Commissaris G. Goorhuis jubileert Kernwerk in katholieke middenstandsbond FILMS SN AMEKSFOOR' Noteert u even DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Sperwer-zaken gaan grote actie voeren Raadsleden geven richtlijnen aan voor volkscredietwezen Brandverzekeringsbelastiug blijft gehand liaafd 2 Zaterdag 12 November I949 De commissaris van de Amers foortse politie, de heer G. Goor huis, gaat over enkele dagen jubi leren. Op Dinsdag 15 Nov. a.s zal het 25 jaar geleden zijn, dat hij commissaris van politie werd. Na het vei laten van de H.B S. trad de heer Goorhuis op 22 Aug. 1910 als volontair in dienst bij de gemeen tepolitie te Harderwijk. Op 8 Sept. 1912 werd hij oenoemd tot ad junct-inspecteur bij de gemeente politie te Hilversum, waarna op 1 Jan. 1915 zijn promotie tot in specteur volgde. Op 1 Oct. 1918 bereikte de heer Goorhuis de rang van hoofdinspecteur. Na enige tijd in deze functie werkzaam te zijn geweest, volgde op 15 Nov. 1924 zijn benoeming tot commissaris van politie te Middelburg Op 3 Dec. 1928 werd de heer Goorhuis naar Amersfoort overgeplaatst, waar hij de heer Nijhoff als com missaris van politie opvolgde. In 1943 werd de heer Goorhuis door de Duitsers ontslagen en trad h'j in dienst bij de Spoorwegrecherche waar hij speciaal werd belast met de stationsbewaking in Nederland Op last van Rauter werd de heer Goorhuis na zes maanden óók uit deze functie ontslagen. Na de oor log keerde de heer Goorhuis weer terug bij de Amersfoortse politie. De heer Goorhuis vervulde in de loop der jaren nog talrijke neven functies. Zo was hij o.a. enige tijd waarnemend directeur van de Modelpolitie Vakschool te Hilver sum, hij was lid van de examen commissie voor hel politiediploma en vervulde de taak van examina tor bij het inspecteursdiploma. Tijdens zijn 21-jarige loopbaan bij de Amersfoortse politie, heeft de heer Goorhuis in zijn corps een uitstekende geest weten te kweken. Gedurende de jaren, dat de heer Goorhuis als commissaris van de Amersfoortse politie optrad, breid de het corps zich van ongeveer 65 tot 118 manschappen uit. Over tuigd, dat de politieman niet alleen geestelijk maar tevens lichamelijk fit moet zijn, heeft de heer Goor huis voortdurend de pólitiesport trachten te bevorderen. Momen teel treedt hij nog op als ere-voor- zitter van de P.S.V.A. Ook is de heer Goorhuis nog ere-voorzitter van het politiemuziekgezelschap ,,De Harmonie", waarvan hij des tijds medeoprichter was. Na de oorlog nam de jubilaris nog het initiatief tot de oprichting van een afdeling Kinderpolitie in Amers foort. Tenslotte treedt de heer Goor huis nog op als voorzitter van de Oranjevereniging Bergkwarlier. De manschappen van de Amersfoortse politie hebben grote waardering voor hun chef en zij besloten zijn jubileum niet onopgemerkt voorbij tc laten gaan. Dinsdag a.s. zal het Amersfoortse politiecorps de heer Goorhuis huldigen in de foyer van Amicitia, waarna een receptie zal worden gehouden. Voor Diercnasyl Na de vorige opgaven werden verder nog de volgende giften voor de vesti ging van een diercnasyl ontvangen: Mevr. St. te A C M te A Mr P A v D. te A. J S te A BI te A Mevr 5 250 25.— 2 50 1.50 3 75 Prot. Chr. Spoormannen feestelijk bijeen In de Markthal, die het feestkleed van de Niwin-avond nog aan had, kwam gisteravond de Prot. Chr. Bond van Spoor-, tram- en ander vervoerspersoncel bijeen voor haar 43ste jaarvergadering. De voorzitter, de heer C. v. Stek, memoreerde de bijzonderheden van het afgelopen verenigingsjaar en wekte op tot krachtige actie. Het hoofdbestuur had ziin voor zitter, de heer E. Meines afgevaar digd. De pijlers onzer samenleving, aldus deze spr., zijn ondermnnd en wii vagen ons af: Wat zal het wor den? Temidden van deze bewogen wereld staat de kerk van Jezus Christus, staat onze Chr. sociale actie. Oorlogen, crises volgen elkaar op. Zelfs de idealisten weten niets anders te zeggen dan: achter de wolken schijnt