DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Eensgezinde Grote Drie weer uiteen Een en dertig jaar verlangen naar vrede r r Wie de moed verliest, verliest al Wapens neer! Dit zij de taak Vermoedelijk verstrekkende besluiten over Duitsland Huurverhoging is uitgesteld VJ In West Duitse staat gaapt kloof tussen links en rechts Dwang KLAPROOSDAG J 10..000-ste schip in Rotterdam tot vrede biedt nieuwe kansen 9e Jaargang, no. 265 Vrijdag 11 November 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Qiro 510330. Bank; Rotterdamscbe Bank Postbus Abonnements prijs 32 cent p. w. of I 4,15 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort, Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOOR DER. fARIJS. Van de drie ministers van buitenlandse zaken der grote jrie, die gisteren en eergisteren in Parijs hebben geconfereerd, heeft de 1 ranse minister Robert Schiiman het misschien wel het drukst gehad. Op de tweede dag van het overleg met ztfn collega's van Amerika en Engeland heeft h(| ook nog een zitting moeten bijwonen van de Franse regering, daar bij geen absolute volmachten had voor het treffen van beslissingen inzake Duitsland. BlUkcns een communiqué, dat werd uitgegeven na de zitting van het Franse kabinet, heeft Schuraan de door hem gevraagde Instructies ge kregen. Benelux deels bij beraad betrokken De bijeenkomst van het Franse abinet was vastgesteld op zes uur Schuman's collega's hebben echter tot over half zeven op hem moeten wachten, daar de middagzitting der grote drie later eindigde dan aan vankelijk was voorzien. Aan deze middagzitting werd ook deelgenomen door de ministers van buitenlandse zaken der Benelux- landen, voor Nederland door mr Slikker, voor België door Paul van Zeeland en voor Luxemburg door Josef Bech. Na afloop van de middag-bijeen komst weigerden zjj zich uit te la ten over het besprokene. Van Zee land, die er welgemoed uitzag, zeide echter tot een der journalisten: „Ik vertel niets, maar misschien zegt mijn stemming u iets." Strikt genomen heeft de bijeen komst de grote drie niet twee. maar drie dagen ln beslag genomen, daar de avondvergadering van Donder dag eerst hedenmorgen om twee uur werd gesloten. Het communiqué, dat na afloop werd uitgegeven, biedt weinig hou vast voor conclusies omtrent het besprokene, afgezien daarvan, dat Duitsland inderdaad de hoofdscho tel heeft uitgemaakt op de agenda. Zij willen de bevoegdheden van de West Duitse regering uitbreiden naar de mate. waarin deze blijk geeft van democratische bedoelin gen Verder heet het, dat de mi nisters een heropneming van Duits land In de Europese gemeenschap wensen te steunen en te bevorde ren. Iets wijzer werd een vertegen woordiger van het persagentschap Reuter misschien in een onderhoud met een woordvoerder van het Gistermiddag deelde minister Drces in de Tweede Kamer mede. dat de huurverhoging op 1 Januari niet zal kunnen ingaan, omdat de verlaging van inkomstenbelasting en loonbelasting, waarmede de huurverhoging samenhangt dan nog niet is tot stand gekomen. POLEN Kind van de rekening Treft de Sowjet-Unie voorberei dingen voor het terugtrekken van haar troepen uit Duitsland? In het Westen leeft reeds lange tijd de overtuiging, dat Moskou een der gelijke stap zal doen, zodra zulks zonder verzwakking van de mili taire positie der Sowjets in Oost- Europa geschieden kan. Een poging om tot deze toestand te komen, moet men ongetwijfeld zien in de benoeming van maarschalk Roko- sowsky tot Pools minister van De fensie. Op deze wijze immers wordt Polen, zonder een openlijke annex atie, die zeker op verzet zou stui ten, muurvast aan het Russische defensiesysteem geklonken. Er be staat voor de Sowjets alle aanlei ding een gebaar te maken, dat hun aanhang in Duits- Li het zoeklicht