorgen over de achteruitgang van de Amersfoortse automarkt. Zy wijzen daarbij op een aanvoer van 400 auto's vóór de invoering van de dagmarkt en op een aanvoer van 200 auto's nó. deze invoering. Het aantal van 400 is evenwel misleid dend, omdat dit slechts éénmaal is bereikt. De gemiddelde aanvoer op de automarkt tijdens de avonduren bedroeg 297 motorvoertuigen, ter- wyl dit voor de dagmarkt 225 be draagt. Deze teruggang jn de aanvoer is in hoofdzaak toe te schrijven aan het feit dat de automarkt te Amers foort vóór 1 Januari 1949 nagenoeg de enige was in het land. Momen teel worden er in minstens 12 ge meenten automarkten gehouden, waarvan de meeste met oneerlijke concurrentie, omdat óf officieel óf oogluikend de automarkt bij duisternis in die gemeenten wordt toegelaten. Gezien de richtlijnen van de mi nister en gelet op het standpunt van het bestuur van de Bond van Handelaren in gebruikte motor voertuigen met welk standpunt wij ons volkomen kunnen vereni gen adviseren wjj u op het re quest afwijzend te beschikken. De leden van de plaatselijke af deling van de Algemene Neder landse Metaalbewerkers Bond wa ren Woensdag tijdens een familie avond in Amicitia bijeen. De voor zitter, de heer J. A. Veltkamp, richtte een woord van welkom tot de aanwezigen, in bijzonder tot de hoofdbestuurder de heer J. Bo- n:as, de bestuurders van de N.V.V. Bestuurdersbond en de leden van het Amersfoorts Toneel Ensemble. In een toespraak zeide de hoofd bestuurder van de A.N.M.B., de heer J. Bomas uit Amsterdam, dat in alle plaatsen waar een afdeling bestaat door de ANMB tijdens de maand November familieavonden worden belegd. Het Hoofdbestuur is van mening, dat in gedecentra liseerde vorm de leden en echtege- noten bijeen moeten komen, om zich te bezinnen op hetgeen na de oorlog in ons land werd verricht. Het is nodig dat wij eens over deze na-oorlogse tijd met elkander spreken, zo zeide de heer Bomas. Er zijn in onze rijen nog vele lie den, die zich niet bewust tonen, ven hetgeen door de vakbeweging tijdens de afgelopen vijf jaren tot stand werd gebracht. Wij zijn in staat de resultaten te tonen. De door ons gevoerde sociaal-econo mische politiek is gebleken juist te zijn geweest Met de geboden mo gelijkheden 'is in soms moeilijke omstandigheden iets groots tot stand gebracht. De kopstukken der vakbeweging beseften dat alleen met ons aller inspanning het wan kele huis van de volkshuishouding in stand zou kunnen worden ge houden. De vakbeweging en in bij zonder het N.V.V. moest daarbij een grote mate van verantwoor delijkheid en werkelijkheidszin tonen. Aan het kabinet Schermer- horn. waarin onze mensen zetel den, zegde de vakbeweging haar steun toe in de overtuiging, dat dit ministerie de spreiding van het nationale inkomen beoogde en een sociale politiek zou voeren die de arbeidersklasse ten goede zou ko men. De heer Bomas betwijfelde, of de vakbeweging eenzelfde toe zegging zou willen doen aan de huidige regering. In de afgelopen jaren is er een sociaal-economi sche politiek gevoerd, zoals wij die Inrichting van nieuw consultatiebureau B. en W. schrijven de raad: Bij uw besluit van 31 Mei 1949 werd goed gevonden voor de tyd van 5 jaar het catechisatielokaal van de Ned. Herv. Kerk. aan de Leusderweg te huren, teneinde dit te doen gebruiken als consultatie bureau voor zuigelingen, terwijl ook sommige werkzaamheden van de gemeentelijke geneeskundige- en gezondheidsdienst aldaar verricht kunnen worden. De nodige