DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Nieuw demobilisatie-centrum is bijna voltooid Acheson naar West Duitsland om te „luisteren Wisjinsky (in goeile bui) slingert sarcasmen rond WAAR MILITAIR WEER BURGER WORDT Voor alle troepen minstens een jaar tijd nodig Hoogstens 7000 man per maand Nu de Elbe Ba rse Duitser pakt ja«er uit Venlo zijn geweer af' MIJN STIER! NIETES, DE MIJNE! Nel van Vliet startte ditmaal in stadhuis Vierdaags oriëntatie-bezoek Ook naar Berlijn Ncp Itu h.Heus Onze verliezen in Indonesië 9e Jaargang, no. 266 Zaterdag 12 November 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool - Giro 510330. Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort, Bank Rotterdamscbe Bank Postbus"; Abonnements- Uitgave I N.V. De Nieuwe PerS Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. prijs 12 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent. Hoofdredacteur TJ. DE BOOR DER. In de nissenhutten komt 't eigen admi nistratief personeel der compagnie al een dag of tien van te voren de nodige voorbereidende maatregelen nemen voor de demobilisa tie der compagnie. (Van onze speciale verslaggever) AMERSFOORT. In Juni stonden er nog slechts de verwaarloosde en vervallen barakken van het voormalige concentratiekamp Laan 1914; de muren zaten vol spleten en kieren en vele daken waren kapot. En nu, na vijf maanden hard werken door de dienst der Genie onder leiding van de luitenant-kolonel Ir A. M. S. Perquin. nadert hier aan de bosrand het nieuwe demobiiisatiecentrum voor onze troepen uit Indonesië zijn vol tooiing. De barakken zyn hersteld en opgeschilderd en Inwendig volledig ver bouwd. Overal op het uitgestrekte terrein met de tientallen gebouwen is men bezig de laatste hand aan het werk te leggen. Do verwachting is, dat het nieuwe demobilisatie-centrum, dat evenals bet oude in Huis ter Heide de naam „Boskamp" zal dragen, half Decem ber In gebruik genomen wordt. te demobilisatie z\jn er cantines, slaapzalen voor het vaste personeel (dat In de 700 man zal lopen), een grote keuken, enz. Tgdens de de mobilisatie kunnen de militairen iets te eten krjjgen volgens het ca fetaria-systeem. Degenen, die in kamp Waterloo overnachten, krrj- gen daar een warme maaltijd. Daar het nieuwe „Boskamp" op zrjn vroegst 15 December klaar is. de verhuizing enige dagen vordert en daarna de Kerstdagen voor di deur staan, zal de demobilisatie- machinerie waarschijnlijk pas in be gin Januari a.s. op volle toeren gaan draaien. De luchtstrijdkrachten, die nu in Kamp Waterloo in Leusden bij Amersfoort gelegerd zijn, kunnen dan weer terug naar Huis ter Hei de. Kamp Waterloo komt in gebruik bij het demobilisatie-centrum als logieskamp voor die soldaten, die niet in één dag gereed komen. Ook de ziekenafdeling uit Woerden komt naar „Boskamp" in Amersfoort. Of het Beroepskeuze Advies Centrum te Ede ook naar Amersfoort wordt overgebracht is nog niet zeker, daar het ook mogelijk is dat het werk van het B.A.C. aan een bur gerlijke instantie wordt overgedra gen. Men heeft er echter ruimte voor gereserveerd in het voorma lige vrouwenkamp „Amsvorde". Het centrum te Huis ter Heide kan 3.000 man per maand demobi liseren. De maximum-capaciteit van het nieuwe centrum bedraagt 7.000 man per maand. Voor de aan staande demobilisatie op grote schaal komt deze vergrote capaci teit uitstekend van pas. Toch kan ook Amersfoort de meer dan tachtig duizend man troe pen, die nog in Indonesië zijn, niet in een half jaar demobiliseren. Als op de normale wijze gewerkt wordt heeft het nieuwe centrum te Amersfoort er minstens een jaar voor nodig. Of er voorzieningen worden getroffen om de demobili satie op andere wijze te bespoedi gen, b.v. door het in gebruik nemen van een tweede centrum, kon men ons op het Ministerie van Oorlog nog niet mededelen. De 7 Decem- ber-divisie wordt eerst afgewerkt. De gerestaureerde gebouwen van het nieuwe démobilisatic-centrum zien