Franse kabinet, nadat dit met Schuman had geconfereerd. Deze zegsman ontkende, dat er op de conferentie der grote drie Is gespro ken over herbewapening van West- Duitsland Wel zou z|jn aangeroerd het strategische luchtledig, dat het gedemilitariseerde Duitsland vormt tussen het defensiesysteem van het Noord Atlantische Pact en de mi litaire macht van de Sowjet Unie. Volgens deze woordvoerder zou het voornaamste onderwerp dat aan de orde kwam zijn geweest de stop zetting van de ontmanteling van de Duitse zware Industrie en de pro blemen van veiligheid der geallieer den, die daarmede samenhangen. 't Kan verkeren Van onze parlementaire redacteur) Toen prof. Romme in 1938 als minister van Sociale Zaken de kinderbijslag in de Tweede Ka mer verdedigde, drong de heer Drees, toen nog gewoon Kamer lid voor de SDAP, er op aan, dat de kleine zelfstandigen ook in het genot van kinderbijslag zouden worden gesteld. Minister Romme wees er toen op, dat een regeling van de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen op grote moeilijkheden stuitte. Nu is de heer Drees minister en heeft prof. Romme als Twee de Kamerlid op het toekennen van kinderbijslag aan kleine zelfstandigen aangedrongen. Dinsdagmiddag heeft hij zelfs daaromtrent een soort ultima tum gesteld en gezegd, dat de Regering dan maar 40 of 50 millioen op tafel moest leggen. En nu was het gistermiddag mi nister Drees die, met een glim lach daaraan herinnerde en op zijn beurt prof. Romme er op moest wijzen, dat een sluitende regeling voor kinderbijslag aan kleine zelfstandigen uitermate moeilijk is, vooral in verband met de premieheffing. Zo kan het inzicht in wat men wettelijk uitvoerbaar acht nog wel eens veranderen naar ge lang van de positie welke men inneemt. land kan ver groten. In de af gelopen twee ja ren is hun machts s positie in Duits land verzwakt door het welslagen van het Europese Herstelplan, de daaruit voortvloeien de achteruitgang van het commu nisme en de vorming van de West- duitse staat. Het Kremlin heeft deze ontwikkeling met lede ogen gade geslagen, want even goed als het Westen weet het, dat wie Duitsland aan zijn zijde heeft, het continent kan beheersen. Het is daarom maar al te begrijpelijk, dat Moskou wil proberen door een dramatische stap zijn populariteit in Duitsland te ver groten. Er is in dit verband nog een opmerking te maken: geen Duitser kan of wil genoegen nemen met de zogenaamde OderNeissegrens. Maar een herziening van deze grens kan slechts geschieden met de me dewerking van de Poolse regering. Van een geheel uit Polen bestaand kabinet is zoiets niet te verwachten, niaar de zaken veranderen, nu een maarschalk Rokosowsky, die elk bevel van Moskou stipt zal uitvoe ren, in deze regering een overheer sende positie is gaan innemen. De Polen zien zich thans gesteld voor de mogelijkheid, dat hun „trouwe" bondgenoot, de Sowjet-Unie, op hun kosten de vriendschap zal trachten te winnen van de vroegere gemeen schappelijke vijand. Duitsland. Italië voorgesteld als trustee voor Somaliland LAKE SUCCESS De Politieke commissie van de Algemene Verga dering der Verenigde Naties heeft Donderdag met 48 tegen 7 stemmen en 4 onthoudingen besloten de alge mene vergadering aan te bevelen, dat Italië het beheer van zijn voor malige kolonie Somaliland zal wor den opgedragen. Socialist Schumacher beticht Adenauer van opoffering van nationale belangen BONN. Nauwelijks is de federale West Duitse staat gevormd en hebben de geallieerden bepaald, dat bü alle bevoegdheden die de rege ring hiervan heeft, haar die over het voeren van buitenlandse politiek onthouden bleef, of de politieke praktijk bewijst, dat deze staat ook zonder een ministerie van buitenlandse zaken internationale politiek kan bedrijven. Sterker