VOORAL VOOR VROUW Een kras door gehoorzaamheid en onmondigheid Amerika doel het anders Dr Drees als huisarts Wat werd er van een man als alles hem zo tegen zat? VROUWEN De eeuwige zuigeling A Is de wieken van een vogel Meer productie en lager prijzen In het huwelijk leren gelieven elkaar pas kennen Zware havenhrand teistert Liverpool Vrijdag 11 November 1949 3 Tijden werkte ze aan haar uitzet Lakens, slopen en doeken: honderden steekjes in al dat linnen. „Slaap wel. lieve man." borduurde ze in rood en blauw op de met kant opgetuigde nachtzakken. Totdat de lieve man. hy heette Frcderik. haar gelastte die meisjesdwaasheden na te laten. Ze koos deze Frcderik niet zelf. Ze trouwde wel met hem en dat hy daar zin in had, dankte ze haar bruidsschat, die niet gering was. De Vader, blij dat alles lekker vlot liep. deed eeri deel van de schat in haar fluwelen beurs. ..Koop daar maar iets voor jezelf voor." zei hij. Maar omdat Frederik niet kikte over huishoudgeld en ze niet durfde vragen, betaalde ze hiervan al wat gegeten en gedronken moest worden. Tot er geen gulden meer over was. Toen maakte Frederik een rel. ..Geld?" riep hij. „maar dat heb je me nooit gevraagd. Betaal maar zelf." Ze had genoeg op de bank. maar dat was nu van hem. Ze kon er geen dubbeltje van krijgen, dus moest ze tobben, tellen, piekeren, vragen. Nu is ze bijna zeventig en Frederik is dood. Ze is een taaie, kleine vrouw, fel en nog met hu mor. Dat verhaal van de bruids schat vertelt ze graag. Ze kruidt het met de nachtzakken en dwaze details, waarvan je niet kunt, dat ze nog maar zo kort ge leden een vrouw konden overko men. Wat zou er van een man worden als een leven lang alles hem zo te gen zat? Wetboeken z'n minder waardigheid onderstreepten, z'n af- hankeliikheid en gehoorzaamheid eisten9 Hij mag niets schenken en niets aannemen, niets kopen of verkopen niets verhuren of ver panden. Verdient hij geld (mits z'n vrouw het goed vindt) best maar hij mag er niet mee doen wat hij wil. Koopt hij een jas. een broek, een hoed. dan kan de vrouw al dat moois terug sturen. Heeft hij geld dan is dat na z'n huweliik van de vrouw. Brengt hij het naar een spaarbank, dan is 't nog voor haar niet veilig. Ze eist het op en geen ziel ter wereld zal hem helpen. Rent hij naar een rechter, dan slaat deze het burgerlijk wetboek op en zegt. „Kijk. dat is nou jammer, bra ve man. Je hebt net zoveel in de melk te brokken als een minder jarige. een krankzinnige, "een onder curatele gestelde." Maar nee. dat zal zo'n rechter ten. dan kan ze hulp nemen en hij moet het betalen. Is ze met hu welijksvoorwaarden getrouwd dan is alles wat ze bezit en verdient alleen van haar. Trouwt ze in ge meenschap van goederen dan zijn toestanden als die met Frederik niet meer mogelijk omdat het bezit nu van allebei is. Ideaal is deze laatste oplossing nog niet maar daar zal ook wel eens verbete ring in komen. Op het ogenblik kunnen we blij zijn met het wets ontwerp. dat acht beschreven blad zijden telt. waarvan we dus maar enkele punten aanhaalden. Ge doet goed het niet te negeren. Ook al is uw man een lieverd en hebt ge van al die boosaardige Duizend geraamtes ,.'k Weet nou iets wat jij niet weet," roept zoontje, ,,'k Weet een jongen met wel duizend vogels." ..Waar heeft-ie die dan? In een hok?" „Nee man," hij praat plechtig van opwinding, „ze zijn dood. Ze zijn geraamtes. Z'n kamer is er vol van Je kan haast z'n bed niet zien." „Hoe heet dat jong?" ,.'t Is geeneens een jong. 't Is een hele grote, uit de vijfde, die van achter Henkie. Ga nou zitten, Mam." We doen zoals dat past bij sterke verhalen: we zitten, al stond de tijd stil. Zoontje bekijkt me keurend. .,'t Is wel een beetje eng, maar het doet geen pijn." En langzaam, nadrukkelijk: „Die jongen geeft vogels een drankje. Een erg lekker drankje en dan val len ze dood maar ze voelen niets. Dan kookt-ie ze in een pan en daai komen de geraamtes van. Koppen en lijven en alles is er bij. Hele- maal wit en blcot en toch zie je precies wat het zijn." „En jij wilt niet eens een vlieg dood slaan," aarzel ik. „Maar vliegen hebben geen ge raamtes en als ik nou zo'n drankje hari Wat ik ook zeg, zoontje verdedigt die vogelverbrander met gloed. Dus Sa ik boterhammen snijden. „Ach Jij altijd," gromt hij beledigd. „Ik kan toch niet eten." 