toch de zon. of wel: na deze tiid komt weer een andere. WH als Christenen, vervolgde spr., staan er anders tegenover. Als de vervolging komt. zal de kerk ook daar staan in het midden van deze wereld, omdat God met deze wereld zijn raadsplan heeft en dat raadsplan ook zal volvoeren. Meer dan in andere tilden voelen wij. dat veel van wat Jezus' profetische blik zag. zich vandaag voor ons oog voltrekt. Juist nü hebben wij in de sociale verhoudingen ernaar te staan, dat we Gods wil volbrengen. We hebben te leven, uit het refor matorisch beginsel, dat al deze din gen moeten medewerken ter ere Gods. Met een krachtige opwekking de Chr. sociale gedachte uit te dragen, besloot de heer Meines zijn toe spraak. De Chr. Muziekvereniging „Hosanna" o.l.v. de heer Reynhoudt en „Soli Deo Gloria", dir. de heer O. Rooke verzorgden het muzikale gedeelte, terwijl me]. C. Waanders van de reciteerclub V.E.S.T.E.R. zeer verdienstelijk declameerde. GRAND THEATRE: „Hoe kom ik aan die man"". 14 j. Zondag: 2. 4.15. 6 45 en 9 uur; Ov. dagen: 2 30. 6.45 en 9 uur. CITY THEATER: „In het duister van de nacht" 13 j. Zondag: 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t.m. Maandag: „Souka. het kind der tropen". 14 j. Van Dinsdag t.m. Donderdag: „Alibi" 18 j. Zondag: 2. 4.15. 6.45 en 9 u. Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK: „Mariandel". 18 j. Zondag 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur 12 Nov. 's Prinsenhof, 25 jarig be staan De Ordonnans, receptie 3 u.; feestavond 8 uur. 12 t.m. 26 Nov. St. Pieters- en Blocklandtsgasthuis. tentoonstelling „De Ploegh". 12 Nov. K.A.B.-gebouw. feest avond S.OS. 12 Nov.. Amicitia. Ovato. Toneel uitvoering „Nicodemus en zün schaduw". 8 uur 12 en 13 Nov Markthal. Lande lijke bijeenkomst VCJB. 13 Nov. Parochiehuis. P Borstr K.A.J.. Bonteavona t.b.v Kath Thuisfront. 8 uur. 14 Nov Amicitia, BUurtver. ..De Kattekampen". toneeluitvoering. 14 Nov. Geb Vrijz. Herv. Inst. Volksontwikkeling. Willem van Iependaal „Taal. volkstaal en volks humor. 8 uur. Openbare leeszaal. Uitlening yoor volwassenen dagelijks 25 u.; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur, Uitlening voor kin deren: Woensdag en Zaterdagmid dag van 2.304.30 uur; Leeszaal dageliiks van 10—12 30 en 2—5 uur bovendien Dinsdag, en Vrijdag avond van 7—10 uur. Expositie: T.e.m 5 Nov St. Pie ters en Blocklandtsgasthuis Ten toonstelling schilderden. Larense groep. R.K. Openbare Leeszaal, Wijers straat 2 Geopend van 10—1 uur en 2.305 45 uur Maandag en Vrij oag 7—9 uur. Uitlening van 11— 12.30. MeJ. N te A Mevr. T. te A. Mevr. Gr te A. J. V. te A B. te A de Gr. te A N N te A Mevr. J. te A. Mevr. B te A D tc A Mevr K te A F W. \V te L Opbrengst film Lassie comes home" 440 27 Vorige opgaven 1646 25 Totaal bedrag 2184 77 Penningm. v d Ncd. Ver. tot be scherming van dieren: Pleter Bothlaan 23. Giro 524572 1.— 1 3 5 2 50 7.— 2 50 5.— Amersfoortse Academie voor Beeldende Kunsten Op Zaterdag 26 November officiële opening (Eigen bericht) Wij vernemen, dat burgemeester H. Molendijk. Zaterdag 26 Novem ber a.s. de Amersfoortse Aeademie voor Beeldende Kunsten, die se dert een maand is ondergebracht in bet voormalige politiebureau aan de Utrechtsestraat, officieel zal openen. „Amersfoortse Academie voor Beeldende Kunsten" is de nieuwe naam, die de heer Martin Brink aan zijn Tekeninstituut heeft gege ven. Het Tekeninstituut was voor heen ondergebracht in een lokaal tje naast het distributiekantoor Ruim een maand werkt de heer Brink thans in het oude-politiebu- reau, Het gebouw is grondig geres taureerd en bevat op de beneden verdieping vier leslokalen. Achter in het gebouw is een zaaltje, waar tentoonstellingen, lezingen, kunst avonden enz. kunnen worden ge houden. Het aantal leerlingen van de school heeft zich in korte tijd aan merkelijk uitgebreid evenals de staf van leraren. Aan de Academie zijn momenteel verbonden de heren C. ten Hope uit Bussum (schilde ren): A. Twisker uit Baarn theo rievakken R. van Bcnnekom (rc- clametekenen)Stuurman (boetse ren en ceramiek) en de heer M. Brink (tekenen- enz.) Het ligt ten slotte in de bedoeling van de heer Brink te zijner tijd aan de Acade mie ook een dagschool te verbin den. Op de dag van de officiële opening zal in het zaaltje van de Academie een tentoonstelling van werkstukken van enkele leerkrach ten worden geopend. 