er fleurig uit. Inwendig is al les wit gepleisterd of geschilderd in lichtgrijze en naturel kleuren. De barakken zgn in een groot aantal vertrekken verdeeld. Er komt een systeem van wegwijzers door het kamp, welke de militair, die zijn demobilisatieboekje komt halen, slechts behoeft te volgen om geen DUITSLAND Terwijl gisteren, ter gelegenheid van de 31ste verjaardag van de Wapenstilstand, allerwegen in Eu ropa bedevaartstochten werden on dernomen naar de graven van hen, die in twee door de Duitsers ont ketende wereldoorlogen gevallen zijn. spoedde de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken zich naar Bonn. om daar aan de leiders der Westduitse republiek mede te delen, dat hun land een goede kans maakt, spoedig volledig in de Europese gemeenschap, te worden opgenomen, indien de re gering ten minste voortgaat met het demonstreren harer vredelie vende bedoelingen. Tegelijk ge waagde Acheson's Franse collega, Schuman, in Sarrebourg te genover de be volking van Oost-Frankrijk die tot twee maal toe haar steden en dorpen door de Duitse troepen verwoest zag van nieuwe, vriendschap pelijke betrekkingen tussen Frank rijk en Duitsland. En de vastbera den taal, die in de voorafgaande dagen in Parijs, waar Acheson, Bevin en Schuman over de inter nationale problemen spraken, be luisterd kon worden, was spe ciaal wat de waarschuwende woor den. dat het geen land zal zijn toe gestaan de vrede en veiligheid van zijn buren in gevaar te brengen, betreft niet bedoeld voor Duits land, maar voor het Kremlin. Want niet de Rijn is langer de Europese gevarenlijn dat is sinds 1945 de Elbe. Het is dit feit, dat de politiek van het Westen be paalt. Daarvoor moet zelfs het nog alïjd bestaande wantrouwen tegen over de Duitsers wijken. enkele afdeling over te slaan. Als hij, na enkele weken met ver lof thuis te zijn geweest, naar Amersfoort wordt geroepen, is het administratieve personeel van zjjn compagnie daar al een dag of tien bezig alle papieren in orde te ma ken. Dit gebeurt in de nissenhutten, waarvan er twaalf gebouwd zijn. De soldaten geven hun bagage af en gaan dan eerst naar het gebouw, waar ze medisch onderzocht wor den Er zijn vijftien keurcellen ge maakt en er komen acht tot tien keuringsartsen. Er komen inrich tingen voor bloedonderzoek, rönt genfotografie en doorlichting. Het röntgenonderzoek gebeurt in de „theekist", een vertrek, dat van een loodbekleding is voorzien. Zo nodig verwijst de dokter de demobilisant naar de tandarts, die een paar ka mers verder zitting houdt. Vervolgens passeren de militairen de zogenaamde „lopende band", twee gebouwen van 65 meter lang, met een brede gang in het midden en aan weerszijden daarvan loka len. Een van deze gangen is in de lengte door een gaasafscheiding in tweeën gedeeld, zodat links rechts een compagnie door de ad ministratie kan worden afgewerkt. Het ligt voor de hand, dat men bij de inrichting van dit centrum ter dege lering heeft getrokken uit de ervaring te Huis ter Heide, zodat de werkzaamheden nu soepeler en efficiënter kunnen geschieden. In de andere zaal van de „lopen de band" zetelen de sociale dienst, de geestelijke verzorging en het reisbureau, waar men een spoor kaartje naar huis kan krijgen. De sociale dienst bespreekt met de mi litairen o a. hun toekomstplannen en kan assistentie verlenen bjj het vinden van werk in de burgermaat schappij. Behalve gebouwen voor de direc- Lucht zijn gemoed tijdens een diner \an de loketten orden de demobi- 'satic-boekjes af gegeven. Tweede ronde bracht rechtsherstel VENLO. Wie over de vereiste papieren beschikt en bezield is met hartstocht voor jagen, mag het haas ook achterna zitten in de strook nie mandsland van 500 meter aan weers zijden van de Nederlands-Duitse grens bij Venlo. Zo deed dan ook de Venlose jager H. Op zeker moment naderde hem echter van de Duitse kant een man, die hem op de meest barse toon (de man was dan ook een Duitser) ge