veranderingen zijn thans door de kerkvoogdij aange bracht en de lokaliteiten kunnen verder ingericht worden. Aangezien de lokaliteiten zowel voor de kruisverenigingen als voor werkzaamheden van de gemeentelij ke geneeskundige- u gezondheids dienst moeten dienen, worden aan de inrichting zekere eisen gesteld. Gebleken is o.a., dat de wanden niet voldoende geluidsisolatie geven, hetgeen liet aanbrengen van een ce- lotexbekleding op één der wanden noodzakelijk maakt. Tevens moeten kleedboxen wor- den aangebracht en enige verande ringen aan de rijwielstalling ge maakt worden, opdat daar ook kin derwagens geplaatst kunnen wor den. De kosten van de totale inrich. ting, met inbegrip van enige aan schaffingen, zijn begroot op 2300. Per saldo is voor het aanbrengen van de vereiste voorzieningen c.a. benodigd een bedrag van 2300 min 480 is 1820. r~ Amersfoorters op de „Volendam" Met het troepentransportschip „Volendam", komen weer en kele stad- en buurtgenoten thuis. Ditmaal zijn het: Korp. G. J. van Keken, St. Bonifaciusstraat 73; kapt. J. Knegt, Prinses Ma.- rielaan 15; adj. J. D. Peterse, Bisschopsweg 140sold. I E. J. Th. Ph. Spijker, Puntenburger laan 31; 2e It. J. W. van Voorst, Celciusstraat 33; Sold. I A. B. C. de Wilde, Krankeledenstr. 7; korp. A. Blankensteijn, Am- hemseweg 27, Leusden; sold. A. J. van Dasselaar, Leliestraat 66; 2e It. J. W. Driebergen, W. de Zwijgerlaan 2; Sgt. J. de Gast, Aldegondestraat 49; Sgt. A. P. Haas, Soesterweg 121; sold. W. Ham, Gaslaan 96; Sgt. W. Th. Houtveen, Beekensteinselaan 56; Sold. I G. Veltkamp, Grebbe- straat 10; Mam. II A. W. van BekkunX, Kruiskamp 17; Mam. II P. H. Brundel, 't Zand 24, Mam. II H. J. Konkelaar, Palm straat 252; Mam. II J. A. Stoo- pendaal, Leusderweg 62; Wmr. J. H. A. HoverKapelweg 65. Sold. I C. Batavier, Van Per- seijnstraat 18. Het schip komt vermoedelijk op 28 November te Rotterdam aan. De volledige passagierslijst ligt bij onze administratie ter inzdge. J hebben verwacht, zo ging spreker voort. Er is veel ten goede van de ar beidersklasse in aeze periode ver richt, doch wij zullen ons er van bewust moeten zijn, dat er lieden ronddolen, die pogingen in het werk stellen om de resultaten van vijf jaar strijd neer te slaan. Spre ker vroeg zich vervolgens af in hoeverre de gevoerde politiek ten goede is gekomen aan de arbei ders. Hij vergeleek in dit verband de huidige C.A.O.'s, de sociale ver zekeringen, de wachtgeld en werk- lozenverzekering, het Georgani seerd Overleg, enz. enz. met de toestanden van vóór de oorlog en concludeerde dat de werkende klasse op sociaal terrein haar po sitie, waar zij democratisch recht op heeft, heeft bereikt. Als mo derne vakbeweging staan wij mo menteel echter voor een ander belangrijk probleem: de economi sche medezeggenschap. De bezit tende klasse zal de arbeiders bui ten de Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie willen houden, doch spreker betwijfelde of zij hierin zou slagen. Het Amersfoorts Toneel Ensem ble gaf hierna een reprise van Herman Heijermans toneelspel „Schakels". Ook ditmaal werd het een succesvolle opvoering en de spelers oogstten een langdurige bij val van een dankbaar publiek. Tijdens de pauze werd nog een verloting gehouden voor het jubi leumfonds van de N.V.V. bestuur dersbond. Veehouder hield zich niet aan bouwvergunning De veehouder A. T. te Hoogland wilde een veestal en een washok la ten bouwen en belastte de timmer man C. L. uit Baarn met de uitvoe ring