1126. Toch vindt Rob spoedig de plaats terug, waar hij de vrouwen en kinderen heeft waarge nomen en het blijkt, dat het strand hier wel ge schikt is om een lan ding uit te voeren Dón j meteen maar naar bene den, besluit de pillot. Waarschijnlijk hebben de mensen nog nooit een vliegmachine ge- I zien, want wanneer de helicopter uit de nevel duikt, ziet Rob de vrou wen en de kinderen angstig weghollen. Ze verstoppen zich in een grot Maar wanneer de machine op het strand is gedaald en de piloot de motor heeft afgezet, komen ze toch al gauw weer naar buiten. Rob roept hun in het Engels enkele geruststellende woorden toe, maar die verstaan ze blijkbaar niet. Kijk, het zijn toch niet allemaal vrouwen en kinderen, want daar loopt ook nog een man. Maar die moet wel erg oud zijn. Rob luistert goed naar de heftig pra tende vrouwen en dan ontdekt hij, dat ze het een of ander Frans dialect spreken, dat hij echter met een beetje inspanningv/el kan volgen. Enige tijd geleden schreven wij een cn ander over de moeilijkhe den, waarmede de PUEM te Amersfoort heeft te kampen in verband met 't verhoogde gebruik van elcctriciteit. De transformato ren hadden een te geringe capaci teit om het voedingsgebied in vol doende mate te kunnen voorzien. Men besloot kort geleden de twee transformatoren van 14000 KVA te vervangen door twee nieuwe van ieder 16000 KVA. De achterzijde van het PUEM gebouw aan het Smallepad werd aanmerkelijk uit gebreid om de nieuwe transforma toren een plaats te kunnen geven. Een der gevaarten werd enige tijd geleden reeds geplaatst, de tweede nieuweling arriveerde Vrijdag. Het vergde van de bestuurder van de grote carrier (32 wielen!) heel wat handigheid om de nieuwe transformator uit Charleroi (Bel gië) naar A'foort te vervoeren. Vooral in. de nauwe straatjes moest qogal eens handig worden gema noeuvreerd, maar het gelukte ten slotte toch het gevaarte op de plaats van bestemming te brengen. Nu moet de 45000 kg. wegende trans formator nog worden geplaatst en aangesloten op het stroomnet. Het geen natuurlijk niet betekent, dat de drastische beperkingen voor het stroomverbruik zullen worden op geheven. Op de foto ziet u hoe de lange trailer een bocht „nam". In verband met een grote actie, welke de Amersfoortse Kruideniers Vereniging dezer dagen gaat be ginnen. hebben wij ons tot de heer W. Bonouvrië, lid van de propa ganda commissie van de A.K.V.. gewend, die ons hieromtrent het volgende vertelde: In de loop van de volgende week zal, door advertenties en huis-aan- huis circulaires een grote prijs vraag (rebus) worden aangekon digd. Alle inwoners van Amersfoort en randgemeenten kunnen hier- aan meedoen. De hoofdprijzen be slaan uit gebruiksvoorwerpen tot een waarde van f 1000.ter wijl bovendien enkele honderden kleine prijzen worden uitgeloofd. De ruim dertig aangesloten win keliers zullen een speciale etalage maken en van hun zaken zal ge durende de actie de „Sperwer"- vlag wapperen. Op zeven en acht December worden ir „De Markthal" vrij toe gankelijke feestavonden gehouden, waaraan bekende Nederlandse ar- tisten meewerken. Op deze avon den worden de prijswinnaars be kend gemaakt. De A.K.V. beoogt met deze gro te Sint Nicolaas-actie het publiek in kennis te brengen met de AKV- levensmiddelenbedrijven. Wij willen, aldus de heer Bo nouvrië, het publiek laten zien dat wij zeer goed kunnen concurreren tegen de groot-winkelbedrijven. Doordat de A.K.V. is aangesloten by het „Sperwer-Verbond" kopen wij, met de andere 1500 