's Avonds vraagt hij om een as pirientje. Dit is iets nieuws. ..Wat is er? Ben je ziek/" Triest wijst hij ergens boven z'n huik. „Zo raar, hier.. Dat heb ik nog nooit gehad en nou heb ik hetEn even later: ,,'t Begint 'net een j en het eindigt met een s." t Hij praat zo. verslagen, dat ik er z'n vader bij roep. Zoontje zit met opgetrokken knieën in bed en kijkt gekweld. „Kom nou, geen raadseltjes. Ver tel op, joh," zegt z'n vader. „Heb Je wat ingeslikt?" En dat jong, benepen: ,,'t Is om die vogels Ik ben zo jaloers nooit zeggen. „Ha-ha-ha de man onder de plak. Een volkomen zotte kronkel. Voor de vrouw is het al lemaal zo anders. Afhankelijkheid siert haar: ze hoort bij dat stoere, ontfermende zinnetje, waarme zo veel helden in meisjesboeken het hoofdstuk besloten: „En van nu af aan, kindje, zal ik voor je zorgen en denken." Maar afhankelijkheid zomaar, omdat het pleizierig is vertroeteld te worden, is wel wat anders dan afhankelijkheid in wetboekletters. Daar is geen tederheid meer aan. Uitgekookt berekenend. spijker hard als in een griezelfilm zijn de voorschriften die nu straks einde lijk geschrapt kunnen worden. Ten minste als het wetsontwerp, dat de regering bij de Tweede Kamer heeft ingediend, er door zal komen. Het zal een einde maken aan de handelingsonbekwaamheid van de vrouw. Dat wil in gewoner taal o.a. zeggen dat van „de man is de baas" geen sprake meer zal zijn. Gehoorzaamheid is er ook niet meer bij. evenmin als dat gemartel om huishoudgeld. Geeft de man niet voldoende, houdt hij met op zet guldens achter, dan mag z'n vrouw beslag op z'n loon laten leg gen. Wil de vrouw uit werken, dan kan niemand haar tegen houden en dat wat ze verdient mag ze uitge ven aan wat ze maar wil. Kan ze het werk thuis alleen niet meer aan en koopt de man wel dure sigaret- voorschriften nooit last gehad. Die krassen door „gehoorzaamheid, on mondigheid en de man-de-baas" stellen eisen. OVER opvoedkunde sprekend is het geen wet van Meden en Perzen altijd vanuit de kinderjaren de toekomst te bespieden. De toe- komst bergt toch altyd een aantal onzekere factoren, die dikwyls niet te overzien zyn in hun uitwerking. Het is ook mogelijk vanuit de vol wassene terug te zien op het kind dat hij oorspronkelijk was. Dan volgen we de weg die de mo derne psychologische behandeling van nerveuzen gaat en waarin op zoek naar de bron van het lijden altijd teruggewerkt wordt naar de kinderjaren van de patiënt. In de psychologische structuur van die prille tijd blijken dan meestal mis vormingen te zijn aangebracht door foute opvoedingsmethoden, die zich bfj de volwassene in de vorm van ernstige storingen in het zleleleven kunnen voortzetten. Veel vormen van nervositeit bren gen een beperking van de bewe gingsvrijheid met zich mee. De kring waarin men zich dan rondom zijn huis kan bewegen wordt steeds kleiner. Een man die oorspronkelijk rustig het land doorreisde kreeg het benauwd in treinen. Hy reisde niet meer. Later in de stadstram. Hy tramde niet meer. Daarna ver droeg hy in het algemeen niet meer zich tussen een mensenmenigte te bevinden. Zo werden zyn uitgangen zeldzamer, omdat hy op straat angstaanvallen vreesde. De man was ongetrouwd en leefde by zyn moeder. Hij verdiende niet meer want kon niet naar zyn werk. Moe der had medelijden. Moeder ver zorgde hem. Langzamerhand werd hij als een baby vertroeteld en toen er een nerveuze maagkwaal bij kwam verdroeg hij alleen nog maar babykost: pap en melk. Het doet voor gezonden allemaal een beetje ridicuul aan maar het is te tragisch om er mee te schertsen. Hier zien we het beeld van een vol wassene die in