lastte zijn geweer af te geven, daar de jager zich op Duits grondgebied zou bevinden. Daar de Duitser zijn bevel kracht bijzette, door een re volver te voorschijn te halen, bleef de jager weinig anders over dan te gehoorzamen. Deze heeft zich daarop echter naar de Nederlandse politic begeven, die samen met hem vaststelde, dat de jager zich op de plaats, waar de on aangename ontmoeting plaats had, zich niet op Duits, maar nog op Ne derlands gebied bevond. De volgende gang was toen naar een naburig Duits dorp, waar de ge zochte, een particulier jachtopziener, juist bezig was de zaak aan de Duit se politie voor te leggen. Opnieuw ging men erop uit voor een onder zoek. Het resultaat hiervan was, dat de Nederlander zijn jachtgeweer te rug kreeg. Over het optreden van de Duitser is beklag ingediend bij de Britse autoriteiten in Duitsland. „Oslofjord" aan Noren overgedragen AMSTERDAM. De „Oslofjord" het vlaggeschip van de Noorse Koopvaardij is Vrijdagmiddag, pre cies om drie uur, losgegooid van de werf der Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij om zijn reis naar Noorwegen te aanvaar den. Vele genodigden maken de reis mee. In het Noordzeekanaal ging de vlag van de NDSM naar bene den en die van de „Norsk Amerika Liaje" naar boven. SCHIPHOL-BATAVIA Duizendste retour vlucht sinds 1945 DEN HAAG Op de dag af precies vier jaar nadat in Novem ber 1945 de luchtlijn Amsterdam- Batavia werd heropend, is KLM- gezagvoerder H. Vis met de Lock- heel Constellation „Batavia" van Schiphol opgestegen om de dui zendste na-oorlogse retourvlucht naar Indonesië te ondernemen. Dit betekent, dat in de korte tijd sinds de oorlog meer vluchten naar Batavia geschieden, dan in de veertien jaren tussen 1928 en het begin van 1942. In die période kwam men nl. tot een aantal van 970. In het zoeklicht Een trein die uit Soerabaja naar Madioen vertrok liep nabij Modjo- kerto op een mijn. Enkele wagens ontspoorden en er vielen vijf slachtoffers te betreuren. Negen andere personen werden gewond De wagons zijn totaal ver- nield. Nu en dan buien Weersverwachting, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond: Wisselend bewolkt met nu en dan buien, vooral in de Noor delijke helft van het land. Vrij krachtige en langs de kust tij delijk harde Westelijke wind. Iets koeler. 14 Nov.: Zon op 7.57 nder 16.51; Maan op onder 14.44. HILVERSUM. Enige duizenden waren Vrijdagmiddag naar het Hil- versumse gemeentehuis gestroomd om getuige te zijn van de belang rijkste start, die de Olympische zwemkampioene Ned van Vliet in haar leven ondernam: de start voor het huwelijk. De thans 23-jarige wereldkam pioene trad in het huwelijk met de heer Louis Koudijs uit Naarden. In de overvolle trouwzaal sprak de ambtenaar van de burgerlijke stand hartelijke woorden, waarin hij er op wees, dat boven alle sportprestaties de grote wedstrijd tegen het leven staat, een wedstrijd, die dikwijls zwaar en moeilijk is, maar met we derzijdse steurr beslist gewonnen wordt. Het jonge echtpaar is voornemens zich spoedig in Amerika, waar zij na Nel's triomfale reis vele relaties hebben gekregen, metterwoon te ves tigen. Spaans-warmbloedige stieren vechterseer zo zou men dit plaatje kunnen noemen, want me- neer-rechts, een Spaans stieren vechter weert de slagarm af van meneer-links, een Peruaans torea dor. Meneer-links heeft meneer- rechts in het gezicht geslagen, om dat meneer-rechts z'n stierenvech tersmantel had neergeworpen voor de aanrennende arenastier, omdat meneer-rechts dacht dat zijn col lega weleris door de stier op de hoorns zou kunnen worden geno men. De collega vatte het echter op als een honende uitdaging in de zin van „Toon dat je 'n man bent'\ dus draaide hij zich om en sloeg zijn hoeder in het gezicht. Het pu bliek trok partij voor de geslagene en hoonde de ander, vooral toen rechts de stier wederom opwachtte en met één sprong en één steek doodde. Rechts: de Spanjaard Luis Mi guel