aangeslo ten leden, gezamenlijk in, hetgeen zeer zeker ten voordele van de ko per is. Ons doel is steeds „Het beste voor het minste geld" en wij weten dat wij slagen. Wij weten dat wij de huisvrouwen het inko pen-doen vergemakkelijken, eh wij proberen dit door onze maan delijkse acties Met onze Sint Ni- cclaas-actie willen wij een en an der nog eens duidelijk naar voren brengen. Verkeerszondaren Het aantal verkeersovertreders overtrof Vrijdag dat van Donder dag. Het klinkt misschien enigszins eentonig, maar het waren vier wielrijders, die op het trottoir fietsten: een wielrijder, die geen gebruik van het rijwielpad aan de Bisschopsweg; een persoon boven de 10 jaar vervoeren achter op een fiets; een wielrijder, die geen wit spatbord op zijn fiets had; een an dere wielriider. die geen bel had; fietsen in verboden richting van het Smallepad en de Kleine St. Jpnsstraat; een autobestuurder die bij het veranderen Van richting geen teken gaf; Hellestraat in ver boden richting beruden; auto door rood stoplicht: parkeren binnen tien meter van een autobushalte; een bestuurder van een auto met aanhangwagen, die het achterste gedeelte van de auto niet had ver licht. De R.K. Middenstandsvereniging ,.De Hanze", belegde Vrijdagavond in hotel „Riche" aan de Langestraat haar ledenvergadering. De voorzit ter. de heer L. A. A. van Hamers- veld heette in zijn openingswoord de Zeereerw. heer Pater Bonaven- tura ter Ellen van de orde der Carmelieten. welkom. Voorts wees de voorzitter erop. dat de Neder landse R.K. Middenstandsbond veel voor de plaatselijke middenstands organisaties doet. ..Sinds ik pen ningmeester van deze bond ben. zo vervolgde de heer Van Hainersveld weet ik, dat deze bond ervoor ge zorgd heeft, dat de ondernemings- bclasling trapsgewijze zal worden afgeschaft. Dit zal nu een wet wor den. Het was gen lastige en gehate belasting, die gaat verdwijnen en dat zal voor de meeste middenstan ders een pak van het hart zijn. Hierna sprak de secretaris, de heer A. M. van Leiienhorst over de rantsoenering van de etalagever- lichting. Hij betreurde het. dat zo weinig middenstanders hieraan medewerking verlenen. De contróle wordt door middenstanders uitge oefend en nergens leest men de verklaring van de tilden van ver lichting. Maakt U de taak van de ze commissie makkelijker, door van 4 tot G uur geen licht te laten bran den en een verklaring voor het raam te hangen. Over de winkelsluitingswet zei de heer Van Leiienhorst. dat de winkels om 6 uur gesloten dienen te zijn en dat er voor deze wet een advies was ingediend om Dinsdags middags de zaken te sluiten. Pater ter Ellen sprak over ..Het Kern vormingswerk in de Katho lieke Middenstandsbond" en her innerde aan de grote gedochte van dr. Poels en dr. Cornelissen om behalve de materiële belangen van de leden in de standsorganisaties ook de godsdienstige te behartigen. Er zijn mensen, die denken, dat als ze de plichten als Katholiek ver vullen. genoeg doen. maar er is een groot verschil tussen kerks en ka tholiek zijn Wanneer de Pauzen van de laatste eeuw terugkomen op het probleem, dat de maatschap- pil terugzakt naar het heidendom dan vragen wii ons af: ..Is dat wel zo?" Hier gaat het echter om de vraag hoe de mens in de gemeen schap leeft, hoe hij zijn Christelijke beginselen uitdraagt. Wii leven nu op een tweesprong en staan voor het feit, dat de wereld inziet, dat het zo niet langer kan gaan. in de internationale, zowel als in de na tionale belangen. Daarom kunnen wii oiet aan de kant bliiven staan en wachten op hetgeen er gebeuren gaat. Neen. wij moeten actief op treden en initiatiefnemers zijn. Wat beleven we nog van het Christen dom? Wii zijn als kinderen met speelgoed. Dat speelgoed is als het Christendom, dat wij hebben kapot geslagen. Wij hebben het openbare leven niet genoeg doordrongen met onze beginselen. Dat is een grote fout geweest. Wat wil ..kernwerk" eigenlijk zeggen? Kernwerk is be