zijn kinderjaren zo sterk aan een vertroetelende moe der gebonden was, dat hy die hand nooit meer kon loslaten. Zyn ge heim e wens bleef: aan moeders teu gels te lopen, beschermd door en met liefde omgeven. Het paradijs van zyn heerlijke (maar foute) kin- dertyd. Het harde leven van deze t\jd steekt daar natuuriyk op pijniy- ke wyze tegen af. Daarom vluchtte hy door middel van straat-, trein en tramangst terug naar de moeder van zijn kinderdromen. Zyn foute opvoeding dwong hem, toen hij de bitterhardc aanspraken van het leven niet meer aan kon en nadat hy een onverteerbare teleurstelling ondervond tot eeuwige onvolwas senheid. In de psycho-analyse, heet zo iemand treffend: de eeuwige zui geling. Op het land Langs deze mij onsymphatieke weg... Sprak enige weken geleden Eve- lynn van vrouw tot vrouw over het dilemma een .geschikte levenspart ner te vinden als men de eerste jeugd reeds voorbij is en niet in om standigheden verkeert veel met le den van de andere sekse in aanra king te komen, dan is het niet on aardig tegenover de Europese me thode, die dan au fond onsympathie ke wegen bewandelen moet, zoals de geijkte uitdrukking 'n de adver tenties luidt, de Amerikaanse eens onder de loupe te nemen. Wel, Amerika schijnt het gevon den te hebben! Waarom een advertentie te plaat sen met alle risico's van dien: mo gelijk geen offerte, portretten (wel ke natuuriyk op erewoord terugge zonden zullen worden), die danig geflatteerd zijn, zodat men schrikt als men de vrouw o£ man zijner keuze in levende lijve voor zich ziet, bij na.dere kennismaking levensom standigheden die minder aanlokke- lyk zijn, inderdaad, het zoeken naar de geschikte levenspartner per ad vertentie heeft vele nadelen. Uncle Sam lost dit probleem radi caler op. Hij organiseert dc z g. B.B.'s, Bachelors Balls. Getrouwde lieden zijn daar natuurlijk taboe. Men be taalt een vrij hoge entreeprijs, en is verplicht naar waarheid een korte biografie te geven. naam. titels, leeftijd (en natuuriyk in Amerika lengte en gewicht positie, adres, relaties en dergelijke. De lijst welke al deze gegevens over de gasten bevat ligt voor elk der gasten ter inzage, waarschijn lijk veelvouden dezer lijsten. Het geheel is nu zeer eenvoudig. Mr A. het alleen zijn moede, gaat naar een B.B. Hij ziet daar in een wolk van rose tule de charmante Miss X. (niet te verwarren met Xantippe). Hij danst met haar en is evenzeer door haar verschijning bekoord als door haar conversatie. Maar Mr A. duet in business Hy blijft dus zakelyk en raadpleegt de lijsten kijkt of de gegevens niet alleen harmoniëren met uiter lijk en conversatie maar met de wensen die hij koestert ten opzichte van zyn a.s. bruid. Het vermelden van leeftyden van het vrouwelyk deel der aanwezige gasten zal door de heren wel met een korreltje zout genomen worden, wat ook in feite vanzelfsprekend is, want heeft iedere vrouw niet drie leeftijden, haar werkelijke jaren- aantal in de eerste plaats, ten twee de is zy zo oud als zij zich voelt en ten derde en deze leeftyd is wel erg belangrijk voor een B.B. is zij zo oud als zij er uitziet. Het komt mij voor dat Amerika met zwier en charme het netelig probleem van het zoeken naar een levenspartner op latere leeftyd heeft opgelost. Misschien ter navol ging? Wie zal de kat de bel aan binden of in minder huiselyke ter men: Wie neemt het initiatief? R.v.R. K.V.P. verlangt bezuinigen en meer uitgeven in één adem (Van onze parlementaire redacteur) Minister-president Drees moest Donderdagmiddag in do Tweede Kamer verschillende sprekers over de Staatsbegroting verwijzen naar de betrok ken begrotingshoofdstukken en merkte in dat verband op. dat hy een beetje op een huisarts leek, van wie men wel eens zegt, dat zyn taak is om patiënten naar specialisten te verwyzen. De Kamer had veel plelzier ln het grapje. Dr Drees zoekt het in het algemeen vooral in de eenvoud en de zakelykheid en als hy eens buiten dat degeiyko schema treedt is het een