Dominguin; links Rovia, een Peruaan. Plaats van het drama van het gekwetste eergevoel: arena te Lima (Peru). Ouden van dagen vragen Kersttoeslag Het hoofdbestuur van de Neder landse bond van ouden van dagen heeft zich tot de minister van so ciale zaken gewend met het ver zoek de mogelijkheid te overwegen aan degenen, die een uitkering ont vangen krachtens de noodwet ouderdomsvoorziening, met de Kerstdagen een toeslag op die uit kering te verlenen van 25%. Uitslag postzegelprysvraag „Vergeet Hen Niet" DEN HAAG. De trekking voor de aan de postzegelactie „Ver geet hen niet" verbonden prijsvraag heeft de hoofdprijs van 2000, doen gaan naar Abbenes, naar de heer M. Eos. Mevr. Hoogenboom-De Kluut, te Roekan je, won de Velo-wasmachine en de 12-jarige Laura v. d. Plas, te Katwijk aan Zee, werd de geluk kige bezitster van een Phihps-ra- diotoestel. De ruim 2000 overige prijzen zul len dezer dagen aan de winnaars worden toegezonden. Ontsporing De programma's van de Ka tholieke Radio Omroep behoren tot de beste, die in Nederland bestaan. Vóoral in de uren waarin uitzendingen van alge mene aard geschieden, hebben wij bewondering voor de meest al bijzondere zorg en voorberei ding. Daarom speet het ons gister avond een ernstige ontsporing te constateren. Op de dag des ure- des, althans op de dag dat de wapenstilstand van 1918 wordt herdacht, op de dag van de on bekende soldaat, symbool van millioenen gevallenen, zendt de KRO 's avonds een programma uit getiteld: „de elfde van de elfde om elf uur elf". Niet een plechtige herdenking, maar wel de carnavalszitting met de Raad van Elf, verkiezing van prins Carnaval, muzikale salvo's van de Bietenbouwers onder leiding van boer Biet. Dit is jammer. De traditie van prins Carnaval kan best wijken voor de traditie van de Wapen stilstandsdag, zoals terecht in ^vele plaatsen geschiedt. Kurt Schumacher is woedend BONN. „De Parijse conferentie is een fiasco geworden. En dat is al leen te wijten aan de bekrompenheid van de Franse gedelegeerden." Aan deze woorden, waarmede de leider der Duitse democraten, Kurt Schu macher, zijn oordeel over de Parijse conferentie der grote drie samen vatte, voegde hij nog toe, dat de West Duitse kanselier dr Konrad Adenauer, als eerste aansprakelijk is, voor wat volgens Schumacher op niets is uitgelopen. Gevraagd naar zijn mening over het bezoek van Acheson aan West Duitsland, zeide Schumacher, dat dit misschien wel ten goede van Duits land kon werken, maar dat helaas Acheson met de ..verkeerde man in aanraking komt". Schumacher be doelde hiermede zijn felle politieke tegenstander dr. Adenauer. „Dit is", zo zeide hij, „een man wiens hart niet bij Duitsland, maar bij Frankrijk is." ZEEPOST VOOR OOST EN WEST DEN HAAG. Met de volgende schepen kan zeepost worden ver zonden. De data waarop de corres pondentie uiterlijk ter post fnoet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip ver meld: Naar Indonesië: m.s. „Oranje" (16 November): Naar Curagao: s.s. „Breda" (20 November): Naar Suri name: m.s. „Hecuba'' (24 Novem ber). NEW YORK. „En Bevin. Och. die heeft voor het socialisme In Groot Brlttannië evenveel nut als een gcllebok voor het verkrijgen van melk." Vriendelijk klinkt dat niet voor dc Britse minister van buitenlandse zaken, maar het was dan ook Wisjinsky, die dit zei. Overigens was dc Russische minis ter in een beste bui. toen hij Vrij dagavond in New Y'ork aan een diner voor de vereniging Amerika- Sowjet Rusland het woord voerde. De pers had voor hei diner een afdruk gekregen van de rede. die Wisjinsky zou houden, maar toen het erop aan kwam bleek het, dat deze zijn voorbereidende tekst ter zijde had gelegd en in plaats daar van voor de vuist weg een, welis waar sarcastische, maar toch ook geestige improvisatie hield Volgens de gedrukte rede had Wisjinsky het moeten hebben over het Sowjet verlangen naar wereld vrede en over de Russische atoom bom. In plaats daarvan begon