doeld als een bijeenkomst, die dient om de leden te tonen, wat zii moe ten doen en hieruit vloeit voort, dat de leden inzien, dat de organisatie haar in Katholieke zin bijbrengt, wat voor hen nodig is om tegen stand te bieden in het offensief. Dat deze Kernorganisaties een suc ces zijn. blijkt wel. want in twee jaar tijd werden in het aartsbisdom 51 kernen opgericht. Pater Ter El len eindigde met de woorden: ..On ze Katholieke Middenstands Orga nisatie is een lekenkerk, maar zii is algemeen en omvat dus het hele menszijn. Zij zorgt derhalve ook voor het geestelijk en tijdelijk wel zijn en ik hoop. dat U later kunt zeggen: „Mijn lidmaatschap van de Kath. Middenstands Organisatie is niet iidel geweest". Venten zonder vergunning Twee personen, die met koopwa ren ventten zonder in het bezit te zijn van de door B. en W. vereiste vergunning, werden Vrijdag door de politie geverbaliseerd. Een an dere koopman, die een loodsmelte- rij had gevestigd zonder vergun ning. kreeg eveneens een proces verbaal. Belangstelling voor volks zang Het streven der Volkszangvereni ging te Amersfoort vindt meer en meer weerklank. Vrijdag is in het speeltuingebouw aan de Marco nistraat een zangavond gehouden, waar verscheidene nieuwe leden zich voor de vereniging opgaven. Er is enthousiast onder leiding van de heer Van Doorcn, die nu deze zangavonden blijft leiden, ge zongen. Van de volksliederen werden o.m. doorgenomen „Kind van Holland" „Aan mijn Vaderland". „Vier we- verkens" en „Avondliedje". Op Woensdag 23 November komt men weer op dezelfde tijd bijeen. In 't duister van de nacht „In het duister van de nacht", de film die deze week in het City theater wordt vertoond, verhaalt van de gentleman-juwelendief Har ry Hilton. Het Is geen thriller, geen sensatiefilm, maar een uitzonderlijk menselijk verhaal. De regisseur Ed ward Small bracht in deze film een voortreffelijke sfeer, de montage is van een gelijk gehalte; de cineas- teh maakten goed werk en daarbij komt dan nog de goede rolbezet ting: Brian Donlevy als de gewe tenloze gauwdief annex zorgzaam vader; Mariam Hopkins als z(jn ge slepen chanterende vrouw en Pres ton Foster als de goedmoedige Graynor. Vis wordt duur betaald Een man nuttigde Vrijdagmiddag bij een viskraampie in de Teut enkele haringen. Toen het zover was dat het op betalen aankwam, deed de man weten dat hij niet voldoende geld bij zich had. Er vielen enkele harde woorden tussen de viskoopman en de haringeter. De man' diende ten slotte de koop man een slag in het gezicht toe. De politie moest ingrijpen. De vech tersbaas werd naar het bureau op gebracht. waar tegen hem proces verbaal wegens mishandeling werd opgemaakt. (lng Med.) Einde van het drama Wees zo vriendelijk en denk even terug aan de ech»e distributietijd. ..Verschrikkelijk met die nieuwe distributiekaarten, hè buurvrouw?" Mevrouw Jansen: „Nieuwe kaarten''" Buurvrouw: „Ja, die had je verleden week al moeten halen." Meneer Jansen: „Zo, heb je de boel weer eens in de lap laten hangen?" Bom! Daar begint de herrie. Mevrouw: „Jouw schuld". Jansen: „Wat?" Mevrouw: „Zorg dan dat ik een krant heb. Ik moet het distributie- nieuws toch kunnen nakijken." Jansen: „Je hebt gelijk." Er kwam een krant. Toen liep alles goed. MaarOpnieuw onenigheid bij de Jansens. Jansen: (bars) „Heb ik gisteravond weer een mooi hoorspel gemist." Mevrouw: „En?" Jansen: „Jouw schuld, waarschuw me dan." Mevrouw: „Kan ik niet." Jansen: „Zo en je bent de hele dag thuis." Mevrouw; „Ik heb geen Radiogids. Ik zou alles voor je nakijken, als ju niet te zuinig was om lid te worden van de VARA." Jansen: (rondborstig) „Je hebt wéér gelijk." Jansen werd lid en ontvangt daar door wekelijks de Radiogids. Geen goed programma ontgaat hem meer. Genot en vrede in huis voor 20 cent per week. Het drama is ten einde. Ja bij de Jansens. Maar bij U? Schrijf zonodig dan even een brief kaartje aan de VARA. Postbus 175. Hilversum. Medische