prettige afwisseling. Deze jurk kost mQar vijftien gulden. Het is er een van de Am sterdam Fashionweek. De vijfde alweer. Buitenlandse inkopers zijn xiitgenodigd om naar de Neder landse collecties te komen kijken. Men hoopt dat er grote bestel lingen gedaan zullen worden en de deviezenbrengers zullen met alle eer en strijkages ontvangen worden. Vijftigduizend man werken in de Nederlandse confectle-industrie en sommige fabrieken zijn nog niet eens op voor-oorlogse capaciteit. De gehele omzet telt ongeveer vijf tig millioen gulden. Slechts acht procent van dit bedrag is export. Er blijft dus nog wel wat voor ons ovejr. De prijzen zo zegt men zullen ondanks de devaluatie niet stygen. Niet dat alles zo mild voor de beurs zal zijn als de jurk van het meisje op dit plaatje maar dat er zo iels eenvoudigs en aardigs gegeven kan worden voor dit geld, geeft moed. Het is een model van Anco en de hoed heet Angélique. Die is van de fa. K. Poelmann. (Ingez MeCL.) Hebt Gij ook al rheumatiek Wie de kwellingen van rheumatiek of van rheumatlsche aandoeningen kent. weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akker's Kloosterbalsem, waarvan de genees krachtige bestanddelen diep In de weef sels doordringen, voelt U. hoe een heer lijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken welk een wel dadige werking dit ideale wrljfmlddel be zit. Niet voor niets zegt men: Akker's Kloosierbalsem„Geen goud zo goed". De communisten zullen er echter niet zo over gedacht hebben, toen hy een loopje nam met hun vry- heldspropaganda. Hy herinnerde aan een opmerking van een Neder landse burgemeester aan het adres van een Duitse collega: Als u een dergelyke opmerking in Duitsland had gemaakt, zou uw familie al lang een urn optvangen hebben met uw as. Hetzelfde zou men op het ogenblik tot de communisten kun nen zeggen met betrekking tot Rusland. De vrije meningsuiting, waartoe zy hier in de gelegenheid zijn, wordt in de „volksdemocra tieën" naar Russisch patroon niet geschonken. En dr Drees veronder stelde, dat zy zich in hun hart toch wel erg veilig voelden in Neder land, omdat zy daar niet de kans lopen om als „fascist" of „imperia listenknecht" te worden geliqui deerd. Aan de wrange kant was het grapje, dat hij aan de bezuinigers wydde, met de heer Lucas van de K.V.P. in het voorste gelid, die de bezuinigingen wilde gebruiken voor belastingverlaging. Maar hoe moet dat dan, vroeg de bewindsman met de verlangens van de K-V.P. naar uitbreiding van de kinderbijslag tot dc kleine zelfstandigen (Romme), hoger lonen voor kwaliteitsarbei ders (Andriessen), geen verlagin gen voor de laagste lonen (dezelf de) en andere nadrukkelijk uitge sproken wensen als verhoging van de middelbare en hogere ambte naarssalarissen, enz. Wie het ene wil, kan niet tegeiykertyd het an dere verlangen. Het was een sterk en nuchter be toog, dat de minister-president hield, waarin hy de kwestic-Mcyer- Jink en het tegenhouden van de vergadering in het Kurhaus tot juistere proporties terugbracht dan er in de opgeschroefde protesten aan verleend zyn. Met de pers schijnt de heer Drees het niet altyd goed te kunnen vinden. Hij bleek zich zeer geërgerd te hebben aan berichten over strijd In de minis terraad naar aanleiding van de Haagse burgemeestersbenoeming en formuleerde zyn opdracht aan de R.V.D. om de pers geen inlich tingen te geven aldus: Er bestaat voor de regering geen verplichting om zich tegenover de pers te uiten over voorgenomen benoemingen. Bovendien zou dat ongepast zijn te genover de Koningin, die dan in de kranten lezen zou, dat Iemand in MODE-NOVELLETTE Zwart zyn de jurken in Parijs en zwsct is alles wat daaronder be hoort. Plus schoenen, handschoe nen, riempje, tas en vaak kousen. Maar een wilde en luide kleur hebben de warme, wollige jasjes, die dat al te zwarte bestrijden moeten. Kort en wijd, als de wie ken van een vogel, zijn ze met zulk een strakke jurk of rok een opwindende stadslivrei. Niet duur en geschikt voce welk uur dan ook. Het Parijse meisje stapt er in naar kan toor en al zou er een millionnair op haar pad komen met een onverwacht en overrompelend feestelijk plan: ze behoeft stellig niet naar huis te rennen om allerlei ingrijpende ver anderingen. Ze kan zomaar mee uit, net als de mannequin hier. Het jasje is van Pierre Balmain maar dat wil niet zeggen, dat het niet na te maken zou zijn. 