hij met de vereniging, waarvoor hij het woord voerde, er mede geluk te wensen, dat deze door de Ameri kaanse regering gerekend wordt tot staatsgevaarlijke organisaties. „Wij. het Sowjet-volk. zeide Wisjinsky, juichen uit de grond van ons hart dergelijke subversieve verenigin gen toe." Sprekende over misverstanden tussen Amerika en Rusland, zeide de spreker, dat enkele dagen gele den een- bejaarde dame naar hem toe was gekomen en hem had ge vraagd waar zijn duivelshorens wa ren. „Ik antwoordde haar toen: „Die heb ik maar thuis gelaten om niet in de verleiding te komen er dames, die domme vragen stellen er mede te doorboren." In het verloop van zijn rede, die hij in het Russisch uitsprak, en die telkens werd onderbroken orri' een tolk gelegenheid te geven tot ver talen, had Wisjinsky het ook in spottende zin over het Russische totalitarisme. De tolk brak zijn tong over dit moeilijke woord en Wisjinsky, interrumpeerde hem in het Engels: „Kijk nu toch eens, U kunt het niet eens uitspreken, laat staan dat men hier begrijpt wat dal woord betekent Aan het diner trad voorts de zan ger Paul Robeson op. Hij zong en kele Russische en Amerikaanse iiederen en besloot met een lof tuiting op Rusland en Wisjinsky in de Russische taal. WAT VOOR WEER? Zacht voor de tijd van het jaar (Van onze weerkundige mede werker) Het weer in onze omgeving staat geheel onder invloed van een de- pressiege bied, dat van Noord- Amerika ade oceaan overstak en dat ten Noorden van ons land voor bij trok. Tengevolge hiervan ver toonde het weer een wissolend ka rakter. Na het passeren van de re genzone, die met de depressie sa menhangt, komen perioden met op klaringen voor. Nadat eergisteren een dergelijk regengebied over ons land trok, drong voor de tijd van het jaar vrij zachte lucht van de Oceaan tot West-Europa door. Hierin komen vrij uieinig buien voor. J Een volgende depressie naderde echter Vrijdagmorgen de Britse Eilanden en het regengebied, dat het front van deze storing verge zelt, zal in dc komende nacht over ons land trekken. De lucht, die achter dit front wordt aangevoerd, is vooral in de onderste lagen van dc atmosfeer zeer vochtig en betrekkelijk ivarm daar zij een lange weg over de Oceaan heeft afgelzgd. Het voor de tijd van het jaar zachte weer, zal dus nog aanhouden. Minister der V.S. ontslag verleend WASHINGTON. Julius Krug heeft ontslag gevraagd cn gekregen als minister van binnenlandse za ken der V.S. Zijn opvolger is Oscar Chapman, thans vice-minister aan dit departement. FRANKFURT. Somber najaarsweer was het op het vliegveld Orly nab(j Par(Js, toen daar Vrijdagmiddag het vliegtuig opsteeg om de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, naar Duitsland te brengen, waar hy, alvorens terug te keren naar Amerika, vier dagen zal verblijven. Zo mogelijk nog slechter en somberder was het weer, toen de machine de luchthaven van Frankfurt binnenkwam. Achesons humeur stond echter In lijnrechte tegenstelling tot de uiter lijke omstandigheden op deze regenachtige verjaardag van de wapenstil stand, die volgde na de eerste wereldoorlog. meenschap en die van West Duits land een meer souvereine staat wil maken. De precieze draagwijdte van deze nieuwe politiek is nog niet bekend. Acheson zeide hieromtrent: „Wjj hebben de geallieerde hoge commis sarissen zekere instructies en be voegdheden gegeven. Wat deze pre cies inhouden, zal in de loop der komende weken en maanden wel blijken." Volgens Associated Press was de minister „in een beste bui". Nieuwsgierige journalisten, er wa ren er meer dan honderd op het vliegveld, weerde hij echter af met de woorden: „U moet mij niets vra gen. Ik ben hier meer heen geko men om te luisteren dan om te spre ken. Na maandenlang schriftelijk contact te hebben gehad met de Amerikanen in Duitsland vond ik wel, dat het tijd werd me eens per soonlijk van de toestanden hier op de hoogte te stellen." Over de zo juist besloten confe