Zondagsdienst Doktoren: J. Plomp. Regentesse- laan 15. telefoon 5591. J. A. Stokvis. Leusderweg 272, telefoon 5183. Apotheken: Keyser, Langestraat 9. telefoon 6807. Kraan. O. Soesterweg 89. telefoon 5188. Verloskundigen: H. A. v. d. Grient Breestraat 86. telefoon 6830. M. A. J. de Leuw, Soesterweg 15, telefoon 4973. Beroepen Bij de Ned. Herv. Kerk te Harderwijk is beroepen ds. Vermaas uit Amersfoort, die vorig jaar reeds voor een beroep naar die plaats bedankte. i Ingm Mvrt i Mijnhardtjes: de cachet, die pijn verdrijftenkouafzet.40-75 c. ..Hoe kom ik aan die man" Die stuntelige Ccry Grant is toch in iedere film een kostelijke vrij gezel! Zo ook in „Hoe kom ik aan die man", waarin hij een sympa thieke kinderarts is, die weliswaar niets tegen het trouwen van ande ren heeft per slot van rekening moet hij er van leven! maar zelf angstvallig de vrijgezellen- staat wenst te handhaven. Dat heeft juist ten gevolge, dat een levensluchtig jong meisje zo veel te meer haar best doet om hem de gladde ring te laten dragen. Dat lukt haar natuurlijk ook. want an ders zou dit geen amusementsfilm zijn. Maar voor het zover is, heb ben we al heel wat meegemaakt. Want die arme Cary is listig. En zij is vindingrijk. Val na val wordt opgezet maar steeds is het wild de amazone tc vlug af. Het is een aardige, vlotte film. levenslustig jong meisje zo veel sprankelende humor. Behalve Cary Grant spelen er o.m. nog in Fran- chot Tone cn Betsy Drake. Sonkahet kind van de tropen In het Rembrandt theater wordt deze week de goede Spaanse film „Souka, he kind van de tropen" vertoond. Een zekere Miranda die als bankier in een grote stad werkt, ruïneert zjjn stadgenoten en vlucht, als de politie ervan op de hoogte is gesteld. Na veel omzwervingen komt hij terecht op het eiland Gui nea, waar hij het leven van plunde ren en woekeren weer voortzet. Mi randa's zoon wordt later priester en werkt als missionnaris op dit ei land. Deze zoon probeert de vriend schap van zijn eigen vader te win nen, maar Miranda, die niet weet. dat zijn'eigen zoon als missionnaris voor hem staat, slaat alle hartelijk heden af. Aan het slot merkt hij door een gelukkig toeval dat deze missionnnarls zijn zoon is. De vader wordt bij een onweer gedood en zijn zoon komt nog net op tijd om hem voor het eeuwige leven te beteren. Er zijn ook prachtige natuuropna men In deze film. Leden van de Prot. Christelijke-, de K.V.P.- en de V.V.D.-fractie van Amersfoortse Raad, verzoeken B. en W. bij de uitvoering van het voor stel inzake Volkscredietverlening, hetwelk door U aan de Raad zal worden gedaan, n.a.v. de door de heer Hermans gestelde vragen, re kening te willen houden met de on derstaande algemene richtlijnen. Ie. De belangen van de credietne- mer zijn in de eerste plaats te behartigen. In vele gevallen zal deze a.h.w. tegen zichzelf in be scherming moeten worden genomen. 2e. Zowel bij de voorbereiding als bij de uitvoering van een even tuele regeling t.a.v. de Volkscrediet verlening in onze gemeente is mede de Amersfoortse Middenstand in te schakelen. 3e. Het is niet gewenst bij de Volkscredietverlening de be slissing inzake credieten geheel of grotendeels in handen te leggen van een ambtenaar der gemeente. Wel zal deze ambtenaar invloed moeten Burgerlijke Stand GEBOREN: Hendrik Jan. z. van J v Dijk en G M Roos Wilhelmina Johanna, d van F F Nellèstein en W H v. d. Veen Theophtlus Saraphi- r.us Gerardus Reginald, z. van P v Harn en L C M de Koek. OVERLEDEN: Izak Gerard Kro nen, 2 jaar. Latour wint van Nijkamp In verband met ziekte van een der.deelnemers werd Vrijdagavond in de demi-finale om het persoon lijk schaakkampioenschap van Amersfoort in het zaaltje van de heer Van Hamersveld slechts één partij gespeeld. Latour, die reeds van Helderman gewonnen had, be haalde thans .z'n tweede winstpunt tegen H. J. A. Nijkamp. Reeds in de 8e zet verspeelde laatstgenoem de zonder meer een paard waar voor