nog, het blijkt, dat de strijd tussen de grote politieke tegenstanders in West Duitsland, de christen democraten onder Adenauer en de socialisten onder Schumacher zich kristalliseert in vraagstukken van buitenlands beleid. Oorzaak van deze strubbelingen is. dat Adenauer tracht tot een ac- coord te komen met Frankrijk. Hiertoe is hij bereid het aanvanke lijk ook door hem afgewezen Ruhr- statuut, dat de geallieerden uitge breide controlerende bevoegdhe den geeft over dit industriële cen trum, te aanvaarden. Hij is bereid Frankrijk door ka pitaalsinvestering in deze industrie, men spreekt van veertig procent, directe medezeggenschap te verle nen en ten slotte Is hij bereid af te zien van de aanspraken, die West Duitsland doet gelden op het onder Franse controle staande Saargebied. Schumacher heeft Donderdag ge tracht Adenauer in het parlement over deze, door hem sterk afge keurde, politiek te interpelleren. Hij is daarin niet geslaagd. In plaats daarvan heeft hij, die De- weert in deze aangelegenheid te spreken namens de overgrote meerderheid van het Duitse volk, een persconferentie belegd, waarin hij zijn klachten uitte. De kern van zijn critiek houdt het volgende in: „Duitsland is internationaal niet zo zwak als* het schijnt. Een ver enigd Europa kan Duitsland even min missen, als Duitsland het zon der Europa kan stellen. De Duitse toetreding tot de raad van Europa is voor de anderen even nuttig als voor Duitsland. Wanneer men dit in het oog houdt, komt men niet zo gauw in de verleiding, toe te geven waar het niet nodig is." Volgens Schumacher is Adenauer te ver gegaan bij het toegeven aan de Franse eisen. Bij Schumacher spelen hier twee gedachten een ról. In de eerste plaats weet hij zich, door aldus te spreken, de trompet van wat vele Duitsers, ook buiten de rijen van zijn partij voelen. In de tweede plaats vreest hij, dat, door Frankrijk (in wezen de Franse staalindustrie) medezeggenschap te geven in de zware industrie in de Ruhr, de hoop der Duitse socialis ten op nationalisatie van deze in dustrie geheel in rook opgaat. In geallieerde kringen in Bonn acht men de verbitterde en naar het schijnt onverzoenlijke strijd tussen Schumacher en Adenauer catastrofaal, voor het herstel van meer normale verhoudingen in en met West Duitsland. Overleg tussen Nederland en VS over tolmuren WASHINGTON. Het Ameri- kaanse ministerie van financiën heeft zich in verbinding gesteld met Frankrijk, België, Nederland. Zwe den en andere landen, teneinde deze landen uit te nodigen tot het voeren van besprekingen te Washington over bepaalde douanevraagstukken. Ill Wa-pen-stil-stand-wapenstilstand. Als slagen van de Klok der Wereld zijn die woorden II 11 in 1918 vernomen. Wapenstilstand, elf uur, op de elfde dag van de 11"J 1 1111 r elfde maand van het jaar, dat niet langer strijd, doch vrede zou brengen11 November 1918: een keizerrijk stort ineen en een keizer, een opperbevelhebber te velde, vlucht het kleine, neutrale Nederland binnen. 11 November 1918r het neutraal-geble ven Nederland zal geen geld meer verdienen aan zijn onzijdigheid maar het zal ook geen gevolg geven aan Lloyd George's eis, om Wilhelm II uit te leveren. Geen „hang the Kaiser" als wij er iets in te zeggen hebben, want wapenstilstand betekent immers „geen daden van oorlog" meer, betekent, dat er geen 5000 jonge mannen meer per dag aan ieder loopgravenfront sneuvelen, betekent immers geen verwoesting meer van Frans grondgebied. Wapenstilstand biedt herademing, uitzicht op vrede. En wat voor een vrede!: Woodrow Wilson heeft er 14 punten voor opge steld, zelfs voor de verliezer 14 aannemelijke, verleidelijke punten, want er zal uit de wereld brand een Broederschap der Volkeren voortko men, ongekend, uniekeen Volkenbond die voortaan alle oorlog uitschakelt als middel om conflicten te beslechten! 