van dit werk. Deze vroeg bij het College Algeme ne Commissarissen voor de Weder opbouw vergunning aan voor het bouwen van de stal. doch niet voor het washok. Toen men eenmaal met de bouw bezig was, werd het werk uitgebreid, waardoor de kosten de toegestane 1H)0 verre overtroffen. Opdrachtgever en uitvoerder meen den, dat het er niet zo precies op aan kwam, omdat de materialen toch be schikbaar waren, maar zij hadden buiten wederopbouw gerekend, die proces-verbaal liet opmaken. Zodoende moesten beide personen zich Woensdag voor de Utrechtse Po litierechter verantwoorden, waar zij als excuus aanvoerden, dat met het bouwen van de stal niet langer kon worden gewacht en zij bang waren geweest, dat een vergunning voor uitbreiding van het object lang zou uitblijven. De Politierechter veroor deelde de landbouwer tot 75.boe te subs. 30 dagen hechtenis: de tim merman kreeg een geldboete van 60.of een maand hechtenis. (Ingez. Med.) Heeft U al de fraaie besteld? DOET U HET NU NOG! Bestellingen worden door de bezorgers aangenomen Amersfoorts ingenieur ontwerpt plan voor Katwijks haven HVV verneemt o.m. het volgende: Ir. J. Verhey van het Amersfoort se ingenieursbureau Dwars, Hederik en Verhey heeft een millioenenplan ontworpen voor de aanleg van een haven in de vissersplaats Katwijk. De kosten voor de aanleg van dc haven worden geraamd op negen millioen gulden. De aanleg van een haven is een levensbelang voor de Katwijkers, die thans zijn aangewe zen op IJmuiden als thuishaven. De gemeenteraad van Katwijk stelde enige tijd geleden 100.000 beschikbaar voor voor-studies. Het ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verhey te Amersfoort werd ver zocht een voor-ontwerp te maken. Tevens werd contact gelegd met de professor Thijsse. hoofd van het Waterloopkundige Laboratorium te Delft, ter bepaling van de juiste vorm van de havenhoofden en het beloop van de haven. Ir. J. Verhey heeft daarop een schets ontworpen, die de volle in stemming van de Stichtingscommis sie heeft verworven. B. en W. van Katwijk stellen nu dan ook aan de raad voor in prin cipe het plan van de Amersfoortse ingenieur te doen uitvoeren. Burgerlijke stand GEBOREN: Hendrikus, z v G J v Reeken en S Hendriks; Anna Maria Johanna, d v P M Hodselmans en W P Schreuder. GETROUWD: D B de Haan en A J Zielman: D Jacobse en M Kraak. OVERLEDEN: Johanens Floris v. Maas, 3 maanden. Automarkt Op de wekelijkse automarkt wer den 223 motorvoertuigen aangevoerd A\ Wel plasticmaar geen studenten De mensen zaten er elkaar aan te staren van verve lino want ze waren met naar het restaurant „Riche" gekomen om de avond te korten met behulp van een of ander smakelijk drankje en een goede sigaar en een gezellig praatje. Ze waren gekomen om te horen, hoe dol nou zat met die plastic kunstge bitten uit Amerika, waarover verhalen gingen, dat ze pijnloos gezet konden worden. Maar ze moesten eerst de kat eens uit de boom kijken, voordat ze de trap op gingen naar het bovenzaaltje om te luisteren naar een man, die alles er over kon vertellen! En dus zaten ze aan luxueuze tafeltjes zich te vervelen by eén kopje koffie, wachtend op d* enkele minder schuchtere, dié inderdaad naar boven was ge gaan en beloofd had verslag uit te brengen. Aan een tafeltje zaten twee rechercheurs van politie gebo gen over een paar Amerikaanse tijdschriften. Af en toe keken ze eens verstolen rond, fixeerden de mensen in het restaurant. In een hoek fluisterde een in specteur van politie, net