hij een pion terug kreeg. Dit kwaliteitsvoordeel was voor Latour voldoende om de partij te winnen. Naderhand deed Nijkamp enkel minder goede zetten en op de 18e zet was de partij afgelopen. Een aanvankelijk ingewikkelde partij waarbij Latour een enigszins wilde variant gebruikte van de Rety-opening. Maandagavond zullen wederom enige partijen voor dit kampioen schap worden gespeeld. AAV wacht zware taak Zondag komen in Utrecht twee oude rivalen tegen elkaar in het veld U D dat vorig Jaar de beslissingswedstrijd om het afdclingskamploenschap van A.A.V won heeft zich ook thans weer stevig op de bovenste plaats genesteld. A.A V is dit jaar minder op dreef en het ziet er naar uit dat zij dit maal de punten ook aan de Utrechtenaren zal moeten laten. Ook het tweede elftal van A.A.V krijgt het tegen H H.C. III ln Hilversum zeker niet makkelijk Toch rekenen wij hier op een overwinning der A A V.- reserves. Hoevelaken Medische dienst Voor a s Zondag wordt de artsen- dienst alleen voor spoedgevallen waar. genomen door dr F. W. Klaarenbeek, tclef. 210. Predikbeurten Zondag 13 November 9 30 u en 2.30 u ds K van de Pol van Veenendaal. Geref Gem Geb. „Bouwlust" 930 en 3 uur Leesdicnst Dinsdag 15 Nov. 7 u. ds Stuivenberg van Nunspeet Dank stond voor het gewas. hebben op het vaststellen van de credietwaardigheid der aanvragers en van de grootte der te verstrekken credieten, zulks-met het oog op het risico dat de gemeente draagt. 4e. De onder 3e bedoelde beslissin gen, alsmede de gehele lei ding bij de Volkscredietverlening en de Financieringscredieten, in het bijzonder voor wat betreft de stich ting van een Financieringsmsti- xuut, dienen te worden genomen door een in het leven te roepen Stichting. 5e. In een dergelijke Stichting zouden voor Amersfoort b.v. zitting kunnen nemen: de' Gemeen te, de Middenstand, de Nutsspaar- bank en/of „Onderlinge Voorzorg", vertegenwoordigers der Vakbewe ging en van de Kamer van Koop handel. Betreffende leden wensen boven staande r.chtlijnen kenbaar te ma ken, omdat de opvattingen van de heer Hermans in de jongste raads zitting niet voldoende zijn gehoord, waardoor zij menen dat B. en W. mogelijk de oplossing van het ge stelde probleem zouden kunnen zoeken in een richting, die de merederheid van de Amersfoortse Raad niet als de juiste erkent. Hierdoor zou vertraging in de uit voering ener regeling kunnen ont- Predikbeurten Kerk van Jezus Christus v d. Heiligen der laatste dagen, io^ó uur en 17 uur dienst Langestraat 113 (Concordia). Remonstr. Kerk 10.30 uur dr R. Miedema. 20 Nov. ds J Lafórèt (Boskoop) en 27 Nov. ds R Mie dema (Avondmaal) Ver. van Vrijz. Herv. Gasthuis. lcerk 10.30 uur ds. J v Rossum (Winterswijk). O. L. School, O Soesterweg 15 uur ds M C v Wijke (Amersfoort). Oud-Ger. Gem. Muurhuizen 53, 9.30 en 5 uur Godsdienstoefening. Vrije Evang. Kring „De Doelen" Havik ds Lissenberg (Bussum) Oud-Kath. Kerk 't Zand 10 'uur Heilige Dienst. Vrije Kath. Kerk 10.30 uur dienst Christian Science (RHESj Thor- beckeplein 1, 10 uur Ned. dienst 11.15 uur Engelse dienst. Hersteld Apost. Zendingskerk, Gasthuiskerk. 4.30 uur Eredienst. Ger. Gem Stovestraat 10 en 5 uur leesdienst. Chr. Ger. Kerk 10 en 17 uur ds. Drenth. Verg. van Gelovigen 10 uur Eredienst; 17 uur prediking des V.'oords, Luth. Kerk Langestraat 10.30 uur ds C H Lindyer .Vrijz. Prot. Jeugdclub). Doopsgezinde Gemeente ds J Maarse (Edam). Leger des Heils 10 uur Heili- gingsdienst, 19 uur samenkomst bij de Kei, 20 uur Verlossingsmee- ting. Leiders: mej en mevr. Bar- tcling. Ger. Kerken L. Vrouwestraat 10 uur ds D van Enk, Veenendaal; 5 30 ds D A Zijlstra. Leusderkwartier (J v d Heyden- sti.) 9.30 ar N H Ridderbos 5 30 cis Soesterkwartier (Tulpstr. 9 uur ds D van Enk. Soesterkwartier (Tulpstr. 