11 November 1919. Wat een jaar geleden nog zo eenvoudig leek, blijkt moeilijker te zijn dan men gedacht had; alleen kunste naars en idealisten vinden het nog steeds eenvoudig. Maar de realisten en al die anderen beseffen, dat de vrede veroverd moet worden, dat vrede roept om veilig heid, dat vrede iets is, dat men niet kan aanranden. Vrede blijkt nu reeds voor een ieder iets anders te zijn. Voor de meeste Nederlanders was hun vrede er al, toen de zoge naamde revolutie der socialisten in het Niet verliep, nadat Troelstra. we zenlijk een ridder zonder vrees en zonder blaam, alle „schuld" op zich had genomen en verklaard had: „Ik heb mij in de machtsverhoudingen vergist!". Maar voor de buitenlanders was de vrede ieeds een belangen-duel geworden. Ziek en moe kruiste, te Versailles de uitgeteerde Ameri kaanse prof. Woodrow Wilson zijn idealistische degen met de werke lijkheidssabel van de verwoede Tij ger Clemenceau, die iedereen uit daagde om ook over te gaan tot de sabel, „Er zijn 20 millioen Duitsers teveel!" bleef een van zijn veel ge citeerde uitroepen. Hij maakte zich en z'n politie konbe- mind. deze oude Franse vechtjas, nóg onbeminder dan de Junker, die naar Versailles gekomen was om de voor zijn land gedicteerde vrede te vernemen en die des nachts achter een prikkeldraadversperring werd opgeborgen. Deze Junker, graaf van Brockdorff Rantzau, weigerde op te staan, toen hij het dictaat vernomen had en moest antwoorden. Vrede werd, in 1919, door en na Versailles een koehandel van onver vulbare herstel-eisen. Om elf uur de elfde dag van do elfde maand ln het laatste Jaar van de eerste wereldoorlog Is de ge dachte gerijpt de in de oorlog geval lenen en hun nabestaanden niet to vergeten. Geen „aardig idee" neen: een dure plicht, die tot Ieders be wustzijn moest doordringen. Thans staan w|J aan nog meer graven, erc- graven. Want b|i Iedere gevallene afzonderlijk en bij elke rusthof met velden van kruisen bedenke men, in alle eenvoud, dat de gesneuvelde gevallen 19 voor allen, die thans leven, ge vallen Is voor idealen, die de vrije wereld schragen als zul len, gevallen Is voor do hoogste rechten der mensheid. Draag een klaproosje te zijner, tc hun ner nagedachtenis. Draag een klaproosje als hernieuwing van de reeds In 1918 afgelegde eed, dat de levenden de wereld be hoeden zullen voor een herha ling van al het vreeslijke, waaraan de beschaving in twee wereldoorlogen onderworpen is geweest. OP DE PLACE de l'Etolle, onder de Are dc Triomphc. die werd opgericht ter ere van de over winningen van Napoleon Bona parte, bevindt ztch het graf van Frankrljks onbekende soldaat uit de eerste wereldoorlog. Een der vele onbekende soldafen, die gebleven zijn op de slag velden van Verdun, de Somme en het Argonnenwoud. Op wei nige meters afstand van dc plek. waar hij de eeuwige rust geniet, raast het» verkeer van de wereldstad rond In een nim mer eindigende carousscl. Maar bij zijn graf hangt desondanks Iets van de stilt* des doods en brandt stil de eeuwige vlam. Dit Is de plek waar Parijs elk Jaar opnieuw op Wapenstll- siundsdag zijn doden gedenkt. Doden uit de Jaren 191-41918. doden ulb de Jaren 19391944. Zuid-SIavië ontvangt van VS vliegtuigbenzine WASHINGTON. Zuid-SIavië zal van de V.S. vliegtuigbenzine ontvangen. Het betreft een hoeveel heid van 40.000 vaten, waarvoor de Amerikaanse regering een bij zondere uitvoervergunning heeft verleend. Dienst Amsterdam-Parijs van KLM frequenter DEN HAAG. Met ingang van 27 November zal de K.L.M. de fre quentie van de dienst Amsterdam Parijs verhogen. Er zal een ochtend vliegtuig worden ingelegd, dat om streeks 9.15 uur van Schiphol zal vertrekken. 