't Is kort, wyd met wijde mouwen. Geen knoopsluiting- Je slaat het als een cape over elkaar. Wat er by hoort is 'n beetje pleizier in het dragen en 'n rok. die nog nooit van new look gehoord heeft. een bepaalde functie benoemd was, terwyl zij het betreffende K.B. nog niet had getekend. Onze landbouiepolitiek DEN HAAG. Het landbouw beleid kan kortheidshalve worden aangeduid als een streven naar verhoging van de eigen productie, verlaging van de kostprijs en een stabilisatie van dc prijzen door productie. en marktordenende maatregelen met het oog op dc be staanszekerheid van de agrarische producenten. Aldus de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van landbouw visserij en voedsel voorziening. Ten einde de export zo groot mogelijk te maken worden daar aan zo weinig mogelijk voorwaar den verbonden Het is evenwel noodzakelijk scherp toe te zien op de naleving der voorschriften be treffende cte kwaliteit. De oprichting van een vereniging ter bevordering van de kaasexport naar de Verenigde Staten is in voorbereiding Het ligt in het voor nemen voor die producten in de agrarische sector, waarvan de prijs voor 1? September was vrijgela ten, de prijsstop geleidelijk op te heffen. Een ontwerp van wet, re gelende de uitbetaling van de melk naar kwaliteit, geldende voor het gehele land is in voorbereiding. De minister is bereid na te gaan of gelden kunnen worden aange wend voor de vernieuwing van de vissersvloot. Het ligt in het voornemen in 1950 .over te gaan tot subsidiering van een nieuwe Christelijke land- bouwwinterschool. Er zal naar worden gestreefd de dikwijls onvermijdelijke ingebruik- I neming van goede cultuurgrond voor andere doeleinden zoveel mo gelijk te beperken. Bij dc beslis sing omtrent de uitbreidingsplan nen van Den Haag zullen onge twijfeld de zeer grote tuinbouwbe- langen in overweging worden ge nomen. ER is een verhaal van de Franse schrijver Maupassant, waarin een ver bitterde man jonge verliefde paartjes waarschuwt. Verliefd worden is een gevaar, zegt hij. Een gevaar, waartegen krachtiger gewaarschuwd zou moeten worden dan tegen griep en influenza Je wordt verliefd in een bui Je krijgt het zoals je bacillen oploopt. En dan? Verloving, huwe lijk. kinderen ende verliefdheid gaat over. Dan pas leren man en vrouw elkaar goed kennen, ze vallen elkaar reusachtig tegen, ze hadden nooit geweten, dat de andere zó was. En dan is het te laat. Daarom, er kan niet genoeg gewaarschuwd worden tegen die ziekte. Er moesten aan plakbiljetten komen; Pas op voor de Liefde. Gevaarlijk! dan zouden we naar de ouders toe gaan en zeggen: Doe het niet, blijf bij elkaar. Maar als we dan ook het huwelijk van dichtbij zagen, de verscheurdheid in het gezin, die er tóch al is, de onherstelbare breuk, waardoor de hele sfeer bedorven is, Verhaal met grond van waarheid Het is een aardig verhaal en min of meer humoristisch getint, maar een grond van ernst zit er in Eh een grond van waarheid ook. Het is nu eenmaal zo, dat mensen van el kaar gaan houden, als ze om en na- by de twintig zijn. Wanneer ze het zich maatschappelijk kunnen ver oorloven. trouwen ze. En om be paalde en verscheidene redenen zijn jonge huwelijken ook goed. Maar toch, als we om ons heen kijken wat zijn er afschuwelijk veel gevallen, vooral na de laatste oor log. waarin het niet goed gaat. Ouders die scheiden, kinderen ga3n öf naar de vader, of blijven bij de moeder. Wanneer we van heel dichtbij de ellende konden volgen van zo n kind, welks ouders van el kander afgaan, wanneer we de ge volgen ook