9 uur ds D A Zijlstra; 5.30 dr N H Ridderbos. Ned. Herv. Gem. H. Catech. Zondag 41 St Joriskerk (Hof 1) vm 10 uur ds Vermaas, nm 5 uur ds Blok. Nieuwe kerk (Leusderweg 110) vm. 10 uur ds. N. O. Steenbeek, nm! 7 uur ds A Steenbeek. Emma-kerk (O. Soesterweg 131) vm 9 uur ds Gerritsen, vm. 10.30 uur ds Gerritsen, nm. 5 uur ds. Bout. Bergkerk (voorlopig Gymna sium) (Groen van Prinstererlaan 33) vm. 10.30 uur ds. Braakman. Kapel Zon en Schild (Utrechtse- weg 266) vm 10 uur ds. Bout. Rusthuis „De Lichtenberg" (Utrechtseweg 299) vm. 10.30 uur ds Herfkens. Jongerendiensten Kerk (Appelweg) vm. 10.30 uur de heer M Germans. Wijkgebouw (L. Costerplein 14) vm 10 uur ds Blok, Gezinsdienst. Óebouw Immanuel (Tulpstr. vm. 10.30 uur de heer B M Kar man. Jeugdhuis (Z. Singel) vm. 10 uur de heer Herm Bijvank. Bijbellezingen Donderdag 17 Nov. Wijkgebouw L Costerplein 14. nm. 7.30 uur ds A Steenbeek. Filalethes, Havik 27, nm. 7.30 uur ds Willemse, van Hierden. Gymnastiekzaal school Joan, van Dieststraat, nm. 7.30 uur, door ds Blok. Onderwerp: Open baring 6 „Die vier ruiters". Huwelijksinzegening St. Joriskerk Donderdag 17 November nm. 2.30 uur door ds. Gerritsen. Vrijdag 18 November nm. 2.30 uur door ds Vermaas. Zondagsscholen Bethel (Eemstraat 99) 10.30 1 i.30 uur; Chr School Kruiskamp 10—11.15 uur; Gabrie Mehen- school Plantsoen Z., 1011.15 uur; Wijkgebouw (L Costerplein 14) 121 en 23 uur. Openlucht- school (Hobbemastr.) 10.30—1130 121 uur; Chr. School (R.o- betreffende leden ongewenst voor komt. staan, welke, gezien de urgentie, de zenstr.) 10.3011.30 uur; Filale thes (Havik) 23 uur. Kapel Zon en Schild 11.45—12.45 uur; Chr. School (v. Effenlaan) 10—11-15 uur; Zonnebloemstraat (O. L. School) 10.3011.30 uur; Joan. v. Dieststraat ('Chr. School) 10.15 11-15 uur; Westhill-kinderdiensten (Berg- kwartier): 68 jaar 10.30. Hein- siuslaan 1 911 jaar: 10.3011.30 uur Utrechtseweg 106. HOOGLAND vm. 10 uur ds. Jellema. LEUSDEN. vm. 10 uur Ds. Hofstede. Lokaal Aschat nm. 2.30 uur de heer Grim, van Amersfoort. Om kampioenschap 4e klasse libre Vrijdagavond vond in hotel „De Schouw" te Soest, de derde partij plaats ln de eindstrijd om het persoon lijk kampioenschap 4c klasse libre De uitslag hiervan is als volgt: J. Polman (L.kw.) 75 227. A. Oudendorp 59 1.78 W. Bleumink (Metr.) 75 2 34. L. v. d. Berg (L.kw.) 61 190. H. Dammers (N. Kei) 75 2 34. H Lambrcchts (Mctr.) 56 1.75. P. van Asselt (Centr.) 75 2 08. R Koster (Zonneh.) 69 1.91. Mede naar aanleiding van een adres van de Nederlandse Bond van huis- en grondeigenaren en bouwondernemers aan de Raad hebben B. en W. zich beraden over het al of niet blijven heffen van een brandverzekeringsbelas ting. Het ontbreken zowel van de be groting voor 1950 als van het in vesteringsplan behoeft evenwel geen belemmering te zijn om in deze aangelegenheid een naar de mening van B. en W. alleszins verantwoorde beslissing te nemen. De investeringscommissie beschikt thans namelijk over een overzicht van de werken waarv.'.n de uitvoe ring in de komende jaren wense lijk wordt geoordeeld. Aan de hand van dit overzicht is nagegaan wel ke de financiële gevolgen van de uitvoering dezer werken zullen zijn. Op grond van de verkregen voorlopige uitkomsten kan reeds thans met zekerheid worden ge zegd, dat het heffen van de brand verzekeringsbelasting, met een jaarlijkse opbrengst van rond f 90.000.-, niet zal kunnen worden nagelaten, zonder daardoor de uit voering van noodzakelijke werken in gevaar te brengen. Aan de Nederlandse bond van huis- en grondeigenaren en bouw ondernemers moet worden toege geven at de huiseigenaren, ten gevolge van de door de regering in het kader van de loon- en prijs politiek getroffen maatregelen met betrekking tot de huren, in een moeilijke positie kunnen zijn ge raakt. Nu van rijkswege maatregelen in voorbereiding zijn (huurver hoging van 15%) om een onbillijk heid op te heffen, kunnen B. en w. daartoe geen aanleiding vinden. Op grond van een en ander menen B. en W., dat de brandver zekeringsbelasting dient te worden gehandhaafd.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2