11 November 1920 Vrede is airede onbehaaglijkheid over „Versailles", want het onvol komen „Versailles" zal onvervul baar blijken te zijn; erger nog: „Ver sailles" zal Duits verzet oproepen en Duitsland is een wild land gewor den, waar men niet tegen politieke moorden opziet, vooral als het vre- delievenden geldt 11 November werd langzamer hand een Bezweringsdag, een wan hopige dag, waarvan men hoopte, dat als er maar genoeg nadruk zou werd gelegd op de verschrikkelijk heid van een tweede wereldoorlog, oorlogszuchtige neigingen „vanzelf" zouden smoren. Als de Volkenbond maar „weer baar" wilde worden Als men zijn vroegere vijanden maar kon omtoveren tot niet- vijanden Als vergeven en vergeten maar niet zo'n zware Christenplicht was. ds Kr. Strijd (hoofdbestuurslid „Kerk en Vrede" WIJ VERGETEN HEN NIET... Een oorlogsinvalide uit de Eerste Wereldoorlog op de ereplaats ter herdenking van de gevallenen uit die oorlog bij de St. Margaret Kerk in Londen. Tijdelijk enige regen Weersverwachting, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag avond: Meest zwaar bewolkt met tij delijk enige regen. Matige en later langs de kust af en toe weer krachtige zuidwestelijke wind. Aanhoudend zacht. 12 Nov.: Zon op 7.54 onder 16.54; Maan op 22.07 onder 14.08. ROTTERDAM. Voor het eerst na de oorlog heeft de Rotterdamse haven weer haar 10.000ste schip in een jaar geboekt. Gisteravond om vijf voor half elf werd dit cijfer bereikt toen te Hoek van HoUand het 8233 b.r.t. grote Amerikaanse s.s. „South Port" binnenviel en meldde te zullen opstomen naar Rotterdam, waar het om ongeveer 00.30 uur is gearriveerd. Het schip dat toebehoort aan de South Atlan tic'Line is met stukgoed geladen en komt van Savannah. Vandaag zou een deputatie van de Stichting „Havenbelangen" zich aan boord begeven om de gezagvoerder een herinnering aan te bieden. Later op de dag is de bemanning ten stadhuize ontvangen. Zaterdag avond zal het heuglijke feit even eens ten stadhuize worden gevierd. Verscheidene muziekcorpsen zullen dan naar de Coolsingel optrekken en burgemeester Oud zal een rede uitspreken, die door middel van luidsprekers ook buiten te horen zal zijn. DEN HAAG. Naar wij verne men, is Sultan Hamid II bevorderd tot generaal-majoor van het Ko ninklijk Nederlands Indonesisch le ger, het K.N.I.L. 11 November wapenstilstands dag. We zijn het bijna vergeten. En toch is dat niet goed. 11 November 1918 ging er een zucht van verlichting door de we reld: de wapenstilstand met Duits land werd gesloten. In zeer velen leefde de hoop: dit einde van de oorlog zal ook het begin zijn van een nieuw tijdperk van opbouw en vrede. 11 November wapenstilstands dag. Is het niet dwaas om er nog aan te denken? Toch niet, want ik geloof, dat we nu, op 11 November 1949, mede ge leerd door 31 jaren wereldgeschie denis tot de volgende conclusie ko men. 1. Een oorlog lost geen enkel probleem op, maar schept er wel nieuwe problemen bij. Dit is geble ken bij wereldoorlog I, bij wereld oorlog II, dit zal ook gelden bij een evzentueel nieuwe wereldoorlog. 2. Daarom moet elke beweging, die de vrede wil bevorderen. en geen vrede is mogelijk zonder ge rechtigheid voor allen en vrijheid voor allen door ons gesteund worden. Alles, wat het wantrou wen, speciaal dat tussen Amerika en Rusland kan verkleinen, moet door ons worden gesteund. Wan neer we dit doen, verliezen we ons karakter niet. Integendeel, we be houden het. Door onze vermilitari sering verliezen we ons karakter wel. 3. Wij zijn geen vage idealisten. We zien, dat de strijd in de we reld zich toespitst rondom de eco nomisch sociale vragen. Zonder ra dicale en fundamentele verande ringen in onze maat schappij-struc tuur komen wij er niet. 4. Het komt in deze tijd van collectiviteiten en blokvormingen op de enkeling aan. Wat doet ge