zouden kunnen zien van dichtbij, die het kind later in zijn ontwikkeling daardoor ondervindt, Evelien spreekt VAN VROUW TOT VROUW dan zouden we weer gaan twijfelen en tot de conclusie komen: De fout ligt bij het huwelijk, het was onbe zonnen, het was te lichtvaardig. „Huwelyksraad" In Amerika zijn er de laatste tijd stemmen opgegaan om het huwelijk moeilijker bereikbaar te maken, om de huwelijksgegadigden een soort raad te laten passeren. Het zou in derdaad een zeker huwelijks-exa men worden. Natuurlijk is ook dat niet de oplossing. Mensen, die wil len trouwen, zouden zich van die raad weinig of niets aantrekken en het aantal concubinaten zou er nog maar door vergroot worden. De enige wijze, waarop aan dit probleem iets gedaan kan worden, is misschien: Aan jonge mensen een groter gevoel van verantwoorde lijkheid bijbrengen. Hoeveel paar tjes zijn er niet. die trouwen, omdat ze van elkaar houden of liever ge zegd: menen dat zij van elkander houden en verder in het geheel niet nadenken. Ze weten niet, hoe zij beiden veranderen kunnen. Tussen het twintigste en het dertigste jaar verandert toch iedereen nog sterk. Men komt in die jaren pas tot volle ontplooiing, men vindt in die jaren zijn eigen persoonlijkheid. En het is zo goed mogelijk dat die jonge mensen totaal uit elkander groeien. Het is, zó goed mogelijk, dat we het dagelijks zien. Daarom zou men de neiging hebben om tot die jonge, gezellige stelletjes te zeggen: Wacht nog even en kijk het nog eens aan. Wees je vooral be wust van wat er gebeuren kan! Die verliefdheid gaat in elk geval over, daaromtrent bestaat geen twijfel. Wat blyft er dan? Huwelijkssehool Een huwelijkssehool, zoals er nu in verschillende steden van ons land al bestaat, is werkelijk niet overbodig en is zeker geen onzin. Men poogt althans op die scholen de jonge mensen het besef bij te bren gen, wat het huwelijk inhoudt, be halve de rozengeur en maneschijn, die men ervan verwacht. En vooral het besef van verantwoordelijkheid tegenover de kinderen, die er ko men zullen en waarvoor het niets meer of minder dan een ramp zal zijn. wanneer het huwelijk na ver loop van tijd breekt. LIVERPOOL. De srootste brand, die Liverpool heeft getrof fen sedert de blitz" bombarde menten van de Duitse luchtmacht in de tweede wereldoorlog, legt een reusachtig pakhuis, een van de grootste van de wereld, in dc as. Reeds twee dagen lang woedt het vuur en nog steeds vinden de vlammen ondanks de hardnekkige strijd van zeshonderd brandweer lieden. nieuw voedsel. In het bijzonder diende het pak huis tot opslag van rubber. Ten dele is deze in vlammen opgegaan, andere voorraden rubber zijn ech ter als gevolg van de hitte gesmol ten. Op sommige plaatsen moest de brandweer door een dertig centi meter dikke stroom gesmolten rub ber waden Men vreest dat het nog veertien dagen zal duren eer het vuur ge heel zal zijn beteugeld. De schade in het pakhuiscomplex, dat 400 me ter lang en 30 meter breed is, taxeert men op twintig millioen gulden. Zondagsrust Van onze parlementaire redacteur) Lange tijd was in de Tweede Kamer, vóór de oorlog, profes sor Hoedemaker een gewaar deerde verschijning. Hij was er weliswaar niet lijfelijk aanwe zig, doch de gebaarde dominee Lingbeek, die geruime tijd Ka merlid was voor de Hervormd Gereformeerden, voerde hem zo dikwijls sprekend in, dat hij in de vergaderzaal een vertrouw de figuur was geworden. Vele jaren hebben we hem en zijn wijsheid moeten missen en het was een aangename verras sing, dat minister-president Drees hem Donderdagmiddag in zijn waardigheid van oud vriend der Kamer herstelde. In ver band met de Zondagsrust, die met name was bepleit door de heren Zandt en Schouten, deed hij een beroep op de autoriteit van professor Hoedemaker, die uit het Évangelie van Marcus de volgende woorden in herinne ring had gebracht: de Sabbath is gemaakt voor de mens en niet de mens voor de Sabbath.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3