rentie- der grote drie in Parijs, zeide Acheson slechts: „Het overleg was, als alle andere besprekingen met de heren Bevin en Schuman, vol maakt harmonieus en een volkomen succes." Aan de reis van Acheson, die zich Zondag naar Bonn, Maandag naar Berlyn en diezelfde dag nog weer terug naar Amerika zal begeven, Is men geneigd een symbolische bete kenis toe te kennen. In West Duits land ziet men deze als de inleiding van de nieuwe geallieerde politiek, die een einde wil maken aan de ontmantelingen, die Duitsland wil opnemen in de Westeuropese ge- Mililair vliegtuig neergestort VEGHEL. Vrijdagmorgen circa half twaalf is te Veghel (N.-Br.) een lesvliegtuig van het vliegveld Gilze- Rijen naar beneden gestort. Het toe stel kwam terecht op een weiland. De bestuurder, de leerling-vlieger Eugene Spoor, uit Den Haag, oud 24 jaar kwam hierbij om het leven. Dc andere inzittende militair bekwam ernstige verwondingen Dit is de leerling-vlieger Cornells Rogaard Prins. 23 jaar, eveneens uit Den Haag afkomstig. Beiden zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Het toestel was geheel vernield. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. Het toestel is niet in brand gevlogen. Wees blij, dat u geen Praags pingponger bent, want in een berisping van 900 wooraen heb ben de Praagse pingpongers of ficieel op hun hoofd gehad, om dat zij verloren hebben van de Londense: „zij zijn zich hun verantwoordelijkheid tegenover de grootheid en onoverwinne lijkheid van hun natie niet be wust geweest." N.t.H. zal van heden af niet meer over ping pong, doch tafeltennis spreken. Oud-keizer Karei de Grote te Aken is gedemilitariseerd (door wegneming van zijn zwaard) en gemoderniseerd (door wegneming van rijksappel en kroon). Het laat hem koud.. Kat als Kaninefaat. Hibiscus een vijftienpondskater te Moultrie (Florida) heeft reeds 16 levende konijnen uit het bos naar huis meegesleept, omdat onlangs een speelgenoot van hem, een tam konijn, gestorven is. Poeliers hebben reeds hoog bod op Hibiscus gedaan Bij slager te Cubaard hangt een koe aan de balk met 104 kg. vet „in". (Cubaard is een vlek met veel vertier, ergens in Friesland). KONINGIN JULIANA KIJKT lachend naar Prinses Margriet, die haar zusje Marijke juist in de nieuwe Staphorster boeren wagen heeft geholpen. De bur gemeester van Staphorst, de heer H. van der Wal, zijn echtgenote en twee Staphorster meisjes heb ben deze wagen Vrijdagnamid dag op het Paleis Soestdijk afge leverd. Deze boerenwagen was tijdens het jongste bezoek van Z K.H. Prins Bernhard aan de Provincie Overijssel door de Staphorster burgerij aan de Prins aangeboden als 'n geschenk voor de Prinsessen. Rechts op de foto de burgemeester van Staphorst, de heer H. van der Wal met zijn echtgenote en de beide Staphor ster meisjesdc negenjarige Jan tje Picleman uit Rouveen en de elfjarige Jantje Kuyers; 'n doch ter vaA een der wethouders van Staphorst. Nieuwe gouverneur naar Suriname vertrokken AMSTERDAM. Vrijdagmiddag om 5 uur is de nieuw benoemde gouverneur van Suriname, mr. J. Klaassesz. met de „Cottica" van de KNSM naar Paramaribo vertrokken. DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leed wezen de volgende verliezen in In donesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht Soldaat H. J. Beverdam u«t Almelo en soldaat G. Dijkstra uit Wijmbriseradeel (Fr.). Kon. Ned. I. Leger: Soldaat K. Jachaoeboen, soldaat An Kwee, sol. daat D. Warow, alle drie afkomstig uit Indonesië. Nederlandse motortrawler in moeilijkheden ROTTERDAM. Vrijdagmor gen ving het Zweedse stoomschip „Karskaer" noodseinen op van de Nederlandse motortrawler „Johan na" De laatste bevond zich voor anker, zeven mijlen ten Noorden van Casquct, een eiland ten Westen van Cherbourg. De mast Is gebro ken. Men heeft een kleine mast ge plaatst op de stuurhut. Dc sleepboot „Rode Zee" is ter assistentie uitgevaren.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1