zelf? Het is gemakkelijk, de leus aan te heffen: de wapens neder... maar wat doen we zelf? Laten we ons omschakelen of houden wij de reële mogelijkheid open, dat we op een ogenblik zullen zeggen: Neen? 5. Laten we niet vergeten: in dienst van „Vrede en Gerechtigheid als christen zeg ik: in dienst van het Rijk Gods moeten we bereid zijn, evengrote offers te brengen als in de oorlog. We zeggen niet: als nu iedereen eens dit of dat deed het komt in deze tijd op de enkeling aan! En als deze wereld nog een tijdje was blijven bestaan, dan zullen die en kelen straks ook gelijk krijgen. 11 November 1918 11 Novem ber 1949. Jongeren, ouderen, intellectuelen, arbeiders, leraars en ouders wa penstilstanddag 1949 doet een be roep op U. Doen we aan de nieuwe waan zin mee of niet? Het komt op de enkeling aan. En die enkeling moet strijden op het grote front van beweging, par tij, kerk en volk. Maar hij moet ook strijden op het kleine front: in de persoonlijke beslissing. 11 November 1949. DE WAPENS NEDER Dit woord moet nieuwe werke lijkheid voor ons worden. Als men maar op zijn vrienden kon vertrouwen, maar waarheen dreef het eigenzinnige. Rancuneuze Italië?; wat voerde Japan in zijn schild?; waarom trok Amerika, het rijke, zich zo weinig aan van het, ook voor Amerika's heil verscheur de Europa? De ware vredelievenden begin nen, alles doorschouwend en alles voorvoelend, wanhopig te worden. De simpelsten onder hen verwach ten alles van het klare „Laat ieder mens bij zichzelf beginnen een stil voorbeeld van de ware vrede te worden" maar De gecompliceerden werken „nog" met Volkenbondsgedweep. De nuchteren zeggen: „Een tweede wereldoorlog komt binnen 15 20 jaar; en daarnaEn onderwijl ziet men soms radeloos om zich heen. om te zien wat er non van de \yapenstilstandsvreugde van 1918 over is. Schamper zegt menigeen: „Uit 1918 is niets dan monumenten sleur overgebleven. De eeuwige vlammen blijken dure vuren te zijn, die men na afloop van de jaarlijkse plechtigheid liever dooft, om ze tel kens weer opnieuw aan te steken als het nodig is. Zo diep is de waar achtige vredesbehoefte reeds ge zonken. Vrede is iets, dat telkens weer moet wordenopgewarmd. Een grootse herdenking van de 11e November houden ae Engelsen ieder jaar om 11 uur voor Whitehall (Londen), waar bij ook de koning en tal van ministers aanwezig zijn. Groeiend wantrouwen, haken naar revanche, agressi viteit b|j wie zich tekort gedaan achtten, bewapenings wedloop. economische crises en ten slotte, na een reeks onheilspellende incidenten de Spaanse burgeroorlog, de Japanse overval op Mandsjoerye en China, Mussolini's verovering van het weerloze Ethiopië, het verlaten van de Volkenbond door Duitsland en Japan, Hitler's mili taire bezetting van het Rijnland, z|jn „onbloedige" an nexaties van het Saargebied. Oostenrijk en Tsjccho- slowak|je dc nieuwe wereldoorlog, vernietigender en wreder dan alles, wat dc mensheid tot op dat ogenblik had beleefd, had zich als onafwendbaar aangekondigd. Maar zelfs in deze jaren, waarin de wereld als door een onzichtbare macht naar de grote ramp werd ge dreven. ontbreken lichtpunten niet. Briand. de grote minnaar des vre- des, drukt de hand van de goed willende Stresemann en voert Duitsland de Volkenbond binnen. De Sowjet-Unie treedt uit haar iso lement te voorschijn en streeft naar samenwerking met de overige we reld. Amerika vergeet een ogenblik zijn gevaarlijke afzijdigheid en werkt mede aan het Kellogg- Briand-pact. dat elke agressie ver doemt. En ieder jaar weer, op de elfde November om elf uur precies, begint een periode van twee minu ten stilte, waarin de gebeden van mlllioenen om het „nooit weer oor log" ten hemel stijgen. Want geen militair vertoon, geen nationalis tisch betoog kan het verlangen naar vrede