ah de twee anderen ook in burger, met de eigenaar van het restau rant. De ober nodigde sommige mensen uit hem te volgen, naar boven. En ze gingen. Ongeveer achttien waren het er. De poli tiemannen keken hen na en la zen toen woer verder in hun tijdschriften. De eigenaar keek naar de deur, alsof hij Utrecht se studenten verwachtte, die de boel op stelten zouden komen zetten. Maar die kwamen niet. De rechercheurs behoefden niet op te treden. Om negen uur zetten ze hun koffiekopje voor het laatst op het schoteltje, re kenden af en vertrokken. Amers foort had geen herhaling be leefd van het luidruchtige pro test der studenten tegen de plastic-kunstgebitten-geschiede nis". Ook de twee Amersfoortse tandartsen, die poolshoogte tra- ren komen nemen, vertrokken weer, zonder op- of aanmerkin gen. V. Wintercompetitie van S.G.A. De Wintercompetitie Schaken il Woensdagavond intensief voortge- zet. In groep I eindigde de afge- broken partij van Geudeke en Uding in een overwinning voor laatstgenoemde. Bijl wist het met Jongman niet verder te brengen dan remise waardoor Jongman in deze groep de eerste plaats bezet met 2 pnt. In groep II won Nuij- ten al vrij vlug van Asperslag. De winnaar speelde vrijwel systeem loos waardoor Asperslag geen kans zag behoorlijke tegenstand te bie den. Ook voor de overige groepen I vielen er enkele verrassingen te noteren waarvoor wij echter vol staan met de uitslagen en een stan- denlijst na drie ronden. Groep III F. J. Rekké—D. C- Helderman 01, H. v. d. Berg—X Mosterd 01, A. Rijnders—C. van I Empelen 10, H. v. d. Berg—P. Vermeer 10 regl., Groep IV, J- E- Prins„van Delft" 0—1, Buurlage Scheyer 10, S Feersma Hoek stra—G. H. D. van Blerk 1-0. A Hollander Jr.H. Meester uitgest., Groep V, M. Nieuborg Sr.—J. J- Visser Vi'/2, van Gelder de Neuf- villeA. Mól 1—0, C. C. H. van Doorn—A. Roos uitgest., Groep VI. W. A. v. d. WeteringJ. Escher ^21/2, J- van LieshoutKarskens 0—1, Mees—G. Hudig 1—0, W. A v. d. WeteringG. Hudig Groep VII, NabarroVoskuylen 1 0. NabarroNieuborg Jr. 0—1. van PuttenBeckers 1—0. Poptie F». A. Don 0—1. Stand na drie ronden Groep I, Jongman 3 gesp. 2 pnt., Uding 2 gesp. 1 '/2 Pn^> Bijl 3 gesp. 2 pnt., Ds van Royen 1 gesp- 1 pnt., Huisman 1 gesp. ]A PnL Geudeke 2 gesp. Z2 pnt., Ober 2 gesp. 0 pnt. Groep II, Helderman 2 gesp. 2 pnt., Rijnders 2 gesp. 2 pnt., van Empelen 4 gesp. 2 pnt., Mosterd gesp. 2 pnt-, v. d. Berg Sr. 3 gesp- 1 pnt., Rekké en Vermeer 4 gesp- 1 pnt. Groep III Nuijten 4—3 pnt, Houbaer 22 pnt, Nijkamp 3 2 pnt. Asperslag 4 gesp. \/z Pnt- van Hamersveld 21 pnt., BaKKt- nes ,10 pnt. Hekma 4—0 pnt. Groep IV, Meester en Hollander 2 gesp. iy2 pnt., Buurlage 2—2 pnt.. Feersma Hoekstra 3 gesp. \'i Pnt-' Prins 3 gesp. pnt., van Delft 1 gesp. 1 pnt., Scheyer 1 gesp. 0 pnt-, van Blerk 3 gesp. 0 pnt. Groep 5, Visser 4 gesp. 3 pnL Weyer 4 gesp. 3 pnt., Mol 3 gesp - pnt., Nieuborg Sr. 2 gesp. 1 Pnl-' Roos 2 gesp. 1 pnt., Kiljan 1 geSP- 0 pnt., van Doorn en van Gelderde Neufville 2 gesp. 0 pnt., Groep 6. Escher 2 gesp. 2 pnt., Kuyper 1 gesp. 2 pnt., Karskens 2 gesp. lh pnt., Hudig en Nijssen 2 gesp. pnt.. Mees 3 gesp. 1 pnt., van Lies hout 1 gesp. \<2 pnt., v. d. Wetering 1 gesp. i/2 pnt., van Dijkhuizen a gesp., 0 pnt.. Groep 7, van Putten 4 gesp. 4 pnt., Nieuborg Jr. 3 gesp- 2 pnt., Nabarro 4 gesp. VA Pnl- Don 2 gesp. 1 pnt. Poptie 4 gesp. pnt., Voskuylen 4 gesp. 1 pntc Beckers 1 gesp. >/2 Pnt-

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2