in de mens permanent onderdrukken. Daarvoor wortelt het te diep in de harten wat de cynici er ook van mogen zeggen. En ny. op deze elfde November 1949, hoe staat het er nu voor met de vrede? Weer zijn kransen ge legd aan de voet van de Are de Triomphe en de Cenotaph. Weer zijn talloze oorlogsgraven onder bloemen bedolven. Weer zijn de stille gebeden om de eeuwige vrede opgegaan En in Lake Success, het tijdelijke hoofdkwartier van de Verenigde Naties, hebben de ver tegenwoordigers der 58 naties, wier taak het is de wens der millioenen naamlozen te verwezenlijken, een ogenblik gelegenheid gekregen om zich te bezinnen op de vraag, of zij hun opdracht inderdaad naar beste weten en kunnen uitvoeren. Zal dit alles opnieuw tc vergeefs zijn? Zullen de Verenigde Naties hetzelfde lot ondergaan als de Vol kenbond? Er is veel wantrouwen, verkeerd begrip en naijver meer dan in 1918 zelfs. Het probleem heeft ook een andere, veelomvat- tender vorm gekregen. Na 1918 was de vrede in de eerste plaats een Europese kwestie; thans is het een wereldvraagstuk. Dat maakt de zaak nog delicater, nog ingewikkel der. Maar de aanpak is ongetwij feld realistischer dan na Wereld oorlog nr. I. Sentiment, waarmede men toen het probleem benaderde, is een onbetrouwbare gids geble ken. Nu is versland de drijvende kracht De juiste combinatie is na tuurlijk hart en verstand. En wan neer zij. ondanks veel, dat tot pes simisme stemt, tot stand komt. krijgt de vrede een betere kans dan ooit tevoren. Het is alweer jaren geleden, dat we op 11 November de wapenstil stand herdachten. Als we nu na een tweede wereld oorlog onze gedachten laten gaan over de elfde November, dan dringt ztch onvermijdelijk een vergelijking op. En dan treft ons, dat 5 Mei veel meer het einde van de bezetting, dan de bevrijdingsdag is, terwijl de elfde November verbonden blijft met het einde van de oorlog, dus met de vrede. Toch bood ook in de jaren na elf November 1918 de wereld niet een vredig beeld. Ook toen heeft de ont reddering geleld tot een langdurig nasmeulen, tot talrijke grotere en kleinere conflicten. Maar desondanks was de algemene stemming geheel anders dan in 1945. Het was toen de tijd, dat millioenen in het „nooit meer oorlog" een vaste overtuiging en een vurig nagestreefd doel von den. Maar met de loop der jaren ver vaagde de herinnerinp aan de oor log. Andere vormen eisten de aan dacht. En hoewel de stemmen van hen, die betoogden dat een oorlog geen oplossing kon bieden niets we gen, ging men toch geleidelijk berus- dr W. J. Jong Hoofdbestuurslid Alg. Ncd. Vredcs AcUe ten in de onvermijdelijkheid van een nieuwe wereldoorlog. Maar, zal men vragen, als toen on danks de vredes-wil der volkeren de kiemen van een nieuwe oorlog reeds besloten lagen in het einde van de eerste, is dan vandaag de situatie niet veel ernstiger, het gevaar niet drei gender? Ik geloof van niet. Er is thans geen plaats voor schone leuzen, die de fei ten verbloemen En daardoor kunnen we met nuchterder ogen tegenover de werkelijkheid slaan. Want het is toch wel zeker dat thans het besef, dat een nieuwe oorlog de grondves ten van onze beschaving zou aantasten verbreider is dan na 191S. Is het waar de nood het hoogst is, weliswaar dc redding niet altijd nabij? Maar ze ker bestaat er de mogelijkheid dat het besef van het gevaar de krachten wekt die gevaar kunnen keren. Van de invloed van deze kracht zal het afhangen of in de wereld van goede kinderen plaats zal zijn voor de mens, niet alleen als biologisch maar als geestelijk wezen. Dit zij dan de taak waartoe deze elfde November ons maant: het be sef te versterken, dat er maar één ding is, dat tot elke prijs vermeden moet worden, dat is een nieuwe oorlog.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1